Reaktory z ponorek pro mírovou energetiku

Bezobslužné jaderné reaktory posílí ruskou energetiku ještě v tomto desetiletí. Výsledky vojenského výzkumu a vývoje ověřené v ponorkovém loďstvu i na arktických ledoborcích se uplatní při výrobě elektřiny na běžné civilní účely už od roku 2010. Loď pro první mobilní bezúdržbový jaderný zdroj se začala stavět v Severodvinsku na břehu Bílého moře. Komerční provoz začne v roce 2010, informoval šéf Ruské agentury pro atomovou energii (Rosatom) Sergej Kirijenko.

„Chceme maximálně využít unikátní zkušenosti získané při provozu atomových ledoborců i ponorek. Díky kompaktnosti, mobilitě a modulové sestavě jejich reaktorů se výrazně zkrátí termíny jejich výroby a dodávek, což představuje mimořádnou konkurenční výhodu,“ dodal Kirijenko. „Dosavadních 6000 reaktorových roků provozu námořních reaktorů potvrdilo jejich naprostou spolehlivost,“ připomněl.

Reaktory o výkonu 200 až 800 megawattů budou fungovat v automatickém, bezobslužném režimu; jsou přitom dokonale přitom chráněny před nepovoleným vstupem třetích osob. Palivo se po pěti až šesti letech provozu vymění ve specializovaném závodě a na stanoviště se dodá „čerstvý“ zdroj. Nové reaktory odolají zemětřesení o síle osm stupňů Richterovy stupnice, pádu letounu JAK-40 a až 160kilometrové vichřici. Využívat se budou jako běžné zdroje elektřiny či energie pro odsolování mořské vody či ropné plošiny na mořském šelfu.

Šéf Kurčatovova výzkumného ústavu akademik Jevgenij Velichov tento týden ve Vídni upozornil, že se tyto zkušenosti uplatňují v civilním sektoru jen velice pomalu. Přitom právě menší reaktory mohou nejlépe a navíc nejrychleji přispět k omezování ruské závislosti na zemním plynu, byť konečné řešení energetických problémů planety může přinést pouze zvládnutí jaderné fúze, dodal.

Další informace:

Většina ruských atomových ponorek, čtyři ze šesti atomových ledoborců a tři křižníky mají po dvou reaktorech. Palivo používané v ruských lodních reaktorech prvních dvou generací bylo obohaceno na 21 procent, v části reaktorů třetí generace už na 45 procent a u atomových ledoborců dokonce na 90 procent. V aktivní zóně se v souvislosti se zvyšováním výkonu množství U235 zvětšilo z počátečních 50 nejprve na 70 a dnes dokonce na 115 kilogramů. Výměna paliva se provádí každých sedm až deset let, informovalo ruské Analytické středisko pro otázky nešíření jaderných zbraní. „Reaktory na ponorkách se od reaktorů na ledoborcích principiálně neliší, jsou pouze kompaktnější,“ říká Stanislav Golovinskij, technický ředitel závodu Atomflot Murmanské námořní plavby, kde se tyto výměny provádějí.

Ruské zásoby vysoce obohaceného uranu z jaderných arzenálů činí zhruba tisíc tun. Polovina se v rámci rusko-amerického programu Z megatun megawatty (viz tisková zpráva-102) se ve Spojených státech přepracuje do roku 2013 na palivo pro současné jaderné elektrárny. Zbývajících 500 tun vystačí pro lodní reaktory na řadu desetiletí, uvedlo ruské Analytické středisko pro otázky nešíření jaderných zbraní.

Zdroj: JLM

zpět na úvodní stránku