Archiv 2007
PF 2008
Krásné vánoce a mnoho osobních i pracovních úspěchů v novém roce přeje redakce webu České nukleární společnosti.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 51. a 52. týden 2007
- The Areva-Siemens consortium building Finland’s fifth reactor unit, Olkiluoto-3, estimates the unit will start operation in the summer of 2011.
- US utility Exelon Nuclear has chosen Victoria County in southeast Texas as the site for the potential construction of a new nuclear power plant (ESBWR design).
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 08/2007
- Dopis Miroslava Kawalce výkonnému řediteli GREENPEACE
- Silná slova elektřinu do zásuvek nepřivedou
- Sluneční Temelín na severu Čech
- Světová energetika potřebuje 11,6 biliónu dolarů
- Vyhořelé palivo? Energie na půlstoletí!
- Místo slepé uličky reaktory čtvrté generace
- Nejméně zdraží ČEZ
- Britský jaderný průmysl naléhá na rychlejší schvalovací postup
- Čína si osvojuje nejmodernější jaderné technologie
- Projekt „jaderné baterie“ Toshiby posuzuje americký regulátor
- Laserové obohacování uranu poprvé komerčně
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Hlubinné úložiště: stavět se má až v polovině století
Na 46,9 miliard korun v cenách roku 1998 přijde výstavba a provoz hlubinného úložiště radioaktivního odpadu v České republice. Čerpat se budou z jaderného účtu vedeného u České národní banky, na který zasílají prostředky všichni původci těchto odpadů. Provozovatelé jaderných elektráren na něj převádějí pět haléřů z každé v nich vyrobené kilowatthodiny, informuje Správa úložišť radioaktivního odpadu.
Pražský Vrabec cvičí jaderné inženýry z celé Evropy
Studenti archeologie si znalosti z poslucháren ověřují při vykopávkách a konstruktéři strojů na modelech, zatímco budoucí jaderní fyzikové absolvují cvičení u školního reaktoru. K pražskému VR-1 přezdívanému Vrabec, který slouží výuce na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v pražské Troji už 17 let, jich v každém ročníku chodí desítka a počet zájemců o studium rok od roku stoupá.
Nuclear Power in Russia
Russia is moving steadily forward with plans for much expanded role of nuclear energy. Efficiency of nuclear generation has increased dramatically over the last decade. Electrcity demand is rising strongly. Exports are a major policy and economic objective.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 50. týden 2007
- Stavba nového reaktoru ve Francii zahájena
- Na výstavbě nového bloku ve Francii se bude podílet ENEL
- Rosatom jako státní korporace
- Atomenergomash kupuje českou společnost Arako
Strašidlo jaderného odpadu zaženou rychlé reaktory
V roce 2012 bude v uralském Bělojarsku uveden do provozu osmisetmegawattový rychlý reaktor. Podle Alexandra Lokšina, úřadujícího šéfa společnosti Rosenergoatom provozující ruské jaderné elektrárny, se tak výrazně přiblíží okamžik definitivního řešení největšího současného problému atomové energetiky, tedy jaderného odpadu.
První zasedání Jaderného fóra vyzývá ke konkrétním akcím
První zasedání Evropského fóra pro jadernou energii (ENEF), které má za cíl podporovat komplexní, průhlednou a neideologickou diskuzi o jaderné energii mezi všemi zainteresovanými stranami, se konalo v Bratislavě ve dnech 26.-27. listopadu.
Zpráva OSN o vývoji klimatu potvrzuje příspěvek jaderné energie do světového energetického mixu
Zpráva OSN o vývoji klimatu, která byla v nedávné době formálně scgválena, hovoří o „robustním mixu“ energetických zdrojů včetně jaderné energie, „který bude téměř jistě zapotřebí pro zajištění rostoucích požadavků na dodávky energií, zejména v mnoha rozvojových zemích“.
Jaderná energie je „čistá“ technologie, konstatuje EK v SET-plánu
Dne 22. listopadu 2007 publikovala Evropská komise Strategický energetický technologický plán (SET-Plan). Plán si klade za cíl zvýšení využití nízkouhlíkových technologií, aby bylo možné dosáhnout cílů stanovených na minulém jarním zasedání Rady EU v březnu t.r., tj. snížení emisí CO2 o 20 % a vzrůst podílu obnovitelných zdrojů na 20 % do roku 2020.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 49. týden 2007
- Strategie EU pro nízkouhlíkové technologie
- Areva postaví dva bloky EPR v Číně
- Evropské fórum pro jadernou energetiku v Bratislavě
Rakouská protiatomová scéna se štěpí
Peníze daňových poplatníků pro protivníky atomu jsou vyhozené do větru - všichni to vědí a nikdo si to netroufá říci, natož zlořádům učinit přítrž! reaguje čtenář Christian Schweiger z Wartbergu u Lince v dnešním vydání hornorakouského deníku Die Oberösterreichischen Nachrichten na současný vývoj v hornorakouském protiatomovém hnutí.
Čína si osvojuje nejmodernější jaderné technologie
Čína plánuje postavit do roku 2020 kolem třiceti nových reaktorů. Náklady mají dosáhnout 450 miliard juanů. Experti ale odhadují, že počet nových reaktorů se ještě výrazně zvýší a Čína se stane jejich největším provozovatelem na světě. Tato země si nyní osvojuje nejnovější technologie v jaderné energetice a s novými zkušenostmi se může stát významným exportérem zařízení pro jadernou energetiku.
Bruselské obnovitelné cíle splníme! Splníme?
Je to zcela zbytečná diskuse. Na dvacetiprocentní podíl obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě elektřiny – nemluvě už o energiích vůbec – prostě v Česku nemáme. Zavázali-li jsme se však, že dosáhne do roku 2010 osmi procent, pak svůj slib musíme splnit. Dnes se nacházíme kousek za polovinou (4,2 procenta), ale proč to nezkusit, že?
California's Electricity
California has a large and growing population and a flourishing economy, with a major high-technology sector. Electricity demand has been rising steadily for many years, but to 2001 no major new plant had been built for about 15 years. In 2000-01 there was an acute electricity supply crisis, triggered by several factors.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 48. týden 2007
- Rusko postaví i 3. a 4. blok JE Tianwan
- První jaderná elektrárna v Bělorusku
- Zájem o jádro na blízkém východě i v severní Africe
- Dramatický nárůst spotřeby energií v Číně a Indii
- Klíčové postavení jádra v EU
Nejméně zdraží ČEZ
Celkové průměrné meziroční zvýšení nákladů za dodávku elektřiny v příštím roce dosáhne u domácností 9,1 % (bez vlivu DPH a nové ekologické daně z elektřiny). Oznámil to Energetický regulační úřad. Ještě méně, o osm procent, zdraží proud domácnostem v regionech, kde ho dodává společnost ČEZ. Ceny Pražské energetiky stoupnou o 10,2 a odběratelům společnosti E.ON, která dodává elektřinu v jižních Čechách a na jižní Moravě, dokonce o 11,1 procenta.
Vyhořelé palivo? Energie na půlstoletí!
Až padesát let může pokrývat veškerou tuzemskou spotřebu energie obsažená v palivu použitém během půlstoletého provozu jediného tisícimegawattového jaderného bloku temelínského typu. Současné jaderné elektrárny totiž využívají energetický potenciál z necelých pěti procent.
Dopis Miroslava Kawalce výkonnému řediteli GREENPEACE
jako reakce na žádost o podporu.
Zajištění energetických zdrojů
Kapitiola dokumentu Strategické potřeby průmyslu v letech 2008–2011, který vydal Svaz průmyslu a dopravy ČR.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 47. týden 2007
- Korejský projekt na zvýšení JB
- Pobídky na zvýšení atraktivity profesí budoucích jaderných specialistů
- Itálie se připojila ke GNEP
- Užší výběr zájemců o výstavbu 3. a 4. bloku JE Černavoda
Velmi neslavný pokus o dehonestaci jádra
Ačkoliv jsou finská věcnost a odbornost proslulé, při čtení článku "energetické expertky" finských ekologických organizací (HN, 13. 11. 2007) vstávají člověku vlasy hrůzou na hlavě.
Může být energetickým expertem někdo, kdo neumí počítat a plete si fyzikální jednotky?
Hospodářské noviny uveřejnily v úterý l3. listopadu na straně 11 článek Ully Klötzerové "Finové vsadili na jádro. Jejich naděje ale zatím nenaplňuje". Autorka je označena jako energetická expertka, což mne coby absolventa oboru jaderná fyzika a energetika velmi pobavilo.
Silná slova elektřinu do zásuvek nepřivedou
S problémem energetické budoucnosti státu a vlastně celé civilizace se lze vypořádat dvěma způsoby. Řízným titulkem a několika tvrzeními na úrovni hospodských tlachů v podobě 363 slov to učinil v Hospodářských novinách redaktor Jan A. Novák (Národní energetika? Velcí paraziti!, 29. 10. 2007), anebo fakta. Zde jsou – alespoň pro čtenáře masírovaného podobnými řečmi.
Sluneční Temelín na severu Čech
Fotografii s tímto popiskem jsem našel v severočeském regionálním tisku. Nejdříve jsem si myslel, že si jeho (její) autor dělá legraci, pak jsem usoudil, že trpí neznalostí, nakonec, když jsem ve 162slovném textu nenašel název jihočeské jaderné elektrárny, jsem chtěl nad celou věcí mávnout rukou.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 46. týden 2007
- Binding offers from six companies for the completion and commissioning of units three and four of Romania’s Cernavoda nuclear power plant have been formally accepted: Arcelo-Mittal of Romania, CEZ of the Czech Republic, Electrabel of Belgium, Enel of Italy, Iberdrola of Spain, RWE of Germany.
- Italy has become the 17th country to join the Global Nuclear Energy Partnership.
Britské jaderné elektrárny postrádají odborníky
Britské jaderné elektrárny čelí nedostatku odborníků, který se v příštích letech zřejmě ještě prohloubí. Personální krizi umocní odchod dalších věkových skupin do důchodu a elektrárny pociťují vyšší potřebu jejich mladších nástupců.
Pozvánka na tiskovou konferenci
Společnosti TVEL a ŠKODA JS Vás srdečně zvou na tiskovou konferenci
PRVNÍ PŘEDSTAVENÍ PALIVA TVSA-T PRO JE TEMELÍN V ČR.
21. listopadu 2007 od 10h, testovací hala ŠKODA JS
Summary of USNRC`s AP 1000 Safety Review
Pozvánka na seminář pořádaný ÚJV Řež spolu s ČNS a Centrem výzkumu Řež. Na semináři vystoupí Bill Borchardt a Laura Dudes z USNRC.
30.11.2007 v 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
ENERGIE 2007
První ročník mezinárodní konference, která je určena potenciálním investorům energetických zdrojů a provozovatelům těchto zařízení, projektantům a konstruktérům, pracovníkům orgánů a organizací státní a veřejné správy a samosprávy.
