Archiv 2009
PF 2010
Krásné vánoce a mnoho osobních i pracovních úspěchů v novém roce přeje redakce webu České nukleární společnosti.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 52. a 53. týden 2009
- Testing of the first centrifuge cascade has begun at the Georges Besse II (GB-II) uranium enrichment plant in southern France, Areva announced. The cascade is scheduled to start operating by the end of this year.
- Investors have been asked to propose a new future for Canada's state nuclear reactor technology business outside of state hands. Existing project partners are thought the most likely buyers.
Elektrárnu postaví Korejci
Spojené arabské emiráty udělily kontrakt na výstavbu první jaderné elektrárny v zemi jihokorejskému konsorciu Korea Electric Power Corp. Hodnota kontraktu na elektrárnu se čtyřmi reaktory o výkonu 1400 megawattů činí 20 miliard dolarů. Členem vítězného konsorcia je i Doosan Heavy Industries, která letos koupila plzeňského výrobce turbín Škodu Power.
Akenerji má zájem o výstavbu první jaderné elektrárny v Turecku
Turecká společnost Akenerji, do které investovala elektrárenská společnost ČEZ, má zájem o výstavbu první jaderné elektrárny v Turecku. Za tímto účelem se zúčastní tendru, který vypsala turecká vláda. Akenerji je třetí největší nestátní elektrárenskou firmou v Turecku.
Francouzská EDF postaví jadernou elektrárnu v Číně
Společnost EDF bude mít 30% podíl v čínské jaderné elektrárně, kterou vybuduje za 7,3 miliardy dolarů (192 miliard Kč) v provincii Kuang-tung na jihu země. Elektrárnu v Tchaj-šanu postaví a bude provozovat společnost Taishan Nuclear Power Corp. V ní bude mít 70 % domácí společnost China Guangdong Nuclear Power Corp (CGNPC) a zbývajících 30 % francouzský gigant EDF.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 51. týden 2009
- Nový prezident FORATOMu
- Kontrakt na prodej Nukem Technologies
- Kanadská akvizice v Kazachstánu
Temelín - nový rekord roční výroby
V neděli 20.12.2009 překonala JE Temelín roční rekord výroby z roku 2004. V roce 2004 vyrobila elektrárna 12,692 TWh elektřiny a letos k 20.12. to již bylo 12,716 TWh. Každý den výroby se tak roční temelínské maximum bude dále posouvat. Očekávaná skutečnost do konce roku je na hranici 13,2 TWh. V roce 2010 plánuje elektrárna rekordní výrobní hranici opět vylepšit, když chce vyrobit 14,627 TWh elektřiny.
Časopis ÚJV Řež
Na internetu nyní najdete elektronickou podobu časopisu Jaderník.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 07/2009
- Oil for Ever? aneb Postřehy z Perského zálivu
- Kvalifikovaní technici se vyvažují zlatem
- Globální oteplování si bere pauzu
- Uranu pro jaderné elektrárny je dostatek
- Uranový důl Olympic Dam bude ještě větší
- Hyperion vybuduje tři výrobní závody na malé reaktory
- Kazašský uran láká velké světové důlní firmy
- Velká Británie potřebuje nejméně šest nových jaderných elektráren
- Nové jaderné elektrárny povzbudí ekonomiku
- Projekt nového jaderného reaktoru TWR získal americký patent
- Evropa postaví nové jaderné elektrárny
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 50. týden 2009
- Konference OSN COP15
- Tendr na výstavbu nových jaderných bloků v Ignalině
- Centre of excellence pro reaktory EPR
- Rusko-arménská společnost pro výstavbu nové JE
Obnovitelně snadno a rychle?
„Nemůžeme rozvíjet jadernou energetiku, když ji lidé odmítají.“ „Lidé ji hodnotí podle toho, jde-li cena elektřiny nahoru či dolů.“ První výrok patří čerstvému spolkovému ministrovi životního prostředí Norbertu Röttgenovi z vládní CDU, autorem druhého je šéf poslanecké skupiny sesterské bavorské CSU Hans-Peter Friedrich. Oba mají pravdu a oba se mýlí.
Sever Anglie se stane centrem rozvoje britského jaderného průmyslu
Severní Anglie, především hrabství Yorkshire, a také města Sheffield a Manchester se stanou velkými centry rozvoje britského jaderného průmyslu. Oznámili to začátkem prosince 2009 britští ministři – obchodu Peter Mandelson a financí Alistair Darling – při své návštěvě regionu.
Nekonfliktně k hlubinnému úložišti
26. 11. 2009 v Top hotelu v Praze proběhla konference o současném stavu hledání místa pro hlubinné úložiště jaderných odpadů. Zúčastnilo se cca 120 lidí, jak odborníků, tak zejména starostů a představitelů dotčených oblastí, i zástupci odpůrců.
Vodík je zatím jen „slibná alternativa“
Vodíkové autobusy se už v řadě vizionářských měst staly běžnou součástí vozového parku hromadné dopravy. Technologie plnicích stanic i výroba a provoz vozidel jsou plně zvládnuté a dá se, podobně jako například u fotovoltaických panelů, při rozšiřování této technologie očekávat pokles zatím stále ještě vysokých nákladů.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 49. týden 2009
- Mohamed ElBaradei ukončil své působení ve funkci
- Nový předseda sdružení jaderných dozorů evropských zemí
- Dva nejvíce pravděpodobné projekty JE ve Velké Británii
- Událost na JE Diablo Canon
VVER 2010 - Experience and Perspectives
First Announcement and Call for Papers
01-03 November 2010, Autoclub CR, Opletalova 29, Prague
European Nuclear Society elects new president
The European Nuclear Society (ENS) is pleased to announce that Professor Vladimir Slugeň has been elected as its new President, succeeding David Bonser who assumes the role of Past President of ENS. Professor Slugeň has been President of the Slovak Nuclear Society since 2004.
Vietnamský parlament dal zelenou stavbě jaderné elektrárny
Vietnamský parlament v posledním listopadovém týdnu schválil stavbu první vietnamské jaderné elektrárny. Vládní plán počítá se stavbou dvou jaderných elektráren, každé se čtyřmi bloky. První z nich se má začít stavět ve střední části země v provincii Ninh Thuan a má mít celkový výkon 4000 MW.
Nové laboratoře prozkoumají stárnutí materiálu reaktorů
V druhé polovině listopadu francouzský energetický gigant EdF slavnostně otevřel nové laboratoře v institutu MAI (Materials Ageing Institute), které budou zkoumat změny v materiálech použitých v jaderných elektrárnách. Nové laboratoře mají k dispozici špičková technická zařízení včetně nejvýkonnějšího elektronového mikroskopu na světě.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 48. týden 2009
- Dvě první JE ve Vietnamu
- Parogenerátory a kompenzátor objemu pro JE Olkiluoto 3
- Prodloužení provozní licence pro JE Susquehanna
- Únik radioaktivity na JE Three Mile Island
„Nedělejme z jádra zbytečně vědu a pojďme již konečně do toho,“
uvedl v rozhovoru pro časopis All for Power Ing. Jan Světlík, prezident Národního strojírenského klastru, předseda představenstva VÍTKOVICE HOLDING, a.s., a předseda představenstva a generální ředitel VÍTKOVICE, a.s.
Jaderní inženýři nad zlato
Zájem o studium technických oborů neodpovídá poptávce firem ani počtu potenciálních inženýrů schopných je absolvovat. Obzvlášť kritická je situace v energetice, zejména jaderné, shodují se provozovatelé elektrárenských bloků, jejich konstruktéři i výrobci zařízení.
Nuclear Power in Pakistan
Pakistan has a small nuclear power program, with 425 MWe capacity, but plans to increase this substantially.
Nové jaderné elektrárny povzbudí ekonomiku
Budování jaderných elektráren je pro ekonomiku zemí, které se pro jadernou energetiku rozhodnou, neobyčejně významné. Každá nová investiční příležitost takového rozsahu, jako je stavba jaderné elektrárny, je totiž zdrojem zakázek a tím i příjmů pro několik tisíc dodavatelských firem nejrůznějších odvětví.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 47. týden 2009
- Kontrakt ČEZ a Arevy na obohacování uranu
- Politika kultury bezpečnosti pro jaderná zařízení v USA
- Deset lokalit pro výstavbu nových jaderných bloků ve Velké Británii
- Polsko jedná s Francií o pomoci v oblasti jaderné energetiky
Nová velká jaderná elektrárna v Jižní Africe zlepší nabídku elektřiny
Chronický nedostatek elektrické energie, kterým trpí Jižní Afrika, zmírní nová velká jaderná elektrárna. Má mít výkon 20 GWe a elektřinu začne dodávat již na konci příštího desetiletí. Novinářům to sdělila v polovině listopadu jihoafrická ministryně energetiky Dipuo Petersová.
Twentieth Annual Conference of Indian Nuclear Society
January 4-6, 2010
The Convention Centre,The Chennai Trade Centre, Chennai, Tamil Nadu, India
Theme: Materials and Manufacturing in Nuclear Industry
Nuclear Option in Countries with Small and Medium Electricity Grid
Dubrovnik, May 16–20, 2010
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 46. týden 2009
- Připomínky jaderných dozorů k projektu EPR
- Změny v britské energetické politice
- Úložiště nízko a středně radioaktivních odpadů v lokalitě JE Ignalina
ČEZ: Temelínskou megazakázku může řešit speciální zákon
Kvůli Jaderné elektrárně Temelín přijme Česká republika speciální zákon. Tak zní jeden ze scénářů z dílny energetického gigantu ČEZ, jak státu poskytnout rozhodující vliv na půlbilionovou zakázku na nové reaktory. Státu - majoritnímu vlastníkovi ČEZ - totiž v současné situaci hrozí, že tendr nebude mít v rukou a nebude moci například vyřadit uchazeče, jehož vítězství by mohlo být bezpečnostním rizikem pro Česko.
