Archiv 2005
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 08/2005
- Rychlé reaktory a GIF
- Jaderná energie je obnovitelný zdroj energie, říká ministr pro vědu UK
- Osobnosti a názory - Mohamed ElBaradei
- Lesk a bída energetického využíváni biomasy
- Malá a velká energetika
- Větrná elektřina, byznys Rakušanů
- Jaderná energie v Maďarsku jde kupředu
- Valná hromada „jaderných žen“
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 52. týden 2005
- Nabídkové řízení na výstavbu JE Belene
- Odstavení bohunických bloků V-1
- Přehodnocení odstupu od jádra v Německu
- Prodloužení životnosti JE Torness
Licence k provozu Jaderné elektrárny Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany obdržela v předvánočním týdnu od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k provozu prvního bloku elektrárny do konce roku 2015.
Čím nakrmit čínského draka?
Čína se za posledních patnáct let změnila z výrobce hraček a levného oblečení ve světovou ekonomickou supervelmoc. Aby se dobře rozjetý stroj nezaseknul, musí Čína masivně investovat do energetického sektoru. V současnosti nemá v Číně až 100 miliónů lidí k dispozici elektřinu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 51. týden 2005
- Kontrakt na demonstrační jadernou elektrárnu PBMR
- Vývoj nového vysokoteplotního jaderného reaktoru v Číně
- EdF chce investovat do výstavby nových anglických jaderných elektráren
- Maďarský parlament schválil prodloužení provozu JE Pakš
- Kompenzace za odstavení JE Barseback-2
Nácvik na vládu Strany zelených
V závěru týdne zasáhla území republiky vichřice spojená s přívaly sněhu. Taková situace nepřináší nic příjemného, přesto pro nás může být užitečným poučením. Silný vítr přetrhal vedení a stovky domácností se ocitly bez elektřiny. V některých obcích byli lidé bez proudu i několik dní. To se bohužel stává a těžko mohou energetici takovým situacím předcházet. Co tedy může být na takové situaci poučné?
V Japonsku vede jádro
Minulý týden Japonsko uskutečnilo tři další kroky v podpoře jaderné energie. Do komerčního provozu byl uveden v pořadí čtvrtý a co do výkonu největší reaktor společnosti Tohoku a zároveň byl po důkladných opravách spuštěn 3. blok elektrárny Mihama. Začala výstavba skladu použitého paliva.
Follow-up mise MAAE-INSARR na reaktoru LVR-15
Ve dnech 6.-9.prosince 2005 se na výzkumném reaktoru LVR-15 konala následná (INSARR (Integrated Safety Assessment of Research Reactor). Hlavní follow-up) mise mise se konala na pozvstrany před dvěma lety - v prosinci 2003 - za účasti pání české ěti expertů v oblasti bezpečnosti provozu výzkumných jaderných reaktorů.
Jak dál v české energetice
Nedávno jsem četl jeden průzkum veřejného mínění v nejmenované průmyslově vyspělé zemi, který se týkal energetiky, jejího dalšího směřování a rozvoje. Nejedná se mi o to, jaké byly výsledky tohoto průzkumu, ale jak budeme energetiku a s ní spojené problémy řešit u nás v ČR.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 50. týden 2005
- Canada Report Calls For Big Increase In Nuclear Power Generation
- Iran Confirms Plans For More Nuclear Units
Rychlé reaktory a GIF
Narůstající množství použitého paliva v provozovaných energetických reaktorech je širším problémem rozvoje jaderné energetiky a její akceptovatelnosti majoritní částí lidské společnosti v národním i mezinárodním měřítku.
Proč se nemluví o Dukovanech?
Není u nás mnoho podniků, i když přibývají, které by se mohly v produktivitě a kvalitě rovnat s americkou nebo evropskou špičkou. I s notnou dávkou skromnosti to však o sobě může prohlásit dukovanská jaderná elektrárna.
Česká nukleární společnost – mladá generace
Rozvoj jaderné energetiky je zcela závislý na nastupující mladé generaci. Generace odborníků, kteří v uplynulém půlstoletí budovali dnešní jaderný průmysl a know-how, odchází postupně po celoživotním úsilí právem na zasloužený odpočinek. Více a více mladých lidí musí být proto připraveno převzít vedoucí roli v jaderném průmyslu a výzkumu.
Šéf ČEZu: I mě štve účet za proud
Šéf společnosti ČEZ Martin Roman vysvětluje, proč chce stavět elektrárnu v Německu a proč chce dál zvedat cenu energie pro lidi i podnikatele. Hovoří o investicích století, jednou z nich bude i další Temelín.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 49. týden 2005
- Majority of Britons Support Cautious Nuclear Build, Says Survey
- Swedish Survey Rejects More Reactor Closures
Armen Artavazdovič Abagyan
Zemřel jeden z nejvýznamnějších vědců a manažerů ruské jaderné energetiky. Armen Artavazdovič Abagyan s několiky svými blízkými tragicky zahynul 18. listopadu při požáru v obytném domě v Moskvě. Pohřeb se konal 24.11.2005.
Malá a velká energetika
Dovolil jsem si v několika článcích kritizovat obnovitelné zdroje energie. Přestože jsem předkládal objektivní argumenty, vysloužil jsem si častá nařčení „ekologických“ aktivistů, že jsem PR nástrojem elektrárenské společnosti ČEZ. Jedná se samozřejmě o zcela scestné teorie, s PR aktivitami firmy ČEZ mám asi tolik společného, jako Greenpeace s ochranou přírody, tedy nic.
Energie z jádra je čím dál přitažlivější
Jaderná energetika prožívá novou konjunkturu, a to zejména v Asii. Japonsko tento týden připojí na síť svůj 54. jaderný blok o výkonu tisíc megawatt. Tím se země posune na třetí místo globálního žebříčku zemí s největším množstvím energie vyrobené z jádra. Na prvním místě jsou Spojené státy a na druhém Francie.
Slovenská nukleární společnost
Kalendár podujatí v jadrovej technike a energetike 2006-2007
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 48. týden 2005
- Nový ředitel Rosatomu
- Evropa bude podporovat jadernou energii
- Změna postoje Velké Británie k jádru
Jaderná energie v Maďarsku jde kupředu
Maďarští zákonodárci podpořili návrh na výstavbu státního skladu pro nízko a středně radioaktivní odpad. Zároveň bylo odsouhlaseno prodloužení provozní licence jaderné elektrárně Paks.
Jiří Švarný
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Aktuálnost uvedených údajů odpovídá roku vydání knihy - 2001.
Blair to unveil 'nuclear option'
Tony Blair is likely to use a speech to business leaders at the CBI to launch a review of UK energy policy which could lead to new nuclear power stations. Mr Blair is believed to view nuclear power as a way to improve the security of the UK's energy supply and also help the UK meet its greenhouse gas targets.
Co není podle pana Beránka, od ďábla jest
Podíl tzv. ekologicky šetrných zdrojů na světové energetice se měří v řádu procent. V některých zemích je větší, jinde menší, každopádně barevný koláč výroby elektřiny není v každé zemi, řečeno shodně s Janem Beránkem z energetického informačního servisu WISE (HN 23. 11. 2005) k nakousnutí.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 47. týden 2005
- Parliament Backs Hungary Repository and Paks Lifetime Extension Plans
ENS news - Issue No. 10, Autumn (November 2005)
- Hurricanes Give a Boost to Hydrogen Economy
- Finland's Olkiluoto 3
- 10th Anniversary of German YG
- Nuclear frontline of climate change battle
Větrná elektřina, byznys Rakušanů
Firma Proventi nepostaví u Chomutova továrnu na výrobu tubusů pro větrné turbíny. Počítá sice s tím, že na svazích Krušných hor vybuduje několik větrných farem s celkem 83 stožáry o celkovém výkonu kolem 140 megawattů, avšak kvůli snižování výkupní ceny větrného proudu, jak si postěžoval šéf společnosti Antonín Rais, na ni nemá.
Advanced Nuclear Power Reactors
The next two generations of nuclear reactors are currently being developed in several countries. The first (3rd generation) advanced reactors have been operating in Japan since 1996. Newer advanced reactors have simpler designs which reduce capital cost. They are more fuel efficient and are inherently safer.
250 miliard kilowatthodin z Dukovan
Dnes (18.11.2005) v 5:25 hod dosáhla Jaderná elektrárna Dukovany celkové výroby čtvrt bilionu kilowatthodin, je to hodnota za níž lze postavit v ČR na 700 kilometrů dálniční sítě nebo 2,5 Temelína.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 46. týden 2005
- New German Government To ‘Expand Research’ Into N-Plant Operations
Armáda se bojí vrtulí
Armáda vydala nesouhlasné stanovisko už k pěti desítkám větrných elektráren. Firmy je zamýšlely postavit v regionu Podbořanska, Lounska a Chomutovska. Stanovisko jim zaslala Vojenská ubytovací a stavební správa Litoměřice. Rozhodnutí zdůvodňuje zájmy obrany státu.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 07/2005
- Jiří Beránek - nový prezident FORATOMU
- 15. výročí založení NucNetu
- Setkání mladé generace České nukleární společnosti s předsedou US NRC
- Osobnosti a názory - Erik Nikolajevič Pozdyšev
- Poznatky z ICENES 2005
- Ekologická daňová reforma není ekologickou
- Jaderný comeback v Německu?
