Archiv 2006
Nuclear Power in Sweden
Sweden has 10 nuclear power reactors providing half of its electricity. A 1980 referendum canvassed three options for phasing out nuclear power, but none for continuing it. Sweden's 1997 energy policy retains most of the country's nuclear plants but has resulted in premature closure of one 2-unit plant.
Rusko se obává zimního nedostatku elektřiny
S nastupující zimou se v Rusku objevují obavy z opakování situace na začátku letošního roku, kdy kruté mrazy v Moskvě, Petrohradu a dalších městech zkomplikovaly život průmyslu i občanům. Zastaralé výrobní zdroje a rozvodná síť nezvládly kombinaci nepříznivého počasí se skokovým nárůstem poptávky a zkolabovaly.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 51. týden 2006
- Jaderné elektrárny na Arabském poloostrově?
- 8 nových jaderných elektráren v Jižní Korei
- Jaderná spolupráce USA a Indie
- Zemětřesení na Taiwanu
- AP 1000 v Číně
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 10/2006
- Záchyty zdrojů ionizujícího záření mimo pracoviště se zdroji ionizujícího záření
- Setkání WIN
- Nevědomost nebo vědomá lež?
- Téměř dvě desítky zemí uvažují o vstupu do jaderného klubu
- Jaderné elektrárny mohou vyrábět vodík pro čistější dopravu
- Austrálie se chystá do jaderného klubu
- Slovinsko a Litva postaví nové reaktory
- Atomová energie je ekologická
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Kdo četl protokol z Melku, zvedne ruku!
Je jako yetti – všichni o něm slyšeli, všichni o něm mluví, nikdo ho však nikdy neviděl. Nejzasvěceněji se o něm, mám na mysli protokol z Melku, mluví v Rakousku. Podle představ tamních politiků, novinářů a potažmo veřejnosti představuje dokument zázračný klíček ke dveřím s nápisem Komerční provoz JE Temelín. Bez našeho souhlasu se nesměl zahájit, notují si poslanci i protiatomoví aktivisté, a proto musí Rakousko podat na Česko mezinárodní žalobu.
Větrná energie a drahé koblihy
V diskusích o větrné elektřině si mnoho lidí myslí, že větrná energie je zadarmo, když přece vítr fouká zadarmo. Opak je ale pravdou. Její cena je asi třikrát vyšší než náklady na elektřinu z uhlí.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 50. týden 2006
- Polsko bude investovat do jaderného zdroje v Litvě
- Horké zkoušky na 2. bloku JE Černavoda
- Čína a Rusko členy GIF
- Jaderná spolupráce USA a Indie
Rakouská averze vůči jádru
Elektrárna Temelín znovu zažívá krušné chvilky. Tentokrát se však nejedná o technické závady, jedná se o rozhodnutí rakouského parlamentu o žalobě České republiky z údajného neplnění dohod z Melku.
Renewable Energy and Electricity
There is unprecedented interest in renewable energy, particularly solar and wind energy and biomass. Harnessing these for electricity depends on the cost and efficiency of the technology, which is constantly improving, thus reducing costs per peak kilowatt. Utilising electricity from solar and wind in a grid requires some duplication of generating capacity due to their intermittent nature.
Oceněné diplomové práce
Na 6. Mikulášském setkání sekce mladých byly již tradičně oceněny nejlepší diplomové práce z jaderných oborů.
Cernavoda míří do finiše
Na druhém rumunském jaderném reaktoru právě začaly horké zkoušky. Do provozu se uvádí první atomový blok v Evropě od spuštění Temelína.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 49. týden 2006
- Belgická vláda se nechce odvracet od jádra
- Itálie přepracuje své palivo ve Francii
- Výstavba 3. bloku JE Olkiluoto se protahuje
Experti se diví žalobě na Temelín
Rakouská vláda podá na Česko mezinárodní žalobu kvůli kolaudaci Temelína. Podle rakouských médií to potvrdil ministr životního prostředí Josef Pröll po čtvrtečním setkání s českým velvyslancem v Rakousku Janem Koukalem.
Jaderná spolupráce Kanady a Argentiny
Společnost Atomic Energy of Canada, světový dodavatel zdokonalených typů reaktorů CANDU, a Nucleoelectrica Argentina SA, provozovatel jaderných zařízení v Argentině, uzavřely miliardový kontrakt na dlouhodobou spolupráci v oblasti jaderného průmyslu. Součástí smlouvy bude provedení modernizace elektrárny Embalse, dokončení výstavby druhého reaktoru zařízení Atucha a také zhotovení studie pro výstavbu nového reaktoru typu CANDU.
Atomová energie je ekologická
Správně vyprojektovaná, zkonstruovaná, řízená a provozovaná jaderná energetika je velice čistá, bezpečná, trvale udržitelná a hospodárná, prohlašuje Bruno Comby (46), prezident organizace Ekologové pro jadernou energii.
Australia's Electricity
Australia is heavily dependent on coal for electricity, more so than any other developed country except Denmark and Greece. About 80% is derived from coal. Australia's electricity is low-cost by world standards. Natural gas is increasingly used for electricity, especially in SA and WA.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 48. týden 2006
- Atomic Energy of Canada has signed an agreement with Nucleoelectrica Argentina for the refurbishment of the 600-megawatt Embalse Candu-6 reactor unit and the completion of the Atucha-2 pressurised heavy water reactor (PHWR) unit at the Atucha nuclear power plant near Buenos Aires.
- Belgium should keep the nuclear energy option open and reconsider its policy of gradually phasing out existing nuclear units from 2015, a report commissioned by the government has concluded.
Téměř dvě desítky zemí uvažují o vstupu do jaderného klubu
Zprávy o přehodnocení politického názoru na jadernou energii zaznívají z různých zemí čím dál častěji. Zatímco některé státy začínají revidovat dřívější rozhodnutí postupně jaderné elektrárny nechat dožít bez výstavby nových, jiné zvažují využití jádra zcela nově. V seznamu zemí, které by rády vstoupily do jaderného klubu, jsou jak vyspělé ekonomiky, tak rozvojové státy.
Bulhaři podepsali s Atomstrojexportem smlouvu o výstavbě reaktorů
Bulharská vláda podepsala smlouvu o výstavbě dvou reaktorů s ruskou společností Atomstrojexport. Reaktory o výkonu 1000 megawattů budou pohánět jadernou elektrárnu Belene na Dunaji. Hodnota kontraktu dosahuje bezmála čtyř miliard eur, v přepočtu asi 112 miliard Kč. O zakázku mělo zájem i české konsorcium pod vedením Škody JS, Bulhaři ale už na konci října oznámili, že nabídka ruského uchazeče je levnější.
Nuclear Power Plant Project in Lithuania is Feasible
The goals of the feasibility study, which lasted for 6 months, was to assess the feasibility of constructing the plant taking into account economic, technological, financial as well as legal environments of Baltic countries and EU. According to the study, it is feasible to build a new nuclear power plant taking into consideration all above mentioned points.
Slovinsko a Litva postaví nové reaktory
Stavební povolení už za dva roky, začátek výstavby o pět let později a v roce 2017 zahájení komerčního provozu, předpokládá harmonogram budování druhého bloku slovinské jaderné elektrárny Krško. Na tiskové konferenci v nedaleké Brežici to oznámil ministr hospodářství Andrej Vizjak. Bez bližších podrobností o dodavateli a výkonu nového reaktoru pouze sdělil, že investiční náklady dosáhnou dvou miliard eur.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 47. týden 2006
- Další dva dodavatelé jaderných technologií vytvořili alianci
- EdF podepsala dohodu o spolupráci s čínskými společnostmi
- SKB bude vyrábět pouzdra na použité jaderné palivo
Austrálie se chystá do jaderného klubu
První australská jaderná elektrárna dodá proud do sítě už za deset, nejpozději za patnáct let. Během první poloviny století vyroste na nejmenším kontinentu 25 reaktorů, které budou vyrábět více než třetinu australského proudu. S odvoláním na právě zveřejněnou zprávu australského premiéra Johna Howarda to oznámila informační síť NucNet.
ENS news - Issue No. 14, Autumn (November 2006)
- Word from the President
- ITER, a major step toward nuclear fusion energy
- Nuclear medical imaging
- Reactor Kinetics Equations applied to the start-up phase of a Ringhals PWR
- HLW disposal: Status and Trends
Uranium Markets
Production from world uranium mines now supplies only 55% of the requirements of power utilities. Mine production is supplemented principally by ex-military material. World mine production will need to expand significantly post 2005.
Sítě padají kvůli "větrné" elektřině
Není toho už trochu moc? Nedávno došlo k dalšímu velkému výpadku v dodávkách elektřiny, tentokrát v Německu, jižní Itálii a Francii. Čtvrtý velký kolaps během čtyř let: po Itálii a Skandinávii v roce 2003 a Řecku v létě 2004. Čím to?
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 46. týden 2006
- Spotřeba elektřiny se do roku 2030 může zvýšit o 53 %
- Spojení společností Tenex a TVEL
- E.On AG kupuje španělskou společnost Endesa
- Žádost o prodloužení licence pro JE Loviisa
- Provozní licence pro francouzské 1300 MW bloky
Nevědomost nebo vědomá lež?
Kolaudační rozhodnutí pro Jadernou elektrárnu Temelín, které vydal Krajský úřad Jihočeského kraje, vyvolalo mezi protitemelínskými aktivisty a rakouskými politiky vlnu hysterie. Na tom by nebylo nic zvláštního ani překvapivého. Zarážející však je, že vše nasvědčuje tomu, že se rakouští vládní činitelé při útocích na vydané rozhodnutí uchylují ke zjevným lžím.
- Více o melkském procesu najdete
zde.
Jaderné elektrárny mohou vyrábět vodík pro čistější dopravu
Ve světové vědecké komunitě existuje již více-méně globální shoda, že současné hospodářství založené na energii z uhlovodíkových fosilních paliv je jak ekonomicky tak ekologicky dlouhodobě neudržitelné. Jako jedna z nejslibnějších alternativních variant se nabízí tzv. vodíková ekonomika, jež by měla do roku 2050 tu dnešní nahradit.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 45. týden 2006
- Vítěz tendru na výstavbu JE Belene
- Nová jaderná elektrárna v Pobaltí
- Druhý jaderný bloku ve Slovinsku
- Rozdělení skupiny British Nuclear Group
Arnošt Komárek
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Aktuálnost uvedených údajů odpovídá roku vydání knihy - 2001.
