ZPRAVODAJ   03/2008

V čísle:
- Ukrajinská nukleární společnost
- Členové CYG „na zkušené“
- Budeme se o elektrárny prát?
- Novým šéfem ÚJV Řež se stal Aleš John
- Uran na Zemi vystačí na staletí
- Nové bloky v Temelíně jako náhrada Dukovan?
- Estonsko spoléhá na reaktory v zahraničí
- V USA roste zájem o studium jaderných oborů
- Poláci uvažují o jaderné energetice
- Čína ještě zvýší tempo rozvoje jaderné energetiky
- Jaderné úsměvy
- Výběr zahraničních zpráv
- Pozdrav redakci Zpravodaje
- Připomenutí 5. výročí spuštění 2. bloku ETE
- Pozvánka na Májové setkání...
- Co vyšlo na web stránkách ČNS


Ukrajinská nukleární společnost

více zde


Členové CYG „na zkušené“

více zde


Budeme se o elektrárny prát?

více zde


Novým šéfem ÚJV Řež se stal Aleš John

více zde


Uran na Zemi vystačí na staletí

více zde


Nové bloky v Temelíně jako náhrada Dukovan?

více zde


Estonsko spoléhá na reaktory v zahraničí

více zde


V USA roste zájem o studium jaderných oborů

více zde


Poláci uvažují o jaderné energetice

více zde


Čína ještě zvýší tempo rozvoje jaderné energetiky

více zde


Jaderné úsměvy

více zde


Výběr zahraničních zpráv

Westinghouse bude dodávat palivo na Ukrajinu

Společnost Westinghouse vyhrála v soutěži o pětiletý kontrakt na dodávku jaderného paliva pro tři reaktorové bloky na Ukrajině. Provozovatel JE na Ukrajině – společnost Energoatom zveřejnila, že se jedná o dodávku 630 palivových kazet, které budou dodány v období let 2011-2015 na JE Jižní-ukrajinská (3x VVER 1000). Kromě toho bylo dohodnuto, že mimo období před TGO se bude palivo také převážet ve třech dalších dodávkách ročně, pokud to bude potřeba. Představitelé Westinghouse označují tento kontrakt za „průlomový“, protože dosud veškeré jaderné palivo na ukrajinských JE bylo dodáváno pouze a výhradně z TVEL v Rusku.

Spolupráce Francie a Velké Británie

Francie a Velká Británie se dohodly na spolupráci při přípravě, licencování a výstavbě nových jaderných elektráren. U příležitosti státní návštěvy francouzského prezidenta p. Nicolase Sarkozyho ve V. Británii minulý týden bylo dohodnuto spolupracovat na zvýšení efektivity procesů přípravy nových jaderných projektů výstavby bloků, včetně otázek bezpečnosti a licencování. V závěrečném komuniké podepsali vrcholní představitelé obou zemí dohodu o užší spolupráci státních jaderných dozorů v oblastech jaderné bezpečnosti, fyzické ochrany, nakládání s RaO a licencování. Tato spolupráce může být rozšířena i na jiné země EU. Současně se budou hledat cesty na výměnu zaměstnanců mezi těmito institucemi.

Areva koupila firmu RM Consultants

Společnost Areva koupila dne 3.04.2008 britskou firmu RM Consultants Ltd (RMC), která je specializovaná na hodnocení jaderné bezpečnosti britských JE. Areva říká, že RMC má rozsáhlé znalosti z oblasti státních jaderných dozorů a legislativy pro řízení jaderných činností ve V. Británii. Firma RCM bude Arevě pomáhat v jejích aktivitách v oblastech jaderného palivového cyklu a při potenciální výstavbě nových jaderných bloků ve V. Británii.

Knowledge-management ve Velké Británii

Parlamentní skupina pro Jadernou energetiku (v „House of Commons“) navrhuje vytvoření schématu finanční podpory studentům VŠ, aby pomohli vybudovat znalostní a kvalifikační základnu pro novou generaci jaderných elektráren. Skupinu vede Lord O’Neill of Clackmannan, který je současně i členem výboru Parlamentu pro vědu a nové technologie. Lord O’Neill řekl, že společnosti, které se chystají investovat do výstavby nových jaderných elektráren by měly uvažovat o poskytnutí finanční podpory studentům, kteří plánují svoji kariéru v tomto odvětví průmyslu. Dále připravují řešení pro tzv. „Knowledge-management“, aby zajistili přenos zkušeností vysoce kvalifikované pracovní síly v jaderně-energetickém průmyslu na novou generaci jaderných profesionálů.

Problémy při výstavbě JE Flamanville-3

Francouzský jaderný dozor ASN našel minulý měsíc 9 problémů při výstavbě nové JE Flamanville-3 a to v zajištění kvality. Tuto novou jadernou elektrárnu staví společnost EdF v Normandii, jde o evropský tlakovodní reaktor, generace III+ (EPR, 1600 MW). Podrobná prověrka dne 5.3.2008 odhalila řadu nedostatků v oblasti řízení kvality: jednalo se o vzájemně neukotvené armovací železa při betonování základové desky, jak bylo navrženo v podrobných plánech, dokumentace investičních dozorů nebyla aktuální a svědečné vzorky použitých betonových směsí nebyly správně označeny. Dozor ASN tyto nedostatky označil jako nedostatky v řízení stavebního konsorcia Bouygues-Quilles-Baudin Chateauneuf a obvinil EdF, že neprovádí nad nimi dostatečný dohled. Firma EdF dostala od dozoru termín 1 měsíc na vysvětlení důvodů, které vedly ke zjištěným nedostatkům. Stavba Flamanville-3 byla započata v prosinci 2007 a hodnota kontraktu pouze stavební části s firmou Bouygues Construction má hodnotu více než 300 milionů EUR. Plán na dokončení výstavby JE počítá s rokem 2012.

Jaderná renesance ve Španělsku

Španělsko by mohlo jít při zahájení renesance jaderné energetiky stejnou cestou jako V. Británie, řekl předseda španělského jaderného fóra (Foro Nuclear), p. Eduardo Gonzalez Gomez. Příklad V. Británie, země s rozvinutou ekonomikou, jenž je závislá na dovozu energií, je použitelný i pro Španělsko, kde energetická závislost dosahuje 85 % a spotřeba energie stoupá každý rok o 3 %. Ve V. Británii docílili politické podpory a dohody mezi hlavními politickými stranami na prosazování nové energetické strategie, která se ve svém důsledku přímo týká národních zájmů. Španělsko, stejně jako ostatní země EU, musí současně řešit energetickou bezpečnost i problémy klimatických změn. Z toho důvodu se musí věnovat jak udržování stávajících jaderných energetických bloků i výstavbě nových.

Mokré úložiště ve Švýcarsku

JE Goesgen dostala dne 8.4.2008 povolení jaderného dozoru Swiss Federal Nuclear Safety Inspectorate (HSK) na zahájení provozu nového jaderného zařízení – mokrého úložiště na použité palivové kazety. Elektrárna provozuje jeden jaderný blok PWR, 1020 MW a na jejím území bylo postaveno úložiště, které zvýší skladovací kapacitu o 1008 použitých palivových kazet. V tomto bazénu se budou kazety chladit před jejich transportem na konečné centrální úložiště, které je ve Švýcarsku ve Zwilagu. Stavba mokrého meziskladu byla schválena švýcarskou vládou v r. 2002 a byla zahájena v 06/2004.

Růst akcií British Energy

Akcie britské energetické společnosti British Energy začaly dramaticky stoupat. Důvodem toho je, že v současnosti řada evropských energetických firem dala BE nabídky na koupi jejích akcií nebo na různé formy spojení (např. join venture) v očekávání výstavby nových jaderných bloků ve V. Británii. Např. německá Skupina RWE nabídla opakovaně částku 11 miliard EUR, kterou konkuruje dalším zájemcům, hlavně francouzské EdF nebo britskému vlastníku British Gas společnosti Centrica.

Zdroj: Výběr zahraničních zpráv, Zbyněk Grunda


Pozdrav redakci Zpravodaje

To: redakce Zpravodaje CNS

Pozdrav redakci Zpravodaje

Asi vis [vite], ze poslednich par roku jezdim po elektrarnach ve svete. Vzdycky dostanu montazni firmu slozenou z domorodcu a musim s nimi namontovat a svarit Al zapouzdrene vodice. Pak rychle mizim.

Vzdycky se mi doma nahromadi papirova posta a jak muzu tak ji ctu a vyrizuji.
Zpravodaj CNS si ale vzdycky vezmu na cteni sebou na dalsi staci. Tak se stalo, ze Vas casopis uz navstivil Australii, Egypt, Rumunsko, Pakystan, Katar….. a tet Syrii. Vcera jsem prelouskal vytisk c.: 01/2008.

Nektere clanky ctu na strankach CNS na internetu, hodne k tematu vychazi na Neviditelnem psovi ale Zpravodaj si pak jeste jednou znovu proctu.

Muzete tedy s klidem prohlasit, ze Zpravodaj CNS se cte po celem svete a to je dobre.

S pozdravem a diky,

Vladimir Zouzalik,
Damascus


Připomenutí 5. výročí spuštění 2. bloku ETE

více zde


Pozvánka na Májové setkání...

více zde


Prosba sběratele

Jsem sběratelem medailí týkající se československého a českého uranového průmyslu, jaderné energie, jaderného výzkumu. Medaile s vyobrazením jádra atomu uranu, jaderného reaktoru, atomový program ŠKODA Plzeň, pamětní medaile k výročí uvedení do provozu elektráren Jaslovské Bohunice, Dukovan, Temelína, Jáchymovské doly aj. Pokud můžete nabídnout cokoliv týkající se tohoto tématu, rád uvítám vaše nabídky a odkoupím za vámi požadovanou cenu.
Lukáš Kolář, tel: 737 313 948, email:
lukas.kolar@ravak.com


Co vyšlo na web stránkách ČNS od vydání posledního čísla Zpravodaje

předmět sekce
FJFI ČVUT
Rozbor průběhů kampaní EDU - aktualizace
Karel Matějka doprovází Václava Klause na školním reaktoru
Odešel Prof. Karel Matějka
Ux U3O8 Prices
Velikonoční přání
Prof. Karel Matějka
Nekrolog za Karla Matějku
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 12. týden 2008
Školní reaktor VR-1 Vrabec
Hodnota akcií ČEZ, a. s.
Starobní důchodce
Popularizace jaderné energetiky mezi středoškolskou mládeží
Zpravodaj č. 01/2008
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 01/2008
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 13. týden 2008
Areva
Rozbor průběhů kampaní EDU - aktualizace
Ukrajinská JE Záporožská
Čína ještě zvýší tempo rozvoje jaderné energetiky
Ux U3O8 Prices
V USA roste zájem o studium jaderných oborů
Estonsko spoléhá na reaktory v zahraničí
Nuclear Fusion Power
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 14. týden 2008
SÚRAO
Hodnota akcií ČEZ, a. s.
Výstavba JE Flamanville-3
Prosba sběratele
Energetická náročnost ekonomiky ČR
Z pětihaléřů na odpad jsou už miliardy
Ukrajinská nukleární společnost – 15. výročí od založení …
Civil Liability for Nuclear Damage
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 15. týden 2008
ÚJV Řež
Rozbor průběhů kampaní EDU - aktualizace
ÚJV Řež
Jaderné úsměvy
Scénáře vývoje spotřeby elektřiny v ČR do roku 2020
Budeme se o elektrárny prát?
Energetická politika Bruselu se rozchází s realitou
Novým šéfem ÚJV Řež se stal Aleš John
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 16. týden 2008
Černobyl - stránky věnované údálostem 26. dubna 1986
Hodnota akcií ČEZ, a. s.
Letecký pohled na Černobylskou JE
Pozvánka na semináře CVK
Radioaktivita lidského těla
Poláci uvažují o jaderné energetice
Členové CYG „na zkušené“ - Jiří Křepel, Švýcarsko
Nuclear Energy for New Europe 2008
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 17. týden 2008
Sekce mladých ČNS (Czech Young Generation - CYG)
Rozbor průběhů kampaní EDU - aktualizace
Zakládající členové CYG (České Budějovice, červenec 1997)
Hynku, Viléme, Jarmilo!!!
Dožívání instalované kapacity konvenčních zdrojů v EU 15
Připomenutí 5. výročí spuštění 2. bloku ETE
Link týdne
Úvodní strana
Obrázek týdne
Úvodní strana
Graf týdne
Úvodní strana
Kdo je kdo
Úvodní strana
Úvodní strana
Link týdne
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Zpravodaj
Úvodní strana
Úvodní strana
Link týdne
Úvodní strana
Obrázek týdne
Úvodní strana
Graf týdne
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Link týdne
Úvodní strana
Obrázek týdne
Úvodní strana
Graf týdne
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Link týdne
Úvodní strana
Obrázek týdne
Úvodní strana
Graf týdne
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Link týdne
Úvodní strana
Obrázek týdne
Úvodní strana
Graf týdne
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Úvodní strana
Link týdne
Úvodní strana
Obrázek týdne
Úvodní strana
Graf týdne
Úvodní strana

 

www.csvts.cz/cns

 

Zpravodaj ČNS 03/2008, vydán 12.5.2008
Sídlo ČNS: V Holešovičkách 2, 180 00 Praha 8, cns@troja.fjfi.cvut.cz, www.csvts.cz/cns
Prezident: Václav Hanus, tel.: 385 782 143, vaclav.hanus@cez.cz
Viceprezident: Václav Bláha, tel.: 378 042 230, vaclav.blaha@skoda-js.cz
Povolení MK ČR E 11041 ze dne 8.1.2001