Archiv 2003
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 52. týden 2003
The US Energy Information Administration (EIA) has published an overview of its Annual Energy Outlook 2004 - a reference case scenario which predicts that nuclear generating capacity in the US will rise to 102.6 gigawatts (GW) in 2025 from 98.7 GW in 2002.
Zakážou Greenpeace kočky a větrné elektrárny?
Havárie ropných tankerů jsou vděčnou mediální ikonou. Nabízejí totiž černobíle polarizovaný příběh: na jedné straně nenasytné nadnárodní koncerny, bezohledně ničící přírodu, na straně druhé hrdinové z nevládních ekologických organizací v bělostných overalech, kteří obětavě čistí pobřeží od smrtící břečky.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 51. týden 2003
Finnish utility TVO has confirmed that the country’s new fifth reactor unit will be a European Pressurised Water Reactor (EPR).
Josef Rosol
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Bulgaria expects to lose a total EUR 3.7 billion in revenues from the closure of four reactors at the Kozloduy nuclear power plant. Kozloduy 1 and 2 were shut down at the end of 2002. Units 3 and 4 are due to shut down in 2006 in an agreement to gain entry into the European Union. So far, over EUR 300 million has been spent to modernise units 3 and 4 to allay EU safety concerns.
Temelínský mezisklad vyhořelého paliva bude posuzován mezistátně
Záměr na vybudování meziskladu vyhořelého jaderného paliva v Temelíně bude z hlediska vlivů na životní prostředí (EIA) posuzován mezistátně. "V tomto procesu se k němu může vyjadřovat veřejnost, zájem vyjádřilo i Rakousko. Jedná se o první mezistátní posuzování v plném rozsahu," řekla mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová.
India will go as far as possible to the breeder reactors
The necessity to pursue fast neutron reactors is conditioned by the current situation in India. This was said to Nuclear.Ru by Shivram Bhoje, the Director of Indira Gandhi Center for Atomic Research, during the international science and technology forum currently held in Obninsk.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 50. týden 2003
Velká Británie: Ministr průmyslu a obchodu lord Davies zdůraznil podporu britské vlády jaderné energetice. Řekl, že stavba nové JE není vyloučena a to znamená, že je potřeba zajistit, aby nebyly ztraceny současné znalosti a know-how. Dále dodal, že britská vláda si uvědomuje, že jádro je důležitým zdrojem elektřiny neprodukujícím CO
2 a je nutné ho zahrnout do dlouhodobé energetické politiky, což dle jeho slov vláda dělá.
Jaroslav Chrobák
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
"Fresh activity" at N Korea nuclear plant
South Korea is investigating reports of fresh activity at the Yongbyon nuclear facility in North Korea. South Korea's JoongAng Ilbo newspaper quoted US and South Korean officials as saying that a US satellite detected fumes rising from a boiler at the lab.
Větrné elektrárny - mnoho otazníků
V posledních letech jsme svědky poměrně výrazné renesance ve využívání větrné energie, a to právě v oblasti výroby elektrické energie. Zejména v některých státech západní Evropy se masivně budují větrné elektrárny. Zároveň jsme však také svědky značných rozporů a vášnivých debat, které tento trend vyvolává.
15 minut po půlnoci (2.12.2003) byla ukončena plánovaná odstávka 4. bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Do historie pravidelných odstávek se zapíše jako nejkratší v historii elektrárny. Odstávka pro výměnu paliva a revizi zařízení trvala celkem 30,53 dne. Dukovany mají našlápnuto i na největší výrobu v 18 leté historii a mohou tak překonat rekord, kterého dosáhly v roce 2001 výrobou 13,6 miliardy kilowatthodin elektrické energie.
Canadian Nuclear Society - Quebec branch
Na adrese:
http://www.cns-snc.ca/branches/quebec/quebec.html najdete stránky quebecké sekce Kanadské nukleární společnosti, jejichž garantem je pan Jaroslav Franta. Jste zváni i k dopisování na "Canadian Nuclear Listserver": http://mailman.mcmaster.ca/mailman/listinfo/cdn-nucl-l.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 49. týden 2003
Dva bloky JE Cruas (3. a 4.) byly preventivně odstaveny v souvislosti se záplavami ve Francii v oblasti Ardeche, kde rozvodněná řeka Rhona zaplavila údolí. Francouzský jaderný dozor ASN vysvětlil událost tím, že EdF odstavila bloky v důsledku velkých naplavenin bahna a drobných částí, které způsobily poruchy v průtoku chladicí vody. Událost byla nakonec klasifikovaná jako INES 1. Situace byla stabilizovaná, průtok chladicí vody obnoven, ale oba bloky zůstaly zatím odstaveny. Chlazení bloků 1 a 2 (které jsou v provozu) nebylo událostí ani záplavami narušeno.
František Běhounek
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Protiatomová hnutí a organizace z Rakouska, Bavorska a Česka prohloubí spolupráci v boji za odstavení jaderné elektrárny Temelín. Dohodli se na tom 27.11.2003 v Linci jejich zástupci s představiteli hornorakouské zemské vlády.
Většině lidí jaderné elektrárny nevadí
Dvě třetiny obyvatel České republiky podporují provoz Jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Proti této podpoře neuspěl ani rakouský pověřenec Radko Pavlovec.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 48. týden 2003
Russia is asking China to take part in the joint development of a 1500-megawatt reactor, according to a deputy minister at Russia’s atomic energy ministry, Minatom.
František Pleskač
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
První vodíkový reaktor bude možná ve Francii
První funkční vodíkový reaktor na světě by měl vyrůst v Cadarache na jihu Francie. Tak si to přeje EU, jejíž ministři pro vědu a výzkum se shodli na podpoře francouzské kandidatury. Projekt ITER, který poprvé v dějinách lidstva napodobí podmínky uvnitř Slunce, se však neomezuje jen na unii.
ENS Events
ENS and its Member Societies are the leading organisers of international topical meetings in Europe, which cover all key nuclear subjects.
Prestižní britský časopis Country Life zveřejnil vlastní průzkum mezi čtenáři na téma nejvíce odpudivé stavby ve Velké Británii. Na první místo mezi 10 nejvíce odsuzovanými stavbami (z hlediska estetiky nebo necitlivosti k životnímu prostředí) volili čtenáři větrné farmy na výrobu elektřiny.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 47. týden 2003
Overall support for the use of nuclear power in Finland has increased by 16% over the past 10 years - while opposition to the use of nuclear has fallen by 15% over the same period, according to a new opinion poll. 45% of Finns are in favour of nuclear power, compared to 28% against and 27% who say they are neutral.
Minatom presented Russia-designed VVER-1000 reactor in China
November 17 Minatom of Russia held a presentation of the Russian light water VVER-1000 reactor designs in China in frames of the spinning off nuclear-power build-up program.
Josef Bečvář
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Czech Country Energy Policy draft caused wave of hystery
An interview with Czech trade and industry vice-minister Mr. Martin Pecina in Tyden (The Week) magazine provoked hystery amongst anti-nuclear activists and Austrian politics.
Energetika bude (i) zelená
Diskutujme o návrhu státní energetické koncepce ČR korektně.
(Reakce Miroslava Kawalce, viceprezidenta ČNS na článek Jiřího Tuttera, výkonného ředitele Greenpeace ČR a další diskuse).
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 46. týden 2003
Russia’s atomic energy ministry, Minatom, has proposed that Iran builds a "totally new" second nuclear reactor unit at Bushehr - instead of completing the unit that was started at the site in the late 1970’s.
JÁDRO Cesta do srdce hmoty
V knihkupectví nakladatelství Academia, které se nachází na Václavském náměstí č. 34, proběhne 25. listopadu 2003 v 17 hodin křest knihy: JÁDRO Cesta do srdce hmoty. Tato výpravná publikace s velkým množstvím obrázků určená pro širokou veřejnost seznamuje s historií a hlavně současností a aplikacemi jaderné fyziky.
Zuzana Andrlová
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Piloti zajišťují prostor elektrárny Dukovany
Piloti z Čáslavi začali počátkem listopadu střežit jadernou elektrárnu Dukovany. Tuto funkci převzali po 32. základně taktického letectva v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku, která kvůli reformě armády ke konci listopadu zanikne.
Rakouští energetici: Větrná energie problém elektřiny nevyřeší
Rakouská energetika v současnosti čelí zvyšování spotřeby elektrické energie o dvě procenta ročně. Krytí tohoto růstu by měly v budoucnu zajistit pokud možno ekologické zdroje, ale větrné elektrárny to zřejmě nebudou - nejsou toho schopny.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 45. týden 2003
- Úprava legislativy pro financování úložiště v Yucca Mountain
- Žádost o prodloužení licence JE Cook
- Dostavba JE Cernavoda?
3rd International Youth Nuclear Congress
The IYNC executive council is delighted to announce that the 3rd International Youth Nuclear Congress will be held in Toronto, Canada on May 9-13, 2004. Preparations are well under way to continue the tradition of outstanding youth-run events, this time in North America.
Helena Zatlkajová
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Návrh státní energetické koncepce ČR do r. 2030
Prezentace viceprezidenta České nukleární společnosti RNDr. Miroslava Kawalce na Valném shromáždění Slovenské nukleární společnosti. Častá Papiernička, 28.10.2003.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 44. týden 2003
A new independent administrative body, the Japan Nuclear Energy Safety Organisation (JNES), will ensure that the country’s nuclear utilities correctly carry out periodic inspections at their plants and facilities as required by law.
Fotovoltaická elektrárna v Dukovanech
Fotovoltaickou, neboli sluneční elektrárnu, postavila firma ČEZ, a. s., v rámci programu dlouhodobého ověřování provozu a životnosti alternativních zdrojů elektrické energie. Elektrárna slouží k demonstrativním účelům jako ukázka jednoho typu obnovitelných zdrojů.
Milan Svozil
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Nuclear power is critical to Britain's future
Renewable power will not stop global warming or blackouts. Britain must build a new generation of nuclear power stations to prevent blackouts and fight global warming.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 43. týden 2003
UK planning minister Lord Rooker has expressed his support for a mixed, non-fossil fuel solution - including nuclear - to curb greenhouse gas emissions.
Economic Impact of the Nuclear Industry in Canada
The purpose of this study is to describe the Canadian nuclear industry and assess its overall economic impact.
NUSIM 2003 Bratislava - informace o konání konference
Ve dnech 10. - 12. září 2003 proběhla tradiční, dvanáctá konference Slovenské nukleární společnosti (SNUS), České nukleární společnosti (ČNS) a Kerntechniusche Gesellschaft e.V. (KTG) zvaná NUSIM. Organizátoři tentokrát vybrali pro toto setkání Bratislavu, hotel Družba.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 42. týden 2003
Finnish utility TVO said today (October 16) that it had selected Olkiluoto as the site to build the country’s fifth nuclear power reactor unit - and that the European Pressurised Water Reactor (EPR) was the preferred alternative.
Vítězslav Duda
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Rakušané monitorují radiaci kolem Temelína, elektrárna to vítá
Rakouské sdružení Global 2000 monitoruje od počátku letošního roku úroveň radiace v okolí ETE. Zástupci sdružení to oznámili na tiskové konferenci Jihočeských matek v Českých Budějovicích. Elektrárna proti měření nic nemá a v podstatě jej vítá.
Výsledky měření najdete zde:
http://www.global2000.at/pages/ramos_daten.htm
NUSIM 2003 - exkurze
Závěrečný den konference NUSIM 2003 byl věnován návštěvě 3. a 4. bloku JE Mochovce a Úložiště nízkoradioaktivních odpadů.
Darmstadt gets credit for new elements
The discovery of element 111 has been officially credited to the GSI laboratory in Darmstadt, Germany, by a joint working party set up by the International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC) and the sister union for physics (IUPAP).
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 41. týden 2003
- New US 60-Year Licence Extensions Takes Total To 18 Units
- Dutch Intermediate Storage Facility Opened
- Australian Society Discusses ‘Evaluation’ Of Nuclear Option
Vojtěch Příman
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Konference v Petrohradu
Zpráva z konference "Designing and operation of nuclear power plants", která se konala 22.-26. září 2003 v ruském Petrohradu. Součástí konference bylo i setkání představitelů sekcí mladých.
Between MOX and a hard place
It costs more, it’s as dangerous to make as a bomb, and burning MOX creates almost as much plutonium as it gets rid of. Other than that, it’s a great idea.
Pozvánka na seminář o využívání sítě NucNet
Česká nukleární společnost si Vás tímto dovoluje pozvat na seminář pro současné uživatele a potenciální zájemce o využívání informační sítě NucNet. Seminář se uskuteční dne 29. října 2003 od 10.00 hod v Tiskovém centru Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, Senovážné náměstí 9, Praha 1.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 40. týden 2003
The secretary-general of the European Atomic Forum, Foratom, has urged Italy to consider reviving its nuclear power programme as part of an overall review of energy policy. Dr. Peter Haug said yesterday (Sep 30) that a major power failure across Italy earlier this week showed that there was a "clear issue with security of supply" in the country.
Štefan Schmidt
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
US: "Historic" Applications Test Approvals Process For New N-Plants
Two US energy companies have become the first to submit early site permit (ESP) applications that could pave the way for them to consider building new nuclear power plants.
3rd Nicholas’s Young Generation Informal Meeting
Organized by the Faculty of Mechanical Engineering TU Brno, the Czech Nuclear Socitey - Young Generation and the Czech Association of Scientific and Technical Societes.
Brno, University of Technology, 3-5 December 2003
Temelín vyrovnával přebytek proudu v evropské síti
V noci ze soboty na neděli se celá Itálie s výjimkou ostrova Sardinie ocitla ve tmě. Bez elektrického proudu se na mnoho hodin ocitlo 57 milionů lidí, tedy více, než kolik zasáhl výpadek proudu, který v srpnu ochromil východ USA. Na situaci účinně reagovala i Jaderná elektrárna Temelín.
Public Information Media Exchange - PIME 2004
Organised by the European Nuclear Society
Barcelona, 8-12 February 2004
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 39. týden 2003
Russian specialists are building two light-water VVER-1000 reactor units at China’s Tianwan plant, which are scheduled for completion in 2004 and 2005 respectively. Russia has also given "preliminary confirmation" of its proposed participation in building the second phase of the plant – comprising a further two units.
Marta Žiaková
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
NCCP gets prepared to produce new type of fuel bundles
JSC Novosibirsk Chemical Concentrate Plant (NCCP) prepares its production lines for fabrication of one more new type of fuel bundles dubbed TVS-kvadrat (square). This new design will expand the enterprise’s supplies geography because these TVS-kvadrat bundles are compatible with foreign PWRs.
Decommissioning Challenges: an Industrial Reality?
From 23 to 28 November 2003, Avignon - France
Škoda Energo uzavřela s ČEZ kontrakt za 1,5 miliardy korun
Kontrakt za 1,5 miliardy korun podepsala plzeňská Škoda Energo s elektrárenskou společností ČEZ v rámci brněnského strojírenského veletrhu. Rekonstrukce parních turbín v jaderné elektrárně Dukovany představuje pro dceřinou společnost Škody Holding objemově největší energetickou zakázku na území ČR za posledních deset let.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 38. týden 2003
Several nuclear power plants could be built in the US state of Texas alongside a major hydrogen pipeline to produce heat needed for hydrogen production, an international scientific conference in Austria heard on Tuesday.