Šéfy jaderného dozoru EU budou Češi
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová bude jako jeho šéfka příští tři roky předsedat všem jaderným dozorům v Evropské unii, sdruženým do organizace WENRA. Tato zpráva přichází v době, kdy Rakušané ostře protestují proti kolaudaci Temelína a napadají zejména nezávislost českého jaderného dozoru.
Smoke Detectors and Americium
Most smoke detectors which operate alarms contain an artificially produced radioisotope: americium-241. Americium-241 is made in nuclear reactors, and is a decay product of plutonium-241.
Třetí odstávka v elektrárně Dukovany je v kapse
V JE Dukovany byla ukončena 3. odstávka v roce. Původně plánovaná 31denní odstávka 1. reaktorového bloku byla zkrácena o 10 hodin. Odstávka trvala od konce září do konce října. Během odstávky byla vyměněna 1/5 z 349 palivových souborů a proběhly revizní práce podle předem plánovaných harmonogramů.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 44. týden 2006
- Podzemní úložiště ve Velké Británii
- Decommissioning Funds v EU
- Závod na přepracování paliva v Číně
- Šest jaderných bloků čínské konstrukce v Pákistánu
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 09/2006
- Stanovisko České nukleární společnosti k výsledkům semináře a k aktuální situaci v JE Temelín a jaderné energetice
- Setkání evropské mladé generace v Bukurešti a jediné reaktory CANDU v Evropě
- Atomové snění Latinské Ameriky
- Obehraná rakouská písnička
- Američané a Britové podporují jadernou energii
- Postaví Finsko ještě šestý reaktor?
- ENVINET a. s. – Firma roku 2006 Kraje Vysočina
- Kulatiny Arnošta Komárka
- Výběr zahraničních zpráv
- Pozvánka na 6. Mikulášské setkání
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Setkání evropské mladé generace v Bukurešti
Jednou za 4 měsíce se schází výbor sítě Mladých generací Evropské nukleární společnosti (European Nuclear Society Young Generation Network - ENS YGN). Poslední setkání letošního roku bylo uspořádáno v rumunském hlavním městě Bukurešti.
Kilowatty za hodinu? Nesmysl
Martin Bursík se na tiskové konferenci 19. října pokusil poučit prezidenta České republiky Václava Klause pubertálním žertem o nahrazení současných žárovek na Hradě úspornými zářivkami. "Já jsem to teď v rychlosti spočítal a odhadl jsem spotřebu na 10,5 kW za hodinu", řekl doslova.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 43. týden 2006
- Renesance jádra v Rusku
- Areva a Mitsubishi zahájily vývoj bloku III. generace
- Výstavba 3. a 4. bloku JE Cernavoda
- Šestý jaderný blok ve Finsku
Atómy na Slovensku
K 1. septembru 2006 SNUS vydala knihu Atómy na Slovensku. Cieľom knihy je verne zachovať spomienky na obdobie vzniku a formovania jadrovej fyziky, techniky, nukleárnej medicíny, rádioekológie a energetiky pohľadom pamätníkov a priblížiť toto obdobie ďalším generáciám.
Klaus vyzdvihl jadernou energii, zpochybnil globální oteplování
Prezident Václav Klaus na neformálním summitu Evropské unie ve finském Lahti v debatě o energetické závislosti EU zdůraznil potřebu rehabilitovat další zdroje energie, včetně jaderné. Odmítl přitom dopis britského a nizozemského premiéra varující před riziky globálního oteplování s tím, že jde o "volné výroky" a ne o základ pro diskusi o tomto fenoménu.
Geology of Uranium Deposits
Uranium occurs in a number of different igneous, hydrothermal and sedimentary geological environments. Most of Australia's uranium resources are in two kinds of orebodies, unconformity-related and breccia complex, while sedimentary deposits are less significant than overseas. Most Canadian deposits are unconformity-related.
ENVINET a. s. – Firma roku 2006 Kraje Vysočina
V pondělí 16. října získala společnost
ENVINET a. s. prestižní titul "FIRMA ROKU 2006 Kraje Vysočina" a postoupila mezi 14 nejlepších firem v celé republice. Soutěž Poštovní spořitelna FIRMA ROKU 2006 vyhlásil deník Hospodářské noviny. Společnost ENVINET je kolektivním členem ČNS. Gratulujeme!
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 42. týden 2006
- Kazachstán bude členem Centra pro jaderný palivový cyklus
- Toshiba dokončuje akvizici Westinghouse
- Švédská vláda bude uvažovat o navýšení energetické kapacity v jádře
Stanovisko České nukleární společnosti
- K výsledkům semináře o vlivu JE Temelín na životní prostředí.
- K problematice bezpečnosti provozu a poruchovosti zařízení JE Temelín.
- K dalšímu rozvoji jaderné energetiky v ČR v rámci Energetické koncepce státu
Václav Klaus otevřel nový sklad použitého paliva v Dukovanech
V pondělí 16.10. zahájil prezident ČR Václav Klaus, předsedkyně SÚJB Dana Drábová a generální ředitel a předseda představenstva ČEZ Martin Roman zkušební provoz nového meziskladu použitého jaderného paliva v Dukovanech. Při této slavnostní události rozdal ČEZ 20,2 miliony korun.
Trial operation of the 25 MWe China Experimental Fast Reactor (CEFR) is scheduled to begin in May 2010, according to Kang Rixin, General Manager of China National Nuclear Corp. The reactor is expected to burn 60-70 % of its uranium fuel, compared with 0.7 % for a conventional reactor. China has invested some 1.4 billion yuan (US$180 million) in the construction of the CEFR.
Postaví Finsko ještě šestý reaktor?
Dokončení právě budovaného pátého finského jaderného bloku v elektrárně Olkiluoto se sice zřejmě o rok zpozdí, přesto se už dnes v zemi uvažuje o výstavbě šestého reaktoru. Právě zveřejněná analýza ministerstva obchodu a průmyslu doporučuje právě tímto zdrojem zvýšit kapacitu finské energetiky.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 41. týden 2006
- Instalovaný výkon v jádru vzroste o třetinu
- Holandská vláda podporuje jádro
- Opětovné spuštění odstavených dvou bloků JE Forsmark
- Regionální úložiště RaO v Evropě
- Ruské palivo pro JE Busher
Prezident zahájí provoz nového meziskladu v Dukovanech
Prezidenta Václava Klause pozvali energetici na pondělní oficiální zahájení provozu druhého meziskladu vyhořelého jaderného paliva v Jaderné elektrárně Dukovany.
6. Mikulášské setkání CYG
Odbor energetického inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, Český svaz vědeckotechnických společností, Česká nukleární společnost a sekce mladých při ČNS si Vás dovolují pozvat na 6. Mikulášské setkání sekce mladých při České nukleární společnosti, které se uskuteční 6.-8.12.2006 na VUT v Brně.
Uranium Enrichment
Most of the 470 commercial nuclear power reactors operating or under construction in the world today require uranium 'enriched' in the U-235 isotope for their fuel. Two commercial processes are employed for this enrichment. Another process based on laser excitation is under development in Australia.
Američané a Britové podporují jadernou energii
Svoje ano jaderné energii vyslovili dotázaní američtí občané a členové britského parlamentu v průzkumech veřejného mínění. Ze závěru jedné ze studií vyplývá, že jadernou energii podporuje v USA v průměru každý sedmý z deseti respondentů. Pozitivní ohlasy získalo jádro i mezi politiky ve Velké Británii. Přes 60 % britských poslanců se domnívá, že jaderná energie se musí stát v budoucnu významnou součástí energetického plánu země.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 40. týden 2006
- Japonsko se chce připojit ke GNEP
- Nigerie se připravuje na výstavbu JE
- Roste podpora britských politických stran jádru
Obehraná rakouská písnička
Rakouští odpůrci Temelína se po půlroční odmlce znovu sešli u hraničního přechodu Dolní Dvořiště-Wullowitz, aby pohrozili blokádami hranice. Je obdivuhodné, jak se česká média věnují akci, na které se sejde dvacet lidí, pět traktorů a jeden nákladní vůz. Vzpomínám si na blokády hranic v roce 2001, které byly mediálně stejně úspěšné a co do počtu zúčastněných aktivistů na tom byly podobně nebo ještě hůř. Tehdy často zaplnila přední místa našich deníků akce, které se zúčastnilo pět lidí a jeden traktorista.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 08/2006
- Letní jaderný výlet do Budapešti
- Poroučíme větru...
- O atom je zájem na všech kontinentech
- Kanadské reaktory mohou vyrábět vodík
- Pět velkých jaderných omylů Jeremyho Rifkina
- Zbavíme se závislosti na ropě?
- Mýty opředená cena elektřiny
- Výběr zahraničních zpráv
- Pozvánka ne seminář
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Atomové snění Latinské Ameriky
Argentina, Brazílie a Mexiko ve světle ekonomického růstu oživují své jaderné programy. Ostatní státy Jižní Ameriky o využívání atomu alespoň debatují. Potřebné investice si totiž zatím nemohou dovolit.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 39. týden 2006
- Zvýšení výkonu JE Krsko
- Rychlý reaktor v Bělorajské JE
- Nové jaderné bloky v Japonsku
- Návrat k jádru ve Švédsku
- Evropské regionální úložiště radioaktivních odpadů
- Čína kupuje uranové doly v Austrálii
Vliv provozu JE Temelín na životní prostředí
Česká nukleární společnost si Vás dovoluje pozvat na seminář, konaný 19.října v hotelu Gomel v Českých Budějovicích. Účelem semináře je zhodnotit současný stav ovlivňování životního prostředí provozem Jaderné elektrárny Temelín po několikaletém souběžném provozu obou bloků a porovnat jej s původními předprovozními předpoklady.
