Archiv 2012
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 52. a 53. týden 2012
- The Temelín nuclear power plant in the Czech Republic has generated more than 13.9 billion kWh of electricity in one year for the first time in its history with operators saying they expect the figure to reach 15.3 billion kWh by the end of 2012.
- Nuclear energy is on the Philippine government’s list of possible alternatives for power generation, but faces a problem of social acceptability, the energy department said.
Fotovoltaický lék na ekonomickou krizi?
Profesor linecké Keplerovy univerzity Niyazi Serdar Sariciftci je sice fyzikální chemik a šéfuje Ústavu pro organické fotovoltaické články, dostal ale nápad hodný Nobelovy ceny za ekonomii. Navrhl, aby krachující Řecko dostalo od Evropské unie místo peněz solární panely o celkovém výkonu 120 gigawattů.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 51. týden 2012
- Specialists working on the development of Atomenergoproekt’s Generation III+ VVER-TOI light water reactor unit are “in the final stage” of the project with documents being prepared for approval by state nuclear corporation Rosatom and Russia’s regulator Rostechnadzor.
- The government of the United Arab Emirates has signed an agreement with Russia on the development and use of civilian nuclear power.
Hezké a pohodové vánoce
přeje redakce webu České nukleární společnosti.
Temelín má na dosah 15 TERA
O vánočních svátcích se naplní pětileté úsilí zaměstnanců elektrárny Temelín v projektu "Bezpečně 15Tera". Poprvé ve své dvanáctileté výrobní historii vyrobí 15 TWh = 15 miliard kWh elektřiny. Splní tak cíl, který v roce 2007 stanovil tehdejší ředitel temelínské elektrárny Vladimír Hlavinka.
Uranium in Niger
Niger has two significant uranium mines providing 7.5% of world mining output from Africa's highest-grade uranium ores. Niger's first commercial uranium mine began operating in 1971. There is strong government support for expanding uranium mining.
Rusatom Overseas se stal členem České nukleární společnosti
Rusatom Overseas, dceřiná společnost státní korporace Rosatom, se stala kolektivním členem České nukleární společnosti (ČNS). Členství má napomoci k prohloubení spolupráci mezi českými a ruskými podniky a institucemi v oblasti vědy, výzkumu a výstavby jaderných elektráren, které využívají technologii VVER.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 50. týden 2012
- The European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) has suspended funding for construction of an interim spent fuel storage facility and supply of storage casks for defueling of Ignalina-1 and -2 in Lithuania.
- A final investment decision on whether or not to build new nuclear reactors at Hinkley Point in England will be taken in 2013, but only if key elements of the UK’s energy bill are passed, EDF Energy chief executive officer Vincent de Rivaz said this week.
Sedmdesát let s jadernou energií
Už jen bronzová deska pod skulpturou od Henryho Moorea v parku areálu Univerzity Chicago připomíná místo, kde se 2. prosince 1942 v nejpřísnějším utajení poprvé na světě rozběhla v urano-grafitovém reaktoru řízená štěpná reakce, která dala našemu věku přízvisko „atomový“.
Jaderná elektrárna v Dukovanech je podle lidí bezpečná
Na přelomu října a listopadu se v okolí Jaderné elektrárny Dukovany (JEDU) uskutečnil sociologický průzkum. Podle něj vnímají elektrárnu jako bezpečnou více než čtyři pětiny lidí. Podle starosty Rouchovan Vladimíra Černého to potvrzuje i praxe.
Nuclear Power in the Netherlands
The Netherlands has one nuclear reactor generating almost 4% of its electricity. At least one large new unit is proposed. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1973. A previous decision to phase out nuclear power has been reversed. Public and political support is increasing for expanding nuclear energy.
Cunami a Fukušima: Stamiliardové škody, práce na desetiletí
Bude stát likvidace havárie tří bloků jaderné elektrárny Fukušima padesát, sto nebo více miliard dolarů? kladou si otázku příznivci i odpůrci atomové energetiky. Shodují se, že potrvá nejméně 25 let, během nichž se vyveze a uloží roztavené palivo a odstraní kontaminované i neradioaktivní milióny tun trosek.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 49. týden 2012
- Náklady na výstavbu JE Flamanville-3 se zvýšily o 2 miliardy EUR
- ENEL vycouval z účasti na výstavbě JE Flamanville-3
- Prodloužení životnosti JE Hinkley Point B a Hunterston B
- Výstavba úložiště v Gorlebenu pozastavena
Obě jaderné elektrárny letos s rekordní výrobou
V pondělí 3.12. v 14:30 hodin překonala elektrárna Temelín dosud nejvyšší roční výrobu 13,913 miliard kWh elektřiny z loňského roku. K osmé hodině ranní v úterý 4.12. vyrobily oba bloky 13,946 miliard kWh. Od zahájení provozu v prosinci 2000 vyrobil Temelín přes 133,714 miliard kWh elektřiny.
ČEZ se zřejmě nebude podílet na výstavbě nové slovenské jaderné elektrárny
ČEZ chce prodat svůj 49% podíl v Jaderné energetické společnosti Slovenska (JESS). ČEZ se měl podílet na výstavbě nové jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích. „Mohu říct zcela otevřeně, že Česká republika chce vystoupit z této dohody a teď hledáme partnera, který ČEZ nahradí,“ uvedl Fico a dodal: „nadále platí, že Slovensko má obrovský zájem pokračovat a postavit atomovou elektrárnu“. Nová jaderná elektrárna by měla vyrůst v místě odstavených bloků elektrárny V1. Do zkušebního provozu by měla být uvedena v roce 2025 a měla by mít výkon 2400 megawattů.
Konference All for Power
Synonymum české energetiky, v určitém směru náhrada tradičního strojírenského veletrhu v Brně… I taková slova padala na adresu 7. ročníku mezinárodní konference All for Power 2012, která se letos konala 27. a 28. listopadu v kongresovém centru hotelu Clarion v Praze - Vysočanech.
Nuclear Energy Prospects in New Zealand
New Zealand is one of the few developed countries not using electricity (indigenous or imported) from nuclear energy. As hydro-electric potential was progressively utilized, nuclear power featured in national power plans from 1969 to 1976.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 48. týden 2012
- Licence pro výstavbu nové JE v lokalitě Hinkley Point
- Hitachi koupil od RWE a EoN společnost Horizon nuclear project
- Na Černobylské JE byla dokončena výstavba první části nové bezpečnostní obálky
- Georgia Power začíná připravovat operátory pro nové reaktory v lokalitě Vogtle
ČEZ požádal o povolení umístění dvou nových bloků v Temelíně
Společnost ČEZ dnes předala na Státní úřad pro jadernou bezpečnost žádost o povolení umístění stavby dvou nových jaderných bloků v lokalitě Temelín. Ukončila tak pětileté přípravné práce a je připravena na licenční proces podle atomového zákona.
Uranium in Namibia
Namibia has two significant uranium mines capable of providing 10% of world mining output. Its first commercial uranium mine began operating in 1976. There is strong government support for expanding uranium mining and some interest in using nuclear power.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 05/2012
- Jednání zástupců AESJ a ČNS
- Rusko chystá nového obra mezi jadernými ledoborci
- Jaderná energie přistává na Marsu
- Ruské atomové hlavice pohánějí americkou energetiku
- Fukušima možná změní hodnocení jaderných havárií
- Atomové elektrárny ohrožuje nedostatek vody
- Švýcarští akademici: Neodmítejme žádný zdroj!
- Německo postaví místo jaderných elektráren uhelné a plynové
- Japonsko i přes proklamovaný odchod od jádra zřejmě dokončí již rozestavěné jaderné elektrárny
- Amerika hledá řešení pro jaderný odpad
- Správa úložišť plánuje do roku 2018 provést geologické průzkumy
- Ukrajina začíná stavět závod na výrobu paliva
- Japonsko o osmnáct let pomalejší Německa
- Miliardáři pro jadernou energii
- Falešné vábení zelených sirén
- Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom)
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 47. týden 2012
- The UK’s ruling coalition government has reached agreement on a number of key aspects of its forthcoming energy bill, including plans for almost eight billion pounds (12.7 billion US dollars) of “market support” for new nuclear and other low carbon energy technologies.
- Construction of two new reactors at Phase II of the Novovoronezh nuclear power plant (Novovoronezh-2) in Russia is on schedule with the units scheduled to begin commercial operation in 2014 and 2015, Atomenergoprojekt has said.
Německý energetický koncern poukazuje na cenu politické slabosti
E.On, jedna z největších energetických společností v Německu, informovala akcionáře o svém dilematu ve výrobě elektřiny. Její výrobu energie do značné míry ovlivňuje politika vlády, která dává přednost obnovitelným zdrojům před nejlevnějšími variantami, ruší některé jaderné provozy a další zdaňuje.
Jaderné desetiletí ve Velké Británii?
Ačkoliv to ještě nedávno vypadalo, že po odstoupení německých společností RWE a E.ON z britského projektu Horizon Nuclear Power zůstane budování nových jaderných elektráren ve Velké Británii možná jen nesplněným plánem, situace se změnila.
Bild: Většina Němců je pro návrat k jádru
Ekologická elektřina je stále dražší. Přejete si návrat k atomové energetice? Tuto otázku položil čtenářům největší německý deník Bild. Doprovodil jí informace o zvyšování cen elektřiny v důsledku rostoucích podpory obnovitelných zdrojů – naposledy stoupla dotace na OZE o polovinu na 5,3 eurocentu/kWh.
Uranium in Mongolia
Uranium was produced from the Dornod deposit in Mongolia by Russian interests to 1995. Mongolia has substantial known uranium resources and geological prospectivity for more. Since 2008 Russia has re-established its position in developing Mongolian uranium.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 46. týden 2012
- The Czech Republic will rely on nuclear energy to generate half of its electricity by around 2040 – up from about one-third now under an energy policy adopted by the country’s Cabinet, a spokesman for national utility CEZ told NucNet.
- Nuclear energy output could rise by 58 percent by 2035, though coal will remain “the backbone” for global electricity production and nuclear’s share of world generation will fall from 13 percent to 12 percent, a report by the International Energy Agency says.