Miroslav Lipár
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Kolik váží neutrino
Tak nejdřív - co je to neutrino? Je to jedna ze "záhadných" částic. A proč je záhadná? Jednak proto, že byla předpovězena dlouho předtím než byla nalezena. A za druhé - dodnes nejsou její vlastnosti známy tak, jak by je fyzikové rádi znali.
V Temelíně vznikne mezisklad vyhořelého jaderného paliva
Mezisklad na vyhořelé palivo z Jaderné elektrárny Temelín bude pravděpodobně v provozu přímo v jejím areálu v roce 2014. Potvrdil to mluvčí JETE Milan Nebesář. Souhlas projevili všichni oslovení starostové z evakuačního pásma.
Edward Teller dies
Edward Teller died on September 9 at his home on the campus of Stanford University in California, having had a stroke a few days earlier, according to the Lawrence Livermore National Laboratory. Teller was instrumental in the development of the hydrogen bomb, having previously worked on the Manhattan atomic-bomb project during the Second World War.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 37. týden 2003
Units one and two of Taiwan’s Maanshan nuclear power plant are back on line after being safely shut down during a recent typhoon. Operators of both PWR units followed special operating procedures in response to the arrival of typhoon Dujuan, which hit southern Taiwan on 1st September and continued into the next day.
Juraj Kmošena
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Proč má kraj s Temelínem nejdražší elektřinu
Proč domácnosti v kraji, uprostřed něhož stojí největší česká elektrárna, mají nejdražší proud v zemi? Podobné otázky nespokojených lidí vyvolalo snížení cen proudu, na které se mohou do října těšit obyvatelé v severních, západních, středních a východních Čechách a na severní Moravě.
Web Evropské nukleární společnosti v novém
www.euronuclear.org
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 36. týden 2003
The 103 operational reactor units in the US were the country’s lowest cost electricity producers of any source of expandable, baseload electricity in 2002, according to the country’s Nuclear Energy Institute (NEI).
Marie Dufková
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Rakouský nejvyšší soud: Žaloby proti Temelínu jsou přípustné
Rakouské soudy se musí zabývat žalobami proti jihočeské jaderné elektrárně Temelín. Rozhodl o tom nejvyšší soud (OGH) se sídlem ve Vídni, který změnil předchozí verdikt soudů nižší instance o nepříslušnosti těchto sporů. Samotný proces ale může trvat roky.
ČEZ od října zlevní proud, některé domácnosti uspoří až stovky Kč
Snížení cen elektřiny v průměru o osm procent od letošního října oznámila elektrárenská společnost ČEZ. Pro některé domácnosti to může představovat roční úsporu až stovek korun v závislosti na tom, k čemu domácnost elektřinu využívá, a na tom, kdo jí proud distribuuje.
Research Reactor Fuel Management 2004
The international topical meeting on Research Reactor Fuel Management (RRFM) has been successfully run since 1997 to provide an open forum for the exchange of information on all significant aspects of the nuclear fuel cycle. The eighth two-day event in this series, RRFM 2004, will take place in Munich, Germany, from March 21-24, 2004.
Call for Papers
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 35. týden 2003
- Romanian Unit Off Line As Danube River Water Level Falls
Miroslav Holan
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
TVEL to eliminate consequences of Paks accident
Paks nuclear plant directors had made the decision to engage Russia’s JSC TVEL to eliminate consequences of fuel assembly damages at Paks-2. Paks-2 accident happened this April while fuel bundles were washed using Framatome ANP technology and equipment to result in the bundle serious damage.
Lasers tackle radioactive waste
One of the biggest challenges facing the nuclear industry today is the storage and disposal of waste that will remain radioactive for millions of years. One approach to this problem involves bombarding the waste with neutrons to speed up the decay of long-lived isotopes into nuclei with much shorter half-lives. However, physicists in the UK and Germany have now demonstrated a new laser-driven approach to "transmutation".
Sportovní letoun vletěl v sobotu do zakázaného prostoru Temelína
Kvůli tomu, že se letoun Piper 28 nemohl spojit s řízením letového provozu, vyslala armáda hotovostní letadlo L-39. Pohyb sportovního letadla vojáci radarem sledovali až do přistání. Velitelství vzdušných sil uvedlo, že důvody narušení zakázaného prostoru bude s pilotem řešit Úřad pro civilní letectví. Pilot sportovního stroje nebyl schopen s vojáky komunikovat, protože nesprávně zacházel s palubní radiostanicí.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 34. týden 2003
Slovakia’s national power utility, Slovenské Elektrárne, has awarded Framatome ANP a contract to install new digital safety instrumentation and control (I&C) systems at units three and four of the country’s Bohunice nuclear plant.
Jiří Žďárek
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Nové logo energetické Skupiny ČEZ
Od září tohoto roku začne energetická Skupina ČEZ používat nové firemní logo. Toto logo je určeno především pro komunikaci směrem k dodavatelům, bankám a zaměstnancům. Jeho čtvercové řešení symbolizuje stabilitu. Směrem k široké veřejnosti se bude Skupina ČEZ prezentovat i nadále svojí úspěšnou obchodní značkou "Duhová energie".
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 33. týden 2003
China’s state council (the cabinet) has given preliminary approval for the construction of four new 1000-megawatt nuclear power reactor units - two each in the provinces of Zhejiang in the east and Guangdong in the south.
USEC accelerating centrifuge development schedule
United States Enrichment Corporation (USEC) is accelerating its centrifuge development schedule and now plans to submit an application to NRC for a license to build a commercial plant in August 2004, seven months ahead of its previous schedule.
MIT report: Focus on conventional nuclear reactors
The U.S. should focus for the next 10 years on building conventional nuclear reactors that use a "once-through" fuel cycle, said the authors of a study released July 29 on the future of nuclear power. The report was issued by the Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Jaroslav Vokurek
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Jaderná elektrárna Dukovany jako příklad precizní technologie a organizace práce
Úvodem této informace o už cca 17 let spolehlivě fungující české jaderné elektrárně bych chtěl poznamenat, že naše země to s novými a vyspělými (průmyslovými) technologiemi neměla a nemá lehké.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 32. týden 2003
A new Canadian opinion poll has shown that 50 % of the population supports the use of nuclear energy to provide electricity for the country - a "significant increase" compared to 2002 and the highest level in 16 years of polling.
František Pazdera
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Jak pracuje jaderná elektrárna?
Podívejte se na schéma jaderného bloku s reaktorem VVER 440 s popisem jednotlivých technologických částí.
Průzkum STEM k otázkám jaderné energetiky
Podle průzkumu STEM se celé tři čtvrtiny lidí domnívají, že Temelín je srovnatelný s moderními jadernými elektrárnami ve světě. Protesty Rakouska proti JE Temelín považuje za neopodstatněné téměř tři čtvrtiny obyvatel naší země.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 31. týden 2003
- South Korea Selects Site For Radwaste Repository
- New Spent Fuel Facility For Romania’s Cernavoda
František Klik
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
SNA 2003
International Conference on Supercomputing in Nuclear Applications
Palais des Congres Paris, France, 22-24 September 2003
New President of Atomic Energy Society of Japan
We are pleased to inform you that Dr. Shinzo SAITO, our new president, took over the term of one year as of June 24, 2003. The former president, Dr. Nariai finished his term and Dr. Saito was elected in his place at the General Conference.
Satomi Nishimura
Přírodní radioaktivita a problematika radonu
Obavy obyvatelstva z radioaktivity jsou dnes soustředěny zejména na umělé zdroje záření, zvláště na jaderná zařízení. Většina lidí ani netuší, že zdaleka největší ozáření obyvatelstva je způsobeno zdroji přírodními.