Jaroměřické peníze z větru
Karlovarská společnost Global podala zastupitelstvu Jaroměřic nad Rokytnou žádost o projednání možnosti výstavby větrného parku poblíž města. To je informace, která dnes už nikoho příliš nevzruší. V současnosti je u nás v provozu dvaapadesát větrných elektráren a v desítkách obcí se jedná o výstavbě dalších.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 38. týden 2006
- AREVA se připravuje na rozvoj jaderné energetiky
- Zahájení výstavby 9 nových JE v Rusku
- 80 % Švédů podporuje pokračování provozu JE
- Tendr na decommissioning JE Ignalina
Nuclear-powered Ships
Nuclear power is particularly suitable for vessels which need to be at sea for long periods without refuelling, or for powerful submarine propulsion. Over 150 ships are powered by more than 220 small nuclear reactors and more than 12,000 reactor years of marine operation has been accumulated. Most are submarines, but they range from icebreakers to aircraft carriers.
Bezpečnostní rada: Dukovany v bezpečí
Zbytečné jsou podle bezpečnostní rady Jihomoravského kraje obavy Rakušanů z jaderné elektrárny Dukovany. „Projednali jsme informaci rakouského tisku o obavách z možného napadení jaderných zařízení. Jednotlivé složky kraje se průběžně připravují na možný incident v jaderném zařízení Dukovany podle havarijního plánu,“ shrnul včerejší závěry tajemník krajské bezpečnostní rady Peter Macko. Podle něj jsou u elektrárny trvale přísná bezpečnostní opatření už od teroristických útoků v září 2001.
Dana Kuchtová v pořadu Uvolněte se, prosím
Komentáře netřeba.
Kanadské reaktory mohou vyrábět vodík
Při náhradě docházející ropy vodíkem může „vedoucí úlohu“ sehrát jaderná energetika. „To byl klíčový důvod, proč se naše elektrárenská společnost stala členem Kanadské vodíkové asociace,“ vysvětlil pro mezinárodní informační síť NucNet Duncan Hawthorne, šéf ontarijské firmy Bruce Power.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 37. týden 2006
- A call for bids to build a new nuclear power plant in Mexico could be made as early as 2008, a senior member of the government confirmed yesterday.
- The Nuclear Safety Directorate of the Hungarian Atomic Energy Authority has approved the Paks nuclear power plant’s plan to recover damaged fuel elements from unit two.
Malý výpadek, velké problémy
V části Prahy vypadla minulý týden na necelou hodinu dodávka elektřiny. Na první pohled nevýznamná událost, ale v malé chvíli tato zpráva zaplnila přední místa všech zpravodajských serverů. Elektřinu bereme jako samozřejmost, často si ani neuvědomujeme, jak moc jsme na ní závislí. Když jedeme metrem, tramvají či výtahem, nepřemýšlíme o tom, jak složitá je cesta elektřiny od výrobce až ke spotřebiteli.
Australian Research Reactors
Australia was one of the first countries to build a civil research reactor, in 1958. The HIFAR reactor near Sydney has produced most of Australia's radioisotopes for medicine and industry since then. Following environmental assessment, government approval was given for replacing HIFAR with a new pool-type reactor by 2006.
Poroučíme větru...
Vůbec nejsem, jak se nepozorným čtenářům mých úvah může zdát, protivníkem obnovitelných zdrojů. Zabývám se energetikou a energetickou krizí a píši o nich již čtyřicet let a nikdy jsem nevystupoval proti obnovitelným zdrojům. Varuji pouze proti přecenění jejich potenciálu.
Evropa stále hledá řešení
Pět let práce a 17 milionů eur, z toho půlka z peněz Evropské unie - to dosud stálo zavádění alternativních zdrojů do energetických sítí unijních zemí. Slunce, vítr nebo biomasa ale dodnes nesplnily očekávání těch, kteří touží po energii bez nutnosti využití uhlí, ropy nebo jádra.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 36. týden 2006
- Russia is ready to provide facilities by the end of 2006 for the launch of a prototype international nuclear fuel cycle centre in the country.
- Utility EdF has awarded two contracts worth more than 650 million euros for work connected with the construction of its new-generation European pressurised water reactor unit at Flamanville.
Ušetřeme jednu žárovku!
V poválečném Německu se počítalo s každým fenikem – a nakonec z toho byl hospodářský zázrak. Když jsem byl malý, vedli mě rodiče ke zhasínání pokaždé, když odcházím z místnosti. Činili tak sice všichni moji kamarádi, hospodářský zázrak se však nedostavil.
Glossary
The following is a list of terms which are commonly used in discussion of the uranium industry and the nuclear fuel cycle.
Letní jaderný výlet do Budapešti
Ve třetím srpnovém týdnu letošního léta jsme zareagovali na oficiální pozvání Bogdána Yamaiho – předsedy maďarských kolegů z organizace FINE (Mladí za jadernou energetiku) – a navštívili jsme jimi každoročně stavěný Nukleární stan („Nukleáris sátor“).
Zná někdo recept na levnou energii?
Cena ropy láme rekordy a sedmdesáti dolarům za barel se už podivuje málokdo. Zdražuje elektřina, zemní plyn i další energie, což se asi líbí jen málokomu. Což je asi tak všechno, co s tím můžeme dělat.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 35. týden 2006
- Plán výstavby nové jaderné elektrárny ve Švýcarsku
- Dostaví ENEL Mochovce?
- Souboj o stavbu JE belene vrcholí
- Příspěvek na dokončení rozestavěné JE Lungmen
Tokamak COMPASS-D se stěhuje do Prahy
Dávno přesluhující tokamak CASTOR umístěný v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR v Praze bude nahrazen anglickým tokamakem COMPASS-D s lepšími parametry a konfigurací magnetického pole a plazmatu podobnou (v poměru 1:10) zatím největšímu budovanému tokamaku na světě – ITERu.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 07/2006
- Předmluva
- Dukovanská fotovoltaická elektrárna
- Reflexe k článku „Švédská jaderná elektrárna tají příčinu havárie“
- Energetický kolaps by nám měl otevřít oči
- Bez jádra se neobejdeme
- Jaderná elektrárna ušetří miliony tun emisí skleníkových plynů
- Rakousko mohou postihnout blackouty
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Hiroshima, Nagasaki, and subsequent weapons testing
Two atomic bombs made by the allied powers (USA and UK) from uranium-235 and plutonium-239 were dropped on Hiroshima and Nagasaki respectively early in August 1945. These brought the long Second World War to a sudden end.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 34. týden 2006
- RWE chce stavět jaderné bloky mimo Německo
- Prodej společnosti Nukem
- Ekonomické studie výroby vodíku na stávajících JE
- Soutěž o výstavbu JE Belene
Pět velkých jaderných omylů Jeremyho Rifkina
Jeremy Rifkin se ve svém článku snažil nastínit problémy spojené s využíváním jaderné energie (Proti renesanci atomu je pět argumentů, HN, 22. srpna). Vážím si Rifkina jako politologa a ekonoma, ale musím konstatovat, že nebylo nejšťastnější, že se pustil do tématu, kterému nerozumí. Pokud už tak učinil, měl si alespoň ověřit informace, se kterými v článku nakládal.
ČEZ: Druhá aukce elektřiny srazí ceny
Velkoobchodní ceny elektřiny se v příštím roce zvednou o 10,8 až 17,1 procenta. Horní mez určila první aukce. ČEZ ale v rámci právě konané druhé aukce elektřiny nabízí i speciální produkty, u kterých se očekává podstatně nižší nárůst ceny, řekl mluvčí Ladislav Kříž. Odhad činí 10,8 procenta, doplnil. Na konečném zvýšení velkoobchodních cen záleží, o kolik více budou muset za proud platit i domácnosti. „Výsledná velkoobchodní cena bude nižší, než činilo zdražení z první aukce,“ tvrdil Kříž.
US: 49% of Americans support the construction of new nuclear power plants, a poll conducted by Deloitte & Touche USA LLP has found. Of those, two-thirds said they would be willing to have a new plant within 20 miles (32 km) of their home. A similar survey conducted in 2001 found that only 42% of consumers would support the construction of new nuclear power plants. The new survey also found that despite high energy prices, only one-third of consumers have made lifestyle changes to lower electricity consumption.
Nuclear Power in France
France derives 75% of its electricity from nuclear energy. This is due to a long-standing policy based on energy security. France is the world's largest net exporter of electricity, and gains over EUR 3 billion per year from this. France has been very active in developing nuclear technology, and reactor technology is a major export.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 33. týden 2006
- Preliminary Report Tracks Events Leading To Scram At Sweden's Forsmark-1
Zbytečná hysterie kolem Forsmarku
Událost, ke které došlo 25. července ve švédské jaderné elektrárně Forsmark, posloužila protijaderným hnutím od Švédska, přes Německo a Rakousko až po Českou republiku k rozpoutání hysterie a šíření strachu. Je to pochopitelné, zvláště v době, kdy v Evropě, stejně jako na celém světě, dochází k renesanci jaderné energetiky. V Německu a Švédsku se dnes živě diskutuje o smysluplnosti odstoupení těchto zemí od jaderné energetiky, a proto se zdejší zelení chopili šance a znovu se snaží rozdmychávat protijaderné nálady.
Mýty opředená cena elektřiny
Po aukci virtuální elektrárny společnosti ČEZ bylo oznámeno, že se příští rok zvýší cena elektřiny pro domácnosti. Znovu se zvedla vlna kritiky, poukazující na neúměrné zisky výrobců a distributorů, na nefungování trhu a na dominantní postavení našeho největšího výrobce. O cenách elektřiny toho bylo napsáno už mnoho, zdá se však, že u nás v této otázce stále panuje mnoho mýtů.
Radioisotopes in Industry
Modern industry uses radioisotopes in a variety of ways to improve productivity and, in some cases, to gain information that cannot be obtained in any other way. Sealed radioactive sources are used in industrial radiography, gauging applications and mineral analysis. Short-lived radioactive material is used in flow tracing and mixing measurements.