Praha, 5.-6.12.2007
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 45. týden 2007
- Russia and China have signed a framework agreement for the construction of the third and fourth units at the Tianwan nuclear power plant in China.
- Just over half of residents in the Canadian province of Alberta, where proposals to build up to two twin-unit plants are under consideration, support the construction of a nuclear plant, according to a new survey.
Topolánek: Bez jádra to nepůjde
Premiér Mirek Topolánek dal včera (5.11.2007) zatím vůbec nejsilněji najevo, že energetickou budoucnost Česka vidí v jaderné energetice. A to přesto, že vládní Strana zelených rozvoj "jádra" jednoznačně odmítá.
Premiér: Moc jiných možností než jadernou energii nemáme
Podle Topolánka nebude ČR při rostoucí spotřebě nikdy schopna dosáhnout dvacetiprocentního podílu tzv. obnovitelných zdrojů energie.
PIME 2008 - Defining tomorrow's vision of nuclear energy
10 - 13 February 2008, Prague, Czech Republic
PIME, the conference on Public Information Materials Exchange, is THE annual meeting place for professional nuclear communicators from around the world.
Strana zelených nehodlá o svém naivním a neodborném vměšování do energetiky s nikým diskutovat
Rozhovor s předsedou Strany zelených potvrzuje nejen naivní spoléhání na plyn, což ohrožuje energetickou bezpečnost státu, ale svědčí rovněž o tom, že Strana zelených si nedělá vůbec těžkou hlavu s rizikem, že vystaví občany ČR vysoké závislosti ceny elektrické energie na rostoucích cenách plynu, které jsou vázány na neustále rostoucí ceny ropy.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 44. týden 2007
- New nuclear build is one of the “ways forward” for the European Union to increase electricity production over the next 25 years, a Swedish analysis group has said in a new publication on nuclear energy and climate change.
- The United Nations should commission a “transparent and objective re-examination” of nuclear power issues, according to a new report compiled by a panel of energy experts.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 07/2007
- Temelínský otesánek?
- Ke kořenům jaderné energetiky - Koncept odpovědnosti
- Cernavoda, obec neznámá
- Mluvíme skutečně jednou řečí?
- Energetickou žízeň zažene deset reaktorů
- Půl století v jaderném klubu
- Finové připravují už šestý reaktor
- Cena uranu může klesnout o 15 procent
- Nové evropské fórum pro jadernou energetiku
- Indie plánuje postavit thoriový reaktor
- Atomová renesance v USA se stává skutečností
- EIB pomůže financovat stavby jaderných elektráren
- Výběr zahraničních zpráv
- 7. Mikulášské setkání Sekce mladých při ČNS
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Prezident ČR Václav Klaus se vyslovil jasně pro další rozvoj jaderné energetiky
Uvádíme část Prezidentova včerejšího projevu při předávání státních vyznamenání u příležitosti oslav 89. výročí založení republiky.
CAETS
17. Shromáždění Akademií Inženýrských a technických věd se uskutečnilo v Tokiu ve dnech 23.-27.10. Zúčastnilo se ho za předsednictví prof. Jun-ichi Nishizawa, presidenta Japonské inženýrské akademie na 150 zástupců a delegátů Inženýrských akademií ze všech kontinentů. Nosným tématem bylo „Životní prostředí a trvalý rozvoj“.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 43. týden 2007
- Renewables ‘More Sensitive To Climate Variability’ Than Nuclear, Says Report
Laserové obohacování uranu poprvé komerčně
Americké energetické firmy Exelon a Entergy budou prvními společnostmi, které na komerční bázi použijí novou technologii laserového obohacování uranu – Global Laser Enrichment (GLE) Technology. Firmy podepsaly dohodu o dodávce služeb pro tuto technologii od společnosti GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH).
Britský jaderný průmysl naléhá na rychlejší schvalovací postup
Plány britské vlády postavit 10 jaderných elektráren během příštích 10 let může ohrozit pomalé schvalování těchto nových staveb a také nedostatek odborníků, zejména zkušených projektových manažerů. Uvedl to britský list Guardian podle informací vedoucích pracovníků tohoto odvětví.
EU se bez jádra neobejde
Evropský parlament 24.10. poměrem hlasů 509 ku 153 přijal zprávu, která zdůrazňuje nutnost vyrábět a využívat energii bezpečnějším způsobem. Ve zprávě se mimo jiné uvádí, že jaderná energie je nepostradatelná, mají-li být ve střednědobém horizontu uspokojeny energetické potřeby evropských zemí. "Vzhledem k tomu, že jaderná energie je v současné době nejvýznamnějším zdrojem energie s nízkou produkcí uhlíku, nebude možné dosáhnout úspěšného snížení emisí skleníkových plynů a účinně bojovat proti změnám klimatu, pokud tento zdroj energie zavrhneme," uvádí se ve zprávě EP.
Vypukla jaderná válka. V Poslanecké sněmovně
Možná už za týden projde vládní koalice podobnou zkouškou, jakou bylo hlasování o reformním batohu. Na první pohled půjde o technickou úpravu, o zákon o hospodaření energií. Včera (18.10.) ve sněmovně z něj ale poslanci udělali docela výbušnou věc.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 42. týden 2007
- Čtyři reaktory EPR ve Velké Británii?
- Vattenfall přichází o zákazníky
- Škoda Power vyhrála kontrakt na modernizaci 3. a 4. bloku EBO
- Polsko požaduje 1/3 budoucí výroby nové JE na Ignalině
Místo slepé uličky reaktory čtvrté generace
Rychlý rozvoj současné jaderné energetiky může způsobit, že se zásoby uranu vyčerpají už kolem roku 2050. S tímto překvapivým tvrzením přišel Frank Carréz francouzského Komisariátu pro atomovou energii (CEA) zastřešujícího civilní i vojenské jaderné programy. Vyhnout se této slepé uličce lze pouze urychleným zavedením reaktorů tzv. čtvrté generace.
Small Nuclear Power Reactors
There is revival of interest in small and simpler units for generating electricity from nuclear power, and for process heat. The interest is driven both by a desire to reduce capital costs and to provide power away from main grid systems. The technologies involved are very diverse.
NESTet 2008 - education and training
This important European Nuclear Society (ENS) conference is dedicated to networking in nuclear education and training across the fields of engineering, science and technology.
Budapest, Hungary 4-9 May 2008.
7. Mikulášské setkání CYG
Odbor energetického inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, Český svaz vědeckotechnických společností, Česká nukleární společnost a sekce mladých při ČNS si Vás dovolují pozvat na 7. Mikulášské setkání sekce mladých při České nukleární společnosti, které se uskuteční 5.-7.12.2007 na VUT v Brně.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 41. týden 2007
- Revize stupnice INES
- Vývoj nových typů reaktorů LWR v Japonsku
- Nová JE na Jižním Uralu
- The Sustainable Nuclear Energy Technology Platform
SNE-TP Web site
The Sustainable Nuclear Energy Technology Platform was officially launched on the 21st September in Brussels. This Technology Platform aims at coordinating Research, Development, Demonstration and Deployment in the field of nuclear fission energy. It gathers stakeholders from industry, research organisations including Technical Safety Organisations, universities and national representatives.
Cena uranu může klesnout o 15 procent
Cena uranu může v příštím roce klesnout až o 15 procent, předpovídají australské úřady. Austrálie je jedním z největších světových exportérů uranu. Důvodem je zatím jen mírný růst poptávky v situaci, kdy otevírají nové doly zvětšující nabídku uranu na trhu.
Nové evropské fórum pro jadernou energetiku
Spotřeba elektrické energie ve světě se má v první polovině tohoto století zdvojnásobit. Jaderná energetika jako klíčový prvek energetických systémů s nízkými emisemi může v tomto ohledu značně přispět k pokrytí rostoucí poptávky. Evropská unie proto chce těsněji propojit vědu, výzkum s průmyslem v připravovaných strategických plánech.
Kam vede nekompetentnost - chceme, aby tak skončila i naše energetika?
Přečtěte si článek prof. Zrzavého, předsedy odborné komise Rady vlády pro výzkum a vývoj, který vysvětluje, kam vede nekompetentnost a necitlivá personální politika na příkladu působení "zelené" ministryně Mgr. Dany Kuchtové - hovoří doslova o "bezprecedentním personálním rozvratu". Chceme, aby neodborné a nekompetentní zasahování Strany zelených do energetiky vedlo ke krizi v zásobování elektrickou energií v ČR?
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 40. týden 2007
- Shreyans Kumar Jain, the chairman and managing director of the Nuclear Power Corporation of India, has been elected as president of the World Association of Nuclear Operators (WANO).
- Florida-based FPL Energy said today (1 Oct) that it had completed the purchase of the two-unit Point Beach nuclear power plant in the US state of Wisconsin from the Wisconsin Electric Power Company.
Jaderná energie – útlum, nebo rozvoj?
Obejdeme se bez jaderných elektráren? Máme je čím nahradit? Jaké zdroje mohou v budoucnu pokrýt stále rostoucí poptávku po elektřině? V podmínkách České republiky můžeme nalézt odpovědi na tyto otázky na základě poměrně jednoduchých úvah.
Může Rakousko přežít bez jaderné energetiky?
Jednou z největších výzev z hlediska budoucnosti energetického sektoru v Rakousku je snížení emisí skleníkových plynů, které Rakousko odsouhlasilo v Kjótu ve výši 13 % oproti roku 1990. Vzhledem k rostoucím požadavkům na spotřebu elektrické energie je zapotřebí postavit v blízké budoucnosti nové elektrárny.
Naturally-Occurring Radioactive Materials
Radioactive materials which occur naturally and expose people to radiation occur widely, and are known by the acronym 'NORM'. Exposure to NORM is often increased by human activities, eg burning coal, making and using fertilisers, oil and gas production.
Politika klimatických změn:
Spíš by nás mělo zajímat, jak vyřešíme nedostatek zdrojů.
rozhovor s Martinem Římanem
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 39. týden 2007
- The European Commission has launched a new forum for research into nuclear energy and the next generation of nuclear power plants.
- A candidate to become premier of the Canadian province of Ontario has said if elected he will take “immediate action” to establish a reliable, clean energy supply by advancing the process for building new nuclear capacity.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 06/2007
- Růst politické podpory jaderné energie – angažovanost jaderných odborníků je nezbytnou podmínkou
- European Young Generation Forum (EYGF) 2007
- Ke kořenům jaderné energetiky - akademik Dolležal
- Stane se Rakousko nedostižným cílem?
- Energie na příděl. I obnovitelná!