Poptávka po elektřině za prvních pět měsíců letošního roku vzrostla o 2,5 % oproti stejnému období předchozího roku. Spotřeba velkoodběratelů (průmyslové podniky) rostla přitom rychleji a to o 5,1 % a spotřeba maloodběru (malé podniky, služby a domácnosti) vzrostla o 4,3 %. Nižší růst celkové spotřeby, oproti růstu u velkoodběratelů a maloodběratelů, je dán vývojem ztrát v sítích i ostatní spotřebou (specifická pro energ. využití).
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 30. týden 2003
- Russian Fast Reactor Uses First Batch of MOX
Oldřich Matal
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Radioaktivita vody a možná opatření
Podzemní voda obsahuje vždy určité množství radonu (v povrchových vodách je radonu zanedbatelně). Do vody přechází z hornin obsahujících uran a radium a spolu s vodou se dostává do budov.
New horizons in radiopharmaceuticals
Nuclear Medicine must concentrate on its unique strengths if it is to continue to prove clinically useful and survive into the new century. (IAEA Bulletin, Volume 45, Number 1)
European Nuclear Society News (July - August 2003)
- President's Report 2002, Treasurer's Report 2002
- Executive summary of the ENS General Assembly, Ljubljana, 13 June 2003
- HSC news release on climate change, HSC statement on ITER
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 29. týden 2003
Milestone For Hinkley Point A Decommissioning
The Nuclear Installations Inspectorate (NII) in the UK has given BNFL the go-ahead to decommission Hinkley Point A - one of the company’s Magnox nuclear plants. The decision comes after BNFL announced that the plant would close on economic grounds three years ago.
František Sviták
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Konference WIN Global v USA
Víte, co je WIN? Mezinárodní organizace WIN Global (Women in Nuclear) je nezávislé celosvětové sdružení (nejen) žen pracujících v jaderné energetice a oborech souvisejících s využíváním radionuklidů a ionizujícího záření.
Stanovisko SNUS k vyhláseniam Ľubice Trubíniovej k udalosti na JE Mochovce
Physicists discover particle with five quarks
After 30 years of searching physicists have finally found evidence for particles containing five quarks. Most particles are either mesons, which contain a quark and an antiquark, or baryons, which comprise three quarks or three antiquarks. Now nuclear physicists have discovered a particle that contains two up quarks, two down quarks and a strange antiquark.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2003
- Fuel Assemblies For Ukrainian N-Plants
- Lifetime Licence Extension For Kola-1
Čestmír Šimáně
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Zpráva ze zasedání ERIC Group
V červnu letošního roku založila Evropská komise skupinu Energy Research Information and Communication Group. V pátek, 4. 7. se v Bruselu v prostorách Evropské komise uskutečnilo první jednání skupiny.
Atomové jádro se vrací do soutěže o výrobu elektřiny
Přes čtyřicet procent proudu v České republice mají letos dodat jaderné elektrárny. Evropská unie hledá cestu jak uskutečnit program stanovený Kjótským protokolem, proto důležitou roli bude mít výroba proudu při níž nevznikají emise skleníkových plynů.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 27. týden 2003
- Francie dodává víka reaktorů do USA
- Novinky z Bulharska
- MAAE posoudilo událost na JE Pakš
Nový superreaktor zajistí energii pro celou planetu
V roce 2050 má mít Země dvojnásobek obyvatel, ale trojnásobnou spotřebu energie. Bude se vyrábět z vody - pokud se podaří vyvinout fúzní reaktor, který zkopíruje energetický princip hvězd. Stačí na to síly lidstva? Vědci chtějí najít odpověď pomocí obřího mezinárodního projektu ITER.
Michal Borovička
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Russian nuclear forces, 2003
As of mid-2003, Russia has approximately 8,250 operational nuclear warheads in its arsenal. This includes about 4,850 strategic warheads, representing a slight decrease from last year’s level due to the removal of some MIRVed intercontinental ballistic missiles (ICBMs). Our estimate of Russia’s operational non-strategic nuclear weapons—3,400—remains unchanged from last year.
Kazakhstan to build nuclear plant within 15 years
Kazakhstan plans to build a nuclear power plant within 15 years on the shores of Lake Balkhash (in Karaganda region, central Kazakhstan).
Úložiště radioaktivních odpadů Dukovany
Úložiště Dukovany bylo vybudováno pro zneškodnění nízko a středně aktivních radioaktivních odpadů, které vznikají v jaderné energetice. Je to největší a nejmodernější úložiště radioaktivních odpadů v České republice a svou konstrukcí i bezpečností odpovídá standardům platným v západoevropských zemích.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 26. týden 2003
- IAEA Paks Report Highlights ‘Weak Assessment’ of Fuel Cleaning System
Gamma-ray bursts made by supernovae
On 8 April, astronomers using the 6.5 m Multiple Mirror and Magellan telescopes discovered supernova SN2003dh, at the location of the gamma-ray burst GRB030329. The GRB had been spotted 10 days earlier by NASA's High-Energy Transient Explorer satellite, on 29 March - the estimated time at which the supernova exploded.
Zbyněk Grunda
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Bezjaderná Evropa Rakušany nezaujala
Sen ekologických aktivistů o bezjaderné Evropě se vzdaluje. Měsíc poté, co odstavení atomových elektráren odmítly dvě třetiny Švýcarů, neuspěli odpůrci jaderné energetiky ani v sousedním Rakousku.
Termojaderná elektrárna se stává skutečností
Jak nahradit vysychající (a politicky výbušné) fosilní zdroje energie? Jednou z možností je i termojaderná syntéza. Řízenou termojadernou syntézou se získává energie ekologicky nezávadnou a bezpečnou cestou navíc je surovinově zabezpečená, vodíku (a lithia) je všude více než dost.
Russia's Mayak plans approved
Plans for the modernization of Russia's RT-1 spent nuclear fuel reprocessing plant at Mayak Production Association have been approved by the country's atomic energy minister, Alexander Rumyantsev, NucNet reported.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 25. týden 2003
- Evropská komise založila ERIC
- Phenix znovu v provozu
- Bulharsko chce dostavět JE Belene
- Diskuse ve švédském parlamentu
Václav Hanus
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Temelín musí zeštíhlet
Už měsíc šéfuje největší tuzemské elektrárně sedmačtyřicetiletý Jiří Vágner. Zatímco úkolem jeho předchůdce Františka Hezoučkého bylo spustit Temelín, Vágner teď musí dokázat, že ostře sledovaná jaderná elektrárna je schopna plynulého a bezpečného provozu. Čeká ho také nepopulární krok - jen letos bude muset dát výpovědi 145 zaměstnancům.
Could neutrinos destroy nuclear weapons?
Physicists at the KEK laboratory in Japan and the University of Hawaii have proposed a "futuristic but not necessarily impossible technology" that would use an ultra-high energy neutrino beam to destroy nuclear weapons.
Prioritou zůstává hnědé uhlí a atomové jádro
Hnědé uhlí a jaderná energetika budou hlavními pilíři české energetiky do roku 2030, ale patrně i po tomto termínu. Napovídá to státní energetická koncepce (SEK) zveřejněná minulý týden ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO). Ta bude během června k diskuzi pro odbornou veřejnost. Do konce roku by ji měla schválit vláda.
Jiří Veselý
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 24. týden 2003
- Seminář na vědu a výzkum v oblasti jaderné energetiky 21. století
- Spor o Sellafield
- BNFL bude mít nového CEO
Jsou úložiště bezpečná?
Bezpečnost uložených radioaktivních odpadů se plánuje na stovky a tisíce let. Tomu odpovídají požadavky na umístění úložiště, ale také na konstrukci a životnost bariér, které mají zabránit průniku radioaktivních látek do životního prostředí.
