Cernavoda míří do finiše

Na druhém rumunském jaderném reaktoru právě začaly horké zkoušky. Do provozu se uvádí první atomový blok v Evropě od spuštění Temelína.

Horké zkoušky, poslední etapa před zavezením paliva, právě začaly na dokončovaném druhém bloku jaderné elektrárny v rumunské Cernavodě (150 kilometrů východně od Bukurešti). Potrvají do konce prosince. Proud do sítě začne dodávat do sítě první jaderný blok, spuštěný v Evropě od uvedení druhého bloku JE Temelín do provozu v roce 2002, už v březnu příštího roku. Komerční provoz začne o tři měsíce později, oznámila provozovatelská společnost Nuclearelectrica.

Nový blok s kanadským těžkovodním reaktorem CANDU je shodný s prvním a má stejný výkon 655 megawattů. Palivo pro první zavážku vyrobil v letos v říjnu specializovaný závod v Pitešti, součást koncernu Nuclearelectrica. První blok v Cernavodě běží přesně deset let a dosud vyrobil více než 50 miliard kWh elektřiny; na rumunské produkci proudu se podílí jednou desetinou.

Rumunská vláda začala připravovat výstavbu další dvou cernavodských reaktorů. Práce mají začít už v příštím roce a na financování se má podílet soukromý kapitál. Náklady na každý se blíží 800 miliónům eur (23 miliardám Kč). Cernavodský projekt počítá s celkem pěti reaktory třetí generace.

Další informace:

Těžkovodní reaktory Candu 6 (zkratka Canada Deuterium Uranium) se zásadně liší od temelínských a dalších tlakovodních. Jako palivo používají přírodní uran v tyčích umístěných ve 380 vodorovně uložených trubicích. Chladí je těžká voda proudící pod nízkým tlakem. Získané teplo ohřívá ve výměnících páru pro pohon turbín.

První z celkem pěti plánovaných bloků se začal v Cernavodě (oblast Konstanca) stavět v 80. letech. V provozu je od roku 1996 a kryje desetinu rumunské spotřeby elektřiny. Výstavba druhého bloku začala v roce 2003. Rumunská vláda dala výstavbě jaderné elektrárny Cernavoda s ohledem na energetické potřeby země nejvyšší prioritu. Euratom na ni poskytl Rumunsku úvěr 223,5 miliónu eur (6 miliard Kč).

Kanadská společnost Atomic Energy of Canada Limited zajišťuje veškerý výzkum a vývoj, jaderné služby, projekční, konstrukční a inženýrské řízení, technologické služby a likvidaci odpadu. V Cernavodě spolupracuje s italskou společností ANSALDO Energie of Italy.

Reaktory Candu různých typů se provozují především v Kanadě (20 v provincii Ontario a po jednom v Québeku a Novém Brunswicku). Další čtyři mají v Jižní Koreji (Wolsong), po dvou v Číně (Čchin-šan) a Indii (Radžastán) a jeden v Pákistánu (Karáčí).

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku