Archiv 2010
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 52. týden 2010
- Žádost o licenci pro JE ve Spojených arabských emirátech
- AP 1000 splňuje všechny podmínky pro výstavbu a bezpečný provoz
- Plány na výstavbu dvou nových jaderných bloků ve Švýcarsku
- Plány na výstavbu 18 nových jaderných bloků ruské provenience v Indii
Hodně úspěchů v novém roce
přeje redakce webu České nukleární společnosti.
Dukovany splnily plán výroby 2010 na 100.03 %
Na Silvestra v 21:23, tedy dvě hodiny a půl před silvestrovskou půlnocí, splnila elektrárna Dukovany svůj plán výroby pro rok 2010, vyrobit 14 miliard a 171 milionů kilowatthodin elektřiny. Do konce roku vyrobila elektrárna celkem 14 miliard 175, 557 milionů kilowatthodin.
Temelín vyrobil v roce 2010 rekordní množství elektřiny
V roce 2010 oba bloky elektrárny Temelín vyrobily 13,82 miliard kWh elektrické energie. Tím elektrárna překonala o 570 miliónů kWh dosud nejvyšší výrobu z roku 2009. Od zahájení provozu v prosinci 2000 vyrobil Temelín 105,86 miliard kWh elektřiny.
Ravil Achmetov, hlavní konstruktér ruských vesmírných raket: „Ciolkovského vzorec už je vyčerpán, bez jaderných pohonů se do vzdáleného vesmíru nedostaneme“.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 51. týden 2010
- The Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) announced today that it has filed the construction licence application for Braka-1 and Braka-2 – the first nuclear units planned in the UAE – with the United Arab Emirates Federal Authority for Nuclear Regulation.
Hezké a pohodové vánoce
přeje redakce webu České nukleární společnosti.
Energetické poblouznění
Svět blouzní. Hledá, alespoň o tom píší publicisté, jednoduché řešení globálního energetického problému. Jenže ono neexistuje – neboť budoucnost patří vyváženému energetickému mixu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 50. týden 2010
- Reforma trhu s elektřinou ve Velké Británii
- Rosatom kupuje australskou společnost na těžbu uranu
- Prodloužení životnosti britských plynem chlazených jaderných bloků
Ruská firma bude těžit uran ve třech kontinentech
Ruská firma ARMZ (AtomRedMetZoloto) uspěla v nákupu strategických zdrojů uranu za hranicemi Ruska. Nyní se uchází o další dvě slibná naleziště uranu, a to v Mongolsku a v Tanzánii. Již před tím se jí podařilo ovládnout kanadskou společnost Uranium One.
Protijaderní aktivisté kritizují rakouskou protijadernou politiku
Rakouští antiatomoví aktivisté z některých organizací žádají po rakouském parlamentu, aby kvůli rakouské protijaderné politice zřídil vyšetřovací výbor. Podle aktivistů totiž v posledním desetiletí rakouský antiatomový postup "systematicky slábl" a někteří rakouští politici mohli jednat "pod vlivem jaderné lobby".
Je možné označit jaderné palivo jako obnovitelný zdroj energie?
Několika významným specialistům, kteří mají k různým tématům energetiky určitě co říci, jsme v aktuálním vydání časopisu All for Power položili (možná trochu laickou a nepříliš přesnou) anketní otázku: "Je možné označit jaderné palivo jako obnovitelný zdroj energie?"
Vláda schválila plán hospodaření Správy úložišť jaderných odpadů
Vláda schválila plán hospodaření Správy úložišť jaderných odpadů (SÚRAO) pro příští rok. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to uvedl premiér Petr Nečas. Celkové výdaje na činnost SÚRAO na rok 2011 mají činit 132 milionů korun, z toho šest milionů jsou výdaje státního rozpočtu. Zbývající částka má jít z jaderného účtu, který tvoří producenti radioaktivních odpadů.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 49. týden 2010
- Egypt’s Nuclear Power Plants Authority has said it is set to invite tenders for the construction of the country’s first nuclear power plant at El-Dabaa on the Mediterranean coast. The first unit at the site could begin commercial operation in 2019.
- US energy secretary Steven Chu has called for nuclear power to be part of the mix as the nation moves towards making it compulsory for power companies to use more clean and renewable energy.
Jaderná energetika v Německu dostala zelenou
Až do roku 2036 by Německo mohlo získávat energii z jádra. Prezident Wulff podepsal seznam zákonů prodlužujících životnost jaderných reaktorů. Prodloužení životnosti 17 německých jaderných reaktorů ostře kritizují opoziční strany. Před deseti lety tehdejší vláda SPD a Zelených rozhodla o ukončení jejich provozu do roku 2021. Opozice chce nyní kontroverzní rozhodnutí současného vládního kabinetu kancléřky Merkelové napadnout u Ústavního soudu.
V Británii se připravují na stavbu jaderných elektráren
Ve Velké Británii se připravují na stavbu několika nových jaderných elektráren. Ty mají pro budoucí rozvoj energetiky v zemi klíčový význam, uvedl státní ministr pro energetiku a klimatické změny Charles Hendry.
Westinghouse obdržel od NRC příznivé hodnocení bezpečnosti AP1000
Společnost Westinghouse Electric Company odeslala americké Jaderné regulační komisi (NRC) žádost na doplnění licence pro svůj tlakovodní reaktor AP1000. NRC současně vydala závěrečné zhodnocení bezpečnosti AP1000 (Advanced Final Safety Evaluation), ve kterém potvrzuje, že reaktor je bezpečný a vyhovuje všem požadavkům regulátora.
V Austrálii zvažují výstavbu jaderných elektráren
Australští vědci vyzývají, aby jejich země zaujala k jaderné energii realističtější postoj než dosud. V časopise Energy uveřejnili návrh, aby Austrálie postavila šest jaderných reaktorů, a to na pobřeží mezi městy Sydney, Newcastle a Wollongong.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 48. týden 2010
- Koncepce energetiské politiky Jižní Koreje
- Výstavba bloků EPR v Indii
- Výstavba nových jaderných bloků ve Švýcarsku
- Čína chce být jedničkou ve výrobě i využívání reaktorů PWR
JE Dukovany opět spustila 3. blok
Jaderná elektrárna Dukovany, vlastněná společností ČEZ, obnovila provoz 3. bloku o výkonu 498 megawattů po plánované odstávce. Čtvrtý blok zůstává stále odstaven, a to kvůli zvýšení výkonu ze 456 megawattů na 500 megawattů. K síti by měl být připojen až koncem roku.
Stavbu jaderné elektrárny je obtížnější zvládnout manažersky než technicky
Konzultantská firma Artur D. Little zpracovala studii hodnotící podmínky a možnosti energetických firem a dodavatelů při stavbách jaderných elektráren ve světě. Její součástí jsou i doporučení, jak by měly firmy při realizaci stavby včetně finančního řízení postupovat, a to zejména v případě, když nemají s jadernou energetikou větší zkušenosti.
Příští generace tankerů bude mít jaderný pohon
Konsorcium britských, amerických a řeckých firem se rozhodlo využít malé modulární jaderné reaktory k pohonu příští generace velkých tankerů sloužících pro námořní přepravu ropy. Podnikatelé přepokládají, že tankery s jaderným pohonem budou bezpečnější, čistší a ekonomicky výhodné.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 47. týden 2010
- The Czech Republic’s Radioactive Waste Repository Authority has formed a working group that aims to increase the transparency of the process to choose a suitable site for a deep geological repository.
- Fortum Corporation of Finland and the Russian state atomic energy company Rosatom have signed a memorandum of understanding on cooperation in the field of nuclear power.
Na uhlí jsme krátcí…
Naši němečtí sousedé se usnesli, že do půlky nynějšího století vybudují obnovitelnou energetiku. Jaderné elektrárny, které dostaly na podzim právo na delší život, mají tento ideál přiblížit jako most. Současný bouřlivý rozvoj větrných mořských parků a solárních farem má po jejich odstavení garantovat spotřebitelům proud, jak jsou zvyklí, vždy v potřebném množství a náležité kvalitě.
Zpravodaj ČNS 05/2010
- Chytrá energie
- Podpora technického vzdělávání
- O severofinský reaktor soutěží dvě obce
- Elektřina z uranu zůstává nejlevnější
- Horní Rakousy loni českým protitemelínským aktivistům přidaly
- Čína a Indie hromadí zásoby uranu
- První jaderný reaktor čínské výroby začal vyrábět elektřinu
- Alstom otevřel nový americký závod na turbíny
- Americké univerzity dostanou milióny dolarů na výuku jaderné energetiky
- IAEA workshop pro země východní Evropy
- Kamión v obýváku
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Právě vyšel info WIN 10/2010
- Do 4 let bude Vietnam stavět první 2 jaderné bloky
- 3 nové švýcarské JE-schvalovací proces pokračuje úspěšně
- Enel dokončil upgrade JE Jaslovské Bohunice
- Na kávě s Renatou Hladkou z útvaru řízení jaderné bezpečnosti EDU
- Hlavní momenty historie ETE
- Daneš Burket novým prezidentem ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 46. týden 2010
- Vzdělávání v jaderné energetice v rámci EU
- Komunikace k energetické strategii v EU
- Mění zelení svůj názor na jádro?
- EPR za méně než 3 miliardy EUR
Čína a Rusko jistí rozvoj jaderné energetiky dovozem uranu
Největší výrobci zařízení pro jadernou energetiku a budovatelé jaderných elektráren si zajišťují dlouhodobé dodávky uranu ze zemí s jeho největšími zásobami. Čína, země s největším počtem budovaných jaderných elektráren, uzavřela dohody o dodávkách uranu s dominantním světovým exportérem této rudy, Kazachstánem.