Reflexe k článku „Švédská jaderná elektrárna tají příčinu havárie“
v Hospodářských novinách ze středy 9. srpna 2006
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 32. týden 2006
- Finanční pobídky pro stavbu nových JE v USA
- Konsorcium pro dodávky komponent nových JE v USA
- Příprava výstavby dvou nových bloků ABWR v USA
- Finanční pobídka pro výstavbu 3. bloku JE Calvert Cliffs
- Tendr na výstavbu JE Belene
Fakta nejsou demagogie
Energetickému kolapsu, ke kterému došlo koncem července v naší soustavě, se v médiích věnovalo mnoho komentářů. Ve svém článku Poučení z výpadku v MF Dnes jsem se snažil upozornit na to, že se v budoucnu nedají podobné výpadky vyloučit a poukázat na některé rizikové faktory. Stejně jako ministr Milan Urban, který spekuloval o možných příčinách, jsem si od Tomáše Feřteka v Reflexu č. 31 vysloužil nařčení z demagogie.
Rakousko mohou postihnout blackouty
Z vývozce elektřiny se naši jižní sousedé stali chronickými dovozci. Čtyřicet procent jí nakupují v Česku.
Dukovanská fotovoltaická elektrárna (II)
"Společnost ČEZ nechápe obnovitelné zdroje jako konkurenci pro zdroje klasické." Pohledem jaderného fyzika se podívejme do historie a na současný význam jedné z nejdéle provozovaných fotovoltaických elektráren u nás. Druhá část se věnuje ekonomickému zhodnocení a srovnání nesrovnatelného.
Jaderná energetika na počátku 21. století
Možná si to ani neuvědomujeme, ale tím, co dělá naši civilizaci civilizací, je a bude energie. Plně si to uvědomíme, až budeme v průšvihu. Tomuto tématu se nevyhnula ani jednání G8. Šlo o ropu, zemní plyn, ale i o jádro. Hovořilo se v souvislostech ekonomických, strategických, klimatických. Tato oblast netrápí jen nás, ovlivňuje život v rozvojových i průmyslových státech.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 31. týden 2006
Nigerian president Olusegun Obasanjo has inaugurated the board of the Nigeria Atomic Energy Commission, which he said will now work towards the eventual deployment of nuclear power plants in the country.
Dukovanská fotovoltaická elektrárna (I)
"Společnost ČEZ nechápe obnovitelné zdroje jako konkurenci pro zdroje klasické." Pohledem jaderného fyzika se podívejme do historie a na současný význam jedné z nejdéle provozovaných fotovoltaických elektráren u nás. Přímo tématicky stojí právě v Dukovanech, hned vedle své slavnější sestry.
Pozvánka na Dukovanské okruhy
Cyklistický oddíl TJ Spartak Třebíč zve všechny příznivce silniční cyklistiky na 12. ročník závodu Dukovanské okruhy, který se uskuteční v soboru 19.8.2006 pod věžemi Jaderné elektrárny Dukovany. Připraveny jsou kategorie i okruhy pro všechny věkové skupiny. Zúčastnit se může veřejnost i zaměstnanci. Informace:
mcanek@ic-energo.cz
Radioisotopes in Medicine
Nuclear medicine uses radiation to provide diagnostic information about the functioning of a person's specific organs, or to treat them. Diagnostic procedures are now routine. Radiotherapy can be used to treat some medical conditions, especially cancer, using radiation to weaken or destroy particular targeted cells.
Jaderná elektrárna ušetří miliony tun emisí skleníkových plynů
Jediné jaderné zařízení o výkonu 1000 MW dokáže ve srovnání s plynovou elektrárnou srovnatelného výkonu ušetřit 2,5 milionů tun emisí CO2 za rok. Vyplývá to ze zprávy zpracované pro britskou vládu, kterou čeká definitivní rozhodnutí o výstavbě nových jaderných elektráren.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 30. týden 2006
- Zelená pro nové JE ve Velké Británii
- Nová JE v Holandsku
- Mírné zpoždění ve výstavbě JE Olkiluoto 3
- GIF chce spolupracovat s Ruskem a Čínou
Energetický kolaps by nám měl otevřít oči
Všechno zlé je k něčemu dobré. Výpadek sítě, který postihl Českou republiku, jsme zvládli a nyní přichází chvíle, kdy bychom se z této situace měli poučit. Měli jsme štěstí, že nás nepostihl totální rozpad sítě, známý jako black-out, se kterým se v minulých letech potýkaly Spojené státy nebo Itálie. Faktem je, že jsme od takové situace nebyli daleko a jen kvalita soustavy spojená s profesionální prací lidí z ČEPS nás od takového neštěstí zachránily.
Russia and Kazakhstan agreed to establish joint ventures to produce and enrich uranium and to jointly develop and construct a small nuclear power reactor in Kazakhstan. Three memoranda of understanding on the projects were signed on 25 July in Aktau, Kazakhstan, after talks between Sergei Kiriyenko, head of Russia's Federal Atomic Energy Agency (Rosatom) and Kazakh Prime Minister Danial Akhmetov.
Zbavíme se závislosti na ropě?
Závěry summitu G8 v Petrohradě se budou v komentářích rozebírat ještě dlouho, jedno však bylo jasné už před jeho zahájením. Největšími problémy současného světa jsou energetika, terorismus a bezpečnost. Byla to ústřední témata jednání a navíc spolu velmi úzce souvisí. Nedostatek energií vede k nestabilitě a ohrožení bezpečnosti státu, stejně jako terorismus, který je navíc často financován z ropných peněz.
Mineral Sands
Australia is a major producer of mineral sands containing titanium minerals and zircon. A valuable by-product of this is monazite containing thorium, which is radioactive. Monazite is a minor constituent of many mineral sands deposits. Appropriate occupational health provisions ensure safety in handling materials containing thorium.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 29. týden 2006
- Stavba EPR ve Francii zahájena
- Mitsubishi pracuje na licenci US-APWR
- První JE v Bělorusku
- Nová ruská státní organizace Atomprom
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 06/2006
- Připraveny k rozvoji
- Energetický mix budoucnosti
- Britský jaderný průmysl láká nové odborníky – šanci uspět mají i Češi
- Uranu neubývá a bude ho dost i pro nové jaderné elektrárny
- Chruščovova kukuřice na Sibiři
- Celostátní přehlídka Středoškolské odborné činnosti – 2006
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Bursík kritizuje Drábovou
Pana Bursíka rozčílilo prohlášení předsedkyně SÚJB Drábové, která na nějaké konferenci prohlásila, že by Česká republika měla postavit nové jaderné reaktory. Bursík dokonce tvrdí: „Paní Drábová dlouhodobě vypadává z role a plete si to, za co nese odpovědnost, a to, do čeho jí v podstatě nic není.“
Novým ředitelem JE Temelín se stal Vladimír Hlavinka
S účinností od 18. července 2006 se novým ředitelem Jaderné elektrárny Temelín stal Vladimír Hlavinka. Ve funkci vystřídal Miroslava Vilíma. Vedení energetické společnosti ČEZ se rozhodlo provést manažerskou výměnu na funkci ředitele Jaderné elektrárny Temelín především proto, že chce dát řízení této naší největší elektrárny nový impuls.
Global Warming - the science
The greenhouse effect occurs naturally, providing a habitable climate. Atmospheric concentrations of some of the gases that produce the greenhouse effect are increasing due to human activity and most of the world's climate scientists believe this causes global warming. Over one-third of human-induced greenhouse gases come from the burning of fossil fuel to generate electricity. Nuclear power plants do not emit these gases.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2006
- The director-general of the IAEA has said the agency could provide technical and legal support to Turkey in connection with its decision to launch a nuclear energy programme.
- China and Russia have been formally invited to join the Generation IV International Forum, which is planning the development of next generation nuclear energy systems.
Britský i zahraniční jaderný průmysl si brousí zuby na trh ve Spojeném království
Zpráva britského ministra průmyslu Alistaira Darlinga zdůrazňující důležitost jaderných zdrojů v boji za energetickou nezávislost země a proti klimatickým změnám je pro britský i světový jaderný průmysl vítaným signálem toho, že trh ve Spojeném království je k mání.
Rusko připravuje vznik gigantické jaderné firmy
Průmysl jaderné energetiky v Rusku se v nejbližší době sjednotí do jedné, supersilné, státem vlastněné firmy, která bude zahrnovat veškeré „jaderné činnosti“ – od těžby uranu až po výstavbu jaderných elektráren. Cílem centralizace všech jaderných podniků je zvýšení konkurenceschopnosti ruského jaderného průmyslu v době, kdy svět zažívá renesanci jaderné energetiky.
European Nuclear Conference 2007
New reactor and energy technologies, the nuclear fuel cycle, medical applications and socio-economic, political and ethical considerations, human resources and education and training.
ENS news - Issue No. 13, Summer (July 2006)
- Nuclear Enery: too little too late?
- Petten research reactor converts to using low-enriched fuel
- Neutron Kinetics of the Chernobyl Accident
- MEP Forum discusses economics of nuclear energy
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 27. týden 2006
- Mitsubishi Heavy Industries of Japan said on 3 July 2006 that it is planning to apply to the US Nuclear Regulatory Commission for design certification of its advanced pressurised water reactor (US-APWR), which it is developing specifically for the US.
- Russia is proposing to create a joint uranium mining corporation with Kazakhstan and Uzbekistan, the head of the Federal Atomic Energy Agency (Rosatom), has said.
Celostátní přehlídka Středoškolské odborné činnosti - 2006
V loňském roce začala spolupráce s Národním institutem dětí a mládeže Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy České republiky. Spolupráce spočívá v tom, že ČNS poskytuje odměny pro vybraném práce studentů na Celostátní přehlídce středoškolské odborné činnosti, které popularizují jadernou energetiku a související obory. Práce jsou vybírány zástupcem ČNS, který se těchto přehlídek zúčastňuje.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 26. týden 2006
- Nový jaderný blok v Indii
- Licencování nových jaderných reaktorů ve V.B.
- Prodloužení životnosti amereických JE
- Rozvoj jaderné energetiky v Rusku
Jádro může také sbližovat
Francie je největším evropským exportérem elektrické energie, což není ani tak překvapivé. Její energetický program se totiž opírá o jaderné elektrárny, které i v budoucnu pro ni mají hrát rozhodující roli. Pařížská vláda to ostatně demonstrovala v tzv. Bílé knize energetické politiky, v níž se hlásí k potřebě elektráren typu EPR.