Evropa postaví nové jaderné elektrárny
Jaderná energetika je nejlepší cestou, jak zajistit Evropě dostatek elektřiny za přijatelnou cenu a současně účinně snížit emise skleníkových plynů. Proto stále více evropských zemí plánuje výstavbu nových jaderných elektráren, prodlužuje životnost dosavadních reaktorů v provozu a uvažuje o dalším rozvoji oboru.
Oil for Ever? aneb Postřehy z Perského zálivu
Většina lidí si myslí, že arabské státy jsou bohaté a z hlediska energetiky jsou „za vodou“, protože jim ropa a plyn tryskají ze země co hrdlo ráčí. Podíváme-li se na tabulku národního bohatství nebo těžby ropy, je to určitě pravda, ale je tu malý zádrhel – TEĎ je to pravda.
Nuclear Power in the Netherlands
The Netherlands has one nuclear reactor generating about 4% of its electricity. A large new unit is proposed. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1973. A previous decision to phase out nuclear power has been reversed. Public and political support is increasing for expanding nuclear energy.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 45. týden 2009
- Změny v přípravě výstavby nových jaderných bloků v lokalitě Belene
- Ekonomická podpora Bulharsku ze strany EU na vyřazení bloků 1.-4. JE Kozloduj
- Nové jaderné bloky ve Velké Británii
Ročně přibude přes 20 Temelínů
Nejméně o polovinu, možná však až na čtyřnásobek stoupne do roku 2050 podle ředitele Agentury pro nukleární energii (NEA) Luise E. Echávarrii instalovaný výkon jaderných elektráren na Zemi. Znamená to každoročně uvádět do provozu podstatně více reaktorů než nyní – mezi lety 2030 a 2050 dokonce v průměru 23 až 45 tisícimegawattových bloků.
Velká Británie potřebuje nejméně šest nových jaderných elektráren
Velká Británie potřebuje nejméně šest nových jaderných elektráren, které by měly být uvedeny do provozu do roku 2030. Uvedla to ve své říjnové zprávě Konfederace britského průmyslu (CBI). Britští průmyslníci se obávají následujícího desetiletí, kdy bude muset být řada dosluhujících energetických zdrojů v zemi uzavřena, a požadují jejich rychlou a spolehlivou náhradu.
Film z výstavby JE Flamanville
Dokument EdF o pokroku v budování nové jaderné elektrárny ve Flamanville. Období červenec až září 2009 je zachyceno na:
http://www.edf.com/html/video/epr/0907-09/en/player.html
Projekt nového jaderného reaktoru TWR získal americký patent
Nadějný projekt množivého jaderného reaktoru s postupnou vlnou (Traveling Wave Reactor – TWR) získal letos americkou patentovou ochranu. To umožňuje nahlédnout do detailů tohoto pozoruhodného technického řešení, které až dosud nebyly uveřejněny.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 44. týden 2009
- The European Commission has proposed extending financial support to Bulgaria for the decommissioning of units 1 to 4 of the Kozloduy nuclear power plant.
- German utility RWE has confirmed that it has terminated a joint venture agreement with Bulgaria's state-owned National Electricity Company to develop the Belene nuclear power plant in northern Bulgaria.
Rakouské soudy nemohou zastavit Temelín
Žaloba spolkové země Horní Rakousy proti temelínské jaderné elektrárně je podle Evropského soudního dvora v Lucemburku bezpředmětná. Podle nejnovějšího verdiktu lucemburského orgánu totiž nemohou rakouské soudy nikterak rozhodovat o české jaderné elektrárně. V žalobě zástupci Horních Rakous tvrdili, že radioaktivita způsobovaná provozem elektrárny narušuje zemědělskou činnost zhruba 60 kilometrů od Temelína. „Na světě není elektrárna, která by působila na pozemky 60 metrů od ní. Natož 60 kilometrů,“ komentovala žalobu v ČT předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.
Nuclear Power in Mexico
Mexico has two nuclear reactors generating almost 5% of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1989. There is some government support for expanding nuclear energy to reduce reliance on natural gas.
Škoda Power dodá výměníky do Mochovců
Osm kondenzátorů za 650 milionů korun dodá plzeňská Škoda Power pro dva nově budované bloky slovenské jaderné elektrárny Mochovce. Strojírny už v srpnu získaly v Mochovcích kontrakt na výrobu čtyř turbín za tři miliardy korun.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 43. týden 2009
- The operating licence of the US Three Mile Island unit 1 has been renewed for an additional 20 years.
- The UK’s Confederation of British Industry has called for policy changes to enable the country to build the 16 gigawatts of new nuclear generating capacity it says will be needed by 2030 to meet climate change targets and ensure energy security.
Ideologie jako z Jurského parku
Aktualizace energetické koncepce, jak ji předložil ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský, se někomu může líbit a někomu nikoli. Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku (Dinopark ministra Tošovského, E15, 14. 10.) však místo argumentů opakuje snůšku ideologických klišé, v nichž se to hemží „komunistickým Československem“, reminiscencemi „muklů těžících uran“, snahou o „vývoz životního prostředí“ či škodolibou radostí těžařů a energetiků z něj.
Za tajemstvím elektromobilu a elektráren
Elektromobil Fiorino představí energetická společnost ČEZ během Týdne vědy a techniky, jehož devátý ročník se koná od 2. do 8. listopadu. Prohlédnout si vůz a případně domluvit zkušební jízdu se dá v úterý 3. listopadu v areálu brněnského Vysokého učení technického a o dva dny později v prostoru pražského Muzea Policie ČR v ulici Ke Karlovu, v obou případech od 10 do 14. hodin.
The Nuclear Renaissance
Increasing energy demand, concerns over climate change and dependence on overseas supplies of fossil fuels are coinciding to make the case for increasing use of nuclear power. China is embarking upon a six-fold increase in nuclear capacity to 50 GW by 2020; India's target is to add 20 to 30 new reactors by 2020.
Příprava nového jaderného zdroje v České republice
ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář Petra Závodského.
30. října 2009 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 42. týden 2009
- India and Argentina have pledged to “develop, promote and cooperate” in civil nuclear energy projects.
- The UK needs up to three new nuclear units by 2020 if it is to meet legally binding targets of reducing greenhouse gas emissions from the power sector by 50 percent by 2020, the Committee on Climate Change says.
„Jen ať v Dukovanech postaví další bloky“
K osmi chladicím věžím jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku by mohly přibýt další. Stát dává zelenou elektřině z jádra. Ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský totiž představil novou energetickou koncepci. Ta počítá s dostavbou dalších bloků jaderných elektráren Temelín a Dukovany.
Kazašský uran láká velké světové důlní firmy
Kazachstán chce být světovou jedničkou v těžbě uranu. Jeho velké zásoby lákají do této země přední světové důlní a zpracovatelské firmy. Začátkem října 2009 uzavřely kazašská státní společnost Kazatoprom a francouzský gigant Areva, který by dodával kompletní palivové soubory pro jaderné elektrárny v Asii, dohodu o vytvoření společného podniku IFASTAR.
Globální oteplování si bere pauzu
Průměrné teploty v posledních deseti let prakticky nestouply. Zjistila to skupina klimatologů v čele s Jeffem Knightem z britského Exeteru. Podle jejich měření se globální teplota zvýšila o pouhých 0,07 stupně Celsia.
Radioactive Wastes - Myths and Realities
There are a number of pervasive myths regarding both radiation and radioactive wastes. Some lead to regulation and actions which are counterproductive to human health and safety.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 41. týden 2009
- Ontario Power Generation has submitted documents in support of proposals to build new units at the Darlington nuclear power plant site in Canada’s Ontario province.
- Belarus says it will sign an inter-governmental agreement with Russia for the construction of a nuclear power plant before the end of October.
9. Mikulášské setkání CYG - uzávěrka registrací se blíží!
Odbor energetického inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, Český svaz vědeckotechnických společností, Česká nukleární společnost a sekce mladých při ČNS si Vás dovolují pozvat na 9. Mikulášské setkání sekce mladých při České nukleární společnosti, které se uskuteční 2.-4.12.2009 na VUT v Brně.
Hyperion vybuduje tři výrobní závody na malé reaktory
Výrobce malých jaderných reaktorů Hyperion Power Generation plánuje vybudovat v příštích dvou letech výrobní závod ve Velké Británii. Hodlá také připojit jeden ze svých reaktorů o výkonu 70 MWt (27 MWe) do britské energetické sítě, aby tak získala dobrou „startovací pozici“ pro nabídku v ostatních zemích Evropské unie.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 06/2009
- Odpovědnost za jaderné škody v Evropské unii
- Vybraná poučení z konference ASME 2009
- Nekupte to za tu cenu!
- Místo komínů zrcadla
- Protitemelínští aktivisté dostali z Lince opět půl miliónu
- Rakušany nezajímá, jak Češi nakládají s jejich milióny proti Temelínu
- Rusové ve francouzských stopách
- Elektromobily nastoupí do dvaceti let
- Jordánsko využije zásoby uranu a rozvine jadernou energetiku
- Uranové doly se staly útočištěm netopýrů
- Ropné království postaví jadernou elektrárnu
- Zemědělský odpad pomůže vyčistit důlní vody po těžbě uranu
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 40. týden 2009
- Japan’s new governing party, the Democratic Party of Japan (DPJ), is no longer against nuclear energy and wants the industry to grow and become a successful exporter.
- Russia’s prime minister Vladimir Putin has approved the construction of a new twin-unit nuclear power plant in the Kaliningrad region.