- Osm gramů versus čtvrt tuny
- Spojené státy se vracejí k jaderné energetice
- Jaderné elektrárny vyrábějí levněji než uhelné či plynové
- Jižní Afrika rozhodne o jaderné energetice
- Podíl jaderné energie na dodávkách elektřiny ve světě roste
- Uran jako bioprodukt
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Půl století v jaderném klubu
Přesně před padesáti lety vstoupilo Československo do atomového věku. V úterý 24. září 1957 krátce před půlnocí, přesně v 23.52 hodin, spustili vědci v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži poprvé u nás řízenou štěpnou řetězovou reakci. V první směně byl operátorem ing. Milan Čapek, vedoucím reaktoru ing. Pavel Kovanic, DrSc.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 38. týden 2007
- Lovelock a ElBaradei oceněni na Sympóziu WNA
- Výzvy související s renesancí jádra
- Jak bude vypadat EPR ve V. Británii?
- Nabíjecí stanice pro automobily v okolí JE?
Nuclear Power in the USA
The USA has over 100 nuclear reactors providing almost 20 % of its electricity. These have a high level of performance. With deregulation, both ownership and operation of these is becoming concentrated. Extension of reactor lifetimes from 40 to 60 years is enhancing the economic competitiveness of plants. The industry envisages substantial new nuclear capacity by 2020 and several regulatory initiatives are preparing the way for new orders.
Cernavoda-2 poprvé na plný výkon
Ve středu 12. září ve 3.57 hodin dosáhl druhý blok jaderné elektrárny v rumunské Cernavodě poprvé plného výkonu. Po sérii dalších testů začne komerční provoz ještě tento měsíc, oznámila provozovatelská společnost Nuclearelectrica. Štěpná reakce se druhém cernavodském těžkovodním reaktoru CANDU kanadské konstrukce o výkonu 706 megawattů identickém s prvním rozběhla poprvé v květnu.
Rakouský profesor: Naše země bez jaderné energie nepřežije
Rakousko nemůže přežít bez jaderné energie. „Už dnes naše ‚bezjaderná‘ země dováží ve špičkách až pětinu potřebné elektřiny z okolních evropských zemí. Přibližně třetina tohoto proudu se vyrobila v jaderných elektrárnách,“ prohlásil profesor Atomového ústavu Technické university ve Vídni Helmut Böck na mezinárodní konferenci o jaderné energii pro novou Evropu ve slovinské Portoroži.
Atomová renesance v USA se stává skutečností
Americký jaderný průmysl se rozhodl pro velké investice a tento krok bude mít velký vliv na energetickou politiku ve zbytku světa, píše britský týdeník The Economist. Podle údajů amerického regulátora Nuclear Regulatory Commission (NRC) tento úřad letos dostane 12 žádostí o souhlas postavit nové jaderné reaktory na sedmi různých místech v USA. Příští rok se očekává dalších 15 žádostí pro 11 dalších míst.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 37. týden 2007
- 2/3 obyvatel Velké Británie podporuje jádro
- Australský premiér vystupuje na podporu jádra
- Mohamed ElBaradei nesouhlasí s rakouským bojem proti Temelínu
- Rusko a USA obnoví dohodu o mírovém využívání jaderné energie
Energy Analysis of Power Systems
Life Cycle Analysis, focused on energy, is useful for comparing net energy yields from different methods of electricity generation. Nuclear power shows up very well as a net provider of energy, and with centrifuge enrichment, only hydro electricity is closely comparable. External costs, evaluated as part of life cycle assessment, strongly favour nuclear over coal-fired generation.
Paní ministryně, k atomu už mlčte
V pátek 31. srpna uveřejnily Hospodářské noviny rozhovor s ministryní školství Mgr. Danou Kuchtovou "Odložené školné možná navrhnu já", v němž se na základě dotazů novinářů, které s původním tématem rozhovoru vůbec nesouvisely, nechala zlákat k hlubokomyslným úvahám o energetice, zejména pak jaderné. Jde o skutečné intelektuální perly. Zhodnocení její kompetence v této oblasti provedli čtenáři Hospodářských novin sami, nemusíme proto již nic dodávat.
Finové připravují už šestý reaktor
Jaderné středisko na ostrově Olkiluoto v Botnickém zálivu, kde nyní běží naplno výstavba třetího blok stejnojmenné atomové elektrárny, se v brzké budoucnost zřejmě dále rozroste. Finská elektrárenská společnost TVO oznámila, že začala připravovat studii o vlivu na životní prostředí (EIA) pro uvažovaný čtvrtý okiluotský, celkově šestý finský jaderný blok.
Ke kořenům jaderné energetiky – koncept odpovědnosti
Admirál Hyman G. Rickover se narodil v lednu 1900 v ruském Makově, nyní Makow Mazoviecki v Polsku. Jako šestiletý chlapec emigroval do USA, kde celá rodina žila z otcova nuzného platu příležitostného krejčího. Nebýt zásahu Chicagského senátora, nejspíš by i zůstal jen udřeným nádeníkem.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 36. týden 2007
- Canada, China and Argentina have agreed to carry out a joint study into possible cooperation on new Candu reactor units in the three countries.
- Atomic Energy of Canada Limited (AECL) is in talks about the potential for development of a thorium fuel cycle.
EIB pomůže financovat stavby jaderných elektráren
Evropská investiční banka (EIB) nedávno oznámila rozhodnutí poskytovat úvěry pro stavbu nových jaderných elektráren. Banka tak reagovala na letošní rozhodnutí orgánů Evropské unie.
Early Soviet Reactors and EU Accession
Two nuclear power reactors of two early Soviet designs continue to operate in Eastern EU countries. Fifteen more operate in Russia. Since the Chernobyl accident in 1986 there have been plans to close down eight particular reactors operating in East Europe, while more modern plants are improved. Six units have now been closed as a condition of EU accession. Two more are slated for premature closure.
Mluvíme skutečně jednou řečí?
Z japonské jaderné elektrárny Kašiwazaki uniklo v důsledku zemětřesení o polovinu více radioaktivní vody, než původně přiznávalo vedení provozovatelské společnosti TEPCO, psala tuzemská média čerpající vesměs ze zprávy ČTK. Přesné číslo však neuvedla, přestože se dalo snadno vyhledat v dostupných agenturních zdrojích. Tak tedy do moře vyteklo 1200 litrů radioaktivní vody, dozvěděl jsem se ze zprávy Reuters. Ani ona však nebyla úplná – scházela informace o úrovni radioaktivity.
Energetickou žízeň zažene deset reaktorů
V podobné situaci jako polská se po desetiletí nachází energetika Jihoafrické republiky, hospodářsky nejvyspělejšího státu černého kontinentu. V obou zemích pochází z uhlí více než 90 procent veškeré vyrobené elektřiny. Na rozdíl od našich severních sousedů však v JAR provozují už od roku 1984 dva jaderné bloky v Koebergu nedaleko Kapského Města o celkovém výkonu odpovídajícím českým Dukovanům.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 35. týden 2007
- Forty-seven per cent of electricity in the Canadian province of Ontario should be provided by nuclear energy by 2025, under an Integrated Power System Plan filed with the Ontario Energy Board.
- King Abdullah of Jordan has urged that proposals for the launch of a nuclear power programme in his country be "speeded up".
Zapomenutý Ladakh možná čeká uranová budoucnost
Ladakh, odlehlé a těžko přístupné území na severu Indie v těsné blízkosti Himalájí, se může stát velmi atraktivním pro důlní společnosti. Byl tu totiž objeveny zásoby uranové rudy o poměrně vysoké koncentraci. Nález geologů tak zřejmě pomůže rozvoji indické jaderné energetiky.
Temelínský otesánek?
Je léto. A kromě některých příjemných aktivit, které dělám v létě rád a bez přinucení, jsem byl nucen i k jedné aktivitě nepříjemné. Žena mě vyhnala do sklepa, abych si tam udělal pořádek…
Indie plánuje postavit thoriový reaktor
Indie plánuje postavit jako první země na světě pokročilý thoriový těžkovodní reaktor (AHWR). Místo uranu tu bude jako palivo sloužit thorium. Thorium je méně radioaktivní a Indie ho má dostatečné zásoby. Nový projekt zvýší energetickou bezpečnost země.
Cernavoda, obec neznámá
Běžný tuzemský občan jméno Cernavoda nejspíš v životě neslyšel a jeho zvuk mu připomene slovanské kraje, třeba Ukrajinu nebo Bulharsko spíše než správné Rumunsko. Proč by se tedy měl zajímat o nějaké zapadlé dvacetitisícové městečko na dolním toku Dunaje obývané Rumuny, Turky a Tatary? Zmiňuje ho sice, a dokonce několikrát, Bedřich Engels v obsáhlém úvodníku o situaci Arménů v Turecku, který napsal pro list New-York Daily Tribune v dubnu 1854; městem tehdy procházela rusko-turecká bojová linie. Ale ani to není důvod, proč by ho mělo zajímat Rumunsko, když doma má svých starostí více než dost.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 34. týden 2007
- Požár na JE Ringhals
- Velký význam jádra pro Indii
- Kritický nedostatek elektřiny v Japonsku
IEA důrazně žádá Německo o přehodnocení výstupu z jaderné energetiky
Mezinárodní agentura pro energii ve svém tiskovém prohlášení důrazně radí Německé vládě, aby přehodnotila rozhodnutí o odstavení svých jaderných elektráren, které vyrábí více než čtvrtinu Německé elektřiny. Argumenty jsou energetická bezpečnost, ekonomická efektivita, vliv na životní prostředí a globální změny klimatu.
Radioactive waste repository & store for Australia
Australia has a relatively small amount of low-level radioactive waste and rather less volume of intermediate-level waste (ILW). A national repository for both categories of the Commonwealth's wastes is to be sited in the Northern Territory.
Ekolog: Obnovitelné zdroje škodí přírodě
Rozsáhle propagované a subvencované obnovitelné zdroje energie nejsou vůči životnímu prostředí vůbec tak šetrné, za jaké je "zelené" organizace a vlády vydávají. Pokud by jimi měla být uspokojována větší část světové poptávky po energii, přivodilo by to přírodě obrovské škody. Uvedl to známý americký vědec v oboru ekologie Jesse Ausebel z Rockefellerovy univerzity.
Šéf agentury pro atom: Temelín není žádná hrozba
Jihočeská jaderná elektrárna Temelín získala silného zastánce. Podle ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammada Baradeje totiž nepředstavuje žádné nebezpečí.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 33. týden 2007
- Australia has been negotiating an agreement to sell uranium to Russia and hopes to sign it during president Vladimir Putin’s visit to the country next month.
- The Florida Power & Light Company has announced plans to construct two new nuclear reactor units at the Turkey Point nuclear power plant in Miami-Dade County.
Sustainable Energy
Energy resources are available to supply mankind's expanding needs without environmental detriment. Wastes remain a major concern whether they are released to the environment or not. Ethical principles seem increasingly likely to dominate energy policy in many countries, which augurs well for nuclear energy.