Japanese Waste and MOX Shipments From Europe
Over thirty years 1969-98 there were more than 160 shipments of spent nuclear reactor fuel from Japan to Europe. Reprocessing of the Japanese spent fuel has been undertaken in UK and France under contract with Japanese utilities. Recovered fissile materials are returned to Japan as reactor fuel, notably the mixed-oxide (MOX) fuel shipments in 1999 and 2001. The first shipment to Japan of immobilised high-level waste from reprocessing took place in 1995 and the eleventh was in 2006.
Požadavky zelených rozbíjejí ekonomiku
V roce 2004 vláda přijala Státní energetickou koncepci s výhledem do roku 2030, která patří k pilířům hospodářské politiky ČR. Je výrazem odpovědnosti státu za vytváření podmínek pro spolehlivé a dlouhodobě bezpečné dodávky všech druhů energií pro občany a podniky za přijatelné ceny.
Rusko chystá plovoucí atomovou elektrárnu
První plovoucí atomovou elektrárnu začne v příštím roce budovat Rusko. Kontrakt v hodnotě 270 miliónů eur podepsali představitelé společnosti Roseněrgoatom a vojenských loděnic Sevmaš v Severodvinsku. Elektrárna bude mít dva atomové reaktory o celkovém výkonu 70 megawatt a bude smontována na platformě dlouhé 140 metrů. Plovoucí elektrárna by měla od roku 2010 plně krýt spotřebu elektrické energie v loděnicích Sevmaš po dobu 40 let. Stavba se má zaplatit za 12 let provozu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 25. týden 2006
- Prodloužení životnosti JE Borssele
- JE Muhleberg nedostala "neomezenou" licenci
- Hlubinné trvalé úložiště ve Francii schváleno
- Společnost BE opět zisková
Bez jádra se neobejdeme
Proč vyrábět elektřinu bezpečně, spolehlivě, čistě a levně, když jsou tady problematičtější a dražší zdroje? Tak by se daly popsat snahy zastavit rozvoj jaderné energetiky v České republice. Věřím, že nakonec zvítězí zdravý rozum a po roce 2020, jak to předpokládá schválená státní energetická koncepce, spustíme další jaderný blok.
Pecina napadl program zelených
Někdejší náměstek ministra průmyslu a obchodu za ČSSD Martin Pecina zaslal ČTK dopis, v němž kritizuje energetický program Strany zelených. Martin Bursík bude požadovat jeho odvolání z funkce ředitele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Chruščovova kukuřice na Sibiři
Ekologové stále častěji poukazují na nebezpečí globálního oteplování a poptávka po energiích roste a roste. Stále více zemí pociťuje nedostatek elektřiny. V takové situaci bych očekával hledání seriózních řešení, ale namísto toho jsou nám nabízeny obnovitelné hračky. Spoléhat se na ně při uspokojování hladu po elektřině je stejné, jako chtít nasytit slona jednohubkou. Když sleduji nadšení ekologických aktivistů z těchto marginálních zdrojů, připadám si jako na Titaniku: Loď se potápí, na horních palubách se tančí.
Chernobyl Accident
The Chernobyl accident in 1986 was the result of a flawed reactor design that was operated with inadequately trained personnel and without proper regard for safety. The resulting steam explosion and fire released at least five percent of the radioactive reactor core into the atmosphere and downwind.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 24. týden 2006
- Jaderná spolupráce Francie a Velké Británie
- Silně projaderný postoj švédské veřejnosti
- Výstavba nové čínské JE
- Švýcarsko se bez jádra neobejde
Větrní zabijáci
O větrných elektrárnách už toho bylo napsáno mnoho. Někteří z nás jim fandí, jiní mají na tento způsob výroby elektrické energie střízlivější pohled. Jedni proti nim bojují, druzí v nich vidí spásu a další na jejich výrobě a provozu vydělávají díky štědré státní podpoře. Co ale na větrníky říkají naši zvířecí přátelé, kteří žijí nebo se pohybují v jejich bezprostřední blízkosti?
Uranu neubývá a bude ho dost i pro nové jaderné elektrárny
Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) jsou celosvětové zdroje uranu více než dostatečné, aby pokryly rostoucí poptávku a zajistily provoz nových jaderných elektráren. Podle OECD činí dosud zjištěné zásoby uranu celkem 4,7 milionů tun a mohly by vystačit na dalších 85 let.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 05/2006
- Temelín nakoupí jaderné palivo od ruského TVEL
- Zachráníme civilizaci pro naše děti?
- Sekce mladých České nukleární společnosti na návštěvě v Dolní Rožínce
- Čína postaví desítky jaderných elektráren
- Brazilská jaderná energie těží z krize kolem Íránu
- Soulad zájmů podle Bursíka
- Projaderní zelení
- Výběr zahraničních zpráv

- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2006
- Reaktory Candu v Argentině
- EPR pro americký trh
- Švédské regiony soutěží o úložiště
- Nový předseda Řídící rady TVEL
- Kdo postaví novou JE v Bulharsku?
Energetický mix budoucnosti
Jakou strukturu energetických zdrojů můžeme očekávat v dohledné budoucnosti? Které zdroje výroby elektřiny budou páteří národních ekonomik? Bude nadále převažovat uhlí a jádro nebo se přeorientujeme na plyn? Začnou hrát rozhodující roli obnovitelné zdroje?
Britský jaderný průmysl láká nové odborníky – šanci uspět mají i Češi
Nedostatek odborných pracovních sil může v Británii zpomalit plány na rozebrání starých a výstavbu nových jaderných elektráren. Jaderný průmysl se obává, že světová renesance jaderné energetiky problém ještě zvýrazní, láká tedy zahraniční odborníky na vysoké platy a nadstandardní odměny.
Připraveny k rozvoji
V Kanadském Ontariu se v týdnu od 28. 5 do 2. 6. konala veliká konference WIN Global, tedy žen pracujících v jaderných oborech. Na tradičním již 14. výročním setkání se sešlo rekordní množství účastnic - 350 z téměř 40 zemí světa. Z porovnání se stejnou konferencí, které jsem se zúčastnila před několika lety, byl patrný výrazný posun od „ženských otázek“ k odborným tématům.
Synroc
Synroc is the single most effective and durable means of immobilising various forms of high-level radioactive wastes for disposal. It is a ceramic made from several natural minerals which together incorporate into their crystal structures nearly all of the elements present in high level radioactive waste.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 22. týden 2006
- Tony Blair podporuje výstavbu nových jaderných elektráren
- První jaderný blok v Austrálii?
- Indický projekt tlakovodního těžkovodního reaktoru
- Náhrada Leningradské JE
Jaderný odpad pod Čeřínkem? Až v roce 2065, říká šéf SÚRAO
Ekologové uspořádali v pondělí besedu s představiteli politických stran, které minulý týden předcházela podobná diskuse s ředitelem Správy úložišť radioaktivních odpadů Vítězslavem Dudou. Podle jeho vyjádření pro JL však téma úložiště není vůbec tak "horké", jak se zdá, ba co víc, svou realizací spadá až do druhé poloviny 21. století.
ENS news - Issue No. 12, Spring (April 2006)
- Chernobyl, the accident scenario and its global impact
- Three Baltic States saying “YES” to Nuclear Energy
- Positive current and future outlook in Nuclear Field in Slovenia
- Nuclear Industry's response to EU Energy Green Paper
- A look at the Promise and Problems of Nuclear Energy
Odpověď Petru Uhlovi a zeleným přátelům
Nejvlivnější švédský denník Dagens Nyheter právě uveřejnil články o jaderné energetice a dva sociální demokraté navrhují uspořádat na toto téma nové referendum. Poslední bylo uspořádáno v roce 1980. Voličům byly předloženy tři alternativy, z nichž pouze jedna, podporovaná zelenými, vyžadovala okamžitý zákaz jaderné energie. Zbývající dvě nevyjadřovaly vztah k jaderné energii zcela jasně.
Australia: Prime Minister John Howard said he wants a 'full-blooded' debate on nuclear energy. He said he has an open mind on the development of nuclear power in Australia. He said that 'it is a different world from what it was a few years ago, not only because of the price of oil - that's an important factor - but also the reality that nuclear power is cleaner and greener than other forms of power'. Howard expects 'the nuclear energy scene will change significantly in Australia'.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 21. týden 2006
- Postaví Turecko jadernou elektrárnu?
- Jaderné spojenectví Japonska a Indie
- Kontrakt na palivo pro ETE podepsán
- Technologické centrum pro pokročilé typy reaktorů
Čína postaví desítky jaderných elektráren
Nedostatek elektřiny v Číně už dosáhl kritických rozměrů. Továrny v centrech, jakými jsou Šanghaj či Peking, pracují v letních měsících jen v noci. Přes den lidé zapínají tisíce klimatizací a přetížená síť se hroutí. Zastaralé tepelné elektrárny spalující uhlí dosud kryjí 70% výroby - a nestačí.
Nuclear Power Plants and Earthquakes
In 1995, the closest nuclear power plants, some 110 km north of Kobe, were unaffected by the severe Kobe-Osaka earthquake. In 1999, three nuclear reactors shut down automatically during the Taiwan earthquake, and were restarted two days later. Japanese, and most other, nuclear plants are designed to withstand earthquakes, and in the event of major earth movement, to shut down safely.
Proposals for power uprates at all three reactors at the Forsmark nuclear power plant have been approved by the Swedish Nuclear Power Inspectorate (SKI). When completed in 2010, the project will increase power output of the plant by 3.3 billion kWh per year. The power output will be 1130 MWe in both Forsmark-1 and -2, and 1360 MWe in unit 3 - an increase in generating capacity of 410 MWe. The application has now been forwarded to the Swedish government for final approval.
Soulad zájmů podle Bursíka
Když v nedělních Otázkách Václava Moravce napadl Vladimír Železný podnikatelské aktivity libereckého lídra zelených Petra Pávka, bylo vidět, že do té doby vyrovnaně působící Martin Bursík zneklidněl. Jeho odpověď, že nejde o střet, ale soulad zájmů by mohla směle aspirovat na ocenění Předvolební perla. Je škoda, že taková cena nebyla vyhlášena.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 20. týden 2006
- Japan’s Nuclear Share Could Exceed 40 Percent By 2030, Says Report
Blair dal jaderné energii zelenou
Jaderná energie dvacet let po černobylské katastrofě znovu dobývá Evropu. K řadě zemí, které plánují stavbu nových nebo alespoň rozšíření stávajících atomových elektráren, se v úterý večer připojila i Británie. Premiér Tony Blair podpořil návrh na výstavbu nové generace jaderných reaktorů, který chce nový ministr energetiky Malcolm Wicks v červenci představit vládě.
