Znovu je tu čas blokád?

Ta zpráva přišla jako blesk z čistého nebe. Rakouští odpůrci jaderné energie nečekaně zablokovali českorakouskou hranici. Nepovoleným protestem chtějí upozornit na přetrvávající rizika Temelína.

Tato informace se však podobá zprávě Rádia Jerevan. Skutečně je tomu tak, jen není pravda, že blokáda byla nečekaná a že jejím cílem je bezpečnost Temelína. Stačí se jen podívat do rakouských novin za poslední měsíc nebo si k jižním sousedům vyrazit.

Takřka každá zpráva v médiích, pokud obsahuje slovo Temelín, tvrdí: Češi neplní protokol z Melku, ministr životního prostředí Josef Pröll jim ustupuje, je poslední možnost něco proti Temelínu udělat, a proto se vracíme k blokádám hranic.

Přijedete-li však na místo, zjistíte, že Rakušané sice vnitřně nemají Temelín rádi, avšak toto téma je pálí podstatně méně než školní či daňová reforma. Na prosincovou „secvičnou“ blokádu Okružní třídy ve Vídni přišly sotva desítky manifestantů. Tož je třeba přitlačit, zviditelnit se, zasolit Čechům a Temelínu.

Mohl bych uvést 22 mezinárodních komisí, které přímo v Temelíně zkoumaly bezpečnost elektrárny a konstatovaly, že je na evropské úrovni. Mohl bych připomínat rozhodnutí nezávislých úřadů - Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, stavebního úřadu a dalších, které se s nimi ztotožňují. Rakouští protiatomoví mají jediného boha, nad něhož není - rakouskou expertní komisi.

Takže blokáda se dala čekat, přestože nezískala příliš velkou podporu ani u přátel rakouských protiatomových v České republice. Ostatně rakouská vláda v souvislosti se svým předsednictvím EU oznámila, že využije všechny prostředky, aby dosáhla odstavení Temelína. A je veřejným tajemstvím, že rakouské aktivisty platí z valné části rakouské úřady.

Když se nyní ukazuje, že jejich boj s Temelínem je marný, a navíc se velice vážně mluví o tom, že se společnost ČEZ chystá stavět další jaderný blok, přišlo přitvrzení. Oznámení o svých záměrech do budoucna ohlásilo vedení ČEZ na začátek roku. Aktivisté tedy nelenili a hned 2. ledna zahájili protiofenzívu. Je třeba masírovat veřejné mínění v neprospěch jádra, aby potom bylo oznámení výstavby nového jaderného bloku přijímáno co nejhůře.

Nejde tedy o boj proti Temelínu, ale o boj proti jádru obecně, který je v rakouské politice jedním ze základních předpokladů politického úspěchu. Nebo naopak - pokud by rakouský politik přiznal svoji slabost pro jadernou energii, stal by se okamžitě politickou mrtvolou. Je v tom i značná dávka schizofrenie, protože většina rakouských politiků jistě není hloupá a ví, že jaderná energie je jediným zdrojem, který může spolehlivě pokrýt rostoucí energetické požadavky bez negativních vlivů na životní prostředí.

Zdroj: Právo, Daneš Burket

zpět na úvodní stránku