Článek o jaderné energii byl uveřejněn v časopisu Vesmír. Vzhledem k jeho důležitosti jej předkládáme v plném znění autora.
MINULOST, PŘÍTOMNOST A BUDOUCNOST JADERNÉ ENERGIE
Článek o jaderné energii byl uveřejněn v časopisu Vesmír. Vzhledem k jeho důležitosti jej předkládáme v plném znění autora.
Článek o ropě a zdrojích energie byl uveřejněn ve Zpravodaji Českého svazu vědeckotechnických společností.Se svolením a na přání autora jej předkládáme v doslovném znění.
Další článek reaguje na snahu evropského společenství ekologizovat energetiku členských zemí a nabízí celosvětový pohled na různé technologie využití energie jádra.
PROHLÁŠENÍ
účastníků konference
Teplárenství je spolehlivý a konkurenceschopný dodavatel tepla pro domácnosti, průmysl, podnikatelské subjekty a veřejný sektor a současně významný a energeticky efektivní dodavatel elektřiny a regulačních služeb pro elektrizační soustavu.
Systémy zásobování teplem se staly významnou částí technické infrastruktury významným způsobem ovlivňující kvalitu života občanů České republiky. V současné době lze konstatovat, že na 1,5 milionu domácností, ve kterých bydlí cca 3,5 milionů občanů, je vytápěno systémem zásobování teplem.
V posledním desetiletí existuje komplex negativních vlivů, které vedou v některých lokalitách k poškozování stávajících systémů zásobování teplem, k narušení prosperity teplárenských zdrojů, jejich nevyjasněné perspektivy.
CTN Elektroenergetika
ČENES se od 1. 7. 2018 stal „Centrem technické normalizace“ pro oblast části technických norem souvisejících s elektroenergetikou. Jedná se o technické komise EN a IEC:
Potřebné smlouvy mezi ČENES a Českou agenturou pro standardizaci (ČAS) byly uzavřeny 1.7.2018 na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou. Činnost CTN ČENES je tvořena:
Činnost CTN v bodě 1) zahrnuje zpracování dokumentů evropských a mezinárodních technických komisí a subkomisí (dále jen „Mezinárodní spolupráce“) uvedených v příloze „Seznam zabezpečovaných TC/SC“ této smlouvy, tvorbu českých technických norem uvedených v přílohách „Plánovací list“ této smlouvy, které obsahují specifikaci úkolu, a tvorbu dalších typů dokumentů specifikovaných v Pokynech pro sestavování plánu TN na příslušný kalendářní rok (dále jen „ČSN“). Objednatel se zavazuje zaplatit zhotoviteli za řádně zpracované úkoly plánu TN sjednanou cenu.
Úkoly plánu TN jsou řešeny v souladu s metodickými pokyny MPN 1 až MPN 4, dále Vnitřními předpisy CEN/CENELEC, Směrnicemi ISO/IEC, Pokyny pro sestavování plánu TN na příslušný kalendářní rok a dokumentem „Distribuce plánovacího listu – přílohy k prováděcí smlouvě“.
Pro elektroenergetiku v ČR jsou nejdůležitější komise CENELEC TC 8X a TC 99X.
Nejdůležitější návrhy norem EN v TC 8X je revize EN 50160 Charakteristiky napětí elektrické energie dodávané z veřejných distribučních sítí. V roce 2020 připomínkována změna A2 a koncem roku 2021 návrh PrEN 50160, u obou návrhů byly zaslány připomínky za ČENES do CENELEC.
Nejdůležitější návrhy norem EN v TC 99X jsou revize IEC EN 61936-1 Elektrické instalace nad AC 1 kV a DC 1,5 kV – Část 1: AC. V současné době je vydána nová norma IEC EN 61936, část 1 pro elektrické instalace nad AC 1kV (pro elektrárny, el. stanice s širokou vazbou na předmětové normy pro spínací a řídící přístroje vn, vvn a zvn, izolátory, svodiče přepětí apod.) a revize EN 50522 Uzemňování elektrických instalací AC nad 1 kV, V současné době byl připomínkován návrh PrEN 50522 a zaslány připomínky za ČENES do CENELEC.
Z komisí IEC je významná subkomise 8B, která se zabývá problematikou mikrosítí.
V rámci připomínkování návrhů mezinárodních a evropských norem byly projednány od založení CTN ČENES desítky návrhů mezinárodních norem IEC a evropských norem EN. V posledních dvou letech vznikl v mezinárodní technické normalizaci nový druh norem s označením EN IEC, které se zavádí do soustavy českých norem jako ČSN EN IEC. U těchto norem probíhá paralelní hlasování jak v rámci IEC, tak CENELEC.
Činnost CTN v bodě 2) zahrnuje vypracování norem ČSN překladem norem EN a EN IEC. V roce 2021 byly zahájeny práce v rámci smluvních vztahů s agenturou ČAS na ČSN:
V září 2021 byl vypracován a rozeslán k připomínkám 1. návrh normy a v prosinci konečný návrh ke schválení. Norma bude předána do schvalovacího řízení agentuře Čas v únoru 2022. Norma bude mít značný vliv na revizi PNE 33 3201 v r. 2022
Co se týká ekonomických přínosů CTN ČENES, jsou ovlivněny nízkou cenou nabízenou agenturou ČAS. Jak se traduje v oblasti technické normalizace, na této činnostech se nezbohatne (ekonomický přínos je nižší než o cca 40% než u norem PNE financovaných ČESRES). Přínosem je ale přístup k nejnovějším materiálům IEC a CENELEC ve vybraných technických komisích.
V Praze dne 7. 1. 2022
Zpracoval: Ing. Jaroslav Bárta, člen představenstva České energetické společnosti, z.s. a člen dozorčí rady Českého svazu vědeckotechnické společnosti, z.s.