Archiv 2008
Životní prostředí podle norem
Auditoři Det Norske Veritas po roce opět potvrdili, že Temelín splňuje mezinárodní normy v oblasti ochrany životního prostředí. "Během periodického auditu prováděného v elektrárně Temelín jsme ověřili shodu zavedeného systému řízení ochrany životního prostředí s normou ISO 14001. Systém prověřujeme každý rok a je patrné, že obě české jaderné elektrárny k této oblasti přistupují velmi zodpovědně a mohou být příkladem i pro jiná průmyslová odvětví," zhodnotil audit jeho vedoucí Vlastimil Pejčoch z mezinárodní auditorské společnosti Det Norske Veritas.
8. Mikulášské setkání Mladé generace ČNS
Jako každý rok, i letos se děti v prvním adventním týdnu radovaly z laskomin, které jim nadělil Mikuláš. A jako každý rok, i letos se mladí jaderní odborníci radovali z nadílky nových informací, které se dozvěděli od svých kolegů na pravidelném setkání v Brně. Nutno podotknout, že letošní, v pořadí již osmé, Mikulášské setkání Mladé generace ČNS bylo v mnoha ohledech ojedinělé.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 08/2008
- Termohydraulické testování paliva TVSA-T pro JE Temelín
- Rakousko: Pochybnosti o financování protitemelínského boje
- Zahrabat natrvalo, nebo jen dočasně?
- Höllhuber: Zastavme dotace aktivistům!
- Rakousko neví, co s atomovým odpadem
- Bulharsko zvýší investice do jaderné energetiky
- Miniaturní jaderné reaktory do Evropy a na Blízký východ
- NASA plánuje poslat na Mars vozidlo na jaderný pohon
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 51. týden 2008
- Jádro jako zásadní technologie pro zmírnění klimatických změn
- Prodej akcií British Energy
- Dohoda Indie s Ruskem
- Strategic Energy Review Evropské komise
V Číně budují velké jaderné elektrárny
V prosinci 2008 začaly stavební práce na místě budoucí velké čínské jaderné elektrárny u města Yangjiang. Nová elektrárna bude stát 70 miliard jüanů a ročně vyrobí 45 miliard kWh. Má mít šest 1000MW bloků, první z nich bude v činnosti již v roce 2013. Kompletní elektrárna začne dodávat proud do sítě v roce 2017.
Docházející ropu může nahradit uhlí
Uhlí si postavení dominantního energetického zdroje na Zemi udrží ještě po staletí i přes závažné výhrady klimatologů vůči jeho využívání. Není dokonce vyloučeno, že jeho význam dále poroste – při ceně ropy nad 60 dolarů za barel se totiž vyplatí jeho zkapalňování a výroba syntetických pohonných hmot.
Elektrárnám na pobřeží hrozí medúzy
Elektrárny na mořském pobřeží v posledních letech ohrožuje zvyšující se počet medúz. Jejich rosolovitá těla dokáží ucpat přívod chladicí vody pro tepelné nebo jaderné elektrárny, a ty se pak musí na čas odstavit. Podle vědců přemnožení medúz může být způsobeno klimatickými změnami nebo značným znečištěním oceánů.
Nuclear Power in Japan
Japan needs to import some 80% of its energy requirements. Its first commercial nuclear power reactor began operating in mid 1966, and nuclear energy has been a national strategic priority since 1973. Today 55 reactors provide some 30% of the country's electricity and this is expected to increase to at least 40% by 2017.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 50. týden 2008
- Zahraniční expanze EdF
- Japan Steel Works ztrojnásobí svoji výrobu
- Elektřina z JE Flamanville 3 bude dražší
- Nová Direktiva EU pro jadernou bezpečnost
Větrníky jsou v tom nevinně
Za nedávnou hrozbu blackoutu v Česku nemohou větrníky. Chybu našel šéf společnosti pro větrnou energii Michal Janeček ve „struktuře sítí, která mnohdy není na nové zdroje včas připravena“. Provozovatel tuzemské přenosové soustavy ČEPS s tím do jisté míry souhlasí, byť příčinu toho, že jsme v tuzemsku málem zažili „černou hodinku“, vidí nikoli doma, nýbrž v nedostatečném propojení východoněmecké a západoněmecké soustavy.
Dostavba elektrárny Temelín - nakládání s odpady
Odpovědnost za bezpečné ukládání radioaktivních odpadů v ČR převzal na základě tzv. atomového zákona (§ 26 zákona č. 18/1997 Sb.) stát. Pro související činnosti založil organizační složku Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).
Pomůže nám opravdu jen "jádro"
Argumenty, které Martin Sedlák používá v článku "Ing. Topolánek, úspory a jádro" (HN, 20. listopadu) považuji za tendenční. Autor používá jen to, co se mu momentálně zdá komunikačně výhodné. A místy se také mýlí.
Areva chce být jedničkou na mnoha trzích
Francouzský výrobce jaderných reaktorů Areva chce být světovou jedničkou ve výstavbě reaktorů, a to na mnoha trzích. Nyní staví tři reaktory EPR – ve Finsku, ve Francii a v Číně. Má desítky dalších zakázek na téměř všech kontinentech. Rozhodující bitvu s konkurencí svede na americkém trhu, kde čelí nabídkám dvou rivalů, a to reaktorů AP1000 od americké firmy Westinghouse, která patří japonské společnosti Toshiba, a reaktorů ESBWR od další americko-japonské společnosti GE Hitachi.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 49. týden 2008
- Hlavní problémy bezpečnosti jaderných zařízení
- Privatizace Sellafieldu
- Westinghouse v Indii
The Cosmic Origins of Uranium
Uranium drives 16% of our electricity worldwide, yet this fact pales into insignificance when we consider the role uranium has played in the evolution of the Earth. The Earth's uranium was produced in one or more supernovae over 6 billion years ago. Uranium later became enriched in the continental crust.
Dostavba elektrárny Temelín - bezpečnost
Bezpečnost jaderných elektráren kontinuálně sleduje řada institucí, jako např. Mezinárodní agentura pro jadernou energii se sídlem ve Vídni (MAAE), nebo Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Jak bezpečnostní analýzy dokládají, elektrárny jsou projektovány jako stále bezpečnější a odolnější zařízení.
Dostavba elektrárny Temelín - dopady na životní prostředí
Provoz jaderné elektrárny, obdobně jako každá jiná lidská činnost, ovlivňuje okolní prostředí. Při objektivním porovnání jaderných elektráren s obdobnými zařízeními z hlediska jejich vlivu na okolní prostředí však vychází jaderné elektrárny jako zařízení, které je k okolnímu prostředí velmi šetrné.
NASA plánuje poslat na Mars vozidlo na jaderný pohon
Americká NASA plánuje již brzy poslat nový „rover“ na Mars. Toto vozidlo se šesti koly má velikost běžného automobilu SUV a bude poháněno jadernou energií. Agentura na dokončení projektu v hodnotě dvě miliardy dolarů potřebuje více prostředků, než má nyní k dispozici. Nicméně vědci doufají, že vozítko se jako součást nové automatické laboratoře výpravy na Mars stane již příští podzim.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 48. týden 2008
- Výstavba rumunské jaderné elektrárny Cernavoda 3 a 4
- Nová Direktiva EU na Jadernou bezpečnost
Jsou větrníky dobrá investice?
Bezmála dva roky provozuje společnost KV Venti u Pavlova na Jihlavsku dvě dvoumegawattové větrné turbíny. Za tu dobu dodaly do sítě 20,3 miliónu kilowatthodin elektřiny, informoval regionální tisk. Že za jejich povinný výkup utržila firma kolem 50 miliónů korun, lze spočítat i bez kalkulačky.
+ reakce M. Janečka a M. Vilíma
NUSIM 2009
Joint Czech, Slovak and German Conference on Nuclear Power
March 30 - April 1, 2009, Vogtland, Germany
Generation IV Nuclear Reactors
An international task force is developing six nuclear reactor technologies for deployment between 2020 and 2030. Four are fast neutron reactors. All of these operate at higher temperatures than today's reactors. In particular, four are designated for hydrogen production. All six systems represent advances in sustainability, economics, safety, reliability and proliferation-resistance.
Rakousko neví, co s atomovým odpadem
Každoročně 115 tun radioaktivního odpadu vznikne v bezjaderném Rakousku. Dvousetlitrové sudy s ním se ukládají do dvou hal 12 a 12A meziskladu v dolnorakouském Seibersdorfu, jejichž prostory vystačí do roku 2030. K dnešnímu dni jich tam mají 10 400, rok co rok jich přibývá 280. Jaký bude jejich konečný osud, není vůbec jasné.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 47. týden 2008
- Spolupráce Kazachstánu a Číny
- Návrh Direktivy EU na jadernou bezpečnost
- Škoda klíčovým dodavatelem dokompletace výstavby EMO
Bulharsko zvýší investice do jaderné energetiky
Bulharská vláda plánuje navýšit kapitál státního energetického holdingu BEH o 300 milionů leva (157,3 milionů eur). Cílem je urychlit výstavbu nové jaderné elektrárny v Belene. Bulharsko trpí velkým nedostatkem elektřiny poté, co muselo po vstupu do Evropské unie uzavřít některé jaderné reaktory v Kozloduji.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 07/2008
- Agentura na křižovatce
- Setkání s Carltonem Stoiberem
- Úložiště Yucca Mountain bude o třetinu dražší
- Rakousko: Pochybnosti o financování protitemelínského boje
- Vilnius se vrátí do ruské energetické náruče?
- Zahrabat natrvalo, nebo jen dočasně?