Řím postaví s americkými firmami deset nových atomových reaktorů
Itálie bude při výstavbě svých budoucích jaderných elektráren spolupracovat vedle Francie také se Spojenými státy. Dohodu o tom podepsali italský ministr průmyslu a ekonomického rozvoje Claudio Scajola a americký ministr energetiky Steven Chu.
Uranový důl Olympic Dam bude ještě větší
Australský důlní gigant BHT Billiton oznámil, že zásoby uranu v jeho největším dolu Olympic Dam jsou mnohem vyšší, než se dosud předpokládalo. Obsahují 2,45 miliónu tun oxidu uranu. Tzv. ekonomické rezervy dolu se odhadují na 347 500 tun U3O8, zatímco v polovině loňského roku to bylo jen 284 000 tun. To umožňuje zvýšit předpokládanou dobu životnosti dolu ze 43 na 54 let.
Emerging Nuclear Energy Countries
Over thirty countries are actively considering embarking upon nuclear power programs. These range from sophisticated economies to developing nations.
Kvalifikovaní technici se vyvažují zlatem
Před rokem 1985 vystudovalo jadernou fyziku v Praze padesát studentů ročně. Nyní jich je nejvýše 15, a z nich minimálně třetina se věnuje teoretickým směrům. Studium technických směrů přišlo v posledních dvaceti letech o někdejší prestiž, která se bude navracet jen velice těžko. Přitom právě technické vzdělání nabízí celoživotní – a dobře placené – uplatnění.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 39. týden 2009
- Sixty-one percent of Lithuanians would approve of foreign investment in the country’s proposed new nuclear power plant, a new opinion poll has indicated.
- Canada and Argentina have agreed to extend a number of nuclear cooperation programmes including development of the advanced Candu reactor (ACR-1000).
Místo komínů zrcadla
Žádné uhlí, žádný atom. Postačí solární elektrárny a peníze, které jejich provozovatelé dostávají bez jakéhokoli pardonu z kapes odběratelů proudu.
Uranu pro jaderné elektrárny je dostatek
Nabídka světového trhu s uranem bude do roku 2020 pro potřeby jaderných elektráren dostatečná. Podle údajů Světové jaderné asociace (World Nuclear Association – WNA) se objem těžby a zpracování uranu zvyšuje rychleji, než v příštích letech vzroste očekávaná poptávka.
Nuclear Power in Italy
Italy has had four operating nuclear power reactors but shut the last two down following the Chernobyl accident. Over 10% of its electricity is now from nuclear power - all imported. The government has passed legislation and intends to build new nuclear power plants by 2013. It plans to have 25% of electricity supplied by nuclear power by 2030.
Elektromobily nastoupí do dvaceti let
Zásadní nástup elektromobilů v silniční dopravě se očekává po roce 2020 a připravují se na něj automobilky i elektrárenské firmy. Že to bude evoluce, nikoli revoluce, je přesvědčen proděkan Fakulty elektrotechnické pražské ČVUT doc. Ing. Pavel Mindl, CSc., specializující se na automobilovou elektrotechniku a elektroniku.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 38. týden 2009
- The 53rd International Atomic Energy Agency (IAEA) general conference in Vienna this week confirmed the appointment of Yukiya Amano of Japan as the agency’s next director-general.
- Jordan’s Atomic Energy Commission has awarded a site study contract for the country’s proposed first nuclear power plant to Tractebel Engineering of Belgium.
Nekupte to za tu cenu!
Zbavit Německo jaderných elektráren slibují v současné předvolební kampani sociální demokraté a Zelení. Křesťanští demokraté už nechtějí nové reaktory, volají však po prodloužení provozu stávajících sedmnácti. Liberálové, kteří se chystají od podzimu vládnout s křesťany, považují dohodu uzavřenou na prahu nového tisíciletí více či méně otevřeně za nesmyslnou a rádi by ji v nejhorším případě modifikovali.
Zemědělský odpad pomůže vyčistit důlní vody po těžbě uranu
Vědci z Birminghamské univerzity ve Velké Británii objevili ekonomický výhodný způsob, jak získat zpět uran ze znečištěných vod v uranových dolech. Jde o metodu, která může být použita i při zneškodnění jiného jaderného odpadu. Spočívá ve využití bakterie E.coli a sloučeniny inositol fosfát, která se ve velkém množství nachází v odpadu z rostlinné zemědělské výroby.
Energy Balances and CO2 Implications
Life Cycle Analysis, focused on energy, is useful for comparing net energy yields from different methods of electricity generation. The amount of energy inputs to the nuclear fuel cycle has implications for carbon dioxide emissions, and in any scenario nuclear power has negligible emissions.
Rodí se favorit pro dostavbu Temelína
Společnost Škoda JS našla nového partnera. Do soutěže o dostavbu jaderné elektrárny Temelín nejspíš půjde spolu s ruským koncernem Atomstrojexport. „Jednání zatím ještě nebyla ukončena, ale mohu potvrdit, že jednáme o vzniku konsorcia Škoda JS-Atomstrojexport, které předloží nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Temelín,“ řekl deníku E15 Miroslav Fiala, šéf Škody JS, kterou ovládá ruská společnost OMZ.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 37. týden 2009
- France is planning to establish a fast breeder reactor programme by 2012 with a demonstration unit operational by 2020.
- A senior official in the US Office of Nuclear Energy has confirmed that an alternative solution is being sought to the proposed Yucca Mountain geological repository in the state of Nevada.
- Sweden-based Vattenfall aims to see the eventual replacement of the country’s existing reactor units with new nuclear plants.
Rusové ve francouzských stopách
Podíl jaderných zdrojů na celkové výrobě elektřiny dosáhne v Rusku do konce století až 80 procent. Na vědecké konferenci Global 2009 jednající celý tento týden v Paříži to uvedl šéf Kurčatovova ústavu, akademik Nikolaj Ponomarjov-Stěpnoj. Jaderná energetika hostitelské Francie vyrábí dnes více než tří čtvrtiny veškerého proudu.
Jaroslav Zeman
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Nuclear Energy in Denmark
Denmark as a political entity can be represented as getting most of its electricity from coal, and a substantial amount from wind. The country in fact is not isolated but is part of two major electrical grids which depend on nuclear power for much of the base-load supply.
Ropné království postaví jadernou elektrárnu
Saúdská Arábie, která zásobuje ropou mnoho zemí světa, zamýšlí postavit svou první jadernou elektrárnu. Podobně jako téměř všechny ostatní země na Blízkém východě potřebuje zvýšit výrobu elektřiny, a to bez vyšších emisí skleníkových plynů vznikajících spalováním fosilních paliv v tepelných elektrárnách.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 36. týden 2009
- Russia’s Atomstroyexport has signed an agreement to help with a feasibility study into the construction of the first nuclear power plant in Belarus.
- The UK is to fund construction of a new secure storage facility to accommodate used radioactive sources in Ukraine.
9. Mikulášské setkání CYG
Odbor energetického inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, Český svaz vědeckotechnických společností, Česká nukleární společnost a sekce mladých při ČNS si Vás dovolují pozvat na 9. Mikulášské setkání sekce mladých při České nukleární společnosti, které se uskuteční 2.-4.12.2009 na VUT v Brně.
Královopolská Ria má zakázku na Mochovce
Brněnská engineeringová společnost Královopolská Ria získala kontrakt na dodávku čisticích a havarijních systémů pro třetí a čtvrtý blok slovenské Jaderné elektrárny Mochovce za více než 2,5 miliardy korun. Zakázka zahrnuje projektovou dokumentaci a dodávky samotného zařízení v letech 2009 až 2013.
Jan Zdebor
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
All for Power Conference 2009
výstavba klasických a jaderných energetických zdrojů, zaměřeno na: ČR, SR, a aktuální zahraniční projekty
12.-13.11.2009, Clarion Congress Hotel Prague
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 35. týden 2009
- An early site permit and permission to start limited work has been issued for the proposed construction of two AP1000 reactor units at the existing Vogtle nuclear power plant in the US state of Georgia.
- Japan’s prototype Monju fast breeder reactor (FBR) is scheduled to resume operations by the end of March 2010.
Uranové doly se staly útočištěm netopýrů
Opuštěné americké uranové doly v Coloradu se staly útočištěm netopýrů. Tři z těchto dolů byly nedávno prohlášeny americkým ministerstvem vnitra chráněnou oblastí, kde by nemělo netopýry nic rušit. Rozhodnutí, které podepsal americký ministr vnitra Ken Salazar, platí pro příštích 20 let.
Fast Neutron Reactors
Fast neutron reactors are a technological step beyond conventional power reactors. They offer the prospect of vastly more efficient use of uranium resources and the ability to burn actinides which are otherwise the long-lived component of high-level nuclear wastes.
Ivan Štoll
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Knihu si můžete objednat u pana Václava Bláhy,
vaclav.blaha@skoda-js.cz, tel. 378 042 230
Aktuálnost uvedených údajů odpovídá roku vydání knihy (2001).
BIOKOROZE - betony a ocelové konstrukce
Biokoroze a programy řízeného stárnutí energetických zařízení, Pohledy z praxe – volba priorit, prevence, Biokoroze, biodeteriorace a biodegradace jiných částí energetických zařízení.
Brno, 16. září 2009, Univerzitní kampus Bohunice, Kamenice 3.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 34. týden 2009
- The European Commission said on 14 August 2009 that Romanian scientists have developed a new technology for reinforcing the wall of a fusion reactor to resist hot plasma.
- India aims to start construction of two new reactor units at its Kudankulam nuclear power plant within the next year, as the construction and refurbishment of other units is speeded up.
Vybraná poučení z konference ASME 2009
Ve dnech 26.-30. července se v hotelu Hilton v Praze konala konference „2009 Pressure Vessels & Piping Conference (Konference o tlakových nádobách a potrubích)“ pořádaná organizací ASME.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 05/2009
- Mise IAEA do Chille
- !Hola de Cordoba!
