Stanovy

Změna 04-2005
Změna 02-2015




Stanovy spolku

České stavební společnosti z.s.



Článek  I
Úvodní ustanovení

1.    Název spolku: Česká stavební společnost z.s.  

2.    Sídlo spolku: 116 68 Praha 1,  Novotného lávka č. 5

3.    Česká stavební společnost z.s. je spolek ve smyslu ustanovení § 214 a násl. zák. č. 89/2012 Sb., samostatnou právnickou osobou způsobilou k právnímu jednání.

4.    Česká stavební společnost je samosprávná, dobrovolná, nepolitická a nezisková organizace založená za účelem naplňování společného zájmu svých členů, kterým  je účelné spojování individuálních a skupinových zájmů se zájmy celospolečenskými v rámci odborné působnosti. V souladu s tím vytváří společnost pro své členy v různých formách příležitosti pro odborné činnosti s cílem prohlubovat odborné znalosti a profesní kvalifikaci a zdatnost a po případě dosáhnout i určitý hospodářský efekt.

5.    Spolek se může sdružit s ostatními odbornými spolky. Je  členem Českého svazu vědeckotechnických společností z.s.

6.    Spolek ve své činnosti bezprostředně navazuje na osvědčenou odbornou činnost a tradice České stavební společnosti.

7.    Vnitřní organizace spolku, práva a povinnosti členů i volených orgánů spolku se řídí těmito stanovami, které jsou uloženy ve svém úplném znění v sídle spolku.

Článek II

Činnost spolku
1. Hlavní náplní činnosti je:
-    Vytvářet prostor pro otevřenou odbornou diskusi k řešení koncepčních, technických, ekonomických a dalších otázek v oblasti výstavby a stavebnictví.
-    Systematicky zvyšovat kvalifikační úroveň jednotlivých profesí s využitím akcí vlastního výchovně vzdělávacího systému včetně využívání zahraničních zkušeností a účelným sdružováním do odborných kolektivů,
-    Získávat, uplatňovat a rozšiřovat poznatky českého stavebního výzkumu a výzkumu zprostředkovaného mezinárodními a zahraničními organizacemi,
-    Hájit práva a zájmy svých členů,
-    Organizovat společenský život svých členů sloužící především k vytvoření odborných a ekonomických vztahů mezi členy společnosti,
-    Spolupracovat s příslušnými ústředními a krajskými orgány státní správy v oblasti výstavby a stavebnictví, spolupracovat s organizacemi a podniky hospodářské sféry, spolupracovat s partnerskými organizacemi v zahraničí a s profesními občanskými sdruženími,
-    Rozšiřovat přednáškové, konzultační, poradenské, publikační a výchovně vzdělávací a odborné akce, dále pořádat odborné konference, školení a kurzy,
-    provádět vymezenou hospodářskou činnost jako součást ekonomické soběstačnosti v souladu s platnými předpisy.

2. Zisk z činnosti spolku lze použít pouze pro spolkovou činnost a správu spolku

Článek III
Členství ve spolku, práva a povinnosti členů    

1.    Členství ve spolku je dobrovolné. Členem spolku se může stát každá fyzická osoba starší 18 let, bez rozdílu pohlaví, vyznání, politického a sociálního zařazení, národnosti, rasy a státní příslušnosti. Členství se váže na osobu člena, je nepřevoditelné na jinou osobu a nepřechází na jeho právního nástupce.
2.    Fyzická osoba se stává členem ke dni rozhodnutí výboru spolku o přijetí její žádosti o členství. Výbor spolku, může odmítnout přijetí žadatele o členství, pokud dojde k většinovému názoru, že přijetím žadatele za člena by bylo nebo mohlo být ohroženo řádného plnění poslání spolku.
3.    Členskou základnu spolku tvoří individuální a kolektivní členové. Základní členskou povinností je morální a čestné jednání a vytváření přátelských vztahů v činnosti spolku a zvláště dodržování zásad Etického kodexu přijatého Českým svazem vědeckotechnických společností a to i v hospodářské činnosti vykonávané členy.

