Archiv 2011
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 52. týden 2011
- Předběžná zpráva o vyšetřování událostí v JE Fukushima–Daiichi
- Vyřazování 1.-4.bloku JE Fukushima-Daiichi z provozu
- Areva zvýšila v roce 2011 vývoz jaderných komponentů do Číny
Hodně úspěchů v novém roce
přeje redakce webu České nukleární společnosti.
Obnova jaderné energetiky přinese Americe čistou a levnou energii
Americká vláda a ministerstvo energetiky USA očekávají, že se podaří zahájit obnovu americké jaderné energetiky. „V příštích letech se tak vytvoří tisíce nových pracovních míst. Zároveň bude dostatek energie pro domácnosti i celou ekonomiku, která bude vyrobena s nízkými emisemi CO2,“ uvedl americký ministr energetiky Steven Chu u příležitosti schválení licence nového reaktoru AP1000 regulátorem NRC.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 51. týden 2011
- Complete decommissioning of units 1 to 4 at the Fukushima-Daiichi nuclear plant in Japan could take up to 50 years, according to plans released by the Ministry of Economy, Trade and Industry.
- Reactor construction at the Taishan nuclear plant in China is going well and Areva has begun negotiations to build two more units at the same site, the chief executive officer of Areva US has said.
Hezké a pohodové vánoce
přeje redakce webu České nukleární společnosti.
Parní generátory čs. provenience na BOR 60 – výročí provozu
Oldřich Matal, příspěvek byl připraven pro prezentaci na 11. Mikulášském setkání Mladé generace při České nukleární společnosti.
USA: Malé reaktory by mohly být exportně úspěšné
Podle nové studie Institutu energetické politiky Chicagské university bude budoucnost patřit malým jaderným reaktorům. Studie porovnává náklady a výnosy velkých jaderných reaktorů s řádově gigawatovým výkonem a nových modulárních malých reaktorů o výkonu do 600 MW.
Jaderná energetika po Fukušimě neskončí
Podle nejnovějších údajů Světové nukleární asociace (WNA) není pravděpodobné, že by následky havárie jaderné elektrárny Fukušima znamenaly začátek konce jaderné energetiky ve světě. V současné době je sice v porovnání s předfukušimským obdobím v provozu poněkud menší počet bloků, produkují však celkově více proudu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 50. týden 2011
- Energy 2050 Roadmap
- EPR a AP1000 schváleny britským jaderným dozorem
- Strategický plán Arevy
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 06/2011
- Složení vltavské vody – výhody a nevýhody pro JE Temelín
- Japonci se od nás učí komunikaci
- Areva postaví nový závod na obohacování uranu v USA
- Jaderná energetika by Austrálii přinesla nová pracovní místa
- Mít, či nemít energii
- Rychlá ani levná řešení neexistují
- Německo nahrazuje atom – atomem
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Nové britské jaderné reaktory vytvoří nová pracovní místa
Britská jaderná energetika potřebuje do roku 2025 zvýšit počet zaměstnanců o 68 procent. To vytváří dobrou perspektivu pro mladé lidi, kteří se pro tento obor rozhodnou. Uvedl to Neil Baldwinn, předseda britské National Nuclear Skills Academy, koncem listopadu na výročním zasedání asociace britské jaderné energetiky (NIA).
Rychlé reaktory zmenší zásobu britského plutonia
Společnost GE Hitachi Nuclear Energy navrhuje vybudovat u britského Sellafieldu novou jadernou elektrárnu se dvěma rychlými reaktory PRISM (Power Reactor Innovative Small Module). Jako palivo se využijí velké zásoby plutonia, které se v Británii na tomto místě nashromáždily od roku 1950 při výrobě přepracovaného paliva typu MOX.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 49. týden 2011
- Stress testy v EU
- Finance na podporu vyřazovaných JE
- Změny klimatu a jaderná energie 2011
- Stabilizovaný stav na JE Fukushima-Daiichi
Nuclear exports remain Japanese priority
Japan's lower house has approved four international nuclear cooperation agreements in a sign of commitment to nuclear exports.
V Německu vybudují nové tepelné elektrárny na místě dosavadních jaderných
Německý ministr hospodářství Philipp Rösler uvedl při návštěvě energetické burzy v Lipsku, že podle jeho představ budou postaveny na místě jaderných elektráren, které mají být uzavřeny do roku 2022, nové elektrárny tepelné spalující fosilní paliva. Důvodem je potřeba nahradit chybějící kapacity zdrojů elektřiny.
Podle nového energetického plánu chystá EU skutečnou jadernou renesanci
Až čtyřicet nových jaderných reaktorů by mělo vyrůst v Evropské unii do roku 2030, a to i za pomoci evropských a státních dotací. Takový scénář obsahuje mimo jiné návrh plánu energetické budoucnosti EU, jehož část zveřejnil deník Süddeutsche Zeitung.
Westinghouse newsletter 12/2011
- Westinghouse uzavřel dohodu s vítkovickými strojírnami
- Konference NERS se zaměřila na zkušenosti z Fukušimy
- Transatlantic Nuclear Days otevřely nové možnosti spolupráce
- Westinghouse získal od EDF kontrakt na výměnu parogenerátorů
a další
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 48. týden 2011
- State-owned Polish utility Polska Grupa Energetyczna has shortlisted the northern Polish towns of Choczewo, Gaski and Zarnowiec as sites for its first nuclear power plant, chief executive officer Tomasz Zadroga has said.
- Westinghouse Electric has signed a memorandum of understanding with Czech company Vítkovice for the manufacture of key equipment for the proposed new Temelin reactor units 3 and 4.
Na kolik přijde energetická bezpečnost?
Papír snese všechno. Na energetické koncepce a jejich aktualizace na půlstoletí dopředu se ho za poslední desetiletí spotřebovalo tolik, že by to vydalo za jeden menší les. Efekt? Snad jen že se vedou vášnivé pře, zda ten či onen zdroj se má (smí) rozvíjet a který by se měl zakázat nebo v nejhorším případě utlumit.
Atomový proud zachraňuje Rakousko
Bez svých atomových sousedů by se rakouská energetika neobešla. Každý rok přiteče do alpské republiky na 20 terawatthodin (miliard kWh) elektřiny. Kolem 60 procent pochází z Německa a jedna třetina z Česka, zbylá zhruba miliarda kilowatthodin z jaderného Maďarska a Slovinska.
World Nuclear Power Reactors & Uranium Requirements
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 47. týden 2011
- Shutting down Switzerland’s five nuclear reactor units will cost about 20.7 billion Swiss francs (CHF) (16.8 billion euro) and take about 20 years, Swiss authorities has said.
- The European Commission plans to commit a further 500 million euro to support the continued decommissioning of eight nuclear units in Bulgaria, Lithuania and Slovakia.
Bezuhlíková energetika je reálná do roku 2050
Evropská energetika bez uhlíkových emisí je reálná během příštích čtyř desetiletí. Konstatuje to výhled sdružení evropských elektrárenských společností Eurelectric. Jeho autoři odhadují celkové náklady na astronomických 13 biliónů eur, což je částka, s níž by česká vláda mohla hospodařit více než tři století.
Kazachstán zvyšuje tempo rozvoje těžby uranu
Kazachstán zvyšuje tempo rozvoje těžby nerostných surovin. Týká se to i uranu, v jehož těžbě je v poslední době světovou jedničkou. Kazachstán nyní dodává na světový trh 33 procent vytěženého uranu, tj. více než Kanada s 18% podílem a Austrálie s11 procenty. Zásoby uranu v této středoasijské zemi se odhadují 1,5 miliónu tun.
ENS news - Issue No. 34 Autumn (November 2011)
- High Scientific Council position paper: The accident at Fukushima
- Euratom E&T actions under the 7th FP (2007–2013)
- New book dealing with the events at Fukushima is published
a další
Právě vyšel info WIN 08/2011
- ČEZ rozdal zadání k tendru na dostavbu JE Temelín
- Na kávě s Markem Kurfiřtem z oddělení radiační kontroly okolí JE Temelín
- Učíme Filipínce jaderné komunikaci
- Jaderka Bataan jako jurský park
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 46. týden 2011
- France’s nuclear safety authority ASN (l’Autorité de Sureté Nucléaire) has given the country’s nuclear power plants a clean bill of health, but recommended the protection of vital equipment be improved.
- Japan’s government and the operator of the Fukushima-Daiichi nuclear power plant say it should be possible to achieve cold shutdown of the three damaged reactors by the end of the year.
Francie zvažuje, co zaplatí za odklon od jaderné energetiky
Podle organizace francouzských výrobců elektřiny Union Francaise de l’Electricite (UFE) záměr některých politiků snížit podíl jaderné energetiky v zemi přinese vyšší ceny elektřiny a vyšší emise skleníkových plynů.
IEA: Méně jádra znamená spalovat více uhlí a plynu
Pokud se podíl jaderné energetiky v globálním energetickém mixu sníží, bude třeba pro výrobu elektřiny spalovat více uhlí a plynu. To přinese růst cen elektřiny, menší energetickou bezpečnost a ohrožení snahy zamezit klimatickým změnám. Uvedla to ve svém nové studii „2011 World Energy Outlook“ Mezinárodní energetická agentura.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 45. týden 2011
- The net flows of electricity between France and Germany have increased “significantly” over the last six months partly because of the closure of nuclear reactors in Germany.
