Kamión v obýváku

V Česku stále zůstáváme u velkých centralizovaných zdrojů, jejichž nadbytečnou produkci navíc vyvážíme, říkají naprosto vážně dobří rádcové z řad tzv. bojovníků o čisté životní prostředí.

Domácí pak zasvěceně prohlašují, že zavřít je třeba uhelné bloky, protože ona exportovaná elektřina pochází z hnědouhelných elektráren. Navíc by zbylo palivo pro teplárny, nemuselo by se vůbec mluvit o prolamování těžebních limitů atd. atp.

Hosté z Horních Rakous se stejně seriózním výrazem ve tváři doporučují uzavřít Temelín, protože veškerou jeho produkci stejně vyvážíme. Navíc Temelín je nehospodárný, Temelín je nebezpečný, Temelín likviduje pracovní příležitosti, jak se dodnes můžeme dočíst na tabulích kolem silnice od Dolního Dvořiště až do Lince.

Trochu se nemohou dohodnout, kolik že elektřiny se z Česka vyváží, ale to vůbec nevadí. Hlavně je třeba tímto způsobem pomoci čisté energetice, zdůrazňují.

Že snad by mohly desítky tisíc megawattů z německých větrníků a očekávané tisíce megawattů v tuzemských fotovoltaikách působit problémy přenosovým sítím a celé soustavě? Za potíže přece mohou jejich provozovatelé, kteří už dávno měli počítat s boomem těchto zdrojů, odvětí přesvědčivým tónem.

Je to podobné, jako když vám do obýváku v rodinném domku vjede kamión, který nezvládl zatáčku. Můžete si za to sami – měli jste přece už před zahájením stavby počítat se sousedstvím rušné silnice!

Zdroj: E15, Daneš Burket

zpět na úvodní stránku