Archiv 2015
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 53. týden 2015
- South Africa Working To Develop Final Funding Model, But No Decision Yet On New Build.
- Fuel Loading Complete At Japan’s Takahama-3.
Hodně úspěchů v novém roce
přeje redakce webu České nukleární společnosti.
Nuclear Power in South Africa
South Africa has two nuclear reactors generating 5% of its electricity. South Africa's first commercial nuclear power reactor began operating in 1984. Government commitment to the future of nuclear energy is strong, with firm plans for further 9600 MWe in the next decade, but financial constraints are severe.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 52. týden 2015
- Belgium Restarts Doel-3 After Long-Term RPV Safety Shutdown.
- A former nuclear power station site in North Wales could become the location for the development of a new generation of small modular reactors, local media reports said.
Hezké a pohodové vánoce
přeje redakce webu České nukleární společnosti.
Nuclear Power in Slovenia
Slovenia has shared a nuclear power reactor with Croatia since 1981. It has further capacity under consideration.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 51. týden 2015
- Russia’s Beloyarsk-4 Fast Neutron Reactor Connected To The Grid.
- Scientists at the Max Planck Institute for Plasma Physics in Germany say they have reached a milestone in a quest to derive energy from nuclear fusion by starting up one of the world’s largest nuclear fusion machines for the first time and briefly generating a super-heated helium plasma inside a vessel – a key point in the experimental process.
Vietnam podruhé
V polovině listopadu jsem se zúčastnila mise IAEA do Vietnamu. Poprvé jsem tu byla před dvěma lety. Tehdy jsem shledala, že akce trochu trpěla tím, že byla pojatá jako položka nařízená stranou a vládou, kterou je potřeba odškrtnout jako splněnou, a více jako vzájemná prezentace jednotlivých zúčastněných vietnamských organizací, než jako výcvikový seminář jaderné komunikace. Po dvou letech to nebylo jiné.
NUSIM 2016 - Prvé oznámenie
Slovenská nukleárna spoločnosť a Česká nukleární společnost Vás srdečne pozývajú na pravidelný seminár jadrovej energetiky NUSIM 2016.
Častá Papiernička, 20.-21. apríla 2016
Prvé oznámenie Registrácia
Nuclear Power in Slovakia
Slovakia has four nuclear reactors generating half of its electricity and two more under construction. Slovakia's first commercial nuclear power reactor began operating in 1972. Government commitment to the future of nuclear energy is strong.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 50. týden 2015
-
Construction Of First Vietnam Reactor ‘To Begin In 2020’
Čína bude při plnění svých závazků z Paříže spoléhat hlavně na jaderné elektrárny
Jedním z největších úspěchů právě skončené pařížské konference o klimatu je skutečnost, že závazek ke snižování emisí přijaly i USA, Rusko a zejména Čína, která je největším světovým producentem emisních plynů.
Umíme v Česku postavit malý jaderný reaktor?
Druhý ročník konference o malých jaderných reaktorech se bude zabývat reálností myšlenky postavit v Čechách takový zdroj privátně pro vlastní potřebu a taky konkrétními možnostmi zapojení českých firem do těchto projektů.
11. února 2016, FJFI, Břehová 7, Praha 1.
Nuclear Power in Saudi Arabia
Saudi Arabia plans to construct 16 nuclear power reactors over the next 20 years at a cost of more than $80 billion, with the first reactor on line in 2022. It projects 17 GWe of nuclear capacity by 2040 to provide 15% of the power then, along with over 40 GWe of solar capacity.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 49. týden 2015
- An International Atomic Energy Agency team of experts says safety has improved in recent years at Russia’s Novovoronezh nuclear station, but further improvements are needed such as completing work to bring the station’s various quality arrangements into a single integrated management system.
- Areva Wins Contract To Manufacture NuScale SMR Fuel Assemblies.
Profil a poslání Středoškolské odborné činnosti (SOČ)
Středoškolská odborná činnost je dobrovolná zájmová činnost žáků ze všech typů středních škol, kterou uskutečňují ve svých školách, mimoškolních zařízeních, klubech nebo individuálně.
Dvouletý výzkum Univerzity Karlovy připravil možné scénáře vývoje regionu Jaderné elektrárny Dukovany
Ve středu 21. října přednesli na třebíčské radnici výzkumníci z Univerzity Karlovy v Praze výsledky dvouletého socio-ekonomického výzkumu zástupcům firem a samospráv. Díky novému vědeckému přístupu bylo možné z dat připravit možné budoucí scénáře života v regionu.
15. Mikulášské setkání CYG
Český svaz vědeckotechnických společností, Česká nukleární společnost a sekce mladých při ČNS si Vás dovolují pozvat na 15. Mikulášské setkání sekce mladých při České nukleární společnosti, které se uskuteční 2.-4.12.2015 na VUT v Brně.
Nuclear Power in Russia
Russia is moving steadily forward with plans for an expanded role of nuclear energy, including development of new reactor technology. An average of one large reactor per year is due to come on line to 2028, balancing retired capacity.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 48. týden 2015
- Russia and Egypt have signed an agreement to collaborate on the construction and operation in Egypt of a nuclear power plant equipped with four reactor units with capacity of 1,200 megawatts each.
- Foratom, the Brussels-based trade association for the nuclear energy industry in Europe, has welcomed the publication of the Nuclear for Climate initiative’s position paper ‘Nuclear is part of the solution for fighting climate change’.
Region vyzvedl základní kámen k 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Věnuje ho vládě
Ve středu 18. listopadu byl vyzvednut a převezen kamenný kvádr o velikosti 1,5 m x 1,5 m z lesa u Jaderné elektrárny Dukovany do kamenolomu Kamenná. Vyzvednutí kamene se účastnili starostové z regionu a také zástupci firem.
Pokračování rozvoje
Tímto desetiletím se prolínají tři významné dlouhodobé skupiny činností: obnova SKŘ na Dukovanech, zvyšování výkonu Dukovan a veřejná soutěž na dva nové temelínské bloky. Je patrná snaha vlády o rozvoj jádra v obou formách – pokračování provozu stávajících bloků a stavba nových. Došlo ale i k jedné události, která míří opačným směrem, a to k postupnému uzavření Jaslovských Bohunic V1 v důsledku politického tlaku Evropské unie.
(seriál 60 let českého jaderného průmyslu, 2005-2015)
Russia's Nuclear Fuel Cycle
A significant increase in uranium mine production is planned. There is increasing international involvement in parts of Russia's fuel cycle. A major Russian political and economic objective is to increase exports, particularly for front-end fuel cycle services through Tenex, as well as nuclear power plants.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 47. týden 2015
- China Signs Agreements For Two Reactors In Argentina.
- Belgium’s nuclear regulator has announced that it has authorised operator Electrabel to restart the Doel-3 and Tihange-2 nuclear units, both of which have been offline because of uncertainties over the structural integrity of their reactor pressure vessels.
Jak to bylo s fúzí – část třetí
Když na počátku dvacátého století profesor J. A. Pollock vysvětlil deformaci měděného hromosvodu továrny Hartley Vale Kerosene Refinery poblíž australského Lithgow v New South Wales, zrodil se název „pinch effect“ (pinch = štípnutí, sevření, si fyzici počeštili na pinč).
Nuclear Power in Romania
Romania has two nuclear reactors generating almost 20 percent of its electricity. Romania's first commercial nuclear power reactor began operating in 1996. Its second started up in May 2007.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 46. týden 2015
- Finnish nuclear waste management company Posiva has been granted a licence by the government for the construction of a final disposal facility for spent nuclear fuel at Olkiluoto on the country’s southwest coast – the first final repository in the world to enter the construction phase.
V Brně byla zahájena výstava „Jaderné palivo – umění vysokých technologií“
Zveřejněno 29.10.2015 v rubrikách Akce,Aktuálně,V Česku. Na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií v Brně byla 23. října 2015 zahájena výstava fotografií s názvem „Jaderné palivo – umění vysokých technologií“.