Temelín nakoupí jaderné palivo od ruského TVEL
Novým dodavatelem jaderného paliva pro jadernou elektrárnu Temelín se od roku 2010 stane ruská společnost TVEL. V tomto roce skočí kontrakt s americkou firmou Westinghouse. Smlouvu na dodávky jaderného paliva pro dva reaktory VVER-1000 Jaderné elektrárny Temelín 16. května podepsali zástupci ČEZ, a. s., a ruské korporace TVEL.
FORATOM welcomes announcement of new nuclear dawn in UK
FORATOM, the trade association representing the European nuclear industry, has welcomed the announcement made by the British Prime Minister, Tony Blair, that a new generation of power stations will be built in the UK to help address the security of energy supply and climate change problems that beset the country.
Brazilská jaderná energie těží z krize kolem Íránu
Brazílie vstoupila do kruhu států schopných obohacovat uran. Minulý pátek brazilský ministr pro vědu a techniku Sergio Rezende slavnostně otevřel obohacovací závod Resende, asi 140 kilometrů od Ria de Janeira.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 19. týden 2006
- Unit one of Iran’s Bushehr nuclear power plant is almost 90% complete and construction is sheduled to finish by the end of 2006.
- British Nuclear Group has signed a new mixed oxide (MOX) fuel contract with the German utility EnBW Kernkraft (EnKK) for the supply and transport of MOX fuel to unit two of the Neckarwestheim nuclear power plant in south-west Germany.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 04/2006
- Zkušenosti s palivem s vyhořívajícími absorbátory na JE Dukovany
- Technical Meeting on Severe Accident and Accident Management
- Větrníky nás nespasí, ale přece jen trochu pomohou
- Zakladatel teorie Gaia Lovelock propaguje ve své knize jadernou energii
- Eurelectric říká: „Jádro znamená budoucnost!“
- ČNS oceněna v anketě Ropák/Zelená perla roku 2005
- Vychází český překlad publikace shrnující důsledky havárie v Černobylu
- Cena České nukleární společnosti
- Výběr zahraničních zpráv

- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Zachráníme civilizaci pro naše děti?
Skleníkový efekt je pojem nepříliš šťastně zavedený do světového povědomí. Naprostá většina lidí neví, co to je, a to včetně odborníků z profese. Jinak by nemohli mluvit o jeho růstu. Skleníkový efekt je název fyzikální poučky, která vysvětluje, jak a proč dochází ve dne k přehřívání skleníků vůči okolí.
Jedinou skutečnou alternativou pro lidstvo je atom (II)
V prvním díle článku jsme si připomněli černobylskou katastrofu, v dnešním pokračování se podíváme na "problém" s jaderným odpadem a nahlédneme do budoucnosti jaderné energetiky, kterou mnozí shledávají jako jedinou možnou alternativu spjatou s budoucností nejen naší, ale i našich následovníků. (
1. díl)
Sekce mladých České nukleární společnosti na návštěvě v Dolní Rožínce
Dne 24.4.2006 byla díky vstřícnosti odštěpného závodu GEAM Dolní Rožínka patřícího pod státní podnik DIAMO uskutečněna výprava Sekce mladých ČNS do podzemí posledního českého fungujícího uranového dolu Rožná 1.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 18. týden 2006
- Energetika bude prioritou finského předsednictví EU
- Jádro není pro finské zelené překážkou
- Greenpeace zfalšovala údaje o vlivu černobylské havárie na obyvatele Maďarska
ČMSSRF 2006
Odborná sekce Reaktorová fyzika při České nukleární společnosti si Vás dovoluje pozvat na již 3. Českomoravskoslovenský sraz reaktorové fyziky, který se uskuteční 1. a 2. června 2006 v Českých Budějovicích a na Jaderné elektrárně Temelín.
Touha stát se Ropákem
Dnes jsem obdržel od nejmenované redaktorky nejmenovaného celostátního deníku tento e-mail: „Dobrý den, musím gratulovat k umístění v Ropákovi/Zelené perle. Ocitl jste se ve velmi dobré společnosti. Toužím po nominaci už dlouho, ale nikdo si mě zatím nevšiml, ať dělám, co dělám. Takže trochu závidím.“
ČNS oceněna v anketě Ropák/Zelená perla roku 2005
Aktivity České nukleární společnosti na poli objektivního informování veřejnosti v otázkách ekologie a energetiky byly oceněny v letošní anketě Ropák/Zelená perla roku. ČNS získala 4 z 56 nominací na Zelenou perlu, jeden výrok porota vybrala do finálové osmnáctky.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 17. týden 2006
- Waste And Cost Are Not Barriers To New-Build, Says UK Industry Group
Jedinou skutečnou alternativou pro lidstvo je atom (I)
"Když už lidé začali jadernou energii brát jako přijatelnou, přišla rána z čistého nebe." Právě před dvaceti lety dne 26. dubna 1986 vybuchl reaktor 4. bloku černobylské elektrárny. Jaká byla historie štěpení jádra, co se stalo v Černobylu? A perspektivní řešení stoupající světové spotřeby energie?
Černobyl - strach, který zabíjí
Bylo to těsně před maturitou. Tělocvikář nás vyhnal na hřiště a my si při fotbálku v dubnovém deštíku dělali legraci, že z nás opadá maso. Na Ukrajině prý totiž právě vybuchla jaderná elektrárna.
Zakladatel teorie Gaia Lovelock propaguje ve své knize jadernou energii
Známý britský vědec a environmentalista James Lovelock ve své nové knize Revenge of Gaia (Pomsta Gaiy) varuje před strachem z jaderné energie. Lovelock si již dříve svým shovívavým přístupem k jádru znepřátelil mnoho zástupců ekologických hnutí, kteří jeho teorii Gaia o tom, že Země se chová jako jeden obrovský živý organismus, přijali za svou.
Projaderní zelení
Když jsem před nedávnem kritizoval postoj Strany zelených k jaderné energetice, dostal jsem na své články velkou spoustu reakcí. Nechci se chlubit tím, že většina z nich byla pozitivních. Zajímavé je to, že jsem obdržel i několik kladných reakcí od samotných členů této strany.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 16. týden 2006
- Jednání sedmi zemí o projektu ITER
- Nový přepracovací závod v Japonsku
- Nové jaderné elektrárny Candu v Ontariu
- Nové jaderné elektrárny ve Velké Británii
Technical Meeting on Severe Accident and Accident Management
V Tokiu pořádali od 14. do 16. března 2006 společně Thermal-hydraulics Division of the Atomic Energy Society of Japan, Nuclear Power Engineering Corporation a International Atomic Energy Agency technické zasedání zaměřené na výzkum a vývoj v oblasti těžkých havárií a zvládání těžkých havárií.
Plans For New Reactors Worldwide
Nuclear power capacity worldwide is increasing steadily but not dramatically, with about 30 reactors under construction in 12 countries. Most reactors on order or planned are in the Asian region. Significant further capacity is being created by plant upgrading. Plant life extension programs are decreasing the need for new capacity.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 15. týden 2006
- Spolupráce NRC a SNRCU
- Nová jaderná elektrárna v Litvě
- Prototyp jaderného reaktoru 4. generace ve Francii
- První jaderná elektrárna ve Vietnamu
- Nový přepracovací závod v Japonsku
Kolik stojí slunce a vítr?
Nechci ctěné čtenáře vyděsit, vítr fouká a Slunce svítí samozřejmě zadarmo a doufejme, že ještě dlouho budou. Mám na mysli jejich energetické využívání. Každý z nás někdy viděl větrnou elektrárnu, dokážeme si představit sluneční elektrárnu. Často se o nich vzrušeně diskutuje. Víme ale, jakou cenu platíme za jejich využívání?
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 03/2006
- Chemie na jaderné elektrárně – co tam proboha dělá?
- Jak dál v české energetice
- V roce 2005 přibyly ve světě nové reaktory
- Rusko uvede do provozu nejmodernější rychlý reaktor
- Sluneční namísto jaderných elektráren?
- Větrné elektrárny v české kotlině
- Zelené nebezpečí pro českou energetiku
- Podpora mladé generace v oblasti technického vzdělávání
- Výběr zahraničních zpráv

- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Podpora mladé generace v oblasti technického vzdělávání
Ve dnech 21. – 24.února 2006 se uskutečnilo v Plzni pod záštitou rektora Západočeské univerzity v Plzni Doc. Ing. Josefa Průši, CSc. a hejtmana Plzeňského kraje MUDr. Petra Zimermanna celostátní kolo Fyzikální olympiády. Jedním z oficiálních partnerů byla i Česká nukleární společnost.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 14. týden 2006
- Belgium Overexposure Incident Provisionally Rated INES Level 4
Zájem návštěvníků o Temelín je rekordní
Jadernou elektrárnu Temelín ze Skupiny ČEZ navštívil, za první čtvrtletí roku 2006, rekordní počet 3.776 návštěvníků. Proti roku 2005 tak prošlo Informačním centrem temelínské elektrárny o 45 % lidí více.
Vychází český překlad publikace shrnující důsledky havárie v Černobylu
První české vydání souhrnného přehledu výsledků práce „Černobylského fóra“ o následcích černobylské havárie nese název „Dědictví Černobylu: Zdravotní, ekologické a sociálně-ekonomické dopady; doporučení vládám Běloruska, Ruské federace a Ukrajiny“.
US: New England utility officials are reportedly considering new nuclear power and coal capacity in order to meet electricity demand and counter over-reliance on natural gas and oil, although there are not yet any official plans to build new reactors in the region. Gordon van Welie, CEO for Independent System Operator New England - the company that operates the grid in six New England states - said the region needs to consider coal and nuclear power in order to meet rising demand.