- The Kalinin-4 nuclear unit in Russia has achieved criticality.
- The fourth and last pump of the primary cooling system has been installed and connected to the auxiliary piping and onsite power system at the Olkiluoto-3.
Pět dnů jadernou Francií
Skupina dvaceti studentů, doktorandů a učitelů Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze a Západočeské Univerzity v Plzni podnikla studijní cestu po francouzských jaderných zařízeních organizovanou společností Areva.
Konference All for Power 2011
Výstavba jaderných a klasických elektráren
1.-2.12.2011, Clarion Congress hotel Praha.
Němci uvažují o stavbě větrníků v Bavorském lese
Největší národní park ve střední Evropě možná brzy skončí jako oáza nedotčené přírody. Nezpůsobí to přemnožený kůrovec ani dřevařská lobby, nýbrž německá energetická revoluce.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 44. týden 2011
- Japan’s prime minister and his Vietnamese counterpart agreed this week to advance a plan to build a new nuclear plant in the southeast Asian country.
- Plant operator Tokyo Electric Power Company (Tepco) detected on 1 November 2011 the “possible presence” of xenon-133 and xenon-135 gases sampled from inside the primary containment vessel of Fukushima-Daiichi unit 2.
- Stress tests carried out by EDF Energy on its eight nuclear plants in the UK have shown that they are all “very robust” under the most extreme scenarios, even those far beyond what could ever be plausible in the UK, the company has said.
Areva postaví nový závod na obohacování uranu v USA
Francouzský státní podnik Areva získal licenci na vybudování nového závodu na obohacování uranu v americkém státě Idaho. Závod vybavený novou technologií obohacování uranu pomocí centrifug bude zásobovat jaderným palivem všech 104 reaktorů, které nyní v USA vyrábějí elektřinu.
Zástupce CYG na semináři OBK při JE Dukovany
Velmi zdařilého setkání Mladé generace ČNS, které letos proběhlo díky Petru Kovaříkovi na rakouské půdě, se zúčastnila i děvčata z oddělení komunikace JE Dukovany. Díky nim byla činnost Mladé generace ČNS v regionu dukovanské elektrárny rozšířena o spolupráci s Občanskou bezpečnostní skupinou.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 05/2011
- Uran pro evropské jaderné elektrárny
- Výzva Fukušimy: FORMULACE SPRÁVNÉ ODPOVĚDI
- Francouzi vyvíjejí podmořskou atomovou elektrárnu
- V USA začnou ještě letos stavět další bloky jaderné elektrárny
- Argentina rozšíří podíl jaderné energetiky
- GE a Hitachi chtějí v Polsku stavět jadernou elektrárnu
- Stavba Baltické jaderné elektrárny se rozebíhá
- Chraňme svou bezpečnost
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 43. týden 2011
- The consortium behind plans to build a new nuclear power plant on the island of Anglesey in north Wales has completed the purchase of land earmarked for the units.
- After 44 years of operation Oldbury nuclear power plant will stop generating electricity in February 2012, operator Magnox Ltd announced.
- Modernisation of the Dukovany nuclear power plant remains a priority for the Czech Republic, with the possibility of additional units being built at the site around 2030, the chairman and chief executive officer of utility CEZ Daniel Benes has said.
Japonci se od nás učí komunikaci
Mezinárodní agentura pro atomovou energii mne pozvala přednášet o jaderné komunikaci pro Asian Nuclear Safety Network – tak jedu. Do Filipínské Manily se letí přes Amsterdam, odtamtud je to přes Sibiř 12 hodin. Cestou do Amsterodamu bylo vidět spousty větrníků. Celé Německo je jimi osázeno, shora vypadá jak jarní louka posetá trsy sněženek.
Právě vyšel info WIN 07/2011
- Aktuální průzkumy postoje veřejnosti k jaderné energii
- Švýcarský výzkum - bydlení v okolí jaderných elektráren zdraví neškodí
- Na Kávě s Kateřinou Pachnerovou - Brabcovou z ÚJV AV ČR
- Černobyl zapovězen veřejnosti
- Havarijní cvičení v EDU
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 42. týden 2011
- More than 100,000 cubic metres of highly radioactive water that has leaked and been collected from reactor systems at the Fukushima-Daiichi nuclear plant in Japan has now been treated and units 1, 2 and 3 at the plant are close to cold shutdown, the Japan Atomic Industrial Forum said this week.
- The Emirates Nuclear Energy Corporation has asked the UAE Federal Authority for Nuclear Regulation to approve additional preparatory construction work for the UAE’s first nuclear power plant at Braka.
Složení vltavské vody – výhody a nevýhody pro JE Temelín
Problémy se standardizací požadavků na chladící vodu.
TopFuel 2012
TopFuel’s primary objective is to bring together leading specialists in the field from around the world to analyse advances in nuclear fuel management technology and to use the findings of the latest cutting-edge research to help manufacture the high performance nuclear fuels of today and tomorrow.
2.-6.9.2012, Manchester.
Registrace na 11. Mikulášské setkání CYG končí 31.10.2011!
Odbor energetického inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, Český svaz vědeckotechnických společností, Česká nukleární společnost a sekce mladých při ČNS si Vás dovolují pozvat na 11. Mikulášské setkání sekce mladých při České nukleární společnosti, které se uskuteční 7.-9.12.2011 na VUT v Brně.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 41. týden 2011
- The Lithuanian government has formally notified the European Commission of plans for a new nuclear power plant at Visaginas to be developed with Estonia, Latvia and Poland.
- There is no reason to curtail the operation of UK nuclear sites or to change siting strategies for new nuclear units in the UK, a 300-page final report by the chief nuclear inspector into events at the Fukushima-Daiichi plant in Japan has said.
Mít, či nemít energii
Spotřebitelé elektřiny spolu se státem letos přispějí na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů více než 32 miliardami korun. A čtyři miliardy budete ještě muset doplatit, varuje zákazníky Energetický regulační úřad.
Rusko a Bělorusko podepsaly smlouvu o stavbě jaderné elektrárny
Ruský Atomstrojexport a běloruský vládní Úřad pro stavbu jaderné elektrárny podepsaly smlouvu o výstavbě dvou bloků o celkové kapacitě 2400 megawattů s reaktory VVER.
TopSafe 2012
Safety and related analyses in operating nuclear power plants and other nuclear installations. Safety and Risk Assessment. Trends in nuclear safety for existing and future installations.
22.-26.4.2012, Helsinky.
Jordánsko začne v roce 2013 těžit uran
Jordánsko začne v roce 2013 těžit uran a do roku 2019 vyrábět elektřinu v jaderné elektrárně. Uvedl to v polovině letošního září jordánský ministr energetiky a nerostných zdrojů Khalid Toukan. Jaderná energetika má pomoci snížit velkou závislost země na dovozu energie ze zahraničí.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 40. týden 2011
- Argentina has completed construction on Atucha-2 and is starting testing, with the unit scheduled to be in commercial operation by mid-2012, a government statement said.
- Finnish nuclear power consortium Fennovoima is to build a reactor in Pyhajoki, northern Finland – the first announcement of a new site anywhere in the world since the March 2011 accident at the Fukushima-Daiichi plant in Japan.
Role of the U.S. Nuclear Regulatory Commission on Nuclear Safety and Lessons Learned from the Fukushima Accident
Daniel H. Dorman, Deputy Director, Office of Nuclear Material Safety and Safeguards
Prezentace z konference Transatlantic Nuclear Days.
GE a Hitachi chtějí v Polsku stavět jadernou elektrárnu
Japonsko-americká firma GE Hitachi chce uspět s nabídkou výstavby varného jaderného reaktoru v Polsku. Zúčastní se proto tendru, který organizuje polská energetická společnost Polska Grupa Energetyczna (PGE).
NUSIM 2011
10-13 October 2011, Plzeň, Czech Republic.

Final Program
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 39. týden 2011
- Švýcarsko postupně odstoupí od jádra
- Tým MAAE na kontrolu implementace opatření po událostech v elektrárně Fukushima
- Shromáždění OSN na téma jaderná bezpečnost
Transatlantic Nuclear Days
6-7 October 2011, Praha, Czech Republic.

Preliminary Program
Německo nahrazuje atom – atomem
Odezněly fanfáry oslavující německou energetickou revoluci a konec atomové energetiky. Naši sousedé si ani nepovšimli, že poprvé po čtvrtstoletí klesl její podíl na výrobě elektřiny pod deset procent. A přece se nezhaslo, jak varovali ostrakizovaní zastánci energie z jádra, čti co nejširšího a nejbezpečnějšího energetického mixu. Vlastně se vůbec nic nestalo.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 38. týden 2011
- Siemens odchází od jaderné energetiky
- Postoj nového japonského premiéra k jádru
- Mezinárodní program hodnocení projektů nových jaderných reaktorů
Transatlantic Nuclear Days
6-7 October 2011, Praha, Czech Republic.
NUSIM 2011
10-13 October 2011, Plzeň, Czech Republic.
Jaderná energetika by Austrálii přinesla nová pracovní místa
Rozvoj jaderné energetiky by Austrálii přinesl mnoho nových pracovních míst. Podle studie Australia´s Nuclear Power Workforce 2020–2050 nabízí toto odvětví mnoho příležitostí pro více než 40 různých povolání a může v něm pracovat až 55 tisíc lidí.