Westinghouse začal připravovat vývoj svého prvního olovem chlazeného rychlého reaktoru
Společnost Westinghouse Electric Company má zájem o spolupráci s americkým ministerstvem energetiky (Department of Energy - DOE) na další inovaci v oblasti energetiky, která nezatěžuje životní prostředí - olovem chlazený reaktor navržený tak, aby dosahoval ještě vyšší úrovně dostupnosti, bezpečnosti a flexibility.
Nuclear Power in Poland
Poland plans to have nuclear power from about 2025 as part of a diverse energy portfolio, moving it away from heavy dependence on coal and imported gas. The first nuclear plant will be a joint venture of three utilities and a copper miner, all state-owned.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 45. týden 2015
- Finnish nuclear waste management company Posiva Oy says it has developed a final disposal solution for used nuclear fuel which it plans to offer on global markets.
- The state-run Japan Atomic Energy Agency is “not fit to operate” the Monju prototype fast breeder reactor because it has repeatedly failed to correctly carry out inspections of the plant, Japan’s nuclear regulator has said.
Právě vyšel info WIN 10/2015
- Jaderné technologie pomámají v léčbě zákeřných chorob
- Na kávě s Lenkou Heraltovou, vědeckou pracovnicí na FJFI ČVUT
- Jaderné perličky
Nuclear Power in Pakistan
Pakistan has a small nuclear power program, with 725 MWe capacity, but is moving to increase this substantially. Pakistan's nuclear weapons capabilities of has arisen independently of the civil nuclear fuel cycle, using indigenous uranium.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 44. týden 2015
-
Hinkley Construction To Begin Within Weeks As UK And China Sign Deal
-
Construction Agreement Approved For Romania’s Cernavoda-3 and -4
Pavel Páral: Sluncem a větrem k renesanci uhlí
Vláda se rozhodla, že v bílinské lokalitě se bude dál těžit uhlí, tedy i za územními limity blokujícími tamní důlní činnost už téměř čtvrtstoletí. Hranice těžby v případě lomu ČSA platí dál. Dopadlo to podle očekávání.
Uranium in Niger
Niger has two significant uranium mines providing 7.5% of world mining output from Africa's highest-grade uranium ores. Niger's first commercial uranium mine began operating in 1971.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 43. týden 2015
- E.On, the majority owner of Swedish nuclear operator OKG, today (14 Oct) confirmed plans to prematurely shut down Units 1 and 2 at the Oskarshamn nuclear power station in Sweden.
- Kyushu Electric Power Company today (15 Oct) restarted its Sendai-2 nuclear power reactor in Kagoshima Prefecture, southern Japan, the second reactor to restart in the country since the introduction of new post-Fukushima regulatory standards.
Kovový oblouk nad Černobylem
Inženýrská výzva, jaká nemá v dějinách techniky obdoby. Taková slova charakterizují výstavbu bezpečnostního ochranného krytu New Safe Confinement nad havarovaným černobylským reaktorem.
Jádro klíčové pro splnění cílů udržitelného rozvoje OSN
Čelní představitelé členských států OSN přijali Cíle udržitelného rozvoje pro léta 2015–2030. Velkou roli v plnění vytyčených cílů má sehrát jaderná energie, a to nejen v otázce energetiky. Význam jádra je klíčový například ve světovém boji proti rakovině, energetické chudobě či hladomoru.
Jaderná elektrárna Krško opět zaměstnává rakouské odpůrce jádra
Provoz jaderné elektrárny Krško u vesnice Vrbina ve Slovinsku může být prodloužen o 20 let do roku 2043. Oznámili to slovinský ministr infrastruktury Peter Gašperšič a chorvatský ministr hospodářství Ivan Vrdoljak. Oznámení vyvolalo bouřlivé reakce v Rakousku, zejména v Korutanech.
Nuclear Energy Prospects in New Zealand
New Zealand is one of the few developed countries not using electricity (indigenous or imported) from nuclear energy. As hydro-electric potential was progressively utilized, nuclear power featured in national power plans from 1969 to 1976.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 42. týden 2015
- China’s Changjiang-1 And Yangjiang-3 Achieve First Criticality
- Entergy Corporation will close its single-unit Pilgrim nuclear power station in Massachusetts no later than 1 June 2019 because of poor market conditions, reduced revenues and increased operational costs.
Evropská fyzikální společnost: Snižování emisí v EU je drahé a málo efektivní
Energetická sekce Evropské fyzikální společnosti (European Physical Society – EPS) vydala oficiální stanovisko, z něhož vyplývá, že tato prestižní organizace sdružující přední fyziky a odborné fyzikální společnosti má pochybnosti o současné evropské energetické politice.
Ruské rychlé reaktory řady BN
Rusko patří mezi země zabývající se problematikou rychlých reaktorů. Vedle flotily tepelných reaktorů má i sérii rychlých reaktorů. V článku shrnu jednotlivé modely řady BN a jejich přínosy pro projekt BN-1200.
Sodíkem chlazené reaktory a jejich západní modely
Nahradí rychlé reaktory stávající lehkovodní? Začne svět využívat vyhořelé jaderné palivo k výrobě nového paliva? Rychlé reaktory jsou bezpochyby jednou z možností výroby energie pro budoucnost.
Nuclear Power in the Netherlands
The Netherlands has one nuclear reactor generating almost 4% of its electricity. At least one large new unit is proposed. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1973.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 41. týden 2015
- Europe should maintain at least the current capacity of nuclear generation up to and beyond 2050, which will involve the commissioning of more than 100 nuclear reactors over the next 35 years, the Brussels-based industry group Foratom has said.
Dokončování původních projektů
Předposlední díl seriálu navazuje na klesající množství tuzemských zakázek v předchozím desetiletí našich průmyslových podniků, které se pak orientovaly na zahraničí.
(seriál 60 let českého jaderného průmyslu, 1995-2005)
ENS news - Issue No. 49 Autumn (October 2015)
- Corrosion and Hydrogen Pickup in Zircaloy-2 Channels with and without Proximity to Control Blade
- PIME 2016
- Nuclear Societies sign new MOU to continue UK-Japan collaboration
a další
Výstavba první jaderné elektrárny v Polsku vázne
První polská jaderná elektrárna o dvou blocích po 1600 megawattech by měla zabezpečovat více než desetinu tamní spotřeby elektřiny. Se spuštěním jejího prvního bloku se počítalo v roce 2024, ale nyní je zřejmé, že to bude v nejlepším případě o dva roky později.
Uranium in Namibia
Namibia has two significant uranium mines capable of providing 10% of world mining output. A larger mine is set to start production. Its first commercial uranium mine began operating in 1976.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 40. týden 2015
-
Belgium’s Regulator Gives Go-Ahead For Doel-1 And -2 Life Extensions
OÖN: Podpora českých protijaderných aktivistů jsou vyhozené peníze
Rakouský deník Oberösterreichische Nachrichten se pozastavuje nad tím, že ačkoliv hornorakouská zemská vláda posílá českým protijaderným aktivistům milióny, podpora jaderné energetiky v Česku roste.
ENS news - Issue No. 48 Spring (May 2015)
- Assessment of the Burnout Phenomenon in the SAFARI-1
- Developing Strategic Plans for Effective Utilization of Research Reactors
- TopFuel 2015
a další
Karel Křížek: Jaderná energetika není na odpis
Do svého vínku dostala společnost ÚJV Řež nelehký úkol: rozvíjet, zkoumat, a především uvádět do praxe výsledky jaderného výzkumu v naší zemi, a tomuto zaměření je už šedesát let věrná.
Uranium in Mongolia
Uranium was produced from the Dornod deposit in Mongolia by Russian interests to 1995. Mongolia has substantial known uranium resources and geological prospectivity for more.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 39. týden 2015
-
UK Announces L2 Billion Loan Guarantee For Chinese Investment In Hinkley Point
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 03/2015
- Situace v oblasti přípravy hlubinných úložišť pro ukládání vysoce radioaktivních odpadů ve světě
- Nedestruktivní diagnostika kabeláže
- Zkušení radili mladým jak být úspěšným v jádře
- Jaderná energetika je klíčem k naplnění výzvy na odstavení zdrojů na fosilní paliva, tvrdí Francouzská nukleární společnost (SFEN)
- Vyjde Japonsku plán s recyklací radioaktivního odpadu?