- Zwentendorf po třiceti letech znovu ožívá
- Bílý prášek uvězní radioaktivní odpad
- Uran nyní značně zlevnil
- Energetické firmy pomohou vyvíjet elektrická auta
- Jaderný reaktor je výhodným zdrojem elektřiny i ve vesmíru
- Indie plánuje vyšší využití thoria ve třech fázích
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 46. týden 2008
- Vývoj energetiky Japonska do roku 2100
- Ceremoniál na JE Mochovce na dostavbu 3. a 4. RB
- Dohoda Arevy a Japan Steel Works
- Kontrakty na uložení použitého paliva v USA
Země byla krůček před elektrickým black-outem
Česká republika byla v pondělí a v úterý jen krůček od energetické krize. Převalila se přes ni totiž elektrická „tsunami", která mohla v krajním případě způsobit až výpadek sítí - tzv. black-out. LN to potvrdilo vedení ČEPS.
Work Resumes On Completion of Slovakia’s Mochovce-3 and -4
4 Nov (NucNet): Work on the completion of units 3 and 4 of the Mochovce nuclear power plant in western Slovakia resumed yesterday.
Stanovisko České nukleární společnosti k filmu o fiktivní velké jaderné havárii v Dukovanech,
vysílaném v rakouské veřejnoprávní televizi ORF
Höllhuber: Zastavme dotace aktivistům!
Za deset let protitemelínského programu poskytla hornorakouská zemská vláda aktivistům na obou stranách hranice 150 miliónů šilinků, v přepočtu více než 10 miliónů eur.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 45. týden 2008
- The share of nuclear in electricity generation in Japan by 2100 is expected to be 67 percent and come from both fission and fusion reactor units.
- Ishorskiye Zavody, part of Russia's OMZ OJSC group, has been awarded a contract worth about 88 million euro to supply equipment for the construction of the second phase of the Leningrad nuclear power plant.
Technologii pro Mochovce dodá Škoda
Plzeňská Škoda JS dodá rozhodující části třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Mochovce, jejichž dostavbu v pondělí oznámily Slovenské elektrárne (SE), investor akce. Škoda JS se tak stala klíčovým dodavatelem významné části technologického zařízení jaderného ostrova.
Zahrabat natrvalo, nebo jen dočasně?
Za půlstoletí jaderné energetiky se ve světě nashromáždilo kolem 300 tisíc tun vysoce radioaktivního použitého paliva a každým rokem přibývá kolem 12 tisíc tun. Materiál o celkovém objemu kolem 15 tisíc m3 se s největší pravděpodobností uloží pod zem. Kde a na jak dlouho, řeší nyní ve všech třiceti zemích provozujících jaderné reaktory.
Nuclear Power in Finland
Finland has four nuclear reactors providing 27% of its electricity. A fifth reactor was approved by the government in 2002, on economic, energy security and environmental grounds. This is now under construction for 2012 start-up. More are planned. Provisions for radioactive waste disposal are well advanced.
Rakousko: Pochybnosti o financování protitemelínského boje
Nedávné zveřejnění údajů o nemalých částkách, které hornorakouská vláda věnuje z veřejných prostředků na financování rakouských i českých protijaderných aktivistů, vyvolalo v Rakousku pochybnosti o správnosti a průhlednosti takového nakládání s penězi daňových poplatníků.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 44. týden 2008
- Výstavba 3. a 4. bloku JE Tianwan
- Vysoká poptávka po zaměstnancích s jadernou kvalifikací
- Nová JE čínského typu v Bělorusku
- Výstavba dvou nových jaderných bloků na Leningrandské JE
Zwentendorf po třiceti letech znovu ožívá
V areálu jediné, avšak nikdy nespuštěné rakouské jaderné elektrárny Zwentendorf se bude opět vyrábět proud. Jediný dnešní majitel třicet let mrtvého objektu, dolnorakouská energetická společnost EVN, hodlá na pětadvacetihektarovém pozemku vybudovat biomasovou a fotovoltaickou elektrárnu.
AP1000 Design Overview, Licensing and Implementation Status
ÚJV Řež a.s. spolu s Českou nukleární společností a Centrem výzkumu Řež si dovolují pozvat Vás a Vaše spolupracovníky na další pravidelný seminář, který se uskuteční 14. listopadu 2008 v 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež a.s.
ICONE 17
17th International Conference on Nuclear Engineering
July 12-16, 2009, Brussels, Belgium
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 43. týden 2008
- Civil construction works at the Olkiluoto-3 nuclear unit in Finland will take several months longer than expected, resulting in a possible delay to the startup of the unit until 2012.
- The Japan Atomic Energy Agency (JAEA) has signed an agreement with Electricite de France (EdF) for technological cooperation on fast breeder reactor systems.
ČEZ zahájil kroky k rozšíření Dukovan
Elektrárenský koncern ČEZ připravuje žádost o posouzení dopadu na životní prostředí (EIA), které bude potřebovat pro případné rozšíření jaderné elektrárny Dukovany. Uvedl to obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. ČEZ se snaží rozšířit své portfolio jaderných elektráren a již podal žádost o posudek k rozšíření elektrárny v Temelíně o dva bloky. O posudek pro Dukovany zažádá ČEZ v brzké době, řekl Svoboda na středoevropském summitu o investicích ve Vídni. Podle něj je to otázka týdnů až dvou měsíců.
V Rožné se bude těžit do roku 2015
Jak dlouho se ještě bude těžit uran v dole Rožná na Žďársku? Zatím se předpokládalo, že do roku 2012. Další průzkumy ale odhalily velké zásoby uranových rud, díky nimž by se těžba měla udržet nejméně do roku 2015.
Supply of Uranium
Uranium is a relatively common metal, found in rocks and seawater. Economic concentrations of it are not uncommon. Its availability to supply world energy needs is great both geologically and because of the technology for its use. Quantities of mineral resources are greater than commonly perceived. The world's known uranium resources increased 15% in two years to 2007 due to increased mineral exploration.
Energetické firmy pomohou vyvíjet elektrická auta
Energetický gigant EdF oznámil, že podpoří vývoj, výrobu a užívání nových automobilů s elektrickým pohonem. Tyto automobily sníží dovoz ropy a odstraní emise CO2. Elektřinou poháněné automobily jsou pro budoucnost energetických firem nesmírně zajímavé, zejména v případě, budou-li do baterií těchto aut dodávat elektřinu vyrobenou s malými provozními náklady v jaderných elektrárnách.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 42. týden 2008
- Nuclear Energy Outlook
- Výběr nového šéfa MAAE
- Výstavba centrálního úložiště RaO v Maďarsku
- Pád rotorů turbín do moře
Uran nyní značně zlevnil
Uran na světových komoditních trzích v říjnu opět značně zlevnil, a to o 5 dolarů za libru U3O8. Současná cena se pohybuje na úrovni 53 až 55 dolarů za libru U3O8. Podle expertů jde o jeden z důsledků kreditní krize na světových finančních trzích, která přivodila značnou převahu prodávajících nad kupujícími.
Čína pomůže Pákistánu postavit další dvě jaderné elektrárny, měl by se tím vyřešit nedostatek elektrické energie v zemi. Oznámil to v pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší, podle něhož příslušnou dohodu podepsal prezident Ásif Alí Zardárí během nedávné návštěvy v Pekingu.
Mezinárodní kongres mladé jaderné generace IYNC v Interlakenu
V letošním roce se konal již pátý Mezinárodní kongres mladé jaderné generace (International Youth Nuclear Congress - IYNC), konkrétně hoštěn ve dnech 20. až 27. září švýcarským Interlakenem.
Nuclear Energy Prospects in Australia
Australia is practically the only developed country not using electricity (indigenous or imported) from nuclear energy. A proposal to build a 500 MWe reactor at Jervis Bay, NSW was shelved in 1972. Australia's abundance of cheap coal, conveniently located to population centres, has ruled nuclear energy out of contention on economic grounds.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 41. týden 2008
- France and China could jointly work on nuclear power plant projects worldwide under the terms of an agreement between Areva and the China Guandong Nuclear Power Company.
- Fennovoima Oy today submitted its environmental impact assessment (EIA) report to Finland’s Ministry for Employment and the Economy for a possible new nuclear plant.
Vilnius se vrátí do ruské energetické náruče?
Zpět k Rusku, nebo na západ? Litevské referendum o odstavení druhého bloku Ignalinské atomové elektrárny, jež podle všeho dopadne jednoznačně ve prospěch jejího dalšího provozu, toto dilema celého postsovětského Pobaltí nevyřeší. Její uzavření do roku 2009, jímž Brusel podmínil přijetí Litvy do Evropské unie, znamená návrat celého regionu do ruské energetické náruče, nesplnění závazku zase problémy v sedmadvacítce.
Zasedání výkonného výboru ENS YGN v Interlakenu
Z pohledu mladého „jaderňáka“ se švýcarské horské letovisko Interlaken stalo na krátkou dobu středem světa. Mezinárodní kongres jaderné mládeže (Interantional Nuclear Youth Congress, IYNC) byl akcí která se nedala ignorovat a kdo mohl, zúčastnil se.
Setkání s Carltonem Stoiberem
Mnozí z pravidelných čtenářů zpravodaje nebo webových stránek ČNS si vzpomenou na nedávné vydání knihy kreslených vtipů zaměřených na jadernou tématiku “Jaderné úsměvy“, do které přispěla nejen celá řada předních českých karikaturistů, ale také jeden zahraniční, jehož jméno je Carlton Stoiber.
Agentura na křižovatce
„Musím vám říci, že s MAAE není vše v pořádku… Pravomoci a zdroje MAAE neodpovídají požadavkům členských států.“, prohlásil Generální tajemník MAAE Dr. Mohamed ElBaradei na 50. Generální konferenci členů MAAE. Z jeho zprávy, přednesené 29. září 2008 jsou vybrány následující informace.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 40. týden 2008
- Residents living near existing nuclear power plants in the UK have “qualified support” for the construction of new units, a university-led study shows.