Bulletin SNUS 4/2007
- Hriešne myšlienky Vladimíra Slugeňa
- Okrúhly stôl „Dostupné domáce zdroje surovín“
- O výstavbe nových jadrových blokov na Slovensku
- Správa o činnosti výboru SNUS
a další
Jaderné elektrárny vyrábějí levněji než uhelné či plynové
O polovinu energie ročně více než nyní spotřebuje svět za pouhé čtvrtstoletí. Přes 70 % přírůstku využijí rozvíjející se země v čele s Čínou a Indií. Do energetické infrastruktury se v příštím čtvrtstoletí vloží astronomických dvacet biliónů dolarů. Očekává to Mezinárodní energetická agentura (IEA), podle níž více než polovina předpokládaných investic půjde do elektrárenství, tedy výroby, přenosu a distribuce proudu.
Jižní Afrika rozhodne o jaderné energetice
Jižní Afrika chce rychle rozvíjet jadernou energetiku. Zmenší tak svoji závislost na uhelných elektrárnách a sníží znečištění životního prostředí. V příštích 20 letech proto podíl výroby elektřiny v jihoafrických jaderných elektrárnách stoupne z dnešních 6 procent na více než 15 procent. Podíl uhelných elektráren má klesnout z dnešních více než 90 procent na méně než 70 procent.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 32. týden 2007
- The second unit of Romania’s Cernavoda nuclear power plant was synchronised to the national grid for the first time on 7 August 2007.
- Romanian utility Nuclearelectrica is calling for binding offers for investment in the completion of units three and four at the Cernavoda nuclear power plant.
Uran jako bioprodukt
Americká společnost Nukem nyní zkoumá možnost využití biotechnologií pro získánu uranu z fosfátů. Pro firmu CF Industries zpracuje studii o extrakci uranu jako bioproduktu v Plant City Phosphate Complex na Floridě (USA).
Uranium and Depleted Uranium
The basic fuel for a nuclear power reactor is uranium - a very heavy metal containing abundant concentrated energy. It is mildly radioactive and occurs naturally in the Earth's crust. Depleted uranium is a by-product or waste product of uranium enrichment. The health hazards associated with any uranium are much the same as those for lead.
Ohrožení krokodýli prosperují u jaderné elektrárny
Floridská jaderná elektrárna Turkey Point společnosti Florida Power & Light's (FPL) se zasloužila o záchranu ohroženého amerického krokodýla (Crocodylus acutus). Chladicí systém jaderné elektrárny totiž využívá území s kanály o délce více než 100 km a krokodýl tu našel ideální životní prostředí.
Atomstrojexport uvede do provozu druhý blok jaderné elektrárny Tianwan
Ruská exportní společnost Atomstrojexport oznámila počátkem srpna, že v září letošního roku uvede do pravidelného provozu druhý blok čínské jaderné elektrárny Tianwan.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 31. týden 2007
- Team Candu – a group of five nuclear technology and engineering companies – said this week that the government of New Brunswick has accepted its proposal to study the feasibility of building a 1,085-megawatt nuclear plant in the eastern Canadian province.
- There are no environmental impacts that would prevent licence renewal for an additional 20 years of operation at the single-unit Vermont Yankee nuclear plant, US regulators have said.
Spojené státy se vracejí k jaderné energetice
Elektrárenská společnost Tennessee Valley Authority (TVA) se po jedenácti letech vrací k výstavbě jaderných elektráren. K nejmladšímu americkému bloku Watts Bar spuštěnému v roce 1996 přibude do roku 2013 druhý. Stavět se začne napřesrok a náklady dosáhnou 2,5 miliardy dolarů.
Stane se Rakousko nedostižným cílem?
Česko bylo v letech 1971-2002 mezi vybranými státy OECD a evropské patnáctky jedinou zemí, kde se celková spotřeba primárních energetických zdrojů snížila nejen relativně, nýbrž i absolutně. Větší část tohoto poklesu způsobila restrukturalizace národního hospodářství v průběhu 90. let minulého století, během níž se ekonomika orientovaná na těžký průmysl změnila v energeticky méně náročnou. Velmi důležitou roli sehrála však i opatření podporující vzestup energetické efektivnosti realizovaná napříč celými sektory národního hospodářství.
Toka-imura Criticality Accident
In 1999 three workers received high doses of radiation in a small Japanese plant preparing fuel for an experimental reactor. The accident was caused by bringing together too much uranium enriched to a relatively high level, causing a "criticality" (a limited uncontrolled nuclear chain reaction), which continued intermittently for 20 hours.
Osm gramů versus čtvrt tuny
Osm gramů použitého jaderného paliva ročně vznikne v Česku v přepočtu na jednoho obyvatele. Vyplývá to z informací provozovatelské společnosti ČEZ. Při roční výměně se totiž nahrazuje čtvrtina (v Temelíně) nebo dokonce jen pětina (v Dukovanech) obsahu jednotlivých reaktorů. Celkem se z nich vyvezou 4 m3, tedy množství odpovídající krychli o hraně 1,6 metru.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 30. týden 2007
- Výstavba 4 bloků AP 1000 v Číně
- Zvýšení výkonu JE Ringhals
- Westinghouse převzal dodavatel pro projekt PBMR
- Diskuse nad budoucností jádra ve Velké Británii
- EdF a Constellation Energy budou stavět nové JE v severní Americe
Růst politické podpory jaderné energie – angažovanost jaderných odborníků je nezbytnou podmínkou
Úvodník 17. čísla (červenec 2007) zpravodaje ENS news od šéfredaktora Marka O´Donovana přeložil Miroslav Kawalec.
ENS news - Issue No. 17 Summer (July 2007)
- ENC 2007
- A Stroke of a Genius
- Unusual Concepts of Nuclear Power Reactors
- The Bulgarian Nuclear Society reports on Kozloduy NPP
- ...
Jaderný odpad se ochladí olovem
Desetitisíce tun použitého jaderného paliva nacházejícího se nyní v meziskladech u elektráren i v podzemních lokalitách se během nejbližších desetiletí přestěhují. Není jen jisté, zda natrvalo pod zem, anebo do jiných elektráren. Prototypy reaktorů, v nichž se přemění v energii, a současně přijdou o převážnou část radioaktivity, jsou už navrženy a chystá se výstavba zkušebních zařízení.
Podíl jaderné energie na dodávkách elektřiny ve světě roste
Britský těžební a zpracovatelský gigant BP vydal nejnovější výroční zprávu nazvanou World Energy Review, shrnující světovou výrobu a spotřebu energie za rok 2006. Podle ní spotřeba energie loni dále vzrostla, tempo tohoto růstu se ale u všech druhů zdrojů energie ve srovnání s předchozím obdobím snížilo s výjimkou jaderné energetiky.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 29. týden 2007
- Škody způsobené zemětřesením na JE Kashiwazaki
- Odvolání ředitele divize JE společnosti Vattenfall
- Brazílie zahájí výstavbu nových JE
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 05/2007
- Zpráva o činnosti České nukleární společnosti
- Usnesení konference České nukleární společnosti
- Ke kořenům jaderné energetiky - jaderný pohon
- Neprůstřelný Steiner
- Atom nahradíme těžko, myslí si Evropané
- Rakousko zjevně potřebuje i Temelín
- Estonci postaví jadernou elektrárnu na moři
- ČEZ uvažuje o investici do Cernavody
- Areva chce koupit další africké uranové doly
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Transport of Radioactive Materials
About twenty million packages of all sizes containing radioactive materials are routinely transported worldwide annually on public roads, railways and ships. These use robust and secure containers. At sea, they are generally carried in purpose-built ships. Since 1971 there have been more than 20 000 shipments of spent fuel and high-level wastes (over 50 000 tonnes) over more than 30 million kilometres.
ČEZ uvažuje o investici do Cernavody
Společnost ČEZ se zajímá o další projekt ve východní Evropě. Na počátku tohoto týdne se objevila příležitost v Rumunsku, kde by mohl být vystaven nový uhelný zdroj, a nyní se rýsuje další šance. Tentokrát jde o plán na výstavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Cernavoda v hodnotě 2,2 miliardy eur. ČEZ čeká na vyhlášení a podmínky tendru, informoval server financni.noviny.cz.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2007
- Engineering company Atomenergoproject has won the turnkey contract to be general contractor for the completion of Russia’s Kalinin-4 nuclear power plant in the west of the country.
- Brazil has proposed the potential construction of up to eight nuclear power plants over the next eight years, with a short-term target of constructing four plants within the next five years.
Ke kořenům jaderné energetiky – akademik Dolležal
Můžeš-li, předbíhej dobu, můžeš-li, jdi s dobou, ale nikdy nezůstávej pozadu.“ – Ivan Segejevič Turgeněv. Tato slova ruského klasika byla životním krédem našeho současníka, akademika, vynikajícího klavíristy a inženýra, hluboce věřícího člověka mimořádné vitality a duševní síly.
Progress Energy selects AP1000 for Florida
Progress Energy has named a site in Levy County as the preferred location for potential nuclear expansion in Florida. The proposed site is just 13 km from Progress' existing Crystal River single-unit nuclear power plant. The company said that the proximity of the site to the Crystal River plant would provide opportunities for efficiencies in shared support functions.
Outline History of Nuclear Energy
The science of atomic radiation, atomic change and nuclear fission was developed from 1895 to 1945, much of it in the last six of those years. Over 1939-45, most development was focused on the atomic bomb. From 1945 attention was given to harnessing this energy in a controlled fashion for naval propulsion and for making electricity. Since 1956 the prime focus has been on the technological evolution of reliable nuclear power plants.
European Young Generation Forum (EYGF) 2007
Amsterdam, 5. – 10. červen
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 27. týden 2007
- Dodavatelské problémy při výstavbě nových JE
- Nové jaderné bloky v Rumunsku
- Zahájení výstavby nových jaderných bloků v Novovoroněži
Až energie bude na příděl
Před půl stoletím zahájil „velký kormidelník“ Mao Ce-tung kampaň nazvanou Velký skok vpřed. Každá čínská domácnost si měla pořídit malou vysokou pec, aby nejlidnatější země ve výrobě oceli dohonila i nejvyspělejší státy. Hospodářská katastrofa tohoto projektu spoluuvrhla Čínu do nestability, která v půli 60. let vyústila do Velké proletářské kulturní revoluce s desítkami milionů obětí a dalším prohloubením odstupu za světovou hospodářskou špičkou. K ní se Čína začala přibližovat teprve koncem minulého století.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 26. týden 2007
- Construction has officially started on the second phase of the Novovoronezh nuclear power plant in southwest Russia, with engineering company Atomenergoproject.
- The Romanian government has approved a strategy for the completion of units three and four of the Cernavoda nuclear power plant.