Prezentace z konference VVER 2010
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 45. týden 2010
- Prodloužení provozu jaderných bloků v Německu
- Lokality pro výstavbu nových JE ve Velké Británii
- Výstavba bloků VVER 1000 ve Vietnamu
- Škoda JS vyjednává o účasti při výstavbě vietnamských JE
Energetickou bezpečnost Jordánska zvýší využití jádra
Jordánsko patří k zemím, které musí naprostou většinu energetických zdrojů dovážet. Tuto situaci se země v příštích letech snaží změnit rozvojem jaderné energetiky, postavit chce tři až čtyři jaderné elektrárny.
Energie se musí dobře namixovat
Čeští středoškoláci si přejí útlum uhelných elektráren a jejich nahrazení jadernými, větrnými a solárními. Pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín jich je dokonce 80 % a překvapivě značná část by souhlasila i se zrušením omezení na těžbu uhlí v severních Čechách.
ENS news - Issue No. 30 Autumn (November 2010)
- Word from the President
- French and American nuclear history under the spotlight
- First spent fuel container has been placed in interim storage at Temelín
- News from the Paks NPP in Hungary
a další
Oprava reaktoru Mondžú v Japonsku se nejspíš protáhne
Letos 26. srpna došlo k nehodě na japonském experimentálním množivém reaktoru Mondžú, který byl odstaven v roce 1995 kvůli úniku 640 kilogramů sodíku a s velkou slávou se chystalo jeho opětovné spuštění.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 44. týden 2010
- INES 2 na korejské JE
- Spojené arabské emiráty ve WANO
- Bulharsko našlo strategického partnera na výstavbu JE Belene
- Dohoda Ruska a Venezuely
Bude jaderná energie uznána jako obnovitelný zdroj?
Jaderná energie je podle odborníků bezemisní, obnovitelný a efektivní zdroj elektrické energie. Zaslouží si rozvoj i z toho důvodu, že vyhořelé palivo ze současných reaktorů bude využitelné po několik tisíciletí v nových typech reaktorů.
Protesty proti převážení jaderného paliva přišly Německo na 25 mil. eur
Policejní ochrana kontejnerů jaderným palivem z Francie stála zemskou vládu Dolního Saska minimálně 25 milionů eur. V úterý toto číslo uvedly Süddeutsche Zeitung s odkazem na premiéra spolkové země Davida McAllistera.
V Japonsku založili společnost na export jaderných elektráren
V Japonsku založili novou společnost, která má usnadnit pronikání japonských energetických firem a výrobců zařízení jaderné energetiky na zahraniční trhy. Nová International Energy Development of Japan Co., Ltd (JINED) se sídlem v Chiyoda-ku, Tokio, vznikla letos 22. října.
Areva sníží náklady na reaktory EPR budované v Indii
Francouzský výrobce zařízení pro jadernou energetiku Areva nyní jedná o stavbě svých reaktorů typu EPR v Indii. Tamní státní společnosti Nuclear Power Corporation of India (NPCIL) má dodat šest těchto velkých lehkovodních reaktorů.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 43. týden 2010
- Zpráva o současné energetické situaci v České republice
- Postoj italské vlády k rozvoji jaderné energetiky
- Snaha průmyslu postavit nové jaderné bloky v Itálii může být zmařena
Postřehy z workshopu pro Spojené Arabské Emiráty
Ve dnech 13. – 15. října se ve vídeňské MAAE konal workshop Strategie a techniky pro komunikaci se stakeholdery v SAE, kterého jsme se jako lektorky zúčastnily Kelle Barfield z americké společnosti Entergy a já.
Jaderná elektrárna Temelín
si připomíná 10 let provozu
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 42. týden 2010
- The UK’s coalition government has confirmed eight sites as potentially suitable for new nuclear units by 2025 and also announced the regulatory justification of two new nuclear reactor designs – Westinghouse’s AP 1000 and Areva’s EPR.
- Russia has signed an agreement that could lead to the construction of a two-unit nuclear power plant in Venezuela.
Registrace na 10. Mikulášské setkání CYG končí 31.10.2010!
Odbor energetického inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, Český svaz vědeckotechnických společností, Česká nukleární společnost a sekce mladých při ČNS si Vás dovolují pozvat na 10. Mikulášské setkání sekce mladých při České nukleární společnosti, které se uskuteční 8.-10.12.2010 na VUT v Brně.
K desátému výročí spuštění reaktoru 1. bloku ETE
Pamětníci dobře vědí, že výstavba ETE nebyla snadná. Stihlo ji několik morových ran. Subjektivních i objektivních.
Současné využití jaderné suroviny a perspektivy palivového cyklu
ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář Jana Uhlíře.
12. listopadu 2010 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
V Indii budou vyrábět jaderné palivo roboty
Indie bude vyrábět jaderné palivo pro své reaktory pomocí robotů. Uvedla to na nedávné mezinárodní konferenci ANUP 2010 Meena Ravindranová, manažerka indického jaderného centra (Nuclear Fuel Komplex) v Haydabarádu v jižní Indii.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 41. týden 2010
- Japonské know-how pro Kazachstán
- Slovinský zákon O odpovědnosti za jaderné škody
- Nový jaderný blok Lingao-3 v Číně uveden do provozu
- Spolupráce USA, Japonska a Francie při vývoji rychlých množivých reaktorů
První blok Temelína má povolení k provozu do roku 2020
Elektrárna Temelín získala od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost povolení k provozu svého prvního bloku na dalších deset let.
Ad Ani jádro se v minulosti neobešlo bez dotací
Chtěl by reagovat na článek Ani jádro se v minulosti neobešlo bez dotací, který vyšel 1. října v Lidových novinách.
Jihokorejským exportérům jaderných elektráren se daří
Jihokorejský energetický gigant Korea Electric Power Corp. (KEPCO) jedná s tureckou vládou o dodávce nové jaderné elektrárny, jejíž výstavba se plánuje v Sinopu na severovýchodě země. Po vítězství v loňském tendru na dodávku čtyř reaktorů o celkovém výkonu 1,4 GW do Sjednocených arabských emirátů jde o druhý velmi významný úspěch jihokorejských exportérů na Blízkém a Středním východě.
Zápis z výroční konference České nukleární společnosti
konané dne 9. září 2010 v prostorách ČSVTS na Novotného lávce
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 40. týden 2010
- Nuclear power could be the lowest-cost option for new electricity generating capacity in Sweden, according to a study by PricewaterhouseCoopers conducted for an electricity-intensive industry group.
- China and Belgium have signed a framework agreement on the construction of a pilot MOX fuel fabrication plant in China.
František Janouch: Proslov při zahájení výuky jaderných oborů
na Západočeské universitě v Plzni, 24.9.2010.
Novým prezidentem České nukleární společnosti zvolen Daneš Burket
Na první schůzi výboru ČNS po zářijové volební konferenci byl prezidentem ČNS zvolen Daneš Burket, viceprezidenty Václav Hanus, Václav Bláha, Karel Dach a Miroslav Kawalec. Předsedou revizní komise byl zvolen Vlastimil Koubek.
zde členové výboru ČNS
Rakušanům „chutná“ atomová elektřina
Der Standard: Proud z Temelína se přeznačkuje na vodní a prodá se jako ekologický
Z iniciativy Národní knihovny ČR
byly stránky ČNS zařazeny do projektu WebArchiv

„Vybrali jsme Vámi vydávané stránky České nukleární společnosti jako kvalitní zdroj, který by měl být uchován do budoucna a stát se součástí českého kulturního dědictví.
z dopisu Národní knihovny ČR
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 39. týden 2010
- The Philippine government has earmarked about 1.1 million US dollars for a government study into the possible use of nuclear energy in the country.
- The Japan Atomic Power Company, Toshiba Corporation and a unit of Marubeni Corporation have reached an agreement with Kazakhstan to provide data and cost estimates for the country to build its first nuclear power plant.
ŠKODA JS se podílí na dostavbě jaderné elektrárny Mochovce
Právě probíhající dostavba slovenské JE Mochovce v minulých dnech výrazně postoupila: do betonové šachty zdejšího 3. reaktoru byla instalována obří tlaková nádoba. Toto klíčové technologické zařízení pro komplet reaktoru typu VVER 440 na Slovensko dodala plzeňská ŠKODA JS.
Nový portál atominfo.cz
Majitelem atominfo.cz je společnost PR-aspekt, která se přes svůj název nevěnuje PR, ale zabývá se nakladatelskou činností a organizováním různých seminářů a akcí. Společnost dlouhodobě spolupracuje s ruským nezávislým portálem atominfo.ru.
Rakouský odpor vůči jaderným elektrárnám slábne
Od referenda o nespuštění rakouské jaderné elektrárny Zwentendorf v roce 1978 deklaruje svůj odpor vůči jaderné energetice při veřejných hlasováních stále méně Rakušanů. Kampaň proti dostavbě dvou temelínských bloků, která právě probíhá v téměř půldruhamiliónové spolkové zemi Horní Rakousko, jejíž vláda dlouhodobě prezentuje tvrdé protijaderné postoje, dosud podpořilo svým podpisem jen pět tisíc obyvatel.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 38. týden 2010
- The time has come to act on plans for an international nuclear fuel bank and the US will work “pragmatically” towards a decision this year, president Barack Obama said in a message to the International Atomic Energy Agency’s 54th general conference this week in Vienna.
- Three new interim storage pools for spent nuclear fuel costing 30 million euro are to be built at Olkiluoto nuclear power plant in Finland.
ČEZ pouští projekt jaderné elektrárny v Rumunsku
Energetická společnost ČEZ do letošního prosince odejde ze společného podniku na výstavbu dvou jaderných reaktorů elektrárny Černavoda v Rumunsku. Vedení firmy prohlásilo, že se chce věnovat jen nízkorizikovým projektům v regionu. Rozhodnutí odejít z rumunského projektu již schválilo představenstvo ČEZ.