- Jaderné elektrárny budou v provozu mnohem déle, než se plánovalo
- Jaderná elektrárna bez elektřiny – předpoklad katastrofy
- Výstavba první jaderné elektrárny v Polsku vázne
- Zasedání řídícího výboru Mladé generace Evropské nukleární společnosti
- Nuclear for Climate
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
90. léta - přerušení živelného rozvoje
Z předchozího dílu seriálu je patrné, jak bouřlivě pokračoval v druhé polovině 80. let rozvoj československého jádra, avšak počátek následujícího desetiletí přinesl redukci ambiciózních plánů, jejichž dokončování stále trvá.
(seriál 60 let českého jaderného průmyslu, 1985-1995)
Nuclear Power in Mexico
Mexico has two nuclear reactors generating almost 4% of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1989.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 38. týden 2015
- Poland intends to build two nuclear power stations with a total of four to five units by the mid-2030s, the president of the country’s National Atomic Energy Agency said.
- There are about 45 small modular reactor designs under development around the world, half of them under preparation for deployment over the next 10 years, and the first three expected to become operational over the next four years, an International Atomic Energy Agency meeting heard.
Jak to bylo s fúzí – část druhá
Možná někoho překvapí, že ani špičkoví vědci ověnčení mimořádným oceněním nemají cestu umetenou. V Lindau na setkání s nositeli Nobelovy ceny se účastníci shodli, že Nobelova cena laureátům automaticky nezaručuje ani snazší financování dalšího výzkumu, ani snazší přijímání jejich prací v nejprestižnějších vědeckých časopisech.
Jak to bylo s fúzí – část první
Maják termojaderné fúze, coby zdroje energie, se tyčí na rozmezí tří oblastí vědy: atomové fyziky, astrofyziky a fyziky výbojů v plynech. Astrofyzika položila otázky, atomová fyzika je vyřešila a fyzika výbojů v plynech nabídla možnosti jak poznatky průmyslově využít.
All for Power Conference 2015
Energetické investiční celky: jaderné elektrárny, klasické elektrárny, teplárny.
Vývoj česko-slovenské energetiky v celosvětovém kontextu.
26.-27.11.2015, Clarion Congress Hotel Prague
Nuclear Power in Lithuania
Lithuania closed its last nuclear reactor, which had been generating 70% of its electricity, at the end of 2009. Electricity was a major export until the closure of Lithuania's nuclear plant.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 37. týden 2015
- Nuclear-Related Construction Begins At UAE’s Barakah-4.
- First fuel loading and startup of the delayed Flamanville-3 EPR reactor unit in northern France is now scheduled for the fourth quarter of 2018 following “a comprehensive review” of the project and project organisation.
IAEA Fukushima Report: Key Findings And Recommendations
1 Sep (NucNet): A report published by the International Atomic Energy Agency assesses the causes and consequences of the March 2011 accident at the Fukushima-Daiichi nuclear station in Japan.
Novinky z JE Hanhikivi
srpen 2015
Právě vyšel info WIN 06/2015
- Řež pomůže finům.
- Na kávě s ... Jindřichem Šabatou, vedoucím útvaru Metrologie JE, ČEZ, a. s.
- Téměř nesmrtelný reaktor.
Uranium in Kyrgyzstan
Kyrgyzstan has some uranium deposits and has supplied Russia in the past. It hosts a uranium mill which treats Kazakh uranium ore on toll basis.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 36. týden 2015
- The Swedish nuclear fuel and waste management company SKB is planning to complete the licensing process for the country’s spent nuclear fuel repository at Forsmark and to begin construction in 2019.
- A major factor that contributed to the March 2011 accident at the Fukushima-Daiichi nuclear station was the widespread assumption in Japan that its nuclear power plants were so safe that an accident of this magnitude was “simply unthinkable”, a report by the director-general of the International Atomic Energy Agency says.
Studie: Subvence na podporu zelené energie jsou asociální
Vládní subvence na podporu energetických úspor a využívání „zelené energie“ jsou sociálně nespravedlivé a neefektivní, protože většinu z nich čerpají bohatí. Plyne to ze studie Kalifornské univerzity.
MAAE předpokládá pomalý, ale stálý růst jaderné energetiky
Zveřejněno 10.9.2015 v rubrikách Aktuálně,Konference a analýzy jaderného sektoru. Podle nedávno vydaných projekcí Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), je světová jaderná kapacita v následujících desetiletích na dobré cestě k dalšímu růstu, avšak pomalejším tempem, než se původně očekávalo.
Jaderná energetika 2015
Výsledky výzkumu International Business and Research Services s.r.o.
ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář, na kterém vystoupí Michal Svoboda, vedoucí skupiny Zákaznická zkušenost a výzkum, ČEZ, a. s.
4. září 2015 od 10:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež.
Uranium and Nuclear Power in Kazakhstan
Kazakhstan has 12% of the world's uranium resources and an expanding mining sector, producing about 22,830 tonnes in 2014, and planning for further increase to 2018.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 35. týden 2015
- Japan’s Sendai-1 To Continue With Power Increases After Pump Issue Solved.
- The International Atomic Energy Agency and Kazakhstan signed an agreement today for the establishment of a Low Enriched Uranium bank to be located at the Ulba Metallurgical Plant in Oskemen, northeast Kazakhstan.
Kde lesy ubývají a řeky vysychají
Mise IAEA do Keni, 17.-20.8.2015
Jaderná elektrárna Temelín dosáhne rekordního výkonu
Zveřejněno 31.8.2015 v rubrikách Aktuálně,V Česku. Jaderná elektrárna Temelín by měla ve druhé polovině tohoto týdne dosáhnout rekordního výkonu. V letošním roce byla dokončena rozsáhlá modernizace obou výrobních bloků, která byla spojená se zvýšením jejich výkonu.
Nuclear for climate
Nuclear for climate (N4C) is a grass roots initiative, which brings together scientists and professionals of the global nuclear community, and also citizens who believe that in order to fight climate change we have to act now. They believe that nuclear is part of the solution.
Nuclear Power in Jordan
Jordan imports most of its energy and seeks greater energy security as well as lower electricity prices. It is aiming to have a 1000 MWe nuclear power unit in operation by 2024 and a second one later. Jordan has significant uranium resources, some in phosphorite deposits.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 34. týden 2015
- The Tokyo Electric Power Company (Tepco) will spin off its non-nuclear businesses into three subsidiary companies as of 1 April 2016, keeping its nuclear business and the decommissioning related to the March 2011 Fukushima-Daiichi accident in the parent holding company.
- Russia’s TVEL ‘Ready’ To Supply Fresh Nuclear Fuel To Iran’s Bushehr.
Areva získala kontrakt na kompletní provádění odstávek v pěti amerických jaderných elektrárnách
AREVA získala tříletý kontrakt na provádění odstávek a údržby pro pětici jaderných elektráren v USA. Hodnota smlouvy dosahuje mnoha milionů dolarů. Počínaje rokem 2016 AREVA provede integrované odstávky dvou varných a šesti tlakovodních reaktorů.
Situace v oblasti přípravy hlubinných úložišť pro ukládání vysoce radioaktivních odpadů ve světě
Krátké shrnutí informací z roční zprávy OECD/NEA za rok 2014, jejímiž členy je 31 rozvinutých průmyslových zemí světa.
TopFuel 2015
TopFuel’s primary objective is to bring together leading specialists in the field from around the world to analyse advances in nuclear fuel management technology and to use the findings of the latest cutting-edge research to help manufacture the high performance nuclear fuels of today and tomorrow.