Konference All for Power 2012 již příští týden
Tradiční konference All for Power 2012 začne za týden. Letošní ročník se uskuteční 27. a 28. listopadu 2012 v Clarion Congress Hotel Prague a účast přislíbily špičky v oboru. Akce bude věnována výstavbě energetických investičních celků a dalších souvislostí. Letos je akce rozšířená o oblast teplárenství.
Společnost TVEL zvyšuje investice do vývoje nových druhů jaderného paliva
Palivová společnost TVEL musí investovat do vývoje, aby si udržela své postavení, prohlásil prezident firmy Jurij Olenin na vědecko-technologické konferenci v Moskvě. TVEL zároveň chystá změny v řízení firmy, rozšíření exportního portfolia a výrobu nových druhů paliva.
Velká Británie postaví za šestnáct let osm jaderných bloků
Během příštích deseti let uzavře Velká Británie všech 14 svých jaderných bloků s reaktory Magnox chlazenými plynem a moderovanými grafitem. V provozu zůstane pouze tlakovodní reaktor Sizewell-B v Leistonu spuštěný v roce 1995. Staré bloky nahradí osm nových jednoho typu v celkem pěti lokalitách.
Nuclear Power in Mexico
Mexico has two nuclear reactors generating almost 4% of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1989. There is some government support for expanding nuclear energy to reduce reliance on natural gas, but recent low gas prices have overshadowed this.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 45. týden 2012
- Jaderné elektrárny v USA prokázaly svoji odolnost během uragánu Sandy
- Ukončení provozu JE Santa Maria de Garona
- Smlouva o spolupráci Kanady a Indie
- Nový předseda WANO
ENS news - Issue No. 38 Autumn (November 2012)
- ENS conducts a survey on the Mobility of Nuclear Professionals
- ENC 2012
- Nuclear New Build at Kozloduy
a další
Ke dvacátým narozeninám dostala firma Stevenson & Associates nový název
Letošní rok byl pro firmu Stevenson and Associates Kancelář v České republice a. s. plný změn. Své dvacetileté působení v oboru seizmického hodnocení a kvalifikace zařízení pro jadernou energetiku korunovala změnou obchodní firmy (názvu) na Rizzo Associates Czech, a. s.
Nuclear Power in Lithuania
Lithuania closed its last nuclear reactor, which had been generating 70% of its electricity, at the end of 2009. Electricity was a major export until the closure of Lithuania's nuclear plant. A new nuclear plant is planned to be built by GE Hitachi.
RRFM 2013
European Research Reactor Conference,
21-25 April 2013 in Saint Petersburg.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 44. týden 2012
- Hitachi has said it will start leading a programme of building new nuclear reactors in the UK after agreeing to buy the Horizon nuclear project for about 700 million pounds from its German owners.
- Thirty-four nuclear reactor units responded “well and safely” to Hurricane Sandy’s passage, proving their resilience against severe natural hazards, the US Nuclear Energy Institute said.
Japan's culture: Culprit of the nuclear accident?
Japan holds its national culture responsible for bad times as well as good ones. But that won't fix the structural flaws and stakeholder entanglements at the root of the Fukushima accident.
Ukrajina začíná stavět závod na výrobu paliva
Ukrajina zahájila ve spolupráci s Ruskem výstavbu továrny na výrobu jaderného paliva. Nový závod v budoucnu pokryje palivové potřeby všech ukrajinských elektráren typu VVER. Náklady na výstavbu činí téměř 9 miliard korun.
Uranium and Nuclear Power in Kazakhstan
Kazakhstan has 15% of the world's uranium resources and an expanding mining sector, producing some 19,450 tonnes U in 2011, and planning for further increase to 2018.
Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom)
Jakub Handrlica
Univerzita Karlova v Praze, Právnická fakulta, Praha 2012, 192 s.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 43. týden 2012
- The single-unit Point Lepreau nuclear plant in Canada has sent power to New Brunswick’s electricity grid for the first time since 2008, beginning the final stages of commissioning activities.
- US utility Dominion is going to close and decommission its single-unit Kewaunee power plant in Wisconsin after the company was unable to find a buyer for the 535-megawatt reactor facility.
Registrace na 12. Mikulášské setkání CYG končí 31.10.2012!
Odbor energetického inženýrství Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně, Český svaz vědeckotechnických společností, Česká nukleární společnost a sekce mladých při ČNS si Vás dovolují pozvat na 12. Mikulášské setkání sekce mladých při České nukleární společnosti, které se uskuteční 5.-7.12.2012 na VUT v Brně.
Nuclear Power in Japan
Japan needs to import about 84% of its energy requirements. Its first commercial nuclear power reactor began operating in mid 1966, and nuclear energy has been a national strategic priority since 1973. This is now under review following the 2011 Fukushima accident.
Místo atomu vítr? Nikoli, černé uhlí!
Větrné zdroje se považují v Německu za nový pilíř energetiky. Skutečnost je poněkud jiná. K současným zhruba 27 tisícům megawattů instalovaných na souši má postupně přibýt do roku 2020 dalších 7145 MW instalovaných v 21 mořském parku.
Dalai Lama: A Role for Nuclear Power in Development Process
The Dalai Lama has been an active voice opposing nuclear weapons. But after a whirlwind trip touring the tsunami-devastated northeastern patch of Japan for the first time, the religious figure said he is not absolutely against the promotion of nuclear energy.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 42. týden 2012
- Decommissioning work has begun on the single-unit Enrico Fermi nuclear power plant in Trino Vercellese, in the north of Italy.
- Lithuanians voted against a new nuclear plant at the Ignalina nuclear site, but the country’s likely new rulers said no final decision has been taken and a second referendum could be held in two years.
Joint Research Projects on Nuclear Safety by OECD/NEA
ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář, na kterém vystoupí Dr. Victor Teschendorff, expert Německo.
16. listopadu 2012 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
Britové už mají větrné energie po krk. Vláda zruší dotace, podpoří plyn
Británie by se měla odvrátit od nákladné podpory obnovitelných zdrojů v čele s větrnou energií, která přináší více škody než užitku. Řekl to nový ministr životního prostředí Owen Paterson a současně dal najevo, že bude usilovat o zrušení subvencí pro větrné farmy.
Japonsko i přes proklamovaný odchod od jádra zřejmě dokončí již rozestavěné jaderné elektrárny
Japonská Společnost pro rozvoj elektrické energie (J-Power) oznámila, že dokončí výstavbu jaderného reaktoru Ohma. Podle představitelů společnosti se rozhodnutí japonské vlády o postupném snižování podílu jádra na výrobě netýká již rozestavěných bloků.
Nuclear Power in Italy
Italy has had four operating nuclear power reactors but shut the last two down following the Chernobyl accident. Some 10% of its electricity is now from nuclear power – all imported. The government intended to have 25% of electricity supplied by nuclear power by 2030, but this prospect was rejected at a referendum in June 2011.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 41. týden 2012
- Russia and Ukraine have begun construction of a 462-million-dollar (USD) fuel fabrication plant that is intended to meet all Ukraine’s needs for nuclear fuel.
- AKME-engineering JSC of Russia has signed an agreement with 13 Czech companies to join a project for the design and development of Generation IV small modular reactor (SMR) units that could be in production in 2017.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 04/2012
- Zemřel profesor Čestmír Šimáně
- Evropská komise a Rada Evropy mají problém s komunikací výsledků stress testů JE v Evropské unii
- Jižní Afrika plánuje rozvoj jaderné energetiky
- Ze staveb nových čínských jaderných elektráren
- V Jižní Koreji postaví nové reaktory domácí konstrukce a výroby
- V Kalininské elektrárně připravují ke spuštění další jaderný blok
- Výrobci malých reaktorů se ucházejí o dotace
- Němci se bojí blackoutu
- Tlaková nádoba prvního reaktoru EPR v Číně již na svém místě
- Švýcarsko se obává nedostatku elektřiny
- V Indii postaví jaderné elektrárny s reaktory AP1000
- Příprava stavby reaktorů EPR v Británii pokračuje
- Japonsko po kontrole opět spouští jaderné reaktory
- Pověsti o alternativních zdrojích
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Nuclear Power in Iran
A large nuclear power plant has started up in Iran, after many years construction, and been grid-connected. The country also has a major program developing uranium enrichment, and this was concealed for many years.
Rakouský profesor: Jsme pokrytečtí
Rakousko pyšnící se tím, že odmítlo uvést do provozu už hotovou jadernou elektrárnu ve Zwentendorfu (stála sedm miliard šilinků), se prezentuje jako průkopník protiatomového boje.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 40. týden 2012
- Nová dohoda mezi MAAE a WANO
- Japonské jaderné plány
- Zahájení komerčního provozu 4. bloku JE Kalininská
- Nová kancelář WANO v Hong-Kongu
- Hodnocení dalšího rozvoje jaderné energetiky
Chceme skutečně zabránit růstu emisí skleníkových plynů? Nechme tedy řízení energetiky odborníkům a ne politikům!
Přednáška Miroslava Kawalce, viceprezidenta ČNS, při příležitosti vernisáže výstavy v plzeňské Techmánii.
Nuclear Power in India
India has a flourishing and largely indigenous nuclear power program and expects to have 14,600 MWe nuclear capacity on line by 2020. It aims to supply 25% of electricity from nuclear power by 2050.
Správa úložišť plánuje do roku 2018 provést geologické průzkumy
Správa úložišť radioaktivních odpadů plánuje v letech 2013 až 2017 uskutečnit geologické průzkumy alespoň na čtyřech lokalitách z nynějších sedmi vytipovaných. Po průzkumech by měla dle harmonogramu následovat celospolečenská debata nad výsledky, z níž vzejdou dvě kandidátní lokality.
Rakousko na protiatomových šetří, ale platí je dál
Hledejte si peníze i jinde! vzkázala hornorakouská vláda protitemelínským a protiatomovým aktivistům doma i v Česku. Výrazně omezila dotace a zmenšila počet spolků podporovaných ze zemského rozpočtu. Vyplývá to ze zprávy o dotacích za loňský rok, kterou zveřejnila na své webové stránce.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 39. týden 2012
- The US Nuclear Regulatory Commission issued a licence to GE Hitachi Nuclear Energy’s Global Laser Enrichment venture allowing the construction and operation of a uranium enrichment plant in the state of North Carolina.
- Japan’s government has approved its future energy and environment policy without endorsing the phasing out of nuclear power by 2030s.