Individuální členství

1.    Individuálním členem může být každý občan starší 18ti let.
2.    Individuální členství vzniká registrací člena sekretariátem spolku nebo registrací u občanského sdružení, které se přihlásí za kolektivního člena společnosti. Podmínkou vzniku členství je úhrada valnou hromadou stanovených poplatků a příspěvků souvisejících se vznikem členství.
3.    Individuální členství zaniká písemným oznámením člena o vystoupení, vyloučením člena, neplacením členských povinností, stanovených valnou hromadou nebo úmrtím. Důvodem vyloučení člena může být jen jednání prokazatelně poškozující základní principy poslání a činnosti společnosti.
4.    Práva individuálního člena:
a)    podílet se na všech formách činnosti společnosti,
b)    využívat výhody vyplývající z členství ve společnosti,
c)    požadovat na orgánech společnosti odbornou poradenskou a konzultační pomoc,
d)    podávat návrhy, připomínky a stížnosti a obracet se s dotazy na orgány společnosti,
e)    volit a být volen do orgánů společnosti a pracovat v odborném aktivu společnosti

5.    Povinnosti individuálního člena:
a)    dodržovat stanovy společnosti,
b)    řádně vykonávat funkce, do kterých byl zvolen nebo jmenován,
c)    hájit zájmy a poslání společnosti.
d)    plnit  povinnosti, uložené valnou hromadou spolku.

6.    Členové spolku neručí za případné dluhy spolku.
7.    Předsednictvo spolku je povinno vést seznam členů, který je neveřejný.
8.    Čestné členství je nejvyšší formou ocenění jednotlivce v rámci spolku. Na návrh předsednictva jej uděluje valná hromada spolku.


Kolektivní členství (členství organizací-právnických osob)

1.    Kolektivním členem může být každá organizace působící v České republice i v zahraničí, jejíž činnost je slučitelná s posláním společnosti a s právním řádem České republiky.
2.    Kolektivní členství vzniká zpravidla podáním přihlášky a registrací sekretariátem společnosti.
3.    Kolektivní členství zaniká písemným oznámením o vystoupení a to k 31. 12. kalendářního roku v němž bylo oznámení doručeno společnosti, nebo zrušením organizace, která je kolektivním členem.
4.    Kolektivním členem spolku se může také stát i další spolek, jako pobočný spolek, který má ve svých stanovách obdobné poslání a cíle uvedené v Hlavě II. těchto stanov.
Takovýto spolek registruje sekretariát společnosti podle čl. 2, bod 2. Takto registrovaný spolek má zpravidla působnost omezenou na určitou oblast (např. kraj), nebo na určitou organizaci (školu, ústav, podnik apod.) a je právnickou osobou ve smyslu zákona č. 83/1990 Sb.
5.    Spolek uzavírá s kolektivním členem smlouvu o součinnosti, zpravidla na dobu neurčitou nebo dohodu o členství. V této smlouvě jsou kromě obligátních identifikačních údajů obsažena práva a povinnosti, zejména:

6.    Práva kolektivního člena
-    získávat od spolku odborné informace, stanoviska, posudky a publikace vydávané spolkem a využívat dalších služeb a stanovených výhod,
-    získávat informace o akcích spolku i o odborných zahraničních akcích a využívat pomoc při řešení otázek odborně příslušejících společností,
-    předkládat návrhy na uspořádání odborných a výchovně vzdělávacích akcí a aktivit spolku,
-    využívat poznatků a zkušeností získaných spolkem z mezinárodních styků.

7.    Povinnosti kolektivního člena:
-    dodržovat stanovy spolku a plnit podmínky uvedené ve smlouvě uzavřené se spolkem,
-    dodržovat termíny a výši dohodnutých členských příspěvků případně dalších plateb,
-    přispívat k uskutečnění odborných aktivit spolku a zúčastňovat se jich,
-    umožňovat svým členům a zaměstnancům účast na akcích spolku,
-    hájit zájmy spolku a svým jednáním nepoškozovat záměry a dobrou pověst spolku.

8. Členové spolku neručí za případné dluhy spolku.