Areva chce koupit další africké uranové doly
Renesance světové jaderné energetiky a rostoucí cena uranu láká investory k nákupu nalezišť a důlních firem. Francouzský výrobce jaderného paliva a zařízení pro jadernou energetiku Areva oznámil, že nabízí více než 2,5 miliardy dolarů za převzetí všech akcií společnosti UraMin, která rozvíjí těžbu uranu v afrických zemích a v Kanadě.
International Nuclear Waste Disposal Concepts
There have been several proposal for regional and international repositories for disposal of high-level nuclear wastes and in 2003 the concept received strong endorsement from the head of IAEA. The European Commission is funding studies to assess the feasibility of European regional waste repositories.
Estonci postaví jadernou elektrárnu na moři
Estonská Námořní akademie vypracovala projekt mořské atomové elektrárny. Postavit se má na žulovém dně před přístavem Muuga východně od metropole Tallinu, informoval podle mezinárodní nukleární informační sítě NucNet rektor akademie Jüri Kann. Její výkon bude činit 1000 megawattů, tedy stejně jako jednoho temelínského bloku.
Atom nahradíme těžko, myslí si Evropané
Nahradit atomovou energetiku snadno nebo velice snadno obnovitelnými zdroji a úsporami nelze. Myslí si to 45 % z více než 25 tisíc dotázaných ve všech 27 zemích Evropské unie, zjistil první průzkum veřejného mínění (Eurobarometr), věnovaný vztahu Evropanů k jaderné energii. Opačný názor zastává 41 procent respondentů.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 25. týden 2007
- Zpráva EURELECTRIC
- Malý požár na 2. bloku JE Olkiluoto
- Strategický význam nové litevské JE
Zpráva prezidenta ČNS o činnosti ČNS
na konferenci konané dne 14. června 2007 na Novotného lávce v Praze.
Three Mile Island: 1979
In 1979 a cooling malfunction caused part of the core to melt in the #2 reactor at Three Mile Island in USA. The reactor was destroyed. Some radioactive gas was released a couple of days after the accident, but not enough to cause any dose above background levels to local residents. There were no injuries or adverse health effects from the accident.
Rakousko zjevně potřebuje i Temelín
Záporná bilance rakouské energetiky se letos dále prohlubuje. Čistý dovoz proudu, tedy rozdíl mezi jejím celkovým dovozem a vývozem, dosáhl podle údajů rakouského regulátora trhu, společnosti E-control, 3 379 miliónů kilowatthodin. Zahraniční dodávky tak kryjí už pětinu rakouské spotřeby elektřiny. Nejvíce jí pochází z Německa, na druhém místě figuruje Česko. Letošní české dodávky za tři měsíce odpovídají dvouměsíční produkci Temelína při jeho plném provozu.
Globální oteplování: mýty a skutečnosti
Osvětová přednáška pro laickou veřejnost týkající se nejen doposud neověřené vědecké hypotézy o globálním oteplování způsobeném lidstvem, ale i postavením lidstva ve vesmíru, jeho energetickými problémy a jeho ohrožení novodobým náboženstvím zvaném enviromentalismus. Přednášku je možno sjednat kamkoliv na území ČR po dohodě s přednášejícím,
Romanem Šulou, členem ČNS.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 24. týden 2007
- Brazilian mining company CVRD Inco has been granted exclusive rights for five years to search for uranium in the Canadian province of New Brunswick.
- PPL Corporation has told the US Nuclear Regulatory Commission it intends to submit an application for a combined construction and operating licence for a third nuclear unit at the company’s Susquehanna plant in Pennsylvania.
Usnesení konference České nukleární společnosti
konané dne 14. června 2007 na Novotného lávce v Praze.
WANO: Dukovanská elektrárna by mohla zlepšit práci s lidmi
V Jaderné elektrárně Dukovany by se mohla zlepšit komunikace mezi pracovníky. Poukázala na to mise Světové asociace provozovatelů jaderných elektráren (WANO), která provoz v Dukovanech prověřovala v uplynulých dvou týdnech. Tvořili ji odborníci z 11 zemí. O předběžných výsledcích mise dnes novináře informovalo vedení elektrárny.
DIAMO - Informace o výsledcích monitoringu a stavu složek ŽP za rok 2006
Zpráva o výsledcích monitoringu a stavu složek životního prostředí za rok 2006 v oblastech působnosti státního podniku DIAMO, vycházející ze zpráv jednotlivých odštěpných závodů a shrnující základní fakta a závěry.
O český uran mají po Australanech zájem Rusové
Domácí uranový průmysl láká stále víc zahraničních firem. Po australské společnosti Uran Limited nyní projevila zájem o český uran také ruská korporace Tvel, jejímž hlavním oborem je výroba jaderného paliva.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2007
- Výstavba další jaderné elektrárny ve Finsku
- Změny v projektu AP 1000
- Enel usiluje o podíl na výstavbě JE Belene
- Spolupráce provozovatelů JE Ukrajiny a Ruska
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 04/2007
- Ke kořenům jaderné energetiky - Gunn a Abelson
- Drahé, stále velmi drahé Slunce
- Jednoduché energetické počty
- Třetí cesta české energetiky
- Rusko sází na jadernou energetiku
- Pár haléřů na úložiště stačí
- V Evropě je v provozu nový jaderný reaktor
- V podunajském Belene vyroste nový Temelín
- Cena uranu dosáhla nového rekordu
- Francouzská vláda schválila plán prací na reaktoru ve Flamanville
- Státy v Perském zálivu uvažují o rozvoji jaderné energetiky
- Energetická politika nového francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho
- Výběr zahraničních zpráv
- 10. výročí založení Sekce mladých
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Provoz Dukovan zkoumá mezinárodní inspekční skupina
Zástupci Světové organizace jaderných provozovatelů (WANO) zahájili včera prověrku Jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku. V areálu elektrárny se sešlo osmnáct odborníků z jedenácti zemí. „Provoz budou sledovat do poloviny června,“ řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. O misi požádala sama dukovanská elektrárna. Komisaři WANO se do Dukovan vracejí po deseti letech.
Accelerator-driven Nuclear Energy
Powerful accelerators can produce neutrons by spallation. This process may be linked to conventional nuclear reactor technology in Accelerator-Driven Systems to transmute heavy isotopes in spent nuclear fuel into shorter-lived fission products. There is also increasing interest in the application of ADS to running subcritical nuclear reactors, powered by thorium.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 22. týden 2007
- Major financial institutions are “ready and willing” to invest in expanding the US fleet of nuclear power plants, industry leaders have been told.
- Atomic Energy of Canada plans to seek pre-licensing approval in the UK for its 1,200 megawatt electric ACR-1000 Advanced Candu Reactor as part of the generic design assessment process.
Výroční konference ČNS se blíží
dovolujeme si Vás pozvat na jednání konference České nukleární společnosti, které bude doplněno odbornými přednáškami na téma „Nové jaderné zdroje v ČR“. Konference se uskuteční dne 14. června v 9.00 hod. v sídle ČSVTS na Novotného lávce v Praze.
Reaktory z ponorek pro mírovou energetiku
Bezobslužné jaderné reaktory posílí ruskou energetiku ještě v tomto desetiletí. Výsledky vojenského výzkumu a vývoje ověřené v ponorkovém loďstvu i na arktických ledoborcích se uplatní při výrobě elektřiny na běžné civilní účely už od roku 2010. Loď pro první mobilní bezúdržbový jaderný zdroj se začala stavět v Severodvinsku na břehu Bílého moře.
V podunajském Belene vyroste nový Temelín
Na financování výstavby druhé bulharské jaderné elektrárny se může podílet i ČEZ. Výstavba jaderné elektrárny v podunajském Belene se znovu naplno rozběhne už v příštím roce. Oznámila to bulharská národní energetická společnost NEK.
Nuclear Power in Germany
Germany obtains one third of its electricity from nuclear energy, using 17 reactors. A coalition government formed after the 1998 federal elections has the phasing out of nuclear energy as a feature of its policy. A compromise agreement was worked out in mid 2000 and signed into effect in 2001 to limit the operational lives of nuclear power plants to an average of 32 years, deferring any immediate closures.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 21. týden 2007
- Změny v organizaci jaderné energetiky v Rusku
- AP1000 je v souladu s evropskými technickými požadavky
- Skupina pro řešení otázek bezpečnosti v jaderné energetice
- Povolení na znovu uvedení do provozu 1. bloku JE Browns Ferry
Neprůstřelný Steiner
Před padesáti lety žil svět v představě, že atom dokáže vyřešit světový energetický problém. Americký prezident Eisenhower mluvil v té době před Spojenými národy o atomech pro mír, zjevně i v reakci na hrůzu z atomového bombardování Hirošimy a Nagasaki. Bude dostatek levné energie, podporovala tento program média.
Návštěva europoslance Ivo Strejčka v Dukovanech
V pátek 18. května 2007 navštívil poslanec Evropského parlamentu Ivo Strejček elektrárnu Dukovany. V úvodu návštěvy jej zástupce ředitele Jaroslav Vlček, tiskový mluvčí Petr Spilka a Daneš Burket informovali o historii, výsledcích a plánech elektrárny do budoucna.
V Evropě je v provozu nový jaderný reaktor
Deset let po prvním začalo v rumunské jaderné elektrárně Cernavoda spouštění druhého bloku. V jeho těžkovodním reaktoru CANDU kanadské konstrukce, identickém s prvním 706megawattovým, nastartovali začátkem tohoto týdne poprvé štěpnou reakci. Komerční provoz bloku začne v září. Od tohoto okamžiku se jaderná elektřina bude podílet na celkové rumunské výrobě proudu 18 procenty.
Ke kořenům jaderné energetiky – jaderný pohon
„…zahájit výzkum a rozpracování programu využití atomové energie pro pohon lodí válečného námořnictva.“, stojí v textu doporučení pracovních skupin vládnímu výboru USA pro přípravu státní politiky v oblasti atomové energie v roce 1944. Doporučení je vlastně staronovým objevem. Tři roky předtím totiž do archivů výzkumných ústavů zapadly náčrty a ideová řešení otázky co s rozbitým atomem a představa konce války na ně vrhala zcela nové světlo.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 20. týden 2007
- První kritičnost 2. bloku JE Cernavoda
- Přepracování jaderného paliva z vyřazených italských JE
- Jaderná energetika je klíčovou technologií ke snížení emisí skleníkových plynů
Výroční konference ČNS
dovolujeme si Vás pozvat na jednání konference České nukleární společnosti, které bude doplněno odbornými přednáškami na téma „Nové jaderné zdroje v ČR“. Konference se uskuteční dne 14. června v 9.00 hod. v sídle ČSVTS na Novotného lávce v Praze.
Třetí cesta české energetiky
Během posledního roku jsem několik měsíců žil v rozvojovém světě. Člověk nemusí být specialista na energetiku, aby si všimnul, že elektrické sítě v těchto zemích nejsou příliš kvalitní. Poznáte to celkem jednoduše. Žárovky tak nějak blikají a občas zhasnou úplně. Tohoto si nelze nevšimnout. Na světlo reagují už nižší zelení živočichové.