- A record number of Americans now support nuclear energy, according to a new survey. 74 percent now favour nuclear energy with only 24 percent opposed.
RRFM 2009
The 13th annual topical meeting on Research Reactor Fuel Management
Vienna (Austria)
March 22-25 2009
SMiRT 20
The international conferences on Structural Mechanics in Reactor Technology
Dipoli Congress Centre, Espoo (Helsinki), Finland
August 9-14, 2009
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 06/2008
- Letní pracovní setkání Mladé generace ČNS
- Z oběžné dráhy ve vesmíru do Evropského parlamentu
- V Burgundsku sílí gigant jaderného strojírenství
- Indie neztrácí zájem o australský uran
- Androsch: Nespuštění Zwentendorfu byla chyba
- Podpora atomu mezi středoškoláky roste
- Horní Rakousy na protiatomových nešetří
- Větrník na každém dvorku?
- Pozor na lobbisty!
- Šlápnout na brzdu, nebo na plyn?
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 39. týden 2008
- Koupí EdF British Energy?
- Prověrka německého jaderného dozoru
- Výstavba nové JE v lokalitě Ignalina?
Černobyl se chystal v Česku?
Nejčtenější tzv. seriózní český deník vystrašil čtenáře Černobylem. V obsáhlém textu s velkou fotografií na titulní stránce středomoravské regionální mutace s přetahem na dvojku tak učinil její redaktor Roman Helcl 28. srpna 2008 pod titulkem Hranicko straší jaderná budoucnost se vší parádou: „Kdyby nepřišel listopad 1989, zřejmě by zde již několik let běžely dva reaktory černobylského typu VVR.“
Bílý prášek uvězní radioaktivní odpad
Australští vědci objevili zcela nový způsob, jak dlouhodobě bezpečně fixovat některý radioaktivní odpad. Jde o velmi levnou metodu, která navíc umožní separovat radioaktivní částice z vodných roztoků. Nový materiál v podobě bílého prášku dovolí skladovat jaderný odpad stovky let.
Jaderný reaktor je výhodným zdrojem elektřiny i ve vesmíru
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku chce na nové plánované základně na Měsíci a na dalších tělesech patřících do sluneční soustavy vyrábět v malých jaderných elektrárnách elektřinu potřebnou pro astronauty. Prototyp takové elektrárny má být připraven do pěti let.
8. Mikulášské setkání CYG
Odbor energetického inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, Český svaz vědeckotechnických společností, Česká nukleární společnost a sekce mladých při ČNS si Vás dovolují pozvat na 8. Mikulášské setkání sekce mladých při České nukleární společnosti, které se uskuteční 3.-5.12.2008 na VUT v Brně.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 38. týden 2008
- Mohamed ElBaradei will not seek a further term of office as director-general of the International Atomic Energy Agency when his current term ends on 30 November 2009.
- The University of Manchester in England has received 5 million pounds from British Nuclear Fuels Ltd (BNFL) to develop its nuclear education and research.
Postoj veřejnosti k jaderné energetice
Češi jsou společně s Litevci největšími příznivci využívání jaderné energie z obyvatel všech 27 států Evropské unie. Zcela či spíše pro jadernou energii jsou v Česku a Litvě téměř dvě třetiny lidí. V unii jako celku je to v průměru asi 44 procent.
Rozvoj jaderné energetiky ve světě
V březnu 2008 bylo ve 41 státech světa podle statistik WNA v provozu 439 jaderných reaktorů s celkovou instalovanou kapacitou 371 989 MWe. Celosvětově tyto reaktory vyrábějí asi 16 % světové elektřiny (podíl na výrobě za rok 2006).
TOPSAFE 2008
International Topical Meeting on Safety of Nuclear Installations
Dubrovnik, Croatia, 30.9.-3.10.2008
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 37. týden 2008
- An average of 10,000 employees are joining the France-based Areva group every year as the global nuclear renaissance gathers pace.
- The operating licence of the US FitzPatrick nuclear power plant has been renewed by regulators for an additional 20 years.
- NASA Engineers are exploring the possibility of nuclear fission to provide power sources when astronauts return to the Moon and establish a lunar outpost.
Diskuse "Konflikt mezi empirií, teorií a politikou - Energetika a změna klimatu?"
Český rozhlas Leonardo ve spolupráci s časopisem Vesmír a Lidovou univerzitou Městské knihovny v Praze si Vás dovolují pozvat na diskusi, která se uskuteční ve středu 17. září 2008 od 19 hod. v malém sále Městské knihovny v Praze (Mariánské náměstí 1, Praha 1). Hosté diskuse: Dana Drábová, Ondřej Neff, Petr Holub.
EnergiaForum 08 in Tampere
Workshop on Nuclear Energy is the first international event of its kind in Finlandbringing into focus the Finnish nuclear energy knowhow. The workshop, arranged in connection with the EnergiaForum 08 event in Olkiluoto and Tamperein October 28 to 29, is expected to attract a great number of visitors from the EU as well as other European countries.
Dobročinné spolky místo exportérů?
A proč by se vlastně měly stavět další automobilky, když patříme mezi přední vývozce vozů? Inu, pro zachování vývozů i do budoucna, a tím i tučných zisků automobilových koncernů.
Iran, North Korea & Iraq - Implications for Safeguards
also South Africa, Israel, Syria and Libya
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 36. týden 2008
- More than half of the German population is in favour of extending operating times of the country’s existing nuclear power plants, according to a survey conducted on behalf of the German Atomic Forum.
- Canada’s Nuclear Waste Management Organisation has released a document aimed at starting public discussion of a siting process for a deep geologic repository for spent nuclear fuel.
ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář
Safety and neutronics for liquid - salt cooled Advanced High Temperature Reactors.
26.9.2008 v 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
Miniaturní jaderné reaktory do Evropy a na Blízký východ
Společnost Hyperion Power Generation oznámila, že investiční skupina TES Group se zajímá o nákup šesti miniaturních jaderných reaktorů o výkonu 27 MWe pro své projekty v Evropě a na Blízkém východě. Cena jednoho reaktoru je 25 miliónů amerických dolarů. Pokud budou projekty úspěšné, TES zvýší počet objednaných reaktorů až na padesát.
Indie plánuje vyšší využití thoria ve třech fázích
Podle konstruktéra indických thoriových reaktorů Ratana Kumara Sinhy se využití thoria jako alternativního jaderného paliva zvýšit v Indii ve třech postupných krocích. Zpočátku se má spalovat v klasických těžkovodních tlakovodních reaktorech, dále v rychlých reaktorech a pak i v reaktorech s thoriem a izotopem uranu 233U. Snaha používat více thoria je pochopitelná, Indie ho má totiž velké zásoby, ale jen omezené zásoby uranu.
Úložiště Yucca Mountain bude o třetinu dražší
Až na 96,2 miliardy dolarů (62 miliardy eur) přijde první konečné úložiště použitého jaderného paliva na světě, jež se buduje v nevadském kopci Yucca Mountain. Reálně, tedy po odečtení inflace, bude stát 79,3 miliardy, o 38 procent více, než se odhadovalo v roce 2001, oznámilo americké ministerstvo energetiky.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 35. týden 2008
- Russia’s state nuclear energy company Atomenergoprom has invited domestic companies interested in tendering for nuclear construction projects in the country up to 2015 to take part in a preliminary selection process.
- Jordan and France are to create a joint venture company for uranium exploration in the Central Jordan province.
Opravdu je jaderná budoucnost strašák?
Reakce na článek "Hranicko straší jaderná budoucnost" - Mladá fronta Dnes 28.8.2008
Radioactive waste repository & store for Australia
Australia has a relatively small amount of low-level radioactive waste and rather less volume of intermediate-level waste. A national repository for both categories of the Commonwealth's wastes is to be sited in the Northern Territory.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 05/2008
- Historie reaktorů VVR-S a LVR-15 v ÚJV Řež a.s.
- Zasedání výkonného výboru Mladé generace ENS
- Červená kniha: Uran vystačí nejméně na století
- Německo: nové reaktory už po roce 2020?
- Polsko míří do propasti – nebo k atomu
- Švýcarsko postaví novou jadernou elektrárnu
- V USA budou obohacovat uran pomocí laseru
- Podpora středoškolské odborné činnosti
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 34. týden 2008
- Jordan and China have signed an agreement that paves the way for future cooperation in nuclear power projects including electricity generation and desalination.
- South Africa’s Pebble Bed Modular Reactor (PBMR) project has moved a step closer to the construction of a commercial-scale demonstration unit at Koeberg near Cape Town with the signing of a contract for the provision of engineering, procurement, project and construction management services for the plant.
Kam s oxidem uhličitým?
Škoda, že už se na ulicích neprodávají nanuky přímo z krabic. Obchodník měl na každé kostku suchého ledu, ze kterého se kouřilo – a když jste si na něj sáhnuli, spálili jste se. Ano, už tehdy se ohrožovalo, pravda v malém, zemské klima, neboť ono chladivo se vyrábělo z oxidu uhličitého.
Dostavba elektrárny Temelín - zvažované technologie
Pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín přichází v úvahu několik variant nejmodernějších tlakovodních reaktorů moderovaných lehkou vodou (PWR). Jedná se o projekty tzv. III. a III.+ generace.
Mýty o elektrárně Temelín
V souvislosti s podáním EIA pro případnou dostavbu Jaderné elektrárny Temelín je třeba zdůraznit některé z méně známých nebo zapomenutých skutečností.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 33. týden 2008
- US utility Dominion has applied for a federal loan guarantee in connection with the possible construction of a new nuclear reactor unit at its North Anna nuclear power plant in the state of Virginia.