9.    Předsednictvo spolku je povinno vést seznam kolektivních členů, který je neveřejný.

Odborné kolektivy
1.    Odborné kolektivy (odborné skupiny, týmy apod.) jsou trvalé nebo dočasné orgány spolku ustavované předsednictvem podle zájmu členů a podle aktuální potřeby řešení specifických věcných problémů a úkolů.
2.    Jejich odbornou činnost řídí podle schváleného odborného a finančního programu jejich předsedové jmenovaní předsednictvem.
3.    Takto zřízené odborné orgány nemají právní subjektivitu a ekonomickou samostatnost a jejich hospodaření se řídí přijatým programem v rámci hospodaření spolku.
4.    V případě naléhavé potřeby sledování ekonomické efektivnosti činnosti některého odborného kolektivu může předsednictvo pro tento kolektiv stanovit podmínky pro zvýšení jeho odpovědnosti a pravomoci formou odpovídajícího systému opatření v souladu s interními pokyny spolku a obecně platnými předpisy. Vztahy ke spolku pak budou upraveny potřebnou dohodou nebo smlouvou.
5.    Spolek může se spolky vytvořenými podle zákona č. 83/90 Sb., které mají obdobné zaměření a cíle, uzavírat smlouvy o součinnosti podle § 16 citovaného zákona.



Článek  IV
Orgány spolku

1. Valná hromada je shromážděním členů spolku a je jeho nejvyšším orgánem.Řádnou valnou hromadu svolává předseda spolku nejméně jednou za čtyři roky s tím, že pozvánky musejí být rozeslány nejpozději 20 kalendářních dnů před datem konání.  Předseda spolku svolá mimořádnou valnou hromadu z podnětu alespoň třetiny členů spolku nebo revizní komise. Nesvolá-li předseda spolku mimořádnou valnou hromadu do třiceti dnů od doručení podnětu, může ten, kdo podnět podal, svolat mimořádnou valnou hromadu na náklady spolku sám.
Valná hromada je schopna se usnášet, je-li přítomno alespoň 51 % členů společnosti. Při neschopnosti se usnášet svolá předsednictvo náhradní valnou hromadu s nezměněným programem se začátkem o 30 minut později. Tato valná hromada je usnášení schopná, je-li přítomno alespoň 33 % členů společnosti.K platnosti rozhodnutí a usnesení valné hromady je třeba souhlasu nadpoloviční většiny členů přítomných na valné hromadě, pokud tyto stanovy nestanoví jinak (viz čl. 7 bod 3e).
Valná hromada volí na období 4 let předsednictvo a dozorčí radu spolku a odvolává jejich členy . Členem předsednictva a dozorčí rady se může stát pouze člen spolku nebo zástupce kolektivního člena spolku. V případě, že člen spolku zanikl, vystoupil ze spolku nebo jeho zástupce ztratil členství v zastupované organizaci, přestává být tento zástupce členem předsednictva nebo dozorčí rady spolku. Souvislý výkon funkcí v předsednictvu a revizní komisi spolku je omezen na dvě po sobě následující volební období.

2.  Předsednictvo spolku tvoří předseda spolku, místopředseda, vědecký tajemník a dalších  šest členů předsednictva. Schází se nejméně čtyřikrát do roka. Předsednictvo spolku odpovídá za svou činnost související zřízením spolku mezi valnými hromadami.

3. Revizní komisi spolku tvoří předseda a dva členové spolku. Revizní komise se schází čtyřikrát do roka. Revizní komise odpovídá za svou činnost valné hromadě spolku.

Oba předsedy volí valná hromada jmenovitě, ostatní funkce si volí předsednictvo spolku a revizní komise spolku ze svých členů.
Předsednictvo a revizní komise spolku jsou schopny usnášení, je-li při jednání přítomna nadpoloviční většina jejich členů, usnesení je platné, hlasuje-li pro ně většina přítomných.
4. Statutárním orgánem spolku je předseda spolku.



Článek V
Valná hromada
1.    Valná hromada je tvořena shromážděním všech členů spolku a je nejvyšším orgánem spolku. Valná hromada projednává činnost spolku za uplynulé období, přijímá zásady činnosti pro období následující, volí volené orgány spolku, hodnotí práci odstupujících orgánů a přijímá další rozhodnutí zásadní důležitosti pro existenci a činnost spolku. Do její působnosti tak náleží:
a)    určit hlavní odborné zaměření činnosti spolku
b)    rozhodovat o změně stanov
c)    stanovení výše a splatnosti členských příspěvků
d)    schvalovat výroční zprávy o činnosti a hospodaření spolku za uplynulé období předkládané výborem,
e)    schvalovat zprávu revizní komise - výsledek hospodaření spolku
f)    volit členy předsednictva spolku, jeho předsedu a předsedu a členy kontrolní komise
g)    hodnotit činnost dalších orgánů spolku i jejich členů
h)    rozhodnout o dobrovolném rozpuštění spolku

2.    Valná hromada je svolávána předsednictvem spolku podle potřeby, nejméně však jednou za 4 roky a to bez zbytečného prodlení po vyhotovení účetní závěrky sestavené vždy k 31. prosinci  kalendářního roku od poslední valné hromady.