Westinghouse newsletter 9/2011
- Westinghouse uzavřel dohodu s českou společností I&C Energo
- Jaderný dozor USA vydal závěrečnou zprávu o bezpečnosti AP1000
- První reaktorová nádoba dorazila do Sanmenu
- O krok blíže k získání licence ve Velké Británii
a další
Rychlá ani levná řešení neexistují
Není pochyb, že obnovitelným energetickým zdrojům patří budoucnost. Dokonce se zdá, že hrozba vyčerpání fosilních paliv, v první řadě ropy, urychlí vývoj nových technologií, daleko efektivnějších než současné nebo dnes doporučované. I když problém má několik zásadních ale, která působí navzájem i proti sobě a s dynamikou, již lze jen těžko odhadnout.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 37. týden 2011
- Akční plán MAAE na posílení jaderné bezpečnosti
- Prognóza světového trhu s jaderným palivem
11. Mikulášské setkání CYG
Odbor energetického inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, Český svaz vědeckotechnických společností, Česká nukleární společnost a sekce mladých při ČNS si Vás dovolují pozvat na 11. Mikulášské setkání sekce mladých při České nukleární společnosti, které se uskuteční 7.-9.12.2011 na VUT v Brně.
Zpráva o údálosti v Marcoule, Francie
V energetické nouzi pomůže Němcům Rakousko
Jednorázové odstavení osmi německých atomových bloků o celkovém výkonu 8281 megawattů znamená zejména v zimních měsících vážnou hrozbu pro stabilitu tamní energetické soustavy.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 36. týden 2011
- Zájem Číny o účast na dostavbě JE Cernavoda
- Posunutí dekarbonizace německé energetiky o deset let
- První blok JE Busher připojen do sítě
- Přehodnocení seismických rizik na všech JE v USA
Stavba Baltické jaderné elektrárny se rozebíhá
V Kaliningradské oblasti Ruské federace (v enklávě mezi Polskem a Litvou) připravují staveniště pro novou jadernou elektrárnu. Z posledního kontrolního dne v září letošního roku vyplynulo, že se intenzívně pracuje na 39 různých částích vybavení staveniště.
Právě vyšel info WIN 06/2011
- Květinový boj Japonska s neviditelným nepřítelem
- Na kávě s Markétou Sadílkovou ze společnosti Stevenson and Associates
- Atom ve znaku německých měst
- Homemade reaktor
- Řešení sudoku z minulého čísla
Chraňme svou bezpečnost
Na základě usnesení vlády ze dne 9. března 2011 byla zřízena Rada vlády pro energetickou a surovinovou strategii České republiky. Rada je stálým poradním orgánem vlády v oblasti energetické a surovinové politiky státu.
ENERGETICKÉ TŘEBÍČSKO 2011
Třebíč, 21.9.2011.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 35. týden 2011
- Proposals by Ontario Power Generation that could lead to the construction of up to four new reactor units at Canada’s Darlington nuclear power plant in Ontario have been given a positive environmental assessment.
- US nuclear energy facilities in the path of last weekend’s hurricane Irene responded well and safely to the storm, and most continued to operate at full power, the Nuclear Energy Institute reported.
Transatlantic Nuclear Days
International Conference on Global Cooperation for Future Development of Nuclear Power.
6-7 October 2011, Praha, Czech Republic.
NUSIM 2011
Joint Czech, Slovak and German Conference on Nuclear Power.
10-13 October 2011, Plzeň, Czech Republic.
Uran pro evropské jaderné elektrárny
část I: Evropská zásobovací agentura
Argentina rozšíří podíl jaderné energetiky
Argentina nemění své plány na rozšíření podílu jaderné energetiky na celkové výrobě elektřiny v zemi v budoucích letech. Vybuduje nové jaderné elektrárny a také prodlouží životnost dosavadních jaderných reaktorů.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 34. týden 2011
- India’s prime minister has said nuclear energy will be a "major locomotive" in driving the country’s development.
- An application related to the proposed development of a new nuclear power plant in Somerset, England, has been submitted to the UK's Office for Nuclear Regulation.
- The US Tennessee Valley Authority has decided to complete construction of the Bellefonte-1 nuclear power plant in Alabama.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 04/2011
- Podpora středoškolské odborné činnosti
- V Americe prověří jaderné elektrárny zejména v Kalifornii
- Asie má klíče k jaderné budoucnosti
- Švédsko otevře svoji podzemní jadernou laboratoř zahraničním zájemcům
- Nové britské jaderné elektrárny budou na osmi místech
- Stavba britských jaderných elektráren by se neměla opozdit
- Jordánsko vybírá dodavatele jaderné elektrárny
- Litva si vybrala reaktor od Hitachi GE
- Jaderná energetika se poučí z havárie ve Fukušimě
- V Číně vyrábí elektřinu první rychlý reaktor
- Na protitemelínský boj daly Horní Rakousy přes 10 miliónů
- Hongkong investuje do čínských reaktorů
- Za německý Ausstieg zaplatíme všichni
- Zrušíme všechna rizika?
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Prázdninové osvěžení
Řešení situace německých domácností v případě, že přestane foukat vítr a v síti není dostatek elektrické energie. Pokud si nakoupí dostatek svíček, nejen že budou mít světlo, ale když si předělají domácí spotřebiče tak, aby mohly alternativně fungovat i na stejnosměrný proud, budou moci dělat vše jako normálně. Svíček ale musí být zřejmě opravdu, ale opravdu hodně! :-)
Budoucnost německé energetiky: Stoprocentně obnovitelná
Netradiční způsob zálohování nestabilních zdrojů a skladování elektřiny
Inspirace i pro tuzemskou energetiku?
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 33. týden 2011
- Dohoda Westinghouse a I&C Energo
- Implementace poznatků z havárie v japonské Fukushimě v USA
- MAAE: rozvoj jaderné energetiky bude pokračovat
NUSIM 2011
Joint Czech, Slovak and German Conference on Nuclear Power.
10-13 October 2011, Plzeň, Czech Republic.
V USA začnou ještě letos stavět další bloky jaderné elektrárny
V závěru letošního roku začne americká energetická společnost Southern Company stavět nové jaderné bloky. V současné době probíhají poslední kroky schvalovacího řízení a očekává se, že stavba získá v termínu všechna potřebná povolení. Jde o 3. a 4. blok jaderné elektrárny u Waynesboro ve státě Georgia.
Transatlantic Nuclear Days
International Conference on Global Cooperation for Future Development of Nuclear Power.
6-7 October 2011, Praha, Czech Republic.
Francouzi vyvíjejí podmořskou atomovou elektrárnu
Nehrozí mu teroristické útoky ani pád dopravního či jiného letadla. Nehne s ním zemětřesení ani vlna tsunami. Neexistují větší technické problémy při jeho konstrukci ani výstavbě. Tak se jeví jaderný reaktor Flexblue, který vyvíjejí konstruktéři z francouzské společnosti DCNS.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 32. týden 2011
- Japan will continue with plans to support Vietnam by building two nuclear reactor units in the country.
- The second unit at phase two of the Lingao nuclear power plant in southern China began commercial operation 7 August 2011, eight days ahead of schedule.
V Číně vyrábí elektřinu první rychlý reaktor
Ve vědeckovýzkumném Institutu jaderné energie poblíž Pekingu připojili 21. července k energetické síti první čínský experimentální rychlý reaktor. Uvedla to energetická společnost Beijing Electric Power Company. Experimentální rychlý množivý reaktor chlazený tekutým sodíkem má tepelný výkon 65 MWt a elektrický výkon 20 MWe.
Na protitemelínský boj daly Horní Rakousy přes 10 miliónů
Poslala je osmi českým a třem hornorakouským protiatomovým sdružením
Hongkong investuje do čínských reaktorů
Elektrárenská společnost CLP získá za 7,5 miliard eur šestinový podíl v Jang-ťiangu
Právě vyšel info WIN 05/2011
- Setkání Evropského jaderného fóra mladé generace v Praze
- Na kávě s Kateřinou Demjančukovou ze Západočeské univerzity v Plzni
- V JE Dukovany proběhla v červnu mise OSART
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 31. týden 2011
- Plans to add between four to eight new nuclear reactors in the US from 2016 to 2020 are still realistic, despite the accident at the Fukushima-Daiichi nuclear plant in Japan, the US Nuclear Energy Institute has said.
- Russia and Nigeria have finalised a draft intergovernmental agreement to cooperate on the design, construction, operation and decommissioning of Nigeria’s first nuclear power plant.
Jaderné elektrárny a riziko dětské rakoviny
Studie CANUPIS: Nejsou důkazy, že by se v jejich okolí vyskytovala častěji
O studiu v zahraničí a touze vrátit se zpět
Po celém světě najdete mezi zahraničními Čechy celou plejádu vědců, pedagogů nebo studentů. Jednoho z pravidelných jarních setkání skandinávských Čechů ve Švédsku se před několika lety zúčastnil také student jaderně chemického inženýrství na ČVUT, který tehdy v rámci projektu Erasmus studoval ve Stockholmu.
Podpora středoškolské odborné činnosti
Již sedmý rok podporuje Česká nukleární společnost středoškolskou odbornou činnost.
Kdo zatáhne revoluční sekeru?