- Česko–Moravsko–Slovenský sraz reaktorových fyziků
- Hornorakouští kontroloři si posvítí na protitemelínské aktivisty
- Olkiluoto: Renesance jaderné energetiky v praxi
- Chile bude léčit plynovou závislost
- Austrálie plánuje zvýšit export uranu
- Větrníky přerůstají temelínské věže
- Brazílie chce postavit čtyři nové jaderné elektrárny
- Stavba jaderných elektráren přinese britskému průmyslu miliardové kontrakty
- Malé jaderné reaktory by mohly být levnější
- První dlouhodobé úložiště použitého jaderného paliva bude ve švédském Forsmarku
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Nuclear Energy Prospects in New Zealand
New Zealand is one of very few developed country not using electricity (indigenous or imported) from nuclear energy. As hydro-electric potential was progressively utilised, nuclear power featured in national power plans from 1969 to 1976.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 33. týden 2009
- An incident at the Beznau nuclear power plant in Switzerland in which two employees were exposed to radiation in excess of statutory dose limits has been provisionally rated as level 2 on the INES scale.
- A ‘pre-feasibility study’ on the proposed launch of a commercial nuclear power programme in Vietnam is set to be presented to lawmakers later this year.
Třetí pól
Magazín plný pozitivní energie
Rakušany nezajímá, jak Češi nakládají s jejich milióny proti Temelínu
Aktivisté z desítky českých protiatomových hnutí dotovaných hornorakouskou zemskou vládou si mohou oddechnout. Linecký Zemský účetní dvůr se v dlouho avizované a v tomto pololetí zahájené prověrce zaměřené na hospodárnost použití poskytnutých prostředků i dosažené výsledky věnuje pouze hornorakouským sdružením.
TOPFUEL 2009
Water Reactor Fuel Performance Meeting
September 6-10, 2009, Paris, France
Pozdrav z Olkiluoto
Je čas prázdnin, dovolených, výletů za hranice všedních dnů. Přátelé, příbuzní a známí si posílají pohledy ze vzdálených míst a místo dřívějších dopisů dnes už jenom SMS, MMS nebo e-maily. Také já jsem se rozhodl poslat vám sice pracovní, ale přeci jenom pozdrav z Olkiluoto.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 32. týden 2009
- The UK should aim to generate 35 to 40 percent of electricity from nuclear power beyond 2030, according to a report on energy security commissioned by prime minister Gordon Brown.
- A joint venture company (50-50 Enel group and EdF) has been formed aimed at evaluating the possible construction of a number of European pressurised water reactor (EPR) units in Italy.
Škoda Power dodá turbíny do Mochovců
Plzeňská Škoda Power dodá turbíny pro dva nové bloky slovenské jaderné elektrárny Mochovce za téměř tři miliardy korun. Škodovka podepsala smlouvu se společností Slovenské elektrárny (SE), investorem třetího a čtvrtého bloku.
ČEZ spustil novou generaci webu
Rychlejší cesta k informacím, kvalitní vyhledávání a více multimédií - to jsou jen některá z vylepšení, které přináší čerstvě spuštěná verze korporátního webu společnosti ČEZ (
www.cez.cz), vítěze loňského ročníku soutěže WebTop100 o nejlepší firemní internetovou prezentaci.
Odpovědnost za jaderné škody v evropském kontextu
Zpráva z konference konané v Berlíně ve dnech 30. 6. - 1. 7. 2009.
ČEZ zahájil veřejnou zakázku na dodavatele jaderných bloků
Energetická společnost ČEZ dnes (3.8.) zahájila veřejnou zakázku na výběr dodavatele dvou jaderných bloků pro lokalitu Temelín.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 31. týden 2009
- India and the US are starting talks aimed at support for the eventual reprocessing of spent nuclear fuel in India.
- Procedures are under way leading to a return to commercial operation of Japan’s Kashiwazaki-Kariwa-7 – two years after the plant was hit by a major earthquake.
Temelín naposledy s palivem z USA. Nové přijde z Ruska
První blok Jaderné elektrárny Temelín čeká od dnešního večera (31.7.) pravidelná každoroční odstávka. Mimo jiné kvůli výměně části paliva.
Jordánsko využije zásoby uranu a rozvine jadernou energetiku
Jordánsko má ambiciózní plány na rozvoj jaderné energetiky, která by měla do roku 2035 pokrývat 60 procent spotřeby elektřiny v zemi. Další plány zahrnují využití jaderné energie na výrobu pitné vody odsolováním mořské vody z Arabského zálivu. Jordánsko také začíná těžit velké zásoby přírodního uranu.
Nuclear Power in Argentina
Argentina has two nuclear reactors generating nearly one tenth of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1974. There are plans for further nuclear developments by 2015.
Protitemelínští aktivisté dostali z Lince opět půl miliónu
Jen o 15,4 tisíce eur zkrátila loni hornorakouská zemská vláda dotace protiatomovým, především protitemelínským sdružením a institucím. Z rozpočtových kapitol hejtmana a radního pro životní prostředí obdržely celkem 470 835,56 eur, tedy kolem 13 miliónů korun. Organizace se sídlem v Česku dostaly 200 tisíc eur, bezmála šest miliónů korun.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 30. týden 2009
- A total of 60 countries are now considering using nuclear power as part of their energy mix, the International Atomic Energy Agency has said.
- Atomic Energy of Canada Limited has signed a cooperation agreement with the Third Qinshan Nuclear Power Company, the Nuclear Power Institute of China and the China North Nuclear Fuel Corporation to assess the use of thorium fuel in Candu nuclear reactor units.
Větrníky přerůstají temelínské věže
Největší park větrných elektráren na světě staví nákladem jedné miliardy dolarů německý energetický koncern E.on v sousedství tisícového texaského městečka Roscoe. Od příštího roku tam poběží naplno všech 627 větrných turbín o výkonu 781,5 megawattu.
Stavba jaderných elektráren přinese britskému průmyslu miliardové kontrakty
Stavba nových jaderných elektráren společnosti EdF Energy ve Velké Británii přinese britskému průmyslu kontrakty za miliardy liber a také tisíce nových pracovních míst. Na nedávné konferenci v Londýně věnované příležitostem, které vytváří rozvoj jaderné energetiky, to uvedli šéf EdF Energy Vincent de Rival a britský ministr energetiky Lord Hunt.
Chile bude léčit plynovou závislost
Prakticky výhradní závislost na zemním plynu dováženém z Argentiny hodlá Chile po několikerých výpadcích dodávek vyřešit zásadním rozvojem domácí energetiky. Program výstavby elektráren a přenosových sítí počítá do roku 2015 s novými zdroji o výkonu nejméně šest tisíc megawattů.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 29. týden 2009
- The UK government this week unveiled ambitious plans to reduce carbon emissions by at least 80 percent by 2050 with nuclear energy playing “a key role” in meeting future energy requirements.
- Areva’s European Pressurised Water Reactor (EPR) design has been certified by European utilities as compliant with European Utility Requirements, or EUR.
3. ročník Memoriálu Karla Katovského
V pátek 26. června se uskutečnil již 3. ročník Memoriálu Karla Katovského v běhu do schodů. Vzhledem k rekonstrukci budovy FJFI v Troji, byl jako náhradní místo zvolen ÚJV Řež. Absolutním Vítězem se stal Jiří Tlamsa, v kategorii žen Jana Hejduková. V letošním ročníku jasně dominovali závodníci ze SÚRAO.
17th International Conference on Nuclear Engineering (ICONE17)
The conference about nuclear energy and research, nuclear and mechanical engineering and nuclear industry was organized by the American Society of Mechanical Engineering (ASME) and Chinese Nuclear Society in cooperation with the Japan Society of Mechanical Engineering (JSME).
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 04/2009
- Aprílové setkání členů a přátel Mladé generace
- Zelený spam
- European Nuclear Young Generation Forum
- Dukovany budou vyrábět o šestinu proudu více
- Rakouské jedničky pro Temelín
- Indie chce exportovat jaderné reaktory do Kazachstánu
- Po volbách se bude v Německu vyjednávat o dalším provozu jaderných elektráren
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2009
- Italy’s upper house of parliament, the Senate, has approved a package of legislation that gives the green light for a return to the use of nuclear energy in the country.
- France’s nuclear safety authority has said there are no generic issues that would prevent the country’s 900 MW design PWR units operating up to 40 years.
Kam nejlépe uložit použité jaderné palivo, chtějí experti zjistit do roku 2015
Nová Státní energetická koncepce počítá s dvojnásobným podílem jaderné energie na výrobě elektřiny do roku 2030. Otázkou zůstává, co bude s použitým jaderným palivem, které po výrobě elektřiny zbude.
ŠKODA JS dodá do Číny vnitřní části největšího jaderného reaktoru
Nehledě na současnou finanční krizi, plzeňská společnost ŠKODA JS a.s. zaznamenala další úspěch na západních trzích. Po několikaměsíčním náročném výběrovém řízení a následném složitém jednání uzavřela s francouzskou společností AREVA NP kontrakt na výrobu vnitřních částí jaderného reaktoru typu EPR pro čínský projekt Taishan 1&2.
ENC 2010
European Nuclear Conference
30 May - 3 June 2010, Barcelona, Spain
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 27. týden 2009
- Japan’s ambassador to the International Atomic Energy Agency (IAEA), Yukiya Amano, has been elected as the agency’s next director-general.
- The government of Ontario province in Canada has announced that it has suspended a programme to build two replacement nuclear reactor units planned for the Darlington site.
FutureMotion
Skupina ČEZ si v reakci na nové výzvy v oblasti energetiky vytyčila sérii strategických směrů v oblasti výroby, distribuce i spotřeby. Jejich společným znakem je důraz na efektivitu a šetrnost k životnímu prostředí.
