A co vlastně láká?

Nejsem si jist, zda se skutečně evropská mládež vyhýbá studiu jaderné problematiky jako čert kříži. David Tramba v úvaze Soumrak jádra (LN 13. 11. 2012) však nastínil daleko hlubší problém. Studium technických oborů obecně a pro energetiku – nejen jadernou – speciálně dnes skutečně láká jen velké nadšence.

Profesoři českých technických univerzit spíše mluví o slabých znalostech, a nejenom matematiky, přijímaných maturantů. Že je během prvního ročníku doučují, se už považuje tak trochu za samozřejmost. Že studují i lidé, kteří na to prostě nemají, o tom si cvrlikají vrabci na střeše. A že obecně klesají nároky na úroveň specialistů ve všech oborech, naznačuje nepřímo i pan Tramba.

Mladí lidé si totiž hledají, a překvapivě snadno nacházejí jednodušší životní cestu. Platí to nejen o energetice. Nač studovat léta něco komplikovaného, když krása, pardon, peníze, jsou v jednoduchosti.

Zní to až schizofrenně: Evropské země si v příštích desetiletích nebudou moci jádro dovolit finančně, a už ani odborně, soudí pan Tramba. Chabá vzdělanost Evropanů, na kterou žehrají akademici, tedy bude dále padat. Na špičkové technologie nejen jaderné prostě nebudeme duševně mít. V energetice se budou ve stále větší míře uplatňovat jednoduché metody, na míle vzdálené hi-tech. Jednou nás pak taková „revoluce“ přinutí omezovat se ve velkém a užívat si civilizačního dobrodiní elektřiny, obrazně řečeno, jen když vane vítr nebo svítí slunce.

Zdroj: Lidové noviny, Daneš Burket

zpět na úvodní stránku