Protiatomový elán v Německu v posledních dnech poněkud utichl – alespoň soudě podle médií. Snad jen shodou okolností se proto na přelomu týdne objevily články, kvůli kterým stojí za to celý příběh o německé energetické revoluci (Energiewende) sledovat velice pozorně.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 30. týden 2011
- Stable cooling of the reactors at the Fukushima-Daiichi nuclear power plant in Japan has been achieved with a facility now in operation to treat highly radioactive water that has leaked from reactor systems at the plant.
- GE Hitachi Nuclear Energy has signed a memorandum of understanding with Warsaw-based engineering firm Energoprojekt Warszawa to discuss the possibility of being partners on future reactor projects.
Jaderná energetika se poučí z havárie ve Fukušimě
Představitelé světové jaderné energetiky koncem června na konferenci Mezinárodní agentury pro jadernou energii (IAEA) ve Vídni jednali o důsledcích havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě pro celé odvětví jaderného průmyslu.
Litva si vybrala reaktor od Hitachi GE
Ministerstvo energetiky Litvy oznámilo, že v soutěži o dodávku jaderné elektrárny zvítězila nabídka konsorcia Hitachi GE. Nová jaderná elektrárna by měla dodávat elektřinu v roce 2020. Podle ministerstva byla zvolená nabídka finančně nejvýhodnější. Jaderná elektrárna bude umístěna u města Visaginas, zhruba 160 kilometrů severovýchodě od hlavního města Litvy.
ENS news - Issue No. 33 Summer (June 2011)
- Fukushima’s confirmation
- The end of nuclear? A big mistake
- The Hungarian Nuclear Society Celebrated its 20th Birthday
a další
Jordánsko vybírá dodavatele jaderné elektrárny
Jordánsko vybírá dodavatele své první jaderné elektrárny. Seznam potenciálních uchazečů o dodávku reaktoru o výkonu 1000 MW byl zúžen na tři firmy. Jordánské úřady však současně uvažují o stavbě další jaderné elektrárny s pětkrát vyšším výkonem.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 29. týden 2011
- Nabídky na výstavbu nové finské JE
- Evropská směrnice pro nakládání s RaO
- Strategický investor a dodavatel pro nové jaderné bloky v Litvě
- Zvýšení odpovědnosti z případných jaderných škod v Belgii
Stavba britských jaderných elektráren by se neměla opozdit
Největší britský výrobce elektřiny, společnost EDF Energy, oznámí v průběhu podzimu letošního roku zahájení výstavby nové jaderné elektrárny. Vincent de Rivaz, šéf EDF Energy, uvedl začátkem července, že letošní události v japonské Fukušimě by neměly zahájení této výstavby oddálit.
Švédsko otevře svoji podzemní jadernou laboratoř zahraničním zájemcům
Švédská společnost SKB International, která se zabývá skladováním použitého jaderného paliva, nabízí zájemcům z ostatních zemí společné využití nové podzemní laboratoře Aspo Hard Rock Laboratory k experimentům a testům uložení použitého jaderného paliva v podzemním hlubinném úložišti.
Nové britské jaderné elektrárny budou na osmi místech
Britská vláda navrhuje osm míst pro výstavbu nových jaderných elektráren, které by měly být v provozu po roce 2025. V britském parlamentu je představil ministr energetiky Charles Hendry. Uvedl, že volba těchto míst by měla přispět k větší jistotě britského průmyslu při těchto velkých investicích a k vytvoření atraktivního trhu pro investory.
Asie má klíče k jaderné budoucnosti
V posledních letech je Asie nejúspěšnějším regionem v rozvoji jaderné energetiky. Elektřinu tu vyrábí více než 100 reaktorů, desítky dalších se staví a výstavba dalších desítek se plánuje. Největší podíl na tom mají Čína, Jižní Korea, Indie a Japonsko. Země se tak snaží snížit závislost na dovozu ropy, zmenšit spalování fosilních paliv v elektrárnách a zlepšit životní prostředí ve velkých aglomeracích.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2011
- Hitachi-GE has been chosen as the strategic investor and supplier for Lithuania's Visaginas nuclear reactor project.
- The Japanese government has approved a second draft supplementary budget for fiscal year 2011 totaling 1.9 trillion Japanese yen (about 24.5 billion US dollars) for recovery and restoration measures resulting from the March 2011 accident at the Fukushima-Daiichi NPP.
Výzva Fukušimy: Formulace správné odpovědi
Ministerská konference MAAE o jaderné bezpečnosti, Vídeň, 21. června 2011.
John Ritch, generální ředitel Světové jaderné asociace (WNA).
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 03/2011
- Zemětřesení v Japonsku a jeho dopady na infrastrukturu s koncentrací na jadernou energetiku
- Jaderná energetika má v Indii zelenou
- Atomové koncerny zmrazily přislíbené dotace
- Nové reaktory pro Temelín se dochladí i bez elektřiny
- Velká Británie zakládá Zelenou investiční banku
- Konec elektrického věku?
- Jaderná energetika chce obstát i v extrémně nepříznivých podmínkách
- Evropa otestuje svou jadernou energetiku
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Právě vyšel info WIN 04/2011
- Setkání Evropského jaderného fóra mladé generace v Praze
- Na kávě s Kateřinou Demjančukovou ze Západočeské univerzity v Plzni
- V JE Dukovany proběhla v červnu mise OSART
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 27. týden 2011
- Japan’s prime minister Naoto Kan has ordered members of his cabinet in charge of supervising nuclear plants to set new rules on restarting reactors after regular inspections. He has also asked that the rules be modelled on so-called “stress tests” introduced in the European Union.
- Fennovoima has asked Areva and Toshiba to submit bids for the construction of a new nuclear plant of up to 1,800 megawatts at one of two possible sites in northern Finland.
V Americe prověří jaderné elektrárny zejména v Kalifornii
Po havárii jaderné elektrárny v japonské Fukušimě vyvolané silným zemětřesením a neobvykle vysokou vlnou tsunami vyzval prezident Barack Obama k bezpečnostním prověrkám všech 104 jaderných reaktorů, které v USA v 65 elektrárnách vyrábějí elektřinu. Šéf Bílého domu však i nadále podporuje rozvoj jaderné energetiky.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 26. týden 2011
- Eighty percent of residents living near nuclear energy facilities favour the use of nuclear energy as one way to provide electricity in the US, a survey shows.
- The UK government has launched a consultation on how to choose a potential deep geological disposal site for radioactive waste and has also provided an update on its disposal programme.
Evropa otestuje svou jadernou energetiku
Po událostech v japonské Fukušimě v letošním březnu některé evropské země přehodnotily svůj postoj k jaderné energetice, jejich podpora jádra je nicméně nadále vysoká. Mnoho zemí hodlá pokračovat s novými projekty, k nim patří i Česká republika, Slovensko, Polsko.
Westinghouse newsletter 6/2011
- Westinghouse uspořádal summit pro dodavatele z Evropy, Blízkého východu a Afriky
- Westinghouse zve české firmy do své pražské kanceláře
- Licenční proces v USA dospěl do finální fáze
- Novinky z výstavby v Číně
a další
Jaderná energetika chce obstát i v extrémně nepříznivých podmínkách
V mnoha zemích světa a v energetických firmách se zamýšlejí nad důsledky havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě vyvolané silným zemětřesením a neobvykle vysokou vlnou tsunami.
Elektřinu od ČEZ nikdo nebude chtít
Německá strana Zelených si vytyčila ambiciózní plány. Na vlně historicky nebývalé podpory veřejnosti se Zelení rozhodli skoncovat se všemi starými způsoby výroby elektrické energie. Nejdřív by rádi odpojili jádro, potom přijde na řadu uhlí a nakonec i zemní plyn.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 25. týden 2011
- The UK government has published finalised proposals that name eight sites across the country as suitable for the construction of new nuclear plants by 2025.
- Two doors have now been opened to the reactor building of Fukushima-Daiichi unit number 2 to lower humidity and begin restoration work.
- US company Alternate Energy Holdings says it has received final local rezone approval to build a nuclear power plant in Payette County, Idaho.
Mise ocenila bezpečnost Dukovan
Experti mezinárodní mise OSART doporučili v Dukovanech tři změny ke zvýšení bezpečnosti provozu. Kvůli tomu například v nejbližší době přibudou dozimetry v krytech elektrárny. Důkladněji by také měly být prověřovány i malé problémy, které v provozu vzniknou. Zahraniční odborníci doporučili i dalších 11 zlepšujících opatření. Naopak si z Dukovan odvážejí deset příkladů dobrých praxí, které budou doporučovat dalším provozovatelům jaderných elektráren. „Naším pocitem je, že elektrárna jako taková vykazuje velmi vysoký standard bezpečnosti. Já jsem velmi spokojen s výsledky, kterých jsme dosáhli,“ řekl vedoucí mise Neil Henderson. Misi OSART zajišťuje Mezinárodní agentura pro atomovou energii. V Dukovanech se konala potřetí.
Uranium Stocks Basing As Fukushima Proves Nuclear Is Here To Stay
In the northern prefecture of Aomori in Japan, citizens gave a resounding vote of confidence to a conservative pro-nuclear governor. He won a third term, turning back a challenger who wanted to freeze all existing plans for the building of new nuclear facilities.
The Fukushima challenge: Shaping a sound response
John Ritch, Director General, World Nuclear Association,
IAEA Ministerial Conference on Nuclear Safety. Vienna, 21 June 2011.