- China and South Korea are to restart ministerial-level talks in the first half of 2009 about the potential expansion of bilateral technical and commercial links in nuclear energy projects.
Důvody dostavby elektrárny Temelín
Přehled důvodů, proč byla jako varianta rozvoje výrobního portfolia zvolena právě dostavba 3. a 4. bloku temelínské elektrárny, včetně důvodů pro volbu lokality.
Základní informace k dostavbě elektrárny Temelín
Přehled hlavních přínosů dostavby Jaderné elektrárny Temelín.
Zvažovaná dostavba elektrárny Temelín
Podrobnosti k žádosti ČEZ o EIA na zvažovanou dostavbu Temelína.
IYNC 2008
The International Youth Nuclear Congress IYNC-2008 will be held in Interlaken, Switzerland, September 20.-26., 2008.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 32. týden 2008
- Výjimka z režimu bezpečnostních záruk pro Indii
- British Energy není na prodej
- Litva, Estonsko, Lotyšsko a Polsko společně v jádru
- Žádost o stavební a provozní licenci pro JE Callaway v Missouri
- Nové centrální úložiště pro použité jaderné palivo v Bulharsku
Z oběžné dráhy ve vesmíru do Evropského parlamentu
Rozhovor s Vladimírem Remkem, členem Evropského parlamentu a bývalým kosmonautem.
Horní Rakousy na protiatomových nešetří
Protiatomové tažení hornorakouské vlády sílí. V minulých letech se její dotace pro aktivisty v Rakousku a Česku pohybovaly kolem 300 tisíc eur ročně, loni se už celková částka, jak lze dohledat v právě zveřejněné zprávě o příspěvcích ze zemského rozpočtu, přiblížila půlmiliónu eur.
Podpora atomu mezi středoškoláky roste
Podpora jaderné energetiky mezi českými středoškoláky trvale roste. Tento trend potvrdil průzkum provedený Agenturou J.L.M. při besedách Energie – budoucnost lidstva za čtyři měsíce od letošního března do června.
Nuclear Desalination
Potable water is in short supply in many parts of the world. Lack of it is set to become a constraint on development in some areas. Nuclear energy is already being used for desalination, and has the potential for much greater use. Nuclear desalination is generally very cost-competitive with using fossil fuels.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 31. týden 2008
- Dva nové bloky AP 1000 v Číně
- Příprava výstavby prototypu fúzního reaktoru v Japonsku
- ElBaradei navrhuje založení globální energetické instituce
- Řešení kvót na ruský export v oblasti jaderné energetiky do EU
V Burgundsku sílí gigant jaderného strojírenství
Francouzský výrobce jaderných zařízení Areva očekává lavinu předběžných objednávek na stavbu nových jaderných elektráren. Ve světě se nyní zpracovává kolem 200 projektů a na Arevu zřejmě připadne velký podíl. Proto Areva zahájila rozsáhlý investiční program, který by měl posílit kapacity jaderného strojírenství.
Letní pracovní setkání Mladé generace ČNS
S blížícím se létem bylo více než zřejmé, že pro další aktivní činnost Mladé generace ČNS bude třeba uspořádat setkání všech jejích členů a vytvořit jasné cíle. Po návratu současného předsedy ze studijního pobytu ze zahraničí se pomalu začal v malém kolektivu rodit program setkání i jeho datum.
Indie neztrácí zájem o australský uran
V letošním červenci se objevily signály příznivého obratu ve vývoji schvalování americko-indické smlouvy o civilních jaderných technologiích. Podle expertů se tak obnoví možnost pro dodávky australského uranu do Indie. Ty byly zatím australskou vládou blokovány, protože Indie nesplňovala podmínky zemí skupiny NSG.
Transport and the Hydrogen Economy
Hydrogen is widely seen as a future transport fuel, but that future is probably further off than popularly perceived. In the short term, hybrid electric vehicles have potential to increase the demand for base-load power from grid systems. Nuclear energy can be used to make hydrogen electrolytically, and in the future high-temperature reactors are likely to be used to make it thermochemically.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 30. týden 2008
- Evropská komise schválila dostavbu 3. a 4. bloku JE Mochovce
- Fúze Atomstroyexportu a Atomenergoprojektu
Androsch: Nespuštění Zwentendorfu byla chyba
Atomová energie přispívá k ochraně klimatu, říká v listu Kurier bývalý rakouský vicekancléř.
Globální ekologická krize a konzervativní politika ochrany prostředí
Ekologičtí optimisté poukazují na positivní trendy kvality životního prostředí na mnoha místech na světě. Čistota ovzduší ve městech vyspělých států a vody v řekách se zlepšuje, v rozvojových zemích se podstatně víc dbá na hygienu včetně kvality pitné vody, ekologické uvědomění všude na světě roste, zejména podniky – včele s nadnárodními společnostmi – se úspěšně snaží o co ”nejzelenější” výrobky i výrobní metody.
Jádro! Jiné řešení neexistuje
Pokud chce být Česká republika soběstačná a nezávislá, dostavba Temelína nestačí, říká Martin Roman, generální ředitel společnosti ČEZ.
Conference Nuclear Power for the People
Bulgarian Nuclear Society have the pleasure to invite you and your colleagues to participate in the Conference Nuclear Power for the People.
13th–15thNovember, 2008, Sofia
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 29. týden 2008
- The Florida Public Service Commission has approved the proposed construction of two AP1000 reactor units on a greenfield site in the Florida’s southern Levy County.
- The nuclear share of total electricity production in countries of the Organisation for Economic Co-operation and Development (OECD) was more than 21 percent in 2007.
Atomový osmiválec
Nemalý cíl si dal ČEZ. V jaderné elektrárně Temelín chce od roku 2013 začít stavět další dva reaktory. Podstatně větší než ty současné. Výkon každého z plánované dvojice by měl dosáhnout až 1700 megawattů, ty dnešní mají jen po tisíci megawattech.
Větrník na každém dvorku?
Na dobrodiní elektřiny, která ostatně dala jméno celému minulému století a ani dnes neztrácí své postavení, jsme si zvykli už jako na samozřejmost. Stačí pár dní bez proudu a připadáme si bez rukou a bez nohou. A kdyby i Česko nedejbože potkal black-out, čili totální výpadek, jako před pěti roky Spojené státy či Itálii, ocitla by se naše civilizace na hranici zhroucení. Ostatně naši němečtí a rakouští sousedé už slovo energie používají jako synonymum pro elektřinu tak často, že se leckdy nedá pochopit, jaký význam mají na mysli.
Polsko míří do propasti – nebo k atomu
Až na dvojnásobek se zvýší cena energie v Polsku, pokud se začnou emisní povolenky nakupovat na volném trhu. Cena jedné (na tunu oxidu uhličitého) stoupne po připravovaném zavedení aukčního systému ze současných 30 na 118 eur. Pro řadu odvětví polského hospodářství, v první řadě pro hutnictví, to bude mít katastrofální důsledky.
ČEZ: Další dva bloky Temelína budou v roce 2020
Elektrárenská společnost ČEZ v pondělí zveřejnila podrobnosti ke zvažované dostavbě dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín. ČEZ předpokládá zahájení stavby v roce 2013, výstavba prvního bloku by měla být dokončena v roce 2020, vyplývá z údajů na webu firmy.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2008
- The International Atomic Energy Agency has completed its review of the conceptual safety design features of the advanced generation Atmea-1 reactor being developed by a joint venture between Areva and Mitsubishi Heavy Industries.
- Canada is to work with Jordan on assessing the feasibility of launching a domestic nuclear power programme.
Německo: nové reaktory už po roce 2020?
Německo bude potřebovat už ve dvacátých letech tohoto století nové jaderné elektrárny. Nic na tom nezmění ani případné uzavření všech atomových bloků, na němž se před osmi lety dohodla vláda sociální demokracie a Zelených s představiteli energetických společností. Stále častěji doporučované prodloužení provozu zbývajících sedmnácti německých reaktorů vytvoří dostatečný časový prostor pro přípravu výstavby nových, moderních jaderných zdrojů.
Pačesova komise doporučila vládě více energie z jádra
Premiér převzal očekávanou "vizi" energetického rozvoje České republiky. Komise, řízená Václavem Pačesem, ve zprávě například podporuje rozšíření jaderné energetiky a tvrdí, že poroste závislost naší země na zahraničních zdrojích. Práci komise napadl ministr životního prostředí Martin Bursík.
Co se stane, když otočíte vypínačem?
Projev premiéra M. Topolánka na setkání s představiteli českého průmyslu 19. 6. 2008
Processing of Used Nuclear Fuel for Recycle
Used nuclear fuel has long been reprocessed to extract fissile materials for recycling and to reduce the volume of high-level wastes. Increasingly the focus is on closing the fuel cycle so that the high-level wastes remaining are relatively short-lived. New reprocessing technologies are being developed to be deployed in conjunction with fast neutron reactors.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 27. týden 2008
- Bruce Power is to study the potential of bringing nuclear energy to the Canadian province of Saskatchewan as part of a wider look at clean energy technologies.
- The Japan Atomic Energy Agency and the Kazakhstan Atomic Energy Committee have signed a memorandum of understanding paving the way for an agreement on research into high-temperature gas cooled reactors (HTRs).
Světový rekord ÚJV Řež
Výzkumníci ÚJV Řež při tradičním letním setkání zaměstnanců vytvořili světový rekord v největší skupinové fotografii jaderných výzkumníků a projektantů. Celkem se jich na fotbalovém hřišti v Řeži sešlo 582. Překonali tak o 35 dosavadní rekord Národního divadla v Brně. Rekordní foto uskutečnili 26.6., po té následovalo tradiční výzkukumnické veselí s tancem a občerstvením v prostorech uvnitř i vně hotelu Vltava v Řeži. Je vidět, že Výzkumníci nejen tvrdě pracují, ale dokáží se i intenzivně bavit.