Jaderné dny v Techmanii
V rámci zahájení rozšíření expozice, které se uskuteční v pondělí 1. října od 10 hodin v Techmania Science Center, přednese úvodní přednášku RNDr. Miroslav Kawalec, víceprezident ČNS.
Japonsko o osmnáct let pomalejší Německa
Postižené Japonsko reagovalo na loňskou zkázu fukušimské jaderné elektrárny zcela jinak než tisíce kilometrů vzdálené Německo. Neodstavilo osm atomových bloků ani nepřislíbilo, že zbývající vyřadí z provozu do roku 2022, jak učinila spolková vláda.
Nuclear Power in Hungary
Hungary has four nuclear reactors generating more than one-third of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1982. The Hungarian Parliament has expressed overwhelming support for building two new power reactors.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 38. týden 2012
- A flat tax of six percent on all energy production and two new taxes on nuclear energy are part of a draft law being presented to parliament by the Spanish government.
- Japan’s new nuclear regulator started working on Wednesday as part of measures the government introduced after the Fukushima-Daiichi nuclear accident to establish an independent supervisor of the industry.
Jednání zástupců AESJ a ČNS
Dne 27.8.2012 navštívil ÚJV Řež Dr. Jinichi Nakamura. A protože je aktivním členem také Japonské společnosti pro jadernou energii (Atomic Energy Society of Japan), kontaktoval zástupce ČNS z ÚJV se zájmem diskuze na téma spolupráce našich společností.
Miliardáři pro jadernou energii
Richard Branson, Bill Gates a Jeff Bezos jsou známí miliardáři vlastnící dohromady řádově 83 600 000 000 dolarů. Je zajímavé, že všichni tři intenzivně podporují jadernou energetiku a investují do ní nemalé prostředky, nebo se k tomu chystají.
Nuclear Power in Germany
Germany until March 2011 obtained one quarter of its electricity from nuclear energy, using 17 reactors.
Ruské atomové hlavice pohánějí americkou energetiku
Devět desetin z plánovaných 500 tun uranu z ruských atomových arsenálů se už změnilo v palivo pro americké jaderné elektrárny. Program Z megatun megawatty zahájený v roce 1996 skončí napřesrok. Surovinu z těchto zdrojů využívá na výrobu jaderného paliva mj. společnost Westinghouse, a mohla se tak dostat i do JE Temelín.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 37. týden 2012
- Japan’s government has announced a draft energy policy that includes plans to stop using nuclear power by the 2030s.
- There are indications of flaws in a reactor pressure vessel at a second nuclear unit in Belgium (Tihange-2), with the problems similar to those already identified at Doel-3.
Vývoj a stav jaderného práva a jaderná legislativa ve světě
Stav jaderné legislativy v ČR

ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář, na kterém vystoupí Dr. Carlton Stoiber, expert USA a Dr. Jakub Handrlica, Právnická fakulta UK.
21. září 2012 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
Dukovanskou elektrárnu začali prověřovat experti z devíti zemí
V Jaderné elektrárně Dukovany začala mezinárodní prověrka WANO, tedy sdružení provozovatelů jaderných elektráren ve světě. Tým 22 specialistů z devíti zemí bude sledovat provoz starší ze dvou českých atomových elektráren do 27. září.
Nuclear Power in France
France derives over 75% of its electricity from nuclear energy. This is due to a long-standing policy based on energy security. France is the world's largest net exporter of electricity due to its very low cost of generation, and gains over EUR 3 billion per year from this.
Jádro je sázka na jistotu
Výstavba dalších reaktorů je naprosto legitimní politický cíl. Jde ovšem o to, zda stojí na reálných základech. Ministr Kuba je patrně jasnovidec, když dokáže odhadnout výkon ekonomiky i spotřeby a nepotřebuje k tomu škálu možností vývoje technologií a jejich cen.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 36. týden 2012
- Dohoda o spolupráci při výstavbě první JE v Polsku
- První blok JE Bushehr v Iránu na 100 %
- Roční zpráva MAAE
Poláci postaví první jadernou elektrárnu
Polsko se snaží rozšířit svůj energetický mix o jadernou energii a chystá se postavit svou vůbec první jadernou elektrárnu. Původně se počítalo s tím, že ji postaví polský státní energetický gigant PGE. Aby se však rozložilo finanční riziko a obrovské náklady projektu, rozhodla se vláda rozdělit stavbu mezi čtyři státní firmy.
Nuclear Power in Finland
Finland has four nuclear reactors providing nearly 30% of its electricity. A fifth reactor is now under construction and two more are planned. Provisions for radioactive waste disposal are well advanced.
Kontrola stavu a repase PG a KO pro nové bloky EMO
V současné době je většina aktivit specialistů Vítkovice Power Engineering, a.s. zaměřena na činnosti spojené s dostavbou 3. a 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce. Autor v článku popisuje způsob provedení kontroly kvality parogenerátoru a kompenzátoru objemu, které byly vyrobeny před více než 20. lety.
V Turecku probíhá příprava výstavby jaderné elektrárny
Na místě budoucí JE Akkuyu v Turecku budou v letošním roce dokončeny technické průzkumy. V přípravné fázi turecké jaderné elektrárny Akkuyu, jejímž generálním projektantem je ruská společnost Atomenergoprojekt, budou dokončeny inženýrské práce a přehled prací nezbytných pro přípravu projektové dokumentace.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 35. týden 2012
- US nuclear regulators have denied a licence to UniStar Nuclear Energy for a proposed third nuclear reactor at the Calvert Cliffs nuclear power plant in Southern Maryland, giving the company 60 days to find a US partner.
- Westinghouse Electric Company has been awarded a contract to carry out a feasibility study into building a seventh unit at the Kozloduy nuclear power plant on the Danube river in Bulgaria under a contract awarded by KNPP-New Build PLC.
Nedostavujte Temelín! Dostanete baltské větrníky!
Nápadem, aby Německo výměnou za český závazek nedostavovat Temelín dodalo Čechům větrný park, reagoval Dieter Mazitschek (čti Macíček) na výzvu německých Zelených, aby občané podávali připomínky k dostavbě Temelína.
Nuclear Energy in Denmark
Denmark gets almost half of its electricity from coal, and a substantial amount from wind. The country is part of two major electrical grids which depend on nuclear power for much of the base-load supply. About ten percent of domestic consumption is from nuclear power.
JE Temelín zkracuje dobu odstávek
Každou jadernou elektrárnu třeba (podle přijatého harmonogramu) čas od času odstavit, vyjmout vyhořelé palivo a nahradit je novým, provést nezbytné kontrolní i servisní práce. Platí to samozřejmě i pro JE Temelín.
Právě vyšel info WIN 07/2012
- Tři z pěti obyvatel ČR jsou pro rozvoj jádra
- Na kávě s Janou Vaňkovou, obchodní ředitelkou léčebných lázní Jáchymov
- Bývalý nukleární křižník USS Long Beach je na prodej
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 34. týden 2012
- The US Nuclear Regulatory Commission has issued its Final Environmental Impact Statement on a proposed facility in Lea County, New Mexico.
- Following Belgium’s decision to temporarily shut down its Doel-3 reactor, the OECD’s Nuclear Energy Agency (NEA) has announced that there will be discussions between plant operators and the safety authorities in eight countries on specific inspections to show that their reactors are not similarly affected.
Nuclear Power in Czech Republic
The Czech Republic has six nuclear reactors generating about one-third of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1985. Government commitment to the future of nuclear energy is strong.
Temelín je bezpečný a spolehlivý
Provoz obou výrobních bloků Jaderné elektrárny Temelín byl v roce 2011 přes zvláštní události a technické problémy, zejména v nejaderné části elektrárny, bezpečný a spolehlivý. Píše se to ve výroční zprávě Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.
Německo postaví místo jaderných elektráren uhelné a plynové
Po roce 2020 se v Německu přestanou stavět černouhelné elektrárny a o deset později skončí i výstavba plynových a hnědouhelných zdrojů. Do té doby se však musí vybudovat fosilní elektrárny, o celkovém výkonu 49,3 tisíce MW, což odpovídá současným 25 Temelínům.
Energetický převrat aneb Co všechno nakonec zaplatíme
Budoucnost evropské a možná i světové energetiky zahalila mlha. Staré zdroje dosluhují, nové se kvůli nejistým podmínkám nebudují. Až na lesy větrných turbín a pole osetá solárními panely, které vznikají díky dotačnímu zalévání jako houby po dešti.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 33. týden 2012
- The Swiss utility BKW FMB Energy has submitted an application to the Federal Department of the Environment, Transport, Energy and Communications for long-term operation of Mühleberg nuclear power plant in Switzerland.
- Applications for the three main environmental permits required to operate the proposed new UK nuclear power station at Hinkley Point C in Somerset have been given positive assessment by the country’s Environment Agency.
Amerika hledá řešení pro jaderný odpad
Místo politicky neprůchodného úložiště v Yucca Mountain zvažují USA centrální mezisklad s životností až 100 let.
Švýcarští akademici: Neodmítejme žádný zdroj!
Vzestup cen elektřiny až o polovinu do roku 2050 přiměje Švýcary, aby energii využívali efektivněji. Přesto švýcarští akademici předpokládají, že spotřeba v příštích desetiletích dále poroste, a sázka na úspory nebude stačit.
China's Nuclear Fuel Cycle
Although China intends to become self-sufficient in most aspects of the fuel cycle, it relies increasingly on imported uranium as well as conversion, enrichment and fabrication services from other countries.
TopFuel 2012
TopFuel is an annual topical meeting organised by ENS, the American Nuclear Society and the Atomic Energy Society of Japan. TopFuel’s primary objective is to bring together leading specialists in the field from around the world to analyse advances in nuclear fuel management technology.
2 - 6 September 2012 in Manchester, United Kingdom
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 32. týden 2012
- The UK’s last remaining commercially operational Magnox reactor unit will continue to generate electricity until September 2014, almost four years beyond its original closure date.
- An initial report about the effects of the Great East Japan Earthquake on the Onagawa nuclear power station says the plant was “remarkably undamaged” despite “very high levels of ground shaking”.
