Bude první SMR v Jordánsku?

Od 14. do 18. října 2018 mne pozvala IAEA na misi do Jordánska. Byla to už druhá cesta sem, poprvé v roce 2013 jsme se bavili, jak začít komunikaci s veřejností o projektu velké jaderné elektrárny. Od té doby JAEC (Jordan Atomic Energy Commission) udělala kus práce, vydala mnoho informačních materiálů, uspořádala řadu setkání, debat, výstav, zorganizovala televizní reklamní kampaň, pracují se sociálními sítěmi, vysokoškolskými studenty, v parlamentu pouštěli film Pandora´s promise, pro děti vytvořili komiks. Od rozhovorů s dodavateli velkých jaderných elektráren, jako byla Areva nabízející reaktor ATMEA, Kanada (CANDU), Rusko, které nabídlo nejlepší finanční podmínky a vyškolilo již asi 100 studentů v jaderné fyzice a technice..., došli až k nejnovějšímu rozhodnutí orientovat se na SMR - malé modulární reaktory.

SMR nepotřebuje tolik vody jako velká jaderná elektrárna a dá se postavit levněji

Největší problém s velkou elektrárnou je zde v pouštní zemi samozřejmě voda. Zvažovali model, kterého užívá Palo Verde v USA v arizonské poušti, tj. chlazení odpadní vodou z velkého města. I případný SMR bude chlazen stejně, ale potřebuje vody méně. Jedna z variant se vrátila i k možnému umístění poblíž města Akaba na kratičkém pobřeží Rudého moře. Zde je možné chladit mořskou vodou a navíc oblast je hodně průmyslová a využila/potřebovala by spolehlivé zásobování elektřinou i procesním teplem. Cítí časový tlak - Jordánsko je z 95 % závislé na dovozu energií! Dovážejí ropu ze zálivu, plyn z Egypta, prodělávají na tom 7 miliard dolarů ročně (roční HDP je 38 mld.). Nemohou to řešit zdražením elektřiny pro obyvatele. Našli nějaký břidličný plyn a diskutují o jeho možném dolování. Slunce a vítr mají omezené použití (paradoxně jen několik málo míst v zemi má dobré větrné podmínky a solární panely zanáší písek a přehřívají se). Jedna z cest, kterou se energetika bude ubírat, bude určitě fotovoltaika. Dnes mají instalovaných ve FV 10 GW, chtějí jít až na 22 GW, ale i kdyby osadili všechny pouště, budou potřebovat zdroj pro základní zatížení.

Randa a Jasmina

Bylo moc milé potkat kolegyně, které se zúčastnily také minulé mise. Randa Kodah právě slavila 16 let u JAEC, z mladičké Jasminy se stala zodpovědná pracovnice jaderného regulátora. Tým JAEC obohatilo několik nových dívek, chytrých a akčních, jedna z nich je vystudovaná v Rusku a pro JAEC pracuje jako dobrovolník, stará se o sociální media. V jaderné komunikaci zde pracuje hodně žen. Semináře se zúčastnili i dva pánové z uranových dolů. Jordánsko těží uran jako vedlejší produkt těžby fosfátů, ale jsou s tím teprve na počátku.

Pět let usilovné komunikace nese ovoce

Udělala jsem si soukromý miniprůzkum mezi oběma taxikáři, co mne vezli, oba o tom, že Jordánsko chce postavit jaderný zdroj věděli. V národním muzeu měli sekci o energetice a v návštěvnickém průzkumu mělo jádro 7 % podporovatelů, zhruba stejně jako další možnosti (voda, vítr, ropa, plyn, uhlí, odpady...), kromě slunce - to se 44 % vedlo. Celonárodní průzkum mezi 2 500 respondenty ukazuje, že podpora jádra je 66 %. V roce 2017 spustili první reaktor - experimentální (JRTR), který teď využívají pro medicínské aplikace, dopování polovodičů a materiálový výzkum. Proti jeho výstavbě byli nejvíc dovozci radiofarmak ze zahraničí, protože jeho spuštěním přišli o byznys. V roce 2017 také za podpory IAEA slavnostně otevřeli největší vědecké výzkumné centrum na Středním východě - SESAME (Synchrotron-light for Experimental Science and Applications in the Middle East). Obojího hojně využívají v komunikaci. Do školních osnov se jim podařilo včlenit nauku o jaderné fyzice. V TV show o úspěšných jordánských studentech představovali první mladé jaderníky.