Budoucnost patří plynu. Avšak kterému?
Ověřené zásoby zemního plynu na Zemi vystačí při současné spotřebě na 58,6 roku. Uvádí to nejnovější zpráva o světové energetice, již vypracoval petrolejářský koncern BP. Především díky lepšímu využívání ložisek se ověřené zásoby zvýšily ze 125,7 biliónu m3 v roce 1990 přes 154,3 biliónu m3 před deseti roky na loňských 187,1 biliónu m3.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 24. týden 2011
- Italská veřejnost odmítla obnovení využívání jaderné energetiky
- Dohoda Číny a Kazachstánu
- Revize návrhů nového reaktoru Westinghouse
Bulharsko zrenovuje své jaderné reaktory
Americká energetická společnost Westinghouse Electric pomůže Bulharsku s renovací jeho jaderných elektráren. Podílet se bude i na výstavbě nových reaktorů, které Bulhaři plánují. Westinghouse se v Česku uchází o dostavbu dvou bloků v jaderné elektrárně Temelín.
Nuclear to remain a significant part of EU’s energy mix by 2050
On 15 June, FORATOM published its contribution to the European Union Energy Roadmap 2050 to be adopted by the European Commission by the end of the year. FORATOM’s report outlines how nuclear energy will contribute significantly to the goal of achieving the low-carbon energy system by 2050 that lies at the heart of the EU’s Energy 2020 Strategy.
Zrušíme všechna rizika?
Je jedenáctého září 2001. Do „dvojčat“ Světového obchodního centra v New Yorku narazila dvě dopravní letadla a způsobila jejich naprostou zkázu. Svět je otřesen a děsivé záběry se opakují na všech televizních stanicích po celých čtyřiadvacet hodin několik následujících dnů.
Energetika jako internet
Energetika budoucnosti bude připomínat internet. Její decentralizace odpovídající perspektivnímu využívání obnovitelných zdrojů ve velkém se neobejde bez inteligentních sítí (Smart grid). Jako se na síti sítí současně vyrábí i spotřebovává, bude energetická inteligentní síť současně dodávat a odebírat z pevných i mobilních zdrojů.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2011
- Rámcový program ke zvýšení jaderné bezpečnosti
- Německo schvaluje zákony pro odchod od jaderné energetiky
- Státní dozory nad jadernou bezpečností zemí G8 podporují zítěžové testy
Klaus v Hamburku: Stop jaderné energii je populismus
Rozhodnutí Německa odstoupit od jaderné energetiky je iracionální a populistický krok. Při své návštěvě Hamburku to řekl český prezident Václav Klaus. Politiky a ekonomy, kteří dokážou odhadnout jeho dopady na ceny elektřiny v Česku za deset let, označil prezident za génie.
Katastrofální "jaderné" rozhodnutí Merkelové
Rozhodnutí německé kancléřky Angely Merkelové uzavřít do roku 2022 všechny německé jaderné elektrárny je politicky chybné a ekonomicky katastrofální rozhodnutí. Nejen pro Německo, ale také (minimálně) pro středoevropský prostor.
Stanovisko HK ČR k současnému vývoji energetiky v Německu
Hospodářská komora České republiky se znepokojením sleduje, dle jejího názoru unáhlené a v evropském prostoru nekoordinované, kroky spočívající v radikálním omezení a následně i do roku 2022 zastavení všech jaderných elektráren v Německu.
Za německý Ausstieg zaplatíme všichni
Energetická politika spadá do pravomocí jednotlivých členských zemí Evropské unie. Volí si ji podle svých podmínek a přání obyvatelstva. Hodlají-li Francie, Velká Británie, Česko, Slovensko, Slovinsko, Maďarsko, Nizozemsko, Belgie, Španělsko, Švédsko a Finsko využívat jaderné zdroje, je to jejich věc. Řada zemí s ní ani nezačala.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 22. týden 2011
- Konečná podoba stress testů
- Švýcarsko se chystá ukončit využívání jaderné energetiky
- Požár na JE Ringhals
- Průzkum veřejného mínění v USA
Příčinou výbuchů vodíku na Fukušimě mohla být modernizace
ventilačního potrubí z roku 1999

Představitelé společnosti TEPCO, provozovatele jaderné elektrárny Fukušima, prohlásili, že výbuch vodíku, k němuž došlo 12. března 2011 a který zapříčinil první únik radioaktivních izotopů do okolí elektrárny, mohl být způsoben technickými problémy – poruchou ventilačního systému budovy.
Právě vyšel info WIN 03/2011
- Fukušima dostala sedmičku stejně jako Černobyl
- Na kávě s Dominique Mouillot, prezidentkou WIN Europe
- Černobyl ve fotografiích Antonína Kratochvíla
- ČR přispěla 2,6 mil. eur na nový ochranný obal černobylského reaktoru
- Televize cenzurují Homera Simpsona
Konec elektrického věku?
O české zálibě v jednoduchých řešeních a jediné pravé pravdě
Velká Británie zakládá Zelenou investiční banku
Britský plán vybudovat do roku 2020 jaderné bloky o výkonu 6000 MW (tří Temelínů) přijde na 17 miliard liber, tedy na zhruba půl biliónu korun. Současně se na rozvoj přenosových sítí musí vynaložit další 4,7 miliardy liber.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 21. týden 2011
- Poslední analýzy průběhů fyzikálních dějů na poškozených blocích JE Fukushima
- Kontrolní mise MAAE do Japonska
- Bezpečnost finských JE v souvislosti s událostí na JE Fukushima
- Výstavba první jaderné elektrárny v Polsku do roku 2020
- Velká Británie nezmění své plány na výstavbu nových JE
- Evropské jaderně energetické fórum v Praze
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 02/2011
- Proč musíme dostavět Temelín!
- Maroko chce rozvíjet jadernou energetiku
- Jaderné elektrárny vyrobí elektřinu i na dně moří
- Brazílie rozvine uranový průmysl
- Americká vláda podpoří malé modulární jaderné reaktory
- Kanadský jaderný průmysl usiluje o spolupráci s Indií
- Chile se připravuje na jadernou energetiku
- Pavlovec skončil ve funkci organizátora protitemelínského hnutí v Rakousku
- Švýcaři hlasovali pro jadernou energetiku
- Německo prý skoncuje s atomem do roku 2020
- První atomovou elektrárnu ve východním Pobaltí staví Rusko
- Zátěžové testy jaderných elektráren proběhnou na podzim
- Energie se musí dobře namixovat
- Atom do dražby
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Zemětřesení v Japonsku a jeho dopady na infrastrukturu
s koncentrací na jadernou energetiku

doc. RNDr. Dana Procházková, DrSc.
Jaderná energetika má v Indii zelenou
Na 400 tisíc a až 600 tisíc megawattů odhaduje potřebnou kapacitu jaderných elektráren v Indii ředitel Bhabhova atomového výzkumného střediska (BARC) Ratan Kumar Sinha. V rozhovoru pro indický magazín Frontline potvrdil, že miliardová země počítá nadále, podobně jako další asijské země, s rozvojem jaderné energetiky.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 20. týden 2011
- The president of the Austrian Nuclear Society, Helmuth Böck, has been named as the 2011 winner of the European Nuclear Society’s Jan Runermark Award.
- Stress tests being discussed for nuclear power plants in the European Union should not be seen as an attempt to “switch off” the use of nuclear energy, the European energy commissioner said today (19.5.2011).
Jsme pro věcnou a odbornou diskusi o dalším rozvoji jaderné energetiky
Společné stanovisko Českého svazu zaměstnavatelů v energetice a Sväzu zamestnávateľov energetiky Slovenska
Proč musíme dostavět Temelín!
Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď. Protože nám nic jiného nezbude. Z čeho toto tvrzení plyne? Dobrých důvodů je velice mnoho, nicméně existují zásadní důvody, které nelze opominout a na které vždy, dříve nebo později narazíme.
Zemětřesení v Japonsku a jeho dopady na infrastrukturu,
zejména jadernou energetiku

přednáška Doc. RNDr. Dany Procházkové, DrSc.
Británie na rozdíl od Německa nemění plány s jadernou energetikou
Británie ponechá v chodu své jaderné elektrárny a nezmění plány na výstavbu nových. Dnes to oznámil ministr pro energetiku Chris Huhne. Krátce před jeho prohlášením vydal britský úřad pro jadernou bezpečnost zprávu, podle níž britským jaderným elektrárnám nehrozí podobná přírodní katastrofa, která vyřadila z provozu japonskou Fukušimu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 19. týden 2011
- Termín pro kritéria na stress testy
- Bezpečnostní kontroly na 150 jaderných zařízeních ve Francii
- Riziko prasklé tlakové nádoby na 1. bloku JE Fukushima
European Nuclear Young Generation Forum
začíná 17. května v Praze.
Dostavba Temelína nebude mít na ceny energií žádný vliv
Bez dostavby jaderné elektrárny Temelín by se zhoršila energetická bezpečnost ČR, tvrdí finanční ředitel společnosti ČEZ Martin Novák, který odpovídal v on-line rozhovoru na dotazy čtenářů Hospodářských novin.
Jaderné dny v Techmanii
Společnost Techmania Science Center ve spolupráci se Škodou JS, Západočeskou univerzitou v Plzni, Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou ČVUT Praha a za účasti společností ČEZ, ÚJV Řež, a ZAT, připravila od 13. do 27. května Jaderné dny v Techmanii.