- Obnovitelné zdroje - nejdražší cesta ke snižování emisí
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 45. týden 2005
- Jaderná energie je obnovitelný zdroj energie, říká ministr pro vědu UK
Lesk a bída energetického využívání biomasy
Když se řekne „obnovitelné zdroje“, většina z nás si v prvním okamžiku představí vrtuli větrné elektrárny nebo solární panel. Následně si vzpomeneme, že mezi tyto zdroje patří i voda. Zajímavé je, že nejméně se v této souvislosti mluví a diskutuje o spalování biomasy.
World energy demand increasing
If policies remain unchanged, world energy demand is forecast to increase by over 50% between now and 2030, according to the latest World Energy Outlook from the International Energy Agency. World energy resources are adequate to meet this demand, but investment of US$17 trillion will be needed to bring these resources to consumers.
Osobnosti a názory - Mohamed ElBaradei
Dr. Mohamed ElBaradei, generální ředitel Mezinárodní atomové agentury, nositel Nobelovy ceny, se narodil v Káhiře v roce 1942. Jeho otec byl předsedou egyptské advokátní komory. Vystudoval na Káhirské universitě a doktorát získal na New York University School of Law. Je držitelem řady prestižních čestných titulů.
Jiří Beránek – nový prezident FORATOMU
Ing. Jiří Beránek, předseda Českého jaderného fóra, byl po odstoupení Eduarda Gonzalese, jednomyslně zvolen v elektronickém hlasování členů, které bylo ukončeno 4.11., prezidentem FORATOMU. Gratulujeme!
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 44. týden 2005
- Nuclear Is A Renewable Source Of Energy, Says UK Science Minister
Obnovitelné zdroje – nejdražší cesta ke snižování emisí
Česká republika se podobně jako ostatní země Evropské unie zavázala, že sníží emise skleníkových plynů v letech 2008-2012 o 8%. O tom, že je třeba snižovat emise není pochyb. Otázkou zůstává, jak toho nejefektivněji dosáhnout. Teoreticky vzato existují tři cesty vedoucí ke splnění tohoto cíle. Podívejme se tedy na jednotlivé z nich.
Dukovany přivítaly 300tisícího návštěvníka
V pátek 21. října 2005 přivítala elektrárna Dukovany třistatisícího návštěvníka. Stal se jím student Vysokého učení technického v Brně Petr Fiala ze Zhoře u České Třebové. Do konce roku 2005 čeká podobná sláva i Temelín, protože informační středisko očekává 250tisího návštěvníka.
Jaderný comeback v Německu?
Vítězství pravicové koalice CDU-CSU v německých volbách znovu otevírá citlivou otázku využívání jaderné energie. Křesťanští demokraté avizovali již dlouho před volbami, že v případě úspěchu budou tlačit na změnu zákona přikazujícího uzavření jaderných elektráren do 15 let. Nucená spolupráce s SPD ale může návrat jádra na scénu německé energetiky zpomalit.
Jaderná energie dostává v Evropě zelenou
Řada evropských politiků se v poslední době stále častěji vyjadřuje k otázce využívání jaderné energie. K dalšímu rozvoji jádra směřují stále silněji významné evropské země jako Francie a Velká Británie. Svědčí o tom právě hlasy předních politiků z obou zemí.
ČNS Trainee Program - Student Intership - 0. ročník
Tento program je určen pro studenty chemických, jaderných a technických fakult, kteří hledají praktické využití svých znalostí v oboru mírového využívání jaderné energie.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 43. týden 2005
- Zvýšení výkonu bloků JE Ringhals
- Areva bude modernizovat JE Qinshan-1 v Číně
- Členové Evropského parlamentu podepsali deklaraci za zvýšení podílu jádra
Safety of Nuclear Power Reactors
There have been two major reactor accidents in the history of civil nuclear power - Three Mile Island and Chernobyl. One was contained and the other had no provision for containment. These are the only major accidents to have occurred in some 12,000 cumulative reactor-years of commercial operation in 32 countries.
Transboundary Risks: The Temelin Case
H. Böck - Atominstitut Vienna, Austria, D. Drábová - State Office for Nuclear Safety Prague, Czech Republic, October 2005.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 42. týden 2005
- Vyřazené bloky JE Bruce A znovu do provozu
- 76% obyvatel z okolí JE v USA si přeje výstavbu dalších bloků
- Výstavba plovoucích JE v Rusku
Řada zemí teď přehodnocuje svou energetickou koncepci
Jaderná energetika zažívá v poslední době celosvětový boom. Přitom ještě nedávno byla považována za obor na okraji zájmu. S ubývajícími zdroji tradičních paliv dává jaderným elektrárnám zelenou stále více zemí. Příležitosti chce využít pod taktovkou nového vlastníka i plzeňská ŠKODA JS. Předseda představenstva a generální ředitel Radek Benčík hovoří o rozvoji firmy v oblastech velkých investičních celků a komplexního servisu pro jaderný a petrochemický průmysl.
Stanislav Rapavý
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Aktuálnost uvedených údajů odpovídá roku vydání knihy - 2001.
ENS Conferences
Conferences and workshops in any format are part of ENS’s core activities, whether as the main organiser or in partnership. ENS conferences serve as international forums for the disclosure of new scientific developments and technological innovations by leading scientists and engineers from all over the world.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 41. týden 2005
Eighty-three percent of Americans living close to nuclear power plants favour nuclear energy and 76% are willing to see a new reactor built near them, according to a public opinion survey of more than 1,100 adults across the US.
Ekologická daňová reforma není ekologickou
Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) ve své zprávě České republice vytkla, že produkuje příliš mnoho odpadů a škodlivých plynů. Jsme vysoko nad průměrem Evropské unie v produkci oxidu siřičitého na tisíc dolarů vydělaných našimi podniky a v produkci oxidu uhličitého jsme dokonce nejhorší v celé EU.
Vladimír Lelek
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Atomový pesimismus - Hnutí Duha neargumentuje férově
Má smysl polemizovat s protijadernou propagandou skupiny, která je za ni placena penězi pocházejícími od rakouské vlády?, ptal jsem se sám sebe při čtení nové "studie" Hnutí Duha. Smysl to nemá proto, že tím propagandistům vlastně nechtěně udělám reklamu. Ale zároveň to má smysl proto, že se tak dají celkem jednoduše demaskovat (ne)způsoby jejich argumentace.
Setkání mladé generace České nukleární společnosti s předsedou US NRC
Ve čtvrtek 22.9.2005 se uskutečnilo zajímavé setkání organizované Sekcí mladých ČNS a SÚJB, jehož účelem byla diskuse mladých odborníků a studentů jaderných oborů s předsedou Komise pro jaderný dozor Spojených států amerických panem Nilsem J. Diazem.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 40. týden 2005
- Projekt na závod na výrobu paliva pro PBMR
- Indie zvýší výkon v JE z 3000 na 40000 MWe
- 13 nových jaderných bloků v Pakistánu
- Dohoda Indie s Kanadou a Francií
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 06/2005
- Černobyl po dvaceti letech
- Osobnosti a názory - Ernst Weizsacker
- „Jaderné“ zážitky ze Švédska
- Nová jaderná elektrárna řeší budoucí nedostatek elektřiny v ČR
- IEA nastínila možný scénář záchrany
- Jaderná energie je obnovitelným zdrojem
- ČNS podporuje rozvoj středoškolské odborné činnosti
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
15. výročí založení NucNetu
ve dnech 26.9. – 28. 9. proběhlo v Praze několik akcí spojených s oslavou 15. výročí založení agentury NucNet. Na programu bylo nejdříve zasedání představenstva agentury, poté se konalo setkání s médii. Druhý den proběhlo odborné sympózium na téma „Communication excellence – maximising the information mix for a sustainable nuclear future“ a poslední den měli účastníci možnost podívat se do Temelína.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 39. týden 2005
A "strong building cycle" of new nuclear power plants is likely in the US some time between 2012 and 2015, a Nuclear Energy Institute (NEI) official has said. NEI vice-president Scott Peterson told a nuclear energy symposium organised by NucNet in Prague on 26th September 2005 that the earliest new plants could be built in the US in 2008.
Kdo zvyšuje ceny elektřiny
Pomocí zákona o obnovitelných zdrojích chce vláda podporovat výrobu elektřiny z nestandardních zdrojů, jakými jsou slunce, vítr či zelená biomasa. A protože tato výroba je podstatně, až několikanásobně dražší než z běžných surovin, musí ji někdo zaplatit. Nebude to státní rozpočet, jak by bylo logické, ale občan.