Arktika nuclear icebreaker now unauthorized access protected
One more nuclear icebreaker supervised and operated by Murmansk Shipping Company has been equipped with an authorized access physical protection system. Earlier such systems were installed on the nuclear icebreaker Soviet Union, nuclear lighter ship Sevmorput, and technical support ship Imandra.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2003
- Summit G8 k otázkám energetiky
- Rusko dodá jaderné palivo do Iránu
- British Energy ještě není "za vodou"
Návrh státní energetické koncepce
5. června předložilo Ministerstvo průmyslu a obchodu k veřejné diskuzi "Návrh aktualizace státní energetické politiky".
Peter Rydlo
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Klimatické změny a jaderná energie
Evropská nukleární společnost se domnívá, že světová kapacita pro výrobu elektřiny z jaderné energie se musí podstatně zvýšit, pokud máme splnit ambiciózní cíle stanovené pro snižování emisí oxidu uhličitého ve světě a zároveň splnit předpokládaný růst ve spotřebě elektřiny.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 22. týden 2003
- Nové palivo na JE Dukovany
Potřebuje Česká republika celonárodní debatu o energetické koncepci státu?
Plné znění článku viceprezidenta České nukleární společnosti Miroslava Kawalce. Článek byl zveřejněn 29. května 2003 v Hospodářských novinách.
Seminář "Možnosti nasazování bloků UJE ČEZ v podpůrných službách"
Na úspěšný zkušební (a historicky první komerční) provoz JE Dukovany v sekundární regulaci činného výkonu, který proběhl mezi 23. a 27. květnem na 3. a 4. bloku, navázal v úterý 27. května na zámečku v Dukovanech neméně úspěšný dvoudenní seminář.
František Řeřucha
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Nuclear Units Secure After Japanese Earthquake
An earthquake that took place in the north of Japan has affected neither the operation nor the security of the region’s three nuclear power units.
Radioaktivita v medicíně v otázkách a odpovědích
Jaké jsou přínosné a škodlivé efekty rentgenového záření, které se používá ve zdravotnictví k rentgenové diagnostice? Jaké jsou výhody a nevýhody jeho použití?
Cogema prepared to invest $100 million in Kazakh uranium field
Almaty. (Interfax-Kazakhstan) - France's Cogema company is prepared to invest $100 million in the development of the Moinkum uranium deposit in southern Kazakhstan.
Proč hlubinné úložiště?
I přes optimistický rozvoj nových technologií zbude z jaderné energetiky, z různých průmyslových odvětví a medicíny určité množství vysoce radioaktivních odpadů, které bude třeba desetitisíce let izolovat od biosféry.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 21. týden 2003
- Příprava dlouhodobého úložiště ve Finsku
- JE Borssele bude provozována až do konce plánované životnosti
- Nová JE v Jižní Africe
- Změna jaderné legislativy v Rusku
Ivo Kouklík
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Urban chce posílit Temelín
Nápisy "Zastavte Temelín" na rakouské straně našich hranic ještě nevybledly a ministerstvo průmyslu už odpůrcům jaderných elektráren chystá další sousto. Nová energetická politika ministra Milana Urbana chce totiž dát atomové energii v Česku zelenou. "Řeknu to diplomaticky. Temelín prostě ještě není dostavěn," řekl pro MF DNES Urban.
Zametou ekologisté Rakouska před svými prahy?
6. května byla zveřejněna zpráva Evropské agentury pro životní prostředí, která poukazuje na skutečnost, že již druhým rokem dochází v Evropě ke zvyšování emisí skleníkových plynů. K největšímu růstu emisí mezi rokem 2000 a 2001 došlo v Rakousku a Finsku.
Eskom says ready to build nuclear power station
JOHANNESBURG - South African state-owned power utility Eskom Holdings said last week it was ready to build and commission a demonstration unit of its proposed second nuclear power station, subject to statutory approvals.
US May See Construction Of New Nuclear Reactor
WASHINGTON (Dow Jones) - The U.S. could eventually see the construction of a new nuclear power plant, John G. Rice, president and chief executive of General Electric (GE) unit GE Power Systems, said Thursday.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 20. týden 2003
- Veřejnost v Japonsku požaduje opětné spuštění JE společnosti TEPCO
- Švýcarsko odmítlo veřejným hlasováním dvě dlouhodobě prosazované protijaderné iniciativy
- Zpráva Evropské komise prosazuje jádro a obnovitelné zdroje
Vladimír Marušík
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
V jaderné elektrárně Dukovany se po odstávce rozjíždí třetí blok
Třetí blok jaderné elektrárny Dukovany začne po odstávce vyrábět energii koncem tohoto týdne. Blok byl mimo provoz od 7. dubna. Během odstávky se měnila část paliva a provedly se revize zařízení, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka.
Potassium-40 heats up Earth’s core
Radioactive potassium could be a significant source of heat in the Earth's core. V Rama Murthy from the University of Minnesota and colleagues have shown that potassium-40 can exist in the core of the Earth and provide heat via its radioactive decay. The result could have important implications for theories of thermal evolution of planetary cores and the origin of geomagnetic fields.
Henri Becquerel (1852 - 1908)
Henri Becquerel was born into a family of scientists. His grandfather had made important contributions in the field of electrochemistry while his father had investigated the phenomena of fluorescence and phosphorescence. Becquerel not only inherited their interest in science, he also inherited the minerals and compounds studied by his father.
Právo si hledá cestu pomalu, ale přece...
EU zakázalo klauzuli proti jaderné energii. Rakouští odpůrci atomu utrpěli těžkou ránu: Evropská komise má zásadní námitky vůči protijaderné klauzuli v domácím zákoně o elektřině, informuje o tom Die Oberösterreichischen Nachrichten.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 19. týden 2003
- Černobylský projekt SIP
- Privatizace SE a. s.
- Podíl jádra v Evropě 35%
Fact Sheet on Next-Generation Reactors
The NRC has long sought standardization of nuclear power plant designs, and the enhanced safety and licensing reform which standardization could make possible. The NRC's regulation provides a predictable licensing process including certification of next-generation reactor designs.
Fagan sliboval ránu, dostal ji však sám zpět
Do sporu o dokončení Temelína vlétl americký právník Ed Fagan jako velká voda. "Máme v úmyslu zabránit uvedení Temelína do plného provozu," prohlásil v únoru 2001, když poprvé přijel do Rakouska zastupovat tamní odpůrce jaderné elektrárny.
Radon v domě v otázkách a odpovědích
Radon je všudypřítomný přírodní radioaktivní plyn. Vzniká postupnou přeměnou uranu, který je v různých množstvích přítomen ve všech materiálech zemské kůry. Radon sám se přeměňuje na další radioaktivní prvky (izotopy polonia, olova a vizmutu), ty se při vdechování zachycují v dýchacích cestách a ozařují je.
Výběr zpráv ze sítě NucNet a z Eurelectric Daily News - 18. týden 2003
- Přehodnocení poruchové události na JE Pakš
- Navýšení počtu vědeckých pracovníků v EU
- Celonárodní debata o budoucnosti jaderné energetiky ve Francii
Sum-up bulletin for the Press on the event occurred at Paks Nuclear Power Plant
Podíl výroby jaderných elektráren vzroste
Podíl výroby jaderných elektráren Temelín a Dukovany letos vzroste na téměř 45 procent. V roce 2001 činil podíl výroby jaderných elektráren v rámci elektrárenské společnosti ČEZ 28 procent a o rok později 35 procent.
The Latest News Digest of Uranium Information Centre
- Construction starts on new Romanian reactor
- All Tokyo reactors now shut down
- Hungarian fuel damage rated 3 on INES scale
Stát vybírá místo pro jaderný odpad
Šest obcí v republice má v tuto chvíli největší šanci, že právě u nich bude až sto tisíc let uloženo na čtyři tisíce tun vysoce radioaktivního odpadu z jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Státní Správa úložišť radioaktivních odpadů zveřejnila aktualizovaný seznam šesti prioritních a pěti záložních lokalit, kde by mohl být podzemní bunkr postaven.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 17. týden 2003 - Final INES Level Three Rating For Paks Unit
Inspections at unit two of Hungary’s Paks nuclear power plant have identified leakage in fuel assemblies inside a cleaning system, during the unit’s annual refuelling outage, as the source of a discharge of radioactive gases earlier this month.