Výsledky a bezpečnostní aspekty LOCA testů v Haldenu
ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář Carlo Vitanzy.
20. května 2011 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 18. týden 2011
- Posílení standardů JB a Kultury bezpečnosti
- Národní skupina rychlého nasazení ve Francii
Nové Jaslovské Bohunice se zpozdí
Plánovaná výstavba nové jaderné elektrárny na Slovensku s účastí českého koncernu ČEZ se podle šéfky slovenského Úřadu jaderného dozoru (ÚJD) Marty Žiakové opozdí o nejméně pět let.
Westinghouse: systém pasivní bezpečnosti AP1000 vylučuje scénář, který se odehrál ve Fukušimě
Aktuální globální diskuse o jaderné energetice se úzce dotýká České republiky, která pokračuje s tendrem na dostavbu JE Temelín. V něm nabízí americký Westinghouse elektrárnu AP1000, jejíž výstavba probíhá v Číně a USA. Na otázky spojené s bezpečností jaderné elektrárny AP1000 odpovídal viceprezident Westinghouse Michael Kirst.
All for Power Conference 2011
Výstavba jaderných a klasických elektráren - zaměřeno na ČR, SR, a aktuální zahraniční projekty.
1.-2.12.2011, Clarion Congress Hotel Prague, Freyova 33.
Lidstvo je nepoučitelné!
Havárie ropných plošin jsou stejně vděčným tématem jako neuchlazená atomová elektrárna Fukušima, jejíž napájení spláchla obří vlna tsunami. Souhlasím s Janem Freidingerem z Greenpeace, že ani katastrofy nás nepoučily (LN 22. 4. 2011). Lidstvo totiž, jak jistě ví, je prostě nepoučitelné, jinak by ani nebylo pokroku.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 17. týden 2011
- Revize hodnocení poškození jaderného paliva JE Fukushima
- Nové napájení pro JE Fukushima
- Exelon kupuje energetickou Skupinu Constellation Energy
- Nové hodnocení nakládání s použitým jaderným palivem v USA
Prezentace společnosti TEPCO - stav na JE Fukushima k 18. 4. 2011
Opatření přijatá v japonských JE k 20. 4. 2011
Černobyl - 25 let
26. dubna 1986 nadzdvihly tisícitunové víko čtvrtého reaktoru elektrárny Černobyl dva silné výbuchy: nejprve nahromaděná pára, pak vodík vzniklý reakcí páry na zirkoniových obalech paliva. Grafit, který reaktor používal jako moderátor, začal hořet a sloup kouře vynášel do ovzduší množství radioaktivních prvků.
Atomové koncerny zmrazily přislíbené dotace
Německé koncerny provozující celkem 17 jaderných bloků vyhlásily válku vládě. Média je obviňují, že nechtějí přispívat na energetický obrat nastartovaný kancléřkou Angelou Merkelovou po havárii v japonské Fukušimě. A kvůli tříměsíčnímu moratoriu na provoz nejstarších jaderných bloků čelí stát žalobě, kterou podala společnost RWE a jež má podle právníků značnou šanci na úspěch.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 16. týden 2011
- Slight Fall In Radioactive Water Level At Fukushima-Daiichi
The 2011 off the Pacific coast of Tohoku Pacific Earthquake and the seismic damage to the NPPs
Issued by Nuclear and Industrial Safety Agency and Japan Nuclear Energy Safety Organization.
-
Presentation
-
Factsheet
ENS news - Issue No. 32 Spring (April 2011)
- Statement about the Japanese Nuclear Accident
- The supply of medical isotopes
- Research in Nuclear Sciences: Impact on the Citizen
- 20 Years of the Bulgarian Nuclear Society
a další
O radioaktivitě pro veřejnost
Co je radioaktivita
Přírodní radioaktivita
Jednotky radioaktivity
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 15. týden 2011
- Once cooling systems have been fully restored at the Fukushima-Daiichi nuclear plant it is likely to take another two or three months before all nuclear fuel can be stabilised, the Atomic Energy Society of Japan has said.
- The tsunami that hit the Fukushima-Daiichi nuclear plant in northern Japan on 11 March 2011 reached heights of up to 15 metres, exceeding the plant’s design reference value of five metres, Tepco said.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 01/2011
- Stanovisko vědecké rady ENS k událostem na JE Fukushima Dai-ichi
- Jádro? Ano! Příroda je mocná, energii však lépe vyrobí člověk
- Je v Evropě důvod k protiatomové panice?
- Nuclear Malaysia
- Hledání úložiště nízko a středně aktivních odpadů ve Slovinsku
- Westinghouse předal Číně dokumentaci reaktorů AP1000
- Příští generace tankerů bude mít jaderný pohon
- V Británii se připravují na stavbu jaderných elektráren
- Stavbu jaderné elektrárny je obtížnější zvládnout manažersky než technicky
- V Austrálii zvažují výstavbu jaderných elektráren
- Tempo ve výstavbě jaderných elektráren udává Asie
- ASEAN chystá společnou elektrickou síť
- V Indii otevřeli nový závod na přepracování použitého jaderného paliva
- Čína počítá se stovkami nových reaktorů
- Životní jubileum Ing.Karla Wagnera - "80"
- Změny v placení členských příspěvků ČNS
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výrok týdne
Ja elektrinu k svojmu životu nepotrebujem, ten televízor si kľudne pozriem aj pri sviečkach.
Ľubica Trubíniová, ředitelka slovenské pobočky Greenpeace
Zátěžové testy jaderných elektráren proběhnou na podzim
Zátěžové testy evropských jaderných elektráren, o jejichž potřebě rozhodli poslanci Europarlamentu začátkem dubna, budou dobrovolné a uskuteční se ve druhé polovině letošního roku. Mají posoudit, jak by evropské reaktory zvládly podobnou krizovou situaci, jaká postihla elektrárnu Fukušima 1.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 14. týden 2011
- Odstavení vybraných německých JE
- Prohlášení generálního ředitele MAAE
- Prohlášení předsedy WANO
- Další zemětřesení v Japonsku
Nové reaktory pro Temelín se dochladí i bez elektřiny
Nové typy jaderných reaktorů, které by měly být použity při plánované dostavbě Jaderné elektrárny Temelín, budou vybaveny systémem, jenž dokáže chladit aktivní zónu reaktoru i při totální ztrátě dodávek proudu pro vlastní provoz elektrárny.
Německo prý skoncuje s atomem do roku 2020
Kdy Německo skoncuje s atomovou energetikou a odstaví poslední jaderný blok? Bude to „zcela jistě“ do roku 2020, jak prohlásil v interview pro německý Süddeutsche Zeitung šéf berlínské centrály Ekologického ústavu a člen Komise pro reaktorovou bezpečnost Michael Sailer, nebo ještě dříve, jak se v médiích trumfují politici všech stran?
Fukushima Daiichi 5. 4. 2011
Personál TEPCO se snaží utěsnit trhlinu (cca 20 cm) ve stěně betonové jímky vedle 2. RB, kterou uniká aktivovaná voda do moře. Dva pokusy o její zatěsnění v sobotu 2.4.11 byly neúspěšné a v neděli 3.4.11 pokus o utěsnění polymerem byl též neúspěšný. Práce dále pokračují.
Bitva o polské jádro začala
Polsko se po dvacetileté přestávce vrací do jaderného klubu, podle všeho na místě, kde ho předčasně opustilo. První polská atomová elektrárna se podle všeho uvede do provozu kolem roku 2020 v Żarnowci. Zda se využijí některé stavby v areálu na břehu Żarnowieckého jezera opuštěné po zastavení investice v roce 1990, není jasné.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 13. týden 2011
- Hodnocení rizik a bezpečnosti jaderných elektráren v Evropě
- Scénář pro budování konkurenceschopné nízko-uhlíkové Evropy
SÚJB a Centrum výzkumu Řež mají diskuzní stránky o Fukušimě
S významnou aktivitou, která by měla přispívat k šíření relevantních informací o havárii v jaderné elektrárně Fukušima, přišel Státní úřad pro jadernou bezpečnost a Centrum výzkumu Řež.
Aktuální reporty o situaci na JE Fukushima
www.jaif.or.jp/english
Fukushima Daiichi 31. 3. 2011
Z bloků 1-4 občas vystupuje pára (není to soustavně). Probíhá postupné doplňování vody do bazénů skladování vyhořelého paliva, dle potřeby. Všechny bloky mají přivedeno náhradní vnější napájení nově položenými kabely, všechny blokové dozorny mají nyní osvětlení.
Vývoj radiačního zatížení v životním prostředí
v okolí JE Fukushima
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 12. týden 2011
- Zátěžové testy pro evropské JE
- Kritéria pro zátěžové testy
- Nový dokument WANO v souvislosti s událostmi v JE Fukushima
- Reakce na události v JE Fukushima
- Prohlášení VGB k událostem v JE Fukushima
Fukushima Daiichi 23. 3. 2011
Tepco potvrdilo, že výška vln tsunami převýšila 14 m. Projektovaná je JE Fukushima Daiichi na 5,7 m a Daini 5,2 m (tyto hodnoty byly zvoleny pro zemětřesení na stupni 8 Richterovy stupnice). Budovy v JE byly 10-13 m nad úrovní moře.