V USA budou obohacovat uran pomocí laseru
V USA se připravuje výstavba nového závodu na obohacování uranu, který využije laserové technologie. Do společného podniku Global Laser Enrichment americké GE a japonské Hitachi nyní vstupuje také největší světový zpracovatel uranové rudy a dodavatel jaderného paliva, kanadská firma Cameco.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 04/2008
- Polytechnika Grenoble
- AF-Colenco Ltd. (AF group)
- Japonsko pomůže Kazachstánu stát se světovou uranovou jedničkou
- Austrálii by jaderná energetika prospěla
- Na snižování emisí jen Alpy nestačí
- Rakousko vydává desítky miliónů na boj proti Temelínu
- Mladí Češi fandí atomové energii
- Výběr zahraničních zpráv
- Jaderná energie v Evropě: je čas posunout diskusi dál
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 26. týden 2008
- Nedostatek mladých odborníků v oborech jaderné fyziky
- Příprava na výstavbu dvou jaderných bloků v Kanadě
- Japonsko vede v rozvoji energetických technologií
- Centrální úložiště RaO ve Velké Británii
- Polovina Němců je proti státní energetické politice
Historie reaktorů VVR-S a LVR-15 v ÚJV Řež a.s.
Noc z 24. na 25. září 1957 byla z pohledu československého jaderného výzkumu přelomová. Přibližně ve 23:52 byla totiž do prvního československého jaderného reaktoru vložena poslední, 26. palivová kazeta, a bylo tak dosaženo kritičnosti.
Bulletin energetika v EU
Měsíční bulletin ČEZ Energetika v EU vydává odbor evropská agenda ČEZ. Jeho cílem je poskytnout zájemcům informace o evropském integračním dění v oblasti energetiky, které se v poslední době vyznačuje přemírou událostí a dá se očekávat, že v budoucnu bude činnost Evropské unie v této oblasti stále intenzivnější.
Zasedání výkoného výboru Mladé generace ENS
Ve dnech 6.-8. června hostilo finské Espoo zasedání výkoného výboru Mladé generace Evropské nukleární společnosti (ENS YGN Core Committee meeting), druhé v roce 2008. Na programu byla kromě standardního zasedání také návštěva jaderné elektrárny Loviisa, jediné elektrárny typu VVER-440 postavené mimo území východního bloku.
Energy Subsidies and External Costs
Substantial amounts have been invested in energy R&D over the last 30 years. Much of this has been directed at developing nuclear energy - which now supplies 16% of world electricity. Today, apart from Japan and France, there is about twice as much R&D investment in renewables than nuclear, but with rather less to show for it and with less potential for electricity supply.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 25. týden 2008
- Výstavba nové jaderné elektrárny ve Švýcarsku
- Perspektiva energetických technologií
- Akční plán pro výstavbu nových JE ve Velké Británii
Šlápnout na brzdu, nebo na plyn?
Kdo si dnes ještě vzpomene na mobilní telefony velikosti vojenské polní radiostanice vzor 105? Víme vůbec ještě, jak jsme v době předmobilní sdělili partnerce či partnerovi, že na schůzku sjednanou „po drátě“ přijdeme později, protože nám do toho něco vlétlo? A když jsme děti učili orientovat se v krajině podle mapy a buzoly, tušili jsme, že by všechno mohlo vypadat úplně jinak, že družice, které v té době poprvé vzlétly do vesmíru, nám přinesou novou navigaci, která nás spolehlivě dovede, kam potřebujeme?
Členové CYG „na zkušené“ - Pavel Pokorný, Švýcarsko
AF-Colenco Ltd je společnost pohybující se v oblasti energetiky již od počátku minulého století. Firma byla tehdy známa jako Motor Columbus, od devadesátých let minulého století byla přejmenovaná na Colenco Power Engineering AG, od roku 2007 je členem AF Group.
Vodík je bezpečnější než benzín
„Na průlom ve vodíkové energetice si ještě počkáme,“ prohlašuje český odborník z výzkumného centra v Jülichu Zdeněk Porš.
Červená kniha: Uran vystačí nejméně na století
Nezmění-li se počet jaderných bloků na Zemi a nenasadí-li se nové technologie v atomové energetice, vystačí světové zásoby uranu nejméně na sto let. Nástup nové generace reaktorů očekávaný po roce 2030 umožní daleko lépe využít energii uranového jádra a „spálit“ i současný odpad. Díky tomu vystačí planetární zásoby uranu na tisíce let.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 24. týden 2008
- UK business secretary John Hutton has unveiled a government action plan for new nuclear power plants, including the creation of an Office of Nuclear Development and a Nuclear Development Forum that will bring together government and industry to discuss key issues and maintain the momentum towards new units.
- The Halden Reactor Project in Norway marks 50 years of continuous operation today (11.6.2008).
Uran je podstatně levnější než ropa
Uran je nyní velmi levné energetické médium. To ale nemusí trvat dlouho, nízká cena bývá výzvou pro investory, kteří spekulují na komoditních trzích. Podle expertů je velmi pravděpodobné, že nedostatek energetických surovin ve světě ovlivní i zájem o uran.
Pozor na lobbisty!
My tu pětiletku splníme, i kdyby to mělo trvat šest let, žertovalo se v dobách dávno minulých na téma plánování. Anebo při sousedském sporu: Budu se soudit, kdyby na to měla prasknout chalupa a celý grunt. Dnes si na stejnou notu mohou zazpívat lobbisté.
Švýcaři se obávají energetické nouze
Že ona chvíle přijde, je dnes ve Švýcarsku jasno odborníkům, politikům i valné části obyvatel. Nedostatek elektřiny se dostaví nejpozději v roce 2020, kdy se odstaví nejstarší jaderné bloky v Mühlebergu a Beznau dodávající 15 procent švýcarského proudu. Současně však vyprší i kontrakty na dodávky z Francie.
Nizozemsko zvažuje investice do jaderné energetiky
Povinnost splnit přísné normy pro snížení emisí skleníkových plynů nutí evropské země stále více se zajímat o rozvoj jaderné energetiky. Je tomu tak nyní i v Nizozemsku. Nizozemská ministryně hospodářství Maria van der Hoeven uvedla, že jen s využitím jaderné energie země přispěje svým dílem ke splnění závazků Evropské unie ve snižování emisí CO2.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2008
- Příprava na výstavbu JE ve Vietnamu
Mladí Češi fandí atomové energii
Jaderná energetika by se v Česku měla dále rozvíjet, domnívají se mladí Češi. Plné dvě třetiny žáků a studentů tuzemských škol zvolily tuto variantu ze tří možností v anonymní anketě uskutečněné během besed o energetické budoucnosti lidstva konaných od začátku března do začátku května.
Nový rekord Memoriálu Karla Katovského
V rámci Májového setkání CYG proběhl 23. května 2008 v Praze druhý ročník Memoriálu Karla Katovského, při kterém bylo dosaženo nového rekordu.
NPC 2008
International Conference on Water Chemistry of Nuclear Reactor Systems
September 15 – 18, 2008, Maritim Hotel Berlin, Germany
Usnesení valné hromady ČSVTS
29. května 2008 proběhla v Praze valná hromada ČSVTS, při této příležitosti, v rámci propagace jaderné energetiky věnovala Česká nukleární společnost všem členským organizacím publikaci "Jaderné úsměvy".
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 22. týden 2008
- Toshiba očekává objednávky na 33 jaderných bloků
- Itálie chystá návrat k jaderné energetice
- Spoluzakladetel Greenpeace znovu vystoupil proti kampaním této organizace
- Nový sklad použitého jaderného paliva na JE Goesgen
Evropské jaderné fórum v Praze
Kompletní zprávy a prezentace.
Úvodní projev čekého premiéra
na druhém jednání Evropského jaderného fóra.
Opening Speech of Czech Prime Minister
at the second session of the European Nuclear Energy Forum.
Ptali jste se experta na jadernou energetiku
Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal Václav Hanus, prezident České nukleární společnosti.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 21. týden 2008
- Nuclear energy can help protect Europe’s economies against price volatility and increase its security of energy supply, the president of the European Commission Jose Manuel Barroso told a meeting in Prague yesterday.
- Italy says it is to restart its nuclear energy programme, more than 20 years after it was scrapped by a referendum in the wake of the 1986 Chernobyl accident.
Česko hájí v unii jadernou energii
Česká republika se postavila do čela snah o renesanci jaderné energetiky. Na Evropském jaderném fóru v Praze představila vláda výzvu na podporu výstavby nových jaderných elektráren v zemích Evropské unie.
Reakce na komentář "Atomový parlament"
redaktora Jana Macháčka v HN dne 23.5.2008
Jaderná energie v Evropě: je čas posunout diskusi dál
Ve dnech 22. a 23. května 2008 se v Praze uskuteční druhé zasedání Evropského jaderného fóra: evropské iniciativy, kterou spolupořádá Česká a Slovenská republika, za účelem diskuse na téma příležitosti a rizika využívání jaderné energie mezi zainteresovanými stranami. Plně podporujeme potřebu Evropského jaderného fóra analyzovat otázky relevantní pro budoucí rozvoj výroby jaderné energie v EU.