Usnesení konference České nukleární společnosti
konané dne 9. září 2010 v Praze na Novotného lávce
Turecko jedná s Jižní Koreou o stavbě druhé jaderné elektrárny
Turecko je další ze zemí Blízkého východu, které chtějí zvyšovat podíl jaderné energetiky v zemi. Turecko jedná s jihokorejskou KEPCO o podmínkách stavby druhé jaderné elektrárny. „Chceme mít dvě jaderné elektrárny do roku 2023“, cituje prohlášení tureckého ministra energetiky a přírodních zdrojů Tanera Yildize z 23. září list Monsters and Critics.com.
V Plzni vzniká obor Stavba jaderně energetických zařízení
Studenti katedry energetických strojů a zařízení Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni získávají možnost studovat konstrukčně zaměřený jaderný obor. Univerzita tímto krokem reaguje na celosvětovou jadernou renesanci a s ní spojenou vzrůstající poptávku po kvalitních strojních inženýrech.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 37. týden 2010
- Uranium supplies will not limit the expansion of nuclear power in the US or around the world for the foreseeable future, according to a new study produced under the auspices of the Massachusetts Institute of Technology.
- EDF Energy has awarded contracts worth 50 million pounds (60 million euro) for the Hinkley Point C reactor, the first of four European pressurised water reactors that EDF plans to build in the UK.
Právě vyšel info WIN 08/2010
- Německo prodlužuje provoz jaderných elektráren o 12 let
- Na kávě s Alicí Valkárovou z Ústavu částicové a jaderné fyziky - 2
- Polsko a Finsko plánují nové jaderné bloky
- v USA podpoří studium jaderné energetiky 18 miliony dolarů
- "Oranžové učebny" od nadace ČEZ
10. Mikulášské setkání CYG
Odbor energetického inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, Český svaz vědeckotechnických společností, Česká nukleární společnost a sekce mladých při ČNS si Vás dovolují pozvat na 10. Mikulášské setkání sekce mladých při České nukleární společnosti, které se uskuteční 8.-10.12.2010 na VUT v Brně.
Jan Uhlíř
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Využití jaderné suroviny a perspektivy pokročilých jaderných technologií
Jan Uhlíř, Ústav jaderného výzkumu Řež
Přednáška přednesená na konferenci České nukleární společnosti, Praha, 9.9.2010.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 36. týden 2010
- Ozáření pracovníka na JE Leibstadt
- Prodloužení provozování stávajících německých jaderných elektráren
- Report MAAE o stavu jaderné energetiky ve světě
V Nizozemsku chtějí postavit další jaderné reaktory
Nizozemská energetická společnost ERH oznámila, že hodlá vybudovat novou jadernou elektrárnu na pobřeží vedle dosavadní jediné nizozemské jaderné elektrárny v Borssele. Jde o další rozšíření plánů na postavení nových jaderných elektráren v této zemi poté, co obdobný záměr představila vloni společnost Delta.
Od Neckarwestheimu k Neckarwestheimu
Atomová energetika v Německu skončí podle nového plánu až v roce 2036. Sedm starších reaktorů zůstane v provozu o osm, deset mladších dokonce o 14 let déle, než předpokládá dohoda o likvidaci jaderné energetiky v Německu (Ausstieg) z roku 2000.
V Rusku zahájili vývoj nového typu atomového ledoborce
V Rusku zahájili vývoj nového typu ledoborce s jaderným pohonem. Jeho stavba má být ukončena v roce 2016, kdy se má připojit k flotile dosavadních ruských atomových ledoborců na trasách kolem arktického pobřeží Ruska.
Psychodiagnostika v jaderné energetice
ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář Jaroslava Holého, Lucie Kalinové a Martiny Kriškové.
1. října 2010 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 35. týden 2010
- Before the end of October Russia will sign to build a nuclear power plant in Vietnam, provide the fuel and take it back for reprocessing.
- Dutch-owned Energy Resources Holding has launched the application process for a new nuclear plant at the Netherlands' Borssele site.
- Poland's plan to ready itself for the deployment of nuclear power plants have been put back by two years, with 2022 now the likely date for the start-up of its first reactor.
Fotovoltaika – hrobař obnovitelných zdrojů v Česku?
Už léta pláčou majitelé malých vodních elektráren, že se jim snižují výkupní ceny. Podstatně kratší dobu, o to však intenzivněji naříkají firmy připravující větrné parky, neboť povolování jejich výstavby trvá téměř stejně dlouho jako schvalování nových dálnic. Od Nového roku začnou lkát podnikatelé ve fotovoltaickém byznysu a následovat je budou s několikaletým odstupem budovatelé biomasových elektráren i zemědělci pěstující pro ně palivo.
Volební konference České nukleární společnosti
spojená s odborným seminářem
9. září 2010 v Praze v sídle ČSVTS na Novotného lávce
V Temelíně začali plnit speciální kontejner vyhořelým palivem
Jaderná elektrárna Temelín začala 1. září večer poprvé plnit vyhořelým palivem kontejner Castor, který během září převeze do nového skladu použitého paliva ve svém areálu. Energetici do kontejneru zavezou 19 vyhořelých palivových souborů. Nový sklad pro použité palivo v areálu elektrárny Temelín stavěl ČEZ od loňského března. Stál zhruba 1,5 miliardy korun. Dosud se vyhořelé palivo ukládalo do bazénů vedle reaktoru.
Čínské jaderné reaktory VVER již s čínským palivem
Čínská jaderná elektrárna v Tianwanu s reaktory typu VVER začala být zásobována palivem vyrobeným v Yibinu na jihu Číny. Po třech letech provozu prvních dvou bloků této elektrárny postavené ruským Atomstrojexportem tak začne v Číně vyrobené palivo nahrazovat dosavadní dodávky od ruské společnosti TVEL.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 34. týden 2010
- Lobistická skupina na podporu jaderné energetiky v Německu
- První egyptská jaderná elektrárna
Nové projekty rozšíří těžbu uranu v USA
V současné době se v USA těží uran v poměrně malém rozsahu. Těžební firmy však chtějí svoje podnikání rozvíjet a obnovit dřívější rozsah těžby. Ještě na sklonku 80. let 20. století totiž bylo v USA v provozu kolem 250 dolů produkujících 16 800 tun uranu ročně. V roce 2003 to ale byly již jen dva doly těžící necelých 1000 tun uranu, což odpovídá 5 procentům současné roční spotřeby amerických jaderných elektráren.
Josef Fiřt: Už v lednu zdraží proud. Bude to bolet
Už od loňského jara varovali odborníci, že nadhodnocené dotace pro sluneční elektrárny a nezvládnutý investiční boom v tomto oboru způsobí problém. Že dramaticky stoupnou náklady na podporu zelené elektřiny, že distributorům hrozí miliardové propady v účetnictví, že může být ohrožena rozvodná soustava.
Vláda schválila Národní akční plán pro obnovitelné zdroje
Vláda na svém jednání ve středu 25. srpna schválila Národní akční plán České republiky pro energii z obnovitelných zdrojů (NAP). Potvrdila tak plánovaný podíl OZE na hrubé konečné spotřebě energie ve výši 13,5 %. NAP také předkládá takzvaný optimální mix zdrojů, který určuje optimální podíl jednotlivých typů OZE až do roku 2020. Právě fakt, že při překročení těchto hodnot může být omezena či úplně podpora jednotlivých zdrojů, označují především představitelé fotovoltaického průmyslu za likvidační pro celý sektor.
Právě vyšel info WIN 07/2010
- Čína rozšiřuje své jaderné bohatství
- Na kávě s Alicí Valkárovou z Ústavu částicové a jaderné fyziky MFFUK
- Vietnam postaví do roku 2030 až 14 jaderných reaktorů
- ČEZ generálním partnerem matematických a fyzikálních olympiád
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 33. týden 2010
- Fifty-four percent of Finns support at least one new nuclear power plant unit, according to a new poll on attitudes towards energy issues.
- The IAEA and China Atomic Energy Authority have signed a practical arrangement in the field of nuclear security, setting out a framework for further cooperation between China and the agency.
Atom do dražby
Koupíte si auto a stát vám stanoví, kolik na něm smíte ujet. Pak zjistíte, že je v tak dobrém stavu, že s ním ještě nějaký ten kilometr ujedete. Stát začne uvažovat, že vám to povolí, ale začne vymýšlet podmínky: Za každý kilometr navíc zaplatíte speciální daň. A vůbec – chcete-li jezdit déle, můžete si potřebné kilometry vydražit. Cenu stanoví trh, proč tedy ne?
Pomohou přečerpávací elektrárny rozvoji fotovoltaiky?
Tisíce naplánovaných megawattů v tuzemských solárních elektrárnách už nyní dělají vrásky dispečerům přenosové a distribučních soustav. Nestabilní fotovoltaické zdroje dokáží způsobit, že sítě nebude možno řídit – a že tedy proud přestane k odběratelům přicházet v každém okamžiku v potřebném množství a kvalitě.
Indie vybuduje celosvětové centrum pro rozvoj jaderné energetiky
Indická vláda zamýšlí vybudovat, podporovat a spravovat nové celosvětové centrum pro spolupráci v jaderné energetice. Centrum umožní prostřednictvím akademické výměny globální rozvoj těchto nejnovějších technologií. Založení a vybudování centra se má uskutečnit postupně ve třech fázích.
Trip to Sziget Festival
11.-15.08.2010, Budapest, Hungary
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 32. týden 2010
- Russian state-owned utility Rosenergoatom has confirmed that its nuclear units were operating “steadily and safely” despite abnormal heat conditions and forest fires, which remain ablaze to the east and south of Moscow.
- The French Institute of Radiological Protection and Nuclear Safety has confirmed that forest fires in Russian territory contaminated by Chernobyl fallout “would not pose health risks to the population, locally or in other European countries”.
Stát chystá rezervy jaderného paliva
Česko bude mít v budoucnu nejen strategické rezervy ropy a pohonných hmot, ale také jaderného paliva pro elektrárny v Dukovanech a Temelíně.
Finnish Energy Attitudes 2009, Research report 26 June 2010
Results of a follow-up study concerning Finnish attitudes towards energy issues 1983-2009.
