Jsou větrníky dobrá investice?

Bezmála dva roky provozuje společnost KV Venti u Pavlova na Jihlavsku dvě dvoumegawattové větrné turbíny. Za tu dobu dodaly do sítě 20,3 miliónu kilowatthodin elektřiny, informoval regionální tisk.

Že za jejich povinný výkup utržila firma kolem 50 miliónů korun, lze spočítat i bez kalkulačky. Jinými slovy, investice se zaplatí do tří let. Vynikající výsledek, že?

Větrná energetika se stala skutečně velice dobrým byznysem, dokonce i přes to, že výkupní cena proudu už nečiní nádherné tři koruny, s nimiž začínali v Jindřichovicích a k nimž dostali ještě desítky miliónů nevratných a nízkoúročených dotací. I dvojapůlnásobek výrobní ceny v běžné uhelné či jaderné elektrárně stačí, aby zbylo i na příspěvky obcím, které souhlasí se stožáry na svém území.

Každá kilowatthodina je dobrá, platí dnes a bude platit i zítra. Jen si nejsem jist, zda by v jiném odvětví vystaveném trhu a konkurenci mohlo prosperovat zařízení, které běží jako pavlovské větrníky po celý rok na necelou jednu směnu. Spíše to však bude ještě méně a číslo uvedené jednatelem KV Venti, a tedy rychlost zaplacení investice, se míjí se skutečností. Odpovídá totiž výrobě větrných parků na severomořském pobřeží s nepochybně lepšími provozními podmínkami, než má Vysočina.

Což nic nemění na tom, že větrná energetika je, a nejen u nás, velmi dobrý byznys.

Zdroj: MF Dnes, Daneš Burket


Ad Jsou větrníky dobrá invesice?

Rád bych reagoval na dopis pana Burketa, zveřejněný dne 25. 11.

2008 v regionální mutaci MF DNES pro Vysočinu. Autor zde ukazuje, jak se dá pohodlně - i bez kalkulačky, jak píše - demonstrovat rychlá návratnost investice do větrné elektrárny v Pavlově. Nevím, zda je všeobecně známa cena větrných elektráren. U zmiňovaného projektu šlo o 170 milionů korun. Jestliže se tržba projektu pohybuje kolem 50 milionů korun za dva roky, nemůže ani s pomocí kalkulačky vycházet návratnost tři roky, jak uvádí autor. Větrná elektrárna je vždy financována pomocí úvěru. A úvěry pro stavbu jsou až na čtrnáct let. To znamená, že čtrnáct let investor provozuje větrnou elektrárnu se závazkem, že musí takřka všechny vydělané peníze - kromě úvěru i desítky miliónů korun na úrocích, zaplatit včas bance. Elektrárna má také navíc nemalé provozní náklady, které obnášejí nonstop monitoring, pojištění technologie, údržbu a servis atd.

Ročně jdou tyto náklady do milionů korun. Návratnost investice tedy není nijak závratná. Důvod, proč se někteří investoři pouštějí do provozování větrných elektráren, je jiný: garantovaná výkupní cena na patnáct let. Pro někoho je zajímavá ta jistota, že prodá všechnu vyrobenou elektřinu, ale za cenu nižšího výnosu. Jak je to s cenou vyrobené elektřiny ve srovnání například s elektřinou jadernou? Již dávno jsou pryč doby, kdy stála vyrobená kilowatthodina z jádra korunu.

Dnešní ceny na energetické burze jsou od 60 do 80 Euro za MWh, a v létě dosahovaly dokonce 90 euro za MWh! Mnohé možná překvapí, že výkupní cena elektřiny z větru pro příští rok vychází v přepočtu na 92 eur. Všichni sledujeme, jak se vyvíjejí ceny elektřiny, která neustále zdražuje. Možná už v příštím létě zažijeme okamžik, kdy cena elektřiny na burze překročí cenu elektřiny z větru. Autor také napadá efektivitu výroby energie z větru u nás. Již několikrát jsme zveřejňovali údaj, že české větrné elektrárny pracovaly v roce 2007 s průměrnou využitelností 25 procent, což je více než v Nemecku. Je to tím, že vítr u nás je a staví se moderní stroje.

Michal Janeček, předseda ČSVE


Reakce Miroslava Vilíma

1. M. Janeček uvádí cenu na burze a srovnává s cenou větrné energie. Ať zkusí prodat elektřinu z větrníků na kterékoliv burze za 10 euro/MWh. Nakupující chce konkrétní výkon na konkrétní den a hodinu. Prodávat a nakupovat vítr na burze je podle mého názoru něco jako trávit čas na hracím automatu.

2. Kdo zaplatí známé transfery německé větrné energie, pokud si u nás vynutí regulační zásahy? Ty nakoupí ČEPS a v ceně elektrické energie zaplatíme onu dodávku německé elektrárny německému zákazníkovi my - odběratelé elektřiny v ČR.

Miroslav Vilím

zpět na úvodní stránku