Rakousko vydává desítky miliónů na boj proti Temelínu
Rakousko-český protiatomový výbor dostal od podepsání mezivládní dohody v Melku od hornorakouských úřadů už více než 25 miliónů korun na protitemelínský boj. Dotační politiku zemské vlády kritizoval hornorakouský účetní dvůr, napsal dnes deník Die Oberösterreichischen Nachrichten.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 20. týden 2008
- Nábor jaderných specialistů v USA
- Rozšíření spolupráce mezi MAAE a Evropskou komisí
- RWE má stále zájem o podíl na provozování JE Belene
- MOX palivo na JE Borssele
Japonsko pomůže Kazachstánu stát se světovou uranovou jedničkou
Japonsko a Kazachstán začátkem května potvrdily záměr dále rozvíjet spolupráci v těžbě uranu a ve využívání jaderné energie. Kazachstán má páté největší známé zásoby uranu na světě a chce se stát světovou jedničkou v těžbě a zpracování uranu. Má tak v tomto ohledu překonat i Austrálii, a to již od roku 2010.
Problematika biologického oživení chladících okruhů
Akce se koná v Brně, Univerzitní kampus Bohunice, Kamenice 3, 4. patro – velká učebna naproti výtahu, dne 12.června 2008.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 03/2008
- Ukrajinská nukleární společnost
- Členové CYG „na zkušené“
- Budeme se o elektrárny prát?
- Novým šéfem ÚJV Řež se stal Aleš John
- Uran na Zemi vystačí na staletí
- Nové bloky v Temelíně jako náhrada Dukovan?
- Estonsko spoléhá na reaktory v zahraničí
- V USA roste zájem o studium jaderných oborů
- Poláci uvažují o jaderné energetice
- Čína ještě zvýší tempo rozvoje jaderné energetiky
- Jaderné úsměvy
- Výběr zahraničních zpráv
- Pozdrav redakci Zpravodaje
- Připomenutí 5. výročí spuštění 2. bloku ETE
- Pozvánka na Májové setkání...
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 19. týden 2008
- Nový jaderný blok Olkiluoto 4
- Rekord JE Sizewell B v délce nepřetržitého provozu
- Výrobní kapacita ruského jaderného průmyslu
Členové CYG „na zkušené“ - Tomáš Vytiska, Francie
Vážení přátelé, přinášíme Vám druhý díl seriálu, který dává prostor členům Mladé generace ČNS (CYG), kteří vyjeli do světa na zkušenou a chtějí se s námi podělit o své zkušenosti a zážitky.
Austrálii by jaderná energetika prospěla
Austrálie nyní řeší důležitou otázku jak najít nové zdroje energie, které by byly pro jižní kontinent optimální po všech stránkách – ekonomické, ekologické i technické. Tato země až dosud odmítala budovat jadernou energetiku, i když je zároveň jedním z největších světových exportérů uranu. Podle některých studií tento postoj není nadále udržitelný.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 18. týden 2008
- UK industry is ready to provide 80 % of a "sustained programme" of new nuclear power plants, according to a report released by the country’s Nuclear Industry Association (NIA).
- Nearly 80 % of US citizens support financial incentives from the government to promote the development of carbon-free energy technologies, including new nuclear power plants, according to a new national survey.
Hynku, Viléme, Jarmilo!!!
Jste srdečně zváni na Májové setkání Sekce mladých České nukleární společnosti (CYG), které se uskuteční ve dnech 22. až 24. května 2008 v Praze.
Připomenutí 5. výročí spuštění 2. bloku ETE
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 17. týden 2008
- Vyvezena poslední kazeta z Černobylské JE
- Dohoda o spolupráci E.ON a Arevy
- INES 2 na JE Ascó 1
Členové CYG „na zkušené“ - Jiří Křepel, Švýcarsko
Vážení přátelé, přinášíme Vám první díl seriálu, který dává prostor členům Mladé generace, kteří vyjeli do světa na zkušenou a chtějí se s námi podělit o své zkušenosti a zážitky.
Nuclear Energy for New Europe 2008
This conference is a traditional international annual meeting of professionals from nuclear research and educational institutions, nuclear utilities and regulatory bodies from all European countries. The 2008 conference’s theme will follow the general trend of nuclear revival with wide-ranging look at current developments in the different fields related to nuclear industry, research, education and regulation.
Poláci uvažují o jaderné energetice
Polsko může zanedlouho čelit nedostatku elektřiny, který může trvat několik let. Poláci se obávají, že jejich závislost na výrobě energie spalováním uhlí vyústí až ve vypínání elektrického proudu, podobně jako se stalo nedávno v Jihoafrické republice. Nové elektrárny se tu zatím nestaví, rentabilita polských uhelných elektráren je navíc ohrožena budoucími nákupy emisních povolenek. Nyní se objevily úvahy, že by se Polsko mělo více zajímat o jadernou energetiku.
Pozvánka na semináře CVK
Centrum výzkumných kontraktů (CVK) pořádá tematické semináře: Vysoké školy a výzkumné ústavy ČR nabízejí firmám spolupráci v aplikovaném výzkumu, vývoji a ve vzdělávání. Prezentace výzkumných a vzdělávacích pracovišť.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 16. týden 2008
- Jaderná energetika a rozvoj evropské nízko-uhlíkové ekonomiky
- Nová JE v oblasti Kaliningradu
- Evropa bude potřebovat 600 GW elektrického výkonu
Energetická politika Bruselu se rozchází s realitou
„Přístup Evropské unie k energetice je liknavý a slouží jako zjevný příklad neschopnosti bruselské politiky reagovat na reálné potřeby lidí a požadavky podniků,“ říká prezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky (SPČR) Jaroslav Míl.
Budeme se o elektrárny prát?
Na co elektrárny? Proud přece máme v zásuvce! Takhle reagují naši německojazyční sousedé zcela běžně v diskusi o tom, zda stavět nové zdroje, či nikoli. Došlo to tak daleko, že si už rakouská média utahují z této nepříliš sofistikované odpovědi a používají ji jako zásadní argument potvrzující nekompetentnost „obyčejného člověka“.
Novým šéfem ÚJV Řež se stal Aleš John
Novým generálním ředitelem Ústavu jaderného výzkumu (ÚJV) Řež se stal zástupce ředitele výrobní divize ČEZ Aleš John (58). Z funkce odchází po 15letém působení dosavadní šéf ústavu František Pazdera. Rozhodla o tom valná hromada akcionářů, informoval dnes ČTK Zdeněk Kříž z ÚJV. Nově zřízený úsek výkonného ředitele ÚJV povede člen řídícího výboru skupiny ČEZ Karel Křížek.
Jaderné úsměvy
Skoro by to mohlo vypadat, že se jednalo o aprílový žertík, ale byla to skutečnost. Prvního dubna se v pražském Mánesu uskutečnil již 362. Salón kresleného humoru, který již od počátku 70. let minulého století pravidelně pořádá místopředa České unie karikaturistů Josef KOBRA Kučera. Tento salón byl věnován slavnostnímu uvedení knihy vtipů Jaderné úsměvy i mezi uměleckou společnost.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 15. týden 2008
- Problémy při výstavbě JE Flamanville-3
- Jaderná renesance ve Španělsku
- Mokré úložiště ve Švýcarsku
- Růst akcií British Energy
Ukrajinská nukleární společnost – 15. výročí od založení a volby nového vedení
Zúčastnil jsem se na pozvání prezidenta Ukrajinské nukleární společnosti, pana Volodimira Konstantinoviče Bronikova výroční volební konference a s ní spojených oslav 15. výročí založení společnosti. Událost proběhla v Kyjevě dne 8.4.2008. Dopoledne bylo pracovní jednání konference a odpoledne oslava výročí založení, při které se prezentovaly ukrajinské elektrárny spolu s představiteli přilehlých měst zdravicemi a krátkými kulturními vystoupeními.
Civil Liability for Nuclear Damage
Operators of nuclear power plants are liable for any damage caused by them, regardless of fault. They therefore normally take out insurance, and in most countries they are required to do so. National laws are supplemented by a number of international conventions, though these are not comprehensive.
Z pětihaléřů na odpad jsou už miliardy
Pět haléřů z každé kilowatthodiny vyrobené v jaderné elektrárně odvádí společnost ČEZ na tzv. jaderný účet. Loni tak do něj přispěla částkou 1,3 miliardy korun. S úroky a dalšími příjmy včetně prakticky zanedbatelných odvodů dalších subjektů využívajících jaderná zařízení dosáhl celkový zůstatek koncem minulého roku podle mluvčí Správy úložišť radioaktivních odpadů Lucie Steinerové 10,2 miliardy korun.
Prosba sběratele
Jsem sběratelem medailí týkající se československého a českého uranového průmyslu, jaderné energie, jaderného výzkumu. Medaile s vyobrazením jádra atomu uranu, jaderného reaktoru, atomový program ŠKODA Plzeň, pamětní medaile k výročí uvedení do provozu elektráren Jaslovské Bohunice, Dukovan, Temelína, Jáchymovské doly aj. Pokud můžete nabídnout cokoliv týkající se tohoto tématu, rád uvítám vaše nabídky a odkoupím za vámi požadovanou cenu.
Lukáš Kolář, tel: 737 313 948, email:
lukas.kolar@ravak.com
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 14. týden 2008
- Westinghouse bude dodávat palivo na Ukrajinu
- Spolupráce Francie a Velké Británie
- Areva koupila firmu RM Consultants
- Knowledge-management ve Velké Británii
Estonsko spoléhá na reaktory v zahraničí
Až 30 procent budoucí spotřeby chce pobaltské Estonsko krýt z jaderných zdrojů. Nepočítá však s výstavbou reaktorů na svém území. K účasti na projektu společné pobaltské jaderné elektrárny, která má nahradit uzavírané bloky v litevské Ignalině, přibyly nyní úvahy o podílu na zvažovaném šestém finském jaderném bloku. Informoval o nich estonský premiér Andrus Ansip, sdělila nukleární informační agentura NucNet.