Finové odmítají fosilní paliva a dovoz proudu
Přejeme si získávat proud z energie vody, větru, biomasy a atomu. Nechceme, aby se při jeho výrobě spalovalo uhlí či rašelina, ropa ani plyn. A odmítáme dovoz. Tak si Finové představují energetický mix své země. Vyplývá to z výsledků průzkumu veřejného mínění, jenž proběhl od 20. října loňského do 7. ledna letošních roku na reprezentativním vzorku 1378 osob.
Rakouští Zelení varují před jadernou energetikou
Rakouští Zelení se vyjádřili k jaderné energetice. Svolali kvůli tomu tiskovou konferenci s názvem "Nebezpečí jaderné elektrárny a klimatické změny - Zelení bijí na poplach".
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 31. týden 2010
- The Armenian government has approved an agreement with Russia that could result in the construction of new Russian-built VVER reactor units in Armenia beginning in 2011.
- The US and India have signed an agreement that will allow India to reprocess US nuclear material at a new national reprocessing facility dedicated to the reprocessing of safeguarded nuclear material under International Atomic Energy Agency safeguards.
O severofinský reaktor soutěží dvě obce
Zatímco na stavbě pátého finského jaderného bloku v Olkiluotu se teprve instalovala tlaková nádoba, parlament už dal zelenou šestému a sedmému reaktoru. Jeden postaví společnost TVO v sousedství právě vznikajícího a podle všeho bude osazen rovněž Evropským tlakovodním reaktorem EPR, druhý plánuje firma Fennovoima na nejsevernějším pobřeží Botnického zálivu.
Většina středoškoláků je pro dostavbu Temelína
Útlum uhelných elektráren a jejich nahrazení jadernými, větrnými a solárními si přejí čeští středoškoláci. Pro dostavbu jaderné elektrárny Temelín jich je 80 % a překvapivě značná část by souhlasila i se zrušením omezení na těžbu uhlí v severních Čechách.
Uran z Kazachstánu může být pro Japonsko levnější
Japonské energetické firmy studují možnost dopravy uranu pro své jaderné elektrárny z Kazachstánu po ruské sibiřské železniční magistrále do obohacovacího závodu v Angarsku a poté do ruských přístavů na pobřeží Tichého oceánu. Cena takto získaného uranu by byla zajímavá nejen pro japonské, ale i pro další asijské jaderné elektrárny.
Horní Rakousy loni českým protitemelínským aktivistům přidaly
Podpora protitemelínského tažení byly vyhozené peníze. „Klíčových cílů Horních Rakous, a to nespuštění atomové elektrárny Temelín ani zlepšení jejích bezpečnostních standardů (Melcký proces), se zatím nepodařilo dosáhnout,“ konstatuje jarní zpráva lineckého Zemského účetního dvora (obdoba českého NKÚ).
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 30. týden 2010
- French president Nicolas Sarkozy is to forge “a strategic partnership” between EdF and Areva, as part of a broader reorganisation of the French nuclear industry.
- The UK’s coalition government said this week its nuclear energy policy means new nuclear build can go ahead as long as no public subsidy is called for.
Chytrá energie - do poloviny století bez uhlí a jádra
Při studiu dokumentu „Chytrá energie“, připraveného českými ekologickými organizacemi, který se tváří jako seriózní vědecká studie, jsem si připadal jako při čtení strategických plánů KSČ z doby před více než dvaceti lety. Ty se totiž v podobném „vědeckém“ duchu snažily na základě ideologie plánovat světlé zítřky socialismu a komunismu.
Nevyřešený problém?
V popisku k fotografii u článku Evropa se přestává bát atomu (Hospodářské noviny 2.7.2010) se objevilo oblíbené klišé protivníků atomové energetiky: Není vyřešen problém, kam ukládat vyhořelé palivo. Z úst finských aktivistů zní zvlášť pikantně – Finsko totiž tento problém vyřešilo.
Právě vyšel info WIN 06/2010
- Produkce elektřiny z jádra se ztrojnásobí
- Švédský parlament dal jádru zelenou
- Na kávě s Klárou Dalíkovou z Centra výzkumu Řež, s.r.o.
- V IC JE Dukovany cyklisté vítáni
- Řešení sudoku z minulého čísla
Korejské a japonské firmy chtějí dokončit filipínskou jadernou elektrárnu
Korejské a japonské firmy budou soupeřit o zakázku na dokončení mnoho let rozestavěné filipínské jaderné elektrárny. Oznámila to filipínská energetická společnost National Power Corp. Filipínskou jadernou elektrárnu v Bataanu postavila v roce 1984 za vlády prezidenta Marcose společnost Westinghouse. Po vlně obav z jaderné energetiky ve světě v polovině 80. let však elektrárna nikdy nebyla uvedena do provozu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 29. týden 2010
- China Guangdong Nuclear Power Company has received central government approval to build two nuclear reactor units in the southern province of Guangxi.
- The US will cooperate with Pakistan in civil nuclear energy, secretary of state Hillary Clinton has said.
- The cost of implementing fast breeder reactor technology for commercial use is "competitive" when considering factors such as high thermal efficiency, according to a new report by the Japan Atomic Energy Agency.
První jaderný reaktor čínské výroby začal vyrábět elektřinu
V polovině letošního července připojili v Číně k elektrické síti první jaderný reaktor CPR-1000, který je domácí konstrukce i výroby. Jde o první blok druhé etapy výstavby jaderné elektrárny Ling Ao. Pro Čínu tak nastala nová éra, kdy místo nákupu reaktorů od velkých světových výrobců bude více spoléhat na vlastní síly.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 04/2010
- 3. Aprílové setkání členů a přátel Mladé generace
- Německé větrníky zaplatí i Češi
- Jaderná energetika v Evropě nabírá dech
- Rakousko snižuje výdaje na protitemelínský boj
- Jižní Korea vyrobí malé reaktory pro rozvojové země
- První jadernou elektrárnu v Turecku postaví ruský dodavatel
- Areva postaví v USA závod na obohacování uranu
- V Asii postaví další reaktory VVER
- Stavba další brazilské jaderné elektrárny může začít
- Čtvrtina elektřiny ve světě bude z jádra
- Malé energetické zdroje nás nezachrání
- Zápis ze zasedání NICE
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Čína a Indie hromadí zásoby uranu
Tento rok nakoupí kolem 5000 tun uranu, což je dvakrát více než činí současná spotřeba v čínských jaderných elektrárnách. Nakupuje vše, co může na trhu sehnat, tvrdí obchodníci. Čína totiž plánuje zvýšit do roku 2020 výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách devětkrát a chce mít pro nové jaderné zdroje dostatek jaderného paliva.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2010
- South Africa has not yet finalised the number of nuclear reactors it wants to build, but expects an initial go-ahead from the cabinet for new units by the end of September 2010, the country’s energy minister has told NucNet.
- Rising demand for electricity in Europe will have to be met by the energy industry’s “three technology pillars” of coal and gas, renewables, and nuclear energy, the scientific advisory board of VGB PowerTech (the technical association of heat and power producers in Europe) says.
Stanovisko ENS k otázkám šíření jaderných zbraní
Prevence šíření jaderných zbraní: povinnost jaderné komunity
Americké univerzity dostanou milióny dolarů na výuku jaderné energetiky
Americké ministerstvo energetiky se rozhodlo věnovat více než 18 miliónů dolarů univerzitám na výchovu nových specialistů pro jadernou energetiku. Podle oznámení ministra energetiky USA Stevena Chu tak vláda podpoří a upevní vedoucí postavení amerického jaderného průmyslu na globálním trhu.
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
s velikou lítostí v srdci jsme se dozvěděli, že dne 12.7.2010 v dopoledních hodinách nás navždy opustil náš dlouholetý kamarád, kolega a spolužák
Bc. Jakub Linzl. Dlouho a statečně bojoval se zákeřnou chorobou, která nad ním ale nakonec zvítězila.
ENS news - Issue No. 29 Summer (July 2010)
- Frankenstein alternatives to nuclear energy
- ENC 2010: Conference highlights
- Smart Grids with Nuclear Power Plant
- New stage in the development of fusion technology
- Nuclear Overview in Taiwan
a další
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 27. týden 2010
- The UK’s Nuclear Decommissioning Authority has published proposals to have a deep geological facility for radioactive waste operational by 2040 with site preparation potentially beginning in less than five years.
- The Global Nuclear Energy Partnership (GNEP) has changed its name to the International Framework for Nuclear Energy Cooperation.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 03/2010
- Informace z PIME 2010
- O atomové úložiště se ve Skandinávii tvrdě bojovalo
- Rakousko: Podpora protitemelínského tažení jsou vyhozené peníze
- Nové temelínské bloky budou zřejmě autonomní
- Emiráty vybírají místo pro jadernou elektrárnu
- V Číně vyzkoušeli v reaktoru upravené použité palivo
- Největší kovací lisy na světě vyrobí díly nových reaktorů
- Čína zvyšuje zásoby molybdenu pro jaderné strojírenství
- V Japonsku znovu uvedli do provozu rychlý reaktor
- Jak Česko prošvihlo jaderný boom
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 26. týden 2010
- The new unit Rostov-4 (previously known as Volgodonsk-4) will be a type V-320 VVER reactor with a gross generating capacity of 1,100 megawatts. Rosenergoatom said on 22 June that some 300 cubic metres of concrete had already been poured at the site.
- German energy group E.ON and France’s Atomic Energy Commission have signed an agreement that could lead to cooperation on the development of future reactors and options for fourth generation fuel cycles.
Kamión v obýváku
V Česku stále zůstáváme u velkých centralizovaných zdrojů, jejichž nadbytečnou produkci navíc vyvážíme, říkají naprosto vážně dobří rádcové z řad tzv. bojovníků o čisté životní prostředí.
Finnish Parliament Approves Construction Of Two New Units
Finland’s parliament today (1 July) approved two decisions-in-principle for the construction of an additional two nuclear power plant units – which will take the total number in the country to seven.