September 13–17 2015, Zurich, Switzerland
Japan's Nuclear Fuel Cycle
Japan has a full fuel cycle set-up, including enrichment and reprocessing of used fuel for recycle. Japan has been a leading country in nuclear R&D, notably with fast reactors. Following the Fukushima accident its regulatory structure was completely overhauled.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 33. týden 2015
- Australia has a great opportunity to expand uranium mining in the coming two decades, but reforms are needed to form the bedrock of industry development at both state and national level, the Minerals Council of Australia has said.
- NRC Issues Yucca Mountain EIA Supplement.
Environmentalisté pro jadernou energetiku
Globální oteplování je jednou z nejzávažnějších dlouhodobých hrozeb, které musíme v současné době čelit, pokud si chceme zachovat ekosystém a přírodní podmínky, jaké známe.
Rozmach československé jaderné energetiky
Je zahájena výstavba třech nových jaderných elektráren a mnoho československých průmyslových podniků zahajuje výrobu pro jadernou energetiku. Řada z nich se dokonce začíná účastnit mezinárodních projektů, avšak přichází i první havárie.
(seriál 60 let českého jaderného průmyslu, 1975-1985)
Právě vyšel info WIN 05/2015
- Znovuzrození jádra v USA.
- Na kávě s ... Pavlou Marušovou, projektovou manažerkou, Envinet.
- Bezjaderné Německo řeší "jaderný" problém.
Nuclear Power in Japan
Japan needs to import about 84% of its energy requirements. Its first commercial nuclear power reactor began operating in mid-1966, and nuclear energy has been a national strategic priority since 1973. This came under review following the 2011 Fukushima accident but has been confirmed.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 32. týden 2015
- Funding for some Generation IV reactor systems – particularly gas-cooled fast reactor systems – has decreased and progress has slowed, the Generation IV International Forum annual report says.
- New nuclear reactors and power uprates to existing units will count towards meeting national benchmarks as part of standards announced by President Barack Obama to reduce carbon dioxide emissions by 32 percent from 2005 levels by 2030.
Rentgenfluorescenční analýza a studium památek
Při zkoumání uměleckých památek je důležité památku nepoškodit. Pro nedestruktivní analýzu se hodí například metody založené na ionizujícím záření, které dokážou stanovit nejen velmi přesně chemické složení objektů, ale i jejich stáří.
Koncepce těžby uranu v oblasti Habří
Autoři: Marek Beseda, Kristýna Čepelová, Ondřej Groborz, Gymnázium Petra Bezruče Frýdek-Místek
Práce oceněná Českou nukleární společností na celostátním kole SOČ.
Měření ionizujícího záření
Autor: Jiří Zeman, První soukromé jazykové gymnázium v Hradci Králové
Práce oceněná Českou nukleární společností na celostátním kole SOČ.
Nuclear Power in Italy
Italy has had four operating nuclear power reactors but shut the last two down following the Chernobyl accident. Almost 10% of its electricity is now from nuclear power – all imported.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 31. týden 2015
- India’s Atomic Energy Regulatory Board has granted a licence for “regular operation” of the Kudankulam-1 nuclear power reactor and siting consent for four new indigenous reactors on a greenfield site in northern India.
- South Korea’s Shin-Wolsong-2 Enters Commercial Operation.
Prezident Německého atomového fóra: „Jako německý občan jsem zvědav, jak bude udržena stabilita elektrických sítí“
Nucnet Insider č.16 ze dne 29.7.2015
Překlad: RNDR. Miroslav Kawalec, Česká nukleární společnost
Fotogalerie: Novovoroněž II
Novovoroněžská JE-II vzniká v sousedství elektrárny, která sloužila jako zkušební polygon pro energetické reaktory typu VVER. Najdeme zde dva odstavené předchůdce VVER-440, dva prototypy tohoto typu reaktoru a také první reaktor typu VVER-1000.
Výstavba první jaderné elektrárny v Polsku vázne
První polská jaderná elektrárna o dvou blocích po 1600 megawattech by měla zabezpečovat více než desetinu tamní spotřeby elektřiny. Se spuštěním jejího prvního bloku se počítalo v roce 2024, ale nyní je zřejmé, že to bude v nejlepším případě o dva roky později.
Nuclear Power in Iran
A large nuclear power reactor is operating in Iran, after many years construction, and a second is planned. The country also has a major program developing uranium enrichment, which was concealed for many years.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 30. týden 2015
- Olkiluoto-3 Operation Scheduled For Late 2018, Says Finland’s TVO.
- Operator Axpo has detected “flaw indications” in the reactor pressure vessel (RPV) of the Beznau-1 nuclear power reactor while carrying out ultrasonic measurements as a result of recommendations in connection with flaw indications found in Belgian reactors, the Western European Nuclear Regulators’ Association (Wenra) has said.
Evropská energetická politika a snižování emisí CO2 ve světě:
Vstříc efektivní udržitelné výrobě elektrické energie v Evropě

Stanovisko Energetické sekce Evropské fyzikální společnosti
Nuclear to help Japan meet climate goals
Nuclear power generation will play a role in helping Japan meet its post-2020 greenhouse gas emissions targets. The country has announced its intended contribution towards a possible global climate agreement later this year.
South Korean reactor enters commercial operation
The completion of all commissioning tests and government approval to operate at full power marks the start of commercial operation at unit 2 of Korea's Shin Wolsong nuclear power plant.
Nuclear Power in Indonesia
Indonesia has a greater depth of experience and infrastructure in nuclear technology than any other southeast Asian country except Australia. A 10 MWe experimental nuclear power plant is planned to be built at Serpong, near Jakarta. Plans for larger units are delayed.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 29. týden 2015
- After the tender process for new reactors at Temelín was cancelled last year, Czech utility and nuclear operator ČEZ is starting “a broad discussion” with the government on when and where to build new units, ČEZ’s director of nuclear power plant construction said.
- Systems that gather operating experience should be integrated, and the information collected through them should be used more proactively to enable the Kashiwazaki Kariwa nuclear station to exchange lessons with the rest of the nuclear industry, the International Atomic Energy Agency has said in an assessment of operational safety at the facility in western Japan.
Landmark module installation at VC Summer
Two significant construction milestones have been reached at VC Summer unit 2 with the installation of the CA01 'super module' and the installation of the first course of shield building panels, South Carolina Electric and Gas announced.
Italy's Enel plans two-step sale of Slovenske Elektrarne stake
Enel plans to sell its 66% stake in Slovenské Elektrárne in two stages - through the sale of a minority stake by the end of this year and the remainder once construction of two nuclear power units at Mochovce nuclear power plant in Slovakia has been completed. The Slovak government owns the remaining 34% in the country's biggest power producer.
Informační newsletter společnosti Westinghouse Electric Company
červenec 2015
Nuclear Power in India
India has a flourishing and largely indigenous nuclear power program and expects to have 14,600 MWe nuclear capacity on line by 2020. It aims to supply 25% of electricity from nuclear power by 2050.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 28. týden 2015
- The containment dome for China’s Sanmen-2 nuclear unit being built in Zhejiang province has been installed, State Nuclear Power Technology Corporation said. The weight of the dome is 830 metric tonnes and the unit is now ready to begin work on the passive cooling system which stands on the roof of the containment building.
- Unit 2 of the Temelín nuclear power station in the Czech Republic will be back online at the end of July after a refuelling and maintenance outage was extended due to a leak in one of the four steam generators, operator ČEZ has said.
The Great Global Warming Swindle
The Great Global Warming Swindle is a polemical documentary film that suggests that the scientific opinion on climate change is influenced by funding and political factors, and questions whether scientific consensus on anthropogenic global warming exists.
Nuclear Power in Hungary
Hungary has four nuclear reactors generating more than one-third of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1982. The Hungarian Parliament has expressed overwhelming support for building two new power reactors, and a contract has been signed for these.