Co je nukleární medicína?
Nukleární medicína je lékařský obor, který slouží k diagnostice a léčbě pomocí izotopů. Nukleární medicína patří mezi neinvazivní vyšetřovací metody. Na rozdíl od diagnostické radiologie, která je založena na anatomii, nukleární medicína umožňuje získávat informace nejen anatomické, ale hlavně o orgánových funkcích či metabolismu.
Zdeněk Linhart
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
SE privatisation plods on
Despite receiving initial recommendations from its advisor on the last of Slovakia's major privatisation deals, the government has not yet rolled out its plans for the sale of the Slovenské elektrárne (SE) electricity producer.
Úložiště radioaktivních odpadů Bratrství - Jáchymov
Pracoviště Bratrství Jáchymov je určeno výhradně k umísťování odpadů s přírodními radionuklidy. Toto pracoviště je vybudováno v části opuštěných podzemních prostor bývalého uranového dolu Bratrství. Je jenom nepatrnou částí důlního pole Bratrství, které má rozlohu 9,8 km2 s více než 80 km štol a překopů.
Z-fusion makes progress
Physicists in the US have demonstrated nuclear fusion in a "Z pinch" for the first time. Researchers at Sandia National Laboratories observed neutrons produced by the fusion of deuterium nuclei at the lab's Z facility - the world's most powerful X-ray source.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 16. týden 2003
- Poslední jaderný blok společnosti TEPCO odstaven
- Modernizace JE Jižní Ukrajina
- Poruchová událost na JE Pakš
- Kritika vládní podoby energetického zákona ve Velké Británii
Scénáře vývoje spotřeby elektřiny v ČR
Na základě podkladů, které zveřejnil Energetický regulační úřad, Vám přinášíme graf scénářů vývoje spotřeby elektřiny v České republice až do roku 2020. Předložené scénáře vzešly ze schůzky vybraných odborníků a specialistů, kteří byli delegováni jako zástupci elektroenergetických subjektů (výrobců a distributorů elektřiny a ČEPS, a. s.).
Jaroslav Míl
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Studená jaderná fúze - omyl ve vědě
Studená jaderná fúze je spekulativním neprokázaným procesem, při němž se má uvolňovat jaderná energie ve formě tepla jadernou fúzí jader deuteria při "pokojové" teplotě.
U.S. Senate Energy Committee Approves Legislation Containing Incentives to Build New Nuclear Plants
U.S. Senate Committee on Energy and Natural Resources approves provisions in comprehensive national energy policy legislation providing incentives to increase use of nuclear power in the U.S. portfolio of diverse electricity sources.
OBĚD S... Alešem Johnem šéfem východoevropského centra WANO
Na prstech jedné ruky by prý Aleš John spočítal okamžiky, kdy se v životě rozčílil. Šéf východoevropského centra Světové asociace jaderných elektráren a bývalý ředitel jaderné elektrárny v Dukovanech působí přesvědčivě klidným dojmem.
Nový sklad vyhořelého jaderného paliva pro jadernou elektrárnu Dukovany
Připravovaný sklad vyhořelého jaderného paliva v areálu Jaderné elektrárny Dukovany bude sloužit pro uskladnění transportně skladovacích obalových souborů (kontejnerů) s vyhořelým jaderným palivem, vyprodukovaným EDU po r. 2006 až do ukončení provozu této JE.
Výběr zpráv ze sítě NucNet a z Eurelectric Daily News - 15. týden 2003
- Ekonomičtí ministři zemí EU se dohodli na daních za elektrickou energii
- Evropská komise plní svou kontrolní a dohlížecí roli v oblasti hospodářské soutěže
- Nový závod na výrobu jaderného paliva
Power and Purpose in Space
Wood, wind, water, coal, oil, gas, and nuclear energy: of those major power sources, only one - nuclear - can work in space. Like it or not, humanity is going nowhere, astronautically speaking, without the power of the atom.
Svatobor Štech
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Možnosti nasazování bloků JE EDU a ETE v PpS
(PR, SR, TR, ZSV_30, DZ, OSTROV, BLACK-START)
27. a 28. 5. 2003, Zámeček Dukovany
Program
14th Annual Conference of the Nuclear Society of Russia
"Scientific Support to Safe Use of Nuclear Power Technologies"
Udomlya, Tver region, June 30-July 4, 2003
Second Announcement, Registration Form
Sjezd Strany zelených je zmanipulován
"Tmavozelené" křídlo strany zverbovalo nové členy, jen aby získalo převahu nad zastánci starého vedení.
Hydrogen-7 makes its debut
The heaviest isotope of hydrogen ever has been detected at the RIKEN laboratory in Japan. The isotope contains six neutrons and one proton and is known as hydrogen-7. An international team of researchers from Japan, Russia, the UK, France and Sweden collided a high-energy beam of helium-8 atoms with a cryogenic hydrogen target to make the novel isotope.
Russia to provide NASA with nuclear fuel
Russia is set to start delivering nuclear fuel to the US space program beginning next year, an official with Russia's atomic energy ministry said Wednesday.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 14. týden 2003
- Celonárodní debata nad budoucností energetiky ve Francii
- Jádro má ve Švýcarsku perspektivu
- Další 4 jaderné bloky dostaly licenci na 60 roků
- Pakistán a Čína chystají stavbu 2. bloku JE Chasnupp
EUROBAROMETER 58.0
The attitudes of Europeans towards the environment. Written by the European Opinion Research Group (EORG) for Directorate-General Environment.
Úložiště radioaktivních odpadů Richard - Litoměřice
Informace o úložišti institucionálních radioaktivních odpadů Richard u Litoměřic.
Radioaktivita stavebních materiálů
Stavební materiály nerostného původu obsahují vždy určité množství radioaktivních látek. Jedná se predevším o draslík, uran, thorium a radionuklidy, které vznikají jejich radioaktivní přeměnou. Z nich nejvýznamnější je obvykle radium (Ra-226).
Miloš Štěpanovský
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Pozitronová emisní tomografie v Nemocnici Na Homolce
Pozitronová emisní tomografie (PET) je moderní lékařská zobrazovací metoda, která patří do oboru nukleární medicíny.
Informace k postupu energetického spouštění ETE - 28.3.2003
Provozní personál druhého bloku v průběhu včerejšího dne postupně převedl blok do výkonového provozu. V závěru dne ve 23:35 hodin připojil turbogenerátor do rozvodné sítě a zahájil plnění zbývajících testů zařízení této závěrečné etapy energetického spouštění.
Termojaderná elektrárna - naše energetická naděje?
V současné době je jedinou alternativou ke stávajícím tepelným či jaderným elektrárnám elektrárna termojaderná. Co se týče výkonu je bez konkurence a co se týče ostatních parametrů směle soutěží s tzv. alternativními energetickými zdroji.
Latest Scientific Results Point to the End of the Georeactor and to the End of the Earth's Magnetic Field
Los Angeles - The journal Proceedings of the National Academy of Sciences in Washington, D.C. lifted its embargo for publication of the latest evidence for the theory about the earth's core and the energy source for the geomagnetic field. This comes at a time when Paramount Pictures prepares release of the next major science epic thriller, THE CORE, which coincidentally depicts problems with the earth's core.
First nuclear power plant to close
Calder Hall, the world's first and oldest industrial-scale nuclear power station, at Sellafield in Cumbria, is to close on March 31, 47 years after it was opened by the Queen.