Právě vyšel info WIN 02/2011
- Založeno sdružení WIN Europe
- Konference PIME: o jádře na sociálních sítích
- Na kávě s Monikou Mervartovou, kontrolní fyzičkou v EDU
- Workshop WANO na téma Odstavování bloků VVER 440 do TGO
- V roce 2010 neskončila žádná jaderka
- Chile chce do roku 2030 čtyři jaderné reaktory
- Jižní Korea postaví 14 jaderných bloků a z jádra bude vyrábět 50% elektřiny
Fukushima Daiichi 21. 3. 2011
Stav na jednotlivých blocích.
Změny v placení členských příspěvků ČNS
schválené usnesením Konference ČNS 9.9.2010
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 11. týden 2011
- Fukushima-Daiichi Events Provisionally Rated INES Level 5
Je v Evropě důvod k protiatomové panice?
Technici v japonské jaderné elektrárně Fukushima stále ještě bojují s následky nebývalého zemětřesení a vlny tsunami, odborníci se snaží na základě dostupných informací vyhodnotit situaci, ale protiatomoví aktivisté v Evropě už mají jasno – je třeba přehodnotit naši orientaci na jádro!
Stanovisko vědecké rady ENS k událostem na JE Fukushima Dai-ichi
Informace shromážděné od japonských odborných kruhů dovoluje vydat alespoň v hrubých rysech popis sledu událostí, které vedly k jaderné nehodě na JE Fukushima.
Jádro? Ano! Příroda je mocná, energii však lépe vyrobí člověk
Během několika málo desetiletí skončí zásoby ropy a automobily budou muset být poháněny elektřinou. Bylo by skutečně velkým neštěstím pro celé lidstvo, kdyby japonská katastrofa nějak vážně ovlivnila renesanci jaderné energetiky ve světě.
JAIF Releases Document Detailing Unit Status (14.3.2011)
The Japan Atomic Industrial Forum has released a document detailing the status of all units at the Fukushima-Daiichi nuclear plant and the Fukushima-Daini nuclear plant as of 12:30 today local Japan time.
The document shows that containment vessel integrity has not been affected at any of the units. It also shows fuel integrity has been damaged at Fukushima-Daiichi units 1 and 3.
Earlier today Japan’s Nuclear and Industrial Safety Agency (NISA) said a hydrogen explosion that occurred at unit 3 at the Fukushima-Daiichi plant did not damage the inner or primary containment vessel (PCV).
The reactor building exploded, but the PCV remains intact. The control room of unit 3 remains operational, NISA said.
The document is online:
http://www.jaif.or.jp
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 10. týden 2011
- Tepco Considers Controlled Venting At Fukushima-Daiichi
- Evacuation Zone Increased Around Fukushima-Daiichi, Explosion Reported
- Tepco Confirms Venting Of Unit 1, ‘Reactor Not Affected’ By Explosion
- Radiation Leak At Fukushima-Daiichi Rated INES Level 4
- Japan Says Containments Are Intact At All Fukushima-Daiichi Units
- Cooling System Fails At Fukushima-Daiichi-3, Venting ‘A Success’
Aktuálně z Japonska: K poškození reaktoru nedošlo, kontejnment není narušen!
Podle nejaktuálnějšího sdělení japonské vlády nedošlo v jaderné elektrárně Fukushima na severovýchodě Japonska při výbuchu vodíku v kontejnmentu k žádnému poškození reaktorového zařízení ani k destrukci samotného kontejnmentu, hermetické obálky obklopující jaderný reaktor. Exploze je důsledek nahromadění vodíku v kombinaci s kyslíkem v prostoru mezi vnější izolací a konstrukcí.
American Nuclear Society Memorandum
Zemětřesení/Tsunami v Japonsku; Problém s jadernými reaktory
Vydáno ANS 12. března 2011 17:22 EST (východní pobřezí USA)
Odkazy na aktuální informace o dění v japonských JE
-
IAEA update on Japan Earthquake
-
ANS Nuclear Cafe
-
World Nuclear Association
Předpojatost energetice nesvědčí
Šéf českých zelených Ondřej Liška v polemice Je čas odmítnout Nečasovu renesanci jádra (LN 18.2.) nezklamal při líčení důvodů, proč si „rozvoj jádra jednoduše nemůžeme dovolit“. Do protiatomové rétoriky hlásané protiatomovými aktivisty z celého světa nepřinesl nic nového.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 9. týden 2011
- Prodloužení provozu španělských JE nad 40 let
- Francie bude vyvíjet střední a menší reaktory
- Protest proti prodloužení provozu německých JE
- Hodnocení vlivu černobylské havárie na zdraví obyvatel
První atomovou elektrárnu ve východním Pobaltí staví Rusko
Nový evropský jaderně-energetický region v Evropě vzniká ve východním Pobaltí. V Němenském okrese Kaliningradské oblasti, ruské enklávy mezi Polskem a Litvou, se naplno rozbíhá výstavba Baltské atomové elektrárny. První její blok se bude spouštět v roce 2016, druhý o dva roky později.
10. ročník Mikulášskeho setkání
Mikulášske setkání mladej generácie Českej Nukleárnej spoločnosti sa stalo za posledných 10 rokov tradíciou, ktorú si nenechajú újsť študenti a mladý jadrový odborníci z Českej republiky a vďaka dobrým vzťahom ani Mladá genrácia Slovenskej nukleárnej spoločnosti.
Chile se připravuje na jadernou energetiku
Chile se připravuje na stavbu jaderných elektráren. Stavba první z nich má být zahájena v roce 2015. V únoru 2011 byla uzavřena dohoda s Francií o přípravě pracovníků nového odvětví chilské ekonomiky.
Will reactor materials of Gen III sustain prolonged operation after 60 years?
Story of austenite stainless steels

ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář Victora Neustroeva.
1. dubna 2011 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 8. týden 2011
- The planned start of construction of Japan’s Tsuruga-3 and -4 has been put back again. Construction will now start in March 2012.
- The Japan Atomic Power Company has signed a cooperation agreement relating to the proposed launch of a nuclear energy programme in Vietnam.
Kanadský jaderný průmysl usiluje o spolupráci s Indií
Kanadský jaderný průmysl usiluje o větší podíl na zakázkách pro nové indické jaderné elektrárny. Připravovaná smlouva mezi Indií a Kanadou má tyto možnosti podpořit a rozšířit. Indie provozuje, vyvíjí a staví těžkovodní jaderné reaktory, s jejichž stavbou má Kanada velké zkušenosti.
PIME 2011 - Communicating nuclear
13-16 February 2011, Brussels, Belgium
Právě vyšel info WIN 01/2011
- Soutěž pro jaderné ženy
- Na kávě s Irenou Petrovou z AMEC Nuclear Czech Republic, a. s.
- Hořlavý vzduch - vodík
- Projekt Flexblue - jaderná elektrárna pod mořskou hladinou
Švýcaři hlasovali pro jadernou energetiku
Většina (51,2 %) účastníků referenda – k urnám přišlo 51,7 % voličů – v miliónovém švýcarském kantonu Bern se vyslovila o víkendu pro výstavbu nové jaderné elektrárny Mühleberg. Nahradit má dosluhující nejstarší varný reaktor spuštěný firmou General Electric v roce 1972, který dodává elektřinu 400 tisícům, tedy téměř polovině obyvatel kantonu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 7. týden 2011
- Spain’s Congress has ratified an economic law that means the country’s eight commercially operating nuclear units can run for longer than 40 years.
- Jordan, which plans to build its first nuclear reactor later this decade, has signed an agreement with Turkey on cooperating to develop nuclear energy.
Od krystalky k mikroprocesorům – rozhovor s prof. Čestmírem Šimáněm, jedním ze zakladatelů české jaderné fyziky.
Mořská elektřina: voda efektivnější než vítr
Větrným mořským parkům vyrůstá vážný konkurent. Italští vědci vyvíjejí zcela nový typ elektrárny poháněné mořskými proudy. Prototyp se bude zkoušet na výběžku Punta Pezzo v Messinské úžině mezi italskou pevninou a Sicílií. Na technologii s účinností až 46 procent, tedy dvakrát větší než vykazují mořské větrníky, spolupracuje konsorcium společností SintEnergy s Kalábrijskou univerzitou.
Pavlovec skončil ve funkci organizátora protitemelínského hnutí v Rakousku
Dlouholetý protiatomový pověřenec hornorakouské zemské vlády Radko Pavlovec skončil po třinácti letech ve své funkci. Zemský radní pro životní prostředí Rudi Anschober (Zelení) neprodloužil fyzikovi českého původu smlouvu, ale do poloviny letošního roku může ještě Pavlovec pracovat pro hornorakouskou vládu jako řadový poradce.