Nuclear Fusion Power
Fusion power offers the prospect of an almost inexhaustible source of energy for future generations, but it also presents so far insurmountable scientific and engineering challenges. The main hope is centred on tokamak reactors which confine a deuterium-tritium plasma magnetically.
Čína ještě zvýší tempo rozvoje jaderné energetiky
V Číně se rozhodli ještě dále zvýšit tempo rozvoje jaderné energetiky. Instalovaný výkon jaderných elektráren by tu měl v roce 2020 dosáhnout již 60 GW, zatímco dosud se předpokládalo jen 40 GW. Pro srovnání, 60 GW jsou dvě třetiny dnešního celkového výkonu všech zdrojů elektrické energie ve Velké Británii, kde dnes vyrábějí asi desetinu celé čínské produkce elektrické energie.
V USA roste zájem o studium jaderných oborů
Jaderná energetika začíná být po dlouholeté stagnaci pro americké studenty velmi zajímavým oborem. Počet posluchačů v těchto specializacích se na univerzitách v USA v posledním období zečtyřnásobil. Poptávka výrobců stále roste, na každého absolventa připadá v průměru 3,5 nabídky energetických firem.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 13. týden 2008
- Turkey has invited local and foreign companies to bid to build the country’s first nuclear power plant, part of a plan to reduce dependence on gas supplies from Iran and Russia.
- Russia and Egypt have signed an agreement for cooperation in the field of peaceful use of nuclear energy.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 02/2008
- Nekrolog za Karla Matějku
- Odpovědi Miroslava Kawalce na otázky pro časopis All for Power
- Německý E.on zahájil atomovou expanzi
- Makromolekula „požírá“ uran jako Pacman
- Vodíkový autobus vyjede už za rok
- Indie použije v reaktorech uran i thorium
- V USA vybudují nové závody na obohacování uranu
- Britská univerzita se připravuje na jadernou renesanci
- Starobní důchodce
- Popularizace jaderné energetiky mezi středoškolskou mládeží
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Starobní důchodce
Starobní důchodce – todle označení zpravidla vyvolává různé představy o jeho majiteli. Nejčastěji dědečka, který se někde šourá o holi nebo sedí v hospůdce u piva. Jsou ale i takoví, kteří se nešourají, ale pohybují, a to silně čiperně, a pokud někde sedí, má to svůj účel a smysl, protože tam určitě nesedí proto, aby tím zabili čas, ale protože dělají něco, na co se potřebují soustředit a za pochodu se to dost dobře dělat nedá.
Popularizace jaderné energetiky mezi středoškolskou mládeží
Česká nukleární společnost pravidelně vyhledává odborné práce studentů středních a vysokých škol zaměřené na jadernou energetiku a obory s ní spojené. Nejlepší z nich jsou pak odměněni. Na úrovni středních škol jsou práce vybírány ze studentských prací, které se zúčastní celostátní Soutěže středoškolské odborné činnosti.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 12. týden 2008
- Lithuanian president Valdas Adamkus has told EU leaders that his country must build a new nuclear plant to ensure stability of energy supply and to avoid using only “polluting fuels” for electricity generation.
- Estonia would like to see up to 30 per cent of its future electricity needs met by nuclear power – and may consider investing in the project that could lead to construction of the sixth reactor unit in nearby Finland.
Nekrolog za Karla Matějku
22. března se rozloučíme s profesorem Karlem Matějkou. Moje první reakce na zprávu o jeho úmrtí byla nepublikovatelná. Pak jsem začal vzpomínat.
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
s hlubokým zármutkem si Vám dovolujeme oznámit, že ve čtvrtek 13. března 2008 náhle zemřel dlouholetý vedoucí Katedry jaderných reaktorů a náš kolega,
Prof. Karel Matějka. Jeho nečekaný odchod nás všechny zaskočil. Věříme, že nejen nám bude chybět.
Za kolektiv pracovníků Katedry jaderných reaktorů
Lubomír Sklenka
Karel Matějka
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 11. týden 2008
- A new survey indicates that nearly half of the German population supports extending operations of the country’s nuclear power plants.
- Atomenergoproject St Petersburg has won an open tender for the construction of two 1,172-megawatt WWER reactor units near the existing Leningrad nuclear power plant.
Nuclear Power in China
Mainland China has eleven nuclear power reactors in commercial operation, six under construction, and several more about to start construction. Additional reactors are planned, including some of the world's most advanced, to give a fivefold increase in nuclear capacity to 40 GWe by 2020 and then a further three to fourfold increase to 120-160 GWe by 2030.
Na snižování emisí jen Alpy nestačí
Rakousko a Švýcarsko mají stejně výhodné podmínky pro rozvoj energetiky. Zatímco však naši jižní sousedé v současné době kryjí celkovou spotřebu elektřiny nejméně z desetiny dovozem a místo snižování emisí skleníkových plynů jich do ovzduší vypouštějí rok od roku více, v konfederaci vykazují přebytky proudu a s kjótskými cíli se vyrovnávají.
Britská univerzita se připravuje na jadernou renesanci
Univerzita v Manchesteru zakládá nové Centrum pro technologie jaderné energetiky (C-NET), náklady na jeho vybudování dostoupí 25 milionů liber (827,5 milionu korun). Bude se podílet na výchově odborníků pro výstavbu nových jaderných elektráren ve Velké Británii, které se tu mají stavět v příštích letech.
V USA vybudují nové závody na obohacování uranu
V USA nyní soupeří o možnost postavit závody na obohacování uranu čtyři velké firmy. Chtějí tak být připraveny na renesanci jaderné energetiky, která se očekává. Nové závody také sníží závislost USA na dovozu jaderného paliva za zahraničí.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 10. týden 2008
- Hungary’s Paks nuclear power plant generated a total of nearly 15 TWh of electricity in 2007, an increase over the previous year.
- Toshiba Corporation of Japan has established a new company in the US for marketing and promoting advanced boiling water (ABWR) nuclear power plants and providing support for related services.
Jádro je opravdu nejvýhodnější
ČEZ neohlásil jadernou renesanci, jak se domnívá Tomáš Němeček ve své poznámce (Jaderný vládní risk, Hospodářské noviny 28. 2. 2008). Obnovený (a velký) zájem o budování nových jaderných elektráren ve světě přišel proto, že jiné zdroje vycházejí podstatně dráž.
Rusku dochází zemní plyn
Zemi s největšími ověřenými zásobami zemního plynu hrozí jeho nedostatek. Odhadují se sice na 47 biliónů m3 a ročně se vytěží necelých 700 miliard m3, takže vystačit by měly přinejmenším na 70 roků. Jenže řada studií vyjadřuje obavy z plynového deficitu.
Odpovědi Miroslava Kawalce na otázky pro časopis All for Power
Thorium
Thorium is much more abundant in nature than uranium. Thorium can also be used as a nuclear fuel through breeding to uranium-233. When this thorium fuel cycle is used, much less plutonium and other transuranic elements are produced, compared with uranium fuel cycles. Several reactor concepts based on thorium fuel cycles are under consideration.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 9. týden 2008
- Russia says its nuclear energy authorities are “establishing relevant contacts” with Egypt in an effort to win orders related to possible new nuclear units.
- Canadian-made advanced Candu reactor units (ACR-1000s) make more economic sense than foreign technology for new build in the province of Ontario, a nuclear industry group has said.
Větrná energetika na houpačce
Větrná energetika v české kotlině začíná při pohledu zvenčí připomínat houpačku. Dokud tu téměř žádné stroje nebyly, ozývalo se volání po jejich masivnější výstavbě. Nyní, kdy již delší dobu platí zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, kdy se ČR zavázala k jejich 8% podílu na celkové spotřebě v roce 2010 a kdy existují stovky investorských plánů na výstavu větrníků, se proti nim postavily s nebývalou razancí kraje, jichž se má výstavba týkat. Další hrozbu pro ně představuje novela energetického zákona, která je chce posunout dál od elektrických vedení.
Nové bloky v Temelíně jako náhrada Dukovan?
Ani kdyby se už letos rozhodlo o výstavbě jaderných bloků v Temelíně, hrozící problémy tuzemské energetiky se jen tím zdaleka nevyřeší. Do provozu by se totiž uváděly po roce 2020, kdy může podle prognóz společnosti ČEZ scházet na českém trhu především v důsledku odstavování dosluhujících uhelných elektráren až 70 miliard kilowatthodin elektřiny. To je téměř stejné množství, jaké se vyrábí dnes.
Reakce Miroslava Kawalce na článek "Takový malý kanadský Černobyl"
uveřejněný v Hospodářských novinách 26.2.2008
Indie použije v reaktorech uran i thorium
Indie chce v jaderných elektrárnách využívat kromě uranu také thorium. Šéf indické komise pro jadernou energetiku Anil Kakodkar oznámil, že demonstrační thoriový reaktor typu AHWR bude mít výkon 300 MW. Jeho návrh je již dokončen, stavba má začít koncem letošního nebo začátkem příštího roku.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 8. týden 2008
- EdF plans to be “a key player” in the global nuclear revival by investing in more than 10 European pressurised water reactor units for commissioning and operation by 2020.
- Russian nuclear vendor Atomstroyexport and engineering company Technopromexport are to set up a joint venture for building and managing power facilities at home and abroad.
TOPSAFE 2008
International Topical Meeting on Safety of Nuclear Installations
Dubrovnik, Croatia, 1-3 October 2008
Uran na Zemi vystačí na staletí
Až pět set let by mohl pohánět jaderné elektrárny uran, který se nachází v zemské kůře. Tvrdí to odborníci ze sdružení švýcarských energetických firem Swisselectric. Náklady na jeho dobývání z fosfátů, které se pohybují mezi 60 a 300 dolary za libru (455 gramů), byly únosné už při mimořádném vzestupu cen uranu na světových trzích na přelomu předminulého a loňského roku. Od té doby však ceny okamžitých dodávek klesly na polovinu – na 75 dolarů za libru.