3.    Na žádost nejméně jedné třetiny členů musí být svolána mimořádná  valná hromada. Předsednictvo je povinno svolat mimořádnou valnou hromadu nejpozději do osmi týdnů od doručení žádosti, která musí obsahovat uvedení důvodu a program mimořádné valné hromady. Nesvolá.-li statutární orgán spolku zasedání valné hromady do třiceti dnů od doručení řádné žádosti, může ten, kdo podnět podal, svolat zasedání valné hromady na náklady spolku sám.

4.    Právo zúčastnit se valné hromady, právo hlasovat, volit a být volen mají všichni členové spolku. Každý člen je oprávněn účastnit se zasedání a požadovat i dostat na něm vysvětlení záležitostí spolku, vztahuje-li se požadované vysvětlení k předmětu zasedání valné hromady. Požaduje-li člen na zasedání sdělení o skutečnostech, které zákon uveřejnit zakazuje nebo jejichž prozrazení by spolku způsobilo vážnou újmu, nelze mu je poskytnout.

5.    Pozvánka na členskou schůzi spolu s jejím programem musí být rozeslána členům nejméně třicet dní před jejím konáním. Místo a čas zasedání se určí tak, aby co nejméně omezovaly možnost členů se ho účastnit. Již svolané zasedání valné hromady lze odvolat nebo odložit stejným způsobem, jakým bylo svoláno. Stane-li se tak méně než týden před oznámeným datem zasedání, nahradí spolek členům, kteří se na zasedání dostavili podle pozvánky, účelně a hospodárně vynaložené náklady.

6.    Každý člen má jeden hlas, hlasy všech členů mají stejnou váhu. Valná hromada je schopna se usnášet, je-li přítomno alespoň 51 % členů společnosti. Při neschopnosti se usnášet svolá předsednictvo náhradní valnou hromadu s nezměněným programem se začátkem o 30 minut později. Tato valná hromada je usnášení schopná, je-li přítomno alespoň 33 % členů společnosti.K platnosti rozhodnutí a usnesení valné hromady je třeba souhlasu nadpoloviční většiny členů přítomných na valné hromadě, pokud tyto stanovy nestanoví jinak. Usnesení valná hromada přijímá většinou hlasů přítomných členů.

7.    Jednání valné hromady řídí předseda, nebo jím pověřená osoba. Předseda vede zasedání tak, jak byl jeho pořad ohlášen, ledaže se členská schůze usnese na předčasném ukončení. Záležitost, která nebyla zařazena na pořad zasedání při jeho ohlášení, lze rozhodnout jen za účasti a se souhlasem všech členů spolku oprávněných o ní hlasovat.

8.    Předsednictvo zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání do třiceti dnů od jejího ukončení. Není-li to možné, vyhotoví zápis ten, kdo zasedání předsedal nebo koho tím pověřila valná hromada. Ze zápisu musí být patrné, kdo zasedání svolal a jak, kdy se konalo, kdo je zahájil, kdo mu předsedal, jaká usnesení byla přijata a kdy a kým byl zápis vyhotoven. Každý člen spolku může nahlížet do všech zápisů ze zasedání valné hromady.