Skončilo období nejistoty, největší česká transakce může být dokončena
Energetická společnost ČEZ dnes obdržela souhlasné stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže ke spojení ČEZ a distribučních společností, které schválila vláda ČR. Souhlasné stanovisko bylo vydáno s podmínkami. Je zarážející, že i když rozhodnutí padlo již v úterý 18. března, ČEZ i ostatní subjekty se jej dozvídají až dnes.
Aleš John
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Pakistan To Build More Nuclear Power Plants
ISLAMABAD, Pakistan: Mar 18 (PNS) - Pakistan is planning to build more nuclear power plants in years to come to overcome its energy needs on the basis of self-suffiency principle.
OECD - HRP Summer School 2003 on Design and Evaluation of Human-System Interfaces
The Halden Project invites to an International Summer School on “Design and Evaluation of Human-System Interfaces” in Halden, Norway August 25-29, 2003.
IAEA Director General Reports to the Board of Governors
In his statement to the IAEA Board of Governors today, IAEA Chief Mohamed ElBaradei reported on the latest situation in Iraq. He said he had been advised by the U.S government to pull out IAEA inspectors from Baghdad and that similar advice has been given to UNMOVIC.
Mars hrozí kosmonautům radiací
Mars nebude snadným cílem pro kosmickou výpravu s lidskou posádkou. Vykazuje totiž intenzivní radiaci. Kvůli silnému záření se musel také ukrýt hluboko pod povrch planety život, pokud na rudé planetě existuje. Vesmírná agentura NASA to oznámila po zpracování údajů z družice Odyssey kroužící kolem Marsu.
Místní šetření pro rozšíření meziskladu v Dukovanech
Místní šetření stavebního řízení k rozšíření meziskladu v Dukovanech proběhlo rychle a v klidu. Z občanských iniciativ projevili zájem o prohlídku místa výstavby meziskladu jenom Jihočeští taťkové.
Iran Says Nukes Are for Electricity
BUSHEHR, Iran - Iran on Wednesday rejected U.S. accusations that it would use its nuclear program to secretly produce atomic weapons, saying all facilities are open to international inspectors.
Josef Sedlák
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Dukovany rozšiřují výrobu o fotovoltaickou elektrárnu
Jaderná elektrárna Dukovany bude mít "6.výrobní blok". Po čtyřech reaktorech, které jsou v provozu od roku 1985 a trenažéru, který se familiárně nazývá 5. blok, rozšíří Jaderná elektrárna Dukovany svou výrobní základnu v tomto roce o sluneční fotovoltaickou elektrárnu.
Report on the First Patient Group of the Phase I BNCT Trial at the LVR-15 Reactor
The phase I study of the Protocol approved by State Institute for Drug Control and State Office for Nuclear Safety of the Czech Republic has been used to define the limiting toxicity of the BNCT procedure. The group of 9 patients received BSH and underwent surgery, 5 patients were treated using BSH at the epithermal neutron facility of LVR-15 reactor in NRI Rez.
Mluvčí elektrárny má za úkol bránit fámám
"Někteří Rakušané si myslí, že lidé z Dukovan jsou kvůli ozáření neplodní," říká otec šesti dětí Petr Spilka.
First announcement for the International conference "Radioactive waste and spent fuel management"
November 6-8, 2003, Plovdiv, Bulgaria, organised by the Bulgarian Nuclear Society together with the European Nuclear Society.
Information, Participation and Paper Contribution Form
11th Training Course on Off-site Emergency Planning and Response to Nuclear Accidents
Mol, Belgium, June 16 - 20, 2003
Auditorium of the SCK•CEN Club-House, Boeretang 201, B-2400 Mol, Belgium
ČEZ koupil název haly až do roku 2007
Pardubice - Duhová aréna. Právě tak se od středy jmenuje pardubická hokejová hala, která je nejmodernější v zemi. Její název si totiž koupil český energetický gigant ČEZ, který arénu pojmenoval podle svého reklamního programu s názvem Duhová energie.
Bohumil Vincenc
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
President Bush Calls for Use of Nuclear Energy to Power U.S. Hydrogen Economy
President Bush identified emission-free nuclear energy as one key way to power hydrogen fuel cells, which will lower greenhouse gas emissions linked to the threat of global climate change and enhance U.S. energy security.
ČEZ: monopolní praktiky nepoužíváme
Představitelé elektrárenské společnosti ČEZ se ohradili proti prohlášením představitelů Severomoravské energetiky (SME). Podle SME má ČEZ nabízet oprávněným zákazníkům elektřinu levněji než samotné společnosti SME. "Proti tomuto tvrzení se zásadně ohrazujeme," řekl mluvčí ČEZ.
Report to Congress on Advanced Fuel Cycle Initiative: The Future Path for Advanced Spent Fuel Treatment and Transmutation Research
In that report, US Congress instructed the Department of Energy to provide answers to several questions related to the agency`s spent fuel separations and transmutation research activities.
New Type of Nuclear Reactor Put into Use in Beijing
China's first high temperature gas-cooled reactor has begun generating power in a full swing in Beijing recently, a leading researcher said Saturday in Beijing. The development of the reactor represents a major step in China's safe use of nuclear energy to resolve its energy shortage, said Wu Zongxin, a professor with the Nuclear Energy Technology Institute of Tsinghua University.
Reaktor druhého bloku Temelína poprvé pracuje na 100 procent
TEMELÍN (Českobudějovicko) 3. března (ČTK) - Reaktor druhého bloku jaderné elektrárny Temelín od rána poprvé pracuje na plný výkon 100 procent. Řekl to mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Podle něho bude následovat třídenní stabilizace výkonu a poté budou pokračovat zkoušky poslední etapy energetického spouštění.
Moderní technologie likvidace jaderného odpadu
Ing. Miloslav Hron, CSc., ÚJV Řež, a. s.
Přednáška se uskuteční dne 27. března 2003 od 10 hod.
v Kongresovém sále ČEZ, a. s., Duhová 2/1444, Praha 4 (metro Budějovická)
Ludmila Hulínová
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Výzkumná zařízení - nové projekty: studie MYRRHA
Pierre D'hondt (pracovník výzkumného ústavu SCK.CEN, Mol, Belgie)
Přednáška pořádaná Českou nukleární společností a ÚJV Řež, 28. března 2003 v 9.00 hod v novém konferenčním centru ÚJV v Řeži (administrativní budova).
Jaderná energetika - perspektiva udržitelného rozvoje
Světová rada pro energii se sídlem v Londýně, zveřejnila dva scénáře světové výroby a spotřeby energie v roce 2050. Počet obyvatel naší planety se podle statistik OSN zvýší z dnešních šesti na devět miliard. Scénář udržitelného rozvoje dává zelenou především jaderné energetice a obnovitelným zdrojům energie.
New Type of VVER 440 Fuel Licensed for Dukovany NPP
Svatobor Štech, Ivan Tinka, Pavel Veselý
Referát na konferenci TopFuel, březen 2003, Wurzburg, Německo.
NRC rates corrosion as one of worst violations
OAK HARBOR, Ohio - The Nuclear Regulatory Commission yesterday officially classified Davis-Besse’s reactor-head corrosion among its most serious safety violations, leaving open the possibility that FirstEnergy Corp. could face the largest fine the agency has ever assessed a nuclear plant operator.
Informace k postupu energetického spouštění ETE - 26.2.2003
Včera byla na druhém bloku zahájena poslední etapa energetického spouštění s výkonem reaktoru do 100 %. Její zahájení povolil Státní úřad pro jadernou bezpečnost 25. února 2003 v odpoledních hodinách.
Russia to help Kazakhstan build nuclear plant
MOSCOW, Feb. 24 (Xinhuanet) - Russia is planning to help Kazakhstan build a nuclear power plant to ease the country's serious shortage of electric energy, said Russian Atomic Energy Minister Alexander Rumyantsev on Monday.