Jaderná komunikace v Bělorusku
Ve službách IAEA jsem se v listopadu 2014 zúčastnila mise do Minsku. Spolu se mnou školila o jaderné komunikaci paní Martell ze Španělska.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 27. týden 2015
- Westinghouse Electric Company and eight European consortium partners have received €2 million ($2.2m) in funding from the European Union to establish the security of supply of nuclear fuel for Russian-designed reactors in the EU.
- The COP21 United Nations climate change summit in Paris in December is a unique opportunity to internationally develop a low-carbon society in which nuclear power will have a key role to play, the European Nuclear Society’s Young Generation Network (YGN) said in a position paper.
Mise IAEA do Bangladéše
Na přelomu června a července 2015 jsem byla pozvaná jako lektor do Dháky na workshop o komunikaci. Bangladéš se už dlouho chystá postavit svou první jadernou elektrárnu (jejich moto je: "Když může mít jaderku Pákistán a Rumunsko, proč ne my?") a IAEA v tom všem novým zemím podává pomocnou ruku.
60 let centrem jaderné energetiky
Vznik Ústavu jaderné fysiky, dnešní ÚJV Řež, a. s., byl unikátní a znamená v historii československé (a české) vědy a výzkumu mimořádný počin.
Alternativní dodávky paliva pro reaktory VVER: podporované EU, ale kritizované experty
Společnost Westinghouse Electric Company spolu s osmi evropskými partnery získala od EU dotaci dva miliony eur, aby zajistila bezpečnost dodávek jaderného paliva pro reaktory ruského typu v zemích EU.
Nuclear Power in Germany
Germany until March 2011 obtained one-quarter of its electricity from nuclear energy, using 17 reactors. The figure is now about 17%.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 26. týden 2015
- The World Association of Nuclear Operators (Wano) has published a long-term plan that will pave the way for the organisation to become more effective and to correct shortfalls that contributed to its inability to identify and direct the global industry support necessary to have prevented the Fukushima-Daiichi accident.
- Nigeria, which earlier this week said it had chosen two sites for its first commercial nuclear reactor units, must strengthen its ability to respond to a nuclear emergency in line with progress towards embarking on a nuclear power programme, the International Atomic Energy Agency said.
Zkušení radili mladým jak být úspěšným v jádře
Takový název měla akce pořádaná poprvé v rámci European Nuclear Young Generation Forum (YNGGF), které se konalo 22.-26.6.2015 v Paříži.
Jak to bylo s fúzí - část první
Maják termojaderné fúze, coby zdroje energie, se tyčí na rozmezí tří oblastí vědy: atomové fyziky, astrofyziky a fyziky výbojů v plynech. Astrofyzika položila otázky, atomová fyzika je vyřešila a fyzika výbojů v plynech nabídla možnosti jak poznatky průmyslově využít.
Moderní prostředky pro řízení konfigurace elektráren
Velké elektrárny patří k nejsložitějším průmyslovým stavbám. Řada různorodých technologických procesů musí tvořit harmonický celek. Každý z nich musí být správně navržen a provozován.
Nuclear Power in France
France derives about 75% of its electricity from nuclear energy, due to a long-standing policy based on energy security. This share is to be reduced to 50% by 2025.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 25. týden 2015
- The European Bank for Reconstruction and Development is setting up a fund to deal with radioactive contaminated material resulting from Soviet-era uranium mining and processing in the Kyrgyz Republic, Tajikistan and Uzbekistan.
- Croatia is moving in the right direction in strengthening regulatory processes and improving the management of radiation safety, but legislative and structural changes are needed in order for the government to completely fulfil its regulatory responsibilities, an International Atomic Energy Agency Integrated Regulatory Review Service team said.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 02/2015
- NTD ASI pro použití na jaderných elektrárnách typu VVER
- Země požehnaná uranem
- Konference ASME – Pressure Vessels and Piping (PVP) 2014
- Japonsko obnovuje provoz jaderných elektráren
- Společný výbor ČNS a SNUS
- České exkurze holandských mladých
- Závislost Rakouska na dovozu elektřiny roste
- Francouzi používají při rozhodování o jaderné energetice rozum
- Energoregion 2020 podepsal dohodu o spolupráci s Energetickým Třebíčskem
- Třebíčskou výzvu podepsali zástupci regionu, hejtman Běhounek i prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Operating Experience with Nuclear Power Stations
in Member States in 2014 - IAEA Publication, 2015 Edition
Nuclear Power in Finland
Finland has four nuclear reactors providing nearly 30% of its electricity. A fifth reactor is now under construction and another is planned. Provisions for radioactive waste disposal are well advanced.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 24. týden 2015
- Japan’s Nuclear Regulation Authority has begun redoing parts of pre-service inspections it had already completed at the Sendai-1 nuclear power plant after the discovery of “numerous incomplete documents and erroneous written entries”.
Jaderná energetika je klíčem k naplnění výzvy na odstavení zdrojů na fosilní paliva, tvrdí Francouzská nukleární společnost (SFEN)
Druhý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang vstoupil do komerčního provozu
Druhý blok jaderné elektrárny Jang-ťiang společnosti China General Nuclear (CGN) v čínské provincii Kuang-tung vstoupil do komerčního provozu.
Jaderná elektrárna bez elektřiny – předpoklad katastrofy
Největší hrozbu pro jaderné elektrárny nepředstavují ani teroristické útoky, ani extrémní živelné pohromy. Katastrofu ale může způsobit, když elektrárna zůstane bez elektřiny.
Nuclear Energy in Denmark
Denmark gets one-third of its electricity from coal, and a similar amount from wind. The country is part of two major electrical grids which depend on nuclear power for much of the base-load supply. About ten percent of domestic consumption is from nuclear power.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 23. týden 2015
- The International Atomic Energy Agency’s board of governors is being asked to approve a draft agreement that could see Kazakhstan host a multinational low-enriched uranium fuel bank that would help to assure a supply of LEU for nuclear power generation.
Nové bloky v ČR
Podle generálního ředitele společnosti ČEZ vyjde každý nový blok na 120 až 150 miliard korun.
Vláda schválila Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v Česku
Ministerstvo průmyslu, které připravilo Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v Česku (NAPJE), oznámilo, že vláda dokument nakonec schválila.
European Nuclear Young Generation Forum 2015
June 22nd to 26th, Paris.
Nuclear Power in Czech Republic
The Czech Republic has six nuclear reactors generating about one-third of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1985. Government commitment to the future of nuclear energy is strong.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 22. týden 2015
- Japan’s Nuclear Regulation Authority has approved the safety of the Sendai nuclear power station’s two reactor units, paving the way for the first reactor restarts since all the country’s units were shut down following the Fukushima-Daiichi accident in March 2011.
V druhé dekádě - naše první jaderná elektrárna
V prvním díle seriálu k výročí mírového využití jádra v Československu jsme probrali první desetiletí, které bylo především ve znamení založení Ústavu jaderné fyziky v Řeži s jaderným reaktorem a cyklotronem a zahájení výuky na Fakultě technické a jaderné fyziky při UK. Důležitým projektem byla jaderná elektrárna Jaslovské Bohunice A1, díky níž se řada průmyslových podniků orientovala na jadernou energetiku.
Rosatom získal stavební povolení pro rychlý reaktor MBIR
Vědeckovýzkumný ústav jaderných reaktorů získal 8. května 2015 od federální služby pro ekologický, technologický a jaderný dohled (Rostechnadzor) stavební licenci pro reaktor MBIR.
Dlouhověké jaderky
Plánovaná doba provozu většiny jaderných elektráren ve světě byla při jejich výstavbě stanovena na 30 až 40 let. Mnoho z nich ale bude ve skutečnosti v provozu mnohem déle, některé až po dvojnásobek původně plánované doby. Celosvětově „frčí“ projekty LTO (Long Term Operation), což znamená dlouhodobý provoz.
Nuclear Power in China
Mainland China has 26 nuclear power reactors in operation, 24 under construction, and more about to start construction. Additional reactors are planned, including some of the world's most advanced, to give more than a three-fold increase in nuclear capacity to at least 58 GWe by 2020-21, then some 150 GWe by 2030, and much more by 2050.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 21. týden 2015
- South Africa will start the process to procure a nuclear fleet of six to eight new nuclear reactors this year, with the first likely to begin commercial operation in 2023.