Článek VI
Předsednictvo spolku

1.    Předsednictvo je druhým nejvyšším orgánem spolku České stavební společnosti z.s.,  jeho  řídícím a výkonným orgánem mezi valnou hromadou. Na svém prvním zasedání volí  místopředsedu a vědeckého tajemníka spolku. Předsednictvo řídí spolek po celé funkční období. Členem předsednictva je též předseda revizní komise. Zasedání předsednictva spolku svolává podle potřeby předseda nebo z  jeho pověření sekretariát.
2.    Předsednictvo je statutárním orgánem a má nejméně 9 členů. Jednat jménem spolku může vždy jen předseda.
3.    Předsednictvo odpovídá za řádné hospodaření spolku, kontroluje dodržování rozpočtových pravidel, schvaluje změny rozpočtu, dbá na řádnou péči o majetek a zejména za řádné naplňování poslání spolku. Výbor vede a řídí práci spolku v období mezi valnými hromadami, dohlíží na dodržování stanov, pečuje o jeho rozvoj. Předsednictvo je oprávněno delegovat ty své pravomoci, o kterých rozhodne na další členy spolku. Předsednictvo je povinno jednat s péčí řádného hospodáře.
4.    Předsednictvo je svoláváno předsedou podle potřeby, nejméně však čtyřikrát ročně. Předsednictvo je usnášeníschopné pouze za účasti všech jeho členů. Hlasy všech členů předsednictva mají stejnou váhu. Na schůzi předsednictva mohou být zváni dle potřeby hosté.
5.    Pozvání na schůzi předsednictva musí být písemné a musí být odesláno s programem nejméně 14 dnů před termínem. Odchylky od tohoto ustanovení jsou možné pouze ze závažných důvodů a pouze pokud to předsednictvo po svém svolání schválí.
6.    Předseda je povinen svolat do 15 dnů mimořádnou schůzi předsednictva, požádá-li jej o to nejméně polovina jeho členů s udáním důvodu svolání a programu schůze.
7.    Do výlučné kompetence předsednictva patří:
a)    svolávat valnou hromadu
b)    přezkoumávat a schvalovat rozpočet a roční závěrku hospodaření a závěrky publikovat v rámci spolku
c)    dohlížet na řádnou péči o majetek a na veškerou hospodářskou činnost spolku
d)    přijímat zaměstnance a ukončovat jejich pracovní poměr,
e)    přijímat členy, rozhodovat o jejich vyloučení
f)    rozhodovat o odkladu, snížení nebo prominutí členského příspěvku členům, pokud pro to existují závažné důvody,
g)    rozhodovat o pracovních záležitostech zaměstnanců a dobrovolných spolupracovníků,
h)    schvalovat interní organizační normy spolku
i)    zřizuje a ruší odborné kolektivy společnosti podle aktuální potřeby a jmenuje jejich předsedy a funkcionáře na základě návrhů odborných kolektivů.
j)    předsednictvo jmenuje zástupce spolku do mezinárodních organizací a do orgánů zřizovaných ČS VTS a státními orgány,
k)    navrhuje udělení členských vyznamenání,

ČLÁNEK VII
Předseda

1.    Předseda je nejvyšším výkonným představitelem spolku a navenek za spolek jedná samostatně. Podepisování za spolek se děje tak, že k názvu spolku připojí svůj podpis . K jednání jménem spolku v dílčích věcech může být zmocněna další osoba. Plná moc musí být v takovém případě udělena písemnou formou s přesným vymezením oprávnění a odpovědnosti zmocněné osoby a musí obsahovat věcný a časový rozsah zmocnění.
2.    Předseda je volen valnou hromadou spolku ze zvolených členů předsednictva Jeho funkční období končí předáním funkce nastupujícímu předsedovi. Předání je nutné provést nejpozději do 14 dnů od zvolení nového předsedy.
3.    K výlučným kompetencím předsedy patří:
a)    vedení valné hromady, ověřování její usnášeníschopnosti, pořízení zápisu z jejího jednání
b)    svolání a vedení schůzí předsednictva,
c)    pracovní dohled nad zaměstnanci spolku.
4.    Předseda se řídí zákony ČR, stanovami spolku a rozhodnutími předsednictva a valné hromady.
5.    Předseda může delegovat některé své kompetence na další členy výboru, případně na další členy či zaměstnance spolku.