Evropská komise a Rada Evropy mají problém s komunikací výsledků stress testů JE v Evropské unii
Stalo se to, co odborníci v oblasti jaderné energetiky předpokládali. Stress testy JE v zemích EU zcela zklamaly očekávání protijaderně orientovaných politiků, stran a nevládních organizací, tj. že přinesou zjištění o zásadních nedostatcích, kvůli nimž by bylo možné nařídit rychlé uzavření alespoň nejstarších provozovaných jaderných elektráren.
Švédský jaderný operátor ohlásil záměr vybudovat dva nové reaktory
Švédská energetická společnost Vattenfall podala začátkem srpna žádost o povolení výstavby až dvou nových jaderných reaktorů. Švédský úřad pro jadernou bezpečnost odhaduje, že příprava nových regulí pro výstavbu jaderných reaktorů potrvá minimálně do roku 2014.
Nuclear Power in China
Mainland China has 14 nuclear power reactors in operation, more than 25 under construction, and more about to start construction soon. Additional reactors are planned, including some of the world's most advanced, to give a five- or six-fold increase in nuclear capacity to at least 60 GWe by 2020.
Jaderná energie přistává na Marsu
První srpnový víkend začne přistávací manévr americké sondy Curiosity na Marsu. Vozítko o velikosti malého auta pohání jaderné baterie využívající energii z rozpadu radioaktivních prvků. Pro intenzivní vesmírný výzkum vyvíjí NASA malé jaderné reaktory schopné dlouhodobě podporovat výzkumné stanice na povrchu Měsíce a Marsu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 31. týden 2012
- Swedish energy company Vattenfall has submitted an application to the Swedish Radiation Safety Authority for permission to build and operate one or two new nuclear reactors.
- Problems with reactor graphite swelling are forcing Russia’s nuclear operator Rosenergoatom Concern to consider the possibility of shutting down the Leningrad-1 nuclear reactor unit earlier than scheduled.
Pověsti o alternativních zdrojích
Před časem jsem zaznamenal dvě skvělé informace.
Atomové elektrárny ohrožuje nedostatek vody
Více než jedenkrát za léto se musí odstavit alabamská jaderná elektrárna Browns Ferry. Mohou za to klimatické změny a globální oteplování. Voda v řece Tennessee se totiž ohřeje natolik, že ji nelze použít k chlazení tří varných bloků o celkovém výkonu 3300 megawattů.
Fukušima možná změní hodnocení jaderných havárií
Britští odborníci volají po revizi mezinárodní stupnice jaderných událostí INES. Podle nich ukázala loňská havárie v japonské Fukušimě, že téměř čtvrt století stará sedmibodová škála již dostatečně neplní svou funkci.
Zemřel profesor Čestmír Šimáně
Dne 26.7.2012 zemřel ve věku 93 let Prof. Ing. Čestmír Šimáně, Dr.Sc. - jeden ze zakladatelů jaderných odborů u nás.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 30. týden 2012
- Zpoždění ve výstavbě v Olkiluoto
- Povolení k výstavbě jaderných bloků v Emirátech
- Dohoda Indie a Ruska o financování výstavby JE Kudankulam
- Kontrakt na výstavbu nové JE v Bělorusku
Kolik lidí ještě zabije havárie ve Fukušimě?
Nejnovější analýza amerických vědců odhaduje následky fukušimské havárie. Proč nahání Fukušima strach, když nás jiná mnohonásobně vyšší rizika nevzrušují?
Rusko chystá nového obra mezi jadernými ledoborci
Společnost Rosatomflot vyhlásila výběrové řízení na konstrukci obřího ledoborce s jaderným pohonem. První model typu LK-60 by měl začít sloužit již v roce 2018. Zatím bezejmenná loď odsune svou délkou 173 metrů současný největší ledoborec světa „50 let vítězství“ na druhou příčku.
Japonsko po kontrole opět spouští jaderné reaktory
Japonský provozovatel jaderných elektráren Kepco (Kansai Electric Power Company) oznámil spouštění dalšího reaktoru čtyřblokové jaderné elektrárny Ohi v provincii Fukui ve středním Japonsku. Prvním komerčním reaktorem, který byl znovu připojený do sítě po havárii jaderné elektrárny Fukušima, byl Ohi-3 zapojený 2. července 2012.
Nuclear Power in Canada
About 15% of Canada's electricity comes from nuclear power, with 17 reactors in three provinces providing over 12 GWe of power capacity. Canada plans to expand its nuclear capacity over the next decade by building two more new reactors.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 29. týden 2012
- Rosenergoatom investuje do opatření ke snížení následků hypotetických havárií
- AREVA chce koupit Horizon Nuclear Power
- 3. reaktorový blok JE Oi v provozu
- Světová výroba elektřiny z jaderných elektráren v roce 2011 poklesla
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 03/2012
- Projednávání EIA k dostavbě Temelína trvalo 17 hodin a 15 minut
- Osm miliónů z Rakouska na další protitemelínské žaloby
- Německá energetická revoluce za sto tisíc na osobu
- Fotovoltaika prohrává i přes mamutí dotace
- Protitemelínské blokády: Vyhozené i zmizelé milióny
- Francie nemá bezpečnou náhradu za jadernou elektřinu
- Olkiluoto soutěží s Temelínem
- Francie rozhodne o investicích do energetiky, bez jádra by byla elektřina dražší
- Modulární reaktor Arevy byl vybrán k dalšímu vývoji pro NGNP
- V Jihlavě občané diskutovali o hlubinném úložišti
- Areva se spolu s EdF zúčastní tendru na výstavbu jaderné elektrárny v Polsku
- Exportní ofenzíva jihokorejské jaderné energetiky
- ČMSSRF 2012
- Ubrání se energetické revoluci?
- Quo vadis, elektrický věku?
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Nuclear Power in Bulgaria
Bulgaria has two nuclear reactors generating about 35% of its electricity. Two others, shut down under duress as a condition of Bulgaria joining the European Union, could be restarted. Bulgaria's first commercial nuclear power reactor began operating in 1974.
Právě vyšel info WIN 06/2012
- V hlavní roli: houby, borůvky a mech
- Na kávě s Petrem Sláčalou, ředitelem EGP Invest, spol. s r. o.
- Soutěž o nejvtipnější titulek anekdoty
- Dostavba Temelína není zrovna „lehká“ věc
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2012
- Kansai Electric Power Company (Kepco) said it aims to restart a second reactor at the four-unit Ohi nuclear plant in Fukui Prefecture, central Japan, next week.
- The Areva-Mitsubishi Atmea-1 reactor unit has been prequalified by national utility Nucleoeléctrica as a possible technology for construction of a new nuclear unit in Argentina.
Temelín s otazníky
Po nezájmu občanů ve Vídni a v Paskově proběhlo nedávno k dostavbě – tentokrát ze zákona – veřejné slyšení v poloprázdné hale i v Českých Budějovicích.
Rekonstrukce parních turbín pro jadernou elektrárnu Mochovce
Italská elektrárenská společnost Enel se po získání většinového podílu ve Slovenských elektrárnách rozhodla pro dostavení zbývajících dvou bloků elektrárny Mochovce. Tendrové vypsání rozdělila do několika částí. Společnost Škoda Power vyhrála výběrové řízení na modernizaci všech čtyř parních turbín a poté podepsala kontrakt v červnu 2009.
Nuclear Power in Brazil
Brazil has two nuclear reactors generating 3% of its electricity, and a third under construction. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1982. Four more large reactors are proposed to come on line in the 2020s.
Do Temelína nepronesou ani propisku
Důkladné kontroly pod bezpečnostním rámem i přísný zákaz vnášení jakýchkoliv předmětů, které v sobě mohou ukrývat nahrávací zařízení. Třeba mobilů, notebooků, papírů, hodinek, psacích per nebo propisek. Jaderná elektrárna Temelín přijala od minulého týdne mimořádná opatření. Zavádí je kvůli maximální ochraně informací souvisejících s hodnocením odevzdaných nabídek na dostavbu třetího a čtvrtého bloku.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 27. týden 2012
- The crisis at the Fukushima-Daiichi nuclear plant in Japan last year was the result of “a multitude of errors and wilful negligence” by plant operator Tokyo Electric Power Company (Tepco), regulators and government, a Japanese parliamentary investigation has declared.
- Belgium’s cabinet voted on Wednesday for a revised nuclear phase-out plan that will mean closing the Doel-1 and -2 nuclear reactors in 2015, but prolonging the lifespan of Tihange-1.
Nabídky na dostavbu JE Temelín obnášejí tisíce stran a stovky kilogramů
V pondělí 2. července 2012 obdržela energetická společnost ČEZ tři nabídky na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín od všech účastníků výběrového řízení. O zakázku se uchází francouzská Areva, česko-ruské konsorcium Škoda JS, Gidropress a Atomstrojexport a americko-japonský Westinghouse.
ENS news - Issue No. 37 Summer (July 2012)
- Romanian “Nuclear Energy” Association - in action!
- Physics on Wheels – CERN
- TopSafe 2012: The post-Fukushima Era
a další
Nenulové riziko platí jen pro jaderné elektrárny?
Každé nenulové riziko (havárie jaderné elektrárny) je pro psychologa Miroslava Hudce (Experti kůži za mne na trh neponesou, Právo 12. 6.) nepřijatelně velké. Nenulovost je ale v jeho pojetí zřejmě selektivní.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 26. týden 2012
- France’s nuclear regulator says the country’s nuclear facilities are safe, but their “robustness” to extreme situations must be increased beyond existing safety margins “as rapidly as possible” including new emergency bunkers and a rapid intervention force for nuclear plants.
- Russia’s state-owned nuclear energy corporation Rosatom has signed an agreement that could lead to the construction of a nuclear power plant in Ghana.
Příprava stavby reaktorů EPR v Británii pokračuje
Společnost EDF Energy si zvolila partnera pro stavební práce na nové jaderné elektrárně Hinkley Point C na jihozápadě Anglie, kterou plánuje postavit u již existující elektrárny Hinkley Point.
Právě vyšel info WIN 05/2012
- Neviditelné záření – strašák nebo pomocník?
- Na kávě s Carltonem Stoiberem, specialistou na jaderné právo, USA
- „Jaderný“ rybník
- Zanikly, aby vznikl Temelín. Nyní ožívají v románech
- Jaderná maturita obrazem
Velká břidlicová revoluce po americku
Celé Spojené státy leží na plynu. Už dnes jsou USA světovou jedničkou přinejmenším ve zdrojích paliva budoucnosti a zdá se, že mohou naruby obrátit globální trh se zemním plynem. Vydělávat mohou na láci břidličného plynu – po necelých dvaceti letech se cena za milión britských termálních jednotek (Btu, 33 m3) vrátila na někdejší dva tři dolary.
