Falešné vábení zelených sirén

Kdo platí nové energetické zdroje? Stavějí se za veřejné prostředky, jak tvrdí Barbora Hanžlová a Edvard Sequens (Falešné vábení nukleárních sirén, HN 24. 5. 2012)?

Nejlepší evropský ministr financí by je rychle vyvedl z omylu: Peníze jsou pouze v kapsách poplatníků. A je jedno, zda se na potřebné investice – souhlasím s autory úvahy, že se bez nich v energetice neobejdeme – vybere prostřednictvím energetických společností, anebo státu v podobě třeba příplatků na obnovitelné zdroje.

Jejich provoz nás stojí v současné době celkem 32 miliard korun ročně. Stát donutil občany, aby tuto částku platili, ačkoli věřím tomu, že se většině taková „obnovitelná daň“ nelíbí. Především proto, že je nutí platit za něco, co vlastně nechtějí a co přináší zisk nikoli celé společnosti, nýbrž provozovatelům větrníků a zejména fotovoltaik. Pokud si příznivci tzv. zelené elektřiny myslí, že takové povinné podpory jsou správné, kdežto jinde ne, ať jasně řeknou:

Na budování těchto zdrojů potřebujeme násobně víc peněz než na výstavbu klasických, tedy i atomových elektráren. Můžeme si dovolit jen to, anebo ono.

A ať také otevřeně řeknou, že investice do fotovoltaik činily doposud odhadem astronomického půldruhého biliónu korun a jejich produkce se na celkové výrobě elektřiny v tuzemsku podílí necelými třemi procenty. Potřebujeme ony dvě terawatthodiny, které máme jen v době, kdy počasí uzná za vhodné? Vždyť sami aktivisté tvrdí, že bez temelínských 14 terawatthodin se lze snadno obejít! Tak tedy proč rozvíjet drahé a neefektivní fotovoltaiky?!

Naše země si nepochybně zaslouží co nejširší energetický mix bez jakýchkoli tabu. Při volbě zdrojů existují podle mne pouze dvě omezení: Abychom na potřebná opatření a investice měli peníze a aby zůstala zachována energetická bezpečnost. Zdroje, které se vyplácaly na fotovoltaický boom, se mohly daleko lépe využít třeba na výzkum technologií pro skladování elektřiny, bez nichž se sotva zdaří jakákoli energetická revoluce.

Alespoň se poučme a přijměme prozíravější řešení, než jakými vábí zelené sirény.

Zdroj: Hospodářské noviny, Daneš Burket

zpět na úvodní stránku