Pár haléřů na úložiště stačí
Na astronomickou částku 26,9 miliard dolarů přijde vybudování prvního hlubinného trvalého úložiště použitého jaderného paliva v nevadském kopci Yucca Mountain. Oznámilo to americké ministerstvo energetiky. Jaderné reaktory v USA, jejichž počet od roku 1973 stoupl na 103, dodaly za stejnou dobu do sítě 17 biliónů kilowatthodin elektřiny, uvádí ministerská energetická informační agentura EIA. V ceně každé se tedy náklady na konečné úložiště projeví 0,16 centy, tj. necelými čtyřmi haléři.
Nuclear Power in India
India has a flourishing and largely indigenous nuclear power program and expects to have 20,000 MWe nuclear capacity on line by 2020. Because India is outside the Nuclear non-Proliferation Treaty, due to its weapons program, it is largely excluded from trade in nuclear plant or materials, which has hampered its development of civil nuclear energy.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 19. týden 2007
- Prodlužování životnosti JE snižuje ceny elektřiny
- První kritičnost 2. bloku JE Tianwan
- Modernizace a zvyšování výkonu JE Ringhals
- Společný postup USA a Japonska při rozvoji jádra
Energetická politika nového francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho
Nově zvolený prezident Francie Nicolas Sarkozy podporuje jadernou energetiku, a to nejvíce ze všech kandidátů, kteří se účastnili květnových prezidentských voleb. Vyplývá to z jeho dopisu, který zaslal jako odpověď na dotazy prezidenta organizace Environmentalist for Nuclear Bruno Combyho.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 03/2007
- Prohlášení České nukleární společnosti k útokům na předsedkyni SÚJB
- Jak chce vlastně EU realizovat svůj program Energetická politika pro Evropu?
- Jak se pojídají hranice
- Ke kořenům jaderné energetiky - Leo Szilard
- Exkurze Mladé generace do plzeňských závodů ŠKODA - JS a.s.
- Rumunsko se připravuje na spouštění jaderného reaktoru
- Od ponorek k jaderným elektrárnám
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 18. týden 2007
- The second unit of China’s Tianwan nuclear power plant has achieved first criticality and is expected to be connected to the national grid in June 2007.
- A greater number of operating lifetime extensions for nuclear reactor units in the European Union could reduce wholesale electricity prices by up to five euros per megawatt hour.
Jak se ČEZ zelení
Je logické, když se ceny elektřiny dotahují na německou úroveň, zatímco požadavky škodováckých dělníků na mzdy stejné, jako mají jejich kolegové ve Volkswagenu, jsou absurdní? Hodně lidí se bude divit, ale odpověď na tuto otázku je kladná. Zatímco česká elektřina je po evropské liberalizaci mezinárodně obchodovatelným zbožím, tak pracovní síla takovým obchodovatelným zbožím není a nebude.
Miliardář Buffett nabízí milióny na obohacování uranu
Vybudovat Světové centrum na obohacování uranu se chystá Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Náměstek jejího generálního ředitele Jurij Sokolov jednal v minulých dnech s představiteli specializovaného Angarského elektrolytického chemického komplexu na Sibiři, sto kilometrů západně od jezera Bajkal.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 17. týden 2007
- E.ON chce postavit JE v jižním Finsku
- INES 2 pro JE Shika-1
- Intenzivní jaderná spolupráce Japonska a Ruska
- Zahájena výstavba plovoucí JE v Rusku
- Mitsubishi povede vývoj množivých reaktorů v Japonksu
- Nový jaderný blok v Indii
Prohlášení SP ČR k politice klimatických změn
Bez ohledu na další vývoj zkoumání klimatických změn a jejich příčin představují změny klimatu naléhavý problém, vyžadující globální akci ke snížení emisí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů a k adaptaci na změny klimatu, které s velkou pravděpodobností probíhají a dále nastanou. Energie a její využití se staly životně důležitým fenoménem v moderním hospodářském a sociálním životě.
Státy v Perském zálivu uvažují o rozvoji jaderné energetiky
Připravují se na období, kdy už nebudou moci tolik spoléhat na své velké ropné bohatství. Ujišťují, že jim jde výhradně o mírové využité jaderné energie pod kontrolou mezinárodních organizací. Vytváří se tak nový atraktivní trh pro dodavatele jaderných technologií.
Francouzská vláda schválila plán prací na reaktoru ve Flamanville
Vládní dekret byl uveřejněn v Journal Officiel v druhém dubnovém týdnu a znamená, že stavbu 1600MW bloku je možno zahájit před koncem letošního roku. Dekret následuje po rozhodnutí vydaném francouzským regulátorem ASN opravňujícím operátora EDF postavit blok.
Globální oteplování: mýty a skutečnosti
ČNS a Česká astronomická společnost Vás zvou na přednášku a besedu na téma "Globální oteplování: mýty a skutečnosti", která se koná ve čtvrtek 3. května 2007 v 17 hodin v Malém sále Národního domu na Karlově náměstí v Třebíči. Přednášet bude předseda třebíčské pobočky České astronomické společnosti Roman Šula.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 16. týden 2007
- Souhlas se stavbou nového jaderného bloku ve Flamanville
- Kladné rozhodnutí na provoz úložiště v Německu
- Join venture Alstom a Atomenergomash
Pozvánka na oslavy 10. výročí založení Sekce mladých ČNS
Návštěva JE Dukovany a Temelín, odborná diskuze nejen aktivních, emeritních a budoucích členů Sekce mladých v Senoradech, 2. jaderný cyklovýlet. Zlatým hřebem programu bude živá hudba a prase na rožni!
4.-9.7.2007
Jak se pojídají hranice
V sobotu 31. března se v Simonetta kulturfabrik hornorakouské obce Helfenberg konala úvodní akce k sérii kulturních událostí, různým způsobem spojených s osobami signatářů Charty 77. Namátkou jmenujme například Pavla Kohouta, Jiřího Grušu, Ludvíka Vaculíka, Terezu Boučkovou a Václava Havla.
Kdyby raději mlčeli
Během úplného výrobního cyklu, tedy od těžby paliva a surovin na výrobu zařízení až po likvidaci odpadů a elektrárny, produkují skleníkové plyny všechny energetické zdroje. Tedy i tzv. bezemisní – jaderné a obnovitelné. Zásadně se však liší objemem vyprodukovaného oxidu uhličitého.
Exkurze Mladé generace do plzeňských závodů ŠKODA JS
Zamračené ráno a ostrý studený vítr první dubnovou středu v roce 2007 zaháněli ruce do bezpečí teplých kapes. Ale i přes to se desítka „mladých“ sešla v půl deváté ráno u brány do areálu Škody JS - Bolevec. Přivítal nás pan Ing. Václav Bláha, CSc., viceprezident ČNS, který nám byl celý den průvodcem či spoluprůvodcem v provozu nejen Škody JS – Bolevec, ale i v reaktorové hale Škody JS v Plzni.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 15. týden 2007
- France’s Areva and Mitsubishi Heavy Industries of Japan say the initial conceptual design phase of their new joint advanced reactor unit is progressing on schedule and should be completed by early summer this year.
- The French government has issued a decree giving the final go-ahead for the construction of the Flamanville-3 European pressurised water reactor (EPR) in Normandy.
Ke kořenům jaderné energetiky – Gunn a Abelson
Projekt Manhattan, iniciovaný známým Einsteinovým dopisem prezidentu Rooseveltovi, vstoupil nesmazatelně do našeho života, učebnic i do vědeckých laboratoří a ústavů. Stal se synonymem začátku atomové éry lidstva. Po zásluze, ale ne zcela. Leccos v učebnicích by vypadalo jinak, nebýt jaderného výzkumu v Námořní výzkumné laboratoři USA (NRL - Naval Research Laboratory.)
Drahé, stále velmi drahé Slunce
Energetický potenciál naší hvězdy se v nejbližších miliardách let nevyčerpá. Dokážeme ho však využít? Výzkum a praxe tu jdou dvěma cestami. Zastánci jedné říkají, že nejlepší si bude zažehnout vlastní Slunce na Zemi a pracuje na výzkumu a vývoji pro průmyslové využití termonukleární reakce. Stojí to mnoho, velice mnoho peněz a při řešení problémů vznikají stále nové a nové. Po půlstoletí optimistických výhledů se zdá, že fúzní reaktory se jako hlavní zdroj elektřiny prosadí někdy ve druhé polovině tohoto století.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 14. týden 2007
- US utilities have announced plans that could lead to building the first in a proposed series of US Evolutionary Power Reactors (US EPR) in the country.
- The National Assembly of South Korea has ratified the joint implementation agreement for the International Thermonuclear Experimental Reactor (ITER) project.
Nuclear Energy Prospects in Australia
Australia is practically the only developed country not using electricity (indigenous or imported) from nuclear energy. A proposal to build a 500 MWe reactor at Jervis Bay, NSW was shelved in 1972. Australia's abundance of cheap coal, conveniently located to population centres, has ruled nuclear energy out of contention on economic grounds.
Jednoduché počty
V nové energetické koncepci si vláda stanoví za svůj cíl snížení spotřeby české ekonomiky na jednotku HDP o 40 procent do roku 2020. Současně o dva odstavce dál uvádí, že zůstanou zachovány územní limity těžby hnědého uhlí. Vláda nebude plánovat a podporovat výstavbu nových jaderných bloků, tedy jinými slovy, že postavit se mohou pouze uhelné elektrárny, které dnes mají potřebné těžitelné zásoby uhlí.
Nahradí plyn docházející energetické uhlí?
Dosluhující severočeské uhelné elektrárny by podle některých představ mohly nahradit zcela nové plynové zdroje. Jejich výhodou jsou prakticky nulové emise škodlivin a poloviční produkce oxidu uhličitého vyvolávajícího klimatické změny na Zemi. Navíc stojí podstatně méně než navrhované jaderné bloky. Zásadní nevýhodu představuje další prohloubení závislosti na dovozu zemního plynu, jehož cena navíc podléhá v posledních letech ostrým výkyvům.
VVER 2007 - Experience and Perspectives
International Topical Meeting
October 15–18, 2007, Prague, Czech Republic
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 13. týden 2007
- Šestý jaderný blok ve Finsku
- Předběžný souhlas s výstavbou nového jaderného bloku v USA
- Zavážení paliva na čínské JE Tianwan
Je libo black-out?
Za jarního počasí slavilo Československo Silvestra 1978, do novoročního rána se však probouzelo ve dvacetistupňovém mrazu. Všechny pásové dopravníky v severočeských a sokolovských uhelných lomech zamrzly a tepelným elektrárnám docházelo palivo.