Alstom otevřel nový americký závod na turbíny
Francouzský výrobce zařízení pro jadernou i klasickou energetiku Alstom otevřel v americkém městě Chattanooga (stát Tennessee) nový závod, který bude klíčový pro dodávky novým jaderným i tepelným elektrárnám v USA. Bude vyrábět velké parní turbíny, plynové turbíny, parogenerátory a další nejaderné části elektráren.
FORATOM Contribution to the Public Consultation “Towards a new Energy Strategy for Europe 2011-2020
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 25. týden 2010
- Spolupráce EdF a Rosatomu
- Hitachi zveřejnila své plány
- Dostavba 3. a 4. bloku JE Chmelnická na Ukrajině
- Spolupráce Ruska a Austrálie
- International Energy Outlook 2010
Malé energetické zdroje nás nezachrání
Z manufaktur, které vznikly na začátku průmyslové revoluce v 18. století, jsou dnes globálně operující firmy. Místo páry pohání průmyslové stroje téměř výhradně elektřina. Lidstvo, nebo přesněji řečeno jeho bohatší část, si zvyklo na blahobyt plynoucí z průmyslu živeného elektřinou a na to, že ji každý má doma v zásuvce nepřetržitě 24 hodin denně a 7 dní v týdnu.
International Conference on Nuclear Engineering
ICONE-18, May 17 to 21, 2010 in Xi’an, China
IAEA workshop pro země východní Evropy,
které chtějí zahájit nebo rozšířit jaderný program
Vídeň, 19. – 22. 4. 2010
Právě vyšel info WIN 05/2010
- Zkuste jadernou maturitu
- Na kávě s Markétou Stuchlíkovou
- Postřehy Marie Dufkové z Indie
- Soutěž sudoku
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 24. týden 2010
- Zákaz výstavby nových JE ve Švédsku zrušen
- Jaderná energetika je klíčovou složkou energetického mixu
- JE Davis-Besse je připravena k obnovení provozu
- Posun harmonogramu výstavby JE Olkiluoto-3
Podpora technického vzdělávání – nutné podmínky pro zachování energetiky,
jako strategického oboru hospodářství České republiky.
Čtvrtina elektřiny ve světě bude z jádra
Jaderná energetika bude v polovině století vyrábět čtvrtinu veškeré elektřiny ve světě. Uvedla to nová společná studie Mezinárodní energetické agentury (IEA), Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) a Agentury pro rozvoj jaderné energetiky (NEA) nazvaná Nuclear Energy Technology Roadmap. Podle studie se výroba elektřiny z jádra ve světě během příštích 40 let ztrojnásobí.
Elektřina z uranu zůstává nejlevnější
Nejlevnější proud pochází z jaderných elektráren i přes poměrně vysoké počáteční investice. V Jižní Koreji dokáží vyprodukovat v nových zdrojích jednu megawatthodinu za 29 dolarů. Pro srovnání: z nových větrníků ji nejlevněji, za 48 dolarů, získávají v USA, z uhlí a plynu v Austrálii za 54, respektive 67 dolarů; nejdražší je s 215 dolary fotovoltaika.
Rakousko snižuje výdaje na protitemelínský boj
Kvůli prudkému poklesu příjmů a nezbytným škrtům ve výdajích přišli už loni protitemelínští aktivisté v Rakousku i Česku o dosavadní bohatou podporu z hornorakouského zemského rozpočtu. Letos se budou muset uskrovnit ještě více.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2010
- Jaderné fórum ENEF v Bratislavě
- Francouzský národní plán pro nakládání s Ra materiály a RaO
„Oživuje se“ pětatřicet let starý projekt teplovodu z Dukovan
Už před pětatřiceti lety, když se stavěla jaderná elektrárna v Dukovanech, přišli inženýři s projektem teplovodu. Nevyužité teplo mělo vyhřívat brněnské domácnosti. Od plánů se tenkrát ustoupilo. Nyní to vypadá, že se polozapomenutý projekt uskuteční.
V Rakousku v roce 2070 postaví svou druhou jadernou elektrárnu
Připadá Vám titulek mého článku zcela scestný a uvažujete, zda jsem předtím, než jsem jej psal, nepozřel produkty vznikající při spalování konopí?! Nikoliv, je to jen jeden z poznatků, který jsem zaznamenal na jedné z mnoha konferencí a setkání odborníků na energetiku.
Decommissioning Nuclear Facilities
To date, about 100 mines, 80 commercial power reactors, 45 experimental or prototype reactors, over 250 research reactors and a number of fuel cycle facilities, have been retired from operation. Some of these have been fully dismantled.
Jižní Korea vyrobí malé reaktory pro rozvojové země
Jaderný průmysl Jižní Koreje dokončí v tomto roce vývoj nových malých modulárních reaktorů. Chce je nabízet v rozvojových zemích, kde mohou být mnohem vhodnější než reaktory velké. Nejsou totiž tak náročné na budování rozsáhlé rozvodné sítě a jejich pravidelné odpojování při údržbě a výměně paliva nezpůsobí problémy s plynulým zásobováním elektřinou.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 22. týden 2010
- Akční plán rozvoje energetiky v Evropě
- 1400 jaderných bloků do roku 2050
- Společný projekt ČR, Slovenska a Maďarska
Besed o jaderné energetice se zúčastnilo už 140 tisíc žáků
Cyklu besed o energetické budoucnosti lidstva, vedeného předními odborníky z jaderných elektráren v Temelíně či Dukovanech a pedagogy Českého vysokého učení technického, se do současné doby zúčastnilo už 140 tisíc žáků a studentů ve věku od 14 do 19 let. Cyklus besed o energetické budoucnosti lidstva začal na jaře 2000 a dnes už je nedílnou součástí vzdělávacího programu společnosti ČEZ.
Stavba další brazilské jaderné elektrárny může začít
Brazilská komise pro jadernou energetiku vydala povolení ke stavbě třetí jaderné elektrárny v zemi. Bude mít název Angra III a výkon 1405 MW. Podobně jako předchozí brazilské jaderné elektrárny s tlakovodními reaktory Angra I a Angra II má být umístěna na břehu Atlantiku v brazilském státě Rio de Janeiro.
Jaderná energetika v Evropě nabírá dech
Oživení jaderné energetiky přichází do Evropy z východu. Ze 13 rozestavěných atomových bloků o celkovém výkonu 11620 MW, třikrát větším než Temelína a Dukovan dohromady, se devět buduje v Rusku. Doplňují je dva ve slovenských Mochovcích a po jednom ve finském Olkiluotu a francouzském Flamanvillu.
V Asii postaví další reaktory VVER
Další země v Asii se rozhodují pro stavbu jaderných elektráren s ruskými reaktory typu VVER. Po Číně, Indii a Íránu má obdobný zájem i Bangladéš a Vietnam. Všude tam má velké šance ruský dodavatel jaderné energetiky Atomstrojexport.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 21. týden 2010
- Rozšíření finanční podpory pro vyřazování bloků JE Kozloduj
- Podpora jádra ve Velké Británii
- Evropské jaderné fórum v Bratislavě
Právě vyšel info WIN 04/2010
- Co si myslí Evropané o jaderné energetice?
- Na kávě s Danielou Baldovou z UJV Řež a FJFI ČVUT Praha
- Finské energetické plány
- Čínský drak posiluje jádro
- Testy fotovoltaických panelů v ETE
Areva postaví v USA závod na obohacování uranu
Francouzská firma Areva postaví v americkém státě Idaho nový závod na obohacování uranu pro jaderné elektrárny v USA. Americká vláda se rozhodla nabídnout pro tento projekt garanci půjček na jeho výstavbu ve výši dvě miliardy dolarů. Chce tak podpořit jadernou energetiku a současně snížit emise skleníkových plynů.
Letní škola jaderného inženýrství 2010
Na programu jsou přednášky z praxe či netradičních témat, exkurze, jaderné soutěže, kinematografie, jaderné i nejaderné aktivity. Vše bude zajišťováno vysokoškolskými pracovníky z pracovišť CENEN a odborníky z praxe.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 20. týden 2010
- Změny ve WANO
- Nová legislativa pro Americkou energetiku
- Dohoda Indie a Kazachstánu o spolupráci v oblasti civilní jaderné energetiky
První jadernou elektrárnu v Turecku postaví ruský dodavatel
Turecko v květnu uzavřelo s Ruskem dohody o vzájemné spolupráci v energetice. Jejich součástí je i dohoda o vybudování jaderné elektrárny na pobřeží Středozemního moře. Elektrárna bude vybavena reaktory typu VVER o celkovém výkonu 4 800 MW. Kontrakt má hodnotu 20 miliard dolarů.
Informace z PIME 2010
Specializovaná výroční konference jaderných komunikátorů se letos uskutečnila v polovině února v Budapešti. Zúčastnilo se 170 delegátů z 32 zemí, nejvzdálenější přijeli z USA, Kanady, Korey a Japonska.
Marija: Pracuji u jaderného reaktoru
Marija Miletić je mladá srbská inženýrka, která u nás studuje jadernou fyziku a při svých doktorandských povinnostech i pracuje v Ústavu jaderného výzkumu Řež, kde (vlastně jako jediná žena) řídí jaderný reaktor. Přijde vám tohle povolání takové neženské? Marija si myslí, že to mu tak není!
Zasedání NICE, Budapešť
Zasedání Nuclear Information Committee Europe předcházelo konferenci PIME. Kromě tradiční koordinace jaderné komunikace zazněly i zprávy z jednotlivých zemí.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 19. týden 2010
- Pozitivní vývoj akceptovatelnosti jaderné energetiky v EU
- Postoj nové britské vlády k jádru
- Veřejná on-line diskuze k nakládání s použitým jaderným palivem a RaO v EU
- Rusko postaví první tureckou jadernou elektrárnu
V Japonsku znovu uvedli do provozu rychlý reaktor
Po více než 14leté odstávce uvedli v Japonsku znovu do provozu rychlý množivý reaktor Monju. Reaktor o výkonu 280 MW slouží k výzkumu a vývoji obdobných reaktorů, které dokáží několikanásobně lépe využít energii jaderného paliva než dosavadní běžné typy reaktorů, například lehkovodní.