- China National Nuclear Corporation subsidiary CNNC International is eyeing overseas uranium acquisition opportunities to help meet demand that will arise from the expansion of the country’s civilian nuclear power programme.
Saúdskoarabská energetická revoluce počítá s jádrem
Saúdská Arábie kontroluje cca 25 % světových zásob ropy. V roce 2014 vyprodukovala 11,6 milionů barelů ropy denně, v březnu 2015 zvedla výrobu na nejvyšší úroveň za posledních 12 let.
Máme drahou elektřinu? Podívejte se za kolik je ve světě
Kdo v Evropě platí za elektřinu nejvíce a kdo nejméně? A jak jsme na tom my, Češi? Velké srovnání cen elektřiny udělali statistici z Eurostatu.
Jsou skutečně investoři nových jaderných zdrojů tak nenasytní, že žádná podpora jim není dost dobrá?
Reakce Miroslava Kawalce na článek Davida Tramby pod názvem „Investoři nechtějí ani dotované reaktory" v týdeníku Ekonom, č. 19/2015.
China's Nuclear Fuel Cycle
China is making major strides to become self-sufficient in most aspects of the fuel cycle.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 20. týden 2015
- Japan has made good progress in improving its decommissioning strategy at Fukushima-Daiichi, but a range of challenging issues remain and the situation onsite remains “very complex”, a report published today by the International Atomic Energy Agency says.
- Construction Licence Issued For Russia’s MBIR Research Reactor.
Jordan Nuclear Power Program – between expectations and challenges
ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář, na kterém vystoupí Muhammad Rababah z Jordánské atomové komise.
22. května 2015 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež.
ČMSSRF 2015
Odbor reaktorové fyziky EDU si Vás dovoluje pozvat na
12. ročník Česko-Moravsko-Slovenského Srazu Reaktorových Fyziků.
Setkání se uskuteční 13.-15.5.2015 v Hotelu Eliška v Mikulově.
Uranium in Canada
Canada was the world's largest uranium producer for many years, accounting for about 22% of world output, but in 2009 was overtaken by Kazakhstan. Production comes mainly from the McArthur River mine in northern Saskatchewan province, which is the largest in the world.
Česká nukleární společnost se připojila k iniciativě Nuclear for Climate
Nuclear for Climate je společná iniciativa Evropské a Americké nukleární společnosti. Spojuje jaderné techniky, specialisty a vědce ze všech částí světa. V současnosti je reprezentována 60 národními nukleárními společnostmi a asociacemi.
deklarace, tisková zpráva, foto, video
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 19. týden 2015
- Construction of China’s first domestically developed Generation III ‘Hualong One’ nuclear reactor began today (7 May) at the Fuqing nuclear site in Fujian province with the first pour of nuclear concrete.
- Electrabel Must Prove Integrity Of Doel-3 And Tihange-2 RPVs, Says Regulator.
39 associations from all over the world sign “Nuclear for Climate” declaration
On 4 May 2015, during ICAPP (International Congress on Advances on nuclear Power Plants) in Nice, France, 39 nuclear societies, representing 50,000 scientists from 36 countries from all five continents jointly signed a
declaration that presents their commitment to the fight against climate change.
Počátky atomu v Čechách: Vše začalo v parním mlýně
V následujícím půlroce bude v měsíčníku Techmagazín vycházet seriál o počátcích československého jaderného průmyslu. Pokud tento časopis neodebíráte, najdete jednotlivé díly i na jeho webu.
Nuclear Power in Canada
About 15% of Canada's electricity comes from nuclear power, with 19 reactors mostly in Ontario providing 13.5 GWe of power capacity. Canada had plans to expand its nuclear capacity over the next decade by building two more new reactors, but these have been deferred.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 18. týden 2015
- Kyushu Electric Power Company, operator of the two-unit Sendai nuclear station in Kagoshima prefecture, southern Japan, plans to load fuel assemblies into Sendai-1 in June and restart the reactor in July, with normal commercial operation scheduled for August.
- DTE Energy Gets NRC Approval For New Fermi Unit.
European Nuclear Young Generation Forum 2015
June 22nd to 26th, Paris.
60 let mírového využití jádra v Československu
V tomto roce slaví Česko a Slovensko 60. výročí mírového využívání jaderné energie, které bylo odstartováno mezivládní dohodou z 23. dubna 1955 mezi tehdejším Československem a bývalým Sovětským svazem. Dohoda urychlila nástup československé jaderné energetiky a usnadnila zapojení zdejších průmyslových podniků do mezinárodních projektů.
Nuclear Power in Bulgaria
Bulgaria has two nuclear reactors generating about one-third of its electricity. Two others, shut down under duress as a condition of Bulgaria joining the European Union, could be restarted. Bulgaria's first commercial nuclear power reactor began operating in 1974.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 17. týden 2015
- Fortum has completed construction of a new emergency air-cooling system at the twin-unit Loviisa nuclear power station in Finland.
- A court in Japan’s Kagoshima prefecture has rejected a legal bid to prevent the restart of the Sendai nuclear power station on safety grounds, paving the way for the two reactors to be the first to resume commercial operation following post-Fukushima safety checks.
Čínská dodávka pro JE Koeberg
Čínská firma Shanghai Electric Nuclear Power Equipment Company (Senpec) vyrobí a dodá šest parogenerátorů pro JE Koeberg v Jižní Africe. Od roku 1985, respektive 1986, jsou zde v provozu dva tlakovodní reaktory 900 MWe francouzského Framatom.
Jaslovské Bohunice A1
Již na začátku padesátých let minulého století bylo jasné, že v bývalém Československu nebudou stačit klasické energetické zdroje. I proto se od roku 1954 začalo uvažovat o využití energie z jádra pro energetické účely a v roce 1955 byla podepsána dohoda se Sovětským svazem o spolupráci při budování jaderného odvětví v Československu.
Belgické obyvatelstvo podporuje jádro
Šetření názorů obyvatelstva v Belgii ukazuje, že více než 60 % Belgičanů podporuje jadernou energetiku jako nedílnou součást energetického mixu země. Více než 75 % podporuje kombinaci jádra s obnovitelnými zdroji.
Nuclear Power in Brazil
Brazil has two nuclear reactors generating 3% of its electricity, and a third under construction. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1982. Four more large reactors are proposed to come on line in the 2020s.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 16. týden 2015
- Construction of the Generation IV BN-1200 sodium-cooled fast neutron reactor at the Beloyarsk nuclear power station in central Russia has been postponed until at least 2020, with state nuclear operator Rosenergoatom citing the need to improve fuel for the reactor and questioning the project’s economic feasibility.
- China’s government yesterday (15 Apr) approved the construction of pilot nuclear power units using the ACP-1000 reactor technology, also known as Hualong One, a domestically-developed third generation reactor design, official news agency Xinhua said.
Turecko se připravuje na další JE v lokalitě Sinop
Turecký parlament ratifikoval mezivládní dohodu s Japonskem na výstavbu jaderné elektrárny na lokalitě Sinop. Půjde o 4800 GWe jadernou elektrárnu, kterou bude společně stavět konsorcium japonských Mitsubichi a Itochu a francouzských Areva a GDF Suez s podílem 65 % s tureckým státním energetickým výrobcem EUAS s 35 %. Elektrárna bude mít čtyři reaktory Atmea 1.
Čína snižuje těžbu uhlí a zvyšuje podíl větrných, solárních a jaderných elektráren
Čína vyrábí 70 procent elektřiny z uhlí. Od roku 1990 jeho těžbu zvýšila třiapůlkrát na zhruba 3,5 miliardy tun. To představuje bezmála polovinu celosvětové produkce tohoto paliva. V loňském roce ale čínská těžba uhlí poprvé poklesla, a to o 2,5 procenta.