The Nuclear Debate
Uranium mining and nuclear energy continue to be contentious issues involving both facts and ideology. Public ignorance of general industrial standards of performance means that trivial incidents can acquire high profile in media. In particular places part of the debate is site-specific rather than about uranium and nuclear energy as such.
Advokát Fagan oznámil konkurs
Bez nejmenšího zájmu médií vyhlásil americký advokát Ed Fagan 13. února na Floridě konkurs. Švýcarskému deníku SonntagsZeitung to potvrdil Faganův švýcarský partner Norbert Gschwend.
Ke kořenům jaderné energetiky – Leo Szilard
První vědecky doložené jaderné štěpení se odehrálo před mnohými miliardami let, když ve hvězdné fázi supernovy vznikly těžké chemické prvky, tedy i uran. Později se zformovala sluneční soustava, planeta Země a na ní živá a neživá příroda. Ta nám v Gabunu v západní Africe uchovala zbytky sedmnácti přírodních jaderných reaktorů.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 12. týden 2007
- Russia is to formally become a partner of the Organisation for Economic Co-operation and Development’s (OECD) Nuclear Energy Agency (NEA) following the signing of a joint declaration in Moscow.
- Several international companies have expressed an interest in building a new nuclear power plant in Slovakia, according to the country’s economy minister Lubomir Jahnatek.
Jak chce vlastně EU realizovat svůj program Energetická politika pro Evropu?
Program Energetická politika pro Evropu, který zveřejnila Evropská komise v lednu tohoto roku a o jehož cílech jednala v minulém týdnu Rada Evropy v Bruselu za účasti předsedů vlád nebo prezidentů členských zemí, se opírá o tři základní pilíře: úspory energií, snižování emisí CO2 a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů.
Rusko sází na jadernou energetiku
Elektrárenské zdroje o výkonu 30 tisíc megawattů (patnáct Temelínů) uvedou do konce tohoto desetiletí do provozu v Rusku. Znamená to spouštět každoročně více než 6000 MW. „Důraz budeme klást na jaderné, uhelné a vodní zdroje,“ uvedl k tomu před časem ruský ministr průmyslu a energetiky Viktor Christěnko. Význam plynových bude klesat, dodal.
Jaderná energie – útlum, nebo rozvoj?
Seminář Centra pro ekonomiku a politiku, na kterém vystoupí Daneš Burket, Dalibor Stráský, Pavel Hejzlar a František Pazdera.
Raisův sál Národního domu na Vinohradech, Nám. Míru 9, Praha 2, čtvrtek 5. 4. 2007, 17 hod.
Aprílové setkání sekce mladých České nukleární společnosti
Odborná beseda s Doc. Ing. Petrem Otčenáškem CSc. - význam jaderné energetiky, energetická bezpečnost, vliv energetiky na životní prostředí a klimatickou změnu, budoucnost energetiky rozvojového světa, využitelný potenciál energetických zdrojů.
úterý 3.4.2007, zájezdní hostinec Na Slamníku, Wolkerova 12, Praha Bubeneč
exkurze - Škoda JS a.s. ve středu 4.4.2007
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 11. týden 2007
- Academics in Budapest have been given a preview of some of the latest nuclear power plant designs and technology on offer if Hungary considers building new reactors to help meet future energy needs.
- Westinghouse Electric will provide 42 nuclear fuel assemblies for use at the third unit of the South Ukraine nuclear power plant.
Od ponorek k jaderným elektrárnám
Má-li se jaderná energetika uplatnit ve velkém i do budoucna, musí začít využívat nové reaktory. Mezinárodní fórum Generace IV (GIV) předpokládá, že v polovině století se prosadí rychlé, sodíkem chlazené reaktory podobného typu jako rychlý v ruském Bělojarsku na Uralu.
Co chce Martin Bursík utajit?
Před hlasováním o důvěře vládě v Parlamentu ČR projednávala současná koaliční vláda zprávu "Zajištění energetické bezpečnosti ČR, stav a riziko realizace hrozeb". Na nátlak Martina Bursíka však zpráva nebyla zveřejněna, neboť místopředseda vlády, ministr životního prostředí a současně předseda Strany zelených svým koaličním partnerům sdělil, že nemůže v případě jejího zveřejnění garantovat podporu všech poslanců své strany při hlasování o důvěře vládě.
ENS European Nuclear Conference 2007
16-20 September 2007, Brussels, Belgium
The European Nuclear Conference 2007 will provide a platform for sharing knowledge and insight on the latest developments in nuclear research and its applications, and aims to seek synergy among scientists, industry representatives, policy makers and citizens on the various issues at stake.
Prohlášení ČNS k útokům na předsedkyni SÚJB
Česká nukleární společnost je hluboce pobouřena osobním útokem a následnou mediální kampaní, kterou se snaží rozpoutat ministr životního prostředí RNDr. Martin Bursík proti předsedkyni SÚJB Ing. Daně Drábové, Ph.D. Obvinění, že nese spoluvinu na takzvaných nehodách na jaderné elektrárně Temelín, k nimž došlo v uplynulých dvou týdnech, je zcela absurdní a pro odborníky nepřijatelné.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 10. týden 2007
- Jaderná energetika je pro Švýcarsko nezbytná
- Výstavba dvou nových jaderných bloků na Slovensku
- EdF si ponechá 100% podíl na stavěném 3. bloku JE Flamanville
Rumunsko se připravuje na spouštění jaderného reaktoru
Rumunsko oznámilo dokončení zavážky paliva do druhého bloku své jaderné elektrárny Černá Voda. Jedná se o první fázi z přípravného procesu, který předchází samotnému spuštění 655 MW reaktoru. K tomu by mělo dojít na podzim tohoto roku.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 02/2007
- Evropané a jaderná bezpečnost
- PIME 2007 - dali jsme o sobě vědět
- Rakousko řeší energetický hlad plynem
- Z pětihaléřů na odpad jsou už miliardy
- Hlad lidstva po energiích ještě zesílí
- Obejde se Rakousko bez Temelína?
- Vladimír Just nemá rád Temelín
- Ani obnovitelné zdroje nejsou zcela bez emisí!
- Zvýšením výkonů reaktorů ušetřila jaderná energetika v USA více než 140 mil. tun CO2
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Jaké převratné a neotřelé myšlenky nám v článku "Energetické modernizace pro unii" sdělil pan Vojtěch Kotecký z DUHY?
Po přečtení výše uvedeného příspěvku, který vyšel v Hospodářských novinách 7. března 2007, nevycházím skutečně z údivu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 9. týden 2007
- Namibia has asked Russia for assistance in drawing up a national nuclear energy policy, including proposals for the possible construction of nuclear power plants in the country.
- Westinghouse Electric Company and consortium partner the Shaw Group have formally signed a framework agreement to provide China with four AP1000 reactor units.
Z pětihaléřů na odpad jsou už miliardy
Pět haléřů z každé kilowatthodiny vyrobené v jaderné elektrárně odvádí společnost ČEZ na tzv. jaderný účet. Loni tak do něj přispěla 1,3 miliardy korun. S úroky a dalšími příjmy včetně prakticky zanedbatelných odvodů dalších subjektů využívajících jaderná zařízení dosáhl celkový zůstatek koncem minulého roku téměř devíti miliard korun.
Mixed Oxide Fuel (MOX)
MOX is a means to re-use the plutonium remaining in spent reactor fuel to provide energy through electricity generation. MOX provides about 2 % of the new fuel used today, and this proportion is expectged to rise to 5 % by 2010. MOX also provides a means of burning weapons-grade plutonium to produce electricity, though using thorium-plutonium fuel is another possible means of achieving this.
Evropané a jaderná bezpečnost
V polovině února zveřejnila Evropská komise výsledky rozsáhlého průzkumu veřejného mínění na téma „Evropané a jaderná bezpečnost“. Studie byla provedena v období října a listopadu 2006 ve všech členských státech EU i nově přistupujících zemích Bulharsku a Rumunsku s celkem 27 084 respondenty.
Nejdůležitějším zdrojem energie je pro občany ČR jaderná energetika
Plyne to ze závěrů průzkumu veřejného mínění prověděného agenturou STEM. 91 % občanů si přeje energetickou soběstačnost státu a pro 74 % z nich jsou nejdůležitějším zdrojem energie do budoucna jaderné elektrárny.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 8. týden 2007
- Konference jaderných komunikátorů PIME 2007
- Rekordní výroba z jádra v USA
- Zavážení paliva do reaktoru 2. bloku JE Cernavoda
- Rozvoj jaderné energetiky v Jižní Africe
Slováci dostaví jadernou elektrárnu
Premiér Robert Fico oznámil, že Slovenské elektrárny dostaví třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Mochovce. Společnost Slovenské elektrárny patří italské společnosti Enel. Ta se s premiérem dohodla na tom, že výstavba by měla začít v druhé polovině letošního roku a dokončit by se měla během pěti let.
Energetika podle George Orwella
„Dejme energiím cenu, které odpovídá tomu, jakou způsobují škodu na životním prostředí,“ prohlásil před časem předseda Strany zelených (SZ) Martin Bursík v diskusi o energetické budoucnosti České republiky. Jaké absurdity se za jeho výrokem ve skutečnosti skrývají?
Česko ve tmě? Elektřiny bude málo
Okolo roku 2020 nedokáží české elektrárny vyrobit dostatek proudu, aby pokryly veškerou domácí spotřebu. K tomuto pesimistickému scénáři došla odborná skupina ministerstva průmyslu, elektrárenské společnosti ČEZ a Ústavu jaderného výzkumu v Řeži, která hledá místo pro případnou stavbu nových jaderných bloků.
PIME 2007 - dali jsme o sobě vědět
Ve dnech 11. – 15. února 2007 proběhl v italském Miláně již 19. ročník mezinárodní konference PIME 2007. Sešlo se zde na dvě stě účastníků pracujících v oblasti komunikace jaderné energetiky, aby se podělili o své zkušenosti.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 7. týden 2007
- Personální změny na JE Forsmark
- 3. blok JE Mihama opět v provozu
- Reforma v ruské jaderné energetice
Blokády vadí už i Rakušanům
Česko možná čeká podobná série hraničních blokád, jakou zažila česko-rakouská hranice naposledy před sedmi lety. Zhruba dvacítka rakouských odpůrců Temelína včera znovu, tentokrát na hodinu, zablokovala hraniční přechod Dolní Dvořiště-Wullowitz.
Těžba uranu zřejmě neskončí
Jaká budoucnost čeká uranový důl v Rožné na Žďársku? Udrží Geam Dolní Rožínka, odštěpný závod státního podniku Diamo, zaměstnanost na Bystřicku v životaschopných mezích, nebo horníci v příštích letech rozšíří řady nezaměstnaných?
World Uranium Mining
Over half of the world's production of uranium from mines is in Canada and Australia. An increasing proportion is produced by in situ leaching. After a decade of falling mine production to 1993, output has generally risen since then and now comprises 60 % of demand for power generation.