ČLÁNEK VIII
Revizní komise

1.    Revizní komise má 3 členy. Členy revizní komise volí a odvolává valná hromada z řad členů spolku. Revizní komise si ze svého středu volí předsedu, který ji zastupuje při jednání s ostatními orgány spolku a dalšími osobami zúčastněnými na činnosti spolku. Revizní komise se zodpovídá valné hromadě.
2.    Členství v revizní komisi není slučitelné s členstvím předsednictva spolku. Členem revizní komise nesmí být osoba blízká členům předsednictva.
3.    Úkolem revizní komise je kontrolovat, zda činnost orgánů spolku a hospodaření spolku probíhá v souladu s obecně platnými předpisy, stanovami, organizačními normami spolku a rozhodnutími valné hromady a předsednictva.
4.    Kontrolu provádí revizní komise nezávisle na ostatních orgánech, na základě vlastního rozhodnutí kdykoliv v průběhu roku, nejméně však jednou ročně, v rámci odsouhlasení roční závěrky hospodaření.
5.    Při provádění kontrol je povinna postupovat objektivně a nestranně. Zahájení a ukončení kontroly oznámí předsedovi  bez zbytečného prodlení.
6.    Revizní komise je oprávněna nahlížet do všech dokladů spolku a dát přezkoumat roční závěrku nezávislým auditorem.
7.    O výsledku kontroly předá do 14 dnů předsedovi a následně valné hromadě písemnou zprávu. Zpráva musí obsahovat stručný záznam o postupu kontroly, výčet kontrolovaných oblastí, zjištěné nedostatky, jména osob, které za ně nesou odpovědnost a návrh na opatření k nápravě.
8.    Všichni členové, rada spolku i zaměstnanci jsou povinni s dozorčí radou v průběhu kontroly spolupracovat a poskytovat jí potřebné informace či vysvětlení a další požadovanou součinnost.
9.    Nesouhlasí-li odpovědné osoby se závěry revizní komise, mají právo připojit k revizní zprávě své písemné vyjádření.


ČLÁNEK IX
Majetek a hospodaření

1.    Prostředky na svou činnost získává spolek zejména z členských příspěvků,  z darů fyzických a právnických osob, ze státních příspěvků, nadačních grantů a z příjmů ze svých činností.
2.    Veškeré získané prostředky musí být využívány ve smyslu těchto stanov, musí sloužit k financování činností naplňujících poslání a cíle spolku a k vytváření potřebných podmínek pro realizaci těchto činností.
3.    Prostředky spolku nesmějí být používány k obohacování fyzických ani právnických osob. Platí to v plné míře i pro členy a zaměstnance spolku. To nevylučuje použití prostředků k sociálním nebo charitativním účelům. Výjimku z tohoto ustanovení tvoří řádná mzda či odměna sjednaná na základě platných smluv.
4.    Spolek nabývá do svého vlastnictví, správy nebo užívání majetek, za účelem řádného naplňování poslání a cílů spolku.
5.    Za řádnou správu, obnovu, údržbu a evidenci majetku, odpovídají orgány spolku v rozsahu dle ustanovení těchto stanov a vnitřních předpisů spolku.
6.    Předsednictvo může část majetku svěřit do správy jinému subjektu, zejména pokud je tak zabezpečeno účelnější využití majetku ve prospěch spolku. Ve smlouvě o svěření majetku určí rozsah i omezení pravomocí subjektu při jeho správě.
7.    Hospodaření probíhá na základě ročního rozpočtu schváleného výborem.
8.    Bližší podrobnosti upravující hospodaření s majetkem spolku jsou obsaženy ve vnitřních předpisech spolku.



Hlava X
Závěrečná ustanovení

1.    Spolek navazuje svou činností na činnost České stavební společnosti zaregistrované v r. 1990 Ministerstvem vnitra ČR pod číslem VSP-44/920 dne 3. 5. 1990 a je členem Českého svazu vědeckotechnických společností z.s.
2.    Spolek může zaniknout dobrovolným rozpuštěním na základě rozhodnutí valné hromady nebo z jiného důvodu stanoveného zákonem.
3.    Dojde-li k zániku spolku, rozhodne jeho valná hromada  o převodu zůstatku spolku po vypořádání jeho závazků na organizaci, která má podobné poslání a cíle jako spolek Česká stavební společnost z.s.
4.    Spolek Česká stavební společnost z.s. vzniká dnem zápisu do spolkového rejstříku. V tento den nabývají tyto stanovy účinnosti. Jakákoliv změna stanov nabývá platnosti dnem jejího přijetí valnou hromadou a účinnosti dnem, kdy budou vloženy rejstříkovým soudem do sbírky listin spolkového rejstříku.


Schváleno Valnou hromadou České stavební společnosti z.s. dne .24.2.2015
Zapsáno ve Spolkovém rejstříku u MS v Praze dne 9.12.2015