Nehledě na „energiewende“ výroba elektřiny z jádra na průmyslovém jihu Německa stoupá
Přestože v Německu pokračuje politika energiewende (odchod od jaderných elektráren a masivní podpora větrných a fotovoltaických), na průmyslovém jihu země roste výroba elektřiny z jádra.
Nuclear Power in Belgium
Belgium has seven nuclear reactors generating about half of its electricity. Belgium's first commercial nuclear power reactor began operating in 1974.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 15. týden 2015
- Commissioning Tests Begin At Russia’s Rostov-3.
- India has registered record production of more than 1,250 tonnes of uranium bundles, manufacturing close to double the annual fuel requirement for the country’s 18 commercially operational pressurised heavy-water reactor units (PHWRs) and two boiling water reactor units.
Malý modulární reaktor CAREM-25
Argentinský program mírového využití jádra zahrnuje jak těžkovodní reaktory od německých a kanadských společností, tak tlakovodní reaktor CAREM domácí konstrukce.
Situace v Japonsku pro havárii JE Fukushima
ÚJV Řež, ČNS a Centrum výzkumu Řež zvou na seminář, na kterém vystoupí Dr. Masashi Hirano, ředitel technické podpory japonského dozoru nad jadernou bezpečností (NRA)
30. dubna 2015 od 9:15 v Konferenčním centru ÚJV Řež
Informační newsletter společnosti Westinghouse Electric Company
březen 2015
Nuclear Power in Belarus
Belarus has its first nuclear power plant under construction and plans to have it operating from operating from 2018, with Russian finance. Atomstroyexport is building the 2400 MWe plant, with two reactors.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 14. týden 2015
- Scientists have for the first time detected the presence of small amounts of radioactivity from the 2011 Fukushima-Daiichi accident in a seawater sample from the shoreline of Canada, but said levels are “well below” internationally established levels of concern to humans and marine life.
The International Nuclear Forum
"BULGARIAN NUCLEAR ENERGY – NATIONAL, REGIONAL AND WORLD ENERGY SECURITY"
organized by BULATOM during the period 3rd-5th June, 2015 in Varna, Bulgaria.
NTD A.S.I. pro použití na JE typu VVER
Ing. Zdeněk Čančura – ČEZ, a. s., Tajemník Výboru NTD A.S.I.
Ing. Lubomír Junek, Ph.D. – Ústav aplikované mechaniky Brno, s.r.o., Předseda Výboru A.S.I.
The Nuclear4Climate initiative is under way!
Nuclear Power in Bangladesh
Bangladesh plans to have two large Russian nuclear power reactors in operation, the first from 2021. This is to meet rapidly-increasing demand and reduce dependence on natural gas.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 13. týden 2015
- Russian State Nuclear Corporation Rosatom and the Jordan Atomic Energy Commission signed yesterday an intergovernmental agreement for the construction of a nuclear power station in Jordan, Rosatom has said.
- The Hongyanhe-3 nuclear reactor unit in Liaoning province, northeastern China, has been connected to the grid, beginning full-power, regular operation and bringing the number of online units in the country to 25.
Nedestruktivní diagnostika kabeláže
Kabeláž patří mezi nejdůležitější prvky jaderné elektrárny, zabezpečující propojení mezi jednotlivými systémy a zařízeními. Nejdůležitější jsou kabely, pomocí kterých se napájí a přenášejí signály bezpečnostních zařízení, tedy zařízení bezpodmínečně nutných pro provoz, odstavení a nutné chlazení životně důležitých komponent jaderné elektrárny.
Třebíčskou výzvu podepsali zástupci regionu, hejtman Běhounek i prezident hospodářské komory Vladimír Dlouhý
Třebíč – Ve středu 25. března na třebíčské konferenci s názvem Umíme postavit 5. blok v Dukovanech včas? podepsali zástupci regionu, kteří představují téměř sto tisíc občanů, a také firmy tzv. Třebíčskou výzvu, která je určena Vládě České republiky.
Energoregion 2020 podepsal dohodu o spolupráci s Energetickým Třebíčskem
Třebíč – Ve středu 25. března slavnostně podepsalo sdružení Energetické Třebíčsko a Energoregion 2020 dohodu o spolupráci při řešení budoucnosti regionu v souvislosti s výstavbou 5. bloku v Jaderné elektrárně Dukovany.
Australia's Uranium
Australia's uranium has been mined since 1954, and three mines are currently operating. More are planned. Australia's known uranium resources are the world's largest – 31% of the world total.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 12. týden 2015
-
Breakthrough In Controlling Heat Bursts Could Help Stabilise Fusion Reactors
Český patent: zvýšení bezpečnosti jaderných zařízení pomocí diamantu
První bezpečnostní bariérou jaderné elektrárny je pokrytí paliva, které ale v některých nouzových situacích může způsobovat potíže. Aby za vysokých teplot nedocházelo k reakci vody a zirkoniové slitiny, která je dnes používána jako materiál pokrývající palivové tablety, a ke vzniku vodíku, snaží se výrobci jaderného paliva vyvinout pokročilejší materiály.
Závislost Rakouska na dovozu elektřiny roste
Rakousko v roce 2014 nakoupilo v zahraničí 9,3 miliardy kilowatthodin elektřiny, tedy o 14 procent více než v roce 2013. "V průměru platí, že zhruba každá osmá kilowatthodina, kterou spotřebujeme, pochází z dovozu," říká Barbara Schmidtová, šéfka zájmového sdružení Österreichs Energie.
Fotografická výstava Jaderné palivo – umění špičkových technologií
V úterý 31. března v 16:15 proběhne na Fakultě strojní ČVUT zahájení fotografické výstavy, která netradičním způsobem přiblíží studentům i veřejnosti jaderné palivo a jeho výrobu.
Nuclear Power in Armenia
Armenia has relied heavily on nuclear power since 1976. It has one reactor in operation and the government has approved a joint venture to build another by 2023.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 11. týden 2015
- There remains “a substantial funding gap” of €100 million for the project to transform the Chernobyl nuclear power station into a safe and secure state, said the European Bank for Reconstruction and Development.
- Nuclear power station operator China General Nuclear Power Group is in discussions with the UK and France about the possibility of building China’s Generation III ACP-1000 nuclear reactor design.
Dukovany prověřil Blackout
Blackout všech čtyř bloků JE Dukovany prověřil nastavené postupy i nové záložní dieselgenerátory.
Je to tady! Blíží se fúzní elektrárna!
Navzdory všem skeptikům, pochybovačům a „nepřátelům“ práce na projektu fúzní elektrárny začíná. Novinářská kachna? Vůbec ne. Je dobře známo, že ověření vědecké a zejména technologické proveditelnosti fúzního reaktoru leží na bedrech budovaného tokamaku ITER.
Jaderné elektrárny budou v provozu mnohem déle, než se plánovalo
Životnost většiny jaderných elektráren ve světě byla při jejich výstavbě plánována na 30-40 let. Mnoho z nich ale bude ve skutečnosti v provozu mnohem déle, některé až dvojnásobek původně plánované doby.
Nuclear Power in Argentina
Argentina has three nuclear reactors generating about one-tenth of its electricity. Its first commercial nuclear power reactor began operating in 1974.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 10. týden 2015
- Egypt and Russia have signed an agreement for the development of a design for a nuclear power plant with a desalination facility.
- China has approved construction of its first nuclear power project since the Fukushima-Daiichi accident in Japan almost four years ago brought the programme to a standstill while safety checks were carried out.
Nuclear4Climate key figures
TopFuel 2015
will take place from 13 – 17 September 2015 in Zurich, Switzerland.
TopFuel’s primary objective is to bring together leading specialists in the field from around the world to analyse advances in nuclear fuel management technology and to use the findings of the latest cutting-edge research to help manufacture the high performance nuclear fuels of today and tomorrow.
Reactor Database Advanced Search
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 9. týden 2015
- Ministers responsible for energy in eight EU member states have written to the European Commission asking for a forthcoming action plan on EU energy policy to include nuclear power alongside other low-carbon technologies.