Projednávání EIA k dostavbě Temelína trvalo 17 hodin a 15 minut
Sedmnáct hodin a patnáct minut trvalo veřejné projednávání posudku vlivu dostavby Jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí (EIA). To, co se dělo v českobudějovické sportovní hale Na Dlouhé louce, od pátečního dopoledne do sobotního rána, připomínalo spíše než věcnou diskusi, obstrukce známé z parlamentní politiky.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 25. týden 2012
- The Lithuanian parliament has approved the concession agreement for the Visaginas nuclear power plant, a planned 1,350-megawatt Hitachi-GE advanced boiling water reactor (ABWR) to be built at the existing Ignalina nuclear site.
- The US Nuclear Regulatory Commission (NRC) has approved a request by Florida Power and Light to increase the thermal power generating capacity at the two-unit Turkey Point nuclear power plant near Miami by 15 percent.
V Jihoukrajinské jaderné elektrárně mají problémy s palivem z USA
Zavezení paliva TVS-W od amerického Westinghouse do ukrajinských jaderných elektráren, které vyvolalo vážný konflikt mezi Kyjevem a Moskvou v roce 2008, se rozvinulo do nového skandálu. S palivem vznikly problémy a Energoatom z tohoto důvodu odstavil dva bloky Jihoukrajinské jaderné elektrárny.
V Indii postaví jaderné elektrárny s reaktory AP1000
V indickém státě Gudžarát bude postavena jaderná elektrárna s reaktory AP1000. Americká společnost Westinghouse o těchto plánech uzavřela memorandum o porozumění s Nuclear Power Company of India Limited (NPCIL). Westinghouse se tak zúčastní indického projektu v Mithivirdi v západní části Indie.
Tlaková nádoba prvního reaktoru EPR v Číně již na svém místě
Na stavbě prvního reaktoru typu EPR v čínském Taishanu byla na své místo v prvním bloku nové jaderné elektrárny dopravena tlaková nádoba. Objemný díl o váze 420 tun, průměru 5,3 metru a výšce 10,6 metru se podařilo instalovat pomocí velkých jeřábů v neděli 3. června. Uvedly to ve společném prohlášení francouzské firmy EdF a Areva.
Právě vyšel info WIN 04/2012
- Jak mluví o jádře jiní
- Na kávě s Michaelou Kozlovou z Fyzikálního ústavu Akademie věd
- Unikátní mapping „oživil“ Temelín
- Létat bez tankování a bez pilotů
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 24. týden 2012
- The mayor of Ohi town in Fukui Prefecture has announced his decision to agree on the restart of Units-3 and -4 at the Ohi nuclear plant.
- French president Francois Hollande has been “very clear” that he wants EDF to push ahead with plans to build new European pressurised water reactors (EPRs) in France and the UK, EDF Energy’s chief executive officer has told British politicians.
Falešné vábení zelených sirén
Kdo platí nové energetické zdroje? Stavějí se za veřejné prostředky, jak tvrdí Barbora Hanžlová a Edvard Sequens (Falešné vábení nukleárních sirén, HN 24. 5. 2012)?
IYNC 2012
The International Youth Nuclear Congress (IYNC) and the North American Young Generation in Nuclear invites you to attend the 7th International Youth Nuclear Congress. The congress will be held in Charlotte, North Carolina, USA from 5 – 11 August 2012.
Jaderná energetika a životní prostředí
Česká nukleární společnost a Český spolek pro péči o životní prostředí si Vás dovolují pozvat na seminář, který se uskuteční 19. června 2012 na Novotného lávce v Praze.
Vážené kolegyně, vážení kolegové,
s velikou lítostí v srdci Vám oznamujeme, že dne 7.6.2012 nás navždy nečekaně opustil náš kamarád a kolega Ing. Jiří Mervart, člen sekce mladých České nukleární společnosti. Poslední rozloučení s Jirkou se uskuteční 15.6. ve 14 hod. ve Sboru Páně CČSH v České Skalici.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2012
- The total amount of radioactive substance released from the Fukushima-Daiichi nuclear plant in the weeks following the March 2011 accident was about 900 petabecquerels (PBq or quadrillion Bq) – about 4,000 PBq less than the total released from Chernobyl.
- The UK Nuclear Decommissioning Authority confirmed that it intends to close the Thermal Oxide Reprocessing Plant (Thorp) at Sellafield towards the end of 2018, upon completion of existing foreign and domestic reprocessing contracts.
Temelín 2 má povolení do 2022
Dalších deset let může být v provozu druhý blok Jaderné elektrárny Temelín. Licenci platnou do 31.5.2022 získala v závěru května společnost ČEZ od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Už před dvěma roky obdržel ČEZ desetileté povolení pro první blok.
Fotovoltaický vůz a skladovací kůň
Co se stane s českým průmyslem ve střednědobé perspektivě, když oproti většině evropských zemí nebudeme rozvíjet obnovitelné zdroje a za pět let, kdy budou konkurenceschopné, budeme mít nejdražší elektřinu v Evropě?
Nuclear Power in Belgium
Belgium has seven nuclear reactors generating about half of its electricity. Belgium's first commercial nuclear power reactor began operating in 1974.
Instalace reaktorové nádoby jaderné elektrárny Taishan 1
Výstavba prvního bloku jaderné elektrárny s reaktorem EPR v čínském Taishan, koordinovaná společnostmi EdF, CGNPC a AREVA, prošla klíčovou vývojovou etapou. Na své místo v reaktorové šachtě byla spuštěna a následně instalována tlaková nádoba reaktoru.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 22. týden 2012
- Levels of cooling water in three crippled reactors at the Fukushima-Daiichi nuclear plant are being maintained, the operator has said in response to press reports that the level in one unit had fallen to 40 cm.
- Spain’s fleet of eight nuclear reactor units produced 19.64 percent of the country’s total electricity production in 2011 – proportionally more than any other single source of electricity.
Nuclear Power in Belarus
Belarus plans to have its first nuclear power plant operating from about 2017, with Russian finance. Atomstroyexport has contracted for building the 2400 MWe plant.
Grants for ENC 2012
ENC 2012 is supported by the IAEA and that a limited number of authors can be supported by IAEA travel grants. Further information is available at
http://www.euronuclear.org/events/enc/enc2012/iaea-travel-grants.htm
Jaderné dny v Techmanii
Mýty a fakta o jádru od 1. června do 31. října.
Kant, větrníky a oteplování
Před pár dny proběhla tiskem pod titulkem Závěry expertů: Větrné elektrárny oteplují zemi zpráva o tom, že lopatky větrných elektráren víří povětří tak podivným způsobem, že výsledkem je růst globálního oteplování. Tato pozoruhodná ptákovina – laskavý čtenář promine, ale jinak se to opravdu nedá nazvat – skvěle zapadá do sbírky dalších nesmyslů, kterými nás obšťastňují média.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 21. týden 2012
- Návrh nového britského energetického zákona
- Přijetí Ruska do Agentury pro jadernou energii (NEA)
- Výstavba krycí konstrukce kolem 4. bloku JE Fukushima-Daiichi
- Radiační dávky ve Fukušimě jsou pod úrovní povolených hodnot pro obyvatelstvo
Život mezi atomy aneb jak to vše u nás i jinde začínalo
Loňské setkání s profesorem Čestmírem Šimáně mě i kolegu Norberta Tušu, který byl rozhovoru taktéž přítomen, inspirovalo k myšlence věnovat se dílu a práci tohoto zakladatele české jaderné energetiky obšírněji.
Výrobci malých reaktorů se ucházejí o dotace
Tři výrobci – Babcock & Wilcox, NuScale Nuclear a Westinghouse –, kteří vyvíjejí nové malé modulární reaktory (SMR), se ucházejí o dotace americké vlády. Z dotací ministerstva energetiky USA by pak mohly hradit část nákladů na vývoj a výrobu funkčních vzorků a nákladů na certifikaci a licenční řízení.
Švýcarsko se obává nedostatku elektřiny
Výrazný vzestup dovozu zemního plynu a až trojnásobný růst cen elektřiny vyvolá do roku 2050 nová energetická politika švýcarské vlády. Upozornili na to analytici basilejského Ústavu pro hospodářské studie, kteří pracovali s daty Mezinárodní energetické agentury (IEA) a Svazu městských elektráren Swisspower.
Nuclear Power in Armenia
Armenia has relied heavily on nuclear power since 1976. It has one reactor in operation and the government has approved a joint venture to build another by 2020.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 20. týden 2012
- Zvýšení instalovaného výkonu v jádře v Evropě
- Plán restrukturalizace společnosti TEPCO
- Povolení k provozu dvou bloků japonské JE Ohi po stress testech
- Pracovní skupina pro stanovení požadavků EU vyplývajících ze stress testů
V Kalininské elektrárně připravují ke spuštění další jaderný blok
V ruské Kalininské jaderné elektrárně připravují ke spuštění čtvrtý blok. V květnu pokračuje testování reaktoru při sníženém výkonu a příprava na dodávky energie do elektrické sítě. Nový blok o instalovaném výkonu 1000 MW má začít dodávat elektřinu letos koncem září.
Německé lesy se brání energetické revoluci
Bavorský Coburg a durynské Ilmenau dělila ještě před čtvrtstoletím neprostupná zeď. Když padla, zavládlo na obou jejích stranách nesmírné nadšení. Poněkud ochladlo, když se ukázalo, že znovusjednocení země nebude laciné ani rychlé. Jen tvrdá marka prostě nestačila zasypat hluboké příkopy vzniklé za čtyři desetiletí existence dvou německých států.
Nové skúšobné zariadenie na overenie havarijných systémov JE
V priestoroch skúšobne VÚEZ, a. s., sa za posledné mesiace udialo veľa nových vecí. K existujúcej budove skúšobne bol pristavený nový objekt, do ktorého sa postupne začali inštalovať žeriav, nosné konštrukcie, telesá, potrubia, čerpadlá, armatúry, káble, elektrické rozvádzače, snímače a ďalšie vybavenie skúšobného zariadenia Viktoria.