Německé větrníky zaplatí i Češi
Plánovaný bouřlivý rozvoj německých větrných elektráren může výrazně otřást přenosovými sítěmi evropských zemí, v první řadě u sousedů Německa. Pro zachování stability bude tedy nutno realizovat mnohamiliónové investice, jež pro spolehlivé fungování přenosové sítě dnes vlastně nepotřebují, shodla se skupina patnácti provozovatelů z třinácti zemí ve studii zabývající se dopady integrace větrné energetiky.
Čína zvyšuje zásoby molybdenu pro jaderné strojírenství
Čína se rozhodla zvýšit zásoby molybdenu, a také některých dalších kovů, vhodných pro účely jaderného strojírenství. Chce si tak zajistit potřebné podmínky pro své projekty v jaderné energetice doma i v zahraničí.
3. Aprílové setkání členů a přátel Mladé generace
Jednou z pravidelných akcí, které Mladá generace České nukleární společnosti (CYG ČNS) pořádá pro zájemce z jaderného oboru, je Aprílové setkání. V letošním roce se naším cílem stalo Maďarsko. Ve dnech 25.-27.4. se 36 členů CYG ČNS vypravilo na exkurzi do třech Maďarských jaderných zařízení.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 18. týden 2010
- Příprava pro výstavbu jaderné elektrárny v Polsku
- Financování výstavby nové JE v Belene
- 50 % Švédů pro jádro
- Nová lokalita pro JE v Číně
Emiráty vybírají místo pro jadernou elektrárnu
Spojené arabské emiráty vybírají místo pro první jadernou elektrárnu. Energetická společnost Emirates Nuclear Energy Corporations (ENEC) posuzovala 10 lokalit. Jako nejvhodnější uvedla místo na pobřeží Perského zálivu u Braky v jihozápadní části emirátu Abu Dhabi, poblíž hranic se Saúdskou Arábií.
ANUP 2010
2nd International Conference on ”Asian Nuclear Prospects 2010"
during October 11-13, 2010 at Radison Resort Temple Bay Mamallapuram, Chennai.
ENS news - Issue No. 28 Spring (May 2010)
- ENC 2010
- Nuclear power in smart grids minimizes carbon dioxide release into the atmosphere
- Westinghouse seeks to reinforce its presence in the UK
- The Czech Republic’s biggest research reactor gets the woman’s touch
- Young Generation’s role in shaping a roadmap for human resources development
a další
Ing. Hanuš Landsperský, CSc. zemřel náhle dne 16.4.2010 ve věku 75 let
Poslední rozloučení proběhlo v evangelickém kostele v Petrovicích 24.4.2010.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 17. týden 2010
- Projekt výstavby nové JE v Kaliningradu
- Zakázka na demontáž JE Chooz A ve Francii
- Událost INES 4 v Indii
- Kontrakt na dodávku systémů MaR a SkŘ na blocích 3. a 4. v JE Mochovce
- Vývoj nového typu jaderného reaktoru - Travelling Wave Reaktor
V Číně vyzkoušeli v reaktoru upravené použité palivo
V Číně úspěšně poprvé vyzkoušeli upravené použité palivo z lehkovodních jaderných reaktorů v reaktoru typu Candu. Nyní budou více než rok toto palivo sledovat v provozních podmínkách. Bude-li reaktor Candu s novým palivem pracovat podle očekávání, Číně se podaří snížit náklady na dovoz uranu a současně významně redukovat zásoby použitého paliva včetně jeho složek s vyšší radioaktivitou.
Právě vyšel info WIN 03/2010
- Vznikl Měsíc jaderným výbuchem?
- Na kávě s Hanou Urbanovou z Jaderné elektrárny Temelín
- Bill Gates chce vyrábět jaderné minireaktory
- Itálie postaví nejméně 4 reaktory EPR
- Na jaderném účtu nastřádáno už 13,5 miliard Kč
Největší kovací lisy na světě vyrobí díly nových reaktorů
Jednotlivé části nádob nových jaderných reaktorů o vysokém výkonu se vyrábějí jako rozměrné a velmi těžké výkovky. Na světě je jen velmi málo vhodných velkých kovacích lisů, které jsou schopny tuto výrobu zvládnout v potřebné vysoké kvalitě. Jedním z nich je nový kovací lis britské společnosti Sheffield Forgemaster s tvářecí silou 15 000 tun.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 16. týden 2010
- INES 2 na JE Robinson
- Nový prezident německého jaderného fóra
- Kontrakt na dodávku jaderného paliva pro 3. a 4. blok JE Mochovce
- Mezinárodní standardizace projektů nových jaderných elektráren
- Spolupráce USA a Vietnamu v civilní jaderné energetice
Zvládneme výměnu generací v jádře?
Dnes dochází v jaderných oborech k výměně generací. Situace je to v podstatě stejně obtížná a také do jisté míry paradoxní jako v jiných technických oborech. A kroky k jejímu řešení jsou stále naléhavěji potřeba. Vládnout technice a zvládat rizika s ní spojená může jen ten, kdo ví nejen „jak“ (know-how), ale hlavně „proč“ (know-why).
Povolání - operátor jaderného reaktoru
Kolik lidí má u nás „řidičák na jaderný reaktor“? Je jich na dvou českých jaderných elektrárnách pouze pár desítek. Přesto nejsou operátoři jaderných reaktorů žádné „mediální hvězdy“. A ani veřejnost nepovažuje toto povolání za prestižní.
O atomové úložiště se ve Skandinávii tvrdě bojovalo
Vybudovat podzemní úložiště jaderného odpadu přijde na dvě miliardy eur. Vyplývá to z propočtů investorů, kteří je stavějí ve finském Eurajoki nebo chystají ve švédském Östhammaru. Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) předpokládá, že případné podzemní úložiště v Česku, které se má uvádět do provozu kolem roku 2065, bude stát 46,8 miliard Kč (v cenách 1998), zhruba stejně jako ve Skandinávii.
Plans For New Reactors Worldwide
Nuclear power capacity worldwide is increasing steadily but not dramatically, with over 50 reactors under construction in 13 countries. Most reactors on order or planned are in the Asian region, though there are major plans for new units in Europe, the USA and Russia.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 15. týden 2010
- Russia says it is willing to enter a partnership with Argentina to design and build nuclear power plants in that country and arrange supplies of nuclear fuel.
- Singapore is considering the introduction of a domestic nuclear energy programme, the city-state’s prime minister has said.
Rakousko: Podpora protitemelínského tažení jsou vyhozené peníze
Hornorakouský Zemský účetní dvůr (obdoba českého NKÚ) dospěl ke skandálnímu odhalení. Některá česká protemelínská či protiatomová sdružní byla založena z osobní inicitativy hornorakouského protiatomového pověřence Radka Pavlovce.
Nové temelínské bloky budou zřejmě autonomní
Dva nové reaktorové bloky v JE Temelín budou podle všeho nezávislé na stávajícím zařízení elektrárny. V několikahektarovém areálu tak zřejmě budou pracovat dva autonomní bloky, pracovně nazývané Temelín I (současné dva s reaktory VVER-1000) a Temelín II (dva připravované).
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 02/2010
- Institut radiační ochrany a jaderné bezpečnosti (IRSN) ve Francii
- Rusko postaví jadernou elektrárnu v Bulharsku i na vlastní náklady
- Atomstrojexport musel snížit cenu jaderné elektrárny pro Čínu
- Rekordní množství elektřiny z jádra ve Finsku
- Asijské společnosti velkými rivaly v rozvoji jaderné energetiky
- Korejská a francouzská firma budou společně těžit uran v Africe
- Zkušení odborníci na jadernou energetiku chybějí i v Číně
- Rusko může v Indii postavit závod na jaderné palivo
- První minireaktor chystají na Aljašce
- Senátoři chtějí podpořit thoriové jaderné elektrárny v USA
- Kde je Turów? A kde Greenpeace?
- Zemřel prof. Ing. František Klik, CSc.
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 14. týden 2010
- A South Korean consortium, led by the state-run Korea Atomic Energy Research Institute (KAERI), this week signed a contract to build Jordan’s first research reactor by 2015.
- A US business venture funded partly by Bill Gates is looking for a partner to help it develop a 1,000-megawatt nuclear power reactor concept called the Travelling Wave Reactor (TWR), which can operate for up to 100 years without refuelling or removing any used fuel from the unit.
Jak Česko prošvihlo jaderný boom
Viděl jsem v ruské televizi podrobný záznam o nedávné návštěvě premiéra Putina v Indii. Podepsal kontrakty na dodávky Indii za více než 10 miliard dolarů. Mimo jiné podepsal i dohody o dodávce 16 (!) tlakovodních reaktorů, o kterých řekl, že podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii patří vůbec k nejbezpečnějším na světě.
Areva chce před temelínským tendrem v Praze otevřít pobočku
Francouzská společnost Areva hodlá zvýšit své šance na úspěch v 500miliardovém tendru na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. V nejbližších týdnech plánuje otevřít v Praze svoji kancelář. Do výběrového řízení se kromě Arevy přihlásily i rusko-české konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropres a americká společnost Westinghouse. Jednání s vybranými společnostmi mají začít letos v květnu, definitivě rozhodnuto o zakázkách by mělo být do roku 2012, kdy by měla být uzavřena smlouva na historicky největší zakázku v dějinách ČR.
Strany chtějí novou energetickou koncepci a dostavbu Temelína
Nejsilnější politické strany se shodují, že je potřeba aktualizovat státní energetickou koncepci, hodlají také prosazovat energetickou nezávislost České republiky a kromě Strany zelených propagují rozvoj jaderné energetiky. Vyplývá to z volebních programů stran. Odlišné názory zastávají například v otázce plynu či regulace energetického trhu.