ENS news - Issue No. 47 Winter (February 2015)
- Nuclear4climate
- Belgian scientists harness latest technology in search for elementary particles
- Experience exchange at Kozloduy NPP
- WANO Scholarships now open
a další
Umíme postavit 5. blok v Dukovanech včas?
25. března 2015, Hotel Atom, Třebíč
Dismantling Dungeness A nuclear power station
Jak se "rozebírá" jaderná elektrárna.
Reactor Database Basic Search
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 8. týden 2015
- The situation at the Fukushima-Daiichi nuclear station in Japan remains “very complex”, with the increasing amount of contaminated water posing a short-term challenge and the need to remove highly radioactive spent fuel from the reactors that suffered meltdowns “a huge long-term challenge”, the International Atomic Energy Agency has said.
ŠKODA JS a.s uzavřela smouvu na modernizaci jaderné elektrárny Paks
ŠKODA JS a.s., která je členem ruské skupiny OMZ, uzavřela se společností s MVM Paksi Atomerőmű kontrakt na modernizaci bezpečnostních systémů jaderné elektrárny Paks v hodnotě 1 miliardy korun.
Právě vyšel Zpravodaj ČNS 01/2015
- Poznámky ke konferenci NUSIM 2014
- Vývoj nové technologie opravy svarových spojů pomocí „WELD OVERLAY (WOL)“
- Mise IAEA, Rumunsko 2014
- Ve jménu Boha (Mise IAEA 2014, Teherán)
- Co vyšlo na web stránkách ČNS
Heat Values of various fuels
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 7. týden 2015
- Nuclear energy accounted for the largest share of European Union domestic production of primary energy in 2013 with 29 percent, ahead of renewables (24 percent), solid fuels (20 percent), gas (17 percent), oil (nine percent) and non-renewable wastes (one percent), a statement released yesterday by the EU’s statistical office Eurostat said.
TVEL bude dodávat palivové tablety do indického reaktoru americké konstrukce
Společnost TVEL a indické Ministerstvo jaderné energetiky podepsaly 3. března 2015 smlouvu na dodávky palivových pelet pro indickou jadernou elektrárnu Tarapur.
Zpráva o činnosti ČNS za rok 2014
Vyjde Japonsku plán s recyklací radioaktivního odpadu?
V budoucnost experimentálního rychlého množivého reaktoru Monju v japonské Tsuruze už asi ve světě věří málokdo. Japonci ano. Navzdory faktu, že během dvaceti let byl kvůli technickým problémům dvakrát odstaven ze zkušebního provozu, který navíc nikdy netrval dlouho.
Uranium production figures, 2003-2013
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 6. týden 2015
- A team of scientists from Japan and the US say they may have discovered a way to remove radioactive caesium from the millions of litres of contaminated water being held at Japan’s Fukushima-Daiichi nuclear power station following the 2011 accident.
- China’s nuclear power stations operated safely in 2014 with no events above Level 1 on the International Nuclear and Radiological Event Scale (INES) and electricity generation from nuclear energy up by almost 19 percent, a report by the China Nuclear Energy Association (CNEA) said.
Palivový cyklus jaderné elektrárny Dukovany
Unikátní popis výběrového řízení na dodávky jaderného paliva.
Francouzi používají při rozhodování o jaderné energetice rozum
Francie oznámila, že sníží podíl jaderné energetiky, ale její politici přemýšlejí, jak to udělat s co nejmenšími negativními dopady na ekonomiku země. Francouzští politici v čele s prezidentem Francoisem Hollandem potvrzují, že jaderná energetika bude nadále klíčová.
About Hamaoka Nuclear Power Station
Amassing our full strength [In pursuit of greater safety]
Nuclear share figures, 2003-2013
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 5. týden 2015
- The share of nuclear power in the French electricity mix is likely to drop from 74 percent today to 58 percent in 2030, failing to meet a reduction target set out in planned legislation, a survey of energy market experts has shown.
- Global nuclear capacity must more than double by 2050, with nuclear supplying 17 percent of the world’s electricity generation, to meet the International Energy Agency ‘2 Degree Scenario’ for the most effective and efficient means of limiting global temperature rise to the internationally agreed maximum, a roadmap written by the IEA and the Nuclear Energy Agency says.
Společnost Rusatom Overseas vyhlásila klíčové subdodavatele finské jaderné elektrárny Hanhikivi 1
Společný výbor ČNS a SNUS
Při listopadové konferenci NUSIM, která se konala v Lázních Priessnitz v Jeseníku, byl kromě samotného technického programu konference uspořádán i společný výbor českých a slovenských nukleárních společností (ČNS a SNUS).
World Nuclear Power Reactors & Uranium Requirements
This table includes only those future reactors envisaged in specific plans and proposals and expected to be operating by 2030.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 4. týden 2015
- A new sense of clarity and purpose is emerging around the commercialisation of small modular reactors (SMRs) and the technology looks set to be back on the agenda in 2015, a report by Nuclear Energy Insider (NEI) says.
Mezinárodní kongres mladé jaderné generace IYNC 2014
Počátkem července, konkrétně od 6. do 12., se ve španělském městě Burgos pořádal již osmý ročník Mezinárodního kongresu mladé jaderné generace International Youth Nuclear Congres známý pod zkratkou IYNC.
Vývoj nové technologie opravy svarových spojů pomocí "Weld Overlay (WOL)"
Ing. Zdeněk Čančura, ČEZ, a. s.
Ing. Jaroslav Brom, ČEZ, a. s.
Ing. Lubomír Junek, PhD., Ústav aplikované mechaniky Brno, s.r.o.
Lithium
Lithium is best known today as an ingredient of lithium ion batteries. Li-7 as a hydroxide is important in controlling the chemistry of PWR cooling systems. Li-7 is a key component of fluoride coolant in molten salt reactors. Li-6 is a source of tritium for nuclear fusion, through low-energy nuclear fission.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 3. týden 2015
- The technical specifications for Russia’s Generation IV BN-1200 sodium-cooled fast neutron nuclear reactor have been developed and sent for an expert review, project developer Afrikantov Experimental Design Bureau for Mechanical Engineering has said.
Konference ASME – Pressure Vessels and Piping (PVP) 2014
Divize Pressure Vessels and Piping společnosti ASME (American Society of Mechanical Engineers) byla založena v roce 1966. Konferenci Pressure Vessels & Piping (PVP) pořádá divize déle než čtyřicet let.
2015: Evropská jaderná energetika
Rok se s rokem sešel a nastal čas na krátkou aktualizaci informací o připravovaných projektech výstavby jaderných elektráren v Evropské unii.
Cooling power plants
The amount of cooling required by any steam-cycle power plant (of a given size) is determined by its thermal efficiency. It has essentially nothing to do with whether it is fuelled by coal, gas or uranium.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 2. týden 2015
- US utility Arizona Public Service Company has signed a $250 million contract with Westinghouse for the fabrication and delivery of its next generation fuel for three nuclear reactor units at the Palo Verde nuclear station in Arizona.
- Russia’s planned VVER-600 reactor unit will be used as the “priority reference unit” for Phase 2 of the Kola nuclear station in Murmansk, north-western Russia.
Spojené státy jsou ohroženy výpadky proudu víc než jiné země
Americká energetická společnost Duke Energy se ve druhém lednovém týdnu obrátila na svých více než 7 milionů zákazníků s žádostí, aby na pokojových termostatech snížili nastavenou teplotu, zbytečně nesvítili a pokud možno odložili veškeré domácí práce, při nichž se spotřebovává elektřina.
ÚJV Řež, a. s.: Zvyšujeme bezpečnost jaderných elektráren
Thorium
Thorium is more abundant in nature than uranium. It is fertile rather than fissile, and can only be used as a fuel in conjunction with a fissile material such as recycled plutonium.
Výběr zpráv ze sítě NucNet - 1. týden 2015
- All nuclear reactor units in Sweden should have a system of independent core cooling installed by 31 December 2020, the Swedish Radiation Safety Authority has said.