Jaderná energie je obnovitelným zdrojem
Reakce na článek "Prezident mezi větrníky a palmami" (Reflex 18/2005)
Článek Tomáše Feřteka napadá argumenty, kterými Václav Klaus zdůvodnil nepodepsání zákona o obnovitelných zdrojích energie. Klaus podle autora článku "vychází ze zmatených a nepřesných informací". Tomáš Feřtek, byť Klause nazývá trucujícím nedoukem, se sám asi necítí dostatečně fundovaným, a proto se odvolává na dokument "10 eko-omylů prezidenta Klause" z dílny Martina Bursíka.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 38. týden 2005
Russia’s state-owned utility Rosenergoatom is planning to use credit of 25 billion roubles (879 million US dollars, 723 million euros) to complete construction of the country’s three new nuclear units, Volgodonsk-2, Kalinin-4 and Balakovo-5.
Reakce Miroslava Kawalce, viceprezidenta České nukleární společnosti, na článek "Větrné elektrárny mají šanci. Ale na moři" (HN 22.9.2005)
Obce kolem Temelína dostanou šeky za 5 miliónů
V úterý 27. září 2005 předají v Temelínské hospodě zástupci akciové společnosti ČEZ starostům obcí z okolí elektrárny Temelín symbolické šeky v celkové výši 5 miliónů korun. První letošní předání šeků proběhlo již v březnu v Týně a zástupci obcí a kraje si odnesli 4,75 miliónu korun. Letošní částka 9,75 miliónu přispěla k realizaci 41 projektů ve 24 obcích.
Decommissioning Nuclear Facilities
Most parts of a nuclear power plant do not become radioactive, or are contaminated at very low levels. Most metal can be recycled. Proven techniques and equipment are available to dismantle nuclear facilities safely. As experience is gained, decommissioning costs for nuclear power plants, including disposal of associated wastes, are reducing and contribute only a small fraction of the total cost of electricity generation.
Bývalý tisk. mluvčí Greenpeace v Černobylu zmutoval v "nezávislého novináře"
V 37. čísle časopisu Týden vyšla reportáž Václava Vašků Černobyl: vstup zakázán!. Autor v ní bohatě využil snad všechny stylistické a dramaturgické nástroje, jen aby následky katastrofy co nejvíc nafoukl. Italský semiolog Umberto Eco, který v knize Skeptikové a těšitelé skvěle analyzoval postupy záměrné exploatace kýče v pokleslé literatuře, by jistě ocenil přeslazeně emotivní způsob, jakým Vašků pracuje s "hlubokými lidskými příběhy".
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 37. týden 2005
UK utility British Energy said today (15.9.05) that it has the go-ahead to extend the lifetimes of its two advanced gas-cooled reactor units at the Dungeness B nuclear power plant by 10 years.
Prof. Vladimír Klener - Vliv nízkých dávek
Ústav jaderného výzkumu Řež a.s., spolu s Českou nukleární společností a Centrem výzkumu Řež s.r.o. si dovolují pozvat na další pravidelný seminář, který se uskuteční 5.10.2005 v 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež a.s.
Osobnosti a názory - Erik Nikolajevič Pozdyšev
Erik Nikolajevič Pozdyšev, na první pohled celkem nenápadný, starší muž, je živoucí legendou ruského jaderného programu. Jeho životopis je letopisem jaderné energetiky v dobách budování, v černobylské krizi i v letech obnovy a nové výstavby.
EPR in Finland: foundation stone-laying day at Olkiluoto 3
Today, September 12, 2005, Teollisuuden Voima Oy (TVO) celebrated the laying of the foundation stone for its new nuclear power plant in Olkiluoto, Finland. This event took place a year and a half after the utility awarded the AREVA and Siemens consortium a contract to build an EPR.
Spotřeba elektřiny v domácnostech za červenec meziročně stoupla o 10 %
V měsíci červenci odebraly české domácnosti 961,1 GWh elektřiny což je o 10 % více než loni. Za sedm měsíců letošního roku se, proti roku 2004, zvýšila tuzemská čistá spotřeba o 2 %.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 36. týden 2005
- The US can expect to break ground on new nuclear power plants in about the next five years, according to the country’s Nuclear Energy Institute.
- Japan has taken another step towards the restart of its Monju prototype fast breeder reactor by carrying out work to improve the reactor’s safety and prevent a repeat of the sodium coolant leak that shut it down in 1995.
Černobyl po dvaceti letech
Dne 6. 9. jsem se zúčastnil mezinárodní konference Černobylského Fóra nazvané „Chernobyl: Looking Back to Go Forwards“, která se konala v sídle MAAE ve Vídni. Byl jsem velmi zvědav na výsledky výzkumu vlivu černobylské katastrofy na životní prostředí a na zdraví obyvatelstva postiženého touto událostí.
NRC Chairman Nils J. Diaz, Ph.D.
On April 1, 2003, President George W. Bush designated Dr. Nils J. Diaz as Chairman of the Nuclear Regulatory Commission. The Chairman is the principal executive officer of and the official spokesman for the NRC.
Státní úřad pro jadernou bezpečnost ve spolupráci se sekcí mladých při České nukleární společnosti pořádá 22. září 2005 diskuzi s předsedou US NRC panem Nilsem Diazem. Beseda proběhne v budově SÚJB od 9:30 do 10:30. Zveme zájemce z řad členů ČNS k účasti. Svoji účast je třeba nahlásit na adresu Daneše Burketa - neotálejte, počet míst je omezený.
Poznatky z ICENES 2005
Hlavním cílem konferencí ICENES (International Conference on Emerging Nuclear Energy Systems) je udržování mezinárodního vědeckého a technického fóra na světové úrovni v oboru pokročilých, inovativních a také nekonvenčních návrhů produkce energie z jádra a jeho využívání. Letos se uskutečnilo již 12. pokračování v termínu od 21. do 26. srpna v Bruselu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 35. týden 2005
- Nárůst podpory výstavby nové JE v USA
- Americké JE neměly s hurikánem Katrina problémy
- Ekonomický zjednodušený varný lehkovodní reaktor
Němci zvažují, že štědrou podporu utlumí
Německé ministerstvo hospodářství by chtělo omezit subvencování výroby elektrické energie z větrných elektráren. Dotace totiž zdražují každou kilowatthodinu vyrobenou z větru o čtyři desetiny centu. Všichni spotřebitelé tak podle týdeníku Wirtschafts Woche subvencují energii z větrných elektráren několika miliardami eur ročně.
"Zelená energie" ničí krajinu
Do turisticky zajímavých míst krušnohorských náhorních rovin začínají jezdit návštěvníci nejen z České republiky, ale i ze zahraničí. Jako smrtící úder proto přišly zprávy o plánované výstavbě ne několika nebo desítek, ale rovnou stovek větrných elektráren, soustředěné zejména do Krušných hor.
Europe plans laser-fusion facility
Laser physicists in Europe have put forward plans to build a 500mil.Pounds facility to study a new approach to laser fusion. A panel of scientists from seven European Union countries believes that a "fast ignition" laser facility could make a significant contribution to fusion research, as well as supporting experiments in other areas of physics. The facility could be up and running by the middle of the next decade.
A public opinion poll indicates that 55% of Americans support the construction of new nuclear power plants in the USA, compared with 24% who are opposed to the idea. The poll shows that 87% of Americans believe it is somewhat or very important for the US to reduce its reliance on imported oil.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 34. týden 2005
- Bush: Jádro je v současnosti jedním z nejdůležitějších zdrojů elektrické energie
- Nové jaderné bloky v Rusku
- Zvýšení podílu JE v Japonsku
Meziskladování je správnou cestou
Palivo, které je vyjmuto z reaktoru jaderné elektrárny, je již dnes cennou energetickou surovinou budoucnosti. Přestože bývá označeno jako vyhořelé, tak si zachovává více než 90 % energeticky využitelného materiálu. Je proto asi lépe mluvit o použitém a dále použitelném palivu.
Cooperation in the Nuclear Power Industry
The nuclear power industry has various arrangements for cooperation among utilities and internationally, among government and United Nations nuclear agencies. Since the Chernobyl accident the amount of technical assistance from the West for Eastern Bloc nuclear power operators has increased vastly. The World Association of Nuclear Operators is a particularly valuable means of international assistance.
Veřejné slyšení dalo prostor domácí i zahraniční veřejnosti
Ve středu 24. srpna ve 22:43 hodin večer, tedy po téměř 8 hodinách diskuse, ukončil Václav Obluk mezistátní veřejné projednávání vlivů dočasného skladu vyhořelého paliva elektrárny Temelín na životní prostředí. Do 10 dnů bude vypracován zápis z této diskuse a zaslán všem oprávněným osobám a organizacím.
Prospect for new Slovak reactors
Italian utility ENEL plans to invest EUR 1.55 billion to complete the Mochovce 3 & 4 nuclear reactors in Slovakia. Work is expected to commence next year and be complete about 2010. ENEL is buying a major share of the Slovak Electric (SE) utility, which owns and operates six nuclear reactors at Bohunice and Mochovce, and it has agreed on a strategic investment plan for SE.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 33. týden 2005
- 58 nových bloků EPR
- Znovuspuštění jaderného bloku Pickering-1
World Energy Needs and Nuclear Power
The world will need greatly increased energy supply in the next 20 years, especially cleanly-generated electricity. Nuclear power provides over 16% of the world's electricity, almost 24% of electricity in OECD countries, and 35% in the EU. Its use is increasing.