Mise IAEA do Chille
Měla jsem to štěstí, že mne vídeňská Mezinárodní agentura pro atomovou energii vybrala na odbornou misi do Santiaga de Chile. Na pozvání Chilské státní komise pro energii jsem spolu s Kelle Barfield, komunikační expertkou americké společnosti Entergy, přednášela o komunikaci jaderné energetiky.
Nuclear Power in Brazil
Brazil has two nuclear reactors generating 4% of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1982.
Hornorakouští kontroloři si posvítí na protitemelínské aktivisty
Patnáct protiatomových sdružení v Rakousku a Česku začal prověřovat hornorakouský Zemský účetní dvůr. Zaměří se na hospodárnost dotací, které získaly ze zemského rozpočtu, a také na to, zda se dosáhlo deklarovaných cílů, tedy zda byly poskytnuté subvence oprávněné, nebo ne. Informoval o tom linecký deník Die Oberösterreichischen Nachrichten.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 26. týden 2009
- Russia and Egypt have agreed to cooperate in nuclear energy, with Egypt planning to have its first commercial reactor unit in operation by 2017.
- Analyses in several US states show that new reactor units will be the “least cost option” for new generation, the country’s Nuclear Energy Institute (NEI) has said.
Fischer pro jadernou energetiku
Jaderná energetika je podle premiéra Jana Fischera jedinou alternativou uhlí nebo plynu. Je to jediná možnost, jak splnit české závazky v oblasti ochrany klimatu, řekl šéf vlády. Rozhodnutí o výstavbě dalších jaderných bloků v Česku bude ale podle Fischera až na další vládě. Dodal, že České republice hrozí nedostatek elektřiny po roce 2015.
Brazílie chce postavit čtyři nové jaderné elektrárny
Brazílie se nedávno rozhodla znovu zahájit výstavbu jaderné elektrárny Angra 3. Tuto třetí jadernou elektrárnu by měla největší jihoamerické země uvést do provozu v roce 2014. Brazilská vláda ale nyní zamýšlí vybudovat čtyři další nové jaderné elektrárny.
Nuclear Power in Belgium
Belgium has seven nuclear reactors generating more than half of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1974. There has been little government support for nuclear energy, but this is changing.
Malé jaderné reaktory by mohly být levnější
V posledních desetiletích se projevovala zřetelná tendence ke konstrukci a výrobě stále větších a výkonnějších jaderných reaktorů. Nyní se objevily úvahy, že menší reaktory by mohly být levnější. Jaderné elektrárny s menšími reaktory mají navíc i kratší dobu výstavby.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 25. týden 2009
- A partnership of US companies is to evaluate a Department of Energy site in the state of Ohio as a potential location for construction of Areva’s US Evolutionary Power Reactor (US EPR) design.
- Russia's Federal Service for Ecological, Technological and Nuclear Supervision (Rostekhnadzor) has granted Energoatom Concern a licence for the construction of the third and fourth units of the Volgodonsk nuclear power plant (also known as Rostov).
Zásoby jaderného paliva vystačí na stovky let
Zájem o jadernou energetiku v poslední době ve světě roste, naposledy o podpoře jádra otevřeně hovořili představitelé Evropské unie po zastavení dodávek ruského plynu do Evropy počátkem letošního roku.
Rusové zvažují vyrábět jaderné palivo v Česku
Ruská společnost Tvel, která bude v příštích letech jediným dodavatelem paliva pro české jaderné elektrárny, zvažuje, že by v Česku toto palivo také vyráběla. Potvrzují to informace z českých i ruských podnikatelských kruhů.
Nuclear Power in Romania
Romania has two nuclear reactors generating almost 20 percent of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1996. Its second started up in May 2007. Plans are well advanced for completing two more units. Government support for nuclear energy is strong.
První dlouhodobé úložiště použitého jaderného paliva bude ve švédském Forsmarku
První dlouhodobé hlubinné úložiště použitého jaderného paliva na světě bude vybudováno u Forsmarku, na pobřeží severně od hlavního švédského města Stockholmu. Podle Claese Thegerströma, prezidenta švédského operátora použitého paliva SKB, zvítězila tato lokalita ve výběrovém řízení, které probíhalo od roku 2002.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 24. týden 2009
- Energy legislation being proposed by US Republicans would include the construction of 100 nuclear units over the next 20 years.
- The UK’s Nuclear Decommissioning Authority (NDA) has put land at the Sellafield nuclear site in northwest England up for sale, possibly paving the way for a new nuclear reactor at the site.
Kolik lidí ročně zabíjí Greenpeace?
Takovou střelbu do vlastních řad jsem od Greenpeace opravdu nečekal. I když nepochybně nechtěnou.
Olkiluoto: Renesance jaderné energetiky v praxi
Hned po dokončení třetího bloku se začne na jihofinském poloostrově stavět čtvrtý, Švédsko se chystá ukončit program likvidace atomových zdrojů, o novém uvažují i ve Slovinsku.
Austrálie plánuje zvýšit export uranu
Australský těžební průmysl plánuje do roku 2030 postupně zvyšovat export uranu, a to až na trojnásobek současného stavu. Vyšší export uranu pomůže australské ekonomice a podpoří další rozvoj jaderné energetiky ve světě, uvádějí experti. Zároveň přinese i menší emise skleníkových plynů, které vznikají spalováním různých druhů paliv v tepelných elektrárnách.
Novinky v jádře v evropských zemích
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2009
- Swedish nuclear fuel and waste management company SKB has chosen Forsmark as the site for the final repository for Sweden’s spent nuclear fuel.
- Russia and Oman are to set up a joint working group to outline plans for establishing a civilian nuclear energy industry in the Middle East sultanate.
Nuclear Power in Hungary
Hungary has 4 nuclear reactors generating more than a third of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1982. Parliament has expressed overwhelming support for building two new power reactors.
ČEZ postaví se Slováky nový blok jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice
Nový blok jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích vznikne za spolupráce ČEZ a slovenské společnosti JAVYS. Náklady výstavby budou zhruba 100 miliard korun.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 03/2009
- NUSIM 2009
- Návštěva elektrárny Torness
- Smlouva s Jihočeským krajem podepsána
- Ročně přibude přes 20 Temelínů
- Jaderná energie už není v Rakousku tabu
- Africký uran láká asijské investory
- Čína staví jaderné elektrárny s 24 reaktory
- Japonské firmy investují do nového obohacovacího závodu ve Francii
- Severovýchodní Sibiř dostane čtyři plovoucí jaderné elektrárny
- Vietnam využije čínských zkušeností se stavbou a provozem jaderných elektráren
- Zirkonium je pro jadernou energetiku nepostradatelné
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 22. týden 2009
- The global economic downturn could lead to delays or cancellations of new nuclear power plant projects, a new report from the International Energy Agency has warned.
- France’s Areva group has signed a cooperation agreement for instrumentation and control systems for four VVER-type reactor units to be built in Russia under that country’s new-build programme.
Aprílové setkání členů a přátel Mladé generace
Tak jako se z „Mikulášských setkání“ mladých odborníků na půdě VUT v Brně již stala tradice, začínají se každoročně v jarním kalendáři objevovat i tzv. „Aprílová setkání“. Zatímco při Mikulášských setkáních prezentují mladí svou činnost v jaderné branži, během těch Aprílových se zúčastněným představuje branže sama.
Nuclear Power in Slovakia
Slovakia has five nuclear reactors generating half of its electricity and two more under construction. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1972. Government commitment to the future of nuclear energy is strong.
European Nuclear Young Generation Forum
Jadrové fórum je technické stretnutie mladých odborníkov s niekoľkoročnou tradíciou, ktorá začala v roku 2005 v Zahrebe. Skladá sa z tematických workshopov a odborných exkurzií na vybrané technické zariadenia. Fórum poriada ENS YGN každé dva roky. Po amsterdamskom fóre v roku 2007 sa účastníci v tomto roku streli v Córdobe.
!Hola de Cordoba!
„!Hola!“ bude jedním z mála slov, které si ze Španělštiny zapamatuji. Cestou k místu konání ENYGF 2009 (European Nuclear Young Generation Forum) jsem ještě stihnul zjistit, co je to „Puerta“, neboli dveře…
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 21. týden 2009
- INES 2 v Sellafieldu
- Centrica se spojila s British Energy
- Příprava výstavby prvních jaderných elektráren v Egyptě
- Výstavba první plovoucí jaderné elektrárny na světě
- Dohoda o spolupráci Ruska a Japonska
Zelený spam
Slovo spam patří k novotvarům počítačové doby. Říká se tak nevyžádaným e-mailům. Spamy dnes otravují život všem slušným uživatelům počítačů. Dokonce i dětem, které se s počítači seznamují dříve, než se naučí psát: na počítači se totiž písmena píší snadněji, než tužkou na papíře.
Indie chce exportovat jaderné reaktory do Kazachstánu
Indie zamýšlí nabídnout Kazachstánu své těžkovodní reaktory o výkonu 220 MWe. Kazachstán by měl být jako první z rozvojových zemí cílem exportu indického jaderného průmyslu. Spojení indických a kazašských zájmů v jaderném průmyslu a v energetice se pokládá za výhodné, neboť Kazachstán má obrovské zásoby uranu, který Indii schází.
Nuclear Power in Czech Republic
The Czech Republic has 6 nuclear reactors generating about one third of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1985. Government commitment to the future of nuclear energy is strong.