Plutonium
Over one third of the energy produced in most nuclear power plants comes from plutonium. It is created there as a by-product. Plutonium has occurred naturally, but except for trace quantities it is not now found in the earth's crust. There are several tonnes of plutonium in our biosphere, a legacy of atmospheric weapons testing in the 1950s and 1960s.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 13. týden 2006
- JE - záruka environmentálně udržitelné energetické politiky
- Jádro a Evropský parlament
- Světový rekord v délce nepřetržitého provozu LWR
- Zvýšení výkonu JE Forsmark
- Hlubinné úložiště ve Švýcarsku
Betonová lobby a větrníky
Často slýchávám o tzv. betonové lobby, která se snaží prosazovat stavbu velkých betonových kolosů. Údajně mají tito "zednáři" zálusk na stavbu monstrózních jaderných elektráren. V poslední době se ale tento spolek spojil se zelenými stranami a začal se zaměřovat na jiné stavby, kde může uplatnit svůj beton. Těmito stavbami jsou, pro někoho překvapivě, větrné elektrárny.
Utopené nebe
Průvod postav v kanárkově žlutých kombinézách stoupá po schůdcích na vrchol nízké pyramidy, které tu všichni říkají postament. Je 22. března a my jsme v útrobách Jaderné elektrárny Dukovany.
Dědictví Černobylu
Zdravotní, ekologické a sociálně-ekonomické dopady a Doporučení vládám Běloruska, Ruské federace a Ukrajiny.
Vydavatel: ČSVTS v koedici s Českou nukleární společností. Publikace je vydávána s laskavým svolením Oddělení pro styk s veřejností, Mezinárodní komise pro atomovou energii ve Vídni.
Aprílové setkání CYG - 22.4.2006
Setkání studentů a mladých odborníků v jaderných oborech s možností prezentace vývojových a výzkumných činností za účelem interdisciplinární výměny informací se koná pod záštitou FJFI ČVUT a ÚJV Řež, a.s.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 12. týden 2006
- US utilities Southern Company and Duke Power have joined forces to evaluate the potential construction of a new nuclear plant at a site in South Carolina.
- Russia has reiterated that there are "no political obstacles" to its planned delivery of nuclear fuel for the first 1,000-megawatt unit of Iran’s Bushehr nuclear power plant, which is scheduled for commissioning this year.
US: Exelon Corp's LaSalle-1 nuclear power reactor set a new world record for the longest continuous operation of a light water reactor (LWR) when it completed a 739-day run on 20 February. The 1137 MWe boiling water reactor (BWR) was shutdown for scheduled refuelling and maintenance. The previous record was held by Exelon's Peach Bottom-3, with 707 days, 17 hours and 14 minutes.
Větrní lobbisté se utkají o anticenu Ropák a Zelená perla
Děti Země Brno vyhlásily čtrnáctý ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku, spočívající v prosazování nějakého škodlivého záměru nebo v hlavním podílu na realizaci nějaké antiekologické stavby. Zároveň vyhlásily čtrnáctý ročník ankety o antiekologický výrok Zelená perla roku. Jejím cílem je upozornit na výroky, které bagatelizují ochranu životního prostředí a přírody.
Radiation and the Nuclear Fuel Cycle
Natural sources account for most of the radiation we all receive each year. Up to a quarter of that received is due to human activity and originates mainly from medical procedures. The nuclear fuel cycle does not give rise to significant radiation exposure for members of the public. Radiation protection standards assume that any dose of radiation, no matter how small, involves a possible risk to human health. This deliberately conservative assumption is increasingly being questioned.
Nová sekce zábavy na internetových stránkách společnosti ČEZ
Zcela novou sekci "Zábava" představila v těchto dnech na svých internetových stránkách společnost ČEZ. Uživatelé zde mohou využít nové aplikace "Kalkulátor nárůstu spotřeby elektřiny v ČR" a "Žárovková mapa". Brzy k nim přibude zábavný vědomostní kvíz z oblasti energetiky a později i další.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 11. týden 2006
- Milestone For China’s Fusion Research Programme
Lesk a bída větrníků v Jindřichovicích
V poslední době se na Neviditelném psovi několikrát vzrušeně debatovalo o větrných elektrárnách v Jindřichovicích pod Smrkem. Naposledy sebevědomě zmínil tento projekt jeho duchovní otec, starosta Petr Pávek, ve svém článku Parazitování energetiky na českém národě.
Medvědí služba starosty Pávka
Petr Pávek měl možná den nebo dva počkat a uklidnit se, než se vrhl k počítači a napsal polemiku k mému článku Zelené nebezpečí pro naši energetiku. Poskytl tím svojí straně skutečně medvědí službu. Nechci se pouštět do vyvracení jeho názorů, vedlo by to zřejmě k našemu nekonečnému dopisování, které by začalo čtenáře brzy nudit. Malý komentář si ale neodpustím.
Dana Drábová a Helmuth Böck: Případ Temelín
- Cesta Rakouska do jaderné izolace
- Případ Zwentendorf
- Případ Mochovce
- Případ Temelín
Mezisklad v Dukovanech je zaplněn
Stodvacet tun železa a směsi uranu, plutonia, neptunia a dalších prvků dosedlo jako peříčko na poslední volnou pozici v meziskladu použitého jaderného paliva v Jaderné elektrárně Dukovany. Mocný jeřáb povolí do té doby napnutá lana, vazač uvolní čepy a traverza pro uchycení kontejnerů neslyšně odplouvá vzduchem kamsi vzhůru.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 10. týden 2006
The US is 17 years behind with its plans to build a federal repository for spent nuclear fuel and high-level radioactive waste at Yucca Mountain, a Republican senator has said, while calling for the nation’s radwaste issue to be solved so nuclear capacity can be expanded.
Zelené nebezpečí pro českou energetiku
Strana zelených má ambiciózní volební program. Je v něm všechno, co chtějí nespokojení voliči slyšet: rovná práva žen, zvýšení prestiže policie nebo ochrana spotřebitelů. Otázkou je, nakolik jsou zelení schopní je prosazovat a realizovat.
Saigon Electricity Expo, 12-14 October 2006
SEE was successfully held for 11 events since 1992. With the full support and earnest endorsement of Ministry of Industry and Electricity of Vietnam (EVN), it has become one of the most important energy exhibition in Vietnam. In the past event on 2004, international exhibitors from over 15 countries or regions have participated.
Sluneční namísto jaderných elektráren?
Britské listy zveřejnily 2. března článek Milana Smrže, předsedy přípravného výboru politického hnutí Zelení, nazvaný „Jednotná fronta atomových milců“. Nemá smysl reagovat na všechny urážky, omyly, polopravdy, nesmysly a lži v článku obsažené, ale jedna z úvah mě skutečně zaujala.
Černobyl a politika
V životě bývají chvíle, které si rádi připomeneme a oslavíme. Některé události byly nepříjemné, ale zapomenout bychom na ně neměli. Od události kterou mám na mysli letos v dubnu uplyne 20 let. Stala se v bývalém Sovětském svazu, na zařízení které mělo i vojenské využití.
Poděkování České nukleární společnosti
za podporu celostátního kola 47. ročníku fyzikální olympiády v Plzni
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 9. týden 2006
- Spolupráce Francie a Indie pri rozvoji jaderné energetiky
- Dva nové 1000 MW bloky v Cíne
- Plovoucí elektrárny v Rusku
- Licence pro soukromé úložište použitého paliva
Dědictví „Černobylu“
Výňatek nejdůležitějších informací z materiálu „Černobylského fóra“ k následkům havárie jaderné elektrárny v Černobylu.
Indie dohodla s Francií spolupráci na rozvoji jaderné energetiky
Francouzský prezident Jacques Chirac na pracovní návštěvě Indie podepsal s předsedou indické vlády Manmohanem Singhem souhlas o budoucí spolupráci obou zemí. Společným cílem je nejen podpora obchodních vztahů, ale také rozvoje jaderné energie a jaderného výzkumu včetně výstavby nových jaderných elektráren na indickém území.
Klaus má pravdu, ale zapomněl na Majakovského
Nestává se, bohužel, často, že souhlasím s názory pana prezidenta Klause. A má stárnoucí paměť, ať v ní pátrám jak chci, neregistruje ani jeden případ, že bych pochvalný souhlas dokonce vyjádřil tiskem.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 8. týden 2006
- Mezinárodní centra globálního jaderně-energetického partnerství
- Holandsko nevylučuje možnost výstavby nové JE
- Konference jaderných komunikátorů PIME
Zkušenosti s palivem s vyhořívajícími absorbátory na JE Dukovany
Předběžné analýzy i následný provoz potvrdily, že palivové vsázky s palivem s vyhořívajícími absorbátory se z fyzikálního hlediska příliš neodlišují od vsázek bez vyhořívajících absorbátorů. Zásadním rozdílem je fakt, že radiální a objemový koeficienty nevyrovnání výkonu mohou dosahovat svého maxima mezi 100 a 150 efektivními dny, kdy dochází k úplnému vyhoření gadolinia.
Větrníky nás nespasí, ale přece jen trochu pomohou
Jako bychom se vraceli o padesát let zpátky. Tehdy, po Eisenhowerově řeči Atom pro mír přednesené v OSN ovládla svět euforie levné a v dostatečném množství dostupné energie pro všechny. Zdálo se, že jaderné reaktory vyřeší všechny problémy energetiky vyvolané rychlým růstem hospodářství, a tedy i spotřeby. Nezaznamenal jsem však, že by se tehdy tvrdilo, že jaderné zdroje spasí lidstvo a všechny ostatní můžeme poslat na smetiště dějin.
PIME 2006 - konference jaderných komunikátorů
Téměř celý svět se obrací pozitivněji k jaderné energetice. Rozhodujícími argumenty je zajištění dostatku elektřiny a nebezpečí klimatických změn. V poslední době však vyvstává jeden nový problém, a to nebezpečí šíření jaderných zbraní.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 02/2006
- Jaderná energetika – šance pro budoucnost a větší bezpečnost národů
- Water Reactor Fuel Performance Meeting
- Výběr zahraničních zpráv
- Pozvánka na NUSIM 2006
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 7. týden 2006
- Toshiba se stane většinovým vlastníkem WEC
- Globální jaderně-energetické partnerství
- Jaderné plány ENELu na Slovensku
Problém má Hnutí Duha
Potřebujeme každou kilowatthodinu elektrické energie, a je jedno, zda pochází z uhlí, uranu nebo obnovitelného zdroje. Všechny mají dnes a ještě dlouho budou mít místo v energetickém mixu.