Research Reactors
Many of the world's nuclear reactors are used for research and training, materials testing, or the production of radioisotopes for medicine and industry. These are much smaller than power reactors or those propelling ships, and many are on university campuses. There are about 280 such reactors operating, in 56 countries.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 7. týden 2008
- Kansai Electric Power has been given the go-ahead to continue its programme leading to the use of mixed-oxide (MOX) fuel at Takahama-3 and -4 in Japan.
- Sweden-based nuclear services company Studsvik said today (13 Feb) that it had obtained all necessary licences for the construction and eventual operation of its proposed UK Metallic Recycling Facility in Cumbria, England.
Fotogalerie z návštěvy prezidenta ČR Václava Klause na školním reaktoru VR-1 VRABEC u příležitosti dokončení rekonstrukce (3.12.2007, KJR FJFI ČVUT v Praze).
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 01/2008
- Václav Vyskočil
- V jaderné elektrárně to žije
- Britové řekli jádru pětkrát ano
- Pražský Vrabec cvičí jaderné inženýry z celé Evropy
- Strašidlo jaderného odpadu zaženou rychlé reaktory
- Hlubinné úložiště: stavět se má až v polovině století
- Jaderná renesance dorazila do Evropy
- Těžkovodní reaktory uspoří Číně uran
- Výrobci jaderných zařízení svedou zápas o britský trh
- Miniaturní jaderné elektrárny nepotřebují dálkové rozvodné sítě
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Ceny elektřiny ještě mohou výrazně vzrůst
Růst cen elektřiny, který v Česku již několik let pociťují všechny podniky i lidé, nemusí být konečný. Pokud Evropská komise nezmění svůj postoj k emisním povolenkám, nemůžeme spoléhat ani na renesanci jaderné energetiky. Tvrdí to bývalý generální ředitel ČEZ a současný člen představenstva Slovenských elektráren a prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 6. týden 2008
- Kontrakt na dostavbu JE Belene 1 a 2
- Elektřina z jádra s ekologickou značkou
Německý E.on zahájil atomovou expanzi
Posílit pozice ve Skandinávii se chystá německý energetický koncern E.on. Do konce dekády tam hodlá investovat 12 miliard švédských korun (miliardu eur) ročně. „Chceme v tomto regionu dále růst,“ informoval šéf skandinávských operací koncernu Hakan Buskhe ve švédském deníku Dagens Industri.
Vodíkový autobus vyjede už za rok
Pilotní projekt prvního vodíkového autobusu v nových členských zemích Evropské unie vstoupil do druhého poločasu. Už začátkem příštího roku vyjede do ulic středočeských Neratovic vůz, který vyvíjí od roku 2006 Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy.
Makromolekula „požírá“ uran jako Pacman
Makromolekulu schopnou „pohltit“ uranový atom a poté ho „vyvrhnout“ v takové formě, že se chová jako lehčí atom, vyvinuli vědci z britské Edinburské chemické univerzity. Předpokládají, že jejich objev nalezne uplatnění mimo jiné při nakládání s použitým jaderným palivem.
The Nuclear Fuel Cycle
The nuclear fuel cycle is the series of industrial processes which involve the production of electricity from uranium in nuclear power reactors. Uranium is a relatively common element that is found throughout the world. It is mined in a number of countries and must be processed before it can be used as fuel for a nuclear reactor.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 5. týden 2008
- První jaderná elektrárna v Egyptě
- Spolupráce Turecka a Jižní Korei při výstavbě JE
- Škola jaderné bezpečnosti v Jižní Korei
- 12 nových jaderných bloků v Jižní Africe
Nuclear Energy for New Europe 2008
International Conference
Portorož, Slovenia, September 8-11
Reakce na článek "Elektrárny podle Bruselu: těžký úkol"
Na článek, který vyšel 28. ledna v Hospodářských novinách reaguje Miroslav Kawalec, viceprezident České nukleární společnosti.
Jaká by měla být budoucí politika ČR a EU v oblasti globální změny klimatu?
Text vystoupení prezidenta Svazu průmyslu a dopravy České republiky Ing. Jaroslava Míla, MBA při veřejném slyšení v Senátu ČR dne 21.11.2007. Prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR na rozdíl od politiků zcela otevřeně pojmenovává problémy a otevřeně upozorňuje na ovlivňování naší energetiky energetikou Německa v důsledku drahé a neodpovídající náhrady zdrojů na jeho území.
Co bylo a nebylo na Bali
Informace o výsledcích konference o změnách klimatu na indonéském ostrově Bali od člena představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR Ing. Josefa Zbořila, který se konference v prosinci 2007 osobně zúčastnil jako delegát Evropského hospodářského a sociálního výboru. Jde o pohled odborníka z průmyslu, nikoli o interpretace, které nám neustále prostřednictvím některých médií předkládají lidé považující průmysl za úhlavního nepřítele budoucího vývoje planety Země.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 4. týden 2008
- Zvýšení výroby elektřiny v Číně
- Nový šéf jaderné části Vattenfall Group
- Nové jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech
Těžkovodní reaktory uspoří Číně uran
Reaktory chlazené a moderované těžkou vodou mají o 15 procent menší spotřebu uranu než stejně výkonné lehkovodní reaktory. Tato výhoda zvýšila zájem Číny o reaktory kanadské konstrukce Candu, na jejichž dalším vývoji bude Čína s Kanadou spolupracovat. V Číně již pracují dva jaderné reaktory tohoto typu.
Nuclear Power Reactors
Most nuclear electricity is generated using just two kinds of reactors which were developed in the 1950s and improved since. New designs are coming forward and some are in operation as the first generation reactors come to the end of their operating lives. Over 16% of the world's electricity is produced from nuclear energy, more than from all sources worldwide in 1960.
Ruské jaderné firmy bojují o přízeň Číny, konkurují jim západní země
Čína plánuje do roku 2020 postavit na 30 nových jaderných elektráren. Poptávku po reaktorech chtějí v co nejširším spektru uspokojit jaderné velmoci v čele s Ruskem, USA a Francií, zájem má i Kanada.
Britové řekli jádru pětkrát ano
"Skvělá izolace". Přesně tak se jmenovala strategie, kterou se britská zahraniční politika řídila prakticky po celé 19. století. V praxi to znamenalo neúčastnit se konfliktů jiných evropských mocností... a soustředit se na koloniální expanzi.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 3. týden 2008
- Vláda Velké Británie řekla jádru ANO
- Čína bude přispívat do projektu ITER
- JE Olkiluoto 3 bude uvedena do provozu v létě 2011
Miniaturní jaderné elektrárny nepotřebují dálkové rozvodné sítě
Stavět jaderné giganty o výkonu mnoha GW je efektivní tehdy, když je k dispozici dálková rozvodná síť. Do těchto nákladných investic se ale energetickým společnostem příliš nechce. V této situaci se uplatní nové miniaturní jaderné reaktory umístěné v podzemí přímo v místě spotřeby elektřiny.
Výrobci jaderných zařízení svedou zápas o britský trh
Rozhodnutí britské vlády podpořit výstavbu nové generace jaderných elektráren znamená začátek soutěže mezi energetickými společnostmi a dodavateli technologií. Nejde jen o britské firmy, o podíl na nově vytvořeném trhu se hlásí francouzské, kanadské a další podniky. Významný podíl chce získat francouzská společnost Areva.
Nekrolog za Václava Vyskočila
Dne 3. listopadu 2007 odešel z našich řad jeden ze zakladatelů jaderné energetiky v Československu, náš kolega a přítel pan Ing. Václav Vyskočil.
Václav Vyskočil
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Aktuálnost uvedených údajů odpovídá roku vydání knihy - 2001.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 2. týden 2008
- Výstavba jaderné elektrárny Belene
- Čtvrtá žádost o licenci na provoz nové JE v USA
- Resun postaví do roku 2020 dva nové jaderné bloky ve Švýcarsku
- Rusko dodalo palivo pro JE Bushehr
- Do roku 2030 se instalovaná kapacita JE na světě zdvojnásobí
NUSIM 2008
will take place on April 24-25, 2008 in the recreational resort of Slovak Parliament at Častá-Papiernička.
Nuclear Power in Ukraine
Ukraine is heavily dependent on nuclear energy - it has 15 reactors generating half of its electricity. Ukraine receives most of its nuclear services and nuclear fuel from Russia. In 2004 Ukraine commissioned two large new reactors. The government plans to build up to eleven new reactors by 2030.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 1. týden 2008
- Exchanges of information related to nuclear safety between the Czech Republic and Austria are to be improved, according to an agreement between the Czech minister for foreign affairs, Karel Schwarzenberg, and the Austrian ambassador in Prague, Margot
Klestil-Löffler.
Jaderná renesance dorazila do Evropy
Švýcarsko se zřejmě stane po Finsku a Francii třetí západoevropskou zemí, kde se postaví nové jaderné bloky. Plán vybudovat dva nové bloky ve stávajících jaderných elektrárnách Beznau a Mühleberg oznámily energetické společnosti Axpo a BKW. Vybavit je chtějí evropskými tlakovodními reaktory EPR.
Internetové stránky ČNS v roce 2007
V porovnání s rokem 2006 zaznamenaly web stránky ČNS v uplynulém roce více než třetinový nárůst návštěvnosti. Zatímco v roce 2006 zavítalo na náš web 49 tisíc návštěvníků, loni to bylo už 67 tisíc. Podle auditu návštěvnosti se stránky pohybovaly v první stovce českých stránek z oblasti věda a technika.