Jozef Jamrich
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Škoda dodala na Ukrajinu zařízení za 430 milionů Kč
JS a.s. Plzeň (bývalá Škoda Jaderné strojírenství) dodala na třetí blok Jihoukrajinské jaderné elektrárny systém řízení a ochrany reaktoru za více než 17 milionů dolarů (430 milionů Kč). Řídicí systém dodala firma už pro osmý reaktor ukrajinských jaderných elektráren. Podnik nyní vyrábí obdobné zařízení také pro pátý blok Záporožské jaderné elektrárny, kde je v provozu 15 reaktorů ruského typu VVER.
EdF plans to construct at least one European Pressurised Water Reactor (EPR) annually, starting in 2020, to replace its existing nuclear park. EdF’s development strategy includes preparation for the renewal of its nuclear park by replacing most of its existing 58 nuclear power reactors with EPRs. This solution is currently favoured out of regard for nuclear’s economic performance, for the stability of its costs and out of respect for environmental constraints.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 32. týden 2005
Japan needs to maintain its nuclear share of total domestic electricity production at around 30-40% after 2030 and should aim to introduce fast breeder reactors commercially by 2050, according to nuclear energy goals set by the Atomic Energy Commission’s long-term programme council.
V pololetí 2005 stoupla meziročně spotřeba elektřiny v ČR o 2,15 %
Ve srovnání s pololetím roku 2004 stoupla tuzemská čistá spotřeba elektřiny o 2,15 %. Proti roku 2003 je to nárůst o 5,7 %. Do republiky se dovezlo o 12,1 % elektřiny více než ve stejném období loňského roku. Naopak vývoz elektřiny poklesl asi o půl procenta. Největší podíl na výrobě elektřiny mají tepelné elektrárny (63,4 %), druhým největším výrobcem jsou jaderné elektrárny (29,2 %).
Ľubomír Sklenka
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Environmental Aspects of Uranium Mining
In most respects the environmental aspects of a uranium mine are the same as those of other metalliferous mining. Most uranium mines in Australia and Canada have ISO 14001 certification. Radioactivity associated with the uranium ore requires some special management in addition to the general environmental controls of any mine.
Nová jaderná elektrárna řeší budoucí nedostatek elektřiny v ČR
Jaderná energetika je šancí pro vědu, školství a celou ekonomiku ČR. Pro udržení současné úrovně nezávislosti na zahraničních energetických zdrojích a pro zajištění soběstačnosti v dodávkách elektřiny bude v ČR účelné vybudovat minimálně 1 novou jadernou elektrárnu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 31. týden 2005
- Spolupráce Indie a USA v oblasti jaderné energetiky
- Občané schválili výstavbu úložiště v Maďarsku
ČNS podporuje rozvoj středoškolské odborné činnosti
Česká nukleární společnost již řadu let podporuje studenty vysokých škol v oborech souvisejících s jadernou energetikou a s mírovým využíváním jaderné energie a radioaktivního záření tím, že odměňuje tři nejlepší diplomové práce, které školy každoročně přihlašují do soutěže ČNS. Vzhledem k pozitivnímu ohlasu této soutěže mezi studenty a pedagogy vysokých škol, doporučil výbor ČNS v souladu s programem naší odborné společnosti rozšířit tuto podporu i na nejlepší studenty středních škol.
Jaderná energie pod satelitním dozorem
Každých pet minut odešle kamerový systém z reaktorového sálu v jaderné elektrárne Mochovce informace na stul Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ve Vídni. Inspektori MAAE kontrolují video data z kamer umístených v blízkosti reaktoru a bazénu skladování vyhorelého paliva v reálném case, aniž by opustili své kanceláre, a bez ohledu na kvalitu infrastruktury sledované zeme.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 30. týden 2005
- CDU-CSU: neexistuje řešení problému výpustí CO2 bez jaderné energetiky
- Licence pro JE Pakš na opravu a obnovení bazénu s poškozeným jaderným palivem
- Ruský parlament podporuje další rozvoj jaderné energetiky
- 130 nových JE v příštích 15 letech
Osobnosti a názory - Ernst Weizsäcker
Narodil se v roce 1939 ve švýcarském Zurichu, v rodině intelektuálů, z níž pochází mj. i bývalý německý president Richard von Weizsäcker. Byl profesorem interdisciplinární biologie University v Essenu, je zakládajícím presidentem University v Kastelu a ředitelem Centra OSN pro vědu a technický rozvoj.
International Conference: Chernobyl - Looking Back to Go Forwards
Towards a United Nations Consensus on the Effects of the Accident and the Future
6 - 7 September 2005, Vienna, Austria
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 05/2005
- ČNS představuje své kolektivní členy - ŠKODA JS a.s.
- Betlémská kaple po 600 letech
- Osobnosti a názory - William Cavanaugh III
- Jaderné elektrárny: 2004 - celková statistika
- Termonukleární fúze za hubičku
- Ženy v dole
- ČMSSRF 2005
- Hra o liščí ocas po deváté
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 29. týden 2005
- Lídři G8 pro jadernou energii
- Koupí Mitsubishi Westinghouse?
MAAE bude přísněji dohlížet na jadernou bezpečnost
Delegáti 89 států podepsali v závěru pětidenní konference Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) dodatek ke smlouvě o ochraně jaderných materiálů. Zavazují se tak výrazně zvýšit dohled nad jadernou bezpečností. Nová smlouva vstoupí v platnost v momentě, kdy ji podepíše 112 zemí.
IEA nastínila možný scénář záchrany
Mezinárodní agentura pro energii (IEA) upozornila u příležitosti zasedání skupiny G8 na vzrůstající nebezpečí globálního oteplování. Podle jejích výpočtů může obsah CO2 v ovzduší vzrůst až o 60 % do roku 2030, pokud se politici nedomluví na koordinovaném postupu a nezačnou okamžitě jednat.
ENS news
Issue No. 9, Summer (July 2005)
Zvítězí v problematice skladu zdravý rozum nad ideologií?
Dovoluji se zapojit do diskuse ohledně připravované stavby meziskladu vyhořelého jaderného paliva na Jaderné elektrárně Temelín. Paní Kuchtová tvrdí, že dosud nebyl vybrán typ kontejneru a není tedy možno diskutovat o jeho bezpečnosti. Jaká je pravda?
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2005
The UK’s Health and Safety Executive (HSE) has given the go-ahead for decommissioning to start at the country’s Calder Hall nuclear power plant in West Cumbria within the British Nuclear Group’s Sellafield site.
South Africa’s PBMR (Pty) Ltd plans to file a design certification application with the US Nuclear Regulatory Commission (NRC) for the Pebble Bed Modular Reactor (PBMR) in the second quarter of 2007.
Russia and Chile have signed an agreement on cooperation regarding the use of nuclear energy for peaceful purposes. Chile is considering constructing nuclear power plants, according to the head of Russia’s Atomic Energy Agency Alexander Rumyantsev. The agreement would allow Russian companies to conclude contracts and treaties, as well as do certain work in the nuclear energy area within Chile.
Termonukleární fúze za hubičku
Evropská unie, Japonsko, USA, Rusko, Čína a Jižní Korea podepsaly dohodu o výstavbě mezinárodního termonukleárního experimentálního reaktor ITER. Vyroste během devíti let v jihofrancouzském městečku Cadarache a bude stát 10 miliard eur, tedy 300 miliard korun.
Stavby ČEZ pokračují v soutěži 7 divů ČR - dejte svůj hlas
Mezi sedm divů ČR byly nominovány také stavby společnosti ČEZ (přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, Vltavská kaskáda a elektrárna Temelín). O jejich zařazení do ankety rozhodli redaktoři internetového severu idnes.cz. Ti vybrali mezi nominované stavby celkem 29 zajímavých objektů.
Hlasujte na:
http://zpravy.idnes.cz/7divu.asp
Představujeme kolektivní členy ČNS - ŠKODA JS a.s.
Společnost ŠKODA JS a.s. se již padesát let zabývá inženýringem a dodávkami pro jadernou energetiku. V letech 2001 a 2002 prošla restrukturalizací, během níž byly opuštěny ztrátové obory podnikání a jejich počet zúžen na pět jaderných a jeden nejaderný v oblasti petrochemie a plynárenství.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 27. týden 2005
- British Nuclear Fuels (BNFL) has announced the start of the process to sell its US-based business group Westinghouse.
- Six sites have been selected as candidates for the possible construction of a first nuclear power plant in Belarus.
Politici uvažují o jaderné energii
Západní Evropa a Spojené státy stojí před rozhodnutím, zda pokračovat v rozvoji jaderné energetiky, či zda vsadit na jiné zdroje. Přestože je postoj veřejnosti k jádru díky bezproblémovému provozu elektráren převážně smířlivý, i nadále je jaderná tématika citlivým bodem. Její podpora je významným politickým rozhodnutím.