Rekordní podpora jádra v USA
Dle posledních průzkumů dosáhla podpora veřejnosti jaderné energetice ve Spojených státech amerických zatím nejvyšší rekordní úrovně v historii a to 74 %.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 13. týden 2010
- Program rozvoje jaderné energetiky v USA
- Nový jaderný blok v lokalitě JE Wylfa v severním Velšsku
- Rezervní fond pro nízko obohacený uran
- Zkoumání možnosti výstavby nových jaderných bloků v Itálii
Ve Švédsku o výstavbě jaderných elektráren
Ve Švédsku se rozhodnou, zda budou postaveny nové jaderné elektrárny náhradou za ty dosluhující. Vládní návrh nového zákona počítá s náhradou 10 reaktorů, které pokrývají až 40 procent spotřeby elektřiny v této zemi. Již v příštích 10 letech by to znamenalo postavit jeden až dva nové jaderné bloky.
Transport of Radioactive Materials
About twenty million consignments of all sizes containing radioactive materials are routinely transported worldwide annually on public roads, railways and ships. These use robust and secure containers. At sea, they are generally carried in purpose-built ships.
Stát chce zpět reaktor v Řeži
Ministerstvo průmyslu hledá cesty, jak znovu ovládnout jaderný výzkum, který vláda před sedmnácti lety rozprodala soukromým firmám. Nejvíc ho zajímá soukromý ústav v Řeži u Prahy.
Poslední americké palivo na Temelíně
Včera (29.3.) byla přivezena do JE Temelín další dodávka jaderného paliva. Tentokrát se jednalo o poslední palivo desetiletého kontraktu na dodávky s americkou společností Westinghouse. Následujících deset let bude Temelín využívat palivové soubory od ruské společnosti TVEL.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 12. týden 2010
- Podpora rozvoje dodavatelského systému ve Velké Británii
- Spolupráce Indie a Ruska v jaderné energetice
- První jaderná elektrárna v Izraeli
- Školicí a výcvikový institut jaderné bezpečnosti
První minireaktor chystají na Aljašce
Odlehlá aljašská vesnice Galena se zřejmě stane první obcí na světě, která si vybuduje vlastní malou jadernou elektrárnu. Desetimegawattový zdroj vyvinutý japonskou firmou Toshiba má sodíkem chlazený množivý reaktor, který vydrží 30 let bez výměny paliva.
Rusko může v Indii postavit závod na jaderné palivo
O jeho vybudování uvažují Rusko i Indie po návštěvě ruského premiéra Putina, který v březnu v Indii podepsal rozsáhlé dohody o spolupráci. Nový indický závod by mohl sloužit také k přepracování použitého jaderného paliva, to vše za dohledu specializovaných mezinárodních organizací.
Obnovitelné zdroje nepotřebují polopravdy
Zastánci pravé obnovitelné víry prohlašují – a noviny to v dobré víře šíří (viz Právo 18.3), že stačí vhodně a hodně zainvestovat, jak učinili před dvaceti lety Dánové, a v energetice bude vystaráno. Dnes totiž v Dánsku získávají z větrníků plnou pětinu vyprodukované elektřiny, což je největší podíl na celém světě. Tak proč to nezkusit u nás?
Decommissioning Nuclear Facilities
To date, 100 mines, 90 commercial power reactors, over 250 research reactors and a number of fuel cycle facilities, have been retired from operation. Some of these have been fully dismantled. Most parts of a nuclear power plant do not become radioactive, or are contaminated at very low levels. Most metal can be recycled.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 11. týden 2010
- Britain’s opposition Conservative Party has unveiled a “radical” energy policy that that includes support for nuclear power and a promise to encourage investment in the sector by pushing for reform of the EU Emissions Trading Scheme.
- India has agreed a “roadmap” for the construction of further nuclear power plants in the country in cooperation with Russia.
Westinghouse: Kdy bude jasno o Temelínu?
Americká společnost Westinghouse očekává, že výsledky výběrového řízení na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín budou známy do konce příštího roku. Prohlásil to vedoucí konzultant firmy Bernd Döhnert. „Jsem přesvědčen, že naše šance jsou velmi dobré,“ doplnil další vedoucí konzultant společnosti Westinghouse Howard Bruschi.
Zkušení odborníci na jadernou energetiku chybějí i v Číně
Renesance jaderné energetiky ve světě se potýká s mnohými překážkami. K těm největším patří nedostatek zkušených odborníků, kteří by řídili stavbu a provoz velkého počtu nových jaderných elektráren. Po mnoha letech útlumu se proto rozšiřují kapacity v odborném školství na univerzitách například v USA, Velké Británii a v dalších zemích.
Nuclear Power Plants and Earthquakes
Japanese, and most other, nuclear plants are designed to withstand earthquakes, and in the event of major earth movement, to shut down safely.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 10. týden 2010
- French president Nicolas Sarkozy urged developing countries to embrace nuclear energy and called on financial institutions to help fund it so countries are not “condemned to rely on more costly energy that causes greater pollution”.
- Israel is proposing that its first commercial nuclear power plant start operations within the next 10 to 15 years, the country’s infrastructure minister told NucNet this week.
3. Aprílové setkání členů a přátel CYG
se bude letos odehrávat v Maďarsku. 26.4.2010 – Paks (JE, sklad vyhořelého jaderného paliva, výcvikové centrum), 27.4.2010 – Budapešť (výzkumný reaktor NTR na Univerzitě BME, výzkumný reaktor BRR).
Senátoři chtějí podpořit thoriové jaderné elektrárny v USA
Američtí senátoři Orrin G. Hatch z Utahu a Harry Reid z Nevady chtějí podpořit rychlejší rozvoj jaderné energetiky v USA založené na využití thoria. Připravují proto zákon, který by pro toto úsilí vytvořil potřebný legislativní rámec.
Institut radiační ochrany a jaderné bezpečnosti (IRSN) ve Francii
očima doktorandky a členky sekce mladých ČNS Andrey Bachraté.
Nuclear Power in Armenia
Armenia has relied heavily on nuclear power since 1976. It has one reactor in operation and the government has approved a joint venture to build another.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 9. týden 2010
- The Japan Atomic Energy Agency has submitted a plan to the country's Nuclear and Industrial Safety Agency and the central Fukui prefecture for the resumption of trial operations at its prototype Monju fast breeder reactor.
- The head of the US Nuclear Regulatory Commission has urged those wanting to build new nuclear power plants to “learn the lessons of the past” and improve the content and quality of licence applications.
Kde je Turów? A kde Greenpeace?
Na Frýdlantsku to vře. Za humny a hranicí s Polskem nepřetržitě od roku 1962 pracuje hnědouhelná elektrárna. Začínala s dvousetmegawattovým blokem, dnes už je jich šest o celkovém výkonu 2088 MW. Vlastně takový uhelný Temelín, dokonce i roční výrobou kolem 13 miliard kilowatthodin se s ním může porovnávat.
Rusko postaví jadernou elektrárnu v Bulharsku i na vlastní náklady
Rusko může poprvé vlastnit jadernou elektrárnu v zahraničí. Bulharsko se nerozhodlo vzít si na stavbu jaderné elektrárny v Belene úvěr, a tak je Rusko připraveno stavbu financovat.
Právě vyšel info WIN 02/2010
- 25 let Jaderné elektrárny Dukovany
- Na kávě s Šárkou Vondrovou z FJFI ČVUT Praha
- Temelín - obec, kterou proslavila jaderka
- Odchyt zajíců v JE Dukovany
Evropský projekt výzkumného reaktoru Jules Horowitz
ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář Daniela Iracane.
19. března 2010 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 8. týden 2010
- Czech Republic Targets 2012 For Selection Of Temelin-3 And -4 Supplier
- Enrichment Services Contract For Czech Republic’s Temelin Units
Atomstrojexport musel snížit cenu jaderné elektrárny pro Čínu
Ruský dodavatel, který má na starosti druhou etapu výstavby jaderné elektrárny v čínském Tianwanu, obdrží 2,5krát menší částku než předpokládal. Po tvrdém vyjednávání čínský zákazník prosadil, že většinu zařízení pro tuto elektrárnu vyrobí a objekty postaví domácí, tj. čínské podniky.
Navždy Tarapuriánem
Měla jsem to štěstí a byla jsem pozvána přednášet o jaderné komunikaci na misi IAEA do indické Mumbaie. Přes dvacet účastníků přijelo v třetím únorovém týdnu tentokrát z různých zemí Asie: Jordánska, Jemenu, Libanonu, Mongolska, Thajska, Afghanistánu, Malajsie, Iránu a Indie.
Mladí Evropané se sjedou do Prahy
V sobotu 13.2. byla při příležitosti setkání představitelů mladé generace Evropské nukleární společnosti v Budapešti zvolena Praha jako hostitelské město pro nadcházející fórum mladé generace Evropské nukleární společnosti. Toto fórum je již tradiční příležitostí pro setkání mladých lidí z jaderného oboru a pro získání nových poznatků o aktuálním stavu jaderného průmyslu, výzkumu a vývoje.
Asijské společnosti velkými rivaly v rozvoji jaderné energetiky
Asie je nyní hlavním centrem rozvoje jaderné energetiky ve světě. Staví se tu nejvíce jaderných elektráren a asijské energetické společnosti proto soupeří i o podíly v důlních firmách, které se zabývají těžbou uranu. Chtějí si tak na příští léta zajistit dostatek jaderného paliva za příznivou cenu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 7. týden 2010
- Výstavba nových jaderných bloků v USA
- Těsnostní zkoušky hermetické obálky JE Bushehr
- Dva nové jaderné bloky v lokalitě JE Pakš
Technikům patří budoucnost
Energetika je oborem budoucnosti, platí na celém světě. V energetické skupině ČEZ vyčíslili, že v příštím desetiletí zaměstná nejméně 12 tisíc absolventů vysokých škol. Kvalifikované pracovníky bude potřebovat na výstavbu a obsluhu nových elektráren i v distribuci proudu a dalších souvisejících činnostech.