Největší podporu jádru vyjadřuje královská rodina

Potenciálních dodavatelů SMR, malých modulárních reaktorů, mají asi 7, největší naděje vidí v NUSCALE, Rols-Royce, Ruském RITM a čínském, který už prý Čína staví. Chtějí, aby uměl i odsolování mořské vody, protože problém s pitnou vodou je asi stejně velký, jako s energií. Když vše půjde dobře, koncem roku vyberou tři do užšího výběru, příští rok vítěze, 2022 chtějí začít stavět a 2027 spouštět. JAEC se pak změní na Jordan Nuclear Operating Company. Ministerstvo píše národní energetickou politiku, ale nic není jisté. V Akabě postavili terminál na kapalný plyn z Kataru, protože Egypt je krajně nespolehlivý dodavatel a cena ropy ze zálivu stoupá (letos kvůli tomu bude státní deficit o 150 milionů větší). Řada soukromých firem staví soláry, protože jsou dotované - to ovšem působí na obyvatele velmi negativně, protože vědí, že v noci všechny ty soukromníky dotují z plateb za elektřinu a doplácejí tak na ty, co si ve dne užívají solární proud zadarmo... I díky solárům se zvyšuje státní zadlužení.

Odpor proti jádru je importován z Německa!

Jordánští komunikátoři cítí velkou nespravedlnost, že Němci za jeden seminář proti jádru utratí víc peněz, než kolik má JAEC na komunikaci na celý rok. Německé NGO zvou členy parlamentu na zájezdy na protijaderné akce do Německa. Hlavní argument je samozřejmě nebezpečí havárie, straší lidi Fukušimou. Zajímavé, že dokonce ani komunikátoři z JAEC nevěděli, že při jaderné události ve Fukušimě neumřel vůbec nikdo... Pan ředitel JAEC je velmi zklamán z protijaderného vývoje v západních státech a považuje jej za nesmyslný.

Jak je to s jádrem v USA

Oba kolegové, co byli v Ammánu se mnou, byli z USA. Počet reaktorů jim klesl ze 103 na 98, ale podíl na celostátní energetice mají stejný, protože zlepšují capacity faktor, využitelnost. Jaderky se zavírají z ekonomických důvodů, protože USA se vrhlo ve velkém na těžbu domácího břidličného plynu. Plyn je tedy levný. Jakýsi profesor ze Stanfordu horuje pro vítr a argumentuje tím, jak dlouho se nová jaderka licencuje a staví, a že po celou tu dobu už vítr může vyrábět.

Strategie komunikace

Hlavní náplní naší letošní mise bylo odpřipomínkovat jim strategii a vyleštit ji tak, aby jim ji příslušné úřady schválily a dali na ni prostředky finanční i lidské. Je obdivuhodné, jak ti lidé s nadšením pracují už dlouho s minimálními zdroji, za pomoci dobrovolníků z univerzit, výzkumného reaktoru a vědeckých center, a co už všechno dosáhli. Držím jim palce. Jordánsko je malá země (jen o malinko větší než ČR) s 9,5 mil. obyvatel, z čehož téměř polovina jsou uprchlíci z okolních válečných zón. Váží si své stability, kterou přičítají hlavně osvícenému králi. Král odvozuje svůj rodokmen přímo od proroka Mohameda, přesto ženy nemusí nosit hidžáb, a celá země jde velmi "západní" a civilizovanou cestou.

Máří Magdaléna Dufková

zpět na úvodní stránku