Decision on ITER reactor "a significant boost" for nuclear industry
The EU and Japan have reached an agreement on a privileged ITER partnership that enhances the image of European and Japanese nuclear research expertise and provides a boost for the engineering reputation of all the countries involved in the project, which are the USA, Canada, Korea and Russia, according to the European nuclear industry's trade association, FORATOM.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 26. týden 2005
- Vývoj pokročilých reaktorů v Japonsku
- Jádro - šance pro rozvojové země
- 4 nové jaderné bloky AP 1000 v Číně
EU And Japan’s ‘Privileged Partnership’ Outlined In ITER Accord
The European Commission has announced details of the agreement reached earlier today (28.6.2005) that will see the International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER) project based at the EU candidate site of Cadarache, France.
Hra o liščí ocas po deváté
Deváté celostátní finále hry Co víš o jaderné energetice aneb Hra o liščí ocas skončilo velkým překvapením. Vítězem soutěže, které se dosud zúčastnilo téměř tisíc tříčlenných třídních družstev ze základních a středních škol z celé republiky, se poprvé stal dívčí tým.
Osobnosti a názory - William Cavanaugh III
V roce 2004 se stal v pořadí čtvrtým prezidentem Světové organizace provozovatelů jaderných zařízení. Pochází z New Orleansu v Luisianě. Sloužil devět let v U.S. Navy, především v programu jaderných ponorek. Většinu své kariéry pracoval ve vrcholovém managementu a v představenstvech energetických společností v jižní části USA.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 04/2005
- ČNS představuje své kolektivní členy - Fakulta strojní ZČU
- Úložiště na jaderné palivo dostávají konkrétnější rysy
- Zasedala valná hromada NucNetu
- Prezident nepřipojil svůj podpis k zákonu o podpoře využívání obnovitelných zdrojů
- Je na čase postavit se čelem k realitě energetických potřeb EU
- Reaktorová sága do roku 2030
- Do roku 2030 se zdvojnásobí světová poptávka po elektřině
- IEA Energy Outlook: Výzva k urychlené a rozhodné politické reakci
- Stále více environmentalistů podporuje jadernou energii
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 25. týden 2005
- Velké investice do čistých zdrojů v Anglii
- 200 až 1000 jaderných megawatt pro Itálii
- Nový jaderný blok v Indii
- Příprava na provozování trvalého úložiště ve Švédsku
- Jaderná energetika zůstane hlavním komponentem energetiky USA
Waste Management in the Nuclear Fuel Cycle
Nuclear power is the only energy-producing technology which takes full responsibility for all its wastes and fully costs this into the product. The amount of radioactive wastes is very small relative to wastes produced by fossil fuel electricity generation. Spent nuclear fuel may be treated as a resource or simply as a waste.
Stavby ČEZ nominovány mezi divy ČR
Mezi sedm divů ČR byly nominovány také stavby společnosti ČEZ (přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně, Vltavská kaskáda a elektrárna Temelín). O jejich zařazení do ankety rozhodli redaktoři internetového severu idnes.cz.
Hlasovat můžete na adrese:
http://zpravy.idnes.cz/7divu.asp
Americký vědec Barber: Zapomeňte na vodíkovou ekonomiku!
Americký odborník na palivový cyklus David Barber z Národní laboratoře v Idahu tvrdí, že rozvoj vodíkové ekonomiky je v nejbližší budoucnosti nereálný. Místo do výroby vodíku by Spojené státy měly raději nyní investovat do zajištění dostatku levné elektřiny pro hybridní auta, vodík přijde později.
Technický úspěch české firmy
Odborníci ze společnosti ŠKODA POWER, která patří do plzeňské skupiny ŠKODA HOLDING, využili možností propojení vlastního výzkumu a vývoje s nejmodernějšími výrobními technologiemi. Při modernizaci 3. bloku jaderné elektrárny Dukovany dokázali nově navrhnout, vyrobit a vyměnit původní části parních turbín a zvýšit přitom jejich výkon na jednom bloku ze 440 na 460 MW.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 24. týden 2005
Public support for the continued use of nuclear energy in the US now stands at a record high of 70% and shows a continued upwards trend, according to a new opinion poll.
ČMSSRF 2005
První odbornou skupinou v historii České nukleární společnosti byla loni založená skupina Reaktorová fyzika, jejímž předsedou je vedoucí odboru Reaktorová fyzika ČEZ pan Jaroslav Vokurek. První rok existence skupiny jsme oslavili, v pořadí již druhým, Českomoravskoslovenským srazem reaktorové fyziky (ČMSSRF).
Betlémská kaple po 600 letech
Nikoho ze zakladatelů husitského hnutí nemohlo ani ve snu napadnout, co se bude dít v jejich svatostánku po uplynutí 600 let. Řeč je o Betlémské kapli, kde na začátku 15. století kázal mistr Jan Hus, jeden z kandidátů na největšího Čecha v probíhající anketě v České republice.
"Jaderné" zážitky ze Švédska
Jako student FJFI ČVUT jsem využil možnosti půl roku studovat v zahraničí a od ledna 2005 jsem na studijní stáži ve Švédsku na Královském technickém institutu ve Stockholmu. V následujících řádcích bych se chtěl podělit o mé "jaderné" zážitky, které jsem zde získal po již téměř půlročním pobytu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2005
- Trvalé vyřazení JE Barseback-2 z provozu
- Nová JE v Japosku
- Venezuela a Chile se zaměří na jadernou energetiku
- Budoucnost jaderné energetiky ve Švýcarsku
Vladivoj Řezník
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Regionální ředitelství BNG pro střední a východní Evropu v Praze otevřeno
Společnost British Nuclear Group splnila svůj dubnový slib a 7. června 2005 otevřela v Praze Regionální ředitelství pro střední a východní Evropu. Společnost se specializuje na provoz jaderných zařízení, jejich vyřazování z provozu a s tím spojená opatření zaměřená na sanaci životního prostředí.
Jaderné elektrárny 2004 - celková statistika
Ke konci minulého roku jaderné elektrárny vyráběly elektřinu nebo byly ve výstavbě v 31 zemích světa. Kromě toho byla jedna elektrárna ve výstavbě v Íránu, kde v současnosti není v provozu žádná JE. Celkem 441 jaderných elektráren bylo v provozu v 31 zemích světa; to je o 2 elektrárny více, než bylo koncem roku 2003 (439 bloků).
Je na čase postavit se čelem k realitě energetických potřeb EU
Političtí činitelé EU zabývající se energetikou stojí před obtížným úkolem – zajistit spolehlivé a přijatelné dodávky energie, aniž by se nepřiměřeně poškodilo životní prostředí lokálně nebo globálně. Co se týče evropské energetické scény, není potřeba propadat bezprostřední panice, ale rozhodně je potřeba, aby se bez prodlení řešily potenciální vážné problémy.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 22. týden 2005
- Sweden’s Barsebäck-2 reactor unit was set to be permanently shut down (31st May 2005), following a Swedish Supreme Administrative Court decision to dismiss appeals that may have kept it operating.
- The Italian utility company Enel has signed a Memorandum of Understanding that will enable it to take part in the joint development of the French new generation European Pressurised Water Reactor programme.
Stanislav Roubal
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Stále více environmentalistů podporuje jadernou energii
Další světově známý environmentalista se vyjádřil ve prospěch jaderné energie a předpověděl, že během příštích deseti let se hlavní proud ekologického hnutí obrátí pro jadernou energii.
Představujeme kolektivní členy ČNS - FS ZČU
Fakulta strojní ZČU, až do založení univerzity v r. 1991, tvořila spolu s fakultou elektrotechnickou Vysokou školu strojní a elektrotechnickou v Plzni (VŠSE). Je jednou z nejstarších fakult univerzity. Je umístěna v novém univerzitním areálu, který byl v roce 1992 uveden do provozu v Plzni na Borech.
Do roku 2030 se zdvojnásobí světová poptávka po elektřině!
Podle Světové rady pro energii (WEC) se globální potřeba zdrojů elektřiny během příštích 25 let zdvojnásobí ze současných 3,5 na 7,1 terawatt, což představuje růst 2,4 % ročně. Světové energetické zdroje sice poptávku mohou uspokojit, nikoliv ovšem na současné cenové výši surovin. Emise CO2 mohou v důsledku stoupnout až o 100 %.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 21. týden 2005
- Switzerland should build a new nuclear power plant to make up for a projected shortfall in electricity production after 2030, the Axpo Group, which includes nuclear operator Nordostschweizerische Kraftwerke AG (NOK), has said.
- If carbon dioxide emissions are to be restricted, political decisions and permit procedures must allow for additional nuclear power capacity in Finland even after the country’s fifth reactor unit is built, a report prepared for the government concludes.
Ivan Petružela
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
MPO dál zvažuje stavbu dvou jaderných bloků
Ministerstvo průmyslu a obchodu počítá v jedné z variant vývoje energetiky s výstavbou dvou jaderných bloků, které by měly o třetinu vyšší výkon, než mají temelínské. Výkon obou bloků by také překonal původní představy obsažené ve státní energetické koncepci. Vyplývá to z vystoupení náměstka ministra průmyslu a obchodu Martina Peciny na konferenci Energie pro život.
