Osvědčené strašení bilióny

Biliónovému útoku se odolává jen těžko. Stačí připomenout zprávy o prý katastrofálním zadlužení této země, nebo tvrzení, že vytěžení severočeského hnědého uhlí nacházejícího se za dobývacími limity by přišlo na 1,33 biliónu korun. Zaštítí-li se tyto počty v prvním případě podpisem ministra financí, ve druhém univerzitními autoritami, je úspěch takového strašení zaručen.

Takže němečtí protiatomoví bojovníci nepřišli s ničím novým pod sluncem, když „spočítali“, že elektřina z jaderných bloků vůbec není levná. Od roku 1950 byla prý jen v jejich zemi dotovaná více než 200 miliardami eur. Z čehož mimo jiné vyvozují, že Češi nepotřebují Temelín, protože veškerá jeho produkce se vyváží. Což ostatně tvrdí i rakouští a po nich opakují čeští protiatomoví aktivisté, shodně dotovaní hornorakouskou vládou. Jejich protiuhelní kolegové zase hlásají z komína elektrárny Prunéřov, nebo ze střechy Strakovy akademie, že vlastně ze stejného důvodu nepotřebujeme ani elektřinu z uhelných elektráren.

Všichni společně pak volají, abychom si vzali příklad z Německa, které přechází na tzv. obnovitelnou energetiku. Deník Handelsblatt ale nyní spočítal, že německá „energetická revoluce“ bude stát 321 miliard eur, tedy k osmi biliónům korun.

Tyto bilióny však kupodivu v nikom obavy nevyvolávají. Stejně tak se nemluví o skutečnosti, že i po těchto astronomických investicích do poněkud nestabilních solárních a větrných zdrojů, budou naši sousedé potřebovat pevné zázemí v podobě uhelných a plynových elektráren. Při plánovaném snížení jejich podílu na výrobě elektřiny na nějakých 30 procent přijde jejich obnova a budování nových na „pouhých“ 50 miliard eur. Takže budou i v „obnovitelném“ německém energetickém mixu stále nejen nejspolehlivějším, ale i nejlevnějším zdrojem.

To se ale do současné argumentace nehodí, takže se o tom ani nemluví.

Zdroj: Hospodářské noviny, Daneš Burket

zpět na úvodní stránku