Chemie na jaderné elektrárně – co tam proboha dělá?
S otázkami podobného typu se setkávám ve své praxi poměrně dlouho a nezdá se mi, že by jich ubývalo. Spíše naopak. Rozhodl jsem se proto, že se pokusím čtenáři trochu osvětlit co že vlastně chemie na jaderné elektrárně pohledává, jakou má roli a v čem je užitečná.
Bude postaven další Temelín?
ČEZ uvažuje o výstavbě nových jaderných zdrojů. V úvahu přichází například rozšíření jaderné elektrárny Temelín. Rozhodnutí by mohlo padnout ještě letos. Uvedl to šéf představenstva ČEZ Martin Roman. Výstavbu jaderných bloků předpokládá i státní energetická koncepce, kterou předloni schválila vláda. Ta počítá se dvěma 600megawattovými bloky. Ministerstvo průmyslu a obchodu však loni uvedlo, že pracuje i s variantou dvou bloků s celkovým výkonem až 3000 MW.
Cena České nukleární společnosti
Česká nukleární společnost vyhlašuje soutěž o nejlepší středoškolskou studentskou práci/e za účelem prezentace mírového využívání jaderné energie. Soutěž bude realizována v rámci stávající soutěže Středoškolská odborná činnost, kterou vyhlašuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 6. týden 2006
- Germans Must Face Need For Longer N-Plant Lifetimes, Says Industry Chief
Větrné elektrárny v české kotlině
Málokterá věc rozpoutává v poslední době takové vášně, jako oznámení o záměru výstavby větrných elektráren v blízkosti našich měst a obcí. Jakmile se objeví potenciální investor, rozdělí se zpravidla obyvatelé na dva nesmiřitelné tábory. Jedna skupina vidí ve větrníku zdroj peněz pro místní pokladnu a zatraktivnění obce, druhá pochybuje o přínosu takové investice a poukazuje na negativní vlivy stavby na životní prostředí.
Globální jaderné partnerství pod taktovkou Ameriky
Vláda prezidenta George Bushe představila plán na vytvoření globálního jaderného partnerství. Významným spojencem v jeho realizaci by mělo být Rusko. Bývalí protivníci ve studenoválečném jaderném zbrojení chtějí nyní vzájemnou spoluprací zajistit, aby se v nestabilních zemích jaderné elektrárny nestaly zástěrkou pro výrobu nebezpečných zbraní.
V roce 2005 přibyly ve světě nové reaktory
Podle Světové asociace pro atomovou energii (WNA) je v současné době po celém světě v provozu celkem 443 reaktorů, které disponují výkonem okolo 370000 MWe. Elektřina vyrobená z jádra zastupuje 16% průměrné světové produkce a nadále lze počítat s jejím nárůstem.
ENS news - Issue No. 11, Winter (January 2006)
- Frank Deconick: A profile of the new man at the ENS helm
- Modernizing Romanian Nuclear Education and Traning Systems
- In Memoriam: Professor Carlo Salvetti (1919–2005)
- Austrian Presidency reveals its energy policy
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 5. týden 2006
- V Asii a Pacifiku nahradí čtvrtinu ropy jádro
- Odchod od jaderné energetiky by znamenal pro Evropu ekonomickou sebevraždu
- Přepracovávání paliva v Japonsku
- 54% Britů by souhlasilo se stavbou nových jaderných elektráren
Tržní hodnota společnosti ČEZ překročila 20 miliard USD
Kromě rostoucí ceny akcií na burze jí pomohlo i posílení kurzu koruny. Nadále se tak posiluje pozice ČEZ jako největší středoevropské firmy (včetně Rakouska) podle tržní kapitalizace. ČEZ tak podle tržní kapitalizace dotáhl takové světové firmy jako je Sharp, Veolia nebo Volvo. Celková tržní hodnota společnosti všem akcionářům pod současným vedením vzrostla o 373,2 mld. Kč na současných 475,6 mld. Kč.
Dukovanská děvčata milují zimu
Nejedná se ale pochopitelně o ženy. Ty na tom bývají s chladem a teplem často docela naopak, ale o turbíny Jaderné elektrárny Dukovany, které nesou dívčí jména Marie, Alena, Zdena, Irena, Gerda, Marta, Dáša a Lenka. Turbínám Jaderné elektrárny Dukovany zima vyhovuje a tak v současnosti pracují jako nikdy jindy.
Rusko uvede do provozu nejmodernější rychlý reaktor
Nový jaderný reaktor „pokročilé“ generace s označením BN–800 bude do roku 2010 uveden do komerčního provozu v ruské elektrárně Bělojarsk. Prohlásil to Sergej Kirijenko, ředitel státní agentury pro jadernou energii ROSATOM. Podle vyjádření ruského prezidenta, Vladimíra Putina, stojí Rusko na prahu nové doby, kdy musí dojít k výraznému zrychlení vývoje jaderné energetiky.
Water Reactor Fuel Performance Meeting
Tato specializovaná konference se koná jedenkrát ročně vždy buď v Evropě, Asii či v Severní Americe. Pořádá ji společně americká, japonská, jihokorejská, evropská a čínská nukleární společnost. V Evropě je známa spíše pod jménem TopFuel. Pořadatelem pro rok 2005 byla Atomic Energy Society of Japan.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 4. týden 2006
- Příprava žádosti o licenci pro dvě nové JE v USA
- Euratom se angažuje v mezinárodním fóru pro výstavbu reaktorů IV. generace
- Jaderné eklektrárny jsou nejspolehlivějšími zdroji v Německu
- Veřejná diskuze o ukládání RaO ve Francii
Česká nukleární společnost na portálu Právědnes.cz
Stránky ČNS byly zařazeny na prestižní portál monitoringu zpravodajství Právědnes.cz. Čtenáři zde mohou přehledně sledovat novinky na webu ČNS. Portál Právědnes.cz nabízí i další doplňkové služby, jako je například MonitorMAIL a další.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 01/2006
- On line a in-cell sipping test
- Dukovanský palivový cyklus byl v roce 2005 zase o krok lepší
- Follow – up mise MAAE – INSARR na reaktoru LVR – 15
- Jaderné elektrárny se budou stavět po celém světě
- Osobnosti a názory – Slovo závěrem
- 5. Mikulášské setkání sekce mladých při ČNS
- Nácvik na vládu Strany zelených
- Proč se nemluví o Dukovanech?
- Rakušané nebojují proti Temelínu
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Osobnosti a názory – Slovo závěrem
Vážení přátelé jaderné energetiky, fandové, příznivci, pochybovači i prostě čtenáři. Věřím, že alespoň některý z minulých čtyř dílů seriálu Osobnosti a názory vás oslovil nebo alespoň přispěl k vašemu osobnímu náhledu na jadernou energetiku.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 3. týden 2006
- N-Power Provides ‘Majority Of Germany’s 24-Hour Energy Supply’
Elektrárna bude muset omladit
Využití maximálního výkonu: na 88,5 procenta. Spolehlivost: 99,5 procenta. Výroba: téměř rekordní - přes 13,7 miliard kilowatthodin elektřiny. To jsou čísla za rok 2005, která v úterý (10.1.2006) zveřejnilo vedení dukovanské jaderné elektrárny.
Jaderná energetika – šance pro budoucnost a větší bezpečnost národů
Myslím, že každý občan zaregistroval „plynovou rozmíšku“ mezi Ruskem a Ukrajinou, s důsledky i pro EU. O čem to vypovídá? Vypovídá to o energetické závislosti a o vydíratelnosti závislých. Evropa se stává manipulovatelnou pro ty, kdo mají v ruce zdroje energetických surovin. Ať je to plyn, nebo ropa a to se všemi ekonomickými a politickými důsledky. Jak z toho ven? Řešení nabízí jaderná energetika.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 2. týden 2006
- AP 1000 schválen americkým dozorem
- Třetí jaderný blok v Pákistánu
- Francie uvede do roku 2020 do provozu novou JE
Jak se zjišťují a odstraňují netěsnosti palivových souborů v jaderných elektrárnách?
Pro vyhledávání netěsných souborů je velmi úspěšně používán on-line sipping test, který má funkci screeningu. Dává nám tudíž odpověď, je-li daný palivový soubor těsný, anebo podezřelý z netěsnosti. Jeho nespornou výhodou je časová nenáročnost.
Dukovanský palivový cyklus byl v roce 2005 zase o krok lepší
A nebyl to krok malý. Rok 2005 byl ve znamení pokračování přechodu na pětiletý cyklus výměn paliva. V souvislosti s tímto přechodem jsme loni, v porovnání s projektovým tříletým cyklem ve srovnatelných cenách, uspořili neuvěřitelných 730 milionů korun.
Chirac Says Prototype Generation IV N-Plant To Enter Service In France In 2020
5 Jan (NucNet): French president Jacques Chirac today pledged that a prototype fourth generation nuclear reactor unit will enter service in France in 2020.
Jaderné elektrárny se budou stavět po celém světě
Podle Světové nukleární asociace by se mělo postavit do roku 2030 až 400 nových jaderných reaktorů. Celosvětově se tak zvýší podíl jaderné energie na pokrytí energetických potřeb ze současných 9 % na 16 %.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 1. týden 2006
- N-Power 'Has Role To Play' In Europe, Says EU Energy Commissioner
Rakušané nebojují proti Temelínu
Českou republiku obletěla zpráva, že rakouští odpůrci jaderné energie nečekaně zablokovali česko-rakouskou hranici. Nepovoleným protestem chtějí upozornit na přetrvávající rizika Temelína. Původně pozvali novináře jen na tiskovou konferenci k plánovaným akcím.
Znovu je tu čas blokád?
Ta zpráva přišla jako blesk z čistého nebe. Rakouští odpůrci jaderné energie nečekaně zablokovali českorakouskou hranici. Nepovoleným protestem chtějí upozornit na přetrvávající rizika Temelína.
5. Mikulášské setkání sekce mladých při ČNS
Na VUT v Brně se tradičně koná Mikulášské setkání mladé generace ČNS. Letos (14.12.2005) se konal již 5. ročník. Organizace se opět ujali vědečtí pracovníci z Odboru tepelných a jaderných energetických zařízení Energetického ústavu VUT.