Němci se bojí blackoutu
Po zkušenostech z letošní zimy naléhá německá Spolková agentura pro přenosové sítě ve své právě zveřejněné zprávě na urychlenou výstavbu páteřní severojižní trasy vysokého napětí. Bez ní se totiž každou zimu bude německá energetická soustava ocitat na prahu rozpadu, tzv. blackoutu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 19. týden 2012
- A group representing small and medium businesses in Japan has asked the government to restart the nation’s nuclear reactors to ensure a steady power supply and avoid the possibility of significant increases in electricity charges.
- Japan’s government this week approved a restructuring plan for Tokyo Electric Power Company (Tepco) that puts the operator of the Fukushima-Daiichi nuclear plant under temporary state control and aims to restore profitability within two years.
V Jižní Koreji postaví nové reaktory domácí konstrukce a výroby
Korea Hydro & Nuclear Power Co, dceřiná společnost korejského státního energetického gigantu KEPCO, zahájila začátkem května v Uljinu stavbu nové jaderné elektrárny se dvěma reaktory.
Německá energetická revoluce za sto tisíc na osobu
Nejméně na 328 miliard eur, tedy astronomických osm biliónů korun, přijde německá energetická revoluce do roku 2030. Každý Němec včetně kojenců tak za konec atomové energetiky a omezení podílu uhelných bloků pod polovinu celkové výroby zaplatí během dvou desetiletí čtyři tisíce eur – v přepočtu sto tisíc korun.
Právě vyšel info WIN 03/2012
- Z texasu do Dukovan
- Adresa snů: Temelín
- Na kávě s kapitánkou Denisou Smitalovou ze základny taktického letectva Čáslav
- Černobyl dvakrát jinak
- Jaderné luštění sudoku
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 18. týden 2012
- Radiační následky událostí ve Fukušimě
- Výsledky peer reviews po stress testech
- Dvojnásobné zvýšení zakázek Rosatomu
Olkiluoto soutěží s Temelínem
Startují prakticky současně. Kdo vyhraje? Začnou vyrábět elektřinu dřív nové bloky v české jaderné elektrárně Temelín, anebo má lepší šance čtvrtý reaktor ve finském Olkiluotu?
Kazachstán dále zvyšuje těžbu uranu
Za první čtvrtletí roku 2012 se v Kazachstánu meziročně těžba uranu zvýšila o 5 procent. Státní podnik Kazatomprom oznámil, že v této zemi letos vytěžili již 4666 tun. V roce 2011 tu zvýšili těžbu této suroviny o 9 procent na 19 450 tun. Kazachstán se na všech dodávkách uranu ve světě podílí 20 procenty.
Právě vyšel info WIN 02/2012
- V USA uděleny licence pro výstavbu dvou jaderných bloků
- Na kávě s Julií Krskovou, kontrolním fyzikem v JE Dukovany
- Budoucnost patří malým reaktorům
- Jaderné luštění sudoku
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 17. týden 2012
- As part of a recovery plan Tokyo Electric Power Company (Tepco) aims to cut costs by nearly 41 billion US dollars over the next decade and restart units at its Kashiwazaki Kariwa nuclear plant in 2013.
- Jordan has completed its evaluation of possible technology options for its first nuclear reactor unit and says it will “continue discussions” with Atomstroyexport of Russia and Atmea, an Areva-Mitsubishi Heavy Industries joint venture.
Jarní seminář ČNS, CYG, WIN a OBK
Na konci roku 2011 vznikla myšlenka uspořádání společného semináře zástupců České nukleární společnosti (ČNS), Mladé generace ČNS (CYG), Žen v jádře (WIN) a Občanské bezpečnostní komise při JE Dukovany (OBK).
Top Safe 2012
Konference TopSafe2012 se konala ve dnech 22. – 26. 4. 2012 v Helsinkách. Pořádala ji ENS (European Nuclear Society) za podpory IAEA (Mezinárodní agentura pro atomovou energii). Konference se zúčastnilo 137 odborníků z 28 zemí světa.
Jižní Afrika plánuje rozvoj jaderné energetiky
Jihoafrické ministerstvo energetiky plánuje zvýšit kapacitu jaderných elektráren o 9600 MW, tj. zhruba o čtvrtinu současného výkonu všech jihoafrických zdrojů elektřiny. Do roku 2029 by se měly vybudovat nové jaderné zdroje o instalovaném výkonu šesti velkých jaderných elektráren.
Ze staveb nových čínských jaderných elektráren
V Číně nyní domácí i zahraniční dodavatelé stavějí podle čínské i zahraniční dokumentace nové jaderné elektrárny. Velmi rychle například pokračuje stavba prvního bloku jaderné elektrárny Fangchenggang, kde byl na své místo úspěšně usazen kontejment o váze téměř 145 tun.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 16. týden 2012
- Bulharská vláda rozhodla o výstavbě nového reaktorového bloku
- Diskuze o dalším využívání jádra v Japonsku
- Zpráva k technickým opatřením na JE Fukushima
- Nezávislá analýza událostí ve Fukushimě
Mezi atomy s profesorem Čestmírem Šimáně – díl č. 0
Se svými kolegy z AF POWER agency jsem absolvoval v průběhu roku 2011 mnoho zajímavých setkání s úžasnými lidmi, závěr roku však patřil mimořádnému setkání, a to s Prof. Ing. Čestmírem Šimáně, DrSc. (narozen 9. 5. 1919). Takovou vitalitu, jakou má 92letý zakladatel české atomové fyziky, musí závidět snad každý.
Nuclear Power in Argentina
Argentina has two nuclear reactors generating nearly one-tenth of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1974. Completion of the country's third reactor is expected by early 2012.
Neférová hra se slovíčky
Jazyk je důležitou ideologickou zbraní, prohlašuje Petr Uhl (Jaké jsou česko-německé vztahy?, Právo 5. 4. 2012). Prý je rozdíl, když se mluví o výstavbě dalších reaktorů v Temelíně nebo o dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Právě to druhé je podle něj příkladem ideologického slovního zbrojení.
Francie nemá bezpečnou náhradu za jadernou elektřinu
Energetickou bezpečnost a dostatek levné, fakticky bezemisní elektřiny si zajistila Francie vybudováním jaderné energetiky. Během uplynulých 40 let se francouzská výroba proudu zvětšila na trojnásobek a dosáhla 541 TWh. Při stagnující výrobě vodních zdrojů a snižování podílu fosilních paliv, zejména zemního plynu, na deset procent, dosáhl nový pilíř francouzské energetiky 78 procent celkové výroby proudu.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 15. týden 2012
- British prime minister David Cameron has signed an agreement that opens the country’s nuclear market to “Japanese companies’ technical expertise in new plant design and construction”.
- Approval for the restart of two nuclear reactors in Japan could be given this month, although the green light from local governments will still be needed and could take many more weeks, the Japan Atomic Industrial Forum has said.
Exportní ofenzíva jihokorejské jaderné energetiky
Šéf jihokorejské energetické firmy KEPCO, kolem které se soustředili vývozci jaderných zařízení, uvedl, že jeho společnost vede předběžná jednání o zdvojnásobení počtu reaktorů, jejichž výstavba se plánuje ve Spojených arabských emirátech.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 02/2012
- Uran pro evropské jaderné elektrárny
- Mikulášské setkání 2011
- Bez české elektřiny by Rakousko zkolabovalo
- Ve Španělsku vybrali lokalitu dlouhodobého ukládání použitého paliva
- Odklon Německa od jaderné energetiky bude neobyčejně nákladný
- V Belgii uvedli do provozu demonstrační urychlovačem řízený reaktor
- Americké ministerstvo energetiky podpoří výrobu malých reaktorů
- Do ruské jaderné energetiky vstoupí soukromý kapitál
- Na kolik přijde energetická bezpečnost?
- Nenápadný pokus o převrat
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 14. týden 2012
- The US Nuclear Regulatory Commission (NRC) has given the green light for combined construction and operating licences to be issued for two new nuclear units at the Virgil C Summer nuclear power plant in South Carolina.
- Lithuania and Japan’s Hitachi have signed a concession agreement to build a new reactor unit at the Visaginas nuclear plant.
Jaderná energetika a životní prostředí
Česká nukleární společnost a Český spolek pro péči o životní prostředí si Vás dovolují pozvat na seminář, který se uskuteční 19. června 2012 na Novotného lávce v Praze.
Fukushima - rok poté
ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář, na kterém vystoupí předsedkyně SÚJB Dana Drábová a člen představenstva ČEZ, a. s. Vladimír Hlavinka.
13. dubna 2012 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
Jean-François Minster: Energie ve světě omezených zdrojů
Francouzský institut v Praze, 16. dubna 18:00
Během této přednášky se Jean-François Minster zamyslí nad hlavními energetickými tématy následujících desetiletí.
Protitemelínské blokády: Vyhozené i zmizelé milióny
Nejen rakouská média, ale i politici už přiznávají, že protitemelínské blokády hraničních přechodů, které organizovali v letech 2000 až 2007, byly k ničemu, nebo přesněji řečeno, že to byly peníze vyhozené oknem. I to je důvod, proč se v Rakousku nyní usilovně hledají jiné metody jak překazit nebo aspoň zkomplikovat české plány na dostavbu jaderné elektrárny Temelín.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 13. týden 2012
- E.ON and RWE Npower have announced they will not be going ahead with plans to build nuclear power plants in the UK.
- India is pushing ahead with plans to increase its nuclear energy generation capacity to 62,000 MW by 2032, up from 4,391 MW, the country’s prime minister said this week.
Zpráva z PIME 2012
Varšava, 12.-15.2.2012
Areva se spolu s EdF zúčastní tendru na výstavbu jaderné elektrárny v Polsku
Šéf francouzského strojírenského a elektrotechnického gigantu Areva oznámil, že se jeho firma zúčastní soutěže nabízející účast na výstavbě první polské jaderné elektrárny. Bude tak konkurovat dalším předním světovým dodavatelům zařízení pro jadernou energetiku. Stavba by mohla být zahájena v roce 2016.
Blud o energetickém záhumenku
Konečně něco nového! chtělo se zvolat nad tradičně protitemelínskou úvahou Martina Sedláka (Politický risk s příliš drahým atomem, LN 13. 3. 2012). Tentokrát se totiž představil nikoli jako pracovník Hnutí Duha (dotovaného hornorakouskou zemskou vládou), nýbrž jako výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost. Dalo se tedy očekávat, že nabídne nová, použitelná řešení.