Po volbách se bude v Německu vyjednávat o dalším provozu JE
Německý energetický průmysl se připravuje na vyjednávání s novou vládou, která povede Německo po volbách v letošním září. Zastánci jaderné energie doufají, že výsledky voleb podpoří jejich snahy o změnu dosavadní německé politiky, podle které se mají jaderné elektrárny v Německu postupně uzavřít.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 20. týden 2009
- Nový typ reaktorů Candu
- Velká Británie nesplní závazek podílu výroby z obnovitelných zdrojů
- Itálie uvažuje o výstavbě JE
- Stavba JE Olkiluoto-3 pokračuje obvyklým způsobem
- Výstavba nové JE v Arménii
ČEZ postaví se Slováky nový blok Jaslovských Bohunic za 100 miliard
Energetický gigant ČEZ a slovenská Jaderná a vyřazovací společnost společně postaví nový blok v jaderné elektrárně v Jaslovských Bohunicích na Slovensku za zhruba 100 miliard korun. Na tiskové konferenci v Bratislavě to dnes řekli premiéři Česka a Slovenska Jan Fischer a Robert Fico.
Uranium and Nuclear Power in Kazakhstan
Kazakhstan has 15% of the world's uranium resources and an expanding mining sector, aiming for 15,000 tU annual production by 2010 and 30,000 tonnes by 2018. Its nuclear power reactor operated from 1972 to 1999, generating electricity and for desalination.
Rakouské jedničky pro Temelín
Jedenáct jedniček ze šestnácti možných dali učitelé z Horních Rakous dubnovému energetickému semináři linecké Vysoké školy pedagogické. O Jaderné elektrárně Temelín na něm referoval šéf jejího druhého bloku Václav Havlíček. Zbývající učitelé přírodních a společenských věd ohodnotili akci dvojkou. Výsledky průzkumu mezi účastníky poskytl nyní profesor linecké pedagogické školy Hans-Georg Doberer.
Advanced Small and Medium Sized Reactors
ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář Vladimíra Kuznetsova.
29. května 2009 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 19. týden 2009
- Prodej pozemků pro výstavbu JE v Anglii
- EdF vlastní British Energy
- Schválení plánů na výstavbu nové JE Visaginas v Litvě
Dukovany budou vyrábět o šestinu proudu více
Výkon nejstarší tuzemské jaderné elektrárny v Dukovanech se během několika let zvětší o šestinu. Rekonstruovaná a modernizovaná výrobní technologie umožní lépe využívat potenciál energie získané štěpením uranových jader z původních 33,6 na 36,4 procenta. Spotřeba paliva se přitom nezmění.
13th International Topical Meeting on Research Reactor Fuel Management
The four-day international conference about research reactor fuel management was organized by the European Nuclear Society in cooperation with the International Atomic Energy Agency. Entirely 190 experts from 30 countries gathered in Vienna, Austria, to discuss many important issues concerning development of fuel for research reactors, conversion from high HEU to the LEU, utilisation of research reactors, their operation, maintenance and decommissioning.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 18. týden 2009
- Centrum na úpravu pevných RaO na JE Černobyl
- Návrh na zrušení zákazu výstavby JE ve Švédsku
- Problémy s financováním při přípravě výstavby JE Belene
Zirkonium je pro jadernou energetiku nepostradatelné
Nový rozvoj jaderné energetiky ve světě zvyšuje zájem o zirkonium. Poptávka po tomto šedém až stříbřitě bílém, lehkém a přitom velmi odolném kovu neustále roste. Ze slitin zirkonia se totiž staví nejvíce namáhané části jaderných reaktorů, například konstrukce palivových souborů. Očekává se, že zirkonia může být v příštích letech na trhu nedostatek.
Nuclear Power in South Africa
South Africa has two nuclear reactors generating 5% of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1984. Government commitment to the future of nuclear energy is strong, but financial constraints apply. Budget funding for the construction of a demonstration Pebble Bed Modular Reactor has been available since 2004.
Japonské firmy investují do nového obohacovacího závodu ve Francii
Dvě japonské společnosti koupily podíl na závodu, který bude v jižní Francii obohacovat uran. Závod se v současné době pod názvem Georges Besse II staví u Tricastinu. Energetická společnost Kansai Electric Power Company a obchodní firma Sojitz bude mít ve francouzsko-japonské společnosti SET (Société d’Enrichissement du Tricastin), dceřiné firmě koncernu Areva, podíl 2,5 procenta.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 17. týden 2009
- Konference Jaderná energetika v 21. století
- Zvláštní daň pro jaderné a vodní elektrárny ve Finsku
- První JE typu AP 1000 v Číně
Čína staví jaderné elektrárny s 24 reaktory
Čína nyní staví jaderné elektrárny, které mají celkem 24 jaderných reaktorů, ve velké většině na pobřeží země. Budou mít celkový výkon více než 25 GW. V současné době tu pracuje již 11 jaderných bloků o celkovém výkonu 9,1 GW. V roce 2020 by podle čínských úřadů měla tato země vyrábět elektřinu v jaderných elektrárnách s celkovým instalovaným výkonem 40 GW a podílet se čtyřmi procenty na celkové výrobě elektrické energie v Číně.
Ročně přibude přes 20 Temelínů
Nejméně o polovinu, možná však až na čtyřnásobek stoupne instalovaný výkon jaderných elektráren na Zemi do roku 2050. Na třídenní mezinárodní ministerské konferenci o atomové energetice v 21. století, která dnes (22. dubna) končí v čínském Pekingu, to uvedl generální ředitel Agentury pro nukleární energii (NEA) Luis E. Echávarri.
Japonské firmy investují do nového obohacovacího závodu ve Francii
Dvě japonské společnosti koupily podíl na závodu, který bude v jižní Francii obohacovat uran. Závod se v současné době pod názvem Georges Besse II staví u Tricastinu. Energetická společnost Kansai Electric Power Company a obchodní firma Sojitz bude mít ve francouzsko-japonské společnosti SET (Société d’Enrichissement du Tricastin), dceřiné firmě koncernu Areva, podíl 2,5 procenta.
Nuclear Power in Bulgaria
Bulgaria has two nuclear reactors generating about 35% of its electricity. There are proposals to restart two others, shut down under duress as a condition of EU entry. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1974. Government commitment to the future of nuclear energy is strong and a new nuclear plant is firmly planned to come on line in 2013.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 16. týden 2009
- EdF hledá partnery pro výstavbu EPR v severní Francii
- Spolupráce Japonska a Jordánska
- Toshiba a Atomenergoprom připravují výstavbu obohacovacího závodu
- 11 potenciálních lokalit na výstavbu nových jaderných bloků ve Velké Británii
Může tu být úložiště
Budišov a okolní obce dostanou peníze – pokud povolí geologický průzkum...
Nuclear energy in the 21st century: safe, clean and affordable
At the International Ministerial Conference on Nuclear Energy in the 21st Century, which opened today in Beijing, China, OECD Secretary-General Angel Gurría highlighted that “Clean and affordable energy, including access to safe and secure nuclear power, should be a central element of our efforts… not only for a sustainable economy, but also for the future of our planet.”
ENC 2010
European Nuclear Conference
30 May - 3 June 2010, Barcelona, Spain
Jsme skanzen skládkování
Ministr Bursík vyhlásil program Zelená úsporám, zaměřený na nvestice do energetických úspor (zateplování a obnovitelných zdrojů). V nejbližších několika letech hodlá nalít do energetických úspor kolem 25 miliard korun.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 15. týden 2009
- Světová banka nízkoobohaceného uranu v Kazachstánu?
- Roční zpráva o stavu jaderné bezpečnosti ve Francii
- Nové jaderné bloky v lokalitě JE Pakš
- Vysoká výkonnost v bezpečnosti i provozu amerických JE
- Vattenfall bude investovat do jaderné energetiky
Smlouva s Jihočeským krajem podepsána
Hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola a první místopředseda představenstva a výkonný ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš dnes podepsali rámcovou smlouvu o dlouhodobé spolupráci. Podpisu smlouvy předcházelo včerejší zrušení pět let starého usnesení, kterým vyslovilo předchozí Zastupitelstvo Jihočeského kraje nesouhlas dostavbě elektrárny Temelín.
S dostavbou Temelína souhlasíme říká Zastupitelstvo Jihočeského kraje
Zastupitelstvo Jihočeského kraje revokovalo usnesení z roku 2004 o záměru dostavby 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Temelín, které s dostavbou nesouhlasilo. Současné Zastupitelstvo s dostavou souhlasí a zároveň schválilo Rámcovou smlouvu mezi Jihočeským krajem a společností ČEZ, a.s.
Zpráva o konferenci NUSIM 2009
Ve dnech 30. března až 2. dubna 2009 proběhla v krásném prostředí horského hotelu IFA v německém městečku Schöneck konference NUSIM 2009. Byla to mezinárodní konference s bohatou tradicí. Vždyť se konala již po sedmnácté.
Zelená Jacques neví, co je biomasa
"Čím si zatopím v kamnech na biomasu," ptal se v pátečním pořadu Uvolněte se, prosím moderátor Jan Kraus Kateřiny Jacques. Od místopředsedkyně Strany zelených by mohl očekávat detailní výklad problematiky a několik konkrétních příkladů. Místo odpovědi se mu ale dostalo pouze mlčení.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 14. týden 2009
- Pravidla spolupráce dozorů při posuzování nových projektů ve Velké Británii
- Celosvětový průzkum na postoj lidí k jaderné energetice
- Žádost E.ON a RWE na koupi pozemků v blízkosti tří britských JE
Udržitelný rozvoj, anebo zpátky na stromy?
Zná to každý, kdo někdy jel autem z Českých Budějovic do Lince. Nebezpečná silnice v jižních Čechách, uzoučká cesta v Horních Rakousích. Ještěže zmizely hraniční kontroly, říkají si turisté mířící v létě na Jadran a v zimě do Alp.
Current Status and Perspektive on Nuclear Energy in Japan
ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář Masashi Hirana.