Hlad lidstva po energiích ještě zesílí
Současný zápas o energie spíše ještě zesílí. Vyplývá to z prognóz Světové energetické agentury, které porovnávají předpokládaný růst lidstva a spotřeby. Zatímco do roku 2050 se počet obyvatel Země zvýší o polovinu na bezmála devět miliard, roční spotřeba energetických zdrojů se více než zdvojnásobí a přiblíží se 25 miliardám tun ropného ekvivalentu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 6. týden 2007
- Zásadní změna v přístu k jádru v EU
- Porucha napájení SKŘ na Balakovské JE
- Akční program na zvýšení kultury bezpečnosti na JE Forsmark
Bursík a teplá Země
Samozřejmě že i po pařížské zprávě klimatologů lze pochybovat o tom, že globální oteplování existuje a že ho způsobují lidé. Ale narůstající shoda vědecké obce je tak silná, že popírači oteplování se zvolna posouvají v šoumeny mimo hlavní proud debaty. Otázka už nezní »zda a proč«, ale »co dělat«. Máme oprášit i starou myšlenku na daň z oxidu uhličitého, jak navrhuje ministr Martin Bursík?
NUSIM 2007
Joint Czech, Slovak and German Conference on Nuclear Power.
March 5 - 7, 2007, Grandhotel Zlatý lev, Liberec, Czech Republic.
First Announcement and Call for Papers.
Neopakujte německé chyby
Přečetl jsem si článek Vláda chystá revoluci v energetice (HN 22. ledna) a nevím, proč se chystá opakovat téměř do písmene chyby sousedního Německa. To se před pár lety okázale zřeklo jaderné energetiky, aby se k ní dnes pokorně vracelo.
Energetická politika pro Evropu
10. ledna 2007 zveřejnila Evropská komise dlouho očekávaný energetický balíček, který obsahuje dokumenty ke klimatickým změnám, k obnovitelným zdrojům energie, k elektřině, plynu a ostatním. Stěžejním materiálem pro další směřování Evropské unie je dokument nazvaný Energetická politika pro Evropu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 5. týden 2007
- Dva nové rychlé reaktory ve Francii
- Skupina pro výstavbu nových jaderných elektráren v Rusku
- Dva nové bloky na JE Novovoroněž
- Prodej části státního podílu ve společnosti Vattenfall
- Angela Merkelová nesouhlasí s "odchodem od jádra"
- Dvě třetiny Poláků by podpořilo výstavbu jaderné elektrárny
Obejde se Rakousko bez Temelína?
Rakušané tvrdí, že Temelín je zbytečný pro Česko i jejich zemi. Češi veškerou jeho produkci vyvážejí a Rakousko je plně energeticky soběstačné. Alespoň to v Dobrém ránu veřejnoprávního českého Radiožurnálu tvrdila „publicistka“ Alexandra Makovičková z Vídně. „Rakušané mnohem více energie exportují, než jí sami importují,“ prohlásila sebevědomě s odkazem na blíže nespecifikovaná data.
Zvýšením výkonů reaktorů ušetřila jaderná energetika v USA více než 140 milionů tun CO2
Díky modernizacím zařízení a zvýšení výkonu jaderných elektráren se v roce 2004 podařilo v USA zabránit vzniku zhruba 142 milionů tun CO2. Celkové množství „ušetřených“ emisí CO2 za rok 2005 tak v USA díky jádru činilo téměř 682 milionů tun.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 01/2007
- Pokrytí závazků spojených s palivovým cyklem po ukončení provozu elektrárny – teorie a praxe v ČR
- Cernavoda míří do finiše
- Dnešní jaderný odpad se stává palivem
- Bude se u nás zhasínat?
- Kdo četl protokol z Melku, zvedne ruku!
- První reaktory IV. generace by se měly objevit do 10 let
- Rusko se obává zimního nedostatku elektřiny
- V roce 2006 se jaderné energetice ve světě dařilo
- Evropská komise ve své Evropské energetické koncepci zdůraznila roli jádra
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 4. týden 2007
- China’s commercially operating nuclear reactor units generated nearly 55 terawatt hours (TWh) of electricity in 2006, an increase of just over 3 per cent from the previous year.
- Germany should allow lifetime extensions of its existing nuclear power plants to help reduce carbon emissions – a move which could also provide millions of euros to help finance clean coal plants, according to a study by Deutsche Bank.
Rakousko řeší energetický hlad plynem
Kritický nedostatek elektřiny v Rakousku mají odstranit plynové elektrárny. Do roku 2010 se plánuje výstavba zdrojů o výkonu 2200 megawattů, další 2400 megawattů má přibýt v následujícím pětiletí. Informoval o tom s odvoláním na regulační úřad E-Control rakouský čtrnáctideník Economy.
Ani obnovitelné zdroje nejsou zcela bez emisí!
Zdroje, které při výrobě energie neprodukují skleníkové plyny, se označují jako bezemisní. Studie zaměřené na celý životní cyklus těchto zdrojů, tedy od výroby po likvidaci, však odhalují i „skryté emise“. Některé takzvaně obnovitelné zdroje pak nevycházejí ze srovnání dobře.
In Situ Leach (ISL) Mining of Uranium
Australia's first ISL uranium mine is Beverley, which started operation late in 2000. The proposal for Honeymoon has government approval and it is expected to be operationg in 2008. Most uranium mining in the USA and Kazakhstan is now by in situ leach methods. In USA ISL is seen as the most cost effective and environmentally acceptable method of mining, and Australian experience supports this.
Pokrytí závazků spojených s palivovým cyklem po ukončení provozu JE
Po ukončení provozu jaderné elektrárny zůstávají provozovateli závazky týkající se radioaktivních odpadů, vyhořelého paliva a vyřazení JE z provozu. Splnění těchto závazků je spojeno s budoucím vynaložením obrovského objemu finančních prostředků, které však musí být vytvořeny během provozu JE a průběžně investovány, aby byly dostupné v potřebném čase a objemu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 3. týden 2007
- Tři jaderné bloky v našem regionu vyřazeny z provozu
- Čtyři Magnoxy vyřazeny z provozu
- Energetická politika pro Evropu
- Povolení k zahájení výstavby JE Belene
- Palivový kontrakt pro JE Loviisa
ČMSSRF 2007
Odborná sekce Reaktorová fyzika při České nukleární společnosti si Vás dovoluje pozvat na již 4. Českomoravskoslovenský sraz reaktorové fyziky, který se uskuteční 26. a 27. dubna 2007 v hotelu Podlesí ve Svratce.
Vladimír Just nemá rád Temelín
Temelínská jaderná elektrárna a atomová energetika vůbec se u nás staly pozoruhodným fenoménem. Spory kolem nich hýbou přinejmenším mediálním světem a národ, alespoň podle nejnovějších průzkumů veřejného mínění, je v názoru na ně rozpolcen napůl stejně jako politicky na pravici a levici. Prostě Temelín a atom buď podporujete, nebo nenávidíte; názory uprostřed jako by neexistovaly.
V roce 2006 se jaderné energetice ve světě dařilo
Podle statistiky Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) vzrostla za uplynulý rok 2006 instalovaná kapacita jaderného průmyslu ve světě zhruba o 500 MWe, na současných téměř 370 tisíc MWe. Celkový počet funkčních reaktorů se v meziročním srovnání snížil o šest zařízení a nyní činí 435.
Reakce na článek Okamžik ropného probuzení
Připomínky viceprezidenta ČNS Miroslava Kawalce k článku Jana Macháčka v Hospodářských novinách 10.1.2007.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 2. týden 2007
- EU leaders today underlined the importance of nuclear power in a package of proposals aimed at shaping future energy policy across Europe – and said decisions on new nuclear plants and lifetime extensions could be needed to reduce dependency on imported electricity.
- The Netherlands’ single-unit Borssele nuclear power plant has been reconnected to the grid after a 43 million euro project to increase its electrical output by 35 MW net.
- The UK’s Health and Safety Executive said today that it had granted consent for the restart of British Nuclear Group’s reprocessing plant (Thorp) at Sellafield.
Někdo o voze i o koze
Jedno krásné české přísloví říká: Jeden o voze, druhý o koze. Těsně před Vánocemi se mi dostal do ruky záznam z besedy na ČRo 6 (22.12.2006), kde byl hostem pan Stanislav Penc, občanský aktivista, ochránce zvířat a člen Strany zelených - jak zněla celá jeho vizitka.
Bude se u nás zhasínat?
Každý den čtu monitoring tuzemských médií a každý den se znovu divím: desítky zpráv vyhledávaných podle klíčových slov energie, energetika se věnují využití větru. Až začínám pochybovat sám o sobě – nemýlím se, když tvrdím, že vítr a další tzv. obnovitelné zdroje jsou sice vynikající v energetickém mixu, avšak jsou a zřejmě navždy zůstanou jen doplňkovými?
ENS news - Issue No. 15 Winter (January 2007)
- Summarising Feasibility Study of Constructing a New Nuclear Plant in Lithuania
- Publication Atoms in Slovakia
- In Forsmark the Multiple Safety Layers were Effective
- The Financing of a Nuclear Power Plant
Dnešní jaderný odpad se stává palivem
Raději nový než modernizace starého, rozhodli se ve Vědecko-výzkumném ústavu jaderných reaktorů v Dimitrovgradu na střední Volze, 1100 kilometrů jihovýchodně od Moskvy.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 1. týden 2007
- Units three and four of Bulgaria’s Kozloduy nuclear power plant were shut down permanently on 31 December 2006 in line with a commitment for joining the EU.
- Slovakia has permanently shut down unit one of its Bohunice nuclear power plant – also known as Bohunice VI.
- Australia would be “nationally indolent” if it did not take advantage of its enormous recoverable uranium reserves, which account for 38 percent of the world’s total, prime minister John Howard has said.
NUSIM 2007 - Call for Papers
Joint Czech, Slovak and German Conference on Nuclear Power
March 5-7, 2007, Liberec, Czech Republic
První reaktory IV. generace by se měly objevit do 10 let
Podle Pavla Hejzlara, ředitele vývojového programu pro pokročilé reaktory v Massachusetts Institute of Technology, by se první reaktory IV. generace mohly objevit již v roce 2015 ve formě demonstračních jednotek. S komerčním využíváním těchto nejmodernějších reaktorů se počítá kolem roku 2030.
Internetové stránky ČNS v roce 2006
V porovnání s rokem 2005 zaznamenaly web stránky ČNS v uplynulém roce dvojnásobný nárůst návštěvnosti. Zatímco v roce 2005 zavítalo na náš web 24 tisíc návštěvníků, loni to bylo už bezmála 49 tisíc. Podle auditu návštěvnosti se stránky pohybovaly v první stovce českých stránek z oblasti věda a technika.