Právě vyšel info WIN 01/2012
- Nové vydání knihy o termojaderné fúzi
- Jaderná bezpečnost v ČR je na světě třetí nejlepší
- Na kávě s Tomášem Pajdlou, vývojářem robotů pro NASA
- Učíme, jak druhé učit o jádře – postřehy z Indonésie
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 12. týden 2012
- Work has resumed at India’s Kudankulam nuclear plant after the local government in the southern state of Tamil Nadu gave the green light for the resumption of the Russia-backed project.
- Spain should extend the operating lives of the country’s eight nuclear reactor units to 60 years, the industry group Foro Nuclear has said.
Jarní seminář ČNS, CYG, WIN a OBK
Na semináři zaměřeném na zátěžové testy JE vystoupí:
Dana Drábová, předsedkyně SÚJB: Zátěžové testy JE
Václav Dostál, FS ČVUT Praha: Mimo EU bez stresu?
Milan Sýkora, ČEZ, a. s.: Zátěžové testy JE v ČEZ, a. s.
Martin Bíca, ČEZ, a. s.: Možnosti bezpečnostních vylepšení projektu EDU ve vazbě na zátěžové testy JE
Aleš Musil, Stevenson and Associates ČR, a.s.: Hodnocení seizmické odolnosti prováděná pro české JE
Marianna Novotná, Jakub Handrlica: Zodpovednosť za jadrové škody (Výzvy pre medzinárodnú a národnú zodpovednostnú legislatívu v post-fukushimskom období), Bratislava: Veda, vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, 2011, 376 s.
IAEA: Pozitivní prognóza růstu jaderné energetiky
Mezinárodní agentura pro jadernou energetiku nezměnila svou předpověď rychlého rozvoje světové jaderné energetiky v příštích 20 letech. Agentura Reuters citovala ze zatím nezveřejněné zprávy IAEA uvádějící, že se do roku 2030 využívání jaderné energie zvýší o 35 až 100 procent.
Osvědčené strašení bilióny
Biliónovému útoku se odolává jen těžko. Stačí připomenout zprávy o prý katastrofálním zadlužení této země, nebo tvrzení, že vytěžení severočeského hnědého uhlí nacházejícího se za dobývacími limity by přišlo na 1,33 biliónu korun. Zaštítí-li se tyto počty v prvním případě podpisem ministra financí, ve druhém univerzitními autoritami, je úspěch takového strašení zaručen.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 11. týden 2012
- Tokyo Electric Power Company (Tepco) has paid nearly 450 billion yen (4.1 billion euro) in compensation to people affected by the March 2011 accident at its Fukushima-Daiichi nuclear plant.
- An unprotected child living within 40 kilometres of the Fukushima-Daiichi nuclear plant could have received an effective radiation dose exceeding 10 millisieverts, according to a report published by the French Institute of Radiation Protection and Nuclear Safety.
Hyde Park s Danou Drábovou
Předsedkyně SÚJB v pořadu ČT24 Hyde Park.
Projekt závodu využívající laserovou technologii obohacování uranu
V letošním roce by měl získat konečné povolení k výstavbě nový závod na obohacování uranu laserovou technologií v Severní Karolíně společnosti GLE, tj. konsorcia GE-Hitachi a důlní firmy Cameco. Americký regulátor NCR se vyjádřil, že nepředpokládá žádné překážky ohledně dopadů nového závodu na životní prostředí.
V Číně vybrali místo pro další jadernou elektrárnu
V Číně zvolili lokalitu u Putianu v provincii Fujian jako vhodné místo pro vybudování další jaderné elektrárny domácí konstrukce. Půjde o vylepšený typ třetí generace jaderných reaktorů, tentokrát v modulárním provedení.
Fotovoltaika prohrává i přes mamutí dotace
Kdybychom chtěli v Česku vyrábět elektřinu pouze ve fotovoltaických zdrojích, museli bychom investovat astronomických osm biliónů korun. Vyplývá to z výsledků tuzemské energetiky v uplynulém roce: solární panely, jejichž výstavba přišla za pět let odhadem na 150 miliard korun, vyrobily jen 2,4 procenta celkové loňské produkce elektřiny.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 10. týden 2012
- The Fukushima-Daiichi accident should not give rise to questions about nuclear energy, but about the location of nuclear plants and the need for a better evaluation of seismic conditions and design, the head of the OECD’s Nuclear Energy Agency Luis Echávarri has said.
- Work will begin next month on constructing the arched frame for the shelter being built above the damaged reactor number four at the Chernobyl nuclear power plant in Ukraine, a report by the country’s minister of emergency situations Viktor Baloga has said.
Jarní seminář ČNS, CYG, WIN a OBK
Na semináři zaměřeném na zátěžové testy JE vystoupí:
Dana Drábová, předsedkyně SÚJB: Zátěžové testy JE
Václav Dostál, FS ČVUT Praha: Mimo EU bez stresu?
Milan Sýkora, ČEZ, a. s.: Zátěžové testy JE v ČEZ, a. s.
Martin Bíca, ČEZ, a. s.: Možnosti bezpečnostních vylepšení projektu EDU ve vazbě na zátěžové testy JE
Aleš Musil, Stevenson and Associates ČR, a.s.: Hodnocení seizmické odolnosti prováděná pro české JE
Výstavba Novovoroněžské JE pokračuje bez zpoždění
Výstavba jaderné elektrárny Novovoroněž 2 probíhá v souladu s předem stanoveným časovým plánem i rozpočtem.
V Jihlavě občané diskutovali o hlubinném úložišti
V polovině února se v Jihlavě uskutečnila veřejná diskuse k výstavbě hlubinného úložiště pro použité jaderné palivo z jaderných elektráren v České republice. Zúčastnili se jí představitelé státních i občanských organizací, odborníci, zástupci obcí a zájemci z řad široké veřejnosti.
Elektřina je bezpečnostní komodita
Nikdo neví, co bude za patnáct let, tím spíš ani za čtyřicet roků. A právě na takovou dobu se zpravidla staví elektrárna, jedno zda uhelná, jaderná nebo plynová. Při rozhodování o výstavbě každé si můžeme položit stejné otázky, jež uvedl Petr Honzejk v komentáři Česká jaderná brzda.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 9. týden 2012
-
World’s Oldest Operating Reactor Shuts Down For Good
- French nuclear reactor builder Areva reported a net group loss of 2.4 billion euro on Thursday, hit by a charge to cover project delays and cancelled orders in the wake of the Fukushima-Daiichi nuclear accident.
Modulární reaktor Arevy byl vybrán k dalšímu vývoji pro NGNP
Americká průmyslová aliance NGNP (Next Generation Nuclear Plant) vybrala k dalšímu vývoji koncept vysokoteplotního plynem chlazeného modulárního reaktoru francouzské společnosti Areva. Nové reaktory tohoto typu by měly soužit nejen k výrobě elektřiny, ale i tepla.
V Belgii uvedli do provozu demonstrační urychlovačem řízený reaktor
V belgickém Centru jaderného výzkumu SKN-CEN v Mol uvedli do provozu urychlovačem řízený jaderný reaktor Guinevere. Demonstrační jednotka je součástí mnohem většího projektu Myrrha.
Ve Španělsku vybrali lokalitu dlouhodobého ukládání použitého paliva
Úložiště použitého jaderného paliva ze španělských jaderných elektráren a dalšího radioaktivního materiálu bude vybudováno v katastru obce ve Villar de Canas v provincii Cuenca ve středním Španělsku. Informovala o tom na začátku roku 2012 španělská vláda.
Zima zatápí evropské energetice
Ještě nestačily zestárnout německé a rakouské noviny s titulky typu Atomovou Francii zachraňuje Německo končící s atomovou energetikou – a už přicházejí neméně bombastické: Německo nasazuje poslední energetické zálohy. Toky elektřiny se mění možná z hodiny na hodinu. Zima evropské energetice zatápí velice zle.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 8. týden 2012
- Lithuania's prime minister says he hopes for an early agreement with a Japanese company on building a new reactor unit at the Visaginas nuclear plant.
- Tokyo Electric Power Company (Tepco) says it will begin cementing the seabed near the Fukushima-Daiichi nuclear plant to prevent radioactive materials from spreading at sea.
Francie rozhodne o investicích do energetiky, bez jádra by byla elektřina dražší
22 z 58 existujících francouzských jaderných elektráren dosáhne v roce 2022 plánované technické životnosti 40 let. Pokud má být zachována dosavadní úroveň celkového výkonu francouzské energetiky je proto třeba urychleně postavit nejméně 11 nových jaderných elektráren, nebo prodloužit životnost elektráren existujících.
Bez české elektřiny by Rakousko zkolabovalo
Největší část elektřiny vyvezené v loňském roce z Česka skončila u rakouských spotřebitelů. Z rekordního českého rozdílu mezi výrobou a spotřebou ve výši 17 TWh přiteklo v roce 2011 k našim jižním sousedům 10 TWh.
Do ruské jaderné energetiky vstoupí soukromý kapitál
Na modernizaci ruského jaderného průmyslu reprezentovaného společností Rosatom se budou účastnit soukromé firmy. Vyplývá to z plánů ruské vlády, o kterých informoval premiér Vladimír Putin 30. ledna v časopise Vedomosti.
Americké ministerstvo energetiky podpoří výrobu malých reaktorů
Ministerstvo energetiky USA oznámilo, že bude podporovat výrobu malých modulárních reaktorů (SMR) a podílet se i na pokrytí nákladů na jejich rozvoj. Cílem je dosáhnout vedoucí postavení v rozvoji progresívních technologií s nízkým stupněm produkce skleníkových plynů a přispět k obnově americké jaderné energetiky.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 7. týden 2012
- The lifespans of France’s nuclear reactors should be increased beyond the current limit of 40 years to help address the country's future energy needs, according to a government-commissioned report.
- There was “much confusion, distrust and doubt” following the Fukushima-Daiichi nuclear accident in Japan because the government and regulator failed to communicate problems at the plant in a clear and concise way, a conference heard today (PIME 2012, 13 Feb).
Quo vadis, elektrický věku?