24. dubna 2009 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
Hungary’s Parliament Paves Way To Build New Reactor Unit
Hungary’s parliament has approved a decision-in-principle that paves the way for construction of a new reactor unit at the country’s Paks nuclear power plant.
Africký uran láká asijské investory
Na čele žebříčku těžařů a zpracovatelů uranu byly ve 20. století velmi dlouho USA, ale pak se na špici dostaly Kanada a Austrálie. Před dvěma lety se v Kanadě těžilo 23 procent a v Austrálii 21 procent uranu ve světě. Na USA připadala pouhá 4 procenta. Nyní se ale stále více o slovo hlásí Afrika, kontinent s bohatými nalezišti nerostů, které lákají především asijské investiční a těžební firmy.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 13. týden 2009
- More than two-thirds of people worldwide believe that their countries should start using or increase their use of nuclear power, according to a new global survey.
- Areva and the Democratic Republic of Congo have signed an agreement on uranium prospecting and mining.
Hyperion v Jablonci nad Nisou?
Senátorka Soňa Paukrtová chce pro Jablonec nad Nisou
Hyperion Power Generation modul. V Jablonci se totiž domácnosti bouří proti vysoké ceně tepla. "Tohle je jedna z možností, jak teplo vyrobit levněji. Navíc by město mělo i vlastní elektřinu."
Nuclear Power in Switzerland
Switzerland has 5 nuclear reactors generating 40% of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1969. A national vote has confirmed nuclear energy as part of Switzerland's electricity mix.
Našel jaderný odpad úložiště?
Nové hybridní reaktory by údajně mohly vyřešit problém s radioaktivním materiálem z atomových elektráren.
V Rožné se vytěží 242 tun uranu
V uranovém dole v Rožné na Žďársku se letos podle plánu vyrobí 242 tun uranu, zatímco za minulý rok to bylo 248 tun. Podle předpokladu bude mít v tomto roce vytěžená ruda o něco nižší obsah kovu, což souvisí s podmínkami na důlních patrech, kde se nyní dobývá. V Rožné se nachází jediný otevřený uranový důl ve střední Evropě. Těžební závod je součástí státního podniku Diamo. Dvě české jaderné elektrárny ročně spotřebují kolem 700 tun uranu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 12. týden 2009
- Irán má právo budovat svoji jadernou energetiku
- První jaderná elektrárna v Bělorusku
- Smrtelnémé zranění na JE Oskarsham
- Výroční konference NRC
Severovýchodní Sibiř dostane čtyři plovoucí jaderné elektrárny
Ruská Federální agentura pro jadernou energetiku Rosatom a Jakutská republika podepsaly koncem letošního února dohodu o umístění čtyř plovoucích jaderných elektráren na pobřeží severovýchodní Sibiře. Jakutsko si od nových elektráren slibuje vyšší a spolehlivější dodávky elektřiny.
Nuclear Power in Spain
Spain has eight nuclear reactors generating a fifth of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1968. Government commitment to the future of nuclear energy in Spain is uncertain.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 02/2009
- Zasedání Výkonného výboru Mladé generace Evropské nukleární společnosti
- Global Nuclear Fuel Supply
- Evropské emise snižují nováčci a atom
- Na jaderné úložiště stačí pětihaléře
- Vodíkový autobus míří do finiše
- Itálie se vrací do jaderného klubu
- Ontario by se mohlo obejít bez uhelných elektráren
- V Británii vybírají místa pro nové jaderné elektrárny
- Toshiba nakupuje podíl v dolech na uran
- Indie chce zvýšit výkon jaderných elektráren na 60 GW
- Dobročinné spolky místo exportérů?
- Zezelenat může i uhlí!
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 11. týden 2009
- První jaderná elektrárna v Jordánsku
- Dohoda USA a Jordánska o výstavbě národního úložiště RaO
- Zvýšení výroby těžkých komponentů pro nové JE v Rusku
- Kompenzace za odstavení bloků JE Kozloduj
- Dávky z lékařských expozic se zvyšují
Bez jádra to nepůjde, zavelel Topolánek
Za další rozvoj jaderné energetiky v Česku se včera (10.3.) postavil premiér Mirek Topolánek.
Jaderná energie už není v Rakousku tabu
Až jedna pětina Rakušanů hodnotí dnes jadernou energetiku nepředpojatě nebo ji dokonce podporuje. Platí to, jak informoval profesor Atomového ústavu vídeňské Technické univerzity Helmuth Böck, zejména pro lidi ve věku mezi třiceti a čtyřiceti lety.
Nuclear Power in the United Kingdom
The UK has 19 reactors generating one fifth of its electricity and all but one of these will be retired by 2023. New-generation plants are expected to be on line about 2017. UK's first commercial nuclear power reactor began operating in 1956.
RRFM 2009
13th International Topical Meeting on Research Reactor Fuel Management
22 -25 March 2009, Vienna, Austria
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 10. týden 2009
- Společný podnik Siemens a Rosatom
- ElBaradei žádá další zvýšení bezpečnosti a fyzické ochrany
- RWE odkoupí pozemky pro výstavbu nových jaderných bloků v Anglii
- Zajištění bezpečnosti a spolupráce v rámci WANO
2. Aprílové setkání členů a přátel CYG
20. dubna v Jaslovských Bohunicích (jadrová elektráreň V1, mokrý medzisklad vyhoreného paliva, spracovateľské centrum rádioaktívnych odpadov) a 21. dubna v Mochovcích (informačné centrum elektrárne Mochovce, strojovňa, simulátor a chladiace veže, republikové úložisko rádioaktívnych odpadov).
Nuclear Reactors for Space
Radioisotope power sources have been used in space since 1961. Fission power sources have been used mainly by Russia, but new and more powerful designs are under development in the USA.
Návštěva elektrárny Torness
V pátek 13.2. jsem měl možnost navštívit Torness Power Station, jadernou elektrárnu fy. British Energy. Návštěva se konala jako „technical trip“ (odborná návštěva) v rámci Core Committee Meetingu (CCM) ENS YGN v skotském Edinburghu, od kterého je Torness PS vzdálena přibližně 27 mil, tedy něco okolo 44 kilometrů.
Zasedání Výkonného výboru Mladé generace ENS v Edinburghu
Po krátké pauze nastal v únoru 2009 opět čas, aby se jaderníci ze všech koutů Evropy spojili a sešli se na zasedání výkonného výboru ENS YGN, tentokrát pod patronací Mladé generace BNES (dnes The Nuclear Institute) ve skotském Edinburghu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 9. týden 2009
- Pokles zisku společnosti Areva
- Bushehr je připraven k zahájení neaktivních provozních zkoušek
- Čtyři nové jaderné bloky v Itálii
- Světový rekord v nepřetržitém provozu
Itálie se vrací do jaderného klubu
Po třicetileté přestávce se v Itálii znovu rozběhnou jaderné elektrárny. První blok s evropským tlakovodním reaktorem EPR o výkonu 1600 MW se má podle právě uzavřené italsko-francouzské dohody spouštět v roce 2020, v dalších letech ho budou následovat ještě tři shodné. Investice do obrození jaderné energetiky dosáhne 13 miliard eur a nové bloky pokryjí čtvrtinu italské spotřeby elektřiny.
Vietnam využije čínských zkušeností se stavbou a provozem JE
Vietnam chce využít zahraničních zkušeností s jadernou energetikou, a proto uzavřel dohody s řadou výrobců a provozovatelů ze zahraničí. Naposledy tak učinil v letošním únoru s čínskou energetickou společností China Guangdong Nuclear Power Company.
Toshiba nakupuje podíl v dolech na uran
Japonská společnost Toshiba spolu se dvěma dalšími japonskými firmami zakoupila téměř 20procentní podíl v kanadských dolech na uran. Experti hodnotí tento krok jako potvrzení nového trendu, kdy se výrobci jaderných zařízení stávají zároveň majiteli těžebních práv na tak důležitou komoditu pro světovou energetiku, jakou uranová ruda nesporně je.
Nuclear Power Fundamentals, Regulations, and Safety: European Symposium
March 30 - April 2, 2009
Aix en Provence, France
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 8. týden 2009
- Nový požadavek NRC
- Prověrka britských projektových společností
- Centrum pro obohacování uranu v Angarsku na Sibiři
Vědci zahájili provoz tokamaku Compass
Čeští vědci ve čtvrtek slavnostně zahájili provoz tokamaku Compass, zařízení, které vytváří plazma a zkoumá jadernou fúzi. Světové centrum fúzního výzkumu bude v jihofrancouzském Cadarache, kde se buduje dosud největší tokamak na světě - Iter. Compass, dovezený do České republiky z Británie, má s požehnáním Euroatomu k výzkumu termonukleární fúze v evropském měřítku přispět.
ČEZ zvažuje urychlení tendru na Temelín
Společnost ČEZ zvažuje, že začne v dohledné době vybírat dodavatele jaderných reaktorů pro dostavbu elektrárny Temelín. A to ještě před dokončením studie vlivu na životní prostředí EIA. Podle informací deníku E15 by společnost mohla vypsat klíčový tendr ještě v letošním roce. ČEZ tyto informace nepotvrdil, ale ani nepopřel.
Nuclear Power in Korea
South Korea needs to import some 97% of its energy requirements. Nuclear energy is a strategic priority for South Korea and capacity is planned to increase by 56% to 27.3 GWe by 2020. Today 20 reactors provide almost 40% of South Korea's electricity.