AER
AER je sdružení výzkumných organizací a provozovatelů JE ze zemí provozujících reaktory VVER. Tato organizace navázala na činnost Mezinárodního dočasného kolektivu pro reaktorovou fyziku a termohydrauliku VVER (zřízeno RVHP).
Článek obsahuje pozvánku na 15. sympozium AER
Opinion: Hydrogen Economy Or Electricity Economy?
The nuclear energy industry should not overlook its primary mission of generating carbon-free electricity cheaply in an attempt to embrace a hydrogen-led future, writes Professor David Barber, who holds degrees in physics, radioecology and chemical engineering, and is a member of the Fuel Cycle Division at the US Idaho National Laboratory.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 20. týden 2005
- EdF zvýší svoje působení v Itálii
- JE Davis-Besse dostala od NRC pokutu 5,45 mil USD
- Areva rozšiřuje výrobu komponent pro JE
- BNFL a Areva budou spolupracovat na výstavbě PBMR v JAR
Milan Mušák
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Polská vláda chce získat veřejnost pro stavbu jaderné elektrárny
Informační kampaň, kterou připravuje polská vláda, má získat občany pro stavbu jaderné elektrárny. Již v roce 2020 totiž bude Polsko potřebovat další zdroje energie, neboť současná energetická spotřeba by měla narůst o polovinu a spotřeba elektrické energie až o 80 procent. Uvažovanými lokalitami pro stavbu jaderné elektrárny jsou Kopan, Klemipcz na Vartě i Nieszawa, Cheľmno a Tczev na Visle.
Státy SVE stále více zvažují výstavbu nových jaderných zdrojů
Státy střední a východní Evropy (SVE) v poslední letech čím dál více zvažují možnost výstavby nových jaderných bloků či prodloužení životnosti stávajících. V současnosti podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii funguje ve střední a východní Evropě 70 jaderných reaktorů, dalších pět je ve výstavbě. Výstavbu dalších plánuje například Bulharsko, zvažuje je také zatím bezjaderné Polsko.
The Economics of Nuclear Power
Nuclear power is cost competitive with other forms of electricity generation, except where there is direct access to low-cost fossil fuels. Decreasing fossil fuel costs in the 1990s eroded nuclear energy's previous cost advantage in many OECD countries, but higher gas prices are now changing the picture again.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 19. týden 2005
An independent study announced by the Ontario Ministry of Energy concludes that the lowest-cost option for replacing coal-fired electricity generation in the Canadian province is through a combination of refurbished nuclear and new natural gas generation.
Stanislav Hudcovský
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
ENS news
Issue No. 8, Spring (April 2005)
Ekology velebené větrné elektrárny vyhánějí ptáky
Větrné elektrárny vyrábějící ekologicky čistou energii mohou mít nepříznivý dopad na populace některých ptačích druhů, pokud místa pro jejich výstavbu nejsou vybírána s dostatečnou pozorností. Vyplývá to z analýzy studií, které se vlivem těchto zařízení na životní prostředí zabývaly, uvedl časopis New Scientist.
Prezident nepřipojil podpis k zákonu o podpoře využívání obnovitelných zdrojů
Prezident republiky Václav Klaus se rozhodl nepřipojit svůj podpis k zákonu ze dne 31. března 2005, o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a o změně některých zákonů (zákon o podpoře využívání obnovitelných zdrojů).
Ukrajina chce vybudovat 11 nových jaderných reaktorů
Společnost Energoatom má zájem na jejich výstavbě v příštích 25 letech. O záměru informovala sama státní společnost Energoatom, která jaderné elektrárny na Ukrajině provozuje. Podle ní jde o strategický krok umožňující Ukrajině zvýšení energetické nezávislosti. Svůj záměr přednesl Energoatom na jednání s premiérkou ukrajinské vlády Julií Tymošenkovou.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 18. týden 2005
Patrick Moore, one of the co-founders of Greenpeace has told a US Senate committee that there is a great deal of scientific evidence showing nuclear power to be an environmentally sound and safe choice, and that his former colleagues are unrealistic in their call to phase it out.
Mojmír Šeliga
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Zasedala valná hromada NucNetu
Dne 28. dubna 2005 zasedala valná hromada agentury NucNet v Helsinkách. Toto zasedání bylo pro Českou nukleární společnost a pro Českou Republiku důležitější, než ostatní zasedání v minulosti a to ze dvou důvodů.
Austrálie otevírá debatu o jaderné energii
Austrálie je prakticky jedinou rozvinutou zemí západního střihu, která nevyužívá elektřinu vyrobenou v jaderných elektrárnách (domácí nebo importovanou). Hrozba globálního oteplování však v Austrálii vrátila jadernou energii na pořad dne.
Dukovany chtějí "žít" déle
Starší z dvou českých jaderných elektráren svůj provoz zřejmě jen tak neukončí. Vedení společnosti ČEZ totiž požádá pro Dukovany Státní úřad pro jadernou bezpečnost o prodloužení provozní licence, která zatím platí do roku 2015. Celková doba provozu elektrárny by se tak prodloužila až na šedesát let.
Osud vyhořelého paliva je největším problémem výroby elektřiny z jádra
Daneš Burket, rozhovor pro Deníky Moravia, 27. dubna 2005.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 17. týden 2005
- Americký "House of Representatives" schválil energetický program spojených států
- JE Leibstadt zůstane mimo provoz až do září 2005
- Konsorcium pro výstavbu EPR ve Flamanville
- EdF podepsala kontrakt na výstavbu dalšího jaderného bloku v Číně
Jozef Markuš
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
JE Dukovany ušetřila díky kvalitnějšímu palivu proti plánu 6 mld.Kč
Jaderná elektrárna Dukovany na Třebíčsku snižuje každoročně náklady, protože používá kvalitnější palivo. Po spuštění do provozu před 20 lety se veškeré palivo v reaktoru muselo vyměnit během tří let, nyní se cyklus prodlužuje o dva roky. Na nákupu paliva a na jeho uložení po použití tak elektrárna proti původnímu projektu ušetřila šest miliard korun, řekl ČTK mluvčí Petr Spilka.
Úložiště na jaderné palivo dostávají konkrétnější rysy
Země s rozvinutým jaderným programem zintensivnily plány na výstavbu úložišť použitého jaderného paliva. Ať již plánují palivo uložit rovnou, nebo jej přepracovávají, všechny se shodují v jednom: hlubinná úložiště jsou v současnosti tím nejlepším technickým řešením.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 03/2005
- ČNS představuje své kolektivní členy – FJFI ČVUT
- 50. výročí založení fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT
- Historie začátků projektování jaderné techniky u nás
- Budoucnost patří malým reaktorům
- Dukovany jsou v "jaderné" špičce a dále modernizují
- Bush: Je čas začít stavět nové jaderné elektrárny
- NUSIM 2005 – zpráva o konferenci
- Ohlédnuti za konferencí NUSIM 2005
- Český Krumlov centrem jaderných odbornic
- Lobby zdravého rozumu
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 16. týden 2005
- První jaderná elektrárna v Indonésii
- USA budou podporovat jadernou energetiku
Vladimír Slugeň
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Představujeme kolektivní členy ČNS - FJFI ČVUT
Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská (FJFI) slaví v tomto roce 50. výročí svého založení. V roce 1955 bylo zahájeno období nástupu mírového využívání jaderné energie v mezinárodním měřítku. První mezinárodní konference o jaderné energii byla svolána OSN do Ženevy v roce 1955 a českoslovenští odborníci se jí aktivně účastnili.
50. výročí založení fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT
Od svého založení v roce 1955 prošla fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská dlouhou cestu. V roce 1955, kdy vznikla u nás Komise pro atomovou energii a byl založen Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, bylo pro přípravu odborníků v oblasti jaderné fyziky a techniky rozhodnuto zřídit na Karlově univerzitě zvláštní jadernou fakultu.
Reaktorová sága do roku 2030
Mezinárodní vědecké sympozium vytipovalo šest reaktorů, které by mohly hrát v budoucnu významnou roli ve vodíkové ekonomice. Reaktory takzvané čtvrté generace by měly začít fungovat za patnáct až dvacet let.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 15. týden 2005
- Dva nové jaderné bloky v Bulharsku
- Bude JE V1 v Bohunicích provozována až do roku 2008?
- Prodloužení provozu bloků JE Leningradská o 15 let
- 40 nových jaderných bloků v Číně
Lobby zdravého rozumu
Euro, Hyde park, autor: Daneš Burket, člen výboru České nukleární společnosti
Při četbě příspěvku starosty Jindřichovic pod Smrkem Petra Pávka (EURO 7/2005), který na obranu efektivnosti tamních větrných turbín vytáhl do boje proti Temelínu a "energetické lobby", jsem si připadal jako člověk, který stojí na pokraji propasti a přemýšlí, jestli skočit s padákem, nebo nad sebou rozevřít deštník. Tou propastí je globální oteplování.
inside WANO, Volume 13, 2005 - Profile of Temelin NPP
The unique combination of the original, robust Russian design, the know-how of the Czech machinery industry, which delivered most of the important plant components, and state-of-the-art Western systems, in particular control and instrumentation systems, has been very successful.