Uranium in Africa
Africa has considerable mineral deposits, including uranium. Exploration and mine development is proceeding in countries which have not hitherto supplied uranium. Gabon has been a significant uranium supplier in the past.
Právě vyšel info WIN 01/2010
- Jaderná bilance 2009
- Polsko pracuje na svém jaderném průmyslu
- Na kávě s Ivou Kubáňovou z divize Investice ČEZ, a. s.
- Novinky v jádře ve světě
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 6. týden 2010
- Normativy pro potrubí JE
- Akademická příprava manažerů pro jadernou energetiku
- Kontrakt na dokončení 3. a 4. bloku JE Cernavoda
- Webová stránka s měřením radioaktivity v životním prostředí
Korejská a francouzská firma budou společně těžit uran v Africe
Největší jihokorejská energetická společnost Korea Electric Power Corp. (Kepco) oznámila na začátku února 2010, že podepsala dohodu o spolupráci při těžbě uranu v Africe. Korejská firma tam zakoupí 10procentní podíl v dolu Imouraren v Nigeru.
Škoda Power obnoví turbíny v Temelíně za 3,2 miliardy Kč
Plzeňská Škoda Power získala výhodnou objednávku od energetického giganta ČEZ. Bez výběrového řízení totiž obdržela zakázku na modernizaci nízkotlakých turbín jaderné elektrárny Temelín za 3,2 miliardy korun. Stalo se to na konci listopadu, tedy pouhý týden před tím, než za plzeňský strojírenský podnik oficiálně zaplatila a převzala korejská skupina Doosan Heavy Industries.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 01/2010
- Nekonfliktně k hlubinnému úložišti
- Sever Anglie se stane centrem rozvoje britského jaderného průmyslu
- Jižní Korea bude vychovávat odborníky pro jadernou energetiku i pro další země
- Jaderní inženýři nad zlato
- Nová velká jaderná elektrárna v Jižní Africe zlepší nabídku elektřiny
- Nové laboratoře prozkoumají stárnutí materiálu reaktorů
- Vietnamský parlament dal zelenou stavbě jaderné elektrárny
- Významná etapa stavby prvního reaktoru AP 1000 v Číně
- Obnovitelně snadno a rychle?
- „Žena za pultem“ na LVR-15
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 5. týden 2010
- Bienále WANO
- Jižní Korea chce exportovat 80 nových jaderných bloků
- Pilotní studie WENRA k bezpečnosti JE
Itálie napadá regionální protijaderné zákony u Ústavního soudu
Italská vláda se obrátila na Ústavní soud s návrhem, aby zrušil regionální zákony zakazující výstavbu jaderných elektráren. Itálie je jedinou zemí ze skupiny největších průmyslových zemí G8, která nemá jadernou elektrárnu. Premiér Silvio Berlusconi však usiluje o to, aby se jaderná energie stala důležitou součástí energetické koncepce země a na výrobě energie v zemi se podílela nejméně 25 procenty.
Rekordní množství elektřiny z jádra ve Finsku
Výroba elektřiny v jaderných elektrárnách dosáhla vloni ve Finsku rekordní výše. Stalo se tak i přes to, že celková výroba elektrické energie v této zemi v roce 2009 vlivem hospodářské krize poklesla. Jaderná energetika v Finsku v uplynulém roce vyrobila 22,6 TWh a pokryla téměř 28 procent spotřeby.
Swiss Believe In New Nuclear Units, Survey Indicates
Most of the Swiss believe it is necessary to build new nuclear reactor units to replace existing units that are taken out of service at the end of their operating lifetimes, according to the latest survey carried out on behalf of Swissnuclear, the nuclear energy section of the Swiss electricity grid companies’ organisation Swisselectric.
Uranium in Namibia
Namibia has two significant uranium mines capable of providing 10% of world mining output. Its first commercial uranium mine began operating in 1976. There is strong government support for expanding uranium mining and some interest in using nuclear power.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 4. týden 2010
- US president Barack Obama has said a new generation of nuclear power plants must be built to help fight climate change and in a drive for “more clean energy jobs”.
- Unit 6 of India’s Rajasthan nuclear power plant achieved first criticality on 23 January 2010.
VVER 2010 - Experience and Perspectives
First Announcement and Call for Papers
01-03 November 2010, Autoclub CR, Opletalova 29, Prague
Teplo z dukovanské elektrárny zahřeje Brno
Jaderná elektrárna Dukovany by mohla zásobovat teplem Brno. O možnosti vybudovat horkovod z Dukovan do jihomoravské metropole totiž uvažuje skupina ČEZ a brněnské teplárny. O záměru společností jako první informovaly Lidové noviny.
Zemřel prof. Ing. František Klik, CSc.
Dne 14. ledna 2010 zastihla českou a slovenskou jadernou komunitu několika generací velmi smutná zpráva, že zemřel v roce svých nedožitých 80-tých narozenin prof František Klik.
František Klik
Vybráno z knihy "Kdo je kdo v české a slovenské jaderné energetice"
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 3. týden 2010
- Nuclear energy production in Finland in 2009 was the highest ever, despite the fact that electricity production fell seven percent because of the global economic crisis.
- Russia`s Atomstroyexport has successfully completed pressure tests of the secondary circuit equipment at the first unit of the Bushehr nuclear power plant under construction in Iran.
Rozhovor s Danou Drábovou
Dvacet minut Radiožurnálu, 18. ledna 2010.
Uranium in Niger
Niger has two significant uranium mines providing 7.5% of world mining output from Africa's highest-grade uranium ores. Niger's first commercial uranium mine began operating in 1971. There is strong government support for expanding uranium mining.
WNFC 2010
The World Nuclear Fuel Cycle conference will be held 27-29 April in Munich, Germany. The objective of WNFC is to provide an international forum for the discussion of issues affecting the commercial nuclear fuel cycle, with a focus on enhancing the economic competitiveness of the nuclear fuel cycle and nuclear energy.
Větrný boom zpomaluje
Rekordem skončil uplynulý rok v tuzemské větrné energetice. Naznačují to výsledky jedenácti měsíců vydané Energetickým regulačním úřadem. Větrné turbíny dodaly za tuto dobu do sítě 264 miliónů kWh elektřiny a instalovaný výkon dosáhl 179,42 MW, uvádí ERÚ. V provozu tak byly bezmála 1500 hodin, tedy po pětinu disponibilního času.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 2. týden 2010
- JE Browns Ferry - nejlevnější JE v USA
- Nový komisař pro energetiku
- Nový systém kontrol MAAE
- Konečné úložiště RaO ve Slovinsku
"Atomka" se v Turecku stavět bude
Rusko a Turecko se při návštěvě tureckého premiéra v Moskvě dohodly na spolupráci při výstavbě první jaderné elektrárny v Turecku. Soutěž na výstavbu jaderné elektrárny na pobřeží Středozemního moře vyhlásila Ankara předloni v září, jediným účastníkem se stalo rusko-turecké konsorcium firem Inter RAO, Atomstrojexport a Park Teknik, které slibovalo od roku 2011 začít stavět čtyři bloky. Nejvyšší soud ale loni v listopadu tendr zrušil. Nicméně rusko-turecká jednání pokračovala i po zrušení tendru.
Nuclear Power in Lithuania
Lithuania closed its last nuclear reactor, which had been generating almost 70% of its electricity, at the end of 2009. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1983. Electricity has been a major export. Plans for a new reactor involve neighbouring countries.
Klimatu nejvíce škodí Bełchatów
Evropskou jedničkou mezi ničiteli klimatu se už v roce 2008 stala polská hnědouhelná velkoelektrárna Bełchatów. Její bloky rozkládající se v sousedství obřího povrchového lomu 70 km jižně od Lodže vypustí za rok do ovzduší téměř 31 miliónů tun oxidu uhličitého, tedy skleníkového plynu, jenž je považován za původce globálního oteplování.
Významná etapa stavby prvního reaktoru AP 1000 v Číně
Začátkem ledna 2010 byl zaznamenán podstatný pokrok ve výstavbě prvního bloku nové jaderné elektrárny v Sanmenu v jihovýchodní Číně. Podařilo se tu úspěšně osadit obrovský železobetonový díl ochranné obálky reaktoru (kontejnmentu).
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 1. týden 2010
- The Tomari-3 nuclear reactor unit in Japan has begun commercial operation, making it the country’s 54th commercial nuclear unit.
- Lithuania’s only commercially operational nuclear power plant (Ignalina-2) was shut down permanently at 20:54 hours local time on 31 December 2009.
Bruselské kladivo
Kde jsou ty zlaté časy, kdy na řízení o vlivu stavby na životní prostředí (EIA) při budování větrné elektrárny stačilo pár měsíců! Teď je to práce na dva roky a více, stěžují si, dost možná oprávněně, podnikatelé v odvětví. Vždyť „zákon se nemění, vyhlášky se nemění, ale mění se úhel pohledu a velmi se zpřísňují povolovací kritéria“, posteskl si šéf České společnosti pro větrnou energii Michal Janeček.
„Žena za pultem“ na LVR-15
Krom vydatného sněžení by se na první pohled mohlo zdát, že pátek 8. ledna 2010 nebyl ničím zajímavý. To ale neplatilo pro pracovníky reaktoru LVR-15: poprvé v jeho dlouhé historii totiž na místo operátora reaktoru zasedla žena.
Jižní Korea bude vychovávat odborníky pro jadernou energetiku
Jihokorejský energetický gigant Korea Electric Power Corp. spolu s dalšími firmami jihokorejského energetického průmyslu založí specializovanou vysokou školu pro jadernou energetiku. Bude sloužit nejen domácím potřebám, ale i k výchově odborníků z mnoha rozvíjejících se zemí, které jsou potenciálními kupci jihokorejských energetických zařízení.