Oldřich Mach
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
EPIC: Slovakia faces tough task selling nuclear plants
SLOVAKIA has little chance of selling its two nuclear power plants as part of its privatisation of electricity utility Slovenské Elektrárne (SE), a representative from a leading consultancy for privatisation and investments in central and eastern Europe said February 17.
Fakta o hospodaření s jadernými odpady v EU
EU produkuje 50 000 m3 RAO ročně (= 0.00013 m3 na osobu, tj. 0.13 litru na osobu nebo 9,75 litrů za celý (75letý) lidský život). Méně než 1% z toho jsou vysokoaktivní odpady ve formě zbytků po přepracování vyhořelého jaderného paliva. Objemy odpadů se průběžně snižují tím, jak se uvádějí do provozu stále dokonalejší technologie.
Interview s Philippem Busquinem, komisařem EU pro vědu a výzkum
Zkrácený překlad interview pro měsíčník Foratom e-bulletin.
Rekord na ostrově Malta
Od 2. do 5. února se na Maltě v hotelu Corinthia St. Gorg ve městě St. Julians sešlo 153 specialistů na komunikaci s veřejností v oborech jaderné vědy, techniky a energetiky z 27 zemí světa. Byla to v tu chvíli největší koncentrace odborníků na "jadernou" komunikaci na světě a patrně i v celých maltských dějinách. Konala se zde mezinárodní konference PIME 2003, kterou každoročně pořádá Evropská nukleární společnost.
Temelín se stává inspirací pro básníky
TEMELÍN - Pohled na jadernou elektrárnu Temelín vyvolává v lidech různé pocity. Její odpůrci vidí jen zbytečnou, obludnou stavbu, která kazí vzhled krajiny a ohrožuje okolí. Zaměstnanci Temelína se zase při pohledu na chladicí věže rozplývají nad obrázkem pevného pilíře české energetiky.
Energy Secretary Abraham Announces U.S. to Join Negotiations on Major International Fusion Project
PRINCETON, N.J. - President Bush has decided that the U.S. will join the negotiations for the construction and operation of a major international magnetic fusion research project, U.S. Secretary of Energy Spencer Abraham announced today. Known as ITER, the project's mission is to demonstrate the scientific and technological feasibility of fusion energy.
ČEZ investoval do ekologie nejvíce v ČR
ČEZ, a. s., od svého vzniku investoval do ekologických programů přibližně 50 miliard korun, což je jednoznačně nejvíce ze všech ekonomických subjektů v České republice. Díky těmto investicím jsou naše tepelné elektrárny kompletně odsířeny a splňují - stejně jako zdroje vodní a jaderné - ty nejpřísnější evropské standardy. Proto jednoznačně považujeme produkt Duhová energie za ekologický.
Ladislav Dubský
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Perspektivy jaderné energetiky
Světová rada pro energii se sídlem v Londýně, zveřejnila dva scénáře světové výroby a spotřeby energie v roce 2050. Počet obyvatel naší planety se podle statistik OSN zvýší z dnešních šesti na devět miliard. Scénář udržitelného rozvoje dává zelenou především jaderné energetice a obnovitelným zdrojům energie
Unloading of spent nuclear fuel from Kursk submarine nearing completion
ST. PETERSBURG. Feb 18 (Interfax-Northwest) - The effort to unload spent nuclear fuel from the second reactor of the nuclear submarine Kursk is expected to end on Tuesday at Nerpa ship-repair facility in Snezhnogorsk, Murmansk region.
Will Nuclear Power Put Humans On Mars?
When it comes to attracting interest in new mission plans to far-out places in the solar system, it is often the wildly futuristic concepts that get the attention.
India to add 4000 MW to nuclear-power by 2008
NEW DELHI, Feb. 16 (Xinhuanet) - India's nuclear power program, which has lagged way behind its intended target, will add 4,000 mega-watts by early 2008, taking the total nuclear power generation to 6,700 mega-watts.
Informace k postupu energetického spouštění ETE - 17.2.2003
Na druhém bloku pokračují další zkoušky energetického spouštění etapy energetického spouštění s výkonem reaktoru do 75%. Byly dokončeny fyzikální testy předepsané pro tuto etapu.
Karel Dach
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Westinghouse CEO Lauds Administration's Ongoing Support for Nuclear Power
Westinghouse Electric Company President and CEO Steve Tritch today lauded the Bush administration's fiscal year 2004 budget proposal for its forward-looking support for nuclear power.
Zastupitelé se snaží změnit atomový zákon
Chyšky - Obyvatelé obcí kolem Milevska už roky žijí v obavách, že se tam začne stavět úložiště jaderného odpadu. Aby tomu zabránili, napsali nyní zastupitelé dvanácti obcí na Písecku Úřadu vlády, ministerstvu životního prostředí a ministerstvu průmyslu a obchodu dopis, ve kterém požadují změnu atomového zákona.
Nejlevnějším velkým zdrojem elektřiny zůstávají Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany je v současné době nejlevnějším výrobcem elektřiny v ČR a patří i mezi nejlevnější jaderné zdroje v Evropě. Do měrných nákladů na výrobu elektřiny se v jaderných elektrárnách, na rozdíl od mnoha jiných zdrojů a průmyslové sféry, zahrnují všechny externality (vnější a budoucí náklady).
The latest WNA Newsletter (Jan - Feb 2003)
US plants continue uprating their capacity, British Energy rescue deal, French energy debate announced, Sweden approves MOX use, Belgian nuclear phase-out from 2015, Bulgaria shuts down older nuclear units, Two new Chinese reactors in commercial operation, Former Japanese PM calls for return to first principles, North Korea threatens return to plutonium production, British Energy lines up sale of Bruce Power, Australian Repository EIS concluded, US aircraft crash study allays terrorism fears, Kyoto Protocol nears threshold.
Experti MAAE prověřili již podvacáté Temelín
Od 3. do 7. února proběhla v Jaderné elektrárně Temelín v pořadí již dvacátá prověrka Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Tentokrát byla expertní mise zaměřena na ocenění seismického rizika lokality elektrárny. Tým expertů nyní zpracuje závěrečnou zprávu ve které zazní hodnocení kontroly a případná doporučení MAAE pro kontrolovanou oblast.
7th International Topical Meeting on Research Reactor Fuel Management (RRFM)
The international topical meeting on Research Reactor Fuel Management (RRFM) has been successfully run since 1997 to provide an open forum for the exchange of information on all significant aspects of the nuclear fuel cycle.
Rudolf Vespalec
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
RAD-04: International Symposium on Radiative Transfer
Istanbul, Turkey, June 20-25, 2004
The fourth symposium on Radiative Transfer organised by ICHMT. As before, the main objective of the Symposium is to bring together the scientists and engineers involved in radiative transfer research and to provide a relaxed atmosphere for in-depth discussion of theory, experiments, and applications of radiation transfer.
Zhodnocení výstavby a spouštění jaderné elektrárny Temelín
Konference proběhla v Srní na Šumavě ve dnech 11.12. - 13.12. 2002. Byla organizována Českou nukleární společností pod záštitou ČEZ, a.s. HOCHTIEF VSB a.s. a Škoda Praha a.s. Bylo předneseno 32 referátů pro cca 165 delegátů. Vesměs se jednalo o přehledové referáty hlavních účastníků výstavby hodnotící jejich účast na výstavbě a spouštění elektrárny.
Polární mostový jeřáb 320/160/2 x 70 t x 43 m
Na hlavních výrobních blocích Jaderné elektrárny Temelín jsou pro manipulaci s velmi těžkými břemeny instalovány polární mostové jeřáby nosnosti 320 t. Tyto jeřáby jezdí na rozdíl od klasických mostových jeřábů po kruhové dráze umístěné na vnitřní stěně ochranné betonové obálky - kontejnmentu. Proto se označují jako polární.