Jaroslav Kulovaný
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Český Krumlov centrem jaderných odbornic
Hotel Růže v Českém Krumlově hostil začátkem dubna celosvětovou konferenci organizace WIN Global (Women in Nuclear), která sdružuje především ženy pracující v oblasti mírového využívání jádra a ionizujícího záření.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 14. týden 2005
Governor Shingo Mimura of Japan’s Aomori prefecture is expected to announce soon his approval for the construction of a mixed-oxide (MOX) manufacturing plant that Japan Nuclear Fuels (JNFL) plans to build at Rokkasho.
Dekontaminace ministerstva životního prostředí
S lidovci, odcházejícími z Grossovy vlády, opouští svůj post také ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Zanechává za sebou smutný účet. Jen pár příkladů: ve vládě protlačil silně lobbystický zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie, na který doplatí jak česká příroda, tak peněženky domácích spotřebitelů.
Ján Korec
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Nuclear Power in the World Today
The first commercial nuclear power stations started operation in the 1950s. There are now some 440 commercial nuclear power reactors operating in 31 countries, with over 364,000 MWe of total capacity. They supply 16% of the world's electricity, as base-load power, and their efficiency is increasing. 56 countries operate a total of 284 research reactors reactors and a further 220 reactors power ships and submarines.
Budoucnost patří malým reaktorům
Vědci pracují na vývoji malých reaktorů, které by někdy v budoucnu mohly zásobit elektřinou a teplem malé obce či dokonce samostatné domácnosti. Největší důraz je kladen na bezpečnost, spolehlivost a ekonomičnost.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 13. týden 2005
Framatome ANP intends to apply for US Nuclear Regulatory Commission (NRC) design certification for an American version of the European Pressurised
Water Reactor (EPR) by the end of 2007, company officials told the NRC during their first pre-application meeting for design certification.
China Guangdong Nuclear Power Group has ordered a new 1000 MWe nuclear power reactor for the Ling Ao II project. The new reactor will be built using a Chinese design, making it the first 1000 MWe unit in the country that is based on indigenous technology. Construction of the unit is scheduled to begin in December 2005, with completion expected by 2010 or 2011. The Ling Ao plant currently has two French-built 1000 MWe reactors.
Republika plná elektromobilů
Jaderné elektrárny při výrobě elektřiny neprodukují CO2. Podle údajů Sdružení automobilového průmyslu ČR dnes automobily v naší republice svým provozem vypustí do ovzduší 18,3 miliónu tun CO2 ročně. Emise ušetřené čistým provozem Dukovan tak přibližně odpovídají množství CO2, které uplynulých 20 let produkovaly vozidla ČR.
Předávání cen v soutěži Cena ČEZ 2004
21. března 2005 proběhlo v rámci Slavnostního koncertu ke Dni učitelů ve Státní opeře v Praze vyhlášení výsledků a předání cen vítězům soutěže Cena ČEZ 2004.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 12. týden 2005
- Ministerská konference v Paříži
- Nový EPR 1600 MWe v lokalitě Flamanville
- Během posledních 7 let se zvýšila konkurenceschopnost JE na celém světě
Miroslav Keselica
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Historie začátků projektování jaderné techniky u nás
Přesně před 50 roky došlo v našem oboru "jaderná technika" k významnému přelomu - byla podepsána známa smlouva se SSSR o využívaní jaderné energie k mírovým účelům. To mělo za následek obrat v podpoře u nás do té doby spíše trpěného výzkumu v oboru "jaderná fyzika" a příliv zájmu, finančních prostředků a náboru lidí do tohoto tehdy náhle velmi atraktivního a sledovaného vědeckého odvětví.
NUSIM 2005 - Zpráva o konferenci
Zpráva prezidenta ČNS
Konference NUSIM 2005
Ve dnech 2.-4.3.2005 se v historickém jihočeském městě Táboře, v tamním hotelu Dvořák, konala již tradiční konference NUSIM. Ačkoli původní význam této zkratky „Nuclear Societies Information Meeting“ se postupně mění na obecnější „Nuclear Safety Information Meeting“, nadále zůstává důvodem pořádání této konference společné setkání zástupců nukleárních společností z České republiky, Slovenska a Německa.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 11. týden 2005
- Nová JE v Indii
- Spouštění JE Pickering-1
- Nové jaderné bloky v Mexiku
Jaroslav Němec
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Bush: Je čas začít stavět nové jaderné elektrárny
Americký prezident George Bush otevřel debatu o výstavbě nových jaderných reaktorů. Spojené státy by podle něj měly bezpečnou a čistou jadernou energii podporovat, pokud nechtějí zůstat závislé na zahraniční ropě.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 02/2005
- ČNS představuje své kolektivní členy - Správa úložišť radioaktivních odpadů
- Zavádění 5letého cyklu na JE Dukovany
- Životní prostředí potřebuje jadernou energii
- PIME 2005, Paříž
- NICE - Nuclear Information Committee Europe
- 50leté výročí založení Ústavu jaderného výzkumu Řež a.s.
- Internetové stránky ČNS v roce 2004
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Jaderná energetika v Asii
Asijské země nyní sázejí zejména na rozvoj jaderné energetiky. Týká se to zvláště pak Číny, Indie, Japonska a Jižní Koree. Do roku 2010 chtějí tyto země dát do provozu celkem 20 jaderných reaktorů.
Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, České vysoké učení technické v Praze, Asociace strojních inženýrů s hlubokým zármutkem oznamují, že dne 2. března 2005 neočekávaně zemřel ve věku nedožitých 84 let
Prof. Ing. Jaroslav Němec, DrSc., Dr h.c.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 10. týden 2005
- Oprava prognózy rozvoje kapacity jaderných zdrojů do roku 2020
- Dohoda o rozšíření vědy a výzkumu reaktorů IV. generace
Přehled zdrojů ES ČR k 1.1.2005
Zdroj: ČEPS - Roční příprava provozu ES ČR na rok 2005
Jozef Keher
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Occupational Safety in Uranium Mining
There have been more than 40 years of experience in applying international radiation safety regulations at uranium mines. Australian and Canadian radiation safety regulations today are among the most comprehensive and stringent in the world.
Představujeme kolektivní členy ČNS - SÚRAO
Posláním SÚRAO je zajišťovat na území České republiky bezpečné ukládání radioaktivních odpadů v souladu s požadavky na ochranu člověka i životního prostředí před nežádoucími vlivy těchto odpadů. Při své činnosti se SÚRAO řídí ustanoveními atomového zákona, ostatními zákony a právními předpisy a svým statutem schváleným vládou.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 9. týden 2005
Russia will start to provide nuclear fuel for Iran’s Bushehr nuclear power plant in 2006 and eventually take back the plant’s spent fuel, according to two agreements signed on 27th February 2005.
Jiří Beránek
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Fouká, ale málo
Euro, Hyde park, autor: Václav Havlíček, vedoucí bloku Jaderné elektrárny Temelín
Větrná energetika na sebe v Česku nemůže vydělat. Využití energie větru se stalo hitem. Němci už postavili na šestnáct tisíc větrníků a výkony nejnovějších modelů vysokých přes sto metrů dosahují dvou megawattů.
PIME 2005, Paříž
Úvod byl věnován klimatickým změnám – přednášel Jean Jouzel, klimatolog, ředitel Laplaceova ústavu. Uvedl vývoj názorů na globální oteplování: v r. 1991 bylo zaznamenáno poprvé, ale měření se nevymykala přírodním klimatickým výkyvům. V r. 2001 už je jasné, že globální oteplování je fakt, ale není zcela jisté, že je způsobováno lidskou činností.
NICE – Nuclear Information Committee Europe
Tradiční zasedání komunikačního výboru při mezinárodní konferenci PIME. Zájem o práci výboru pro koordinaci jaderné komunikace v rámci Evropy roste. Byl schválen upřesněný akční plán – zvýšení účinnosti jaderné komunikace v rámci Evropy, určování komunikačních priorit, iniciace, vyhodnocování a koordinace komunikace.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 8. týden 2005
Framatome ANP – Areva’s joint subsidiary with Siemens – has established a new business unit to focus on the future need for commercial nuclear generation in North America. The New Plants Deployment team will lead the North American deployment of the European Pressurised water Reactor (EPR) and support the global project to develop a Generation IV high temperature gas reactor.
České jaderné elektrárny v roce 2004 zvýšily produkci o 1,8 %
Šest českých jaderných reaktorů zvýšilo v loňském roce produkci o 1,8 % na 26.3 terawatt hodin (TWh) elektřiny. V roce 2003 vyrobily 25,9 terawatt hodin.
Ivan Feninec
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
V Dolní Rožínce budou dobývat uran o půl roku déle
O půl roku déle se bude oproti původním plánům těžit uranová ruda v Dolní Rožínce na Žďársku. O tom, že téměř čtyři stovky horníků zůstanou pod zemí déle, rozhodl o ministr průmyslu Milan Urban.
European Nuclear Features
A joint publication of Atomwirtschaft, Nuclear Espana, Revue Générale Nucléaire.
