Rusko se obává zimního nedostatku elektřiny

Rosenergoatom investuje do modernizace jaderných elektráren, aby pokryl vzrůstající poptávku po energii

Rosenergoatom, ruský provozovatel jaderných elektráren, chce do modernizace svých bloků investovat miliardy rublů. Přes deset reaktorů je v provozu již 30 let a nutně potřebuje investice do nových transformátorů. Rosenergoatom chce také zvyšovat využití výkonu – to se v současnosti pohybuje kolem 75 %. Spotřeba energie vzrostla v Rusku za první půlrok o 4,6 %, celkový meziroční nárůst bude ještě vyšší.

S nastupující zimou se v Rusku objevují obavy z opakování situace na začátku letošního roku, kdy kruté mrazy v Moskvě, Petrohradu a dalších městech zkomplikovaly život průmyslu i občanům. Zastaralé výrobní zdroje a rozvodná síť nezvládly kombinaci nepříznivého počasí se skokovým nárůstem poptávky a zkolabovaly. Na zasedání moskevského centra WANO (Světová organizace jaderných provozovatelů) proto Rosenergoatom ohlásil, že hodlá v roce 2007 investovat do modernizace svých jaderných bloků deset miliard rublů. „Energetická situace státu je napjatá,“ řekl technický ředitel společnosti Nikolaj Michajlovič Sorokin. „Minulou zimu zažily prudký deficit elektřiny v moskevské, leningradské a ťumeňské oblasti. Přitom poptávka po elektřině neustále roste – je v Moskvě za letošní rok o 5,5 %,“ dodal Sorokin. Problémy se zimními dodávkami elektřiny a tepla jsou očekávány i tuto zimu. Největší energetická firma v Rusku United Energy Holding již oznámila, že kvůli nedostatečné kapacitě omezí dodávky v 16 regionech. Podle ekonomů a analytiků se přitom poptávka po elektřině díky rychlému hospodářskému růstu zvedne do roku 2015 až o 45 %.

Rosenergoatom již dokončil sérii modernizace reaktorů první generace, nyní se chystá na generaci druhou. Podle představ společnosti by se zároveň měla prodloužit i životnost reaktorů a to o 25 až 30 let.

Zdroj: Informační servis ČNS

zpět na úvodní stránku