Od Voltova převratného vynálezu uplynula už více než dvě staletí. Zatím se nezdá, že by doba elektrická měla kdy skončit, ale že je elektrický věk na rozcestí, o tom není pochyb.
Jaderná energie a vesmír
Aleksandr S. Venjaminovič: Jaderná energie jako cesta k pokoření vzdáleného vesmíru
Milan Řípa: Od Slunce k tokamaku a zpět
Karel Katovský: Jaderná energie pro současné satelity
Hvězdárna a planetárium Brno, 23. února 2012 od 9.00 do 12
Odklon Německa od jaderné energetiky bude neobyčejně nákladný
Pokrok německé energetiky na cestě od jaderné energetiky k jiným zdrojům elektřiny je zatím velmi pomalý, uvedli představitelé německých energetických firem na tradičním novoročním setkání v Berlíně. Tento gigantický úkol přijala vláda Německa pod dojmem škod způsobených zemětřesením a vlnami tsunami v Japonsku v loňském březnu, a to s termínem do roku 2022.
Francouzi a Rusové spolupracují při výstavbě Baltské jaderné elektrárny
Společný rusko-francouzský podnik Alstom Atomenergomaš, s.r.o. (AAEM) podepsal smlouvu na dodávku zařízení reaktorovny pro výrobní bloky č. 1 a 2 Baltské JE v Kaliningradské oblasti, jejichž spuštění je plánováno na rok 2016, resp. 2018.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 6. týden 2012
- France’s nuclear safety authority announced this week that it has approved the safety options of the Atmea-1 nuclear reactor unit being developed by the Atmea joint venture between Areva and Japanese partner Mitsubishi Heavy Industries.
- US utility Southern Company has confirmed construction is set to begin on the nation’s first two new nuclear units in more than 30 years at subsidiary Georgia Power’s Vogtle nuclear site in Georgia.
Prezentace nejlepších doktorských prací oceněných v soutěži ÚJV Řež a ČNS
- Application of Adanced Data Assimilation Methods in Off-site Consequence Assessment, Ing. Radek Hofman, Ph.D.
- Difrakční studium fyzikálních technologií obrábění ocelí, Ing. Kamil Kolařík, Ph.D.
24. února 2012 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
ENS news - Issue No. 35 Winter (February 2012)
- BNS Conference Long Term operation of Nuclear Power Plants: Life beyond 40 years
- The Nuclear Society of Slovenia celebrates its twentieth birthday
- Decision made on location of Spain’s Temporary Centralized Storage facility
a další
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 01/2012
- Parní generátory Čs. provenience na BOR 60
- Zástupce CYG na semináři OBK při JE Dukovany
- Bezuhlíková energetika je reálná do roku 2050
- Jaderná energetika po Fukušimě neskončí
- Atomový proud zachraňuje Rakousko
- Francie zvažuje, co zaplatí za odklon od jaderné energetiky
- IEA: Méně jádra znamená spalovat více uhlí a plynu
- Kazachstán zvyšuje tempo rozvoje těžby uranu
- V Německu vybudují nové tepelné elektrárny na místě dosavadních jaderných
- Rychlé reaktory zmenší zásobu britského plutonia
- USA: Malé reaktory by mohly být exportně úspěšné
- Obnova jaderné energetiky přinese Americe čistou a levnou energii
- Nové britské jaderné reaktory vytvoří nová pracovní místa
- Výběr zahraničních zpráv
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 5. týden 2012
- The cost of phasing out nuclear energy in France and replacing it with a range or renewables could be as high as 772 billion euro, a report by an institute of the Commissariat a l’Energie Atomique et aux Energies Alternatives says.
- Finnish nuclear power company Fennovoima has received commercial bids from Areva and Toshiba for the Hanhikivi-1 nuclear unit which is planned for construction in the Pyhäjoki municipality in northern Finland.
Mráz má na turbíny dobrý vliv
Turbínám Jaderné elektrárny Dukovany, které nesou dívčí jména, krutá zima vyhovuje. A tak Marie, Alena, Zdena, Irena, Marta a Gerda v současných mrazech pracují pilně jako nikdy jindy. Dáša a Lenka, které jsou odstaveny z důvodu výměny paliva v jejich reaktoru je mohou jen lítostivě sledovat.
11. Mikulášské setkání sekce mladých ČNS
Dne 7. prosince 2011 byla odstartována druhá dekáda pravidelných Mikulášských setkání Mladé generace České nukleární společnosti, kterého se účastní mladí příznivci jádra, jaderné energetiky a příbuzných oborů nejen z různých míst České republiky, ale i ze Slovenska.
TopFuel 2012
TopFuel is an annual topical meeting organised by ENS, the American Nuclear Society and the Atomic Energy Society of Japan. TopFuel’s primary objective is to bring together leading specialists in the field from around the world to analyse advances in nuclear fuel management technology.
2 - 6 September 2012 in Manchester, United Kingdom
Mrazy na energetiku vliv nemají. Zatím
Zatížení tuzemské sítě dosáhlo dnes 10900 MW, jedné z nejvyšších hodnot za řadu posledních let. Přesto podle informací Miroslava Vrby ze společnosti ČEPS současné třeskuté mrazy zatím nezpůsobily v české ani v evropské energetice žádný vážnější problém.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 4. týden 2012
- Omezení životnosti japonských JE
- Stížnost na podporu provozovatelů JE
- Výsledky světové jaderné energetiky
- Španělsko přehodnotí rozhodnutí o vyřazení JE Santa Maria de Garona z provozu
PRAŽSKÉ EVROPSKÉ ENERGETICKÉ FÓRUM
2. února 2012 od 9 hodin ve Velkém sále Černínského paláce, sídle Ministerstva zahraničních věcí ČR.
- Vnitřní energetický trh z pohledu EU a ČR
- Nové priority v oblasti energetických investic
- Budoucnost jaderné energie
info WIN 10/2011
- Britská jaderná energetika vytvoří tisíce pracovních míst
- S jádrem do oblak
- Na kávě s Petrem Závodským, ředitelem útvaru Výstavba jaderných elektráren ČEZ
- Rychlé reaktory zmenší zásoby britského plutonia
info WIN 09/2011
- Jak putuje jaderné palivo z elektráren do úložiště
- Na kávě s Tatyana Kavka z Ústavu fyziky plazmatu AV ČR
- Mise WANO na ETE
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 3. týden 2012
- První veřejné slyšení na téma stress testů evropských JE
- Výsledky rozboru radiačních následků po havárii na JE Fukushima
- TEPCO se snaží odvrátit hrozící bankrot firmy
- Podpora veřejnosti jaderné energetice ve V. Británii
Připomínkování Direktivy EU o jaderné bezpečnosti a příprava její novelizace
Česká nukleární společnost (ČNS) tímto informuje o možnosti vyplnit dotazník, který má shromáždit připomínky ke stávající Direktivě EU o rámci jaderné bezpečnosti jaderných zařízení (2009/71 EURATOM) a posloužit k přípravě její novelizace.
Rakousku chybí jeden temelínský blok
Rakušané by se v listopadu dostali bez masivního dovozu elektřiny z Česka a dalších evropských zemí do velice vážné situace. Vyplývá to z právě zveřejněných údajů tamního regulátora trhu E-Control za jedenáct měsíců roku 2011.
Setkání se Supermanem
Blízko-, středo- a dálnovýchodní země velmi usilují o jaderné elektrárny, pokud je ještě nemají, nebo o rozšíření flotily, pokud už je provozují. V současné době se obrací na IAEA ve Vídni několik desítek států, aby jim pomohla jaderné programy nastartovat nebo vylepšit, a to zejména z hlediska informovanosti a souhlasu veřejnosti.
Německý solární boom aneb Porostou ananasy na Aljašce?
Šéf druhé největší německé energetiky RWE Jürgen Grossmann označil v deníku Süddeutsche Zeitung podporu fotovoltaiky prostřednictvím zaručeného odběru a výkupních cen až čtyřnásobně vyšších než je cena elektřiny na burze za naprostý nesmysl.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 2. týden 2012
- NRC schválil projekt nových JE typu Westinghouse AP 1000
- Ve Španělsku bylo vybráno místo pro centrální dočasný sklad RaO
- Pokuta NRC za surfování operátorů na Internetu
- Nové vedení INPO
V Belgii uvedli do provozu demonstrační urychlovačem řízený reaktor
V belgickém Centru jaderného výzkumu SKN-CEN v Mol uvedli do provozu urychlovačem řízený jaderný reaktor Guinevere. Demonstrační jednotka je součástí mnohem většího projektu Myrrha (the Multipurpose Hybrid Research Reactor for High-tech Applications).
ENC 2012
The European Forum to discuss Nuclear Technology Issues, Opportunities & Challenges
9 -12 December 2012, Manchester, United Kingdom
Dip in nuclear power support after Fukushima proves shortlived
A new, exclusive opinion poll shows public support for replacing the UK's ageing nuclear plants has recovered, although some citizens are far less convinced than others.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 1. týden 2012
- Francouzská vláda provede kontrolu fyzické ochrany všech jaderných zařízení
- Analýzy odolnosti francouzských jaderných bloků na extrémní přírodní podmínky
- Třetina domácností ve V. Británii bude v roce 2030 vystavena energetické chudobě
Fukushima: jde o selhání techniky nebo o krizi lidské odpovědnosti?
Vojtěch Kotyza
Nenápadný pokus o převrat
Končící rok má na svém kontě spoustu spektakulárních událostí. Snad nejdůležitější, protože s dopadem na desetiletí dopředu, si však letopisci příliš nevšímají. A v seriózních i bulvárních médiích se popisuje pohříchu jen jednostranně.
Ve Španělsku vybrali lokalitu dlouhodobého ukládání použitého paliva
Úložiště použitého jaderného paliva ze španělských jaderných elektráren a dalšího radioaktivního materiálu bude vybudováno v katastru obce ve Villar de Canas v provincii Cuenca ve středním Španělsku.
Větrníky míří nad temelínské věže
Fotbalové hřiště nebo českobudějovické náměstí snadno zakryje plocha, kterou obepisují lopatky nejvýkonnějších větrných turbín. Dosáhnou výkonu až 10 megawattů a délka lopatky se blíží rozpětí největšího světového dopravního letounu Airbus A380. S průměrem rotoru 160 metrů převýší i chladicí věže jihočeské jaderné elektrárny Temelín.