Americká vláda podpoří malé modulární jaderné reaktory
V návrhu federálního rozpočtu USA na rok 2012 je zahrnut požadavek podpory vývoje malých modulárních jaderných reaktorů. Ministerstvo energetiky USA doufá, že v rozpočtu bude pro tyto účely vyčleněno 500 miliónů dolarů, což pokryje polovinu nákladů na vývoj a na práce spojené se získáním potřebné licence regulátora.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 6. týden 2011
- Jednotný úřad pro jadernou bezpečnost ve Velké Británii
- Výstavba první polské JE
- Dokončení dalších dvou bloků VVER 1000 v lokalitě Chmelnické JE
- Instalace parogenerátorů v JE Olkiluoto 3
Brazílie rozvine uranový průmysl
Brazílie plánuje postavit dva závody na obohacení uranu. Země se šestými největšími zásobami uranu na světě zatím při výrobě paliva pro své jaderné elektrárny spoléhá na spolupráci Francie a Kanady. Plné soběstačnosti při rozvíjení uranového palivového cyklu pro dosavadní i budoucí jaderné elektrárny chtějí v Brazílii dosáhnout rozsáhlými investicemi.
ENS news - Issue No. 31 Winter (February 2011)
- How nuclear education has shaped the nuclear debate
- ENS activities on Education & Training
- Learning and Development at Westinghouse Electric Europe
- Education and training at Ansaldo Nucleare
a další
Stovky miliard v žumpě aneb Co stojí obnovitelná energetika?
Nejméně 300 miliard korun stála české daňové poplatníky transformace, jak se eufemisticky říká privatizaci tuzemské ekonomiky. Umožnil ji, a tedy tuto ztrátu způsobil, proslulý „útěk před právníky“ a „nemožnost přeskočit propast nadvakrát“, jak ji propagovali guruové tohoto modelu změny hospodářského systému.
EdF: Jaderná energetika nikdy nesníží náklady na úkor bezpečnosti
Šéf státní francouzské energetické firmy EdF Henri Proglio koncem letošního ledna prohlásil, že management firmy a vládní úřady nikdy nesníží náklady jaderné energetiky na úkor bezpečnosti. Uvedl také, že i přes plánované odstávky některých bloků produkce elektřiny v jaderných elektrárnách EdF v roce 2011 vzroste.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 5. týden 2011
- The Minnesota state senate has voted 50-14 to repeal a moratorium on nuclear new build, the US Nuclear Energy Institute has confirmed.
- Holtec International has successfully completed “proof-of-principle” studies on a 140-megawatt modular reactor whose core is located completely underground.
Jaderné elektrárny vyrobí elektřinu i na dně moří
Státní francouzská firma DCNS, výrobce vojenských jaderných zařízení pro francouzské námořnictvo, oznámila plán na vývoj podmořského jaderného reaktoru umístěného trvale na dně moře a zásobujícího elektřinou okolní pobřeží. Podmořská jaderná elektrárna o výkonu 50 až 250 MW by mohla vyrobit dostatek energie až pro jeden milión obyvatel.
Hlavní bojovník proti Temelínu končí, zlobí ho rakouští politici
Plánovaná rakouská ofenziva proti dostavbě jaderné elektrárny Temelín dostala tento týden týden citelný zásah. Pověřenec hornorakouské vlády pro otázky jaderných zařízení v sousedních zemích Radko Pavlovec totiž oznámil, že po třinácti letech odchází z funkce.
Maroko chce rozvíjet jadernou energetiku
Maroko je severoafrickou zemí, která nemá vlastní zásoby ropy nebo zemního plynu. Proto chce rozvíjet jadernou energetiku a postavit dva jaderné bloky, každý o výkonu 1 GW. První reaktor o výkonu 1 GW by měl dodávat elektřinu po roce 2020. Tendr na jeho výstavbu marocké úřady vypíší v letech 2011 až 2014.
V Indii otevřeli nový závod na přepracování použitého jaderného paliva
V indickém Tarapuru otevřeli v prvním lednovém týdnu 2011 nový závod na přepracování použitého jaderného paliva. Jeho slavnostního uvedení do provozu po pětileté výstavbě se zúčastnil také indický ministerský předseda Manmohan Singh. Tarapurský závod je v areálu jaderné elektrárny a má výrobní kapacitu 100 tun přepracovaného paliva ročně.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 4. týden 2011
- The US will aim to produce 80 percent of its electricity from clean energy sources by 2035, including nuclear energy, said US president Barack Obama during his State of the Union address on 25 January 2011.
- Russia and Belarus are to sign an agreement on the joint construction of Belarus’ first nuclear power plant by early March this year.
Komentář Jiřího Fleischhanse k článku
Chytrá energie - do poloviny století bez uhlí a jádra
Tempo ve výstavbě jaderných elektráren udává Asie
V uplynulém roce 2010 byly ve světě zahájeny stavby 13 nových jaderných reaktorů. Můžeme tedy očekávat, že v každém měsíci roku 2015 začne vyrábět elektřinu jeden nový jaderný blok.
Nuclear Malaysia
10.-13. 1. 2011, workshop IAEA, Kajang, Malajsie
Právě vyšel info WIN 12/2010
- Otevřeno nové centrum praktické přípravy v JE Temelín
- Na kávě s Janou Kubínovou, obchodní manažerkou Rolls-Royce
- Společný projekt švýcarských společností pro výstavbu dvou jaderných reaktorů
- Řešení sudoku z minulého čísla
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 3. týden 2011
- Dohoda USA a Ruska o spolupráci v oblasti jádra
- Výstavba AP 1000 v Číně
- Test JE na odolnost proti zemětřesení
- Čtyři nové jaderné bloky v lokalitách Tianwan a Xudabao
Čína počítá se stovkami nových reaktorů
Ohlášený průlom v přepracování použitého jaderného paliva umožní Číně využívat domácí zásoby uranu po tisíce let místo současných několika desetiletí. Díky nové technologii, na níž čínští vědci pracovali čtvrt století, se může atomová energetika v zemi rozvíjet daleko rychlejším tempem než doposud.
Gól do vlastní sítě
Nemyslím si, že se současná solární krize řeší nejlepším způsobem. Zavádět nové, byť dočasné zdanění zavání spíše centrálním plánováním než trhem. Ostatně do stejné škatulky patří i systém podpory obnovitelných zdrojů odstartovaný před šesti roky, a obzvlášť královské dotace pro fotovoltaiku.
ASEAN chystá společnou elektrickou síť
Zwentendorf mají nejenom v Rakousku. Asijský se jmenuje Bataan a nachází se na největším filipínském ostrově Luzonu. Americká společnost Westinghouse postavila v této lokalitě za 2,3 miliardy dolarů jadernou elektrárnu o výkonu 620 MW. V roce 1984 byla prakticky hotová, avšak administrativa prezidentky Corazon Aquinové zvolené do čela státu po vítězství lidové revoluce rozhodla, že se atomový blok neuvede do provozu.
Massive Operation Safely Secures Serbian Nuclear Fuel in Russia
More than 8 000 highly radioactive nuclear fuel elements arrived safely on 22 December at a secure Russian facility as part of an IAEA-coordinated effort to transfer the material from a Serbian nuclear research reactor.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 2. týden 2011
- V roce 2010 byla zahájena výstavba 13 nových jaderných bloků
- Výstavba třetího jaderného bloku v Brazílii
- Zahájení výstavby 3. bloku čínské JE Fuqing
- Zahájení zkušebního provozu uranového dolu Azelik v Nigérii
Zpravodaj ČNS 06/2010
- K desátému výročí spuštění reaktoru 1. bloku ETE
- Postřehy z workshopu pro Spojené Arabské Emiráty
- Finové odmítají fosilní paliva a dovoz proudu
- Většina středoškoláků je pro dostavbu Temelína
- Korejské a japonské firmy chtějí dokončit filipínskou jadernou elektrárnu
- Uran z Kazachstánu může být pro Japonsko levnější
- Čínské jaderné reaktory VVER již s čínským palivem
- Indie vybuduje celosvětové centrum pro rozvoj jaderné energetiky
- Areva sníží náklady na reaktory EPR budované v Indii
- V Japonsku založili společnost na export jaderných elektráren
- V Nizozemsku chtějí postavit další jaderné reaktory
- V Rusku zahájili vývoj nového typu atomového ledoborce
- V Indii budou vyrábět jaderné palivo roboty
- Jihokorejským exportérům jaderných elektráren se daří
- Fotovoltaika – hrobař obnovitelných zdrojů v Česku?
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
International Atomic Energy Expo
The first International Atomic Energy Expo, organized by PennWell, debuts in Vienna in September 2011.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 1. týden 2011
- The China National Nuclear Corporation has started construction of a third unit at its Fuqing nuclear power plant in the country’s south-eastern Fujian province, following an official onsite ceremony on 31 December 2010.
- The Emirates Nuclear Energy Corporation announced has filed the construction licence application for Braka-1 and Braka-2 – the first nuclear units planned in the UAE.
Fotogalerie z 10. Mikulášského setkání Mladé generace
NESTet 2011
Prague, Czech Republic 15 -18 May 2011
This important European Nuclear Society (ENS) conference is dedicated to networking in nuclear education and training across the fields of engineering, science and technology.
Právě vyšel info WIN 11/2010
- Do r. 2035 podíl jádra na energetickém mixu světa nejrychleji
- Hong Kong chce zlepšit své ovzduší - nahradí uhlí jádrem
- Čínský jaderný průmysl se chce stát soběstačným
- Na kávě s Lucií Kalinovou, psycholožkou z JE Dukovany
- JE v čínském Sanmenu staví největší mobilní jeřáb všech dob
- Polsko se stalo 29. zemí Jaderné energetické agentury
- 70 % Angličanů chce jádro v energetickém mixu
- EDU a ETE prošly úspěšně ekologickým auditem
- Luštění s Infowinem - další sudoku