Vodíkový autobus míří do finiše
Autobus na vodíkový pohon, který od roku 2006 vyvíjí Ústav jaderného výzkumu v Řeži u Prahy, už jezdí. Zatím pouze neveřejně na elektřinu z akumulátorů a ultrakapacitorů; palivové články a další prvky vodíkové části budou v provozu do dvou měsíců. V těchto dnech míří do finiše přípravy na výstavbu čerpací vodíkové stanice firmy Linde Gas v areálu neratovické společnosti Nerabus, informoval šéf vývojového týmu Luděk Janík z řežského ústavu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 7. týden 2009
- Dohoda mezi Ruskem a Indií o dodávkách uranu
- Renesance jaderné energetiky v Itálii
- Koncepce ukládání RaO v EU
- Areva dodá EPR do Indie
- Spojení Siemens AG s Rosatomem?
- Výstavba dalšího bloku EPR ve Francii
OECD/NEA Data Banka - možnosti jejího využití pro validaci a verifikaci výpočetních kódů
ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář Enrica Sartoriho.
20. února 2009 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
Evropské emise snižují nováčci a atom
O zhruba 800 miliónů tun, tedy o sedminu v porovnání se startovním rokem 1990, klesnou napřesrok v Evropské unii emise skleníkových plynů označovaných za původce globálního oteplení. Rozhodující měrou se na tom podílejí nové členské země a využívání bezemisních technologií v energetice, především atomových zdrojů, vyplývá z nejnovějších analýz Evropské ekologické agentury (EEA).
India, China & NPT
India has a flourishing nuclear power program and expects to have 20,000 MWe of nuclear capacity on line by 2020. China has electricity demand growing at 20% per year and a rapidly-expanding nuclear power program. Nuclear capacity of 40,000 MWe is planned by 2020.
Na jaderné úložiště stačí pětihaléře
Pět haléřů odvádí společnost ČEZ na tzv. jaderný účet z každé kilowatthodiny vyrobené v Temelíně a Dukovanech. Loni tak do něj přispěla opět částkou 1,3 miliardy korun. Dalších 411 miliónů činily výnosy z investování a šest miliónů korun přidali drobní provozovatelé jaderných zařízení. Celkový zůstatek na tomto účtu dosáhl koncem minulého roku 11,86 miliardy korun.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 6. týden 2009
- France’s GDF SUEZ and Iberdrola of Spain said on 4 February that they had entered into a partnership to jointly participate in the development of new nuclear power stations in the UK.
- Up to six of Areva’s European Pressurised Water Reactors (EPRs) could be built in India under an agreement signed this week.
V Británii vybírají místa pro nové jaderné elektrárny
Britská vláda vyzvala k výběru míst vhodných pro stavbu nových jaderných elektráren. Energetické firmy mají nyní dva měsíce, aby zveřejnily plány na jejich výstavbu v první vlně. Velká Británie se rozhodla pro podporu jaderné energetiky, která zlepší energetickou bilanci a bezpečnost země, nahradí stárnoucí zdroje energie s končící životností, a zároveň sníží emise skleníkových plynů.
Kritický pohled na jednu ekoikonu...
Bojovníci za světlezelené zítřky slaví další úspěch. Od prvního září tohoto roku bude v zemích Svazu Evropských Socialistických Republik a Monarchií zakázán prodej klasických žárovek o příkonu vyšším, než 80W a od prvního září 2012 si neposvítíme klasickou žárovkou o příkonu vyšším, než 7W (tedy česky řečeno - neposvítíme si vůbec).
Seminář o mezinárodních otázkách dodávek jaderného paliva
Během semináře o mezinárodních otázkách dodávek jaderného paliva (Global Nuclear Fuel Supply), konaného 26. ledna 2009 v sídle Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) ve Vídni, přednesl ministerský rada Stálé mise České republiky při OSN Otakar Gorgol prohlášení České republiky jménem Evropské Unie.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 5. týden 2009
- A new opinion poll shows strong support for construction of Bulgaria’s two-unit Belene nuclear power plant. According to the poll, 72 percent of those questioned at a national level supported Belene’s construction while 97 percent of those living in the vicinity of the plant supported the project.
- Scottish and Southern Energy (SSE) and Spain’s Iberdrola said this week that they plan to work together to build nuclear power plants in the UK.
Nechci slevu zadarmo…
Ministr Bursík má naprostou pravdu: Musíme s energiemi zacházet šetrně, chcete-li, úsporně (Kdo se zazelená, překoná krizi, HN 14. 1. 2009). Netvrdil bych sice tak kategoricky jako on, že lze ušetřit 40 procent naší současné spotřeby energie, ale proč bychom se měli hádat o slovíčka, že?!
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 01/2009
- Úspory dostatek energie nepřinesou, řešením je jen jaderná energetika
- Zirkonium jako materiál nezbytný pro jadernou energetiku
- 8. Mikulášské setkání Mladé generace ČNS
- Zemní plyn: Hra s ohněm
- Areva chce být jedničkou na mnoha trzích
- Elektrárnám na pobřeží hrozí medúzy
- V Číně budují velké jaderné elektrárny
- Výběr zahraničních zpráv
- Internetové stránky ČNS v roce 2008
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 4. týden 2009
- Vyšší výroba elektřiny z jádra v Německu
- Další žádost o povolení výstavby JE ve Finsku
- Joint Venture na výstavbu nových jaderných bloků ve Velké Británii
- Spolupráce Velké Británie a Indie
Indie chce zvýšit výkon jaderných elektráren na 60 GW
Indie může dále zvýšit výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách a v roce 2030 dosáhnout kapacity 60 GW. Uvedl to začátkem ledna Shyam Saran, zástupce indického premiéra pro jadernou energetiku a otázky životního prostředí. Podle něj se budou moci budování jaderných elektráren v příštím období zúčastnit i soukromé společnosti.
Vážená kolegyně, kolego, v moderní době se stává rychlá výměna informací nutností. Je téměř jisté, že většina z Vás vlastní přiopojení na internet, jehož pomocí toho lze efektivně dosáhnout. Dostávám občas zprávy, o kterých si říkám, že by Vás mohly zajímat, ale do Zpravodeje se to buď nehodí, nebo je na to pozdě. Proto Vás chci tímto požádat o zaslání Vaší internetové adresy se souhlasem jejího použití, na kterou bych mohl zajímavosti operativně posílat.
Děkuji, Václav Hanus, prezident ČNS,
cns.csvts@seznam.cz
Zezelenat může i uhlí!
Víte, jaký je rozdíl mezi příznivci a protivníky atomové energie? Jen několik desetiletí! zní správná odpověď.
Ontario by se mohlo obejít bez uhelných elektráren
Kanadská provincie Ontario je na dobré cestě přestat již ke konci roku 2014 využívat uhelné elektrárny. Dosáhne tak největšího snížení emisí skleníkových plynů ze všech oblastí Severní Ameriky. Podle ontarijského energetického operátora IESO by stejné zlepšení životního prostředí nastalo po odstranění téměř 7 miliónů aut ze severoamerických silnic.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 3. týden 2009
- Výstavba 6000 jaderných MWe ve Velké Británii
- Polsko připraveno na výstavbu první JE v zemi
- Thoriový palivový cyklus v USA
- Záměna šesti parogenerátorů ve francouzských JE
ČMSSRF 2009
Odborná sekce Reaktorová fyzika při České nukleární společnosti si Vás dovoluje pozvat na již 6. Českomoravskoslovenský sraz reaktorové fyziky, který se uskuteční 26. a 27. května 2009 v penzionu Onyx v Lednici.
Nový Chairman WANO
V pátek 16.1. byl novým Chairmanem WANO zvolen na období následujících dvou let Laurent Stricker (EdF). Střídá Wiliama Cavanaugha III (Florida Power & light), který sloužil jako chairman od roku 2004. WANO je asociace provozovatelů jaderných elektráren působící od května 1989 s posláním zvyšovat úroveň bezpečnosti a spolehlivosti jadernýchelektráren (
www.wano.org.uk).
Zemní plyn: Hra s ohněm
Státy Evropské unie dovážejí přes 200 miliard m3 zemního plynu ročně, tedy polovinu své spotřeby. Na Rusku, odkud pochází téměř polovina tohoto množství, tak sedmadvacítka závisí z jedné čtvrtiny. Některé unijní země jako Slovensko či Bulharsko však jsou na ně odkázány stoprocentně. Česko je na ruských dodávkách závislé téměř ze tří čtvrtin a sousední Rakousko také více než z poloviny.
Klíč k větší energetické nezávislosti ČR: Spoléhejme víc na jádro a na vlastní uhlí
Rusko-ukrajinská plynová válka během mrazivých dnů ukázala naši snadnou zranitelnost. Jak ale Evropská Unie, jejíž většina členských států je na ruském plynu životně závislá, předejde podobným energetickým krizím do budoucna? A jak jim předejde samotná Česká republika, do které tři čtvrtiny ruského plynu putují právě z Ruska?
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 2. týden 2009
- Spustí se znovu bloky JE Kozloduj 1-4?
- Spustí se znovu 2. blok JE V1 v Jaslovských Bohunicích?
- EdF dokončila akvizici British Energy
- Výstavba dvou bloků AP 1000 v Levy County na Floridě
NUSIM 2009
Joint Czech, Slovak and German Conference on Nuclear Power
March 30 - April 1, 2009, Vogtland, Germany
Nový formulář přihlášky do ČNS
Připravili jsme upravený formulář přihlášky za člena České nukleární společnosti.
Internetové stránky ČNS v roce 2008
V roce 2008 zavítalo na stránky České nukleární společnosti bezmála 75 tisíc návštěvníků. Stejně jako v minulých letech jsme zaznamenali nárůst počtu návštěv v porovnání s předcházejícím rokem. V únoru letošního roku očekáváme čtvrtmiliontého návštěvníka.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 1. týden 2009
- France and Brazil have reaffirmed their intention to cooperate on proposals for expanding Brazil’s nuclear park.
- The single-unit Shearon Harris nuclear power plant in the state of North Carolina can operate until October 2046 under a renewed operating licence approved by the NRC.