- Issue No. 3 January 2004
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 7. týden 2005
- Mezinárodní úmluva OSN "O změně klimatu"
- Zvýšení zisku JE Pakš
- EPR v Německu nebo Polsku?
WIN Global 13th Annual Meeting
4 - 8 April 2005
Cesky Krumlov, Czech Republic
New Zealand needs nuclear power, say farmers
The Waikato pylon controversy shows it is time for the country to reignite the nuclear power debate, say leaders in New Zealand's Federated Farmers.
Ukraine: A total of 87.0 TWh of electricity was generated by the country’s nuclear power plants in 2004, compared with 81.4 TWh in 2003. Nuclear-generated electricity accounted for 48% of Ukraine’s total electricity production in 2004, up from 45.3% in 2003.
The Finnish Government granted a construction licence for Teollisuuden Voima Oy's (TVO) new nuclear power unit, Olkiluoto-3, earlier today (17th February 2005).
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 6. týden 2005
- Tři nové JE v Rusku
- Dva nové jaderné bloky v Indii
- Rekordní výroba v amerických JE
The US Department of Energy’s (DOE) budget request for fiscal year 2006 includes more than 651 million US dollars (USD) for the high-level waste repository programme at Yucca Mountain in Nevada.
Safeguards to Prevent Nuclear Proliferation
Most countries participate in international initiatives designed to limit the proliferation of nuclear weapons. The international safeguards system has since 1970 successfully prevented the diversion of fissile materials into weapons. It is currently being extended to address undeclared nuclear activities.
V roce 2004 přibylo ve světě šest nových jaderných reaktorů
V roce 2004 začalo dodávat elektřinu do sítí šest nových jaderných reaktorů, jeden byl po šestileté přestávce opět připojen a jeden se začal stavět. Mezinárodní agentura pro atomovou energii hodnotí loňský rok jako úspěšný. Plánuje se výstavba desítek dalších elektráren.
Čína chystá jadernou revoluci
Čínský energetický gigant Huaneng oznámil záměr vybudovat do roku 2010 vysoko-teplotní reaktor PBMR. Pokud se záměr podaří, stane se 195 megawattová elektrárna v provincii Shandong prvním PBMR reaktorem v komerčním provozu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 5. týden 2005
- Rekordní výroba z JE ve Švédsku
- Licence pro nové typy reaktorů CANDU ACR-700
- Jaderné bloky v Nigérii
- Další jaderný blok spouštěn v Japonsku
- Modulární vysokoteplotní reaktor v Číně
50 leté výročí založení Ústavu jaderného výzkumu - 8.-9. 6 2005, Praha
Od svého založení v roce 1955 prošel Ústav jaderného výzkumu dlouhou cestu k tomu, aby dosáhl své současné pozice moderní dynamické vědecko-výzkumné instituce s rozsáhlým know-how a spolehlivým lidským a technickým potenciálem. Během tohoto období ústav vyřešil řadu úkolů československého a českého jaderného programu a využití jaderných technologií ve vědě a průmyslu.
Jaderná energetika v Německu
Podnikatelé si přejí zrušit odchod od jaderné energetiky, nazval obsáhlý článek Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Politické rozhodnutí o opuštění jaderné energetiky se musí revokovat,“ prohlásil šéf Svazu německých hospodářských komor DIHT Martin Wansleben.
The Environment Needs Nuclear - Part 4
Nuclear power has a superb safety record during more than 11,000 reactor-years of experience.
Roční zpráva Úseku jaderných elektráren ČEZ a. s.
Rok 2004 byl pro českou jadernou energetiku úspěšný. Podařilo se stabilizovat a dále dle nových zadání rozvíjet Úsek jaderná energetika tak, že jednoznačně pokračoval trend zvyšování bezpečnosti a spolehlivosti provozu obou jaderných elektráren.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 4. týden 2005
Zastupitelstvo města Galena na Aljašce souhlasí s licencí a výstavbou speciálního jaderného reaktoru 10 MWe firmy Toshiba Inc. v jejich oblasti do r. 2010. Jedná se o reaktor chlazený sodíkem, jenž má být celý vyroben ve výrobním závodě a na místo dovezen lodí jako celek. Tento reaktor je zcela soběstačný a nepotřebuje výměnu paliva po dobu 30 let.
Military Warheads as a Source of Nuclear Fuel
Weapons-grade uranium and plutonium surplus to military requirements in the USA and Russia is being made available for use as civil fuel.
Miroslav Šabata
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Anketa Jihočeských matek
Na stránkách sdružení Jihočeské matky najdete anketu "Jste příznivcem výroby elektrické energie z jádra?". Prozatím (k 27.1.2005) hlasovalo 57% návštěvníků ANO, 1% NEVÍM a 42% NE. Anketu najdete v pravé dolní části úvodní stránky:
http://www.jihoceskematky.cz
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 01/2005
- ČNS představuje své kolektivní členy - ČEZ, a. s.
- Vzpomínka na Ing. Jiřího Suchomela, CSc.
- CYG 1997-2004
- Uzávěr potrubí s tuhnutím pracovní látky
- 4. Mikulášské setkání sekce mladých při ČNS
- Reaktorová fyzika při ČNS
- Výběr zahraničních zpráv
- NUSIM 2005
- WIN GLOBAL 2005
- ICONE 13
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 3. týden 2005
- Nový sklad pro použité palivo na Ukrajině
- Rusko je připraveno dodat do Íránu sedm bloků VVER 1000
- Japonsko zdvojnásobí produkci elektřiny z jaderných elektráren
Sekce mladých při ČNS 1997-2004
Klasik by řekl, že končí jedna etapa v historii sekce mladých při ČNS (CYG - Czech Young Generation). Zakládající členové pomalu opouští řady mladých a na jejich místa nastupuje další generace. Už jen opravdoví pamětníci si dnes vzpomenou, jak jsme pod dohledem Jiřího Fleischhanse v létě roku 1997 zakládali v Českých Budějovicích CYG, jako odpověď na sílicí protesty "ekologických" aktivistů proti dostavbě JE Temelín.
4. Mikulášské setkání sekce mladých při ČNS
Ve středu 8. prosince se v budově VUT v Brně sešli mladí odborníci a studenti ze zemí českých i slovenských (!) na již čtvrtém Mikulášském setkání mladé generace (CYG) ČNS. Zorganizovali jej vědečtí pracovníci z Odboru tepelných a jaderných energetických zařízení Energetického ústavu VUT v Brně.
Václav Bláha
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
Představujeme kolektivní členy ČNS - ČEZ, a. s.
Akciová společnost ČEZ byla založena v roce 1992 Fondem národního majetku ČR, jenž je doposud majoritním vlastníkem jejích akcií. Hlavním předmětem činnosti ČEZ, a. s., je výroba a prodej elektřiny a s tím související podpora elektrizační soustavy. Zároveň se zabývá výrobou, rozvodem a prodejem tepla.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 2. týden 2005
- Vyřazení 1. bloku JE Ignalina z provozu
- Tsunami a jaderné elektrárny
- Polská vláda schválila výstavbu jaderné elektrárny
František Prokop
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Františka Mantlíka,
mantlik@ujv.cz, tel. 266 172 342
The Environment Needs Nuclear - Part 3
Nuclear energy is a sustainable and clean, safe and economic way to meet the world's critically rising demand for electricity.
Třídit jaderný odpad je v módě
Myšlenka znovu zužitkovat materiál ze starých věcí a tím šetřit přírodu je ušlechtilá a propagovaná na všech frontách. Je tedy s podivem, že zatímco barevně odlišené popelnice jsou halasně vítány, nesetkává se recyklace se stejným pochopením u odpadů průmyslových, konkrétně u použitého jaderného paliva.
Vzpomínka na ing. Jiřího Suchomela, CSc.
S hlubokým zármutkem jsem přijal zdrcující zprávu o náhlém úmrtí milého dlouholetého přítele ing. Jiřího Suchomela, CSc. Vždy jsem oceňoval Jirkův systematický přístup při řešení technických problémů, nezištné předávání zkušeností a přátelskou atmosféru, kterou dokázal ve svém okolí vytvářet. Vzpomíná ing. Karel Dach, CSc.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 1. týden 2005
- 3. blok JE Kalininská připojen k síti
- Ruské palivo pro JE Busher a nová jaderná elektrárna v Iránu
- Modernizace JE Loviisa
Poland Needs First N-Plant In Operation By 2022, Says Government
The Polish government has confirmed its intention to have the country’s first nuclear power plant in operation by 2021 or 2022 and has called for public debate on the subject to start immediately.
Internetové stránky ČNS v roce 2004
Jaký byl rok 2004 pro web stránky ČNS? Velmi úspěšný! Celý rok se podle ratingu návštěvnosti pohybovaly v první stovce stránek s vědecko-technickým zaměřením v České republice, v některých obdobích dokonce atakovaly první padesátku.
Reaktorová fyzika při ČNS
Na prosincové schůzi výboru České nukleární společnosti (ČNS) byl schválen návrh na ustavení odborné skupiny Reaktorová fyzika v rámci ČNS. Jde vskutku o přelomový okamžik, protože Reaktorová fyzika je první odbornou skupinou v historii ČNS.